13 GGD ziet geen mogelijkheid tot bezuinigen Geknotte wilgen klaar voor de lente Basisschool Kethei maakt zich op voor verhuizing Maatschappelijk werk in Waterweg gaat samen Rotterdams Dagblad Directeur streeft naar andere bestuursvorm met minder zeggenschap gemeenten Huurmoordenaar was geen asielzoeker Ook Gorzen in actie tegen stijgende huren Hoekse coalitie sluit de rijen Commissie positief over havenplannen Jan van Reeven overleden MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WEREL' j» OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS. Derde termijn voor Scheeres Reisshow Vietnam en China Vrouw (71) bekrast auto Agressief rijgedrag Auto's over de busbaan Woensdag 17 januari 1996 -*• Waterweg Vlaardiir^en De GGD Nieuwe Waterweg Noord ziet geen mo gelijkheden om een bezuigingsopdracht van een kwart mil joen gulden uit te voeren. De gemeenten Maassluis, Vlaardin- gen en Schiedam hebben de GGD deze korting voorgeschre ven, maar de organisatie 'biedt daar geen lucht voor', zegt GGD-directeur E. S. A. van der Meer. Het GGD-personeel werkt volgens Van der Meer al harder dan eigenlijk verant woord is. Van titT Moer zegt 'ziek te wor den' van de houding van derden die menen dat er bij de Genees kundige- en Gezondheidsdienst nog wel middels efficiencyverbe teringen te bezuinigen is. In zyn nieuwjaarstoespraak voor het per soneel zei de directeur onlangs te overwegen een onafhankelijk bu reau een efficiency-onderzoek te laten doen. „Ik verwacht dat de uitslag van zo'n onderzoek 2ou luiden dat er bij ons te hard wordt gewerkt." In zyn toespraak trok Van der Meer van leer tegen de politiek, die het er over eens is dat de taken die de GGD uitvoert zeer belang rijk zijn, maar die niet thuis geeft als er geld wordt gevraagd om dat werk te blijven uitvoeren. „De be langstelling van de gemeenten is dan uiterst gering," aldus de GGD-directeur. Toch onderhoudt de GGD geen slechte relatie met de politiek. Juist daarom denkt Van der Meer dat een open discussie over een andere verhouding tussen GGD en gemeentebesturen alle kans van slagen heeft. De GGD wil naar een andere bestuursvorm, waarin de drie gemeenten minder zeggenschap krijgen dan ze nu hebben. In de huidige constructie hebben de wethouders volksgezondheid uit Maassluis, Vlaardingen en Schiedam een beslissende stem over het beleid van de GGD. Die grote mate van bevoegdheden komt volgens Van der Meer niet overeen met de financiële bijdra gen van de drie gemeenten. Zij brengen samen niet meer dan on geveer drie miljoen gulden op voor de GGD, terwijl die een jaar begroting heeft van dertien a veertien miljoen. Het meeste geld komt van de zorgverzekeraars en de klanten van de GGD. Bovendien zitten de wethouders met 'twee petten' op in het be stuur. Aan de ene kant moeten zij ietten op het belang van de ge meente die zij vertegenwoordi gen, aan de andere kant worden ze geacht op te komen voor het be lang van de GGD. „En die belan gen kunnen wel eens strijdig zijn met elkaar," aldus Van der Meer. De nieuwe bestuursvorm, die naar Van der Meer hoopt over twee jaar bereikt kan zijn. zou kunnen bestaan uit een holding met verschillende werkmaat schappijen. De invloed van de drie Waterweggemeenten op het beleid van deze holding zou terug gebracht moeten worden tot reële proporties. Maassluis De 27-jarige man uit de Oekraïne die maandag door een speciaal arrestatieteam in een Maassluise woning voor asielzoekers werdaangehouden, stond niet als vluchteling gere gistreerd. De man, die werd ge zocht voor moord, was bij enkele landgenoten ondergedoken in de flat aan de Burgemeester Wesselinkstraat. Hoe hij daar te recht kwam is onduidelijk. Vol gens de politie waren de twee bewoners van de flat er niet van op de hoogte dat hun gast een moordenaar was die door de Duitse politie werd gezocht. De twee hoofdbewoners werden na de inval meegenomen naar het politiebureau voor verhoor, maar kort daarop weer vrijgela ten. Zij zeiden de gezochte Oekraïner nauwelijks te ken nen. De man ontsnapte in de cember vorig jaar uit de gevan genis in Goldlauter in de Duitse deelstaat Thüringen. Hij was veroordeeld voor de moord op een zakenman in maart 1994. Volgens de politie in Erfurt streek hij voor het plegen van die moord 50,000 D Mark op. Ge ruchten die in Maassluis de ron de doen dat de Oekraïner meer dan één moord op zijn geweten zou hebben worden door de poli tie van het district Waterweg ontkend, Ook bij de Duitse poli tie is daarvan niets bekend, De vluchteling week n* zijn ont snapping uit naar Nederland. De politie wil niet zeggen hoe. zij aan de informatie kwam dat hij was ondergedoken in Maassluis. De arrestatie werd verricht op verzoek van de politie in Erfurt. De man verblijft in een Neder landse gevangenis, in afwach ting van zijn transport naar Duitsland. Schiedam Net als de Huurders- raad Maassluis voert ook de Be wonersvereniging Schiedam- Zuid (BVSZ) actie tegen de stij gende woonlasten. De Gorzena- ren keren zich tegen de trend dat bewoners een steeds groter deel van hun inkomen aan huur moe ten betalen. Volgens de Schiedammers lokt dit armoede uit. De afgelopen vier iaar zijn de huren gemiddeld met vijfentwin tig proeent gestegen. De inko mensstijging was in deze periode voor de meeste Schiedammers veel geringer. Het huurbeleid van de regering wordt volgens de actievoerders gekenmerkt door afbouw van sub sidies. Het aantal huisuitzettin gen, betalingsregelingen en huur achterstanden neemt schrikba rend toe. Verder hebben verhuur ders bij huurderswisseling de mo gelijkheid de huurprijs in één klap flink te verhogen. Het aantal betaalbare woningen neemt daar door in rap tempo af, zeker nu be taalbare nieuwbouw nauwelijks nog tot de mogelijkheden be hoort. De komende weken proberen vrij willigers van de BVSZ zoveel mo gelijk actiekaarten te verzamelen waarop mensen hun ongenoegen kunnen uiten over het huurbeleid van de regering. Deze 'rode kaar ten' worden op 10 februari saroen met handtekeningen uit de rest van het land aan staatsecretaris Tommei (volkshuisvesting) aan geboden. Dit gebeurt op de Dag van de Be taalbaarheid. Deze manifestatie vindt twee dagen plaats voordat de Tweede Kamer een debat houdt over de toekomst van de huurprijzen en huursubsidie. „Wat huurverhoging?" staat er op de rode kaart geschreven. „Nul procent is al te veel," De actiepamfletten worden de ko mende dagen door vrijwilligers van de BVSZ huis-aan-huis in de wijk verspreid. De bewoners wordt verzocht de rode kaarten te bezorgen op de burelen van de be wonersvereniging aan de Lelies traat 10. Coördinator J. Joore van de actie zorgt ervoor dat de hand tekeningen in Den Haag belan den. Schiedam R. Scheeres is by Ko ninklijk Besluit herbenoemd tot burgemeester van Schiedam. De eerste burger is gisteren aan zijn derde ambtstermijn begonnen. Scheeres (51) werd in januari 1994 benoemd tot burgemeester. Voor dien zat hij namens de PvdA reeds tien jaar in het college van b en w als wethouder van onder meer economise he zaken. De herbenoeming werd in Schiedam gezien als een formali teit nadat een vertrouwenscom missie uit de gemeenteraad verle den jaar een positieve rapportage opstuurde aan de commissaris van de koningin. Minister Dijk stal (Binnenlandse Zaken) heeft dé aanbevelingen om de Schiedamse burgemeesterscarri ère te vërvolgen nu overgenomen. Als wethouder maakte Scheeres zijn voorgar gers Te Loo, Lems en Roelfsema mee. Te Loo en Lems waren relatief kort in Schiedam actief, waarna Schiedamse lobby isten in 1993 bij Binnenlandse Za ken aandrongen op een burge meester met meer zitvlees. Met de benoeming van Scheeres kregen ze wie ze hebben wilden. Uitgebreide reisinformatie over brize.rondreizen zondag 21 januari 1996^ Gratis entree Reserveren en/of aanvragen brochure SOG-Reizen 02356 41 3'34. Het lijkt wel cf deze wilgen langs de Weverskade op de grens van Maasland en Maassluis een verjongingskuur hebben ondergaan. Onlangs werden ze door het Hoogheemraadschap Delfland van hun zware takkenlast ontdaan. Dat gebeurt eens in de vijf jaar. Keurig in hetgeiid staan ze met hun kale kruinen klaar voorde lente en een nieuwe periode van bloei. De takken zijn al even ordelijk gerangschikt: ze liggen in het water en tegen het talud van de dijk te wachten op transport naar een bedrijf in het Westland, dat er compost van zal maken. Een vorm van natuurlijke recycling, want dankzij de compost kunnen weer andere gewassen tot bloei komen. Foto Roel Dijkstra SchiedamDriehonderd leerlin gen en twintig leerkrachten van basisschool Kethei maken zich op voor de verhuizing naar het ver nieuwde en uitgebreide schoolge bouw in de oude dorpskern. In de loop van februari betrekken ze het gebouw op de hoek van de Vlaardingerstraat en de Lind- eijerstraat. Voor een deel van de leerlingen is er sprake van een hernieuwde kennismaking. In een wat kleinere omvang bood het schoolgebouw vroeger onderdak aan de Koningin Julianaschool. Op deze protestants-christelijke basisschool hebben generaties Kethelaars leren schrijven en re- kenen. Nog tot in het begin van de jaren zeventig werd er les gege ven in het huidige onderkomen en in de uit het eind van de vorige eeuw stammende dorpsschool die de andere zijde van het school- Vlaardingen De Stichting Maat schappelijk Werk Schiedam en het Interkerkelijk Centrum voor Maatschappelijke Dienstverle ning in Vlaardingen/Maassluis gaan samen. Onder de naam Maatschappelijke Dienstverle ning Nieuwe Waterweg is een nieuwe organisatie gevormd, die de gemeenten Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis voortaan be dient. Onderdelen van de nieuwe organisatie zijn het bureau voor Algemeen Maatschappelijk Werk met vestigingen in de drie Water weg-gemeenten, het Anti-Diskri- minatie Buro, het Projekt Schuld hulpverlening (beide Schiedam), het Sociaal Consulentenwerk in Maassluis en het regionaal opere rende Buro BedrijfsMaatschappe- lijk Werk. Het hoofdbureau van de nieuwe organisatie is geves tigd aan de Van Swïndensingel 40 in Schiedam (telefoon: 010- 4731033). De adressen van de af zonderlijke onderdelen van de nieuwe organisatie blijven onge wijzigd. Ook de procedures voor aanmeldingen en de openings- en spreekuurtijden veranderen niet. Met het samengaan wordt ge streefd naar een verdere verbete ring van het maatschappelijk werk en aanverwante diensten. De integratie van de instellingen beoogt tevens het bevorderen van de produktiviteit en de efficiëntie van de dienstverlening. Als direc teur van de nieuwe organisatie is Mieke van Gorcom benoemd. Op 19 januari wordt tijdens een receptie de Maatschappelijke Dienstverlening Nieuwe Water weg officieel ingeluid. Dan wordt ook afscheid genomen van San dra van der Meer. Zij was tot 1 ja nuari 1996 directeur van het In terkerkelijk Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening in Vlaardingen/Maassluis. Hoek van Holland De dreiging van een breuk in de coalitie van de Hoekse deeigemeenteraad lijkt afgewend. De vier partners, Hoeks Welzijn, CDA, PvdA en WD hebben een diepgaand ge sprek gehad over het functione ren van de coalitie, Daarbij is men tot de conclusie gekomen dat er geen meningsverschilen zijn over de bestuurlijke koers en dat die ook niet te verwachten zijn. In een gezamenlijke verklaring zeg- -gen de vier fracties dat de ge sprekken hebben geleid tot dui delijkheid en oplossingen en dat alle moeilijkheden zijn opgelost. Het voortbestaan van de coalitie heeft geruime tijd aan een zijden draadje gehangen. Na de begro tingsvergadering in december bleef een motie van wantrouwen tegen portefeuillehouder ruimte lijke ordening L. Vreugdenbil (Hoeks Welzijn) in de lucht han gen. De motie leek overigens meer gericht tegen fractieleider D. van Wijngaarden. Deze had fel le kritiek over zich uitgeroepen omdat hij zich in de commissie voor beroeps- en bezwaarschrif ten niet onafhankelijk had opge steld. In de verklaring van de coalitie partners staat dat de problemen vooral te maken hadden met on duidelijkheden over de 'persoon lijke invulling en verwachting van funkties'. De verklaring maakt overigens niet duidelijk of Van Wijngaarden mag aanblijven als lid van de commissie voor beroeps- t.i be zwaarschriften. Daar werd on langs zijn aftreden geëist. plein markeerde. Dit gebouw werdgesloopt, waarna er een kleuterschool verrees. Dit gebouw is inmiddels ook al weer tegen de grond gegaan, om ruimte te scheppen voor een gro ter schoolplein. De kleuters op de basisschool worden in het vervolg in het vernieuwde schoolgebouw ondergebracht. Het gebouw ken de zeven lokalen. Daar zijn er nu vijf aan toegevoegd. Vier klassen worden in het vervolg gehuisvest op de eerste verdieping, die door gemeente-architect René Meere aan het uit de jaren vijftig stam mende gebouw is toegevoegd. In dit nieuwbouwgedeelte zijn on der meer ook de personeelska- mer, een speellokaal, een speelhal en een documentatiecentrum on dergebracht. Als onderdeel van de ingrijpende verbouwing wordt de gymnastiekzaal binnenkort van een nieuwe vloer voorzien. De uitbreiding van het schoolge bouw was nodig als gevolg van een scholenfusie. Tot vorig jaar kende Schiedam-Noord twee pro- testants-christelijkebasisseholen, de Koningin Julianaschool en de Van der Kuijschool op het Bach- plein. De schaalvergroting in het onderwijs maakte de fusie nood zakelijk. Het in de jaren zestig ge bouwde schoolgebouw op het Bachplein is afgestoten. Met de concentratie van alle activiteiten in de dorpskern van Kethei heeft de schoolvereniging CVO Kethei feitelijk een vroegere situatie her steld. Tot de bouw van Groenoord kenden Kethei en Spaland ook slechts één protestants-christelij ke basisschool. Het verklaarde en verklaart de aanwezigheid van een groot fietsenhok bij de school: de leerlingen komen uit de wijde omtrek. Zelfs kinderen uit Schi pluiden en het op Rotterdams grondgebied gelegen buurtschap De Kandelaar fietsen dagelijks een flink stuk door de polder om in Kethei naar school te gaan. Maassluis De commissie stads en milieubeheer heeft gister avond overwegend positief gerea geerd op de plannen van advies bureau ZKA voor de binnenhaven en het historisch centrum van Maassluis. De raadsleden hebben hun intentie voor het plan uitge sproken, maar realiseren zich te gelijkertijd dat nog de nodige hobbels genomen moeten worden voordat tot uitvoering kan worden overgegaan. Met name de financiële conse quenties en de mogelijkheden om bedrijven in het havengebied te verplaatsen, moeten nog verder onderzocht worden op hun haal baarheid. De raadsleden geven er daarom de voorkeur aan een voor zichtige start te maken met het minst risicovolle plan, waarbij het accent ligt op de bouw van dure appartementen en de aanleg van een eenvoudige recreatieve jacht haven. De andere varianten kun nen dan over tien, vijftien jaar als nog worden gerealiseerd. Afgelo pen maandag zijn ook de bewo ners, ondernemers en andere be langhebbenden geïnformeerd over de voorgestelde aanpak. Ook hier was de ontvangst redelijk po sitief. De bijeenkomsten zijn door het onderzoeksbureau belegd om al in een vroeg stadium de me ning te horen van iedereen die zich bij de haven betrokken voelt. De gemaakte opmerkingen wor den in de eindrapportage meege nomen. De presentatie daarvan volgt volgende maand. Waardingen In de Vlaar- dingse kunstwereld is met gro te verslagenheid gereageerd op het plotselinge overlijden van Jan van Reeven. „Wij zul len niet veel Vlaardingse kun stenaars van dat kaliber ten grave dragen," zei een collega in een eerste reactie, Van Reeven, die 53 jaar is ge- worden, wordt geroemd om zijn heel eigen styl, enorme werklust en doorzettingsver mogen. In zijn próduktiefste jaren maakte hij meer dan tweehonderd werken: een ge middelde van meer dan één per twee dagen. De groepstentoonstelling voor Vlaardingse kunstenaars in de Vrije Academie was de laatste keer dat Van Reeven de ope ning van een expositie bezocht waar werken van hem te zien waren. Dat was begin decem ber. Het ging om twee schilde rijen onder de naam Bosnië. „Dat kon hij heel goed in beeld brengen," zegt collega Cor Maarleveld, die hem afgelopen zaterdag nog heeft gesproken. „Hij kon de ergernissen aan. die oorlog daar van zich af schildemn. Heel knap. Zoiets lukt mij ihaar heel af en toe vervolgt VaL. Maarleveld be- wonderend. V Van Reeven was volgens colle- ga.'s heel erg op zichzelf. Een wat strenge, heel serieuze man. „Met flauwekulverhalen hoefde, je bij hem niet aan te komen" Volgens Maarleveld had Van Reeven een heel eigen stijl, wat hem een uitzonderlijke po- sitae in de Vlaardingse. kunst wereld gaf. In 1987 won Van Reeven de (belangrijke) prijs van de. Salon van de drie Maas steden in hetStedelijk Mu seum in Schiedam. De laatste jaren legde Van1 Reeven zich ,rvooral toe.,op olieverven en pastels. Enkele maanden geleden had Van Ree ven een bedrijf opge zet waarmee hy eigen werk en werk van anderen aan bedrij ven wilde gaan verkopen of verhuren. „Op een enkele verf streek nawas het pand aft Klaar om- echt te beginnen. Maar het heeft helaas niet zó mogen zyn," aldus Maarleveld weer. V..-...- Zie ook pagina 15. Schiedam Een 71-jarige vrouw uit Schiedam heeft gisteren een auto bekrast Daarmee uitte zij haar ongenoegen over het feit dat ze niet over het trottoir van het Geuzenplein kon lopen omdat daar een auto was geparkeerd. Met een sleutel bekraste ze daar op de auto, die eigendom is van een 33-jarige inwoner van Rotter dam. De politie heeft bemiddeld en voorgesteld om het conflict uit te praten. Als dat niet lukt, krijgt de Schiedamse alsnog een proces- verbaai. Hoek van Holland De politie heeft gisterochtend een 32-jarige automobilist uit Hoek van Hol land stevig toegesproken omdat hy zich nogal agressief had gedra gen. De man maakte zich druk omdat in de Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland het verkeer niet snel genoeg naar zijn zin ging. Heftig toeterend haalde hij daarna onder anderen een 61-jari- ge fietser in. De vrouw verloor daardoor haar evenwicht en viel tegen de auto aan. Nadat ze door de agenten was gekalmeerd, kon de fietser haar weg vervolgen. Vlaardingen Bij een controle op de busbaan van de Anthony Knot- tenbeitsingel in Vlaardingen heeft de politie gisteren acht be keuringen uitgeschreven. Het ging om automobilisten die de busbaan als sluiproute gebruik ten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1