13 Huisbaas stelt referendum in Politie pakt elf raddraaiers op in Nieuwe Passage Rotterdams Dagblad Hernieuwd pleidooi voor stadspark op Hemaplein Frankeland wil slopen en vernieuwen Leden Woningbouwvereniging Schiedam stellen eigen invloed veilig Uurwerk Nader onderzoek naar bebouwing Dijkpolder is nooit gehouden Auto van de weg gehaald Diefstallen met geweld UI Waterweg Vrijdag 19 januari 1996 Schiedam Verzorgingshuis Frankeland in Schiedam wil, op de plaats waar nu het U- duinapaviljoen staat, een nieu we dependance bouwen met daarin dertig verpleeghuis- en 24 verzorgingsplaatsen- Direc teur A. van der Linden ver wacht tegenwerking van het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport, maar is bereid 'het onderste uit de kast te halen' om het plan toch uit te voeren. Bezwaren van het ministerie worden verwacht omdat Fran keland de verpleeghuisbedden wil onderbrengen in eenper soonskamers, „Zoiets past niet binnen de regeltjes. Voor ons is het echter essentieel en des noods dus breekpunt. Wij zijn anno 1996 absoluut niet bereid te kiezen voor een opzet waar in twee of meer ouderen in één kamertje of zaaltje worden ge huisvest," verklaart mevrouw Van der Linden strijdlustig in het beleidsplan voor dit jaar. De 24 verzorgingsplaatsen zul len wel in tweekamerapparte menten worden onderge bracht. Het voornemen om in samen werking met het Zonnehuis dertig verpleeghuisbedden in Frankeland op te nemen, da teert van vorig jaar. Aanvanke lijk was het de bedoeling het Liduinapaviljoen. dat naast het verzorgingshuis aan de St. Liduinastraat staat en waarin 55 'ouderwetse' verzorgings- plaatsen zijn ondergebracht voor dit doel te verbouwen. Dit plan werd door de overheid af gewezen, waarna een sloop- en nieuwbouwvariant werd ont wikkeld. De 31 verzorgingsplaatsen die Frankeland verliest by de sloop, wil de directeur onder brengen ir. het nicuwbouw- complex Havenbogen aan de Nieuwe Haven, Havenbogen is een project voor seniorenwo ningen dat Frankeland uit voert samen met Woningbouw vereniging Schiedam. Schiedam De Woningbouwvereniging Schiedam (WbS) is verplicht een referendum onder haar leden te houden als wordt voorgesteld de organisatievorm een minder democrati sche structuur te geven. Dat heeft de ledenvergadering van de verhuurder, die vijfduizend woningen in Schiedam exploi teert, deze week laten vastleggen in de nieuwe statuten. De maatregel is bedoeld om de invloed van de leden op het beleid te waarborgen. De oorspronkelijke wijzigingen in de statuten riepen veel weerstand op omdat die als 'ondemocratisch' wer den beoordeeld. Na langdurig vergaderen in de af gelopen maanden stemde ruim tweederde van de aanwezige le den en bestuursleden deze week in met de nieuwe statuten. Een statutenwijziging was nodig om te voldoen aan de eisen van het Be sluit Beheer Sociale Huursector (BBSH) van het ministerie van VROM. Bijna alle sociale verhuurders opereren in Nederland als stich ting, een bestuursvorm die de di rectie van de WbS aanvankelijk ook wilde instellen. Uit angst voor verlies aan invloed werd deze wij ziging echter in een eerder sta dium door de leden geblokkeerd. Select De Schiedamse corporatie be hoort tot een selecte club die de veremgingsvorm in stand houdt, A. van Berkel uit Schiedam-Zuid is tevreden over de statuten zoals die er nu liggen. Van Berkel be hoorde tot de tegenstanders van het aanvankelijke voorstel van de WbS.Als die statuten waren aan genomen, zouden we er als huur ders niet meer aan te pas zijn ge komen." zegt hij. .Alle macht zou in handen van de Algemene Ver gadering en de Raad van Toezicht zijn gèkomen. Wij hadden dan het nakijken gehad." In het verleden kende de WbS vier bestuurslagen. Ter vereen voudiging van de structuur zijn het er straks twee. De Raad van Toezicht gaat functioneren ais een soort raad van commissaris^ sen. De Algemene Vergadering, die de Raad van Toezicht kiest, bestaat in de toekomst uit elf tot negentien afgevaardigden die de circa duizend leden vertegen woordigen. De leden van dit parle ment worden door de huurders gekozen. Toch was dit 'parlement' in het eerdere voorstel volgens Van Berkel minder democratisch dan het leek. De huurders konden de afgevaardigden weliswaar kie zen, maar ze zouden daarna niet de mogelijkheid hebben gehad deze vertegenwoordigers bij slecht functioneren te schorsen of te ontslaan. „Op ons verzoek wor den de besluiten van de Algeme ne Vergadering in de toekomst te ruggekoppeld naar belangstellen de huurders in een bulletin. Als we vinden dat iemand met func tioneert, kunnen we zelf aan de bel trekken m de Algemene Ver gadering." I n de oude situatie maakten overi gens slechts weinig huurders/le den gebruik van hun democrati sche rechten. Zo waren er deze week van de ruim duizend leden slechts 26 aanwezig om in de laat ste algemene ledenvergadering de nieuwe statuten goed te keu ren Als secretaris van het bestuur noemde A van Puvvelde vorige maand de nu vastgestelde nieuwe structuur democratischer. „Op de ledenvergadering kwamen alle bewoners soms uit één complex. Die namen besluiten voor de tota le club. Het stichten van een soort parlement met vast afgevaardig den lijkt met een veel betere waarborg voor de democratie." Werk is niet aan tijd gebonden. Sommige werknemers zitten in een vast ritme van negen tot vijf, voor anderen begint de dagtaak pas na kantoortijd. Of ver voor het nieuws van zeven uur 's morgens. Omdat het raderwerk van de maatschappij ook 's avonds, 's nachts en in het weekend gewoon doordraait. Vandaag de laatste foto in onze serie van Koel Dijkstra en Dennes van der Wel overwerken op ongewone uren. 22.17. We genwachter TfofcciÊïakhtii zenorengt een auto met een defect aar» de motor weer aan de praat. Schiedam Met een plan voor een stadspark heeft binnenstads bewoner J. Zwart de publieke dis cussie geopend over de toekomst van het Hemaplein in Schiedam. Zwart wil het terrein, dat braak ligt sinds vorig jaar de Hema naar de Nieuwe Passage verhuisde, slechts voor een klein deel bebou wen en de rest een groene be stemming geven. Een opvatting die aansluit bij een eerder plei dooi voor een park door gemeen teraadslid H. Metaal en de uitslag van een enquête van de Bewo nersvereniging Schiedam-Cen trum. Zwart, een onafhankelijk burger met een reputatie als actievoer der, hulpverlener en geengageerd Schiedammer, stelt dat er voor volledige bebouwing van het plein tussen Broersvest, Kreupel- straat. Lange Kerkstraat en Boter- straat (de voormalige Otterbuurt) aanleiding noch noodzaak is. Aan nog meer winkels heeft het cen trum geen behoefte, hooguit is een beperkt aantal sociale wonin gen wenselijk aldus Zwart. Zyn voorkeur gaat uit naar dien stverlenende bedrijven, zoals een hotel of het hoofdpostkantoor. De PTT voelt voor dat laatste overi gens niets, laat een woordvoerder weten. Het huidige hoofdpostkan toor aan de Lange Nieuwstraat werd onlangs voor veel geld 'er- bouwd en er bestaat voor de PTT geen reden om binnen afzienbare tijd te verkassen. Fontein In Zwarts plan, vorige week ver zonden aan de gemeenteraad, wordt uitgegaan \ran bebouwing van maximaal éénderde van het Hemaplein. Die bebouwing zou moeten bestaan uit één enkel blok op de hoek van de Boter- straat en de Kreupelstraat. De rest van het oppervlak kan worden be nut voor een park. „Veel groen, zitjes, een muziekpodium, een aantal cafés met terras en een fon tein en/of een waterorgel," schrijft Zwart in zijn notitie, die hij de be scheiden titel 'Om over te praten" meegaf. Een park zou een mooi rustpunt zijn voor het winkelend publiek en toeristisch aantrekkelijk omdat het ruimte schept m de binnenstad met zijn vele beziens waardigheden. Zwart vergelijkt het graag met het Vrijthof in Maastricht. Belangrijk minpunt is eigenlijk alleen de drukbere- den Broersvest. Er zou een tunnel of viaduct moeten worden aange legd om de grote publieksvoorzie ningen op het toekomstige Stadserf (schouwburg, biblio theek. archief) goed bereikbaar te maken, vindt Zwart Burgemeester en wethouders hebben vorig jaar aangekondigd dat er een 'brede maatschappeüj- ke discussie' komt over de vorm geving van het Hemaplein. Deze inspraakronde zou komend voor jaar worden gehouden. Zwarts plan voor een 'stadsparkplein' is bedoeld als bijdrage aan deze dis cussie. Door Menno Haddeman Schiedam Winkelcentrum de Nieuwe Passage in Schiedam was gisteravond opnieuw het decor voor een kat en muis-spelletje tus sen groepjes jongeren en politie. Het spelletje resulteerde uitein delijk in de arrestatie van elf jon geren. Vechtpartijen, zoals vorige week, deden zich niet voor. De jongeren weruen opgepakt omdat zij zich, na herhaaldelijke waar schuwingen, niet hielden aan het samenscholingsverbod dat rond om de balustrade in het overdekte winkelcentrum van kracht is. Het verbod werd een aantal we ken geleden ingesteld omdat vol gens de politie verschillendegroe- pen jongeren op de koopavonden voor overlast zorgen. Zij spugen vanaf de balustrade naar beneden en houden de liften bezet. Daar om besloot de gemeente met de Algemene Politie Verordening (APV) in de hand een samenscho lingsverbod in te stellen. De hele avond al is de sfeer ge spannen in de Nieuwe Passage, Net als de twee voorgaande we ken houdt een flink aantal, in kleine groepjes verdeelde jonge ren zich op rondom de balustrade van het winkelcentrum. Telkens wanneer de surveillerende agen ten een groepje naderen, lopen de jongeren door en blijven ze een eindje verder weer stU staan. Doorlopen Hier en daar delen de acht geüni formeerde agenten wat waarschu wingen uit. „Doorlopen jongens. Niet zo bjj elkaar blijven staan." Sommigen van de jongens (niet ouder dan twintig) volgen deze vermaningen schoorvoetend op. Anderen laten zich minder mak kelijk wegsturen door de agenten en lokken een discussie uit. „Ik doe niets. Ik mag hier toch wel staan?" Tegen het eind van de koopavond wordt de sfeer wat grimmiger. Steeds vaker moet de politie, on der toenemend hoongelach, waar schuwingen uitdelen. Van tevo ren hadden de agenten afgespro ken niet eindeloos te blijven re- primeren. Drie vermaningen aan hetzelfde adres moesten genoeg zijn. Zu is rund half hegen de beurt aan de eerste twee recalei- tranten. Zonder veel problemen wordt het tweetal meegenomen naar een gereedstaande politie bus. Een flinke horde jongeren loopt joelend achter de agenten en ar restanten aan maar houdt zich, op wat opmerkingen na, afzijdig. De jongens worden afgevoerd naar het politiebureau. Nog geen tien minuten later wordt een tweede groep jongeren opgepakt. Ook zij hadden zich niets aangetrokken van de waar schuwingen. Twee van hen bie den wat verbaal verzet als een po litieagent ze vastpakt. „Klootzak, paardelul, iaat me los Arrestantenbus De agenten blijven rustig en geco ördineerd wordt het groepje rad draaiers naar buiten geleid. Min der vlotjes verloopt het vervoer van de arrestanten. Op de Broers- vest moeten de agenten lange tijd wachten op de aankomst van de arrestantenbus. Er doen zich ech ter geen ongeregeldheden voor. Rond tien voor negen keert de rust terug in het winkelcentrum. De meeste jongeren hebben het pand verlaten en hangen een beetje rond op de Broersvest. De winkeliers in de Nieuwe Pas sage zijn overhel algemeen tevre den met de actie van de politie. Een aantal ondernemers zegt zelf Een raddraaier, scheldend op een van de agenten, wordt het Schiedamse winkelcentrum de Nieuwe Passage uitgezet. Foto Roei Dijkstra geen last te hebben van de jonge ren. Het is, volgens hen, voorna melijk het winkelend publiek dat hinder ondervindt. Om taferelen die zich in het Rotterdamse Zuid plein en het Utrechtse winkelcen trum Hoog Catharijne voordoen te voorkomen, is het volgens de winkeliers goed dat de politie op treedt. „Nu kan het nog, straks is het te laat," zegt een van hen. De jongeren zelf vinden de poli- tie-actie overdreven. „We doen niets. We praten alleen een beet je," zegt een 17-jarige jongen. „Hei is gewoon gezellig hier. Op koopavond gaan we altijd de stad in." Zelf zegt hij geen zin te hebben om te worden opgepakt „Ik ga niet lopen uitdagen, maar ik kan wel begrijpen dat sommige jon gens dat wel doen. Als je zoveel agenten ziet rondlopen, wekt dal spanning op. Als ze je dan dingen gaan lopen verbieden word je op gefokt. Het is een vrij land. man." Tegen de elf jongens uit Schiedam en Rotterdam (onder meer Zevenkamp en Zuid) met een gemiddelde leeftijd van ze ventien jaar is proces-verbaal op gemaakt. Na een uurtje in het bu reau aan het Bijdorpplein te heb ben doorgebracht zijn ze weer op straat gezet. Volgens politie woordvoerder C. Willems is de avond rustig verlopen. Het optre den van de politie moet volgens haar worden gezien als signaal naar de jongeren dat de politie met met zich laat sollen. „We ho pen door op te treden grote pro blemen in de toekomst te voorko- Maassluis Niet alleen prakti sche argumenten hebben Gede puteerde Staten doen besluiten af te zien van woningbouw in de Dijkpolder bij Maassluis. De on derlinge verdeeldheid van ver schillende bestuurslagen heeft eveneens in niet geringe mate bij gedragen aan het uiteindelijke besluit van GS. Een nader onder zoek naar de haalbaarheid van het bouwplan is zelfs nooit gehouden, omdat de bestuurders het niet eens konden worden over de keu ze van een onderzoeksbureau en de vraag wie het onderzoek zou gaan betalen. Dit nadere onder zoek werd aangekondigd na een eerste, in maait vorig jaat vei- schenen haalbaarheidsonder zoek. De gemeenten Maassluis en Maasland, de Stadsregio Rotter dam en de provincie Zuid-Hol land, het Samenwerkingsorgaan Westland/Haaglanden en Lely In dustries NV namen zitting in een stuurgroep die het onderzoek zou opzetten. „Maar," zo verklaren Gedeputeerde Staten in een brief aan de gemeente Maasland, „de voortgang van de werkzaamhe den verliep traag door de uiteen lopende belangen Elders in de brief wordt gezegd dat de partijen van mening verschilden over de uitgangspunten en de kostenver deling van het onderzoek. „Het is zelfs zo dat het nader onderzoek nog geen aanvang heeft geno men," meldden GS in dezelfde brief, die op 16 januari werd ver stuurd, tien maanden na installa tie van de stuurgroep. Hieruit kan worden afgeleid dat nooit is onderzocht wat (gedeelte lijke) verplaatsing van Leiy In dustries - om woningbouw in de Dijkpolder mogelijk te maken - zou kosten. Op voorhand wordt door GS aangenomen dat ver plaatsing of uitkoping van Lely, een bedrijf dat in de polder land bouwmachines bouwt en test. zo veel geld kost dat er bij woning bouw 'een aanzienlijk tekort' op de grondexploitatie zou ontstaan. Volgens GS is een nadere studie ook niet meer nodig, omdat er el ders in de regio Roterdam vol doende woningbouwlocaties zijn. Onder die omstandigheid geven GS de voorkeur aan handhaving van de werkgelegenheid bij Lely. Provinciale Staten nemen van daag een besluit over de bestem ming van de Dijkpolder, Ver wacht wordt dat de staten zich zullen conformeren aan het standpunt van GS. Dat zou bete kenen dat de Dijkpolder Maas- lands grondgebied blijft, dat Lely niet wordt verplaatst en dat Maas sluis de gewenste 1800 woningen maar elders moet bouwen. Viaardingen De politie heeft vanmorgen vroeg om half drie in de Waalstraat in Viaardingen een auto aan de kant gezet. Dat ge beurde omdat er een zogenoemd uitvoerkenteken op de wagen zat. De auto mag daarmee niet meer op de openbare weg staan of rij den. De bestuurder, een 28-jarige inwoner van Kalinigrad, moest mee naar het politiebureau. Daar bleek dat hij onder invloed van al cohol was. Omdat hij buitenlan der is moest de man, voordat hij het bureau mocht verlaten, een boete van 510 dollar betalen. Daaraan voldeed h(j. De auto staat nog steeds bij de politie. Maassluis Twee Maassluizers (14 en 19 jaar) hebben bekend in hun woonplaats de afgelopen we ken drie diefstallen met geweld te hebben gepleegd. De poütie hield het tweetal maandag aan naar aanleiding van een beroving in de omgeving van de Govert van Wijnkade. Daar hadden ze zater dag een portemonnee van een voorbijganger gepikt- De buit is gebruikt om te gokken. b.V, SCHITITEVAEKWEG116 OFFICIEEL MERCEDES HONDA DEAUERBIEpT AAN: +500AUTO'S (NW, OCC, DV.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1