ii 'Opschieten met Spaland-Oost' Raad Vlaardingen houdt vast aan sluiting Zestienhoven Buslijn 125 blijft weg uit Steendijkpolder-Zuid Adviesbureau waarschuwt voor concurrentie met andere bouwplaatsen Gewonden door ijzel Kabeidief opgepakt Henneptoppen afgevoerd Heftruck te water Rover reageert gelaten op verandering dienstregeling wmÊÊm WikJ'ivmrt'UFS Pleidooi voor versoepeling milieunormen in rivierzone J.T. INTERIEUR HET ADRES VOOR UW COMPLETE WONINGINRICHTING! Rotterdamsedijk 256, Schiedam tel. 010-4271744. of,mlf*iT;ss-sna*i j-f?i Ï/S I6 W -J f> -J H fi *i SF'k P S l^VkH d t. *j& v& 3 %5>M Erf b 23 iïS* L'^ ~S *4*3 Donderdag 25 januari 1U96 Waterweg Schiedam Wil Schiedam zijn niet geringe ambities in Spaland-Oost waarmaken, dan moet met de bouw van deze woonwijk niet te lang meer worden gewacht. Haast is geboden, omdat tegen het einde van de eeuw de huizen op andere grote bouwplaatsen in de regio (de zoge naamde Vinex-locaties) beschikbaar komen. Spaland-Oost zal daar veel concurrentie van on dervinden. Dat vooruitzicht kan van invloed zijn op de investeringen die ontwikkelaars bereid zijn te doen. Ook kopers zouden hun gedrag er op kunnen afstemmen. Vlaardingen De gladheid in de Waterwegsteden blijkt meer on gelukken te hebben veroorzaakt dan de politie gisterochtend ver moedde. In de loop van de dag werd de balans opgemaakt. Daar op staan alleen al in Vlaardingen tien aanrijdingen door auto's en drie valpartijen door fietsers en bromfietsers. -Een 8?-jarige man brak zijn pels bij een val in de Groen van Prin ttere rstraat in Vlaardingen. In Schiedam brak een 27-jarige vrouw een enkel toen zij door de ijzel met haar fiets onderuitging. Een 6i-jarige vrouw gleed uit op haar balkon toen zij de vuilniszak buiten wilde zetten. Ze werd met een ambulance naar het zieken huis gebracht. Een 14-jarige Vlaardinger werd met nekklach- ten opgenomen na een botsing tussen drie personenauto's op de Vlaardingerdijk. In totaal werden vijf botsingen gemeld in Schiedam. In Maassluis en Hoek van Hol land kwamen geen meldingen van ongelukken binnen. Wel kreeg een Maassluise automobi liste een bekeuring omdat zy de voorruit niet had schoongemaakt, waardoor het zicht op de weg werd belemmerd. VlaardingenBij een huiszoeking in Schiedam heeft de politie onge veer duizend kilo kabels in beslag genomen. Het waardevolle mate riaal werd aangetroffen in de wo ning van een 52-jarige man. Hij had de kabels verkregen door diefstal. De man werd afgelopen zaterdag voor het eerst betrapt op een bouwterrein aan de Oosthavenka- de. Hij zou de bedoeling hebben gehad koperen kabels (sloopafval) vzeg te nemen. Hij werd ingeslo ten en later weer vrijgelaten. Een dag later was de Schiedammer weer op het bouwterrein aanwe zig. Een nieuwe arrestatie volgde. Op het bureau bekende de man dat de bij hem thuis gevonden ka bels afkomstig waren van bouw terreinen In Gaardingen en Rot terdam. Schiedam Bij een inval in een woning aan de Newtonstraat in ■Schiedam heeft de politie gister avond ongeveer duizend kilo hen- i neptoppen in beslag genomen. De •gedroogde plantentoppen, waar van soft drugs gemaakt kunnen worden, waren opgeslagen in de kelder. De inval vond plaats nadat de politie informatie had verza meld dat in het pand een hennep kwekerij was gevestigd. De 49-ja- rige bewoner werd meegenomen naar het bureau. Hij kreeg een proces-verbaal. Schiedam Gistermiddag is een heftruck in de Noordvestsingel te recht gekomen. De 38-jarige be stuurder had de versnelling in de achteruit gezet. Hij bemerkte zijn vergissing te laat. De man kon zichzelf nog in veiligheid bren gen, maar het voertuig reed het water in. Dankzij de hulp van een takelbedrijf en een amateur-dui ker die in het ijskoude water een kabel aan de truck wast vast te ma ken, kon het werktuig weer op de kant worden getrokken. Deze waarschuwing liet drs. R. Postbuma. vertegenwoordiger van het adviesbureau dat het Plan van aanpak voor Spaland-Oost heeft opgesteld, gisteravond ho ren m de raadscommissie voor Stadsontwikkeling. Het 'risico profiel' voor de nieuwe wijk is vol gens Posthuma niet te verwaarlo zen. Er zijn enkele factoren die voor vertraging kunnen zorgen. De ge meente heeft met het Rijk nog geen overeenstemming bereikt over de hoogte van de locatie-sub sidie. En de wijze van fundering is nog onzeker: om ernstige verzak kingen zoals in Spaland-West te voorkomen, wil wethouder Reijn- hout de wijk bouwen op een gi gantische betonnen plaat. Tech nisch is dit haalbaar, maar de fi nanciële consequenties zijn nog onduidelijk. Blijkt dit experiment te duur, dan moet er gewoon 'op zand' worden gebouwd en dat kost extra tijd. De grond moet dan eerst zetten. In de meest optimistische tijds planning van Posthuma's bureau (Hol Gerrichhauzen Partners uit Dordrecht) kan al in november van dit jaar de eerste paal voor Spaland-Oost de grond in. De eer ste van de circa duizend huizen die Schiedam in zijn laatste uit breidingsgebied wil bouwen, kun nen dan ruim voor het einde van de eeuw worden opgeleverd. Schiedam zou dan de bouwstroom op de Vinex-locaties (door het Rijk aangewezen en gesubsidieerde bouwplaatsen in de omgeving van Rotterdam) voorblijven. Reijnhout maakte gisteravond duidelijk dat zijn ambities om van Spaland-Oosteen architectonisch en stedebouwkundig unicum te maken niet zijn verminderd. De wethouder heeft zijn kaarten ge zet op een woonwijk met een dui delijk Scandinavisch karakter. Houtbouw, veel ruimte en groen tussen de huizen, gemeenschap pelijke parkeerplaatsen en indien mogelijk verschillende vormen van financiering worden als be langrijke kenmerken genoemd. De wijk is ontworpen door de Zweeds-Schotse stedebouwkun- dige Ralph Erskine. Op papier verloopt de realisatie tot nu toe volgens schema. Vorige week is het voorlopige ontwerp besproken met de vier ontwikke laars en Woningbouwvereniging Schiedam. Hun commentaar, dat in februari wordt verwacht, moet leiden tot een definitief plan. Rond die tijd zal er ook duidelijk heid zijn over de wijze van funde ren. Schiedam Felle discussies de den zich gisteravond in de verga derzaal van NS station Schiedam/ Rotterdam-West niet voor. Zelfs de mannen van de reizigersver eniging Rover zaten instemmend te knikken toen routemanager van de NS Piet Sehouwerwou aan een handje vol reizigers vertelde waarom in de nieuwe dienstrege ling die 2 juni in werking treedt de sneltrein Amsterdam-Breda niet meer stopt in Schiedam. „We begrijpen hoe vervelend het is voor de reizigers," en: „het is kiezen tussen twee kwaden," be nadrukt Sehouwerwou keer op keer. De NS hebben zich de tac tiek van pappen en nathouden ei gen gemaakt. De vijf aanwezige reizigers en een tiental Rover-le den slikken dat voor zoete koek. Tijdens de door Rover georgani seerde informatie-avond legt Sehouwerwou aan de hand van een spoorlijnenkaart uit wat er precies aan de hand is. „We heb ben een knoop van spoorverbin dingen gemaakt bij Leiden, mede met het oog op de komst van de hogesnelheidstrein. Om op dit punt de treinen goed op elkaar aan te laten sluiten, kunnen we het ons niet veroorloven de snelt rein vanuit Breda Amster dam in Schiedam Rotterdam- West te laten stoppen. Ook de trein vanuit Brussel loopt dan ver traging op. Dit zou de hele dienst regeling in de war schoppen. Er voor in de plaats komen stoptrei nen van en naar Den Haag" aldus Sehouwerwou. Overdonderd door de veelheid aan informatie kijken de reizigers een beetje beduusd voor zich uit. De aanwezigen maken, net als 52.000 andere reizigers per jaar, gebruik van de sneltrein vanuit Schiedam Rotterdam-West. On danks het fikse aantal reizigers voeren de NS de maatregelen toch door. „Wanneer we deze ver anderingen niet aanbrengen, zijn veel meer reizigers de dupe. We moeten dus wel." De NS-woordvoerder probeerde de aanwezigen gerust te stellen met de mededeling dat de snel trein mogelijk volgend jaar toch weer stopt in Schiedam/Rotter- uam-West. Tegen uie tiju moeten de werkzaamheden aan de vier sporen tussen Rotterdam en Dor drecht afgerond zijn. Vanaf dan kunnen verschillende treinen elkaar passeren zonder dat daar door de dienstregeling in de war wordt gestuurd. '•mé''-"' Acrobaten zorg den gistermid dag voor span nende momen ten In de Stads gehoorzaal. Het publiek In de stampvolle schouwburg van Vlaardingen zat zo nu en dan op het puntje van de stoel, de adem ingehouden en de ogen groot van angst en ver wondering tege lijk. De halsbre kende toeren die trapezewerkster Isabella en de Troupe Catana met hun spring plank-act ver richtten, werden gelukkig afge wisseld met luchtiger num mers, anders was de spanning ondraaglijk ge worden. Clowns buitelden over het podium, po ny's draafden keurig in de pas door het zaagsel en Miss Enoch gaf een verbluf fend nummertje kruïsboogschie- ten weg. De toe schouwers, voor namelijk scholle ren en hun ou ders, beloonden het Nationaal Nederlands Win- tercircus met een daverend applaus. Het gé- klap bleef nog lang nagalmen In de schouwburg. Veel bezoekers hoorden, ook toen zij al weer buitenstonden, het gebrul van de roofdieren nog duidelijk echoën. Foto Roe} Dijkstra Maassluis De Sleendijkpolder- Zuid in Maassluis blijft verstoken van openbaar vervoer. De Stads regio Rotterdam heeft gisteren de bezwaren van omwonenden tegen het verdwijnen van een bushalte van ZWN-bushjn 125 op de Albert Schweitzerdreef niet ontvanke lijk verklaard. De discussie over het openbaar vervoer in Maassluis werd eind mei vorig jaar aangezwengeld door enkele bewoners van de Al- bert Schweitzerdreef. Zij ontdek ten uat in ue nieuwe diensüege- ling buslijn 125' niet meer door hun straat rijdt. De bus reed in de vorige regeling nog door tot de Stadsmolcn, maar kreeg m de nieuwe regeling als eindpunt Maassluis-West. De halte Albert Schweitzerdreef was verdwenen. „Daarmee dupeert de ZWN drie duizend mensen in de Steendijk polder-Zuid. Naar de dichtsbij- zijnde halte aan de Merellaan is het 1,5 km lopen. Een 80-jarige doet daar met een volle bood schappentas als snel twintig mi nuten over. Twintig minuten! Daar moet je toch niet aanden ken, zeker nu niet in de kou," al dus woordvoerder mevrouw H. J. Mans-Riesmeijer namens de werkgroep Openbaar Vervoer. De Teletaxi is geen alternatief in dit geval, aidui ue vuoiziUtei. „Het is een prima systeem, maar als je elke dag boodschappen wilt doen, kost het je zes gulden per keer. Dat is een heleboel geld, ze ker als je lange tijd moet wachten op een bankje in de kou voor de taxi je oppikt." De reden die de busmaatschappij aan de gedupeerden opgaf voor het opheffen van de bushalte, luidde 'bezuinigingen'. „Ze heb ben ons wel een paar keer toege zegd dat de beslissing zo weer on gedaan gemaakt kon worden, als de gemeente het per se zou willen. Maar dat kost dan wel 30.000 gul den en dat wil het stadsbestuur niet betalen. Natuurlijk, ik reali seer mij dat het een groot bedrag is, maar zetje het af tegen de hoe veelheid mensen die je met deze maaüegel dupeeit, dan valt het reuze mee." Uit protest heeft de werkgroep vo rig jaar een handtekeningenactie opgezet, die door 810 mensen is ondertekend. „Slechts vier men sen hebben geweigerd. Maar uit eindelijk heeft de actie niet veel opgeleverd. Wij hebben vorig jaar september alleen een onderhoud met de ZWN en de gemeente ge kregen, waarin wethouder Storm toezegde er alles aan te doen om die halte weer terug te krijgen. Sindsdien hebben we niets meer van hem vernomen." De werkgroep heeft uiteindelijk een beroepsschrift ingediend bij de Stadsregio Rotterdam. Tijdens een hoorzitting, die gisteren plaats vond, heeft de voorzitster haar grieven uiteen kunnen zet ten. Vanochtend kreeg ze te horen dat de bezwaren niet ontvankelijk zijn verklaard. Naar de redenen kan mevrouw Mans slechts gis sen. Teleurgesteld is ze wei. De lobby gaat echter gewoon door. Binnenkort staat de werkgroep weer bij de gemeente op de stoep. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Een meerderheid van de gemeenteraad van Vlaar dingen is het niet eens met het standpunt van b en w om het ver zet tegen het open houden van vliegveld Zestienhoven te staken. Volgens de diverse fractievoorzit ters moet Vlaardingen vasthou den aan het standpunt dat de ge meente al jaren heeft ingenomen: geen vliegveld in Rotterdam. In een brief aan het Rotterdamse college heeft het dagelijks be stuur van Vlaardingen te kennen gegeven geneigd te zijn in te stemmen met handhaving van Zestienhoven volgens de plannen die wethouder H. Kombrink on langs bedacht: een verbod op sport-, les- en reclamevliegtuigen, geen nachtvluchten tussen 23.00 en 06.00 uur en maximaal 20.000 vliegbewegingen per jaar. Milieu wethouder K. van der Windt ver klaarde gisteren tegenover het Rotterdams Dagblad dat met zo'n afgeslankt vliegveld de overlast voor Vlaardingen 'wel meevalt'. Zijn fractie in de gemeenteraad denkt daar vooralsnog anders over. PvdA-fractievoorzitter A. At- tema: „Ik vind dat Kombrink een stap in de goede richting heeft ge daan, maar wat mij betreft heb ben we in deze regio al een vlieg veld: Schiphol. Zeker als de hoge snelheidslijn er ligt, is Zestienho ven overbodig. Huizen bouwen, daar is meer behoefte aan. Nog maals, het compromis van Kom brink is een stap vooruit, maar het is nooit uit te sluiten dat daar in een later stadium weer vanaf wordt gestapt." Dat laatste vreest ook W2000, de tweemansfractie die 'ook tegen een zakenvliegveld is'. L. F.M. ten Have: „Hoewel dat natuurlijk geen Vlaardingse zaak is, kan ik me niet voorstellen dat zo'n uitge kleed vliegveld exploitabel is. Voor anderhalve man en een paar- dekop is zoiets niet rendabel. Of je moet een vakantievlucht vol land bouwers als zakenvlucht zien. Zo niet, dan heb je grote kans dat het maximum aantal vluchten weer wordt opgetrokken. Dan heb je de poppen pas echt aan het dansen." Ook de Socialistische Partij houdt vast aan het standpunt om de Rot terdamse luchthaven te sluiten. Schiphol is voor de eerste man van de grootste partij in Vlaardin gen, M. J. Kappers, dicht genoeg in de buurt. GroenLinks vindt de brief van b en w van Vlaardingen 'belache lijk'. Behalve dat fractievoorzitter B. E. van der Velde het 'onzorgvuldig' vindt dat het colle ge de brief heeft gestuurd zonder vooraf de gemeenteraad te raad plegen, vindt hij dat Zestienho ven 'wat ons betreft weg kan'. Van der Velde: ..Ik snap niet dat b en wop eigen houtje die brief heb ben verstuurd. Ze hadden, als ze het zorgvuldig hadden willen doen. éérst de commissie om een oordeel moeten vragen. Nu doen ze dat achteraf en schrijven die brief onder dat voorbehoud. Dus, denk ik dan, wat heeft die brief dan voor waarde. Tenzij de coali tiepartijen het al hebben dichtge timmerd." Maar dat laatste, zo blijkt uit de reactie van de PvdA-fraetievoor- zitter, is niet het geval. Alleen co alitiepartner WD heeft zich voor alsnog achter de brief van b en w geschaard. „Wij zijn altijd voor stander geweest van een beperkt vliegveld voor zakelijk gebruik. Een groot vliegveld achtten we niet noodzakelijk, want Schiphol ligt binnen redelijke afstand," reageert fractievoorzitter A. T. G. M. Lange. Het CDA maakt een voorbehoud en wil. voordat een standpunt wordt ingenomen, eerst een uitleg van het college over het waarom van de plotselinge ommezwaai. D6G-fractievoorzitter W. van Rijn vindt de brief van b en w 'een beetje voorbarjg'. „Jarenlang heeft de Vlaardingse politiek ge zegd tegen een vliegveld in Rot terdam te zijn en dan zonder die zelfde politiek te raadplegen, wij zigt het college het standpunt. Die procedure is niet goed en daar over zullen wij in de commissie milieu volgende week de wethou der kritisch aan de tand voelen." Van Rijn ziet geen reden om af te wijken van het verkiezingspro gramma van de Vlaardingse de mocraten. Daarin staat dat Zes tienhoven gesloten mag worden. Steun Vanuit de oppositie krijgen b en w steun van twee fracties. M.W. Lensvelt (SGP/RPF/GPV) erkent de milieu-overlast en geluidhin der, maar vindt het economisch belang zwaarder wegen. .,Je kunt alles wat hinder veroorzaakt wel wegdoen, maar dan blijft er nog minder werkgelegenheid over. Zo'n vliegveld levert toch een hoop banen op. Daar geven wij in dit geval de voorkeur aan en daar om staan wij achter de brief van b en w." aldus Lensvelt. Ook Burger Belangen stelt het economische belang voorop, on der de voorwaarde dat er geen nachtvluchten plaatsvinden. Het gemeentebestuur van Schiedam iaat weten de stand puntwij zingen van b en w van Vlaardingen naast zich neer te leggen. Volgende week wordt er vanuit het stadskantoor een brief naar de Coolsingel verstuurd, waarin het standpunt van Schiedam nog eens uiteen wordt gezet. En dat komt neer op een pleidooi voorsluiting van Zestien hoven. Door Carel van der Velden Sc1 ledam Veel nieuwe bedrij- i zouden zich in Schiedam en Vlaardingen langs de Nieuwe Maas kunnen vestigen als de overheid bereid is de milieunor men te versoepelen. Die gedachte oppert onderzoeksbureau Heide- mij in een studie naar de toe komst van het gebied. Zo'n ver soepeling is volgens het door de overheid ingehuurde bureau te tolereren als het milieuverlies el ders in de regio op evenredige wij ze wordt gecompenseerd met mi lieuwinst. Heidemij verrichtte haar onder zoek het afgelopen jaar samen met bureau Buck, dat met name de economische potenties van de rivieroevers in Vlaardingen en Schiedam bekeek. Dat alles ter voorbereiding op het ROM-pro ject herstructurering rivierzone Schiedam-Vlaardingen, een van de 48 projecten die in het Rijn mondgebied worden opgezet om de economie en de kwaliteit van het leefmilieu te stimuleren. Het ROM-project loopt al ander half jaar, maar de plannen verke ren nog in een pril stadium. In 1994 werd de Heidemij gevraagd de sterke en zwakke punten te in ventariseren van het gebied waar vroeger tienduizenden mensen hun brood verdienden (onder meer bij de werven Wilton Fijen- oord, Gusto, HVO), „Begin verle den jaar gaf dat de nodige herrie," zegt ambtenaar Van Huijgevoort, hoofd economische zaken van de gemeente Schiedam. „De aanpak van het onderzoeksbureau von den wij volstrekt onvoldoende. Uiteindelijk heeft dit geleid tot een vertraging van driekwart jaar." Heidemij constateert in haar deze maand gepubliceerde rapport dat de oude havengebieden in Schiedam en Vlaardingeneen lange weg te gaan hebben voordat een nieuwe bloeiperiode mogelijk is. Na de teloorgang van de scheepsbouw is de economische ontwikkeling achtergebleven Het gebied heeft daardoor het ka raktervan een stedelijke restzone gekregen, een niemandsland tus sen de stad en de rivier. Verder kampen Schiedam en Gaardin gen volgens Heidemij ook met een 'perifere ligging5 in het Rijn mondgebied, die wordt versterkt door het ontbreken van een vol waardige aansluiting op Rijksweg A4. De ligging nabij de bebouwde kom zorgt voor tal van beperkin gen. Bij nieuwe activiteiten ligt overlast van geluid, stank en stof direct op de loer. Het pleidooi van Heidemij voor soepeler normen moet in dit licht worden gezien. De onderzoekers noemen het ver der een handicap dat de potenties van de ligging aan de oever niet langer worden benut. Oversiagac- tiviteiten zijn verplaatst naar de Botlek en de Maasvlakte. De geringe populariteit van de ri vierenzone in Schiedam en Vlaar dingen heeft vooral economische oorzaken, stelt de Heidemij. Vol gens de onderzoekers zijn de ter reinen verouderd en de grondprij zen te hoog. Verder is de markt ontwikkeling van de traditionele doelgroepen (metaal, industrie) veelal negatief. „Het leidt ertoe dat internationale en nationale bedrijven die zich in de Rijnmond vestigen niet in eerste instantie voor Schiedam of Vlaardingen kiezen." Toch ziet de Heidemij kansen als Schiedam en Vlaardingen een 'complementaire functie' in de Mainport Rotterdam nastreven. Dit betekent dat de twee steden zich moeten richten op activitei ten die elders in het Rijnmondge bied niet of beperkt van de grond zijn gekomen. Als groeimarkten worden kleinschalige bedrijvig heid, de recyclingindustrie en droge en natte logistieke activitei ten bestempeld, Voor het realiseren is veel geld no dig. Een concrete invulling is er nog niet, maar het bevat elemen ten als de uitkoop en verplaatsing van bedrijven, ingrijpende bo demsanering en het uitbreiden van de woonfunctie in het haven gebied. Tussen het jaar 2000 en 2010 zou het plan gestalte-moeten krijgen. Vooralsnog zijn er twij fels of het ROM-project werke lijkheid zal worden. Er zijn waar schijnlijk honderden miljoenen voor nodig. De twee gemeenten, het bedrijfsleven en omwonenden willen op 1 maart een eerste aan zet geven met een workshop.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1