9 Al ruim honderd boetes uitgedeeld 'Veel ongelukken Vlaardingerdijk hadden voorkomen kunnen worden' 'Historische panden moeten ook straks beeldbepalend zijn' Geen steekproef naar discriminatie ouderen Na forse verhoging tarief kopen minder Vlaardingers een parkeervergunning Leidingen gesprongen Brand in tuin Agressiefin gestolen auto Man breekt hielbenen Gesnapt bij alcoholcontrole Automobilist flink gewond Usleed in de binnensteden Vier extra milieu- parkjes bij winkelcentra in Maassluis Rotterdams Dagblad Maandag 29 januari 1996 Vlaardingen De vorst heeft op verschillende plaatsen in Vlaar dingen overlast veroorzaakt m de vorm van gesprongen leidingen. In een flatwoning aan de Londen- weg ontstond zaterdagavond wa teroverlast toen in de keuken een leiding van de centrale verwar ming het begaf. Het wegstromende water richtte schade aan in zeven ondergele gen woningen. Energiebedrijf Eneco en de woningbouwvereni ging schoten de gedupeerde be woners te hulp. De brandweer pompte het water weg. Ook aan de Lijnstraat kampte een bewoner zaterdagavond met een gesprongen leiding. Ten tijde van de overstroming was de bewoon ster van een bovenwoning niet thuis. De onderliggende woning en de straat liepen onder water. De politie moest de voordeur for ceren. Alle drie de verdiepingen van het pand bleken blank te staan. Het ongemak werd veroor zaakt door een waterletdmg op de bovenste verdieping. Als gevolg van de breuk spoot het water uit de muur. De brandweer draaide de hoofdkraan dicht en pompte het water op de drie verdiepingen weg Schiedam Een 42-jange bewo nervan de Van Smaleveltstraat tn Schiedam is zondagavond aange houden wegens het aansteken van een brand m zijn straat. De politie kwam de man toevallig op het spoor, omdat de brand in de tuin van een van de bewoners, al leen via zijn huis bereikbaar was. De bewoners zelf waren namelijk niet thuis. Het viel de agenten op dat de man erg zenuwachtig deed. Na onderzoek en een goed ge sprek verklaarde hij de brand in woede te hebben aangestoken. Vlaardingen Een bijrijder van een personenauto heeft zaterdag avond zijn agressie gekoeld op de auto van een Vlaardingcr die wil de parkeren op het Sebravendyk- plein. De woede van de man was vermoedelijk gewekt toen hij en zijn maat even moesten wachten voorde parkeermanoeuvre, De bijrijder schopte even later en kele malen tegen de linkerzijkant van de auto, waarbij de bui tenspiegel werd vernield. De auto reed vervolgens met hoge snel heid weg. Een getuige noteerde het kenteken. Het duo bleek in een gestolen auto te rijden. Schiedam Een 23-jarige Span jaard heeft zondagochtend zijn beide hielbenen gebroken tijdens een vluchtpoging. De man ver klaarde tegen de politie dat hij op de Singel in Schiedam werd over vallen door een onbekende, nadat hij door een taxi was afgezet. Het slachtoffer was op terugreis naar Spanje. Zijn bagage heeft hij er gens laten vallen om te kunnen ontkomen. Waarde koffers zijn, is niet bekend. De dader heeft en kele sieraden weggenomen en wist vervolgens te ontkomen. Vlaardingen Een 56-jarige Schiedammer is zaterdagavond om elf uur op de Van Hogendorp- laan in Vlaardingen tegen de lamp gelopen bij een alcoholcon trole. Zijn rijbewijs werd ingevor derd omdat hij te veel had gedron ken. Ruim twee uur later liep een 51-ja- rige Vlaardinger op de Holysingel in de fuik van een alcoholcontro le. Tegen hem werd proces ver baal opgemaakt. Bij de alcohol controles werden in de nacht van zaterdag op zondag 55 bestuur ders gecontroleerd. Hoek van Holland Een 22-jarige Rijswijker is zaterdagmiddag ge wond geraakt bij een frontale bot sing op de Prins Hendrikweg in Hoek van Holland. De inzittende van een personenauto werd met een forse hoofdwond overge bracht naar het Reinier de Graaf- ziekenhuis in Delft Hij had een brede snee in het voorhoofd. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 19-jarige man uit Hoek van Holland. Hij verloor de macht over het stuur toen hij slipte in een flauwe bocht. De auto kwam terecht op de baan voor het tege moetkomende verkeer, waarop de frontale botsing volgde. Vlaardingen Zon honderd boetes heeft de politie in Vlaar dingen de afgelopen twee weken uitgedeeld aan bestuurders die hun auto zonder vergunning in het belanghebbendenge- bied hadden geparkeerd. Eerder al hadden in één week tijd ongeveer hetzelfde aantal bestuurders een zogenoemde gele kaart gekregen. Rond het vergunningensysteem is de afgelopen maanden veel te doen geweest omdat de gemeente Vlaardingen de parkeertarieven met ingang van 1 januari sterk heeft verhoogd. Bewoners en on dernemers uit het centrum en de Vettenoordsepolder, die hun auto voor de deur willen parkeren, be talen nu respectievelijk 60,-- en 840,- gulden per jaar. Dat was ƒ7,65 in 1995. Parkeercontroleurs hebben in verband met de opzienbarende verandering de eerste week van januari een oogje dicht geknepen bij de controle in het centrum en de VOP. In de tweede week deel den ze geie kaarten uit, als een soort laatste waarschuwing naar de bestuurders toe dat de oude parkeervergunningen 31 decem ber waren verlopen. „Veel commentaar hebben we in die week met gekregen," meldt controleur F. Koppenhagen. „De mensen waardeerden het dat we eerst een waarschuwing gaven en pas later een bon uitschreven. Het merendeel heeft echter op tijd een vergunning aangevraagd omdat ze toch inzagen dat het handig is als je je auto voor de deur kan par keren." Na de 'waarschuwingsweek' tra den de controleurs wel actief op. Zo'n zestig bekeuringen a 80 gul den stopten ze onder de ruitewis- sers van verkeerd geparkeerde auto's zonder vergunning. Veertig anderen hadden nog een oude vergunning op de voorruit zitten of hadden wel voor de nieuwe ver gunning betaald maar nog geen papieren bewijs in de auto liggen. Een deel van deze laatste catego rie heeft de boete kwijtgeschol den gekregen, omdat de gemeen te niet op tijd het epistel had ver stuurd. De afdeling Stadswerk heeft tot nu toe 33 parkeervergunningen verleend aan bedrijven: 5 zijn er nog in behandeling. In het cen trum hebben 704 bewoners een vergunning aangevraagd en ge kregen, tegen 124 in de Vettenoor- desepolder. Dit jaar zijn er aan merkelijk minder vergunningen verstrekt dan vorig jaar: 170 in het centrum, 54 in de VOP. Dit ligt waarschijnlijk voor een deel aan het sterk verhoogde tarief. „Maar het kan ook zijn dat sommige mensen zijn verhuisd, geen auto meer hebben of elders een par keerplek hebben gevonden waar door ze geen vergunning meer no dig hebben," aldus een ambte naar. De gemeentelijke ombuds man heeft onlangs antwoord ge kregen van de gemeente op een gezamenlijke klacht van bewo ners en ondernemers die de nieu we tarieven veel te hoog vonden. De ombudsman gaat zich komen de week beraden op het tegenver- weer. Hij verwacht hierover eind volgende week meer duidelijk heid te kunnen geven. SchledanVVIaardingenDe onder nemers op het Veerplein hebben persoonlijk voorkomen dat afge lopen vnjdag een grote ijsbaan voor de deur van V&D werd ge opend. Dat zegt een Vlaardingse brandweerman die betrokken was by de voor de ijsbaan noodzakelij ke opspuitwerkzaamheden. Het vrijdag door de gemeente Vlaar dingen verspreide bericht dat de realisatie van de baan technisch onmogelijk was, klopt volgens hem niet. „Denk je echt dat wij er niet in slagen een ijsbaantje te maken?" De werkzaamheden aan de ijs baan startten afgelopen donder dag. Volgens planning zou de ijs baan vrijdag opengaan, maar in de loop van de ochtend werd dui delijk dat de door veel schaatslief hebbers gewenste schaatsbaan er niet zou komen. Bij het opspuiten sijpelde er water door dc zandzak ken die als afscheiding waren neergelegd, Het water liep onder de keet van de fietsenstalling en het daar naast gelegen noodgebouwtje van de fotozaak Bonusprint. De water leidingen van beide winkeltjes bevroren daardoor, beweren de middenstanders, „Niet alleen de waterleiding raakte bevroren," zegt Karin van Soldt van Bo nusprint „Ook al onze afvoerlei- dingen van chemisch materiaal, raakten verstopt. Dit leverde ge vaarlijke situaties op, waarop wij meneer Van Brugge van de ge meente Vlaardingen hebben ge beld." Na een kort onderhoud met de aanwezige brandweerlieden, be sloot de gemeente het onderspui ten van het Veerplein stop te zet ten. „Binnen een half uur stond er een pekelwagen en werd er zand gestrooid om te voorkomen dat mensen zouden uitglijden over het kleine laagje ijs dat er ai lag," zegt Van Soldt van Bonusprint. „Eigenlijk heeft de gemeente het Het ijs op de Korte Haven in Schiedam ligt er goed bij. Een mooie schaatstocht door de Schiedamse binnen stad zit er echter niet in. Achter de brug op de fo to is het ijs op de Lange Ha ven omge ploegd door bootjes van de Haven dienst en de gemeente Schiedam. Foto Dannes der Wel/Roel onderspuiten veel te laat afgebro ken want al onze leidingen zijn vandaag nog steeds verstopt. Een schaatsbaan voor de deur had ik helemaal niet erg gevonden, maar niet r>n deze manier." Vc iS de gemeente is het niet waarschijnlijk dat het bevriezen van de leidingen werd veroor zaakt door het water dat onder de winkeltjes liep. De leidingen zou den ook zonder de opspuitwerk zaamheden vermoedelijk wel zijn bevroren, stelt een gemeentelijk woordvoerder. „Het zijn noodwin- kels met leidingen die boven de grond lopen." De woordvoerder zegt dat slechts om technische redenen is gestopt met het opspuiten van de baan. „De putten bleken slecht afsluit baar en door de harde wind werd het opspuiten bemoeilijkt. Daar door ontstond er wat wij bomijs noemen. Onder het dunne laagje ijs zaten grote luchtbellen, waar je snel doorheen zakt." Ook in Schiedam gaat het leven voor schaatsers ondanks de felle vorst op dit moment niet over ro zen. Op de Lange Haven is het ys dik genoeg om te schaatsen en zelf onder de talloze bruggen in de Schiedamse binnenstad kun nen schaatsers doorrijden. Er is slechts één probleem. Op de Lange Haven werd het ijs op een 'strategisch moment' omgeploegd door een bootje van de Haven dienst. Schaatsers moeten nu ploeteren over één grote schot- senzee. De vernielingen aan het ijs wer den afgelopen donderdagmiddag aangericht, op een moment dat zich op de Lange Haven een prachtige ijsvloer ontwikkelde. Het bootje van de Havendienst trok een spoor van een kilometer of drie tussen de Jan van Rie- beecklaan en de Buitenhaven. Schaatsers vervloeken sindsdien het gemeentelijke bootje. Volgens de woordvoerder van het Openbaar Nutsbedrijf voer de Ha vendienst op verzoek van de Dienst Gemeentewerken. „Ze hadden een werkvaartuig dat voor reparatie naar de Buitenha ven moest. Op hun verzoek heb ben wy het ys gebroken." Binnenstadbewoners hebben een andere verklaring. Zij zagen dat het bootje van de Havendienst donderdagmiddag werd gevolgd voor een feestelijk versierd vaar tuig, met aan boord een jubileren de medewerker van de Dienst Ge meentewerken. Zjjn feestelijke afscheidsvaartochtje verpestte echter het ijsplezier van velen. Het verklaart dat veel Schiedam se schaatsers gisteren op de Vlaar dingse Vaart te vinden waren. Schiedam Om de waardevol ste delen van het stedebouw kundig en architectonisch bezit in stand te houden, zou de ge meente Schiedam moeten stop pen met zijn hap-snap beleid. In plaats daarvan dient er een mo numentenplan voor de langere termijn te komen. „Het is van belang dat je- nu al weet welke monumenten je in de toekomst wüt bewaren," vindt S. Rosman, bestuurslid van de Historische Vereniging" Schiedam. Een der gelijk plan zou by vernieuwings projecten beleidsbepalend beho ren te zijn. Rosman zegt dit in reactie op het voornemen van de directie van Huize Frankeland om het Ii- duina-paviljoen te slopen. Het paviljoen behoort tot de oudste delen van het verzorgingshuis aan de St Liduinastraat. Fran keland wil het afbreken om ruimte te scheppen voor een de pendance met moderne verzor- gings- en verpleegkamers. Het paviljoen is volgens Ros man geen vooraanstaand voor beeld van architectuur en in die zin doet de aangekondigde sloop weinig pijn. Maar enkele jaren geleden werd de tot het verzor gingshuis behorende kapel ook al afgebroken en dat wordt door Schiedammers met gevoel voor de plaatselijke historie nog steeds betreurd. „Sindsdien is de franje van Frankeland af," zegt Rosman. Toch is er in een bepaald opzicht sprake van een gemis als het pa viljoen tegen de grond gaat, vindt het oud CDA-raadslid. Het gebouw bepaalt mede het stede bouwkundig aanzien van de St Liduinastraat. Een vertrouwd beeld verdwijnt straks en dat ge beurt niet voor het eerst in Schiedam. Daarom pleit Ros man voor een lijst met panden en punten in de stad die zo niet 'eeuwig', dan toch zo lang moge lijk hun huidige aanzien zouden moeten bewaren. Als willekeurig voorbeeld noemt Rosman het - toevallig ook aan Huize Frankeland gelieerde- Sint Jacobs Gasthuis op de hoek van de Burgemeester Knappert- laan en de Ary Prinslaan. Dat is niet alleen een opvallend, maar voor de omgeving ook beeldbe palend gebouw. „Als je dat weg zou halen, ken je de hele buurt niet meer terug." Rosman waarschuwt overigens dat bij de sloop van het Liduina- paviljoen wel extra moet worden gelet op het glas-in-loodraam dat in de hal is aangebracht. Het lijkt de historische vereniging een goed idee dit raam zorgvul dig te verwijderen, zodat het la ter in de nieuwbouw terugge plaatst kan worden. „En op zol der ligt nog het orgel uit het ou de Passage-theater. Daar moet ook voorzichtig mee worden om gesprongen, want afgesproken is dat het straks wordt inge bouwd in de nieuwe schouw burg op het Stadserf." Schiedam Stopzetting van de subsidie is voor CDA-raadslid P. van Mansum een aanvaardbare sanctie op verenigingen die oude ren uit hun bestuur weren. „Ie mand discrimineren op grond van zijn leeftijd is niet meer van deze tijd," vindt Van Mansum. Het Schiedamse raadslid sluit zich daarmee aan bij de opvatting van staatssecretaris Terpstra die het Nederlandse verenigingsle ven er enige tijd geleden op wees dat ook 65-plussers recht hebben op een plaats als bestuurslid. Clubs die daaraan niet willen meewerken verspelen volgens de WD-bewindsvrouwe het recht op subsidie. Het Schiedamse college van bur gemeester en wethouders is voor lopig niet bereid zo ver te gaan. Dat blijkt uit de beantwoording van vragen van Van Mansum over de positie van ouderen in vereni gingsbesturen. In die beantwoor ding -anders dan gewoonlijk verwoord in een persbericht- schrijven b en w alleen te willen bevorderen dat verenigingen een eventuele leeftijdsgrens voor be stuurders uit hun statuten schrappen. Over financiële sanc ties wordt niet gerept. Van Mansum betreurt dat. Verder commentaar laat hij achterwege omdat hij langs officiële weg nog geen antwoord op zijn vragen heeft gekregen. Onduidelijk is of de CDA'er genoegen neemt met de summiere reactie van b en w. Het raadslid maakte eerder dui delijk dat hij graag middels een steekproef zou vaststellen of er in Schiedam verenigingen bestaan die leeftijdsdiscriminatie toepas- Het gemeentebestuur is niet van plan zo'n steekproef te houden, zegt een woordvoerder van de af deling maatschappelijke aangele genheden. Zelfs het persbericht over leeftijdsdiscriminatie wordt niet onder de Schiedamse vereni gingen verspreid. Schiedam De gemeente Schiedam had veel ongelukken kunnen voorkomen als er eerder was geluisterd naar aanbevelin gen van de ouderenbonden. Dat meent Schiedammer A. van der Linde, oud-bestuurslid van de An- bo in Schiedam. Reeds in 1979 schreef zijn vereniging een brandbrief naar het college van b en w. Daarin werd onder meer ge wezen op de 'levensgevaarlijke si tuatie' op het kruispunt Vlaardin- gerdijk-Nieuwe Damlaan. Aan passingen aan het kruispunt wer den echter pas vorige week aange kondigd. In de gezamenlijke brief van de ouderenbonden wordt de kruising destijds zeer onoverzich telijk genoemd De vereniging schreef zestien jaar geleden al, dat veel automobilisten zich ter plekke niet aan de verkeersregels houden. De Anbo constateerde een toenemende verkeersdrukte in de binnenstad. Om die reden achtte de belangenorganisatie snelle verbeteringen noodzake lijk. Het schrijven over de ver keersproblematiek bleef niet geheel zonder succes. De Anbo riep het gemeentebestuur in het zelfde schrijven ook op verkeers maatregelen te nemen op de kruising Oranjestraat-Lange Nieuwstraat. De op dat moment defecte verkeerslichtinstallatie werd korte tijd later hersteld. Ook op het kruispunt Nieuwe Haven/ Vlaardingerdijk/Nieuwe Damlaan leek een snelle oplossing na het schrijven van de brief in zicht. „Dit kruispunt is een bron van aanhoudende zorg," schreef de toenmalige burgemeester A Lems als reactie aan de ouderen bonden. „Dezerzijds wordt al on derzocht of en in hoeverre verbe teringen kunnen worden aange bracht waardoor aan klachten wordt tegemoetgekomen." Van der Linde is de afgelopen zes tien jaar niet onder de indruk ge raakt van de vorderingen van het door Lems beloofde onderzoek. Onder het regime van zijn opvol ger Te Loo gebeurde er volgens hem niets en op het moment dat er vorige week maatregelen wer den aangekondigd was de huidige burgemeester R. Scheeres al twaalf jaar in dienst. „De gemeente heeft al die jaren slechts toegekeken naar de onge lukken op dit kruispunt," zegt de inmiddels 91-jarige Van der Lin de. „Zou het geen tijd worden dat er iets gebeurt?" reageert hij op het bericht dat de gemeente een rotonde op de kruising gaat aan leggen. Alleen tussen 1991 en 1994 gebeurden er al 44 ongeluk ken op het kruispunt voor de deur van molen de Drie Koornbloemen en hotel De Windmill. Volgens woordvoerder J. Lang straat van de Dienst Gemeente werken is het feit dat het verzoek van de ouderenbonden pas zes tienjaar na dato wordt uitgevoerd geen teker van laksheid. Er is in de tussentijd wel degelijk wat ge daan. „Ook in de jaren tachtig is er het een en ander aan de kruising veranderd. Er is toen on der meer een bredere midden berm aangelegd. Ook zijn de over steekplaatsen verbeterd." Na hetnemen van deze maatrege len zakte het kruispunt naar plaats 16 op de lijst van gevaarlij ke kruispunten in de stad. „De af gelopen jaren heeft de gemeente Schiedam veel gedaan aan het verkeersveiliger maken van kruispunten. De gevaarlijkste punten zyn daarbij het eerst aan gepakt. Als voorbeeld noem ik de De Brauwweg, het kruispunt waar in het verleden de meeste onge lukken plaatsvonden," Dat er nu nieuwe, ingrijpender maatregelen worden genomen, verklaart de Dienst Gemeente werken uit de toegenomen ver keersdrukte, Daardoor nam het aantal ongelukken in het begin van de jaren negentig weer fors toe. „In jaren de tachtig maakten dagelijks 7- a 9.000 automobilis ten gebruik van de kruising. Dat aantal is met 4.000 gestegen. De aanleg van een rotonde is een goe de manier de verkeersstroom be ter te laten verlopen." MaassluisHet aantal milieu- parkjes in Maassluis wordt met vier uitgebreid. De contai ners worden de komende we ken geplaatst by de winkelcen tra Koningshoek, Westeinde, Palet en by supermarkt A-rP in de binnenstad Op alle plaat sen waar nu al glasbakken staan, zijn onlangs ook contai ners voor papier geplaatst In de vier nieuwe milieupark jes kunnen afvalsoorten- als glas, papier en karton, textiel en kunststof flessen geschei den worden ingezameld. De huidige glasbakken worden in juni vervangen door contai ners, zodat het ook mogelijk is het glas op kleur te scheiden. Op dit moment is "dat niet mo gelijk vanwege een doorlopend contract voor de huur van de glasbakken. Er is besloten om in de catego rie plastic alleen kunststof flessen en flacons in te'zame- len. De hiervoor gebruikte grondstoffen zijn beter te her gebruiken dan andere verpak kingsmaterialen. Als alle plas ticsoorten door elkaar worden ingezameld, kan er nauwelijks nog een hoogwaardig nieuw produkt van worden gemaakt - De gemeente Maassluis raadt de bevolking aan.de overige kunststoffen in de vuilnisbak te gooien, in afwachting vki betere oplossingen voor herge bruik. v Blik wordt niet meer apart in-, gezameld bij de nieuwe inza.-- melplaatsen. Door verbeterde technieken kan het blik tegen woordig makkelijker van het restafval worden geseheiden bij de vuilverwerkingsmstalla- tie. Daarmee vervalt de nood zaak om het apart in. te zame len. Het milieuparkje bij de,Kon-" ,mar blijft voorlopig hetzelfde. Omwonenden kunnen hier al ^'glas, papier'en'kléding in de containers deponereh.rOök !r-sfaêf er'eê'h- fcftarfeelbak voor kunststofsoorten en 6lik.&ah j ..het eind vanhetjaar. wórdt,dit. miïieupark uitgebreid. Daarna biedt de Konmar dezelfde,mö-4 gelijkheden als de' nieuwe Maandag 29 januari VLAARDINGEN Wijkcentrum Holy. Informatie avond over digitale stad, 20.00u. ROTTERDAM Bioscopen Kruiskade eno.a. Lan taren/Venster, Luxor Theater en Zaal De Unie. 25e International Filmfestival Rotterdam. SKVR Calandstraat Drs.G.van Dam, le zing, 2Ö.ÖÖU. Dinsdag 30 januari ROTTERDAM Ahoy. Turandot,20.00u. DeDoelen KLz. Coryfeeën spelen kamermu ziek, 20.15u. Nighttown. Mad Pro fessor,MackaB.,Robotiks,21.00u. Dizzy. Mamix Busstra Quartet, 22.00u. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. Meneer Paul, 29.15u. Khz. Goodbye Body, 20.30u. Thea ter Zuidplein Gr.z. De Nieuwe Snaar Revue, 20.15u. Bioscopen Kruiskade en o.a. Lantaren/Ven ster, Luxor Theater en Zaal De Unie. 25e International Filmfesti val Rotterdam, vanaf09.00u. ROTTERDAM Calypso 1 t/m 3:25e Filmfestival Rotterdam. Cinerama 1: 'Danger ous Minds' (al) dag, 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Goldeneye'(12) dag. 1-3.45-6.30-9.30. Cinerama 3: 'Filmpje' (12) 1.154-6.45-9.30. Ci nerama 4: 'Severi (16) dag. 1.15- 9.30.Johnny Mnemonic' (16) dag. 4-6.45. Cinerama 5: 'Zusje' (12) dag. 1.15-9.30. 'The cold Üght of day' (al) dag, 4-6.45. Corso: 'The American President' (al) dag. 4- 6.45-9.30, do.vr.ma.di. ook 1.15. Imax Theater 'The living Sea' (al) dag. (beh.ma.) 24, do. ook 6.30. 'Africa: The Serengeti' (al) dag. (beh.ma.) 3. Vr.t/m wo.: 'Fixes of Kuwait' dag, 5. 'Antarctica' dag. 5.45. 'The first emperor of China' dag. 6.30. 'Goldeneye' (12) dag. 7.30-10. 'Pocahontas' (N) (al) za,zo. ook 12. Lantaren/Venster alle za len: 25e Internationaal FilmfestM Rotterdam. Lumière 1 t/m 4:25e Filmfestival Rotterdam. Rex; 'Spies Flower Panties' (18) dag. vanaf 12. doorlvoorst. Thalia: 25e Filmfestival Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1