11 - 1 Winkeliers Dirk de Derdelaan zijn scherven ruimen zat L intterdams Dagblad r Kinderontvoerder vindt zichzelf slachtoffer van slecht huwelijk 'Zuid heeft recht op kinderboerderij' Hennepkwekerij in garage Bonnenregen bij verkeerscontroles Nulnummer van Oost Reporter is uit Gevaarlijke medicijnen Tweetal bekent diefstallen Vrouw en land vluchten voor ex Vrouwen slaan overvaller weg Verdachte bestierder Arrestaties in Holy mm 'Er is geen lol meer aan. Ik zou liever vandaag dan morgen stoppen' J.T. INTERIEUR HET ADRES VOOR UW COMPLETE WONINGINRICHTING! Rotterdamsedijk 256, Schiedam tel. 010-427*744. Donderdag 18 januari 1996 Waterweg Vlaardingen/Schiedam Een vrouw uit Amsterdam heeft in Schiedam of Vlaardmgen het af gelopen weekeinde een bruine le ren schoudertas mei daarin ge vaarlijke medicijnen verloren. Dat heeft de politie gistermiddag bekend gemaakt Het gaat om 20 mg. prozac en 2,5 mg Lorra- sepam. Bij inname kunnen deze medicijnen zeer gevaarlijk zijn. Het is met bekend waar de vrouw de medicijnen heeft verloren. Het is gebeurd tijdens een avondje stappen, waarbij de Amsterdamse zowel het centrum van Schiedam als Vlaardmgen heeft bezocht. VlaardingenDe politie heeft gis teren het onderzoek afgerond naar de daden van twee Vlaardin- gers (17), die zondagavond wer den gearresteerd nadat ze in de Twee Vriendenstraat m hun woonplaats een bromfiets pro beerden te stelen. Met hun beken tenissen heeft de politie nog drie bromfietsdiefstallen (station Cen trum, Pieter Karei Drossaart- straat en uit de nieuwe parkeerga rage) en het wegnemen van twee fusten uit een garage aan het Plein Emaus opgelost. Daarnaast hebben de Vlaardingers nog een tiental zaken opgebiecht. Daar mee konden de rechercheurs ech- Jer niet aan de slag, omdat er geen aangiften van zijn. De verdachten hebben verklaard 'uit verveling' te hebben gehandeld. Zie ook pagina 13 Schiedam Een Schiedamse vrouw en haar kind zijn afgelopen nacht omstreeks half vijf van een balkon gesprongen om te ontko men aan de vroegere echtgenoot van de vrouw. Kennelijk gedroeg de man zich agressief, wat onder meer bleek uit het feit dat hij een ruit van de woning vernielde. De politie bracht moeder en kind naar het ziekenhuis. Het kind mankeerde niets, de moeder klaagde over rugpijn. De voorma lige echtgenoot is gearresteerd. Nadere gegevens zijn nog niet be kend. Schiedam Twee vrouwen in Schiedam hebben afgelopen nacht een overvaller van zich af geschopt. De vrouwen liepen te gen twee uur op de Overschiese- weg, toen een man hen trachtte te beroven. Hij gaf beiden een klap in het gezicht en probeerde de handtas van een van hen te ste len. Deze vrouw werd vijf meter meegesleurd door de dader, maar zij liet desondanks haar tas niec los. De slachtoffers maakten dui- delijk.dat zij niet met zich lieten sollen. Zij schopten en sloegen nei zo lang tot de overvaller de be- Schiedam Een 22-jarige Maas- sluizer is afgelopen nacht in Schiedam aangehouden en over gedragen aan de politie in zijn woonplaats. De man reed net na middernacht met hoge snelheid over de Burgemeester Knappert- laan. Een politie-auto zette de ach tervolging in en achterhaalde de vluchteling op het Rubensplein, waar hij tegen een verkeersbord was gereden. De bestuurder legde een vage verklaring af, terwijl bo vendien bleek dat de auto waarin hij reed geregistreerd stond als gestolen in Maassluis. De man werd ingerekend. Vlaardingen Op de Panjslaan in Holy heeft de Vlaardingse politie vanmorgen vroeg twee mannen gearresteerd omdat zij spullen bij zich hadden waarvan zy de her komst met konden verklaren. Het tweetal, een 28-jarige Delftenaar en een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, kwam uit een keider met aan de hand twee fietsen en een tas. Vandaag wordt uitgezocht of het om gestolen waar gaat. (W- - Middenstander Hartog toont de baksteen die hij gisterochtend achterin zijn winkel aantrof. De steen was met grote kracht door de etalageruit gesmeten. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Winkeliers aan de Dirk de Derdelaan bezinnen zich op maatregelen tegen vandalen die 's nachts hun etalages vernielen en daaruit spullen stelen, oinds begin dit jaar zijn aan de winkelstraat in Vlaardingen-West vier van dergelijke incidenten gebeurd. „Er is geen lol meer aan," klaagt een vrouwelijke middenstander die in veertien dagen tijd twee keer scherven moest ruimen. „Ik zou liever vandaag stoppen dan morgen." De vernielingen aan de etalages werden gepleegd by juwelier Van Biggele, doe het zelf-zaak Van Dijk en bij elektrotechnisch be drijf Hartog. De juwelier wil niet praten over de problemen. 2ijn collega's Van Dijk en Hartog zijn spraakzamer: zij zullen i.e dief stallen aan de orde stellen in de komende vergadering van de win keliersvereniging. „Want v/e moe ten op een idee komen zodat we hier een einde aan kunnen ma ken," aldus mevrouw Van Dyk. Zij leed voor een kleine duizend gulden schade (de kosten van een nieuwe ruit niet meegerekend) toen een onbekende in de nacht van 2 op 3 januari een steen door de etalage smeet en enkele ma chines uit de vitrine wegnam. Om te voorkomen dat de rekening by een volgend 'bezoek' weerzo hoog uitvalt, is etalage heringericht in drie com, timenten en drie kleinere ruiten Bij de zaak in elektrische appara ten van het echtpaar Hartog ging al twee keer een baksteen door de ruit. Het projectiel dat in de nacht van dinsdag op woensdag de eta lage vernielde, werd gistermor gen teruggevonden achterin de winkel. Een bewijs dat de dader heel wat kracht had gezet achter zijn worp. De schade was na venant: enkele duizenden gul dens. Mevrouw Hartog: „We had den een opraimmgsetalage, dus veel dure spullen stonden er niet in. Maar uit een apart hoekje zijn verschillende halogeenlampen meegenomen." Geld kwijt Vroeger, zegt de eigenaresse van de zaak, ging zij 's morgens met plezier naar haar werk. „Tegen woordig heb ik dat gevoel niet meer. Waar werk je nog voor als dit soort dingen gewoonte wor den? Je bent verzekerd, maar je zit toch met je eigen risico. Iedere keer ben je weergeld kwijt." Een rolluik voor de winkel zou een oplossing kui.nen zijn. Maar dat is een kostbare investering. Mevrouw Van Dijk vindt dergelij ke onvriendelijk ogende maatre gelen ook niet passen aan de Dirk de Derdelaan. „Het moet hier geen Lijnbaan worden. Zo onge zellig, met al die rolluiken." Om dezelfde redenen - duur en onge zellig - wordt ook een beveiliging met camera's afgewezen. „Wat niet wegneemt dat we er wel iets op moeten verzinnen," zegt mevrouw Van Dijk. „Aan de poli tie moet je dat met overlaten, je mag niet verwachten dat die al jouw problemen oplost. Het zijn onze winkels, wij zijn er zelf m eerste instantie verantwoordelijk voor." De politie zegt tot nu toe acht mel dingen van vernielingen aan eta lages aan de Dirk de Derdelaan te hebben binnengekregen. Sommi ge dateren van vorig jaar. Tegen gesproken wordt dat elders in Vlaardingen op dezelfde wijze winkels worden geplunderd. „In die gevallen gaat het alleen om het vernielen van ruiten, alleen aan de Dirk de Derdelaan worden ook goederen uit de etalages weg genomen," aldus de politievoor- lichter. Sporen die tot aanhou ding van de daders kunnen leiden zegt te politie nog niette hebben. Door Carel van der Velden Rotterdam/Schiedam In oktober van het vorig jaar klom een 25-ja- nge Schiedammer lange de re genpijp, betrad door het raam het huis van zijn ex m Schiedam, greep zijn gillende kind en rende ermee naar buiten Twee dagen later kon de moeder de peuter op komen halen op het Oostplem m Rotterdam De vroegere vriendin werd op de afgesproken plaats aan haar haren de auto in getrok ken, waarop de Schiedammer met de doodsbenauwde vrouw naast zich wegscheurde. Het vormde het laatste geweldda dige voorval in een lange reeks. De 25-jange moest zich gistermid dag voor ue Rotterdamse recht bank verantwoorden voor mis handeling van zyn vroegere vriendin en het onttrekken aan het wettige ouderlijke gezag van zijn 3-jarige zoontje, Dat gebeurde tot twee keer toe. Zelf bestempel de hij zijn daden gisteren als een poging om een goede omgangsre geling met zijn kind af te dwin gen. Officier van justitie mr. R. de Rijk eiste een'onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van drieenhalfjaar. De roep om een lange vrijheidsbe roving baseerde hij mede op en kele andere strafbare feiten. De Rijk houdt de Schiedammer me deverantwoordelijk voor een in braak in een school in Maassluis, die 19 september 1994 plaatsvond. Verder heeft de verdachte bekend in dezelfde periode betrokken te zijn geweest bij een gewapende overval op een koffiehuis aan de Mathenesserdijk. De buit had de Schiedammer bedoeld om zijn au to te repareren. Het voertuig had achtduizend gulden schade opge lopen nadat een vriend er een brokkenritje mee had gemaakt, Deze makker zou bij de inbraak en de overval de kastanjes uit het vuur halen. Beide criminele on dernemingen liepen echter op een fiasco uit. Huwelijk De zoon van de verdachte en de door hem mishandelde vriendin werd in 1992 geboren. In een later stadium verklaarde de vrouw te gen de politie dat het kind was verwekt toen zij tot gemeenschap was gedwongen. De moeder van de vrouw eiste daarna volgens de verdachte een huwelijk en een in de Turkse cultuur gebruikelijke bruidsschat. De religieuze huwelijksvoltrek king ging niet gepaaid met een burgerlijke bevestiging, waardoor de vrouw het wettig gezag over het kind kreeg De relatie kreeg al snel een gewelddadig karakter. „Ik heb haar weieens geslagen," gaf de Schiedammer toe. „Maar zij mishandelde mij ook. In mijn slaap sloeg ze me met een koeke- pan. En van driehoog gooide ze stenen naar mijn hoofd." Op 23 juni van het vorig jaar was er een ruzie waarbij de verdachte de vrouw in een wurggreep nam en haar keel dichtkneep. „Ze dacht dat ze zou stikken." aldus de officier van justitie. „In een medisch rapport zijn de verwon dingen vastgelegd." Volgens de verdachte was zijn agressieve gedrag slechts een re actie op haar handelen. „Zij stak een mes in mijn arm," verdedigde de verdachte zich. Rechter mi-. J. W. Heyman hechtte weinig ge loof aan dit verhaal. „U heeft over deze zaak nu drie verschillende verklaringen afgelegd." Na de uitbarsting vertrok de vrouw met haar kind naar een Blijf van Mijn Lijfhuis. Aangifte deed de angstige vrouw pas op aandringen van de politie, maar de verdachte hecht geen geloof aan dat verhaal. „Ze doet maar wat graag aangifte. Ze wilde al lang van me af. Ze is naar het Blijf van m'n Lijfhuis gegaan om een eigen huis en een uitkering te krijgen." Uit een psyschologisch onderzoek komt de Schiedammer naar voren als een man met een persoonlijk heidsstoornis, iemand die slecht in staat is zich in de hand te hou den. Op zijn zestiende kwam de, Schiedammer voor het eerst in--: aanraking met justitie, als mede-,;, dader in een verkrachtingszaak.^ Ondanks zijn criminele daden -J ziet de verdachte zichzelf in de, - eerste plaats als slachtoffer. „Het ligt altijd aan een ander, nooit aan u," aldus de rechtbankpresident. Advocaat mr, J.L.A. le Coq d'Armandville bepleitte een ge combineerd traject, bestaande uit een beperkte celstraf en een ver plicht contact met de reclasse ring. AReen celstraf zal mijn cli ënt bevestigen in zijn oordeel dat iedereen tegen hem is." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Door Jelle Gunneweg Schiedam Het eerste nummer van de Oost Reporter, een wijk krant van en voor de bewoners uit Schiedam-Oost, verschijnt eind januari. Nu al is een twee pagina's tellend nulnummer verspreid on der adverteerders en relaties om de eerste meningen te peilen. De 'echte' krant verschijnt eind deze maand in een dikkere, acht pagi na's tellende uitgave en wordt vanaf dan steeds maandelijks gra tis huis-aan-huis verspreid in een oplage van 5500 stuks. De Oost Reporter is een initiatief van de Stichting Wijkkrant Schiedam, Hierin hebben allerlei organisdties en instellingen uit de wijk zitting, van de ONS, tot de politie, de Thuiszorg, het wijkbe heer en allerlei gemeentelijke af delingen. Zij hopen met de krant Schiedam De wijkkrant De Gorzette bracht onlangs somber nieuws over de komst van een kinderboerderij, maar de initia tiefnemers van deze met name voor kinderen leuke attractie hebben de moed nog niet opge geven. Vier Gorzenaren hopen volgende week een paar andere enthousiastelingen te treffen om de voorlopig aan de Jachtha venlaan geplande voorziening van de grond te tillen. Met acht a tien vrijwilligers zou het moeten lukken. Het idee voor de kinderboerderij werd anderhalfjaar geleden ge boren bij een bewoner var. de Hoofdstraat. Veel draagvlak voor het plan wist de bewoners- vereniging aanvankelijk niet voor het plan te krijgen. „Daar lag een taak voor het opbouw werk, maar daar kon de wijk door omstandigheden verleden jaar helaas niet over beschik ken," aldus P. de Jong, namens de gemeente actief als wijkcoör dinator in Schiedam-Zuid. Eind verleden jaar kwam er een nieuwe domper bij. Vanuit het wijkbudget 1994 werd er in de Gorzen in dat jaar geld gereser veerd om een financiële basis voor de kinderboerderij te leg gen, maar daar stak de gemeen te uiteindelijk eind vorig jaar een stokje voor. Op het stads kantoor hadden de opstellers van het reglement voor de wijk budgetten verzuimd expliciet te regelen dat er vanuit de wijk budgetten mag worden ge spaard. Gevolg was dat de wijk budgetten onder het gebruike lijke financiële regime van de gemeente vallen. In de praktijk betekent dit dat resterende gel den terugvloeiden in de ge meentekas. Ondanks deze tegenslagen heeft men in de Gorzen de moed nog niet opgegeven. In de ge meenteraad onderneemt het CDA inmiddels pogingen, om het door de gemeente 'ingepik te' wijkbudget aan de bewoners terug te geven. En juist in de laatste weken hebben zich ver- -schillende vrijwilligers gemeld. Er worden mensen gezocht voor het bouwen van hokken, het ver zorgen van de dieren en het op richten van een vereniging die de kinderboerderij gaat behe ren. Op een bewonersavond hopen de initiatiefneir ^rs op 25 januari nieuwe enthousiastelingen te treffen. De bi eenkomst vindt om 20 00 ut>; plaats in de Lelies traat 10, in het gebouw van de bewonersvereniging. Volgens P. de Jong is het nu het belangrijk ste dat het draagvlak voor de kinderboerderij wordt gescha pen. „Het geld is van later zorg. De kinderboerderij zal mini maal 75.000 gulden kosten. Als voorbeeld hebben we het geite- weitie zoals dat is te vinden bij de Pucimstraat in Groenoord," A-JL m In de Haydnstraat in Vlaardingen heeft de poli tie gisterochtend een hennepkwekerij o, •- rold. De kwekerij was ondergebracht in een voormalige garage. Er werden ongeveer veer tienhonderd planter in beslaggenomen. Ook lampen en een luchtverversingsinstallatie werden gedemonteerd en afgevoerd. Tijdens de inval was er niemand in het pand aanwezig. De eigenaar van de garage heeft verklaard niets te weten van de drugsplan tage. De politie tracht nu de identiteit van de gebruiker van het pand te achterhalen. De politie zegt dat de actie volgde op klachten van omwonenden, die overlast ondervonden van de lawaaiige luchtinstallatie. Hoewel in Viaardïngen regelmatig hennepkwekerijen worden ontmanteld, zegt de politie geen ge richt beleid te voeren. „Wij komen alleen in actie als er klachten zijn van omwonenden," aldus de politiewoordvoerder. De gisteren in beslag genomen planten 2Ullen worden vernietigd. Foto Roei Dijkstra de bewoners beter te informeren over wat er in de wijk gebeurt, omdat gebleken is dat de wijkbe woners op andere manieren (via folders of informatielijnen) moei lijk bereikbaar zijn De krant wordt gemaakt door elf vrijwilligers uit de wyk zelf, die allen een zeer uiteenlopende ach tergrond hebben. De medewer kers hebben de afgelopen vier maanden een spoedc us jour nalistiek gevolgd bij een tekst schrijver, vormgever en fotograaf om de fijne kneepjes van het vak te leren. Het nulnummer toont het resultaat van deze opleidings periode Hoewel de krant gemaakt wordt door amateurs, oogt het resultaat vrij professioneel. Er is een rede lijk evenwicht tussen tekst en fo tografie, de inhoud leest gemak kelijk weg en in de aanpak heb ben de journalisten de doelstel ling consequent doorgevoerd: uit sluitend nieuws uit de wijk zelf. Het medium bevat ook enkele aardige rubrieken, zoals het Ver haal achter... (waarin de betekenis van een straatnaam wordt ont huld), Markante figuren uit Oost en de fotorubriek Oost van toen. Artikelen die dicht bij de mensen staan en daardoor een hoge Iccs- dichtheid hebben. Slim zijn ook de foto's in het colofon van de ma kers zelf: dat geeft de krant een 'gezicht Toch zijn ook enkele kritische no ten op z'n plaats. Het openings verhaal over de asbestplaten aan de woningen in de Stationsstraat is oud nieuws. Enkele maanden geleden hebben alle media hier aan reeds een verhaal gewijd. Het artikel begint bovendien met een terugblik, terwijl een van de eer ste lessen in de journalistiek is dat het nieuws bovenin hoort te staan. Het openingsverhaal heeft daar naast een rommelige opmaak. De begeleidende foto is zomaar er gens tussen het artikel geplakt, waardoor de lezer moet zoeken naar het vervolg van de tekst. Ook verderop in de krant staan enkele slordige opmaak- en tikfoutjes: het intro in het verhaal over de Boerhaavelaan bij voorbeeld wordt plotseling afgebroken en de foto uit de oude doos is een slech te kopie. Maar zoals gezegd: de krant wordt gemaakt amateurs en dan mag je geen kwaliteitskrant ver wachten. Toch geeft met name de achterpagina een goede aanzet daartoe. Hierop staat een verhaal waarin een van de medewerkers een dag op pad gaat met de koster van de Sint Liduina Basiliek, naast een interview met een be woonster over de troep en honde- poep op straat Dat willen mensen iezen. Meer van dergelijke verha len alstublieft in het volgende nummer! VlaardingenHet regende giste ren bonnen bij verkeerscontro les door de politie in de drie Wa terwegsteden. In totaal werden 145 bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten die te hard reden en (brom)fietsers zonder goede verlichting. In Vlaardingen en Hoek van Holland lette de politie gister ochtend speciaal op fietsers en bromfietsers. Bij twee controles in Vlaardingen, op de Ary Kop- laan en de Burgemeester Heus- denslaan, gingen tussen half acht en kwart over acht dertig (brom)fietsers op de bon omdat hun verlichting niet in orde was. Een bromfietser kreeg een be keuring omdat zijn banden glad waren. Op de Nieuwlandsedijk in Hoek van Holland kregen twaalf scholieren een prent voor het met voeren van een goede verlichting. Vier jongeren kwa men er af met een waarschu wing. Tussen half elf en kwart over elf gisterochtend werd in Vlaardin gen een snelheidscontrole ge houden op de Zwanensingel. Het resultaat: dertien bekeurin gen. Op de Marathonweg slin gerde de politie 's middags nog eens 56 bestuurders op de bon wegens te hard rijden. Ook de politie in Maassluis stond gisteren met meetappara tuur langs de weg. Op de West- landseweg kregen zeven autobe stuurders 's morgens een bekeu ring wegens overtreding van de maximumsnelheid. Op de In dustrieweg lag het aantal over treders later op de dag een stuk hoger. Daar gingen 26 wegge bruikers op de bon omdat zij harder reden dan de toegestane vijftig kilometer. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1