flk- 19^ 'Faalangst is aangeleerd Ergernissen bij het gft-containers zijn schoonmaken van niet langer nodig 9 Jury M. Putman Festival heeft het moeilijk Schouderklopje voor redders van Toontje 'Overspel' bij kademuur Nieuwerkerker Boelo Boelema helpt patiënten van angst af Inbraakpreventie-man bestal deelgemeente voor ruim 20.000 Broersveld wordt deels voetpad Veerpont komt niet meer door ijs heen Rotterdams Dagblad Zaterdag 27 januari 1996 Vlaardingen Voor de vierkoppi ge jury verliep gisteravond de eer ste voorronde van het Marten Put man Festival allerminst gemak kelijk. Oorzaak: het ruimschoots aanwezige talent van de deelne mers „ïk ben blij dat ik niet in de schoenen sta van de jury," liet presentatrice Rita Young ztch met een zucht ontvallen in gebouw De Harmonie. Juan Kusmus (29) uit Abbenbroek beet het spits af van deze alweer zevende jaargang van het song festival. Met drie nummers van onder meer The Cream en The Eagles stal de laser-operator de harten van de maar veertig toe schouwers, die koude en gladheid hadden getrotseerd. Dat gold eveneens voor 'Julio Iglesias' Wil liam Jansen uit Den Haag. De 21- jange student gaf een verbazend goede versie van nummers van zijn grote voorbeeld uit Spanje. Hij kan het volgens de jury nog ver schoppen. Die route lijkt ook uitgestippeld voor de Vlaardmger Rikco Aiers. In zijn vrije tijd mu siceert de HBO-student in een soul- en rockband en in het week einde voorziet hij als taxichauf feur m zijn levensbehoefte. Tus sendoor studeert hij ook nog mu ziek. Dat kwam duidelijk tot ui ting m de kwaliteit van zijn wisse lend repertoire met onder meer een cover van KC and the Sunshi ne Band. Uitgesproken jazzy was het optre den van Alex Affolter uit het Noordhollandse Uithoorn. De 22- jarige zanger (hij studeerde aan toneel-, film- en zangacademies in Los Angeles, New York en Bos ton) is een fan van het Sinatra-re- pcrtoire. „Maar helaas ben ik in Nederland nog steeds werkloos."' Affolter en Aiers werden na veel overleg geplaatst voor de finale, waar in een later stadium vrijwel zeker ook Jansen en Kusmus voor worden uitgenodigd. De tweede en derde voorronde zijn komende dinsdag en donderdag De finale van het Marten Putman Festival is op vrijdag 9 februari m de Stadsgehoorzaal Frans Bauer (sinds kort bezitter van twee gou den cd's) verzorgt hierbij een gastoptreden. Voor het redden van de 3-jarige Toontje Vister uit het water van zwemparadijs De Tongelreep in Eindhoven hebben twee Vlaar- dingers gisteren een oorkonde ontvangen van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. De onder scheiding werd uitgereikt door de Vlaardingse burgemeester Stam. Toontje Vister uit Eindhoven dreigde te verdrinken toen hij vo rig jaar op een warme julidag in de Tongelreep in het buitenwa ter terecht kwam. Viaardinger Michiel Jan van Schie merkte het kind evenwei op, sprong het na en bracht het op het droge. Mftrovan Schapkun, ook een Vlaardingse bezoeker van het Eindhovense zwembad, startte direct met mond-op-mond-bea deming en hartmassage. Hij kreeg daarbij assistentie van bad meester Spijkerboer. De reddingsactie was succesvol. Na een nachtje observatie in het Catharina Ziekenhuis in de Brabantse stad kon Toontje geheel hersteld naar huis. Hij heeft aan zijn angstige avontuur geen blijvend letsel overgehouden. Directeur Heesterbeek van het zwembad was zo blij met de snelle reactie van de twee Vlaardingers, dat hij hen bij de Bond voordroeg voor een lintje. Dat werd gisteren op het Vlaardingse stadhuis overhandigd, in aanwezigheid van Toontje, zijn ouders en enkele bestuursleden van de reddingshond. Foto Roei Dijkstra Maassluis Beeldend kunste- nares Annelies Dijkman kan ko- mend voorjaar eindelijk haar 'i beeld 'Overspel' plaatsen aan de i' Heldringstraat in Maassluis. De opdracht voor het beeld kreeg ze i al in juni 1994, maar door de slechte onderhoudsstaat van de kademuur kon de kunstenares het plan niet eerder uitvoeren. Het kunstwerk komt op het braakliggende terrein aan de walkant bij de dienst Stads- en Milieubeheer. Twee jaar gele den heeft de gemeente aan deze kademuur een nieuwe veranke ringsconstructie aangebracht, als een soort noodfundering om - verzakking tegen te gaan. Geld om de oeverconstructie voor lan- gere tijd te vernieuwen was er destijds niet, vandaar dat voor een noodreparatie werd geko- zen. Het noodzakelijke bedrag, - 511.000 gulden, heeft de Stich- ting Buitendienst sector Stads- i en Milieubeheer nu wel beschik baar. Gekozen is voor een stalen l=rcTamwand, waar bervenop een glooiing komt tot aan de huidige terreinhoogte. De werkzaamhe- «tJaen gaan dit voorjaar van start en worden naar verwachting in mei afgerond. Tegelijkertijd met de kademuur wordt de inrichting van het ter rein onder handen genomen. Annelies Dijkman heeft hier voor een ontwerp gemaakt waar in zowel de sfeer van het opslag terrein is verwerkt als dat van het aan de overkant van het wa ter gelegen Schanseiland. Over een lengte van zeventig meter en een gemiddelde breedte van drie meter komen grijze tegels, waarop zes zwarte betonnen banken streng in een rij worden geplaatst Naast, voor en tussen deze banken nemen zeven zwarte nostalgische lantaarnpa len achteloos hun plaats in. Ach ter deze opstelling verschijnt een wand van witte, op elkaar gestapelde oliedrums. De oliedrums symboliseren het voormalige Shell-terrein; de banken en nostalgische lan taarnpalen verwijzen naar het Schanseiland. Het kunstwerk is getiteld 'Overspel': de bankjes staren naar de overkant, de lan taarnpalen wachten af. Wat voor spel wordt hier gespeeld, is de vraag die de maakster bij de kij ker wil oproepen. Schiedam Auto's zijn in de na bije toekomst niet langer welkom op het tussen de Boomgaardstraat en de Hoogstraat gelegen gedeel te van het Broersveld in Schiedam. De maatregel wordt genomen om de hinder van gepar keerde en rijdende auto's voor het winkelend publiek zoveel moge lijk te voorkomen. Het bewuste gedeelte van het Broersveld ligt in de looproute tussen super markt Bas van der Heijden en winkelcentrum de Nieuwe Passa ge. De verkeerssituatie in de directe nabijheid van de Nieuwe Passage wordt vergelijkbaar met de toe stand op de Hoogstraat. Laden en lossen mag alleen op vaste tijden. Alleen gebruikers van privé-par- keerterreinen langs het Broers veld mogen op- of afrijden om hun stekje te bereiken. Er komen wel twee parkeerplaat sen om de bereikbaarheid van het Broersveld voor invaliden te kun nen garanderen. De verkeers maatregelen zijn in overleg tus sen de gemeente en vertegen woordigers van de Nieuwe Passa ge tot stand gekomen. Door Sander Rooijakkers Nieuwerkerk aan den IJssel Wanneer Nieuwerkerker Boelo Boelema zijn 'patiënten' typeert, heeft hij het voornamelijk over mensen die moeite hebben met spreken in het openbaar. „Knikkende knieën, een rood hoofd en zweet in de handen. Dat soort dingen. Want het gaat in het algemeen toch om de wat zwaardere gevallen." De voorbeelden die hij noemt, zijn volgens hem typisch voor mensen met faalangst of examenvrees. Een angst waar hij met zijn cursus iedereen vanaf beweert te helpen. „Die garantie geef ik. Soms zijn er vijf trainingen van anderhalf uur nodig, soms ook zes of zeven. Maar als je klaar bent met de cur sus, voel je je in elk geval een stuk zekerder." Eigenlijk weet Boelema niet pre cies hoe hij zichzelf moet noemen. Een echte naam heeft hij niet voor zijn vak. Hij geeft een cursus die het zelfvertrouwen van zijn 'klan ten' opvijzelt. Wanneer hij over zijn werkwijze praat, heeft hij het over allerlei psychologische ver schijnselen zoals interne voorstel lingen en filters in het hoofd die zorgen voor eenbepaalde overtui ging. „Maar ik ben natuurlijk geen psycholoog of arts. Daar heb ik de diploma's ook niet voor. Mis schien is therapeut nog de beste benaming. Maar die naam doet er in feite ook niet zo veel toe. Het zijn met name middelbare scho lieren die hier komen. Die kinde ren moeten hier geen enge man in een witte jas verwachten, maar gewoon iemand die samen met hen aan hun probleem gaat wer ken, Dat is de hoofdzaak." Dankbaar werk Dat is de overtuiging van Boele ma: samen aan een probleem wer ken. Zo voelt hij dat en dat gevoel straalt hij uit. „De 'ergste' geval len, die zijn juist het leukst. Die zie je vooruit schieten." Hij zegt het met een glimlach. „Dat is juist zo heerlijk. Het is ontzettend dankbaar werk. Samen werk je aan de onzekerheid van zo'n kind en je ziet dat het helpt." Uit alles blijkt dat Boelema plezier heeft in het geven van de cursussen. Hij is ook puur op eigen initiatief be gonnen zich te verdiepen in het fenomeen faalangst. Eigenlijk al leen maar uit nieuwsgierigheid. „In feite heb ik helemaal niets met de medische wereld of het on derwijs. Ik ben rij-examinator van beroep. Maar door dat vak werd wel mijn interesse gewekt voor het verschijnsel faalangst. Het ge beurde regelmatig dat een in structeur met twee kandidaten naar mij toe kwam. Volgens die man ging het dan om twee men sen die even goed waren, maar die tijdens het examen dag en nacht verschilden De één reed de ster ren van de hemel, de ander bakte er helemaal mets van. Ik ben me toen gaan afvragen waar dat aan lag Hoe komt die examenvrees tot stand? Waarom zijn die men sen zo ontzettend bang om te fa len?" Boelema is toen m de boeken ge doken en heeft zelf wat cursussen gevolgd. Vervolgens is hij aan de slag gegaan, uiteraard eerst in het kiem. „Verschillende jongeren in mijn eigen omgeving hadden er bijvoorbeeld ook last van Ik ben toen met hen gaan praten en heb zo langzamerhand een eigen sys teem ontwikkeld. Vervolgens gaat zoiets dan verder. De één kent de ander en via via komen er dan weer meer mensen bij mij. Ik heb nu toch al een kleine dertig men sen van hun faalangst afgehol pen Spin Angst is iets heel normaals, weet Boelema ondertussen. Angst is zelfs noodzakelijk om te overle ven. Als je op straat loopt en er komt een grote vrachtauto aan. dan moet je daar wel bang voor zijnBen je dat niet en blijf je mid den op de weg staan, dan overleef je dat niet. Angst zit in iedereen. Maar sommige mensen hebben te veel angst. Dat komt met name door de manier waarop die men sen tegen zichzelf praten. Zij pra ten negatief tegen zichzelf. Zij blijven dmgen als 'dat kan ik niet' of 'dat wil ik met' herhalen. Op die manier praten ze zich een heel ne gatief zelfbeeld aan. Je ziet dat vooral bij scholieren. Als die bij voorbeeld een spreekbeurt moe ten houden voor de klas, houden ze zich voor dal ze dat niet kun nen En als je dat ook inderdaad gelooft, dan gaat het uiteindelijk natuurlijk ook daadwerkelijk fout." In zo'n geval helpt het volgens Bo elema niet als anderen maar blij ven zeggen dat 'je het wel kan'. „Dat leidt alleen maar tot nog meer druk. De 'klanten* moeten er zelf achter komen dat hun angstreactie buiten alle propor ties is. Dat sommige kinderen compleet dichtslaan omdat ze denken dat ze misschien niet zo best in het openbaar spreken, is natuurlijk sterk overdreven. Net zoals de angst van sommige men sen voor spinnen. Zo'n beestje is drie centimeter groot! Waarom zou je daar als mens bang voor zijn? Het is daarom ook heel 'mooi' als iemand met faalangst bijvoorbeeld ook nog bang is voor spinnen. Die spin loopt na een paar sessies bij mij over de hand van de persoon met die fobie. Dat is m principe ook de hele opzet. Als de kinderen mzien dat hun re actie overdreven ;s, is het met de faalangst snel afgelopen. Exa menvrees is een aangeleerde emotie; de cursus omgaan met faalangst is in staat deze af te le ren." Hekelïngen/Niemv-Beijerland— Als het even doorvriest, is nog dit weekeinde het hele Spui dichtge vroren, verwacht L.J. Hoorweg, eigenaar van de veerpont tussen Hekelingen en Nieuw-Beijerland. De varende oeververbinding is gistermiddag rond een uur uit de vaart genomen omdat ronddobbe rende ijsschotsen verder varen onmogelijk maakten. Hoorweg verwacht dat zijn pont voorlopig uit de vaart blijft. „Dan zal het eerst moeten gaan dooien en daarna moet het ijs worden af gevoerd. Dat kan twee dagen du ren, maar ook een week. Maar als het zo doorgaat, ligt nog dit week einde het hele Spui dicht. Dan is het ook voor de andere scheep vaart voorbij." Voor de pontbaas zijn dienst weer hervat, zal de pont grondig wor den gecontroleerd op eventuele schade door het kruiende ijs. „Er is geen zichtbare schade, maar ik wil toch het zekere voor het onze kere nemen." Zichtbare schade heeft de pont niet opgelopen, maar voor de dienst wordt hervat, zal eigenaar L. J. Hoorweg het veer grondig laten nakijken, me Fox Schiedam Eén van de grootste ergernissen bij het inzamelen van het gft-afval is niet zozeer het scheiden van het afval zelf, als wel het schoonmaken van de vuilcon tainers. Vooral in de zomermaan den, als de bakken een onwelrie kende lucht verspreiden, is het geen prettig karwei om met bleekwater en een borstel de mi ni-containers te reinigen. De enorme groene gevaartes zijn onhandig in formaat, waardoor met name kleine mensen met moeite de bak schoonkrijgen. Sommigen moeten zelfs tot hun middel in de container graaien, om de schimmels en korsten uit alle hoeken te verwijderen. Daar bij het vele ongedierte ontwij kend, dat aangetrokken wordt door de rottende groente- en tuin- resten. Handige jongens springen op de ze ergernis in door huis-aan-huis de containers eenvoudig en snel met een hogedrukspuit te reini gen. Een van hen is Erik van den Oosten uit Schiedam. Krap een jaar geleden begon hij zijn be drijfje Eco Clean, na eerst als au toverkoperen partij handelaar ge werkt te hebben. „Ik zat twee jaar geleden in een cafeetje ergens in Brabant en zag buiten een vrachtwagen in een wolk van stoom staan. "Wat is dat nou?', dacht ik toen Ik ben naar buiten gelopen, he'-1 een praatje met die chauffer emaakt en wist toen: dit woidt mijn busi ness." Op aanraden van de Brabantse vrachtwagenchauffeur liet Van den Oosten een ontwerp maken voor een kleine installatie die slechts één bak tegelijk kan schoonmaken, „Hij werkte zelf met een wagen die drie containers tegelijk aankan, in totaal zo'n Eric van Oosten toont hoe de gft-bakken met een hogedrukspuit worden schoongespoten. Foto Roel Dijkstra 1200 per dag. Maar zoveel klanten heb je nooit op een dag, dus dat is niet nodig. Die machine heeft ver der ais nadeel dat hij de contai ners niet volledig schoon krijgt en de deksels helemaal niet reinigt. Dat was dus geen succes." Van den Oosten gaf een ont werpopdracht voor een kleine in stallatie aan enkele studenten van de Technische Hogeschool in Delft. Het beste ontwerp liet de ondernemer m een aangepaste versie uitvoeren en daar werkt hij momenteel mee Minstens één keer per week rijdt l.ij er mee door Maassluis, Schiedam, Lekker- kerk en Krimpen aan den IJssel om m totaal zo'n 3500 containers te ontsmetten. Het apparaat op wielen bevat een reservoir met duizend liter lei dingwater, een installatie die de containers ondersteboven kan telt, een hogedrukspuit van 250 bar waarmee de afvalresten wor den weggespoten en een filter waarin de drek wordt opgevan gen. „De reiniging gebeurt hand matig, waardoor de container tot in de kleinste hoekjes schoonge maakt kan worden, inclusief de deksel. Dat is een groot voordeel ten opzichte van de grote vracht wagen." merkt Van den Oosten voldaan op. De installatie is ook milieuvrien delijk. „Dat moet wel," schampert de directeur. „De strenge milieu- eisen maken je horendol. Ge meenten treden zelden op tegen bewoners die hun gft-container met zeep en bleekmiddel schoon maken. maar ik mag absoluut geen druppeltje schoonmaakmid del gebruiken. Want stel je voor dat dat op straat komt." De Schiedammer mengt alleen een citroencxtract door het lei dingwater, waardoor de contai ners een aangenaam luchtje ver spreiden. „Zeep is eigenlijk met nodig, de hogedrukspuit doet zijn werk. Als we ze weer afleveren kun je er bij wijze van spreken uit eten, zo schoon zijn die bakken. Ze zijn in elk geval viij van onge dierte en bacteriën." In de maand januari werken de drie medewerkers van Eco Clean met. om te voorkomen dat de in stallatie vol warm water bevriest. „De consument ondervindt er geen hinder van als we een maandje stopppen, want die bak ken stinken dan toch niet." Brielle Een Spijkenisser die werkzaam was op de afdeling In braakpreventie van de deelge meente IJsselmonde, heeft zijn werkgever voor ruim 20.000 gul den bestolen. De Spijkenisser moest zich gisterochtend tegen over de politierechter in Brielle voor zijn daden verantwoorden. Hij kreeg honderd uur dienstver lening opgelegd. „Met dat bedrag van 20.000 gul den ben ik het niet eens," sputter de de man onmiddellijk tegen. „Ik heb daar een hoop geld ach terover gedrukt, zeker 11.000 gul den. Maar ik was niet de enige en ik krijg nu wel alles meteen in mijn schoenen geschoven." 'Risico van het vak' Het leek erop dat de politierech ter, mr. J. Schoonaard, dat laatste een 'risico van het vak* vond, want hij ging niet verder in op de hoog te van het bedrag. De rechter wil de vooral weten waarom de man geld van de gemeenschap had verduisterd. „Ik had vroeger met mijn toenmalige vrouw een seks club," verklaarde de verdachte. „Zo ben ik met criminelen in aan raking gekomen en bij die men sen had ik een grote schuld." Nieuw leven De Spijkenisser had wel gepro beerd om uit 'dat wereldje' te ko men en was met een nieuwe vrouw en een nieuwe baan aan een nieuw leven begonnen. Zijn vroegere kennissen lieten hem echter niet met rust. „Ze heten me op een nogal onvriendelijke manier weten dat ze hun geld te rugwilden." De man was hen nog 20.000 gul den verschuldigd. „Ze hebben het huis van mijn ex-vrouw overhoop gehaald. Mijn eigen huis is ook een keer op mysterieuze wijze af gebrand." Het werd de man dui delijk dat zijn schuldeisers geen grapjes maakten. Het geld moest hoe dan ook op tafel komen. Tegenover de rechter wilde de verdachte niet veel kwijt over dat criminele circuit, noch over de re den waarom hij daarbij betrokken was geraakt. De rechter ging ook hier niet verder op in. Hij wilde slechts weten of de man nu nog criminele schulden heeft of uit sluitend 'gewone schulden'. Schoon schip „Ik wil nu schoon schip maken," vertelt de verdachte. „Ik heb die mensen verteld dat het echt afge lopen is. Ik heb ze verteld dat ik het op een andere manier oplos als ze me weer lastigvallen." De man, die sinds de zomer weer een baan heeft als huismeester, wil zijn schulden aan het inbraak preventieteam terugbetalen zo dra hij de middelen daartoe heeft. De officier van justitie, mr. H.H.J. Harmeijer, vond de zaak bijzon der ernstig omdat de man werkte als inbraakpreventie-coordinator. Ook het feit dat het niet een ano nieme diefstal betrof, maar 'een achterbakse daad waarbij de ver trouwensrelatie kapot werd ge maakt'. Hij was echter van me ning dat de man niet geholpen was met een gevangenisstraf en eiste honderd uur dienstverle ning. De rechter willigde die eis in met de toevoeging dat de Spijkenisser deze uren in een periode van vier maanden moet volmaken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1