16 De liefde is over Zoeken naar banen is al begonnen Onderhandelaar Floris Maljers voelt zich gepakt Schrempp hekelt opstelling kabinet Kabinet en Duitse groot-industrieel spelen elkaar de zwartepiet toe De laatste sollicitant Burgemeester bezwijkt onder 'lawine' Fokker Unicef Flyer 'uit voorzorg' weggehaald Bombardier: geen enkele interesse Aandeel Fokker verzamelobject Familie Anthony Fokker 'geamputeerd' na teloorgang Rotterdams Dagblad Dinsdag 23 januari 1995 o® Nijmegen Ballonvaarder Henk Brink blijkt vorige week vrijdag zijn luchtballon Unicef Flyer en de speciaal ontworpen capsule voor de bemanning te hebben weggehaald uit de fa briek van Fokker. Hij deed dat, aldus een woordvoerder, uit voorzorg om te voorkomen dat hij bij een faillissement van de vliegtuigbouwer zou moeten procederen om te bewijzen dat de Unicef Flyer niet tot de in ventaris van de fabriek hoort. De capsule is tijdelijk opgesla gen in een hangar van KLM op Schiphol. De 63 meter hoge ballon is inmiddels gestald in een loods van de gemeente Nij megen, In die gemeente staat alles klaar om, als de weersom standigheden gunstig zijn, het vertrek van Brink, en zijn colle ga Willem Hageman voor hun poging non-stop rond de we reld te vliegen mogelijk te ma ken. Montreal De Canadese vlieg tuigbouwer Bombardier toont geen enkele interesse voor over name van Fokker of delen van de Nederlandse concurrent. Eind vo rige week gingen al geruchten dat Bombardier daarvoor in de markt was. Woordvoerster Linda Coates ontkende dat. Nu moeder DASA Fokker heeft laten vallen, wil dat niet zeggen dat Bombardier er an ders over denkt, herhaalde zij gis teren. „We hebben geen overna meplannen. Onze relatie met Fok ker beperkt zich tot die van leve rancier." Zij doelde op de Shorts- groep, onderdeel van Bombardier in het Noordierse Belfast, dat vleugels levert aan Fokker. Bombardier geldt als een van de concurrenten van Fokker op de markt voor regionale vliegtuigen. De Canadese fabrikant brengt De Havilland-turboprop-toestellen en de Canadair-jets op de markt. Andere concurrenten houden zich op de vlakte in hun reacties op het nieuws over Fokker. Het Franse Aerospatiale en British Aerospace (BAe) weigerden com mentaar zolang niet helemaal dui delijk is wat er gaat gebeuren met de Nederlandse vliegtuigbouwer. AmsterdamNog even en de lief hebber kan een nieuw bewijs van vergane Hollands glorie naast de schoorsteen hangen: het aandeel Fokker dreigt niet meer dan ver- zametaarswaarde over te houden. In de portrettengalerij van het Ne derlandse bedrijfsleven komt het te hangen naast illustere voorgan- gers als Ogem, DAF, HCS en Text- Lite. In afwachting van berichten over het voortbestaan heeft de Amster damse Effectenbeurs de handel in aandelen en obligaties Fokker stilgelegd. Komt de vliegtuigbou wer in surséance (uitstel) van be taling, dan verhuizen de stukken naar de rubriek 'niet officieel ge noteerd', populair aangeduid als het strafbankje van de beurs. Dat is een verzameling financieel wrakhout met het oude DAF, Bre- dero, Wyers, Van Besouw en Til- burgsche Hypotheekbank. Als Fokker in surséance raakt, is de kans niet denkbeeldig dat het aandeel op de beurs daalt tot een koers van één cent. De laatste koers van vorige week was nog ƒ6,20. Het aandeel DAF ging in 1993 bij een koers van 7 cent van de beurs. Door Wilco Dekker en Mare Peeperkorn Rotterdam Even voor één uur gistermiddag draait Daimler-Benz de geldkraan voor Fokker dicht. Het is het startschot voor de strijd wie de meeste schuld heeft aan de teloorgang van de Nederlandse vliegtuigbouwer. Daimler-topman Schrempp legt in Stuttgart de zwarte piet bij de zuinige houding van het kabinet. Minister Wijers {Economische Zaken) reageert geïrri teerd: „Daimler heeft zonder enige nuance besloten de banden met Fokker door te knippen." Anderhalf uur had Wijers gister middag nodig voor 'zijn' verhaal over Fokker, en in al die tijd viel er slechts één positieve opmer king over de Duitsers te beluiste ren. ..Daimler-Benz heeft zich de afgelopen jaren als een heer ge dragen als het gaat om de finan ciering van Fokker." Maar verder is alle liefde bekoeld voor de Duit se groot-industrieel die de Neder landse vliegtuigbouwer in 1993 overnam. Van echte onderhandelingen om de 7900 banen bij Fokker te be houden is geen sprake geweest, onderstreept Wijers. Daimler heeft van meet af aan vastgehou den aan zijn oorspronkelijke voor het kabinet veel te hoge financië le eisen. Wijers: „Voor onderhan delingen heb je twee partijen no dig die willen bewegen. Dat was niet het geval. Het was een dic taat." Wijers gaat voor zijn verdediging terug naar 1993. Volgens de mi nister hebben de Duitsers des tijds Fokker „voor een prikkie" gekocht. ..Daimler wist toen dat er fors geïnvesteerd moest worden." Er dreef, in de woorden van Wij ers, een 'ijsberg' van minimaal 1.3 miljard gulden achter Fokker: in de boeken keurig vermeldde ver liezen en ander achterstallig fi nancieel onderhoud. Het eerste jaar bij de luehtvaart- tak' van Daimler-Benz (DASA) brengt Fokker allerminst voor spoed. In februari '95 laat DASA- topman Bischoff (de luehtvaart- tak van Daimler) dan ook aan Wij ers weten dat hij wellicht voor nieuwe staatssteun zal aanklop pen. In het najaar is dat het geval. Al met al vraagt Daimler bijna drie miljard gulden, waarvan 1,3 miljard cash m het handje. Daim ler zelf is bereid nogmaals 1 mil jard in Fokker te steken, maar volgens Wijers strepen de Duit sers dat bedrag weg tegen nog openstaande verplichtingen. Vol twijfel start namens minister Wijers onderhandelaar Maljers (oua-Unilever-topman) de ge sprekken met Bischoff. Maljers wordt bijgestaan door de landsad vocaat, de Nationale Investerings bank, externe accountants en ad viseurs en een werkgroep met ambtenaren van minister Zalm (Financiën) en premier Kok. Alles bij elkaar wordt er slechts vijf keer vergaderd. Verbazing Bischoff blijkt tot grote verbazing van Maljers niet bereid te praten over minder dan de gevraagde drie miljard. Minister Wijers beti telt deze eis als „buitensporig" en stelt daar aanvankelijk niet meer tegenover dan het schrappen van 800 miljoen gulden aan oude schulden. De minister verklaart evenwel „bereid te zijn te bewe gen als Daimler ook beweegt". En dat gebeurt niet. Wat Wijers ergert is dat Daimler Minister Wijers gebaart naar zijn onderhandelaar Floris Maljers (links), terwijl hij op weg is naar zijn persconferentie over de on dergangvan Fokker. Foto Japscr Juinen/Keuters zijn „onevenredig hoge financiële claim" niet onderbouwt. Ook ont breekt het uitzicht op een Euro pees samenwerkingsverband voor Fokker, wat noodzakelijk is om te voorkomen dat de vliegtuig bouwer binnen een jaar weer bij het ministerie op de stoep zou staan. Drie miljard is verschrikke lijk veel geld, te veel voor het ka binet. Mogelijk zouden de 7900 Fokker-werknemers hun baan be houden, maar met hetzelfde be drag kunnen bijvoorbeeld 79,000 Melkert-banen worden gecreeerd. Wijers: ..Er zijn grenzen. Als Daimler als meerderheidsaan deelhouder niet bereid is een der gelijk bedrag in Fokker te steken, moet de overheid zich zeker een paar keer achter de oren krabben voor zij daartoe besluit." Afgelopen vrijdag onderneemt Wijers samen met premier Kok nog een allerlaatste poging Daim ler tot een andere opstelling te be wegen. In een gesprek met Schrempp wordt een laatste bod gedaan. Dan komt de aap echter uit de mouw. Schrempp iaat zon der omhaal weten dat zijn eis van drie miljard het 'absolute mini mum' is. Wijers is perplex, en met hem de rest van de onderhande lingsdelegatie. Wijers concludeert dan ook dat in feite het doek voor Fokker al m oktober is gevallen toen Daimler zijn eis op tafel legde. Waarom de Duitse industrieel dan toch half december besloot de verliezen van Fokker (drie miljoen per dag) voor zijn rekening tc nemen, is voor Wijers niet duidelijk. Dat zelfde geldt voor de lease-maat- schappij die Daimler diezelfde maand alsnog voor Fokker-toe stellen op poten zette. Voor Wijers is de schuldvraag desondanks be antwoord. papendrecht De vakbonden, werkgeversorganisaties en het ar beidsbureau zijn vandaag al in be raad gegaan om banen te vinden voor de Fokker-werknemers in Papendrecht en zonodig ook voor de werknemers van toeleverings bedrijven die mogelijk op straat komen te staan. Zelfs als onderdelen van Fokker in Papendrecht verzelfstandigd kunnen worden, zal het aantal ontslagen in de vele honderden lopen. In Papendrecht werken momenteel 1100 mensen in vaste dienst en ongeveer 100 ingeleen de werknemers. Daarnaast zijn nog duizend tot twaalfhonderd bedrijven voor een deel afhanke lijk van orders van deze Fokker vestiging. Daarbij zijn grote en kleine bedrijven, van de bakker tot bet energiebedrijf. Sommigen hebben werknemers die voortdu rend in de fabrieken van Fokker aan het werk zijn. Afhankelijk van de overbrug gingsmogelijkheden die de Ne derlandse overheid Fokker biedt, kijkt de lokale directie onder lei ding van J. Boll met de onderne mingsraad in de komende dagen naar verzelfstandigingsmogelijk heden. Onder meerde lasserij zou tot de kandidaten behoren. Na de verhuizing van dit bedrijfsonder deel van Dordrecht naar Papen drecht, een jaar geleden, is het werk zo toegenomen, dat de in middels verkochte bedrijfshal in Dordrecht weer is teruggehuurd. Maar het was tot gisteravond laat nog een kwestie van speculeren, aldus de ondernemingsraad. Ook bestuurder Frans Szablewski van de Industriebond FNV in Dor drecht had nog geen zicht op de mogelijkheden, „Maar de kleinste kans betekent dat er een hard ge vecht ontstaat om zoveel mogelijk bedrijfsonderdelen en banen te behouden. Welke daarvoor in aan merking komen, kan ik niet noe; men, want ik wil geen mensen blij maken met een dooie mus." Banen voor de Fokker-werkne mers die worden ontslagen zijn er wel, denkt Szablewski. De vele metaalbedrijven in de Drechtse- den en de regio Rotterdam wer ken volgens hem nu veel met in- jeenkrachten, die kunnen worden vervangen door de vrijkomende Verbitterd streken werknemers van Fokker in Papendrecht gisteren de vlag van Daimler. Nadat de oude vlag van Fokker weer In top wasgehesenwerdhetDuftsedoeknognetjesopgevouwen,maarhetverdweenuiteindelijktochmeteenkwaadgebaarlndestrulken. Foto Victor van Breukelen vaklieden van Fokker. „De werk gevers hebben nu de kans vaklui aan te nemen. Zeker 10 tot 20 pro cent van hun personeel is mo menteel ingeleend. Dat is vol doende om een groot deel van het Fokker-personeel te plaatsen," zo zal hij in het Regionale Bestuur van de Arbeidsvoorziening van Dordrecht en Rotterdam inbren gen. Bosman Tien tot vijftien banen zijn in ie der geval al beschikbaar bij de Rotterdamse fabrikant van vlieg tuigonderdelen Bosman Power- source Support aan de Brielsel- aan. „We zullen zeker kijken naar gekwalificeerde mensen in de produktiesfeer," zegt algemeen directeur H. Overwater van de on derneming. Bosman is een van de toeleveranciers van Fokker, maar zal de onttakeling van de nationa le vliegtuigbouwer nauwelijks voelen. „We verliezen één van on ze vele klanten, maar dat zal ons bedrijf niet aantasten." zegt Over water. „Het hangt van het scena rio af. Fokker Woensdrecht zal waarschijnlijk na verzelfstandi ging blijven voortbestaan en daar blijven we in dat geval aan leve ren." Bosman Powersource Support produceert en repareert onderde len voor vliegtuigmotoren en in dustriële gasturbines. Het bedrijf is onderdeel van de Amerikaanse holding Zimmerman. Deze was enkele jaren geleden nog sterk geïnteresseerd in de overneming van hele Fokker-onderdelen. Nu echter niet meer. „Want als de produktie van .de Fokkers op houdt, heeft dat geen zin," zegt Overwater. Sluiting treft wel het Rotterdam se installatiebedrijf Van Rietscho ten en Houwens. Het bedrijf heeft een eigen vestiging heeft op Schiphol, De firma brengt de elektrische leidingen en installa ties aan in de vliegtuigen. Daar houdt zich volgens de projectlei der een groot aantal monteurs mee bezig. In hoeverre de andere honderden toeleveringsbedrijven in de regio Rotterdam de val van Fokker doorkomen, is nog onduidelijk. Maar bestuurster I. de Deugd van de Industriebond FNV denkt dat de meeste bedrijven de klap wel te boven komen. De problemen van Fokker beteke nen wel een klap voor de Stich ting Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium (NLR). Het NLR, waar 950 mensen werken, is voor 40 procent van de omzet af hankelijk van opdrachten voor Fokker. Toch zal het NLR niet worden meegesleept in de val van Fokker. In binnen- en buitenland blijven genoeg opdrachtgevers over om de werkzaamheden voort te zetten. „We hebben jaarlijks on geveer 40 miljoen gulden aan op drachten voor Fokker. Dat vari eert van testvluchten tot de ont wikkeling van materialen en con structies," aldus woordvoerder B. Meijer. „Al die werkzaamheden doen we ook voor andere partijen, dus we zijn niet compleet afhan kelijk van Fokker." De dreigende ondergang van Fok ker vormt geen bedreiging voor het voortbestaan van Fokker Spa ce in Leiden. Vijftig procent van de aandelen Fokker Space is in handen van de bijna bankroete vliegtuigbouwer. Het andere deel van het aandelenpakket is in han den van Ultra Centrifuge Neder land (UCN). Fokker Space ver wacht dat de bewindvoerder van Fokker een koper probeert te vin den voor het Fokker-deel. UCN zal dat belang waarschijnlijk niet kopen, zo meldt de woordvoerder van Space. Zijn onderneming kan zelfstan dig blijven draaien: „We kunnen onze eigen broek ophouden. Onze winst en omzet zijn ruim voldoen de." De 450 werknemers zijn goed voor een omzet van 150 miljoen. De banden tussen Space en Fok ker zijn sterk. „We zitten op Schiphol en huren van Fokker be paalde ruimten." Space is geïnte resseerd in Fokker-ingenieurs. „We werken aan een aantal pro jecten en daar hebben we mensen voor nodig. Fokker-medewerkers krijgen bij ons voorrang. Dat is al tijd zo geweest." Door Wilco Dekker en Mare Peeperkorn Den Haag „Ik kan mij voorstel len dat u vraagt of ik me achteraf niet een beetje gepakt voel. Het antwoord daarop is ja." Floris Maljers praatte namens minister Hans Wijers (Economische Za ken) drie maanden lang met top man Manfred Bischoff van het Duitse DASA om Fokker van de ondergang te redden. Maar van echte onderhandelingen blijkt achteraf nooit sprake geweest, hoorde de voormalige Unilever- baas tot zijn woede en verbazing pas afgelopen vrijdag van Daim- ler-opperbaas Jurgen Schrempp. „Dit soort onderhandelingen heb ik met al mijn ervaring nog nooit meegemaakt. Als premier Kok af gelopen vrijdag tegen Schrempp gezegd had 'je krijgt alle miljar den die je wilt', dan had Schrempp nóg gezegd: nou, dat weet ik niet, daar moet ik eerst eens rustig over nadenken." Minister Wijers haalde - ook ach teraf naar zijn volle tevreden heid half september de Zeeuw Floris Maljers binnen als onder handelaar. Zo kon hij als bewinds man in de gesprekken met de Duitsers zijn handen een beetje vrijhouden. Maar het begon al meteen niet lekker: de Duitsers wilden niet met Maljers praten. „Of ze vonden mij niet belangrijk genoeg, of ze waren bang voor rmj. Ik hoop net laatste, maar ik vrees het eerste," zei'Maljers gis teren na de persconferentie waar in hijzelf en Wijers de dramati sche gang van zaken rond Fokker verklaarden. Vervolgens moest Maljers alle moeite doen Bischoff aan de onderhandelingstafel te krijgen. Eerst werden wat DASA- onderdanen aangeboden. Toen de gesprekken m oktober toch begonnen bleek het vervolg ook allerminst soepel te verlopen. DASA had een eisenpakket van 2,5 a 3 miljard gulden op de tafel van de overheid gelegd. Maljers kwam met een ander idee: niet de balans van Fokker met miljarden guldens saneren, maar veel goed koper zorgen dat er voldoende in de kas zat. Dan kon Fokker voor veel minder geld door. Maar de Duitsers wilden er niet serieus over praten. „Waaiom niet? Uw vraag is de mijne. Ik weet het gewoon niet." Wilden de Duitsers gewoon niet meer verder met Fokker? „Dat zou u kunnen concluderen, maar ook dat weet ik niet." Waren de Duitsers niet gewoon hardere onderhandelaars dan Maljers en de zijnen? „Nee," vindt de Zeeuw. „Steeds maar 'nee, nee, nee' zeggen is niet hard onderhandelen. Ook harde onder handelaars geven op een gegeven moment aan dat er eventueel ruimte is. Dit soort onderhande lingen heb ik met al mijn jaren er varing nog nooit meegemaakt Het zijn nooit onderhandelingen geweest." Maar wat heeft Maljers dan al die tijd gedaan, als afgelopen vrijdag bleek dat de bijna drie miljard gulden voor DASA in al die maan den al steeds het absolute mini mum was? Had hij niet eerder dan afgelopen vrijdag een bewe ging moeten maken richting de Duitsers? „Zo gaat het niet bij onderhande len," legt hij uit. „Als wij in een eerder stadium een extra bedrag hadden geboden, dan hadden de Duitsers gezegd 'dank-u-we!' en het erbij opgeteld. Dan was dat bedrag voor hen het volgende uit gangspunt geweest. Ik heb heel lang gedacht dat ze gewoon 'hard- to-get' speelden. Wanneer ik wist dat dat niet zo was? Ik werd niet op een morgen wakker en dacht 'ze willen niet'. Zoiets krijg je langzaam door. Bischoff heeft mij in elk geval nooit gezegd dat die drie miljard het absolute mini mum was. Schrempp had vrijdag nog geen drie seconden nodig om te zeggen dat ons nieuwe bod niet voldoende was. Het was een ge sprek met een wel heel merkwaar dige toonzetting." Maljers noemde de hele gang van Onderhandelaar Floris Mal jers FotoGPD zaken gisteren „een verdrietige ervaring." Zou hij zoiets weer doen, als Wijers hem zou vragen? „Nou, ik hoef het niet voor den brode te doen. Ik heb een redelijk pensioen en de kinderen zijn de deur uit. Laat ik het zo zeggen: ik hoop niet dat er ooit nog een be drijf in de omstandigheden van Fokker komt te zitten." Stuttgart Een emotioneel zwaar aangeslagen Daimler-topman Jurgen Schrempp kan geen enkel begrip opbrengen voor de hou ding van dc Nederlandse rege ring. „Het valt me zwaarte begrij pen waarom onze partner zo beeft gereageerd." zei Schremp giste ren m Stuttgart Schrempp en zijn divisiedirecteur Manfred Bischoff van Daimler- Benz Aerospace (DASA) hekelden de manier waarop premier Kok vrijdag de Duitse eisen naar bui ten bracht. De minister-president maakte kenbaar dat Daimler- Benz al met al 3 miljard gulden van de Nederlandse regering eis te. Volgens de Duitsers ging het ech ter in eerste instantie om een bij drage van 1,3 miljard gulden aan nieuw kapitaal. Verder wilden de Duitsers dat de overheid het te rugbetalen van de 800 miljoen gulden aan ontwikkelingskredie ten afhankelijk zou maken van dc winstgevendheid van Fokker Het zou volgens hen met om kwijt schelding gaan Verder eiste Daimler-Benz nieuwe ontwikke lingskredieten. in totaal maxi maal 900 miljoen Bischoff vond zijn fmancie- nngseis niet buitensporig hoog Dat soort bedragen zijn normaal als een land hoogwaardige tech nologie op de been wil houden. Schrempp, die zelf verantwoorde lijk was voor dc aankoop van Fok ker, gaf toe fouten te hebben ge maakt „Wanneer je ondernemer bent. maak je fouten," zei hij hier over. Schrempp noemde Fokker onlangs zijn lovebaby Hy zei zich echter te hebben vergist m de marktontwikkelingen, de hevig opgelaaide concurrentiestrijd en de daarmee gepaard gaande pnjs- dumping. „We hebben achteraf te veel voor Fokker gedaan." aldus Schrempp. Delft Op de faculteit lucht- en ruimtevaarttechniek van de Technische Universiteit Delft hangt nog een vacature van Fok ker Papendrecht. Richard Lan- geveld heeft anderhalve week geleden nog een sollicitatiege sprek voor de betreffende func tie gevoerd. „Misschien ben ik wel de laatste sollicitant daar geweest." Op dat moment v,-as het voortbestaan van Fokker wel enigszins onze ker, maar pas sinds afgelopen vrijdag werd duidelijk dat het echt afgelopen was. Toch zou hij, als fokker op welke manier ook zou doorgaan, er zonder aar zeling gaan werken. „De gok durf ik wel aan want de verlie zers van vandaag kunnen mor gen weer de winnaars zijn." Een groep studenten zit in de kantine, zij studeren binnenkort af maar maken zich absoluut geen zorgen over hun toekomst De meeste yerwachten bij ande re industrieën terecht te kun nen. ,/Ha. nu zijn wij de grootste vliegtuigbouwers van Neder land," grapt Peter Buist 4e jaars .student,'^Ongeveer 150 studen ten werken op ditmoment aan de bouw van een vliegtuig naar eigen ontwerp. Buist betreurt de ondergang van Fokker. „De meeste studenten kwamen de afgelopen jaren in heel andere takken van industrie terecht of bij vliegtuigbouwers in het bui tenland. Slechts een klein per centage kreeg werk bu Fokker. Wel was Fokker een plek waar je tijdens een excursie in de prak tijk kon zien watje in de college banken leerde." Prof. dr. Th. de Jong is nog feller over de sluiting. „Overal wordt geroepen 'Nederland kennis land'. En wat gebeurt er? Een van de meest kennisintensieve industrieën wordt opgedoekt. Straks zijn wij echt een land van uitsluitend kaas en pootaardap- pelen." Over het voortbestaan van de fa culteit zijn de meningen ver deeld. Student Willem Plandsoen neemt een radicaal standpunt in: „Ooit is de facul teit opgericht om ingenieurs voor Fokker op te leiden. Nu Fokker weg is, is de faculteit in feite niet meer nodig." De rest van de studenten is het daar niet mee eens. „Onzin, want onze opleiding is zo breed en kwalitatie^hoog dat de afge studeerde allerlei plaatsen* terechtkomenJ.VWeliïs menig een bang dat door het Fokkcrde- baele de eerstejaars weg zullen blijven. Het aantal aanmeldin gen is nu al minder. Den Haag Een beetje aangesla gen zijn ze toch wel. Je gaat ten slotte niet elke dag failliet. De Haagse broers Willem en Maarten Fokker worden op deze zwarte maandag weliswaar niet zelf het mortuarium ingedragen. En aan delen in de vliegtuigfabriek heb ben ze ook al niet, maar toch: het is wel familie. Achter-achter-achterneven zijn ze van de roemruchte Anthony, de oprichter van de Fokkerfabriek in 1919. En dat hebben ze altijd wil len weten bij de familie Fokker; trots als ze zijn op hun verre oom. die zelf kinderloos bleef. De stam boom van de Fokkers is in een handzaam boekje samengebracht en wordt bewaard in de Haagse woning van de familie. Bijge werkt tot 1945 bungelt de aebter- achter-achtemeef Maarten (56) nog net aan een van de takken. 7,ij zoon heeft-ie vernoemd naar An thony en zowel Willem als Maar ten heeft in het verleden verwoe de pogingen gedaan in de vlieg tuigbouw aan de slag te komen. „Mijn man heeft twee jaar lang de opleiding vliegtuigbouw gevolgd, maar strandde op wiskunde," weel de echtgenote van Maarten. Willem (70) heeft ook aan de Tech nische Universiteit gestudeerd maar heeft 2ich daarna toegelegd op de restauratie van monumen tale gebouwen, waaronder paleis Noordeinde. „Veel Fokkers zijn ingenieur. Mijn vader was het ook en een van mijn zoons ook. Het zal wel in de genen zitten," aldus Willem Fokker. De wortels van de Fokkers liggen in Middelburg, In de ioop van de 19e eeuw zwierf de familie uit over Nederland en Nederlands- Indië. De vader van Anthony Fok ker had er een suikerplantage. De grootvader van Willem en Maar ten werkte op Java als ingenieur bij de spoorwegen. Alhoewel de directe invloed van de Fokkers op de vliegtuigfabriek na het overlijden van Anthony in 1939 verdween, is de 'bloedband' nooit achter de horizon verdwe nen. De broers Fokker vinden het dan ook doodzonde dat 's werelds oudste vliegtuigfabriek na jaren lange strijd nu echt op de fles is. „Nationaal aansprekend," vindt Maarten. „Dood- en doodzonde. Die vliegtuigen behoren tot de beste van de wereld." Willem: „Het is een prachtig bedrijf met prachtige toestellen. Neem nu die oude Fokker-27. Er is geen enkel ander passagiersvliegtuig dat zo lang is verkocht. Als de naam van Fokker niet blijft voortleven, voel ik me geamputeerd". Papendrecht Burgemeester L. Tuynman zal zich ongetwijfeld een geheel andere intocht in haar nieuwe gemeente Papendrecht hebben voorgesteld. Op haar al lereerste werkdag werd ze giste ren direct geconfronteerd met een massa-ontslag bij de grootste werkgever van haar gemeente. Bij Fokker Drechtsteden verdwij nen in het ergste geval ruim 1.200 arbeidsplaatsen. De uit het Drentse Norg afkomsti ge dochter van de voormalige WD-mi nieter van Vorkoor en Wa terstaat wilde gisteren niet reage ren op het schrappen van de hon derden banen. „De burgemeester maakt liever even pas op de I plaats," zei een woordvoerster van de gemeente Papendrecht „Het komt allemaal als een lawine over haar heen. Fokker is boven dien niet het enige onderwerp waarmee ze bezig is. Maar dit is een uiterst trieste zaak," sprak de woordvoerster. Bij de installatie in Papendrecht, vorige week donderdag, liet Tuijnman nog weten dat haar ge meente grote inspanningen te wachten staan op het gebied van werkgelegenheid. Wethouder W. de Koning, die zich al zevenon- eenhalve maand over de kwestie Fokker buigt, was gistermorgen op het bedrijf aan de Veerdam aanwezig om de medewerkers moreel te ondersteunen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4