151 B Contract veerboten toch weer verlengd I Jan van Reeven (1942-1996): de taal van het beeld j^genda Fotoclub Maa, iland wijkt uit naar buren Vlaardingen Wereldstad Leren dansen in De Erker Medicij ngebruik Taalcursus voor allochtone vrouwen Expositie Bosman CDA-affaire Hm Rotterdams Dagblad I Woensdag 17 januari 1996 New York, Rio de Janeiro, Tokyo, Vlaardingen. Vraag: welke stad hoort m dit rijtje niet thuis? Waarschijnlijk hebt u Vierdingen geantwoord, maar dan heeft u het mis, het correcte antwoordt luidt: er is niets aan de hand met dit rijtje, want Vlaardingen klimt lang zaam omhoog in de top-honderd van wereldsteden. Mocht ik vorige week op deze plaats melden dat wij een elektronisch broertje op Internet knjgen; de inkt van mijn column was nog niet opgedroogd of de gemeenteraad besloot de weg vrij te maken voor vier avondwinkels. En het houdt maar met op, die jacht naar groot stedelijke allure. Zo heeft de provincie het groene licht gegeven voor het verbouwen van De Pelmolen tot appartementencomplex. Weliswaar komen er geen yuppie-woningen in, maar goed: woningen zijn woningen, en vanuit deze hebben de bewoners een uitzicht over de haven, dat niet onder doet voor dat van de flats aan de Maasboulevard in Rotterdam, En het houdt maar met op. Over enige tijd begint de bouw van een flat op het Liesveld.'Een en kele omwonende mag dan in een ingezonden brief aan de krant prut telen dat zijn uitzicht verprutst wordt, maar die heeft er niets van be grepen, By een metropool hoort nu eenmaal hoogbouw. Zou het Em pire State Building bekend zijn geworden als het vier verdiepingen had geteld? Nou dan. En het houdt maar niet op. In een brief aan minister Jorritsma vragen burgemeester en wethou ders om strengere veiligheidsmaatregelen op de Nieuwe Maas. Aan leiding is de bijna-ramp m november vorig jaar, waarbij twee sche pen ter hoogte van Vlaardingen op elkaar knalder Gelukkig ge beurde er niets, maar voor hetzelfde geld had onze stad nu in purn ge legen. Dat wil zeggen: als ik b en w goed begrijp. Nu heb ik altijd gedacht dat het scheepvaartverkeer zich concen treerde rond de Maasvlakte en dat Shell een grotere bedreiging voor onze veiligheid vormt dan het anderhalve schip dat dagelijks langs de Maasboulevard vaart. Maar dat zie ik dus fout, aldus het stadsbe stuur. Dagelijks varen talloze schepen onze stad voorbij en die vormen net zo'n bedreiging. Nou ja, je woont in een wereldstad of niet. DICK VAN DER LUGT Schiedam De belangstelling voor de Zuidamenkaanse dansen wordt steeds groter Wijkcentrum De Erker in Schiedam biedt daarom een cursus salsa- en meren- gue-dansen aan De lessen worden gegeven door er kend dansdocente Roos Crama op woensdagavonden in het wijkcentrum Woensdag 17 januari wordt van af 21.00 uur een gratis les gegeven De Nederlandse Christenvrouwenbond Schiedam houdt morgen in samenwerking met het Geneesmid- delenTeam een presentatie over verantwoord ge- neesmiddelengebruik De bijeenkomst met de titel Vrouwen hoeven met alles te slikken1' vindt plaats in de zaal van bejaardencentrum 'De Harg' De aan vang is 19 45 uur Voor de cursus taal en gezondheidszorg voor alloch tone vrouwen zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Deze cursus is bedoeld voor vrouwen uit Maassluis, Vlaardingen en Schiedam en gencht op het vergro ten van de kansen van deze vrouwen op de arbeids markt. Tijdens de cursus worden taal- en oriëntatie lessen op het gebied van de gezondheidszorg aange boden. De cursus duurt afhankelijk van de voorken nis twintig tot veertig weken en wordt gegeven door de academie voorde gezondheidszorg De Kern. Voor meer informatie Nel Meyer, telefoon 4093445. Vlaardingen In de hal van het Kerkcentrum Holy aan de Reiger- iaan 47 m Vlaardingen exposeert vanaf donderdag 18 januari tot 28 februari Gerard Bosman zijn werk De technieken die hij gebruikt zyn: gouache, aquarel en olieverf. De werken zijn zowel figuratief als met ge abstraheerde vormen De tentoonstelling is geopend op maandag, dinsdag en donderdag van 9.00 tot 12 00 uur en v«.n 19.00 tot 22.00 uur. Redactie Waterweg: Jelte Gunnew^g Ben van Haren Danielle Hermans Peter de Lange Jan Rozendaal Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Iemand die zo duidelyk derde keus is, past bescheidenheid. Maar de nieuwe CDA-fractievoorzitter in Schiedam Bert Kaptein blaast hoog van de toren dat hy het beter zal doen dan Daan Baart en Nanda Gelder- blom Hoe makkebjk dat ook mag zijn, want beiden waren geen politie ke zwaargewichten. Maar Kaptein is dat ook in geen geval Kaptein zegt over Schoenmakers dat hij met functioneerde in de fractie. Dat Schoenmakers vier maanden geleden had moeten aftreden. Dat Schoenmakers hem nog het nodige uit te leggen heeft Zit dat trouwens als ontsnappingsclausule in het rapport van de commissie Van Dijk0 Het zou me verbazen, want dat is een politieke tijdbom onder de fractie: als Schoenmakers Kaptein niet tevreden stelt, is het weer mis. Een moeilijke keuze voor Schoenmakers. Wat te doen? Ja en amen zeggen (wat ze m de fractie altijd van hem geeist hebben, maar wat hij tot nu toe gelukkig heeft verdomd)' Of Kaptein aan het rapport houden' Als er echt wat zou veranderen in het CDA, zouden ze eens moeten proberen op te houden elkaar te temmen tot de makste schapen van het land' Als iedereen m de CDA-fractie aoorgaat mekaar klein te willen houden, komt die party nooit tot iets groots. Wat is er toch mis met enig enthousi asme, met elan, met politieke hartstocht Was het niet Kor Kegel die het CDA, met uitzondering van Schoenmakers, in het Rotterdams Dagblad grijze muizen noemde? Luisteren ze dan echt helemaal naar niemand behalve zichzelf Het is my trouwens een raadsel hoe het CDA er steeds weer in slaagt de mee schikte mensen van de juiste plaatsen af te houden Kennelijk is hu. mristelijke naastenliefde zo groot dat zij hun concurrenten geen plaats in het licht gunnen Steeds krijgt immers een raadslid van min der kaliber het fractievoorzitterschap. Wie het wel zouden kunnen (vroeger by voorbeeld Pnns of Seis, nu Schoenmakers of wellicht Van Mansum) blijven aan de kant. Het moet frustrerend zyn voor de getalen teerde CDA'ers, maar dat is het ook voor de kiezer' Kaptein doet het voorkomen alsof hy de Schiedamse politiek grote dien sten gaat bewijzen Het maakt hem toch zeker volstrekt ongeloofwaar dig dat hij daarvoor eerst fractievoorzitter moest worden Anderhalve raadsperiode lang hebben we hem immers nauwelijks gehoord of ge zien' Gezegd moet worden, dat Gelderblom tenminste consequent was toen ze opstapte Haar aan alle ellende even schuldige maatje Kaptein komt echter als gi ote winnaar uit de bus (Schoenmakers had ongelyk dat er alleen maar erliezers zyn). Wie kan daar, behalve Kaptein zelf, toch bly mee ziyKaptein zou de Schiedamse politiek best een grote dienst kunnen bewijzen Door zich te realiseren dal er geen plaats is voor op portunisten zoals hy en de weg van Baart en Gelderblom te gaan Ik moet steeds denken aan de woorden van Hame Vermeegen 'Vuilnis man, mag deze zak ook mee'1 J. A. van der Wiel, Schiedam Er bestaat niet langer onzekerheid meer, de veerboten Gedeputeer de Schilthuis en Staeldiep blijven de eerstkomen de driejaar nog dagelijks heen en weer f varen tussen Maassluis en Rozenburg. Foto Roe! Dijkstra kt Maassluis De veerboten Gedeputeerde Schilthuis en Staeldiep blijven de eerstko mende drie jaar nog dage lijks heen en weer varen tus sen Maassluis en Rozenburg, Met het oog op de vorming van een stadsprovincie Rot terdam was er enige onrust ontstaan bij de exploitant over de toekomst van het veer. Het contract met de provincie Zuid-Holland is echter gewoon weer ver lengd. „Je weet nooit wat de toekomst brengt," aldus directeur Van Wijngaarden van Van der Schuyt- Van den Boom-Stanfnes BV (SBS), een onderdeel van de Ned- lloyd Groep Daarmee doelend op de instelling van de stadsprovin cie Rotterdam „Wat wordt het be leid van de stadsprovincie, die vraag houdt ons bezig. Want we mogen dan al 65 jaar dit veer ex ploiteren, dat betekent met datje een onaantastbare positie hebt." SBS exploiteert het veer Maas sluis-Rozenburg in opdracht van de provincie Zuid-Holland, die op haar beurt het veerrecht van de gemeente Bnelle pacht SVS vaart de veerboten op basis van een contract, dat steeds na dne jaar wordt verlengd Het laatste contract tussen de provincie en SBS liep 31 december af Waar voorheen de nieuwe overeenkom sten vrijwel moeiteloos werden verlengd, verliepen de besprekin gen voor het contract van 1 janua ri 1996 tot en met 31 december 1998 iets moeizamer Van Wijngaarden „Omdat het contract telkens is verlengd, maakten we ons met echt veel zorgen. Ik kan me ook met voor steden dat er veel verandert, want voor 2000-zoveel zie ik nog geen tunnel of brug naar Rozenburg verschijnen Aan de andere kant is het veeT wel een verlieslijdende onderneming, net als alle open baar-vervoersvoorzieningen Het exploitatietekort bedraagt gemid deld ongeveer 2,2 miljoen gulden per jaar,,Het tekort neemt de pro vincie steeds voor haar rekening, maar ik kan me ook voorstellen dat een nieuwe contractgever daar geen trek meer in heeft en besluit tot bijvoorbeeld afslankin gen Ik heb echter wel de verant woordelijkheid voor 43 perso neelsleden Vandaar dat ik deze kwestie heb aangekaart Tydens de contractbesprekingen zyn allerlei toekomstscenario's de revue gepasseerd Zo zou de stadsprovincie kunnen besluiten tot (gedeeltelijke) privatisering van het veer. inkrimping van het personeelsbestand, inkorting van de dienstregeling of, in het slecht ste scenario, met-verlengmg van het contract Berichten over de decentralisatie openbaar vervoer en de noodzaak tot beter inspelen op de vraag van de consument baarden Van Wijngaarden extra zorgen ïn de besprekingen heeft SBS ge waagd de provincie mede een verantwoordelijkheid te laten dra gen voor reorganisaties (afslankingen) by het veer en de kosten die ontstaan bij beëindi ging van het contract De provin cie heeft echter afgezien van op name van een artikel in het con tract om een dergelyke verant woordelijkheid by de provincie te regelen Volgens Geduputeerde Staten is het met kunnen her plaatsen van personeel, indien dit al aan de orde zou zijn, primair een probleem van de SBS Het contract met de provincie -en dus ook met de nieuwe stadspro vincie - bly ft daardoor voorlopig gelijk r Vlaardingen Na een kortstondig ziekbed is de Vlaardingse kunste naar Jan van Reeven maandag overleden. Hij zou vandaag 54 jaar zyn geworden. Hij zat nog boordevol ideeen Me dio november stond Van Reeven nog in de krant. Hij had ambitieu ze plannen met 't Hoge Stoepje, 'een bedrijf in kunst' ïn zyn ei genhandig opgeknapte pand aan de Havenstraat in Vlaardingen begon hy naast zyn atelier een on derneming die kunstcollecties aan ondernemingen verhuurde of verkocht 'Kunst kan een belangrijke bij drage leveren aan een prettige werksfeer en bezoekers zullen het ook appreciëren', stond er onder meer in de professionele folder. In het interview met het Rotterdams Dagblad z>i Van Reeven „Het wykt duidelijk af van de gebrui kelijke kunstuitleen, waar men sen een kunstwerk komen halen en zelf ophangen. Ik adviseer de bedrijven over wat in hun ruimtes past." Dat was medio november Op 5 december werd Van Reeven met een ingeklapte long opgenomen m het ziekenhuis. Tydens de ope ratie werd kanker ontdekt, waar aan hij maandag bezweek Met zyn atelier en bedrijf in kunst had Van Reeven eindelijk, na tal van omzwervingen, een vast honk gevonden. Nadat zyn atelier m de oude school aan de Stationsstraat werd gesloopt, verhuisde hy r. j* een school aan de Cur§aolaan Door brand moest hy vertrekken en vond hy ruimte voor noodop- slag in Het Weeshuis en atelier- ruimte in een boerderij aan de Zuidbuurt. Die raakte hy alletwee in 1993 weer kwijt. De Haven straat had nieuwe - ook zakelij ke- inspiratie moeten bieden Herinnering Jan van Reeven volgde zyn oplei ding aan dc Academie voor Beel dende Kunsten in Rotterdam Sinds 1967 maakt hy olieverven, gemengde technieken, pastelte keningen, collages, pentekemn- c-..i van Ree ven zat in no vember nog vol grote plan nen en idee- en. Twee maande',i la ter is hij er niet meer. Foto Roel Dijkstra gen en zeefdrukken. Maar ook het maken van wanddeco; muurschilderingen (Vooi j en andere vormen op het gebied van de toegepaste kunst behoort tot zyn werkterrein „Vanaf myn vroegste herinnering is de taal van het beeld myn be langrijkste middel bij het bekij ken en weergeven van de wereld om my heen Een toevluchtsoord ook om gestalte te geven aan de gedachte, aan zintuigelyke waar- nememgen en ervaringen," schreef hy op de uitnodiging voor een tentoonstelling m het najaar van 1993 in het Cultureel Cen trum Hoilandia in Vlaardingen In een toelichting zei hy .Als kind al was ik bezig met tekenen Dat was mijn taal Hele dagen zat ik met papier en potlood te teke nen en kleuren Ik kon het goed, zeiden ze tegen me Toen ik zes was. tekende ik al een paard in de juiste vorm Ik deed aan allerlei wedstrijden mee in die tijd, vlak na de oorlog, en als 15-, 16-jarige ging ik op les bij Jaap de Raat op zyn tekenscnool Centaur In hot begin van zijn professione- Woensdag 17 januari VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Walters Hemel door Ingeborg Elzevier, Huib Broos e.a 20.15u. Grote kerk. Carrrllon- concert door Addie de Jong, 16.00- 17.00u. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. RotterdamsPhilhar- momsch Orkest, 2015u Luxor Theater. La Cage aux Folies, 20.15u Theater Zuidplein Kl.z. Marlies Helder, 20.30u. Gr.z. Eva Bonheur, 2015u. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. Soekamo, 20.15u.KLz De Rotterdamse Dans groep, 20.30u Larrtaren/Venster. Don a Rosita 20 30u ./Maten pro gramma, 22.00u. Donderdag 18 januari SCHIEDAM Bejaardencentrum De Harg. The ma-avond over medicijnen, 19.45u. Teerstoof. Comedytram, 20.30u. Podium. Gert-Jan draait, 21.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Fiesta Gitana Flamenco o'v Curro Velez, 20.15u. Grote Kerk. Orgelconcert Aad Zou tendijk, 12.45u. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. RotterdamsPhilhar- momsch Orkest, 20.15u. Kl.z. Grensverteggers, 20.15u. Luxor Theater. La Cage aux Folies, 20.15u. Zaal De Unie. Two of a kind: Oh beminnelijk litteken, 20.30u. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. Soekamo, 20.15u. Kl.z. De I .er- damse Dansgroep, 20.30u. 7heater Zuidplein Gr.z. Sorry dat ik besta, i 2Q.15u. Kl.z. Ajuinen en Look, 20.30u. Museum Boymans-Van 1 Beuningen.Russischorthodoxeere- dienst, 20,00u. Nederlands Archi-1 tectuurinstituut. Esteve Boneil en Adolfo Natalim, 20.00u. ROTTERDAM Calypso 1; 'Seven' (16) dag. 6.45- 9.30 do.vr.ma.di.ook 1.15-4. Ca lypso 2 Riksbioscoop: 'Judge Dredd' (16) dag. 12.45-3.30. Ca lypso 2: 'Pocahontas' (al) dag. 6.45- 9.30. Calypso 3: 'The Bridges of Ma dison County' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 1: 'Filmpje' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Goldeneye' (12) dag. 1-3.45- p 30-9.30. Cinerama 3: 'Zusje' (12) 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Goldeneye' (12) dag. 12,45- 3.30-6.15-9.15. Cinerama 5; 'The Santa Clause' (ai) dag. 1,15-4-6.30. 'Apollo 13' (al) dag. 9. Corso: 'Dolo res Claiborne' (16) dag. 3.30-6.15- 9.15 do.vr.ma.di.ook 12.45. Jmax Theater: 'The Living Sea' (al) dag. (beh.ma.) 2-4-6.30 ma. alleen 6.30. 'AfncarTheSerengetf' (al) dag. (beh.ma.) 3. 'Goldeneye' (12) dag. 7.30-10. 'Pocahontas' N(al) dag. I (beh.ma.) 5, za.ook 12. Venster 1: I 'Sister my Sister* (16) dag. 7.30, do- .vr.7o.wo. ook 2.30. 'Underground' r (16) dag. 9.30. Venster 2: 'On the Watertront'(16)dag.{beh.zo.) 7.30. wo.9.30, do.vr.wo.ook 2.30. 'Delits i Flagrants' dag. (beh.zo.wo.) 9.30. 'Pantserkruiser Potemkm' wo. 8. 'Schaduwlopers' zo. 2. 'Achilles en i het zebrapad' zo.4. Tralievader zo.7.30. 'Mykosch'zo. 10. Venster 3: 'Smoke' (16) dag. 8 do.vr.ook 2.30. 'Le Buttane' (16) dag.(beh- .ma.) 10.15. Sneak Preview. ma.10.15. Venster 4: 'DasVerspre- chen' (16) do.vr.zo,wo. 2.30. 'Post- 1 man' (16) dag. 8. Aa Hame (16) dag. 10.15. Lumière 1* 'Dangerous Minds' (al) dag. 1.15-4-6.45-9 30. lumière 2; 'Filmpje' (12)dag. 1.15- j 4-6.45-9.30.Lumiere3:'Babe' (al) i dag. 6.45-9.3 Lumière 4: The Net' (12) dag "5-9.30 do.vr.ma- .di. ook 1.15-4. Rex: 'Pussycat j Ranch' (18) dag. vanaf 12. doorf- i .voorst. Thalia: 'Goldeneye' (12) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Kindermatinees: Calypso 1: 'Pocahontas' (N) za.zo.wo. 1.15-4. Corso: 'Pocahontas' (N) za- r .zo.wo.l.l5.Lumière3:'Babe'dag. I 1.15-4.Lumière4:'Delndiaaninde Kast' za.zo.wo. 1.15-4. Venster 3: I 'Het Wilde Paard' zo.wo.2, le carrière vond hy zyn inspiratie vooral dicht bij huis Het was de tyd dat Vlaardingen wereldbe roemd werd als 'stinkstad' en het nulieuverzet opkwam Uit die tyd dateren veel protestschiidermgen van zyn hand, waarin de kleuren rood en paars overheersen Van Reeven was toen ook politiek ac tief in de Socialistische Party met collega-kunstenaar en nu profes sioneel politicus Remi Poppe. Van Reeven het na enkele jaren de politiek varen Maar door zyn vele reizen bleef zijn werk wel po litiek geengageerd In een toelich ting over een van zyn exposities zei hy. „Zo vindt u m myn werk onderwerpen als de verwikkelin gen in Zuid-Amenka, de rol van diveise landen m politieke ge beurtenissen, de wetenschappe lijke kennis er de toepassing daarvan door de CIA." Misschien dat het volgende citaat alles zegt over het werk van Van Reeven „Ik protesteer, vertel en analyseer in beeldentaal Jan van Reeven woidt zaterdag ochtend begraven op de begraaf plaats Holy in Vlaardingen Maasland/Maassluis Alweer voor de derde keer organiseert Fotoclub Maasland een exposi tie, waarbij de beste foto's van het afgelopen jaar worden ten toongesteld Hoewel het een Maaslandse fotoclub betreft, wordt dit keer m Maassluis geex- poseerd. In de gemeentelijke ex positieruimte Tavenu bleek geen ruimte beschikbaar. Tn buurgemeente Maassluis stonden de deuren van theater Luxor aan de Van der Horst straat wel wagenwijd open voor de foto-hobbyssten De club maakt dankbaar gebruik van dit aanbod, al blijft de behoefte be staan om juist ïn eigen gemeente te kunnen exposeren. De Maaslandse fotoclub bestaat inmiddels drieëneenhalf jaar en is in die korte tyd uitgegroeid tot een bloeiende vereniging met een groot ledenbestand. Niet ai- leen Maaslanders melden zich aan als lid, ook opvallend veel in woners van omliggende gemeen ten „Kennelijk is de belangstel ling voor een fotoclub erg groot," aldus bestuurslid Rob de Kiewit. ..Maar het zit met alleon met de kwantiteit goed, ook met de kwa liteit. Onder de leden zyn al di verse prijswinnaars" Dit bete kent niet dat beginnende foto graaf met meetellen bij deze club, want uiteindelyk is de ge vorderde fotograaf ook ooit eens voor het eerst met de camera aan heiwerk gegaan. De fotoclub laat in haar tentoon stelling zien dat het maken van goede foto's meer vereist dan zo maar een plaatje schieten. Een goede voorbereiding is het halve werk; het genlyke schieten van de foto neemt immers slechts een kleine plaats in. Belangrijk is ook het meten van het licht In de donkere kamer kan tenslotte verder worden gewerkt aan het perfectioneren van een foto. De technieken die vereist zijn om tot goede foto's te komen, worden onderling op de club uit gewisseld. Ook maken de leden enkele malen per jaar tochten langs fotogenieke plekjes. Een weerslag daarvan is te zien in de expositie. De club is eigenlijk ac tief op alle fronten van de foto grafie. De leden maken daarbij dankbaar gebruik van de eigen facihv >n, zoals de donkere ka- mo- clubgebouw, D instelling in het Luxor 'I neater duurt nog tot en met 20 januari. De openingstijden zijn vrijdag \ran 19.00-21.00 uur en za terdag en zondag van 14.00-17.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3