14 Alternatieven voor Vervoer op Maat 'Victor is van voorbijgaande aard' CDA: splitsing Zuid-Holland is in feite de knop op nul RET komt met Kris-kras, Scharnier, Maaskruiser en City-hopper Stadsregio bepleit 7000 hectare groen CP '86-raadslid Freling was huurling in Kroatië Strenge geluidsnorm uit vergunning ECT gehaald Bekijken vroeger belastingverzet Winter ook in haven voelbaar Besturen a Ia Rubiks kubus Rotterdams Dagblad Dinsdag 30 januari 1996 Rotterdam Het openbaar groen in de stadsregio Rotterdam moet de komende vijftien jaar met circa zevenduizend hectare worden uitgebreid. Daarmee hopen de achttien gemeenten in de regio de leefbaar heid van de Rijnmond aanzienlijk te verbeteren. De ontwikkelingskosten van het beoogde recreatie-of fensief bedragen naar schatting 750 miljoen gulden. In juni stelt de stadsregio Rotterdam het structuur plan vast. Tot dan hebben gemeenten en maatschap pelijke instanties de tijd kritiek en aanvullingen te leveren. De regioraad wil de beoogde hoeveelheid groenrecre- atie in 2010 hebben gerealiseerd. Het Rijk, de provin cie Zuid-Holland, de stadsregio en enkele private partijen moeten de kosten dragen. Voor een bedrag van honderd miljoen zijn inmiddels afspraken ge maakt, zo werd eind vorig jaar reeds bekend. Hier voor wordt 1750 hectare groen aangelegd. De regioraad stelt de regiogemeenten voor eerst maatregelen te nemen om bestaande groengebieden met elkaar te verbinden. Een aantal voorzieningen moet voorrang krijgen. Zo is al een begin gemaakt met de aanleg van de Voomse Zoom en de Landen van Voome. Verder moet de Deltawig - tussen Ba- rendrecht en Rhoon - tot een parkgebied worden uitgebouwd en gecombineerd mei voorzieningen langs de Oude Maas en Spui. Ook het recreatiege bied langs de Rotte wordt met voorrang vergroot. In het concept-groenplan stelt de regioraad verder voor de recreatieve verbindingen tussen de stedelij ke gebieden in de Rijnmond en hun directie omge ving snel tot stand te brengen. Volgens de raad is uit voering van het groenplan essentieel voor de leef baarheid van de Rijnmond. Rotterdam Het Rotterdamse CP'86-gemeente- raadslid M. Freling zegt tussen 1991 en 1993 verschil lende malen in Kroatië te hebben gevochten. Freling, een van de meest radicale CPJeden in ons land, maakte naar eigen zeggen deel uit van de Duitse een heid van de zogeheten HOS-miliüe, Dat is een uiterst radicale, paramilitaire groepering. Freling is weinig spraakzaam over zijn periode als huurling in het voormalige Joegoslavië. De CP'er zegt geen vervolging door het Oorlogstribunaal te vrezen. „Ik sta niet op de lijst met dertien namen van Nederlandse oorlogsmisdadigers die de Serviërs eer der in een televisieprogramma hebben genoemd." Freling zou gisteren in Rotterdam, op verzoek van de Duitse Bundes Kriminal Amt (BKA), worden ge hoord door justitie in een onderzoek tegen de Duitse neo-nazi H. Fiebig die onlangs in staat van beschuldi ging is gesteld. De CP'er heeft eerder via zijn advo caat aan de reehter-eommissaris laten weten dat hij weigert een verklaring af te leggen. Freling is bang met die verklaring ook tegen zichzelf te getuigen. De Duitse justitie verdenkt Freling van een poging tot het opzetten van de Duitse terroristische organi satie Fine Bewegung in Waffen. Deze rechtsradicale groepering zou aanslagen voorbereiden om een 'na zistische revolutie' te ontketenen. Vorig jaar mei werd bij een huiszoeking in de woning van Freling onder meer de brochure 'Strategie und Revolution- rer Kleinkrieg' in beslag genomen. Die handleiding vormt een strategie voor aanslagen en beschrijft on der meer hoe bombrieven moeten worden gemaakt. Niet duidelijk is of de Duitse justitie om Frelings uit levering zal vragen. Den Haag Een poging van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om de op de Maasvlakte gevestig de Europe Combined Terminals (ECT) in versneld tempo geluidreducerende voorzieningen te laten treffen, is op niets uitgelopen. Dat blijkt een uit spraak van de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag. De ECT kreeg in april 1994 een nieuwe milieuver gunning van GS. In die vergunning wordt verwezen naar de Wet Geluidshinder, waarin staat dat rond be drijven zoals de ECT een zogenoemde geluidszone wordt vastgesteld. Op de rand van de zone mag niet meer dan 50 dB(A) aan geluid van het bedrijf te horen zijn. Op een afstand van zes kilometer van de ECT staan in Westvoome en Hoek van Holland woningen, die niet gevrijwaard blijven van een door de ECT veroor zaakte geluidsbelasting. Hoewel ze niet binnen de geluidscontour van de ECT vallen, is uit onderzoe ken gebleken dat die woningen meer dan 55 dB(A) geluid van de ECT tegen de gevel krijgen. In de aan de ECT verleende milieuvergunning stond dat de ge luidsproductie op 1 januari 1996 zo ver teruggebracht moest zijn dat bij de woningen in Hoek van Holland en Westvoome niet meer dan 50 dB(A) te horen mocht zijn. De ECT heeft aangevoerd dat er een aantal zaken door elkaar heen is gaan lopen. Toen in het kader van de nieuwe Wet Geluidshinder geluidscirkels rond be drijven werden getrokken, is al vastgesteld dat bij de ECT een saneringssituatie aan de orde was. GS heb ben toen een saneringsonderzoek uitgevoerd en zijn nu een saneringsprogramma aan het opstellen. Voordat dat saneringsprogramma er is, wil de leiding van de ECT geen maatregelen laten treffen. Als de in de milieuvergunning genoemde grenswaarde van 50 dB(A) gehaald zou moeten worden, zouden nu reeds extra vergaande voorzieningen getroffen moeten worden. Dit zonder te weten of het dezelfde maatre gelen zijn, die mogelijk in het kader van het sane ringsprogramma worden voorgeschreven. Bij de Raad van State vindt men dat de ECT eerst de uitkomst van het saneringsprogramma van GS moet kunnen afwachten alvorens vergaande maatregelen te moeten treffen. Daarom is de 50 dB(A) norm per 1996 uit de milieuvergunning geschrapt. RotterdamIn de loop van de jaren heeft het Neder landse volk een groot aantal belastingoproeren geor ganiseerd. Het Belastingmuseum wijdt van 9 maart tot en met 15 september een speciale tentoonstelling aan dit belastingverzet. Deze tentoonstelling 'Het Volk in Rep en Roer' schenkt met alleen aandacht aan plaatselijke opstanden, zoals bijvoorbeeld het Bieroproer in Hoorn van 1470, maar ook aan landelij ke protesten als de Paehtersoproer in 1748. Het Belastingmuseum is te vinden op de Parklaan 14-16 in Rotterdam en is dinsdag tot en met zondag van 11-00 tot 17.00 uur geopend. De toegang is gratis. Door Annemiek Veelenturf Rotterdam De alternatieven die het Rotterdamse stadsver voerbedrijf RET op papier heeft gezet voor Vervoer op Maat wijken aanzienlijk af van het huidige, veel bekritiseerde col lectieve vervoersysteem voor lichamelijk gehandicapten. De plannen moeten tegemoet komen aan de bezwaren van veel gebruikers tegen het vele overstappen en de veelal lange reis- duur in het Vervoer op Maat. De eerste variant draagt de naam Kns-Kras. Bij dit alternatief worden alle reizigers rechtstreeks van deur tot deur vervoerd. De In- traStadsLijn, die in het huidige systeem de overstappunten in de wijken met elkaar verbindt, komt te vervallen. Alleen de zes over stappunten waar reizigers kun nen overstappen naar plaatsen in de regio bljjven bestaan. Kris- Kras biedt de reiziger volgens de RET het meeste comfort omdat overstappen niet meer hoeft en de reisduur daardoor minimaal kan zijn. Van alle alternatieven is Kris-Kras bovendien de goed koopste oplossing. Het tweede alternatief, Schar nier, is een variant op Kris-Kras. Deze optie voorziet in een split sing tussen de beide Maasoevers. Reizigers met herkomst en be stemming op dezelfde oever wor den rechtstreeks vervoerd. Reizi gers met een bestemming op de andere oever worden naar een scharnierpunt gebracht (bij zie kenhuis Dijkzigt of NS-station Blaak) om van daaruit over te stappen op een ander busje. Ook deze variant kent geen lijndienst. Met deze opzet wordt circa 86 pro cent van de reizigers, uitgaande van de huidige vraag, recht streeks van deur tot deur ver voerd. •De derde optie, Maaskruiser, voorziet in een pendeldienst tus sen Rotterdam-Noord en -Zuid. De Maaskruiser krijgt een fre quentie van tien minuten overdag en twintig minuten in de avond. Reizigers met een bestemming op de andere oever worden in een busje naar de Maaskuiser ge bracht om aan de andere kant van de rivier weer over te stappen. De tien procent van de reizigers die gebruik maakt van de Maaskrui ser moet twee maal overstappen. Bij de City-hopper is sprake van 'overstappunten' en 'servicehal tes'. De overstappunten hebben dezelfde functie als de huidige acht overstappunten van de In- traStadsLijn. De servicehaltes bieden de reizigers de mogelijk heid tussendoor in of uit te stap pen. Reizigers krijgen minder dan nu te maken met overstappen op wijkbusjes. Nadeel is de lange re reistijd. De kosten van dit sys teem zijn hoog in vergelijking met de andere alternatieven, Goedkoper Een vervoerssysteem voor licha melijk gehandicapten zonder In- traStadsLijn pakt goedkoper uit dan het huidige Vervoer op Maat met deze pendeldienst. Dat komt naar voren uit een onderzoek van de Technische Universiteit Delft. Handhaving van de IntraStads- Lijn wordt wel voordeliger wan neer een verdubbeling optreedt van het aantal ritten, dat nu onge veer 1300 per dag bedraagt. De RET verwacht voor dit jaar een toename van het aantal ritten met veertig procent. De Vereniging Gehandicaptenor ganisaties Rotterdam (VGR) maakt zich zorgen over het uitblij ven van een beslissing over de In- traStadsLijn, die - mede vanwe ge het geringe aantal passa giers - al lange tijd ter discussie staat. Morgen vindt in de raads commissie maatschappelijke dienstverlening en volksgezond heid de evaluatie plaats van de uitvoering van de Wet Voorzienin gen Gehandicapen (WVG). Maar het Vervoer op Maat met de In- traStadsLijn maakt geen onder deel uit van die discussie. Dit klopt niet, zegt de VGR, met de eerdere toezegging van wethou der Den Oudendammer om alle onderdelen van de WVG bij de evaluatie te betrekken. Als het aan de VGR ligt, mag de Intra- StadsLijn verdwijnen omdat de lijn niet zorgt voor betere ver voersvoorzieningen voor de ge bruikers. De Stedelijke Adviescommissie Ouderenbeleid (SAO) heeft al een mening over de RET-altematie- ven voor Vervoer op Maat. De SAO staat sympathiek tegenover de variant Kris-Kras. Desalniette min pleit de SAO ervoor om het Vervoer op Maat nog niet ingrij pend te wijzigen. Kris-Kras zou wel eens een aan zuigende werking kunnen heb ben die een strengere selectie noodzakelijk maakt waardoor ou deren met lichtere functiebeper kingen het eerst uit de boot 2Ullen vallen. Nader onderzoek is op zijn plaats, vindt de SAO. In de tus sentijd dient het huidige Vervoer op Maat verbeterd te worden en verdient de afstemming met an dere vervoerssystemen in de re gio en tussen de grote steden de hoogste prioriteit. Bij de evaluatie van de Wet Voor zieningen Gehandicapten be perkt de raadscommissie zich morgen grotendeels tot de eigen bijdragen en de vergoedingen. Pontjes varen er niet en door gaand scheepvaartverkeer komt er ook niet door, dus het dichtvriezen van de Nassauhaven veroorzaakt maar weinig problemen. Vooralsnog leveren de steeds hechter aan elkaar gegroeide IJsschotsen vooral mooie win terbedden op. Op de door gaande vaarwegen is er wel drijfïjs, maar daar ondervindt de scheepvaart geen hinder van. Dat is wel het geval bij de Parkhaven, waar zich ach ter de sluizen naar de Delfs- havense Schle middelzwaar drijfijs voordoet. In het ijs is een geul gebroken voor het beperkte scheepvaartver keer. Ook in het Hartelkanaal ondervinden de schepen eni ge hinder van het ijs. Foto Victor van Breukelen Rotterdam Met de politie-aetie Victor' hoefje bij dominee Visser niet meer aan te komen. Het bleek, evalueert hijvorig jaar het definitieve breekpunt in de rela tie met het gemeentebestuur - toch al geen verhouding die van hartelijkheid overliep. „Victor is van voorbijgaande aard," conclu deert hij. „Bovendien: de politie doet wat ze moet doen, namelijk overlast bestrijden. Niets bijzon ders." Na het verdwijnen van Perron Nul, eind 1994, heeft hij -samen met zijn vrijwilligers en verslaaf den zélf- stukje bij beetje ge bouwd aan een nieuw netwerk, waarmee het Grote Doel moet worden bereikt: regulering van de drugshandel in Rotterdam. Zon der hulp van 'de Coolsingel', be nadrukt hij, maar gesteund door onder meer enkele politiemen- sen, drugshulpverleners, de GGD. In de Pauluskerk, maar ook daar buiten, in negen panden in de stad. Visser zelfheeft bijna steeds een vinger in de pap. Bijvoorbeeld bij de Nico Adriaansstichting, het project Viaduct, dat voorzienin gen schept ten behoeve van drugsgebruikers in Rotterdam en bijdraagt tot vermindering van overlast voor burgers. Het project Aide, voor hulp aan Franse drugs toeristen, en de stichting Me dische Hulp aan Onverzekerden, voor illegalen en uitgeprocedeer de asielzoekers. Omdat hij heeft geleerd van eer dere ervaringen met justitie, houdt Visser zich bij bepaalde projecten verder op de achter grond. Het dealpand bijvoorbeeld, dat valt onder de stichting tot Re gulering van de Drugshandel. Er gens in Rotterdam, met een doel groep waarmee afspraken te ma ken zijn. Onafhankelijk, bena drukt Visser nogmaals. „We zijn geen criminele organisatie," zegt hij. „De dealers zijn verantwoor delijk. Wij bemoeien ons niet meer met de handel of het geld. Wel wordt er zo veel mogelijk con trole op uitgeoefend." Feitelijk, gaat hij verder, wordt voortgeborduurd op het gemeen telijk beleid. Immers: dealpanden die geen overlast geven, worden met rust gelaten. „Ze passen zich dus aan," stelt Visser, „aan de be woners, en aan het beleid. We heb ben met iemand van justitie hier over gesproken. Duidelijk is dat dit project heel kritisch wordt ge volgd." Regulering van de handel, luidt zijn visie, is de enige haalbare weg. „Het liefst hadden we uitge breider met deelgemeenten sa mengewerkt. Maar neem nou Delfshaven, daar krijg ik een baard van. Al dat papier, al dat ge zwalk. We doen nu zaken met een aantal goede politiemensen, de GGD, en landelijke en lokale poli tici. Jammer, dat het stadsbestuur niet meewerkt." Naast de 'Storm-panden', ge noemd naar Nora Storm van de Junkiebond, en enkele 'Visser panden', is het wachten om de komst van het 'tiende pand' - een plek waar zal worden geëxperi menteerd met gebruik van base- coke. Daarbij worden eveneens harde afspraken gemaakt met een selecte groep gebruikers, die hun crack kunnen bereiden met maagzout en roken door een ijze ren pijp. „Ook dit," zegt Visser echter, „zal op een gepaste plek gebeuren." De Straatkrant, een al langer be staand initiatief, heeft zijn nut in middels bewezen. De versprei ders van de krant gebruiken min der drugs en veroorzaken minder overlast door criminaliteit. Twee personen begeleiden sinds kort de Straatkrant-venters, en ook hier is een verzelfstandiging op komst. In de loop van dit jaar zal de stichting Straatkrant een feit zijn. Door Kor Kegel RotterdamHet CDA in de Twee de Kamer is fel gekant tegen een alternatief om tot een gewone splitsing van de provincie Zuid- Holland te komen, „Ik kan me niet voorstellen dat minister Dy fe stal dat nu de beste oplossing vindt," zegt Tweede-Kamerlid F. J, van der Heijden, woordvoer der van de CDA-fractie. „Dat idee ligt slecht by mij. In feite bete kent het dat de knop op nul gaat: dan gebeurt er weer vele jaren niets." Volgens Van der Heijden is het al leen in schijn een optie om op te rug te vallen indien de stadspro vincie Rotterdam in de Tweede Kamer afketst op PvdA en D66, die er geen opdeling van de ge meente Rotterdam voor overheb ben. „In de eerste plaats is er dan weer geruime tijd nodig om alle gemeente- en provinciebestuur ders te betrekken bij onderhande lingen over territoriale herinde ling. Een wijzigin j van het grond gebied van de neuwe provincie zal ook leiden tot aanpassing van bepalingen over taken en be voegdheden. Ook komt dan aan de orde hoe groot de inliggende gemeenten behoren te zijn: kun nen bijvoorbeeld Bergschenhoek en Binnenmaas als zelfstandige gemeenten blijven bestaan? AI die vragen zullen weer ongekend veel tijd in beslag nemen. Daarom is er eigenlijk sprake van een nul situatie, als voor deze zogenaam de oplossing wordt gekozen." Van der Heijden vraagt zich sterk af of alle betrokken gemeentebe stuurders in de Rijnmond wel be reid zullen zijn om opnieuw posi tieve stappen te doen in de rich ting van regiovorming, als hun vijf jaar lange inspanningen ver geefs blijken te zijn. Uit de vele te lefoontjes, die hij de afgelopen da gen heeft gehad van bestuurders overal uit de Rijnmond, leidt Van der Heijden af dat weinig ge meenten daar trek in zullen heb ben. „Ik vind trouwens dat de omlig gende gemeenten van Rotterdam in het kamerdebat vorige week zeer slecht bediend zijn door PvdA en D66. Dat heeft veel kwaad bloed gezet. Het leek wel alleen om Rotterdam te gaan. Be- CDA-kamerlid Van der Heij den: 'De gemeenten rond Rot terdam zijn in de Tweede Ka mer slecht bediend. Dat heeft veel kwaad bloed gezet.' Foto Henriëtte Guest/Rotterdams Dagbrad stuurders uit de omgeving voelden zich genegeerd. En dan zullen ze straks een briefje krij gen, waarin ze worden uitgeno digd om opnieuw over regiovor ming te gaan praten?" Van der Heijden is blij dat ook burgemeester en wethouders van Rotterdam aangeven dat de vorming van een provincie-nieu- we-styl Zuid-Holland-Zuid bedui dend afwijkt van het concept van de stadsprovincie en een forse vertraging tot gevolg zal hebben, 'omdat de discussie weer van vo ren af aan moet beginnen', zoals het college stelt. Rotterdam be pleit eerst een stadsprovincie en dan later een schaalaanpassing. Van der Heijden venvacht dat mi nister Dijkstal vandaag zal trach ten de stadsprovincie Rotterdam 'overeind' te houden. De minister van Binnenlandse Zaken liet het gemeentebestuur van Rotterdam onlangs weten dat een plaatselijk referendum geen repercussies mag hebben voor de inrichting van het binnenlands bestuur - en indien de stadsprovincie het niet haalt, vanwege de hiervoor nood zakelijk geachte opdeling van de gemeente Rotterdam, dan heeft het referendum wel die invloed Van der Heijden: „Als het Rotter damse referendum de nationale overheid kan dicteren, dan zullen alle Brabantse gemeenten ook re ferenda gaan houden tegen herin deling. Dan gebeurt er op het punt van gemeentelijke herinde ling en bestuurlijke vernieuwing bitter weinig meer. Mummelen De positie van staatssecretaris Van de Vondervoort is dan ook in het geding. Haalt de stadsprovin cie het niet, dan zijn haar politie ke tanden uitgetrokken en kan ze alleen nog wat mummelen. Voor Dijkstal geldt hetzelfde: hij is een goede minister, maar hij moet aan het eind van deze periode toch ook wel iets gedaan hebben en re sultaten kunnen laten zien." Van der Heijden meent dat ook PvdA-woordvoerder E. P. van Heemst erop zal worden afgere kend, als hij de stadsprovincie verspeelt en met lege handen thuiskomt. „De PvdA speelt hoog spel. maar zal daar zwaar voor moeten boeten. Als ik zie hoe PvdA-bestuurders in de Rijn mond hun oren niet konden gelo ven toen ze hun partijgenoot Van Heemst hoorden, dan denk ik dat daar de beer los is als 't allemaal niet doorgaat." In de Tweede Kamer bestaat bij PvdA en D66 een misverstand over de relatie tussen Rotterdam en Dordrecht. De fractiewoordvoerders gaan er kennelijk vanuit, dat als je Dordt toevoegt aan de Rotterdamse re gio, het beter verteerbaar is dat de gemeente Rotterdam niet wordt gesplitst. Maar dat vinden de bestuurders in de Rijnmondgemeenten hele maal niet. Daar bekijken ze het anders. Behalve dat het machts blok Rotterdam in tact blijft, komt er dan een tweede machtsblok bij. Dordrecht zou de tweede stad van de Rijnmond worden. De meeste bestuurlijke aandacht gaat zich dan richten op de as Rotterdam- Moerdijk. En daar zitten de be stuurders op Voome-Putten, langs de Nieuwe Waterweg, in de B-driehoek en in de IJssel- en Lekstreek niet op te wachten. De Rotterdamse dominantie zou er juist door worden benadrukt, maar niet op een manier die Rot terdam ten goede komt. De zin van regionaal, grootstedelijk be stuur is erin gelegen dat regionale vraagstukken op een Grootrotter- damse wijze kunnen worden aan gepakt. Bij zo'n bestuur behoort dus het zwaartepunt van de be sluitvorming te liggen. Hoe groter daarbinnen het overwicht van één enkele gemeente, hoe meer dat ten koste kan gaan van de beteke nis van het overkoepelende be stuur. Dat verzin ik niet, maar zo kijken de buren ertegenaan. Derhalve, toevoeging van de Drechtstreek verandert wat hen betreft niets aan de argumentatie om het binnenstedelijk bestuur van Rotterdam te reorganiseren. Dat standpunt staat heel dicht bij dat van Tweede-Kamerlid Johan Remkes (WD), die het liefst, evenals CDA'er Frans-Jozef van der Heijden, vasthoudt aan de wetsvoorstellen voor de stadspro vincie Rotterdam. Vandaag blijkt hoe sterk minister Hans Dijkstal zich maakt voor de vernieuwing in het binnenlands bestuur. Duidelijk is wel dat de gemeente bestuurders in de Hoeksche Waard en Dordrecht en omgeving er allerminst van gediend zijn om onverhoeds aan de Rotterdamse regio te worden vastgeplakt. „We laten ons niet op een achterna middag eventjes onderschuiven bij de buren," zegt de Dordtse burgemeester Jan Noorland in'de Dordtenaar. Noorland, die lang'- geleden als gedeputeerde va^dj^ provincie Zuid-Holland ook aTieLt maken had met een eventuele af splitsing van de Rijnmond, vindt dat de stadsprovincie Rotterdam zich eerst mag bewijzen, waarna altijd nog met de Hoeksche Waard en de Drechtstreek te onderhan delen valt over toetreding of sa menwerking. Die mening is Schil Overwater ook toegedaan. Hij is eveneens voormalig gedeputeerde van Zuid-Holland en tegenwoordig wethouder in (Crom)Stryen. Hij vindt dat de coalitiepartners in de Tweede Kamer slecht hun huis werk hebben gedaan door zo vlak voor de beslissing nog van me-.„ ning te verschillen. Een simpele tweedeling van Zuid-Holland, zonder de meerwaarde van de i stadsprovincie, vindt hij de weg van de minste weerstand. Vergelijkbare reacties komen van burgemeesters als Thieu van der Wouw uit Barendrecht en Chris Leeuwe uit Oud-Beijerland. Pikant is ook het scherpe oordeel van Mirjam Salet, burgemeester van 's-Gravendeel, omdat zij oud- PvdA-kamerlid is. „Geen mens K snapt hier nog wat van," zegt ze briesend, In de Hoeksche Waard en de Drechtstreek hebben ze' net hun eigen regiobestuur opgetuigd er dan, aldus Salet, „gaat een aan tal dames en heren in Den Haag met stukjes schuiven en zeggen: zo staat het ook wel leuk." In feite waarschuwt Salet datje met het bestuur van de Rijnmond niet eindeloos kunt draaien alsof het de kubus van Rubik is. Al deze reacties, gevoegd bij de harde kritiek van burgemeester en wethouders van Rotterdam en van CDA'er Van der Heijden, ma ken onmiskenbaar duidelijk dat een zomaarsplitsing van Zuid- Holland een bizar alternatief is voor de stadsprovincie: slechts bruikbaar voor 2006 of later.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2