De terugkeer van een Haagse bende uit België Bal na... Rintje: 'Bekroning voor het team' Kaartjes op zwarte markt voor Sparta Familiebedrijf Veldkamp in financiële moeilijkheden, gesprek met NOC*NSF gewenst h llfiPj Barts trouwste fan overleden Noren op naoorlogs dieptepunt lErmt De trucs Rotterdams Dagblad Maandag 22 januari 1996 Door Renze Loikema HeerenveenAls het aan die ene Belgische verslaggever had gele gen was-ie thuis gebleven. Lui op de bank, kijkend naar dat knetter gekke Hollandse feest op Neder land 2, Maar zijn chef op de redac tie van Het Belang van Limburg besliste anders. „Naar Holland gij. Voor sfeer en voor Veldkamp." En zo arriveerde Gaston Tuch met frisse tegenzin zaterdagochtend in het bevroren Friesland. Na een minuutje Thialf ontdooide hij. „Hier krijg ik kippevel van. En dat komt zeker met door de kou." Tuch (54) maakte zo'n beetje alles mee wat een Belgisch journalist zich kan wensen. Bezocht de grootste wielerwedstrijden ter we reld, versloeg de belangrijkste du els in het Vlaamse voetbal en zit deze zomer in Atlanta. Maar schaatsen, nee. Nooit geweest en tot Veldkamp eigenlijk nooit van gehoord. „Nou, in rolschaatsen hebben we een traditie hoog te houden. An nie Lambrechts uit Leuven was ooit drie keer Belgisch sport vrouw van het jaar." Zijn vrouwelijke collega's op de burelen van Het Belang waren toch een tikkeltje jaloers geweest, toen die speciale opdracht voor Tuch uit de koker rolde. ,;Bart Veldkamp ligt enorm goed hier. Hij heeft een sensuele smoel en een wranke kop. Wrank ken- Bèn jullie niet? Dat wil zeggen dat-ie zelfbewust is, dat-ie wat uit straalt. En dan zyn dijen, in dat strakke pak. Moetje ze horen. Ja, Bart ligt enorm goed in de markt. Hij staat ook veel in de vrouwen bladen. Dat komt omdat Belgi sche vrouwen op donkere types vallen. Nee, Ritsma zou het niet doen in België." Heerenveen Bart Veldkamp won dit weekeind tweemaal Euro pees goud op de vijf en de tien ki lometer, maar zaterdagochtend half. vier overleed' zijW gróótste supporter na een lang ziekbied: zijn opa Theo Veldkamp (83). Opa Veldkamp was gewend 20- veel mogelijk de wedstrijden van zijn kleinkind te bezoeken. Met zelden stond de camper van zijn grootvader op het parkeerterrein van het hotel waar de schaatser sliep. „Ik vind het leuk. dat het nog steeds een zooitje is binnen de KNSB. Dat bevestigt alleen maar de juist heid van mijn beslissing." Rintje Ritsma in NRC Handels blad „Haan heeft helemaal met gezegd dat hij me graatzou milten hou den. Dat maakte de weg wij. Met Van den Henk kon ik het altijd heel goed vinden. Ook hij zei niets in de trant van dat hij me wilde houden." Uirich van Gobbel in Nieuwe Re- vu „Het deed me zoveel pijn dat-ie wegging. Als hij er nog had geze ten, was het anders geweest. Dan had ik waarschijnlijk nog bij Feyenoord gespeeld. Voor hem liep ik de 200 meter in twee seconden, snapjeV' Van Gobbel over Wim van Hane- gem in Nieuwe Re vu „Stanley Franker heeft mij m het verleden een paar kunstjes geflikt en die ben ik niet vergeten. Ik vind hem onbetrouwbaar. Het gaai al leen om zijn eigen roem. Hij wordt gezien als de grote man achter het Nederlandse tennis. Zo rs het na tuurlijk niet." Tenniscoach Cees Houweling in de Telegraaf „Die subsidies zijn bedoeld voor de stimulering nan dejudosport. Het bezoeken van een seksclub rekenen wij vooralsnog niet tot het stimule ren van dejudosport." Gert Riphagen, voorlichter van het ministerie van VWS, in het Parool „Ik weet dat het in het zakenleven niet ongebruikelijk is dat een bor deel wordt bezocht. Ik kom zelf uit het zakenleven, waarmee ik overi gens niet zeg dat ik zoiets ook zou doen. Of ze gewipt hebben, weet ik niet. Ik, was er niet bij. Gert Meijer, vice-voorzitter van de judobond, in het Parool „Als je eenmaal hebt gewonnen wil je meer. Dan ben je net een roofdier dat bloed heeft geproefd." Tennisser Richard Krajicek in Penthouse „Toen het nieuws bekend werd dat Bart Belg zou worden, waren alle kranten sceptisch. We hebben immers geen coaches, geen ba nen, we hebben helemaal niets Iedereen dacht dat Veldkamp poen wilde pakken. Maar nu blijkt dat hij in staat is zichzelf te red den, is de stemming omgeslagen. Hij verdient geen frank, het was hem slechts om die licentie te doen. Hij is in staat daden neer te zetten en zichzelf te bedruipen. Respect is daarom op zijn plaats." De vraag is hoelang deze con structie zin heeft. Veldkamp vroeg zich dit weekeinde in alle openheid af of hij weLBelg wil blij ven. Die stap was hem immers al leen maar te doen om verzekerd te zijn van deelname aai de Win terspelen in Nagano. Maar zijn nieuwe overheid doet nogal moei lijk over het verstrekken van een paspoort. Pas na vijfjaar wonen in Belgie komt Veldkamp daarvoor in aanmerking. En als de Olym pische vlam in Japan wordt ont stoken, heeft de 28-jange stayer er slechts 3,5 jaar opzitten. „Als ze het echt willen geven ze me een paspoort. Maar dat gevoel heb ik tot op heden niet gehad," zegt Veldkamp teleurgesteld. „De Belgische regering zit ook met ex- treem-rechts in de maag. Die let ten daar heel erg op, vanwege de toestroom van asielzoekers. Zo'n Vlaams Blok gaat daar enorm over tekeer. Daarom willen ze geen precedent scheppen, zo doende nemen ze dergelijke par tijen de wind uit de zeilen. Met die buitenlandse voetballers als Qli- viera en Weber, die op een gege ven moment voor het nationale team uitkwamen, lag het anders. Die woonden al langer in België." Familiebedrijf Veldkamp deed in Heerenveen flink van zich spreken. Op zijn fa voriete afstanden, de vijf en tien kilometer veroverde hij goud in respectabele tijden: 6.50,77 en 14.11,63. Veldkamp zorgde er voor dat zijn debuut België op een vier de plaats zette. Daardoor mag het land zonder schaatsers zelfs twee man afvaardigen naar het EK van volgend jaar. „Dat wordt een seri eus probleem," stelde Tuch nuch ter. Pas sinds december voelt Veld kamp zich als Belg lekker in zijn vel zitten. Vanaf dat moment is zijn team ook meer een familiebe- Bart Veldkampen zijn vader/coach Hans Veldkamp (I) verwerken degedenkwaardige prestaties op de lange afstanden van de schaatsBelg tijdens het EK. FotoToussaintKiunors/ANP drijf geworden. „Toen ik begon, liet ik alles regelen door een buro. Maar dat klikte niet. Daarna heb ik het in eigen hand genomen, Conrad Alblas doet nu een hoop dingen buiten het schaatsen om. Het liefst zou ik het allemaal zelf doen, maar daarvoor ontbreekt de tijd." Alblas (25) is de vriend van Barts zus Evelien en studeert te genwoordig sport-economie in Tilburg. Reden voor Veldkamp zijn aanstaande zwager op te ne men in diens staf. „In feite loop ik het hele jaar stage," licht de oud- schaatser uit Schipluiden toe. „Maar inderdaad, het is geen een voudige stage. We proberen na melijk nog steeds een co-sponsor M vinden, naast hoofdsponsor Su- perdub. Dat is niet eenvoudig," „Er gaat een nieuwe wereld voor me open. Het zoeken naar zo'n geldschieter vraagt een zakelijke instelling. En dat heeft me ver baasd. Bart is toch een naam met heel veel mogelijkheden, stellen wij ons zo voor. Maar we hebben tot dusver steeds nee op het re kest gekregen. Ondanks al onze argumenten. We leggen vooral het accent op het aantal minuten zendtijd. Dat zijn er minimaal tweehonderd. Plus één live-inter view. In de praktijk bhjkt dat nu al veel m«er. Maar het is moeilijk mensen te overtuigen." Tegenvaller Bart Veldkamp bevestigt dat. „Als ze echt willen, is het niet moeilijk. Kijk naar de Rabobank, die pompt nu miljoenen in het wiel rennen. Wij moeten echt zeuren om bij voorbeeld duizend gul den." Het is dus sappelen gebla zen. De Superdub-forraatie werkt met een budget van 150.000 gul den. „Veel te weinig," zegt Veld kamp. „Ik leg er nu dertigduizend gulden op toe. Ik had vooraf ge dacht te kunnen werken met een budget van dne ton. Dat valt dus vies tegen." Reden voor Veldkamp om na dit seizoen met het NOC*NSF om de tafel te gaan zitten. „Die hebben m'n auto al afgepakt. Omdat ik Belg ben, waarschijnlijk. Dat vind ik raar omdat ik waarschijnlijk toch als Nederlander in Nagano rijd Het moet het NOC*NSF toch een worst zijn hoe ik me voorbe reid? Eike bond en iedere indivi duele sporter krijgt in de aanloop naar de Spelen financiële steun. Daar wil ik met ze over gaan pra ten, na het seizoen." Voorlopig blijft Veldkamp dus zuiderbuur. „Na dit weekeind mag je ons team rustig zien als een nieuwe Haagse bende," zegt Alblas, refererend aan de tijd dat de Nederlandse schaatstop met Haagse tongval sprak. „Ik ben de teamleader, Hans Veldkamp is de trainer, Ada Veldkamp, de moe der van Bart is manager externe betrekkingen, Jur Jonkhoff is de fysiotherapeut en Bart zelf is di recteur." Heerenveen Twee jaar na de drievoudige goudjacht van Jo- hann Olav Koss is van het Noorse schaatsen weinig meer over. Net als tijdens het WK van vorig jaar kwalificeerde geen en kele Viking zich op het EK in Heerenveen voor de 10 km. Dat was de Noren na de Tweede We reldoorlog nog nooit overkomen. Voor het vrouwentoernooi in het Thialf-stadion werd zelfs geen enkele Noorse ingeschreven. In de categorie 10-14 jaar schijnt de belangstelling voor het schaatsen weer redelijk te zijn. „Maai goede junioren in de leef tijd 16 tot 20 gaar hebben we niet," zegt ex-stayer Geir Karl stad, nu tv-verslaggever, in Heerenveen. Volgens de ex-schaatser heeft men in Noorwegen vergeten goede rijders op te leiden voor het post-Koss tijdperk.„Niet al leen Koss stopte, maar ook alle ervaren trainers om hem heen." De begin-twintigers Eskil Ervik, Lasse Saetre en Remi Hereide waren nu de drie Noorse EK-ver- tegenwoordigers. De Noorse coach Svein-Havard Sletten: „Ze debuteerden alledrie. Het was het jongste team dat Noorwegen ooit naar een. EK heeft gestuurd." Tegenover de Noorse 'misère stond de Franse wederopstan ding in de persoon van Cedric Kuentz..Hij eindigde als tiende. De 22-jarige schaatser is afkom stig uit een land dat geen enkele 400 meter-kunstijsbaan heeft. Onder leiding van de Ameri kaan Peter Muller traint Kuentz in Milwaukee en Calgary. Tweemaal werd Rintje Ritsma Europees kampi oen als KNSB-schaatser. Gister middag greep hij zijn derde titel, maar nu als privé-rijder. „Dit suc ces is de bekroning op het werk van mijn team," aldus Ritsma. „Toen ik de afgelopen zomer m'n eigen weg ging, twijfelden velen over het nut van die stap. Ik heb nu bewezen, dat het wèl op mijn manier kan. Dat je je in je eentje kunt voorbereiden, mits je een goeie ploeg om je heen hebt verza meld. Dit wordt de toekomst in het schaatsen. Dat bewijst ook Bart Veldkamp" Dat hij geen enkele afstand had gewonnen, deerde Ritsma niet. „Als je het om afstandszeges te doen is, moet je op een andere wedstrijd zijn. Het ging me louter om het klassement." Ritsma stelde zijn titel pas veilig op de tien kilometer, In een recht streekse confrontatie moest hij een kleine vier seconden goedma ken op Postma. Na een snelle start van de boerenzoon uit Deer- sum liep Ritsma met krachtige halen weg by zijn concurrent Ritsma: „Het was logisch dat Ids het zou proberen. Hij probeerde me een knoei te geven en hcopte dat ik vervolgens niet in mijn slag zou komen. Ik heb het bewust rus tig aan gedaan in het begin en ben toen een paar keer gaan versnel len. Dat was voldoende om los te komen." Postma: „Rintje versnel de op de tien kilometer tweemaal en beide keren kon ik mee. Maar bij de derde keer moest ik hem la ten gaan. Hij was sterker. Als ik weer het gaatje had dicht gere den, was ik kapot gegaan." Martin Hersman, vorig jaar derde, sprak na afloop over een mooi toernooi. „Want op de twee afstan den, die me het minst liggen, de 500 en 10.000 meter, reed ik per soonlijkerecords. Ik baalde alleen dat Postma en Ritsma beter wa ren op.mijn favoriete 1500. Ze re den tegen elkaar en stuwden elkaar naar op naar betere tijden. Ik was zo ontzettend teleurge steld en opgefokt, dat ik met had gewonnen... Gemser zei me, dat ik het ventiel eruit moest halen, want er wachtte nóg een dag." Henk Gemser was blij, dat Post ma Ritsma op de 'mijl' versloeg. „Het is nu toch een strijd tussen twee kampen. Daar is sportief niks mis mee. Hoewel ik baal dat we uiteindelijk de strijd hebben verloren, moet ik mijn rijders een groot compliment maken. Ze heb ben klasse gereden. Zo gediscipli neerd, 20 bij de les... daar stroom de ik emotioneel dit weekeinde van over," aldus Gemser, die min der te spreken was over de tijden. „Die waren op de 500 meter na niet geweldig." Gemser is ook niet te spreken over uitlatingen van EK-reserve Falko Zandstra, die voor de televi sie heeft verklaard mogelijk over te stappen naar de ploeg van Rits ma. Gemser: „Ik heb Falko zon dagmorgen telefonisch gespro ken. Maai over de inhoud van dat gesprek en eventuele maatrege len zeg ik niks." De laatste 25 jaar niet meer ver toond: kaartjes voor Sparta op de zwarte markt. Gisteren liepen de handelaren op de Spangesekade: 140 gulden voor een kaartje op de eretribune (normaal 44,50} en 40 gulden (normaal 22,50) voor een plaats op het Kasteel. Geen bordje met 'uitverkocht' op een muur van het Kasteel, slechts met krijt geschreven op een bord binnen de poort. „Dat bord was nergens te vinden," be kende een terreinchef. Bok de Korver schijnt het ooit te hebben opgeborgen. Henk van Stee heeft zich giste ren geërgerd aan een deel van het publiek, dat Winston Bogarde bij elk balcontact uitjoelde. „Vooral door de Feyenoord-supporters, maar ook door Sparta-fans," had Sparta's assistent-trainer opge merkt. „Dat kan toch niet," vindt Van Stee, „hij heeft Sparta twee miljoen gulden opgebracht en ze hebben voor hem op de banken gestaan toen hij op het Kasteel speelde. Daarom was hij na afloop zo geemotioneerd." Mike Obiku had het door de temperatuur van drie graden on der nul aan de boorden van het IJsselmeer zo koud gekregen dat ook zijn hersens kenneh'jk niet meer optimaal werkten. De Nige- riaan, die onder normale omstan digheden met Nigeria mee had. kunnen spelen in de Africa Cup bij aanmerkelijk hogere tempera turen, mocht in de tweede helft van Arie Haan invallen voor Henk Vos. Obiku rende het veld in op het moment dat Feyenoord net 0- 2 had gescoord en Volendam de aftrap moest nemen. Tot grote hi lariteit van het publiek en zijn ei gen medespelers ging Obiku bij Volendam in de spits staan... Feyenoord heeft enige tijd gele den onderzoek laten verrichten naar het spelen van thuiswedstrij den op de zaterdagavond in plaats van de zondagmiddag. Het ziet er niet naar uit dat Feyenoord van de zondagmiddag zal afstappen. Het merendeel van de seizoen- kaarthouders van Feyenoord woont buiten de stad Rotterdam Manager Hans Hagelstein: „Een groot gedeelte woont zelfs op zeer grote afstand van Rotterdam. Feyenoord hééft zijn supporters overal in het land zitten. Voor die Louis van Gaal: Daar krijg je toch tranen van m je ogen, van die Lex Goudsrmr. FotoCor Mulder/ mensen is het een probleem om na een avondwedstrijd nog met hut openbaar vervoer naar huis te Bert Jacobs, trainer van Volen dam, vroeg zich gisteren na afloop van het duel met Feyenoord hard op af wat het voor zin heeft om in deze winterse omstandigheden nog te voetballen. „Wat bezielt de heren van de KNSB om dit soort wedstrijden te laten doorgaan..." Bert Jacobs wilde Feyenoord niet afkraken. „Maar zou het ook niet een beetje aan mijn elftal hebben gelegen? Mijn spelers doen maar wat. Het lijkt helemaal nergens op. Neem die vrije trap, waarbij Molenaar zijn kruisban den scheurde of verrekte. Zo'n vrije trap hebben ze zelfs bij de KNVB op cursus nog nooit laten zien." Pé Muhren, de speaker van Vo lendam die zijn voorbeschouwing al jarenlang op rijm maakt, lichtte het Volendamse publiek gisteren in over de actuele situatie bij Feyenoord: „De Haan heeft weer eens twee kippen op stok gejaagd, voor Witschge en Blinker, wordt het nu steeds linker." Vanaf 1 februari moet iedere toeschouwer bij thuiswedstrijden van Feyenoord in het bezit zyn van een clubcard om een kaartje te kunnen kopen. Wie aan de kas sa van het stadion komt zonder clubcard kan ter plekke een club card bestellen en alsnog een kaartje kopen. Voor de bekerwed strijd tegen NAC is nog geen club card nodig. Dick van Toom, hoofd van de medische staf van Feyenoord, heeft afgelopen week John de Wolf m Nederland onder handen genomen. Van Toom moest de speler van Wolverhampton Wan derers, die al een aantal weken bij zijn club op de tribune zit, van een hardnekkige kuitblessure verlos sen. Van Toom: „Hij is terugge gaan zonder klachten. Ik ver wacht dat hij binnenkort weer speelt. Met die beruchte knie is niks mis. Ik heb hem zelfs afgera den nog langer met een bescher mende 'brace' om die knie te spe len. Zo'n ding heeft hij helemaal niet nodig. Ik heb me zelfs ver baasd over de sterkte van die knie. John moet verschrikkelijk veel krachttraining hebben ge daan. Hij kan met dat gewricht volgens mij nog lange tijd betaald voetbal spelen." De FIFA gaat deze zomer expe rimenteren met het nemen van strafschoppen voor aftrap van de wedstrijd. Bij een gelijke stand na negentig minuten is er zo toch een winnaar; de ploeg die de meeste penalties benutte. De strafschoppen vóóraf* vervangen tijdens het experiment een ver lenging, de eventuele sudden death en de strafschoppen na de reguliere speeltijd. Op de achter grond van de test loert de com mercie, De televisie kan makkelij ker programmeren, wat met name de reclamemakers behaagt. Se cretaris Blatter van de FIFA zei over het experiment, dat van toe passing is vanaf de kwartfinales tijdens een jeugdtoemooi in Zu rich: „Ik vind het idee niet slecht. Na de WK-finale van 1994 hebben we al over het thema gepraat. Als we toen strafschoppen voor de wedstrijd hadden laten nemen, had die serie ongetwijfeld een an der verloop gekend." De internationale voetbalfede ratie heeft Maarten de Vos een li centie als spelersmakelaar ver strekt. 'Player's Agent' mag hij zich van de FIFA noemen. Eerder zijn in Nederland Ton van Dalen en Rob Jansen erkend als bemid delaar. De 54-jarige oud-journalist De Vos is directeur van Nummer 10, een bureau dat is genoemd naar de bepalende speler op het middenveld. Hij mag m de toe komst officieel optreden als be middelaar bij (internationale) transfers van voetballers en als zaakwaarnemer. NET HAD IK de voor. 'Iter van FC Utrecht zyn diepe wantrouwen tegenover zijn medemensen uit Arnhem horen uitspreken over de aangekondig de transfer van zijn speler Vier- klauw naar Vitesse of tk zag ver volgens Willem ÏI-trainerTheode Jong z' n verdriet wegslikken over het vertrek van Van Gastei naar Feyenoord en Stam naar PSV En dan ga je je vanzelf een beeld vormen van de wanorde die nog volgt nu de rijken de trucs hebben gevonden om nog vóór de defini tieve afschaffing van het transfer systeem de grutters te liquideren. De eerste truc is toch nog gewoon transfergeld te betalen voor de speler die je bef hebt. Je stapt dus op maandag een supermarkt bin nen die heel leeg is, omdat ieder een weet datje op dinsdag alles gratis kunt krijgen en je koopt op die maandag gewoon het lekkers te dat er is. Het is enigszins decadent, maar het winkelt wel een stuk prettiger en je voorkomt daarmee dat ande ren je straks met die vervelende wagentjes in de wielen rijden. Het kost 'n grypstuiver méér op zo'n maandag, maar wie hel breed heeft laat het breed hangen. De volgende truc ts om zo'n aanwinst meteen jarenlang vast te leggen, zelfs óver de eeuwwisseling heen en vooral zonder ouderwetse ont snappingsclausule. Dan heb je er voorlopig ook geen omkijken naar. De derde truc die clubs hebben bedacht is om géén transfergeld te betalen, maar wel alvast de be oogde speler te verlekkeren met een salaris waar een paard de hik van krijgt. Dat gaat als volgt. Je nodigt hem gewoon uit voor een etentje, je heft het glas en je zorgt dat hij tekent. Aan het einde van de avond stuur je hem tevreden terug naar zijn huidige werkgever om daar tot aan de zomer van dit jaar verveeld de rit uit te zitten. Het kan zijn dat gedurende die periode de twee werkgevers van die speler nog elkaar moeten spe len en dan hoopje dat hij een oog je toeknijpt of zich een balletje door z'n benen laat spelen, alle maal gedoseerd natuurlijk, en niet opzettelijk, want anders wordt het als competitieverval- sing gezien. De truc om spelers wel of niet in geheim al een half jaar ^>r het einde van het seizoen vast te leg gen herinnert me aan de oude overschrijvingsperiode in de tijd dat iedereen nog amateur was. Wie vroeger van club wilde veran deren moest dit verzoek vóór 31 december hebben ingediend. Daarna was de speler gedurende de tweede helft van het seizoen overgeleverd aan de willekeur van de club die hij verliet. Toen Wim Landman in december 1948 voor Sparta koos, werd hij door Neptunus na 1 januari 1949 niet meer opgesteld. Ik geloof wel dat ze hem in maart nog gauw even hebben teruggehaald om een degradatie af te wenden, maar ik wil er maar mee aangeven dat er vroeger al reglementen be stonden om vroegtijdige vertrek ken te ontmoedigen. Het bestuur betaalde voetbal is' zover nog niet. Er wordt pas vol gende maand vergaderd en on- dertussen gooien de handigsten hun hele trucendoos open om de concurrenten vóór te zijn. De al- lerhandigsten zijn zelfs de club voor waarin zo'n jongen speelt. Het enige kleine risico dat ze lo pen is dat de vergadering het transfersysteem volgende maand niet afschaft, maar dan is er altijd nog de rechter. Het dubieuze aan deze truc is dat de voorzitter van Vitesse de sme righeid ervan als eerste inzag en dus ook onmiddellijk alarm sloeg, maar nu zelf de triomf van de pri meur heeft. Dat is de giuiperig- heid van de voetbalpenose. Ze be strijden elkaar te vuur en te zwaard als ze worden bedrogen, maar ze bedriegen zelf het hardst. Willem II is in vier dagen tijd vijf miljoen rijker, maar heeft geen elftal meer. Maar wees niet onge- rusL Willem II behoort nu plotse ling ook tot de rijken. Het roomt vervolgens op zijn beurt NAG weer af en zo zet de cyclus zich voort, net zolang tot de armen j geheel zijn uitgestorven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 6