16 Bedrijven willen afval de wereld uit helpen Directeur super-veiling: Tuinbouw moet aanval kiezen Hondekop gaat naar stichting EQ Trade van Jan Rijsdijk lapt beschadigde kraan op Omzet detailhandel staat onder druk De Boer haakt aan bij spaarplan Mobil Oil 'In zeker opzicht zijn wij in Rijnmond een unieke weg ingeslagen' Rotterdams Dagblad Vrijdag 26 januari 1996 Afvalwater bij ICI. Dat komt ook onder het gezamenlijk afvalbeheer te vallen Door Nico de Vries Rotterdam Waardeloos aardgas uit de Noordzee niet zo maar opstoken, maar ge bruiken als hittebron voor een waterstoffa- briek. Afval van een chemisch bedrijf niet in een cementoven dumpen, maar verstoken in een energiecentrale die is uitgerust met de modernste milieuvoorziemngen. Om dit soort oplossingen draait het in Ines. het meest complexe, maar tegelijkertijd ook meest ver gaande milieuproject tot nu toe in Rijnmond, Een eerste project ook waarbij de grote be drijven in het industriegebied betrokken zijn en die tenslotte moet eindigen in een uiterst zorgvuldig afvalbeheer, waarbij alle bedrij ven zijn betrokken en waarbij onderlinge sa menwerking centraal staat. Want, dat is zonneklaar, het kan nog beter met afvalbeheer, of zo als de industrie dat zelf zegt rest stoffen-beheer in het Rijnmond gebied. .Alle inspanningen van nu zijn gericht op een verminde ring van de stroom reststoffen en passende verwerking ervan. Praktische oplossingen dus, want op papieren tijgers in de vorm van mooie plannen en dikke rappor ten zit geen mens te wachten," zo vat projectcoördinator ir. J. H. Straatman van de stichting Euro poort Botlek Belangen (de belan genbehartiger van de grote indus triële bedrijven in het Rijnmond gebied) de bedoelingen van Ines samen. Kringloop Ines, de afkorting staat voor in dustrieel ecosysteem, streeft dus naar de gesloten kringloop, waar bij industriële bedrijven op ter mijn geen afval meer produceren en zo het milieu ontzien, „In ze ker opzicht zijn wij in Rijnmond een unieke weg ingeslagen. In Zweden kent men wel een derge lijke aanpak, maar daar betreft het een relatief klein industriege bied, waai' de bedrijven elkaar spontaan,hebben getroffen. Het draait daar om een energiecentra le met in de omgevingen papier en gipsfabriek. Maar hier gaat het om een groot industrieel complex, waar je tal van mogelijkheden hebt om oplossingen te zoeken en uiteindelijk ook te vinden." De kansen zijn er wel degelijk, vervolgt Straatman, De elektrici teitscentrale EZH gebruikt in middels reststoffen van Arco Che mie als brandstof voor de stroom- produktie. En waardeloos, voor Foto Niels var» der Hoeven/ Rotterdams het aardgasnet dus ongeschikt Noordzeegas, gaat naar Air Pro ducts, die het gebruikt voor de 'gashaarden' in de waterstoffa- briek. „Arco stuurde zijn afval naar de cementindustrie in Belgie en de NAM verbrandde dat zoge naamde lage drukgas eerst aan de westelijke kant van de Botlektun nel. 's Nachts was de fakkel goed te zien." De nu gevonden samenwerking tussen de verschillende bedrijven is volgens Straatman een direct uitvloeisel van het Ines-projeet. „Maar er zijn ook situaties waar de bedrijven het project voor zijn," Als voorbeeld noemt hij de inzameling van plastics. De ani mators van Ines dachten erover dit afval-vraagstuk aan te pakken. „Maar opeens bleek dat er al wordt gewerkt aan -een proeffa briek voor een adequate verwer king varvdat afvah»Wijwolgen dit plan natuurlijk met interesse, maar verdere bemoeienis in het kader van Ines is dan niet nodig." ChlooralVal Afval nuttig hergebruiken is in het Rijnmondgebied op zich geen nieuwe gedachte. Zo koopt ICI al jaren chloor van het even verder op gelegen Akzo en stuurt het 'chloorafval' per kerende post te rug, door een pijpleiding. De ehloorproducent in de Botlek maakt op zijn beurt van het afval weer een grondstof. Een andere nuttige aanwending zijn bijvoor beeld de warmtekracht-centrales die in het Rijnmondgebied zijn of nog worden gebouwd. In het Ines-project leggen de hon derd deelnemende bedrijven nu niet alleen openlijk hun zorgen op tafel, maar ook de opgedane ken nis en ervaring. Daarbij staat men ook open voor de inbreng van de bij het project betrokken weten schappers van de Erasmus Uni versiteit en de TU Delft en advi seursvan het gespecialiseerde ad viesbureau Grontmij. „In het ver leden werden de wetenschappelij ke rapporten gelezen en nogal eens op de boekenplank bijgezet. Nu niet meer. Nu is elk kennisele ment uit de theorie inpasbaar in het project. Dat is dus pure winst." De milieu-problematiek wordt in middels openlijk ('er is geen en kel concurrentiebelang dat ge heimzinnigheid rechtvaardigt') besproken en met de intentie te komen tot samenwerking, „Geza* melijke oplossingen betekent bij na per definitie ook kostenbespa ring." Straatman haalt als voor beeld het plan van Rijkswater staat aan om een groot industrieel riool in de Botlek aan te leggen, dat uiteindelijk zal worden aange sloten op een centrale waterzuive ringsinstallatie. Geraamde kos ten: veertig miljoen gulden. „Zonde van het geld," vindt Straatman van dat idee. „Wij wer ken nu een plan uit waarbij be drijven met afvalwater terecht kunnen bij andere bedrijven in de Botlek die wel over een waterzui veringsinstallatie beschikken maar nog ruimte over hebben. Ook wordt gekeken naar preven tie-mogelijkheden, Zo bundel je de mogelijkheden en maak je op timaal gebruik van voorzieningen die er toch al zijn. En het resulaat is gelijk." Ook deze aanpak maakt onderdeel uit van het Ines-pro ject. Nutteloos Straatman: „Wij hebben inmid dels een vijftiental project be noemd. Van sommige projecten hebben we gezegd, dat is aardig, maar Ln de praktijk nutteloos. We dachten eerst hijvoorbeeld dat aluminiumoxide een groot pro bleem zou zijn. Dat was bij nader inzien een misvatting. Zwavel is wel een mooi project, maar uiterst gecompliceerd. Uiteraard kan dit onderwerp in een later stadium wellicht nog aan de orde komen." In Ines-verband is er uiteindelijk voor gekozen een aantal kansrij ke projecten verder uit te werken: afvalwater dus, de verwerking van slib uit de biologische water zuiveringsinstallaties en „een slim gebruik van de compresso ren" bij de bedrijven. „Elk bedrijf heeft nu een surplus aan com pressoren opgesteld. Dat is niet alleen duur, maar ook de energie rekening valt daardoor onnodig hoog uit. Dus waarom de reserve capaciteit aan perslucht niet met een gezamenlijk beheer terug brengen?" Straatman geeft onmiddellijk toe voor overzichtelijke projecten te hebben gekozen. „Ines bevindt zich nog in een proeffase. De be drijven hebben er zo'n anderhalf miljoen gulden in gestoken, maar willen wel resultaten zien en dat nog het liefst in kostenbesparin gen vertaald zien. Zo werkt dat nu eenmaal, maar wfj kiezen er liever voor stapje voor stapje ons doel te bereiken dan hoog van de toren te blazen." Warmte Zijn laatste voorbeeld maakt het waarom van die aanpak duidelijk. „De bedrijven produceren sinds jaar en dag warmte. Talloze stu dies naar een nuttig gebruik heb ben de revue gepasseerd. In ge dachten werden er ringleidingen aangelegd, hele steden ver warmd, ging het naar de kassen in het Westland. Maar uiteindelijk strandde elk plan op de kosten. Tot nu toe rolde er nog geen ren dabel temaken verhaal uit de bus. En toch blijft het, ook nu nog, een interessant project." In Ines-verband is de kans dat het er toch van komt groter dan ooit, zo voorziet de projectleider. „De wetenschap kan haar kennis in dit project kwijt en de bedrijven kunnen door middel van hun on derlinge samenwerking de nood zakelijke feiten op tafel leggen, Dat samenspel geeft de beste ga rantievoor succes. En tot slot: „De aanpak van Ines is een beste, Het is een gestructureerde aanpak om te bezien wat er met de industri ële restprodukten gebeurt en wat er mee kan gebeuren. Want de praktfjk van nu wtfst al uit dat de oplossing niet het grootste strui kelblok is, maar dat het samen spel tussen alle partijen de groot ste moeilijkheidsfactor is. En met Ines -waarbij medewerkers van alle bedrijven partitieel bij be trokken zijn- is dat knelpunt voor een zeer belangrijk deel op- Door Jan van Vegchel Zoetermeer Hij is pas drie we ken in functie en zijn onderne ming bestaat nog niet eens écht, maar W. van der Mee, algemeen- directeur van de Verenigde Tuin bouwveiling Nederland, is nu al op zoek naar een andere bedrijfs naam en een nieuw kantoorpand, „Verenigde Tuinbouwveiling Ne derland klinkt te technocratisch, a la antiekveiling of autoveiling. Wij verkopen groenten, dus ge zondheid en genot. Dat moet doorklinken in een 'smakelijke' naam," aldus Van der Mee, die nu nog bivakkeert in een kaal kamer tje van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Zoeter meer. „Wij zoeken naar een nieuw kantoor, ergens midden in het land, om te laten zien dat de tuin bouw met VTN een nieuwe start maakt, met een nieuw elan." Iets nieuws, iets anders. En graag zo snel mogelijk. In die sfeer sta ken eind vorig jaar de besturen van de grootste groenteveilingen de koppen bij elkaar. Het moest nu maar eens afgelopen zijn met die regen aan klachten over het afzetsysteem voor 's lands groen ten. De grootste afnemers, de su permarktketens, klagen al jaren dat de traditionele veilmgklok uit de tijd is. Ze dreigen steeds meer buiten de veiling om te kopen, of zelfs in het buitenland. De groot ste leveranciers, de tuinders, zijn ontevreden over de lage prijzen en overvoerde markten. Marke ring-deskundigen mopperen dat de telers niet kijken naar wat de markt vraagt. Ze produceren daardoor vooral bulk-produkten waar weinig gewin mee te beha len is. En in plaats van een geza menlijk antwoord te bedenken op de afzet-maiaise probeerden de zeventien veilingen, met een ge zamenlijke omzet van ruim 3,8 miljard gulden per jaar, elkaar tot voor kort vliegen af te vangen. Het antwoord van de verzamelde veilingbestuurders was radicaal: per i januari 1997, of mogelijk eer der, gaan alle veilingen voor groenten, champignons en wel- Topman W. van der Mee van de Verenigde Tuinbouwveiling Nederland: in ons land zijn nog maar vfj'f grote eind-afnemers. FotoToussaint Kiuiters/ANP licht ook fruit, op in één bedrijf: de Verenigde Tuinbouwveiling Nederland (VTN). Die onderne ming moet zich storten op een zo'n doelmatig en winstgevend mogelijke afzet van tuinbouwpro- dukten. In april moeten de leden- eigenaren van de huidige veilin gen, de tuinders zelf. zich over die drastische stap uitspreken. Duidelijk „Het doel van het nieuwe afzet systeem is duidelijk. Eén verenig de veiling is nodig omdat de tij den zijn veranderd. De huidige af- zetstructuur is te versnipperd ge raakt. Op de Nederlandse markt zijn nog maar zes grote eind-afne mers actief. In heel Europa zijn dat er misschien nog vijftien of twintig, vooral supermarktke tens. Voor dergelijke grote klan ten is elk van de huidige veilingen mister nobody. „Maar samenge voegd in VTN spreek je over een Europees marktaandeel van tien procent. Dan ben je iemand," al dus Van der Mee, die natuurlijk hoopt dat die grotere marktmacht zorgt voor betere prijzen en meer afzet. De directeur van de super-veiling voorziet verder belangrijke effi- cièntievoordelen. „Het maakt nog al wat uit of alle zeventien veilin gen apart verpakkingsmateriaal inkopen, of je doet dat als één be drijf." Die efficièntie-verbetering zal ze ker gepaard gaan met verlies aan arbeidsplaatsen „Het zou hui chelachtig zijn om dat te ontken nen." Van der Mee zegt echter nog geen concrete aantallen te kunnen noemen. Het derde voordeel van het nieu we afzetstructuur moet zijn dat de telers beter gestuurd kunnen wor den om te produceren wat de markt vraagt. Vriend en vijand zijn het erover eens dat de malai se in de tuinbouw mede veroor zaakt is doordat de tuinders te lang hebben geweigerd in te spe len op de specifieke behoeften van de klanten. Grote, rode toma ten konden ze krijgen; als ze iets anders wilden, een andere kleur, smaak of verpakking, hadden ze pech gehad. Nu andere producenten, zoals de Spaanse telers, dat wel doen zit ten de Nederlandse telers met de gebakken peren. En als de telers al iets nieuws bedenken, zoals de trostomaat, komt daar zo'n storm loop op dat ook daarvan de prijs weldra keldert. „VTN moet het aanbodvolume en afzelvoiume beter op elkaar afstemmen, zodat we van die varkens-cyclus afko men," aldus Van der Mee, die be klemtoont dat er veel geld gesto ken zal moeten worden in produk- tinnovatie, promotie en informa tie-uitwisseling. „De tuinbouw heeft teveel naar zijn navel zitten staren. De markt bepaalt de vraag en dus de afzet. Wie zich daar niet naar wil schikken, kan beter iets anders gaan doen." Bloemkolen-actie De komst van VTN zorgt voor een culturele revolutie in tuinbouw- land. Van der Mee, die carrière maakte in het op de markt bren gen van een scala aan produkten, zoals vlees, wijn en tandpasta en tot voor kort als directeur van Smiths chips aan de man bracht, schetst een bedrijfsopzet met 'business-units' en 'accountmana gers'. Die afzetregelaars zullen als eer ste bij de grote afnemers de wen sen gaan peilen. Grote klanten, zoals Albert Heijn, willen graag harde, langlopende afspraken maken over volume, kwaliteit en verpakking van produkten. En over de prijs. De grootwinkelbe drijven kunnen niet uit de voeten met de veilingklok, omdat daarbij de prijzen per dag of zelfs per par tij wisselen. Daardoor kunnen re clame-acties moeilijk worden ge pland. Vermaard is een voorbeeld van Al- bert Heijn. Die had geadverteerd met een bloemkolen-actie: 75 cent per stuk. De kolen moesten echter nog vers op de veiling worden in gekocht. Het aanbod werd daar door krap en de klok schoot naar 4,50 per bloemkool. Het resul taat was dat AH fors moest toeleg gen op de actie en dat groenteboe ren in het hele land met karretjes vol bloemkolen bij de kassa van de supermarkt stonden. De grootgrutters willen vaste prij zen voor een week of zelfs een sei zoen. „Als ze dat willen, dan zijn daar afspraken over te maken. Al le opties zijn open, want wij zullen met het gezicht naar de markt staan," zegt Van der Mee. De te lers zullen zich moeten schikken. Dat betekent dat voor dergelijke produkten de traditionele veiling- klok verdwijnt. Van der Mee is daar niet rouwig om. „VTN zoekt naar het optimale systeem waar klant en tuinder het beste mee uit de voeten kunnen. Of dat de klok is, of niet, die vraz. interesseert mij niet." De kersverse super-vei lingbaas beseft dat hij met het mogelijk verdwijnen van de klok een van de belangrijkste pijlers onder de huidige afzetstructuur sloopt. „Het gaat om het voortbe staan van de Nederlandse tuin bouw. Ik de - niet dat er voor de telers een - -er alternatief is. De tuinders kannen als producent niet langei aan de afnemers voor schrijven hoe de afzet wordt gere geld." Rotterdam Het Rotterdams bedrijf EQ Trade gaat op haar terrein aan Waalhaven Pier 4 een zwaar beschadigde 4ö~tons containerbrugkraan uit Canada repareren. De tweedehands kraan zal daarna worden ver kocht. „Er zijn al diverse geïnte resseerden," zegt EQ Trade-di- recteur Jan Rysdijk. „Uit Span je, maar ook uit Nederland." Het zware lading-schip Maxïta heeft de kraan deze week aange voerd bij de EQ Trade-terminal op Pier 4. Met het oog op het transport was deze in stukken gebrand. Rijscüjk kocht de door het Ame rikaanse bedrijf Paeeco gebouw de kraan nadat deze onlangs ln de Canadese haven St. John's uit de stroppen was gevallen, De kraan was verkocht aan een be drijf in Montreal en werd voor transport gereed gemaakt. Ex perts verklaarden de zwaar be schadigde kraan total loss. Rijsdijk: „Er waren meer gega digden voor die kraan, maar wij hebben snel gehandeld door dat ding zonder de tussenhandel te kopen. Zo willen wij het liefst werken." EQ Trade doet zowel aan aankoop, reparatie als aan verkoop van tweedehands-kra nen. Het herstel van de Canade se kraan zal zo'n vier maanden duren. Op Pier 4 is ook een be gin gemaakt met de assemblage van een voor India bestemde drijvende kraan die bij Figee in Haarlem (ook een bedrijf van Rijsdijk) is gebouwd. Het is de eerste activiteit daar, nadat Rijs dijk het terminal-terrein eind vorig jaar kocht. Den HaagVan iedere gulden die de Nederlandse consument be steedt. komt een steeds kleiner deel bij de detailhandel terecht. In 1985 was dat nog 41.5 procent en m 1994 nog maar 36 procent. In de daling staat ons land met al leen. Belgie, Duitsland, Frankrijk en Zweden - vertonen hetzelfde beeld. Dat blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in op dracht van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. De bestedingen van consumenten bij de detailhandel namen de afgelopen jaren overi gens wel toe, maar veel minder dan andere uitgaven. Voor een deel komt dit doordat de prijzen van de detaiihandelsprödukten minder stegen dan die in andere sectoren. Het aandeel van de detailhandel in de totale consumptieve beste dingen is tussen 1977 en 1994 met gemiddeld 0,5 procentpunt per jaar gedaald. Voedings- en genotsmiddelen gingen in die periode van 19.2 naar 14.9 procent. Het aandeel van kleding en schoenen daalde van 8,2 naar 6.2 procent. Consumenten zijn veel meer aan wonen gaan uitgeven. In 1977 ging 8,9 procent van het inkomen naar deze categorie. In 1994 was dat gestegen naar 15 procent. Ook steeg het aandeel van horeca, ont spanning, vervoer, medische zorg en andere diensten. Het EIM stelt dat ondernemers in de detailhandel inventief te werk moeten gaan om hun marktaan deel niet verder te zien alkalven. Ze moeten de aantrekkelijkheid van hun winkel verhogen en meer maatwerk leveren. De 'Hondekoppen', fowanp Utrecht Een van de bekendste ireiniypes van de Nederlandse Spoorwegen, de zogenaamde Hondekop, gaat naar een stich ting. De trein uit de jaren vijftig maakte op 13 januari een laatste rit in dienst van de NS. Begin fe bruari rijdt de trein, met aan boord een select gezelschap geno digden, van Zwolle naar het on derhoudsbedrijf van de NS in On- nen bij de stad Groningen. Daar wordt treinstel 766 overgedragen aan de Stichting Mat'54 Honde- kop-vier. De stichting gaat het treinstel te rugbrengen in de staat waarin het in 1960 reed. De trein krijgt zijn grasgroene kleur met rode biezen terug en de bekende groene ban ken. De stichting gaat met de trein speciale feest-, jubileum- en toeristische ritten doen. Met de NS is overeengekomen dal de trein jaarlijks voor ongeveer 7500 kilometer gebruik mag maken van het spoorwegnet. In de stichting zitten treinliefheb- bers en NS-personeel. Zij willen tenminste een vierwagenstel in rijdbare staat behouden als voor beeld van een industrieel produkt uit de jaren vijftig. Er komt overi gens ook een Hondekop in het Spoorwegmuseum in Utrecht te staan. Den Haag Na de Kijkshop kun nen houders van een Mobil-spaar- kaart hun elektronische punten binnenkort ook verzamelen bij vestigingen van De Boer Winkel bedrijven. De komend? weken zal de daar voor geschil +e apparatuur wor den neergeze bij de 156 super markten van Je Boer en van De Jong, de 215 drogisterijen van Trekpleister en Cency en de 141 Mitra-slijterijen. Do operatie moet voorde zomer zijn afgerond. Mobil introduceerde het spaarsys teem eind 1993 in de vierhonderd tankstations. De oliemaatschap pij zag de klantentrouw daarmee aanzienlijk stijgen en de omzet groeide m de maanden van de in troductie met tien procent. Mobil Oil en De Boer Winkelbe drijven tekenden een overeen komst na een positief verlopen testperiode van enkele maanden in diverse supermarkten, onder meer die in Zwijndrecht, Elke klant ontvangt de komende tijd een elektronische spaarkaart die maximaal vijfhonderd punten kan bevatten en dan drie rijks daalders waard is. De Kijkshop verdubbelt de waarde tot vijftien gulden. Met de kaart kan een keus worden gemaakt uit de ruim drieduizend produkten uit het as sortiment van de Kijkshop. De klant van één van de winkels uit het De Boer-concem ontvangen straks gratis punten op het kassa bedrag, huismerken en speciale aanbiedingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4