13 Sneltrein slaat Schiedam over SP boos op Roovers en college Rotterdams Dagblad NS: 'Aansluitingen in nieuwe dienstregeling beter' Kantongerecht verhuist later naar Kop van Zuid Parkeercontroleurs trekken rode kaart Arrestatieteam pakt Russische moordenaar Gewond bij aanrijding Overstroming Te hard rijden Brand woedt in woning Vlam in pan Miss-verkiezing in Maasland 'Maassluis moet stinkende best gaan doen voor uitvoering havenplannen' Stoplichten Mozartiaan later op knipperstand DE GROOTSTE EN DE MOQISTE Waterweg Dinsdag 16 januari 1996 Maassluis Een arrestatieteam van de politie heeft gisteren een inval gedaan in het asielzoekers centrum aan de Burgemeester Wesselinkstraat in Maassluis. Daarbij is een 27-jarige Rus gear resteerd. De man, die nog niet zo lang in Maassluis verbleef, werd gearresteerd op verzoek vr justi tie in Duitsland. Daar is hij ver oordeeld tot een levenslange ge vangenisstraf in verband met moord. De man had echter kans gezien om Duitsland te ontvluchten en had zijn heil gezocht in Maassluis. In verband met de mogelijkheid dat de man een of meer wapens bij zich zou hebben, had de Maas- sluise politie de hulp van het ar restatieteam ingeroepen. In het asieiszoekerseentrum werden echter geen wapens aangetroffen. Hoek van Holland Een 49-jarige fietster is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding met een auto op de De Cordesstraat. Een 42-jarige automobilist haalde haar in op het momp.it dat de vrouw plotseling linksaf sloeg om de Bontekoestraat in te rijden. Ze botste tegen de motorkap. Ze is door een arts behandeld aan een pijnlijk been. VlaardingenEen lek in de water leiding heeft vanochtend vroeg een overstroming veroorzaakt in de Hoflaan. Om half vijf stond de Hoflaan blank. Het water stroom de ver de Emmastraat in. De poli tie zette de straat af. Medewerkers van Eneco sloten de waterleiding af. In de loop van de ochtend is de leiding gerepareerd. De Hoflaan werd tijdelijk afgesloten. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft gistermiddag bij een ver keerscontrole 28 hardrijders ge verbaliseerd op de Burgemeester van Haarenlaan. Er werden in to taal 300 automobilisten gecontro leerd. Schiedam—In een woning aan de Rhoonsestraat heeft gisteravond door nog onbekende oorzaak brand gewoed. De tien aanwezi gen ontvluchtten vervolgens de woning. De brandweer bluste de brand. De bewoners moesten als gevolg van de brandschade de nacht elders doorbrengen. Maassluis In een woning aan het Burgemeester Dommisse plein in Maassluis is gisteren de vlam in de pan geslagen door oververhitting. De afzuigkap en de schroten boven het fornuis vlo gen in brand. De bewoners waren snel in de keuken waardoor het beginnende brandje kon worden geblust. De keuken is beschadigd door brand, rook en roet Maasland Met de verkiezing van miss Kastanjehof 1996 is het gelijknamige eetcafé verantwoor delijk voor een Maaslandse pri meur. Het is voor hét eerst dat er een miss-verkiezing in het dorp plaatsheeft. Zaterdagavond vanaf negen uur strijden dertien kandi- dates om deze titel. De belangstelling is op voorhand groot, een wijdverspreide oproep tot deelname was niet eens nodig. Spontaan meldden zich negen Maaslandse en vier Maassluise schonen, waarmee de inschrij ving meteen kon worden geslo ten. Ook over de publieke belang stelling heeft het eetcafé niet te klagen. De beschikbare kaarten zijn al uitverkocht. De miss-verkiezing omvat het pa raderen in vrijetijds-, bad- en avondkleding. Een deskundige jury. bestaande uit ondermeer een modefotograaf en twee mo dellen, heeft de taak om de eerste 'Miss Kastanjehof te kiezen. Schiedam De sneltrein vanuit Dordrecht naar Amsterdam- Centraal Station (vice versa) slaat met ingang van 2 juni sta tion Schiedam-Rotterdam West over. Momenteel doen op dit traject elk uur twee sneltreinen en twee stoptreinen het sta tion aan. De nieuwe NS-dienstregeling 1996-1997 maakt al leen nog melding van vier stoptreinen. ,Maar die gaan wel regelmatiger tijdstip, namelijk om het kwar- rijden," probeert een KS-woord- voerder de gemoederen te sussen. „Hiervoor is gekozen omdat de huidige situatie wat rommelig aandoet: de trein stopt nu elk uur om 02,11,32 en 41 in Schiedam- Rotterdam West, waardoor soms lange wachttijden ontstaan. Straks stopt de trein op een vast tier. Dat is een duidelijke verbete ring voor de reizigers.*' Npemt niet weg dat de treinreizi ger er per saldo wel op achteruit gaat: de stoptrein doet er gemid deld vijf minuten langer over om in Den Haag te komen, dan de sneltrein. Voor de overstappers heeft dit echter geen nadelige ge volgen. verzekert de woordvoer der. „De aansluitingen zijn in de nieuwe dienstregeling veel beter. Daardoor blijft de reistijd voor wie vanuit Den Haag naar Hoek van Holland reist, wijwei gelijk; deze wordt misschien zelfs korter." Zekerheid over de juiste tijden kan de NS pas halverwege februa ri geven, als ook het spoorboekje verschijnt. Vooruitlopend daarop meldt de woordvoerder alvast dat in de verbindingslijn Rotterdam- Hoek van Holland geen wijzigin gen optreden, ook niet bij de spitspendel. Van Schiedam naar Rotterdam vervallen twee treinen in de spits, waardoor er twaalf overblijven. Datzelfde geldt voor de spitstreinen van Schiedam naar Den Haag. De wijzigingen zijn het gevolg van de invoering van Proraii, het drietreinensysteem dat de NS door het hele land wil invoeren, maar waarmee alvast een begin wordt gemaakt op onder meer de verbinding Rotterdam-Den Haag- Groningen. Dit systeem heeft tot gevolg dat stoptreinen voortaan consequent alle stations bedie nen: tussen Leiden en Rotterdam CS vier maal per uur. De interci ty's en sneltreinen rijden iets meer stations voorbij en worden daardoor wat sneller. De wijziging lijkt enigszins haaks te staan op de plannen om het Rotterdamse metronet uit te brei den met de Beneluxlijn. Deze lijn gaat over enkele jaren lopen van af het bestaande metrostation Marconiplein via NS-station Schiedam-RotterdamAVest. de tweede Beneluxtunnel en Pernis naar metrostation Gadering bij Hoogvliet. De NS-woordvoerder verzekert echter dat de spoorwe gen niet van plan zijn Schiedam- Rotterdam West tot een minder belangrijk station te maken. Het kantongerechtvertrekt binnenkort uit Schiedam. De Rijksgebouwendienst doethet pand echter nietvan de hand. Erwordt een rijksdienstgezochtdiezin heeftzïch in dit in opdracht van de toenmalige bui.^meester Nolet gebouwde pand te vestigen. Foto Roei opstra Door Carei van de»1 Velden Schiedam Het vertrek van het kantongerecht uit Schiedam is uitgesteld. In het draaiboek van justitie zou het Schiedamse ge recht in september aanstaande de deuren sluiten, maar het wettelij ke kader voor die beslissing ont breekt vooralsnog. Minister Sorg- drager wil de kantongerechten in Schiedam, Brielle en Sommels- dijk integreren in het nieuwe ge bouw van de rechtbank op de Kop van Zuid in Rotterdam, maar het parlement heeft zich nog niet over de kwestie uitgesproken. Vooruitlopend op de beslissing van het rijk is bij het opstellen van het programma van eisen voor de justitiële kolos achter de oprit van de nieuwe Erasmusbrug al wel rekening gehouden met de inlijving van de kantongerechten. In het nieuwe gebouw in Rotter dam zijn kantoorruimten en rechtszalen gereserveerd voor de kantonrechters en de griffie van de drie kantongerechten. Ondanks het uitstel staat het voor een woordvoerder van justitie vast dat het in Huize Nolet geves tigde kantongerecht in Schiedam ten dode is opgeschreven. „Minis ter Sorgdrager persisteert in haar beleid de kantongerechten te in tegreren in de rechtbank. Intern hoopten we dat we deze integratie direct met de verhuizing naar de Kop van Zuid konden meenemen, maar dat lukt niet. De vestigings plaats voor de kantongerechten is bij wet geregeld, dus we kunnen nog niet eens verhuizen." De verhuizing roept gemengde gevoelens op. De logica van con centratie kan men bij justitie wel inzien. „Dat geldt zeker voor Schiedam. Schiedammers zijn eerder op de Kop van Zuid dan Rotterdammers uit Zevenkamp. Het ligt natuurlijk wat anders voor de kantongerechten in Briel le en Sommelsdijk. Voor de cliën ten in die gebieden is Rotterdam best een eind weg," geeft de voor lichter toe. Het kantongerecht geeft haar Schiedamse gebouw met wee moed op, zegt de voorlichter. „Het is natuurlijk een ontzettend mooi pand. Het zou doodzonde zijn als het rijk het van de hand doet." Over de toekomst van het pand heeft justitie echter niks te zeg gen, Het is de Rijksgebouwen dienst die beslist wat er met het in 1804 gebouwde pand moet gebeu ren. Directeur Jan Klos van de directie zuid/west van de Rijksgebouwen dienst heeft een geruststellende mededeling. Het rijk doet Huize Nolet zeker niet van de hand. „Wij beheren een groot aantal monu menten. Een groot aantal daarvan is afdoende beschermd en kan om die reden ook worden afgestoten als het in onbruik is geraakt. Maar Huize Nolet is met name van bin nen een dermate bijzonder monu ment. dat we het nooit van de hand zullen doen. Voor de be scherming van interieurs is de Monumentenwet bepaald niet wa terdicht." Monumentenliefhebbers in Schiedam zijn zeer benieuwd naar de toekomst van het patrici ërshuis. In de bouwkundige cate gorie 'woonhuizen' wordt het door het kantongerecht benutte pand gezien als het belangrijkste mo nument van de stad. Het statige huis met het hoge natuurstenen bordes werd in opdracht van de toenmalige burgemeester Nolet gebouwd, naar ontwerp van Itali aanse architect C. G.F. Giudici. Tot de bouwkundige nalaten schap van Giudici in Schiedam behoren ook de Korenbeurs en het Stedelijk Museum. „Dit pand heeft heel veel histori sche waarde," zegt de in Schiedam met monumentenzorg belaste ambtenaar M. M. Göltsch. „Daar moet de toekomstige ge bruiker van het pand rekening mee houden." De Rijksgebou wendienst stoot in onbruik ge raakte panden vaak af middels een openbare verkoping, maar in het geval van Huize Nolet zal dit niet gebeuren. Het gebouw staat op de landelijke lijst van zestig monumenten die nooit verkocht mogen worden. „We zoeken een gebruiker in de justitiesfeer," zegt J. Klos. „Een gebruiker met de behoefte aan een representatieve uitstraling. Gedacht wordt aan één van de ve ie colleges van beroep. Maar vee! verder zijn we nog niet. We moe ten binnen de rijksdiensten nog op zoek naar een kandidaat," Huize Nolet is in Schiedam wel licht het enige gebouw waarvan het interieur nog volledig intact is. De marmeren gang, do gesne den houten trapleuning en de stucplafonds zijn alle opgetrok ken in Lodewjjk XVI-stijl. De als rechtszaal in gebruik zijnde grote achterkamer wordt gezien als een pronkstuk van decoratiekunst die het midden houdt tussen de stij len Lodewijk XVI en Empire. Parkeercontro leurs van de gemeente Vlaardin gen gaan vanaf morgen bekeu ringen schrijven voor mensen die zonder vergunning hun auto hebben neergezet in de belang- hebbendengebieden Centrum en Vettenoordsepoïder. Sinds 1 januari, de dag dat de nieuwe, fors duurder geworden vergun ningen geldig zijn, zijn er waar schuwingen gegeven aan over treders in de vorm van gele kaarten. Maar met ingang van morgen gaat het om 'echte gele briefjes' die onder de ruitewis- ser worden gestopt. De boete be draagt tachtig gulden. In totaal heefï de gemeente in middels ruim zeshonderd par- keervergunningen verkocht: 500 in het centrum en 100 in de Vettenoordsepoïder (VOP). Res pectievelijk zijn 870 en 178 ac ceptgirokaarten verstuurd voor de bewoners in deze wijken. Pro centueel scoort de VOP dus wat slechter. Volgens een woord voerder van de gemeente heeft dat te maken met de uitwijkmo gelijkheden naar gratis parkeer plaatsen die voor de VQP-bewo- ners wat dichter bij de deur zijn. Bovendien was de actiebereid heid onder de mensen daar te gen de verhoogde tarieven gro ter dan in het centrum. Met ingang van 1 januari moe ten bewoners voor een belang hebbendenparkeerplaats zestig gulden per jaar betalen. Dat was ƒ7,65. Overigens loopt er nog steeds een onderzoek naar de formele juistheid van de forse tariefsverhoging die degemeen- teraad heeft vastgesteld. Dat wordt gedaan door de Gemeen telijke Ombudsman, die door ac tievoerende bewoners en bedrij ven in Centrum en VOP is inge schakeld. De verwachting is dat daarover aan het einde van de maand een uitspraak komt Overigens heeft het bedrijfsle ven in de belanghebbendenge- bieden wel massaal een vergun ning -die voor ondernemers zelfs 840 gulden kost in plaats van 7,65 - aangeschaft: 29 van de 30 aangeschreven bedrijven heeft de acceptgirokaart inge1 vuld teruggestuurd. De woordvoerder van de ge meente vindt de verkoop van vergunningen 'over het alge meen niet tegenvallen'. De ver wachting is dat de komende da gen, als er bekeuringen worden uitgeschreven, nog een flink aantal mensen overstag zal gaan. Door Jelle Gunneweg Maassluis Vele Maassluizers voelen zich betrokken bij de toe komst van de binnenhaven en bet historisch centrum. In elk geval meer dan waar de onderzoekers van het bureau ZKA op hadden gerekend. Het aantal zitplaatsen c!at zij in de burgerzaal van het stadhuis hadden neergezet, was du'delyk onvoldoende. De be langstelling voor de presentatie van de havenplannen was over weldigend. Sommige bezoekers moesten zelfs blijven staan. Drarmee lijkt het onderwerp nóg meer te leven, dan de discussie over de verplaatsing van de week markt. Terwijl dat toch ook druk bezochte bijeenkomsten waren. De belangstelling is een aardige opsteker voor wethouder J. Storm, die bekend staat als de grootste pleitbezorger van de re validatie van de haven. De man ook die het foeilelijke woord 're- creonomische haven' introdu ceerde, daarmee zelfs nog aardig scorend bij de laatste verkiezin gen. Storm leidde gisteren niet voor niets persoonlijk de discus sie in de volle burgerzaal. De ge meente had de bijeenkomst be legd op aandringen van het on derzoeksbureau. dat al in een vroeg stadium met bewoners, on dernemers en belangenverenigin gen wilde brainstormen over de op dezelfde avond gepresenteer de plannen voor de binnenhaven en he: historisch centrum van Maasluis. Wonen en watersport zijn de be langrijkste peilers in deze plan nen. Daarnaast hebben de onder zoekers ook ideeën voor de verde re ontwikkeling van horeca, de tailhandel, cultuur en toerisme. Het plan gaat uit van drie model len, waarbij het eerste geldt als een soort proeftuin voor de ande re, veel verder gaande plannen. De onderzoekers geven de voor- Vlaardingen De Socialistische Partij heeft een boze brief ge stuurd naar burgemeester en wet houders van Vlaardingen. Aanlei ding daarvoor zijn de uitlatingen van PvdA-raadslid P. Roovers aan het adres van de ambtenaren van de Dienst Stadswerk, vorige week in het Rotterdams Dagblad. Roovers ergert zich aan het tempo en de kwaliteit van het werk van de ambtenaren aan de Hoflaan. In de raadscommissie voor stadsont wikkeling van 20 december was hij ook al in de aanval gegaan. Het draaide toen met name om het voorstel om een extra ambtenaar aan te stellen die zich bezig moet gaan houden met duurzaam bouwen. Daarover werd een nota behandeld, die ook al niet naar de zin was van Roovers: „Daarmee is een werkgroep een jaar bezig ge weest en het resultaat is gewoon jatwerk. Alle teksten zijn letter lijk overgeschreven uit stukken die al lang in het land circuleren," stelde hij op 9 januari in deze krant. SP-fractielid B. Vugts, die bij de vergadering in december niet aanwezig was, schrijft nu aan het college dat haar fractie 'zeer boos' is op Roovers en b en w. „Niet de ambtenaren zijn verantwoorde lijk voor de gepresenteerde voor stellen, maar het college. Het col lege biedt immers het rapport aan. Het is daarom uitermate ver werpelijk dat PvdA-wethouder en voorzitter van de commissie stadsontwikkeling, de heer Van der Windt, niet achter zijn ambte naren ging staan, maar deze uit barsting tolereerde." De grootste partij in de gemeente raad vindt dat het college zich zou moeten verontschuldigen bij de ambtenare.i en Roovers moet vra gen zijn kritiek te richten op het college. Wethouder K van der Windt (PvdA, stadsontwikkeling), die de brief gistermiddag nog niet had gelezen, zegt desgevraagd het 'in principe eens te zijn' met de SP. „Natuurlijk is het zo dat burge meester en wethouders, en in dit geval dus ik, daarop moet worden aangesproken. Zo heb ik het in de commissievergadering ook begre pen. In de krant ging de kritiek meer in de richting van de ambte naren. Dat is niet correct. Niet de ambtenaren, maar ik ben ervoor verantwoordelijk." 'Jammer' Verder noemt Van der Windt het 'jammer' dat Roovers zo hard was met zijn kritiek. „We zijn met die nota bezig. Het ging nog niet om de definitieve versie. De nota is in de commissie gebracht juist om daarop reacties te krijgen. Daar om ook vind ik het onnodig dat Roovers er zo fel op reageerde. Maar we zullen de kritiek in de plannen betrekken." Zie ook pagina 15, Schiedam Op verzoek van om wonenden heeft de gemeente de verkeersveiligheid op het kruis punt Mozartlaan/Eduard van Bei- numlaan verbeterd. De verkeers lichten gingen tot voor kort direct na de avondspits op de knipper stand, maar sinds enkele dagen moeten automobilisten tot twaalf uur 's avonds op dit kruispunt re kening houden met een kort op onthoud. veroorzaakt door rood licht. De maatregel is bedoeld om voetgangers en fietsers een veili ger oversteek te garanderen. De situatie op het kruispunt werd enige tijd geleden aangekaart in het Wijkbeheersovcrlcg Groen oord. Met name omwonenden van het Bachplein, het Dirk Schafer- plein en het Straussplein vonden de situatie op de kruising te ge vaarlijk. De Mozartiaan vormt een onderdeel van de belangrijkste ontsluitingsroute van de noorde- tijke stadswijken. Na de bouw van enkele duizenden huizen in Spaland is het verkeer er een stuk drukker geworden, ook buiten de spits. Voor fietsers en voetgangers, maar ook voor au tomobilisten werd het daardoor steeds moelijker om veilig de Mo zartiaan over te steken. Op werkdagen hervatten de ver keerslichten om zeven uur 's och tends hun werk. Op zaterdag springt het licht om negen uur voor het eerst op rood en op zon dag nog een uurtje later. keur aan een voorzichtige, staps gewijze aanpak. Zij beginnen lie ver eerst met het minst risicovolle plan, waarin de nadruk ligt op de bouw van dure appartementen in leegstaande pakhuizen en de aan leg van een eenvoudige recreatie- ve jachthaven met 55 ligplaatsen aan de Noordgeer en het Helling gat. Als deze variant lukt, dan kan de gemeente alsnog overwegen om ook de andere modeden ten uitvoer te brengen, is de achterlig- gendegedaehte. Ook het publiek leek gisteravond warm te lopen voor déze aanpak. De veel ingrijpendere en kost baardere andere twee modellen oogstten weliswaar de nodige lof, maar leken toch nog iets teveel een utopie voor de meeste aanwe zigen. „Een mooi rapport en een prima stuk om beleid op te ma ken. Maar de plannen zijn derma te omvangrijk en ingrijpend dat wij de nodige twijfels hebben over de invulling op lokaal niveau," sprak Th. Lejeune namens de werkgroep van de Belangenver eniging Haven. „Laten we daar om liever zo snel mogelijk starten met plan A, dan zien we daarna welverder." Een bewoner van de Noordelijk sloot zich bij hem aan. „Compli menten aan de onderzoekers, maar de politiek zal zijn stinken de best moeten doen om het plan te kunnen realiseren." Anderen maakten zich zorgen over de toe komst van de bedrijven in het tot Havenkwartier omgedoopte ge bied. In de omvangrijke plannen is geen ruimte meer voor Keyzer/ Westlandbeton, taxibedrijf Hof man, kettingfabriek Pot. de Ge- meentewerf en het bedrijf De Haas. „Waar moeten die bedrij ven heen en is dit plan kostendek kend te maken?" vroeg een van de insprekers zich af. Die eerste vraag ging buiten de opdracht van de onderzoekers om, maar een antwoord op de tweede vraag hadden ze weL Ver plaatsing van bedrijven kan al leen met goedkeuring van de on dernemers zelf, die hoogstwaar schijnlijk niet staan te springen om te verhuizen. Als ze ai willen zal de gemeente een flinke bijdra ge moeten leveren aan de verhuis- en saneringskosten. Geld kan deels verkregen worden uit de op brengsten van de woningbouw. Een belangrijker deel moet echter betaald worden met subsidiegel den van de stadsprovincie Rotter dam en'de ministeries van Econo mische Zaken en VROM. En daar wringt nu net de schoen, want of Maassluis op dat geld kan reke nen staat nog helemaal niet vast. Daarvoor zal Storm nog een flinke lobby moeten voeren. Vanavond bespreekt de raads commissie stads- en milieube heer de plannen tijdens een openbare vergadering die om 19.30 uur begint in het stadhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1