etters™ Meer kansen voor kansarme wijken Capelle waarschuwt Ridderkerk voor samenwerking met OBR Tegenstanders van opdeling in Kamer houden voet bij stuk Franklin Brown lonkt naar songfestival in Oslo Regelvrije zone moet beleggers en ondernemers tot investeren aanzetten Ijsvloer als billboard -« Recherche lost drie schietpartijen op Opnieuw waarschuwing tegen drugsstichting DPJ Simons optimistisch over groei werkgelegenheid Ook CP'er uit Spijkenisse vast Belhuis overvallen Rotterdams Dagblad Dinsdag 6 februari 1996 Rotterdam De recherche in Rotterdam-Rijnmond heeft klaarheid gebracht in drie schietpartijen, waar bij twee doden vielen. In Rotterdam-West ging het om twee misdrijven, met een dodelijk slachtoffer. In verband hiermee werden een 31-jange en een 37-jari- ge verdachte uit Spijkenisse aangehouden. Een ander rechercheteam wist de dodelijke schiet- partij in een woning aan de Oudedijk, °P 14 decem ber vorig jaar, op telossen. Bij dit misdrijf kwam een 31-jarige Rotterdammer om het leven. Als gevolg hiervan werden afgelopen vrijdag twee verdachten van 21 en 24 jaar oud aangehouden. Het eerste misdrijf vond plaats op 10 december in een horecazaak aan het Mathenesserplem. Daarbij schoot een 3 I-jarige man op een bezoeker die in de bil werd geraakt. Een 33-jarige Algerijnse man. die aan de bar zat, kreeg echter de volle laag en ts als ge volg daarvan blijvend verlamd. De dader kon op 26 januari worden aangehouden. In Kralingen-Crooswijk werd op 14 december een 31- jarige man doodgeschoten in zijn woning. Zijn 26-ja- rige vtouw werd eveneens getroffen. Zy raakte zwaar gewond. Hen rechercheurs hebben aan deze zaak ge werkt. Beide verdachten werden gisteren aan de offi cier van justitie voorgeleid. De derde schietpartij vond op 13 januari plaats in een tafeivoetbalcentrum aan de Aelbrechtskade. Daarbij kwam een 38-jarige man om het leven. Dat leidde tot de aanhouding van een 37-jarige verdachte, die heeft bekend de dodelijke schoten te hebben gelost. Dis trict West heeft hiermee de laatste driejaar alle ge vallen van moord en doodslag opgelost. Rotterdam De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond waarschuwt opnieuw tegen de activiteiten van de stichting Drugsinformatie en Preventie vooi Jonge ren (DPJ) in deze regio. In een persbericht schrijft drugsexpert J. de Vlieger van de regiopolitie dat de door de DPJ ontwikkelde activiteiten niet voldoen aan de kwaliteitseisen die naar de huidige inzichten worden gesteld. D JP timmert aan de weg met de videofilm 'Geen weg terug voor Jolande'. Op dit moment werkt DPJ aan de film 'Drugs, het zal je vriend maar wezen'. Bedrij ven en instellingen worden benaderd met het ver zoek om geld te geven voor het werk van DPJ, een in Rotterdam gevestigde instelling die jongeren van de drugs wil afhouden. De politie adviseert om aan DPJ geen geid te geven en ook geen gebruik te maken van het betreffende video-materiaal en de bijbehorende stickers. J. de Vlieger zegt dat hij wordt gesteund door de GGD en het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD). Ook het Centraal Bureau voor de Fondsen werving, dat in Nederland de betrouwbaarheid van particuliere instellingen toetst, heeft negatief gead viseerd omdat DPJ heeft geweigerd gegevens ter be schikking te stellen aan dit bureau. DPJ gaat uit van de zogenaamde 'stepping stone'- theorie. Volgens De Vlieger is dit standpunt achter haald. .Jongeren moeten juist verstandig leren om gaan met drugs." Hij stelt verder vragen bij de goede bedoelingen van DPJ; „We hebben ons in het persbericht diplomatiek uitgedrukt. Zeker is dat ze een hoop geld vragen aan bedrijven," stelt de politieman. De politie waar schuwde in 1994 ai eerder tegen de activiteiten van DPJ. Dit gebeurt nu opnieuw omdat de organisatie op dit moment actief bezig is met fondsenwerving in deze regio. Woordvoerder Hany Kuiper van het Bou- manhuis noemt DPJ zelfs een 'klote-stichting', „Ze zijn onbetrouwbaar/' meent Kuiper. „Het is onge looflijk dat ze geld kunnen binnenhalen," Woordvoerster Niqui van Olphen van DPJ begrijpt niet waar de weerstand vandaan komt. „De heer De Vlieger huldigt een ander standpunt dan wij. Elke harddrugs-gebruiker is begonnen met soft-drugs.*' DPJ wil zich volgens Van Olphen niet onderwerpen aan controle door het Centraal Bureau voor de Fond senwerving, omdat daarvoor geld moet worden be taald. Rotterdam De groei met 2104 gesubsidieerde ba nen in 1995 kan dit jaar worden overtroffen met 3600 banenpoolplaatsen, Melkertbanen en banen op grond van de JeugdWerkGarantiewet. Maar behalve in de collectieve sector valt ook in het Rotterdamse bedrijfsleven een groeiende werkgelegenheid te ver wachten. Volgens verantwoordelijk wethouder Si mons (PvdA) is er reden tot optimisme en hij merkt 1 toenemend vertrouwen bij de Rotterdamse onderne- mers. 1 Simons baseert zich op een enquête van de Kamer van Koophandel en een onderzoek van het Neder- lands Economisch Instituut (NEI) over de marktsec- tor in Rotterdam. De ontwikkelingen in het bedrijfs- leven laten zich echter niet door het gemeentebe stuur dicteren, daarom is Simons het meest tevreden over wat er onder zijn verantwoordelijkheid wel tot stand is gebracht; de resultaten van de diverse werk- gelegenheidsinstrumenten. De groei van het gesubsidieerd werk steeg van 7029 naar 9133. In de banenpool ging het om een toename van 454 plaatsen, bij de JWG om 564, in de Melkertba nen kwamen 999 mensen en bij MultiBedrijven was er een stijging met 87 banen. !Een verheugde Simons, gistermiddag: „Daarmee blijkt dat gesubsidieerd werk wel degelijk een bijdra ge levert aan het woon- en vestigingsklimaat in de stad." Veruit de meeste additionele arbeid wordt in gezet om Rotterdam schoner en veiliger te maken, niet alleen op straat maar ook in het openbaar ver- i voer. Meer mensen aan het werk; daf moet volgens Simons ook het resultaat zijn van een stroomlijning J bij het Regionaal "Bureau voorde Arbeidsvoorziening (RBA), de dienst Sociale Zaken Werkgelegenheid, de banenpool Nieuwe Banen Rotterdam Werkt, de j Jongerenpool, de dienst MultiBedrijven (sociale werkvoorziening) en het bureau voor projectontwik keling, het Stedelijk Bureau Ander Werk. Het resul taat moet zijn dat de weg tussen kaartenbak en baan j korter wordt: het voordeel voor de individuele werk- loze. De instanties zelf zullen hun activiteiten zo op [elkaar afstemmen dat de bemiddeling effectiever wordt. Volgens Simons heeft onder meer het bureau Berenschot een reorganisatie bepleit en hij is er voor- stander van dat de instanties uit eigen beweging tot samenwerking komen, ook om het personeel gemoti veerd te houden. Simons voorspelt een vervagend onderscheid tussen reguliere arbeid en additioneel werk. „Over tien jaar i zullen we het niet meer over die verschillen hebben, i Dan is het allemaal één." Rotterdam/Den HaagDe gemeente Rotterdam zet de komen de maanden alles op alles om op proef met een zogeheten kan senzone te mogen gaan draaien. In zo'n gebied moet het door ruimere en soepelere toepassing van bestaande wet- en regel geving aantrekkelijk worden voor beleggers en ondernemers om te investeren in kansarme wijken. In Delfshaven wordt hard gewerkt aan een gedetailleerd voorstel. Het kabinet wil op korte termijn in twee van de vier grote steden een proef met regelvrije zones starten, zo maakten de betrokken bewindslieden - minister Dijk stal en staatssecretaris Kohn stamm (Binnenlandse Zaken) en staatssecretaris Vermeend (Financiën) - gisteren bekend. Rotterdam. Amsterdam, Utrecht en Den Haag kunnen tot 1 mei van dit jaar voorstellen indienen voor de inrichting van een kan senzone. De twee beste worden gekozen. Twee maanden later kan de proef beginnen, voorlopig voor vier a vijfjaar. Na twee jaar moe ten de eerste resultaten al zicht baar zjjn, aldus Kohnstamm, de coordinator van het grote-steden- beleid. Eventueel kan dan worden besloten het experiment uit te breiden naar andere steden. Op termijn kan dat leiden tot nieuwe wetgeving. De bewindslieden verwachten dat kansenzones bijdragen aan nieu we economische activititeiten in wijken die zich kenmerken door een veelvoud aan 'stadse' proble men, zoals werkloosheid, onvei ligheid en onleesbaarheid. De wijkbewoners zelf moeten daar van het meest profiteren. De mzet van langdurig werklozen is een belangrijk uitgangspunt. Om het investeren m de gebieden fiscaal aantrekkelijk te maken, wil het kabinet de huidige zogehe ten 'tante Agaath-regeling' verrui men. Die regeling is 1 januari sn werking getreden en is bedoeld om starters en jonge bedrijven le stimuleren. Belastingplichtigen die hun geld beleggen in een tan te Agaath-fonds krijgen een extra rente- en dividendvrijstelling van 500Q gulden voor alleenstaanden en 10.000 gulden voor gehuwden. Uit die fondsen kunnen bijvoor beeld nieuwe bedrijfsgebouwen in achterstandswijken worden ge- finaneieerd, aldus Vermeend. Het kabinet heeft ook besloten tot een ruimere inzet in kansenzones van de wet Vermeend/Moor, die een korting geeft op de afdracht van belastingen en premies voor langdurig werklozen. Normaal geldt een werkloosheidsperiode van één jaar, maar in kansenzo nes wordt die periode terugge bracht tot een half jaar. Het kabi net hoopt daarmee meer wijkbe woners m de gebieden aan een baan te helpen. Milieuregels Verderwil het kabinet de proefge- meenten beter in staat stellen soe peler om te gaan met bestaande regel- en wetgeving op milieuge bied. Die werkt vaak belemme rend bij het investeren. Daarbij gaat het er met om, zo benadrukte Dijkstal, om te tolereren dat er 'een loopje' wordt genomen met het milieu, maar bijvoorbeeld om het beperken van de duur van al lerlei procedures. Niettemin kar. het in bepaalde gevallen voorko men dat over de bandbreedte van de milieunormen wordt gespron gen, zei Kohnstamm. Voor een doeltreffende oplossing van de problemen voor beginnen de ondernemers wordt overwogen om per kansenzone één loket in te stellen waar ondernemers met al hun vragen terecht kunnen over by voorbeeld vestigingseisen en - vergunningen. In landen als Amerika. Frankrijk en Engeland lopen al experimen ten met regelvrije zones De resul taten daarvan zijn gematigd posi tief. aldus Kohnstamm. H;j heeft ervan geleerd dat het succes er van in hoge mate wordt bepaald door ook specifiek to werken aan het verbeteren van leefbaarheid veiligheid en onderwijs in achter standswijken. .Anders kun je het wel schudden." Kansenzones passen m het beleid de problemen in de grote steden te lijf te gaan. „Zo'n beetje het hart van het regeerakkoord." al dus Dijkstal. Het kabinet maakte daarover eerder met grote en middelgrote steden afspraken en stelde voor het stedenbeleid ruim 2 miljard gulden beschikbaar IJspret heeft veel gezich ten. Horeca ondernemers in Delfshaven zagen in de onderge sneeuwde schaatsvloer van de Aelb- rechtskolk een mooie billboard. Met wat sim pel gereed schap en een hoop creativi teit brachten ze er een toe passelijke re clame voor hun koek en zopies op aan. Maar een lang le ven was deze ice-art' niet beschoren. Schaatsers reden de te kening mee dogenloos aan flarden. Waarschijn lijk hadden te toch meer oog voor het Hollandse winterland schap om hen heen. Foto Willem de Bie Door Canis Zijlmans Rotterdam De Capelse wethou der P.-P. Doodkorte (financiën en grondbedrijf) waarschuwt de ge meenten Ridderkerk en Baren- drecht voor samenwerking met het gemeentelijke Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam (OBR) bij de ontwikkeling van het bedrijfs terrein rond het verkeersknoop punt Ridderster. „Als het OBR een regionale dienst was, dan zou je kunnen samenwerken. Maar nu grissen gemeenten bedrijven voor eikaars neus weg Met hoge subsidies op werk kan Rotterdam een potentiële klant zo wegko pen," stelde Doodkorte gister avond vast tijdens een bijeen komst in De Unie in Rotterdam. Ter discussie stond op deze door de Rotterdamse Kunststichting (RKS) georganiseerde avond de ontwikkeling en inrichting van bedrijfsterreinen in de regio. Voor het gebied tussen IJssel- monde en de A-15, waar eens het Zuidelijk Randpark was gepland, ontwerpt het OBR momenteel in opdracht van de gemeenten Rid derkerk en Barendrecht een be drijfsterrein voor grootschalige aan de haven gelieerde onderne mingen en distributiebedrijven. Volgens prognoses zou op korte termijn het aanbod van zulke ter reinen onvoldoende zijn. Een groene rand in het noorden moet zorgen voor een geleidelijke over gang met de bebouwing in IJssel- monde. Planvorming De samenwerking bij de planvor ming voor het gebied is in ieder geval nog niet optimaal De Rid- derkerkse wethouder X Wienen (ruimtelijke ordening en beheer) werd door Rotterdamse ambtena ren gisteravond voor het eerst 'ge- tracteerd' op de voorlopige plano logische schetsen voor de inrich ting van het gebied. Hij drukte de ambtenaren direct op het hart om te zorgen, dat de geplande bedrij ven er ook komen. „Als het weer allemaal plaatselijk georiënteerde ondernemingen worden, dan had den we het beter 2elf in kunnen richten," stelde Wienen vast. Capelle aan den IJssel vaart met Rivium liever een zelfstandige koers. Door het regionale aanbod van kantoren-en luxe-bedrijfster reinen verzadigt de markt. En Ri vium dreigt zich uit de markt te prijzen. Daarom heeft men on langs besloten voor de ontwikke ling van het zestig hectare grote Rivium-Noord te mikken op een vermenging van woon-, werk- cn recreatiefuncties. „Van monofunetionele," voor spelde wethouder Doodkorte over de marktontwikkeling van be drijfsterreinen, „gaan we naar multifunctionele leefgemeen schappen. Ik voorzie dat de kwali teit van bedrijfslocaties hierdoor sterk positief beïnvloed zal wor den. Rivium-Noord wordt een drie-in-één locatie." Slechts langs de A-16 reserveert Capelle tien hectare voor kantoor- en bedrijfsruimte. Ongeveer veer tig hectare krijgt de bestemming woningbouw en op de resterende zeven hectare komen grootschali ge recreatieve voorzieningen als de multiplex-bioscoop, een skipis te, ijsbaan en 'virtual reality'. Aanwezigen in De Unie spraken de vrees uit dat elkaar beconcur rerende gemeenten zonder plan ning de Randstad en de rest van Nederland volbouwen met een vormige bedrijfsterreinen met eenvormige blokkendozen. Rid derkerks wethouder Wienen merkte op dat daar de vorming van de Stadsregio Rotterdam een goede oplossing voor dit probleem zou zijn. Volgende week maandag organi seert de RKS de tweede discussie avond over intergemeentelijke ruimtelijke ordening. Dan is het onderwerp 'De Buit als kunstob ject?' over de vormgeving van ge- luidsehermen. Aanvang: 20.30 uur. Door John Bunte Den Haag/Rotterdam De fracties van PvdA en DG6 m de Tweede Kamer houden vast aan hun eerder ingenomen stand punt dat Rotterdam niet bestuurlijk moet worden opgedeeld. Ze zullen donderdagochtend, wanneer de kamer opnieuw over de stadsprovincie debatteert, een wijzigingsvoorstel in dienen. Het D66-kamerlid Scheltema schuift daarmee de kri tiek van partijgenoten uit de Rotterdamse regio terzijde. Wethouders en raadsleden uit dat Dijkstal. Deze riep de coalitiepar- gebied deden dit weekeinde een klemmend beroep op haar alsnog in te stemmen met opdeling van Rotterdam. „Ik begrijp dat ze zich zorgen ma ken," zegt Scheltema. „Ze zjjn ontzettend betrokken bij de vorming van de stadsprovincie en zien dan dat de oorspronkelijke opzet zich in een iets andere rich ting ontwikkelt. Het is niet meer logisch dat er op dat moment 'ho- ho, wat is hier aan de hand?' wordt gezegd." De Vlaardingse D66-wethouder Van der Steen noemde de opstel ling van de kamerfractie zaterdag in deze krant 'een schaamlap voor een onbeargumenteerde aftocht', Er zou ook rekening moeten wor den gehouden met de 800.000 in woners buiten de Ruit van Rotter dam. De democraten uit de Rot terdamse regio vinden dat het oorspronkelijke plan om door te gaan met de stadsprovincie en Rotterdam op te delen gewoon moet worden uitgevoerd. Zij steu nen daarin het kabinet, dat de ge wenste opdeling inmiddels heeft bijgesteld van tien naar vijf ge meenten Scheltema kaatst de bal terug en zegt wel degelijk naar de regiobe stuurders te hebben geluisterd. „In het verleden is er regelmatig contact geweest. In die gesprek ken met partijgenoten is mij toen duidelijk geworden dat rnen niet stond te juichen by het nieuwe kabinetsvoorstel met één ge meente binnen de Ruit. Rotter dam zou dan te groot blijven. Die conclusie delen wij." Beroep Minister Dijkstal en staatssecre taris Van de Vondevoort van Bin nenlandse Zaken deden vorige week een dringend beroep op de Tweede Kamer op één lijn te ko men over de stadsprovincie. De ingezette koers diende te worden vervolgd, kregen de thans dwars liggende fracties van D66 en PvdA te horen. WD'er Remkes riep de coalitiepartners op 'er sa men uit te komen'. Hij volgt daar mee zijn partijgenoot, minister Door Donald Bax RotterdamHet telefoontje sloeg in als een bom. Of Franklin Brown er iels voor voelde mee te doen aan de eindstrijd van het na tionale songfestival. Ofschoon be duusd door deze 'overval, had de Rotterdamse zanger eigenlijk geen seconde bedenktijd nodig. Een welgemeende 'ja' volgde dus. Wat John de Mol sr. van de organi serende Stichting Conamus, die opkomt voor de belangen van het Nederlandstalige lied, hem nog meer te vertellen had, drong op dat moment niet door tot de poli tieagent met de gevoelige soul- stem. Nederland heeft na de blamage van 1994, toen Willeke Alberti tij dens het Eurosongfestival in Ier land heel ver in de achterhoede belandde en ons land daardoor rechtstreekse kwalificatie voor dit muzikale evenement verspeelde, iets goed te maken. In de Noorse hoofdstad is dit voorjaar voor 22 van de 32 aangemelde landen een plekje beschikbaar. Een Europese voorronde moet de definitieve schifting tussen 'top' en 'tob' aan brengen. Denken aan Oslo doet Franklin Brown nog lang niet, voorzichtig lonken wel. Allereerst moet Franklin Brown de strijd met zijn concurrenten Roland Verstappen, Gina, Lucre- tia van der Vloot en de Clau-Dya's tot een goed einde zien te bren gen. De Rotterdammer doet dat ditmaal niet alleen, maar betreedt de bühne in gezelschap van de even kleine als kittige Maxine uit Breda. Niet alleen het zingen van duetten is nieuw voor Franklin. Hij zal ook moeten wennen aan het Nederlandstalige aspect. Tot Franklin Brown Foto patneta steur op heden bediende de donkere 'diender' uit het district De Noordhoek zich uitsluitend van het Engels, De keuze van de Stichting Co namus was in eerste instantie op Maxine gevallen. In de speurtocht naar een goede partner voor het zangeresje werd De Mol sr. op het spoor gezet door Ruth Jaeott, die het van meet af aan in Franklin Brown heeft zien zitten. „Ik ken wel een goede zanger," fluisterde zij De Mol sr. toe en de volgende stap liet inderdaad niet lang op zich wachten. „Dat de stichting Conamus interesse in my toont, is natuurlijk een stukje erkenning," glundert Brown. Brown is meteen aan de slag ge gaan. De komende twee weken is er geen ruimte voor optredens in den lande. Repeteren, dat is voor lopig het enige dat echt telt. By de stichting Conamus zijn ongeveer driehonderd nummers ingeleverd door tal van componisten en tekstschrijvers. Franklin en Maxi ne zingen één lied dat is geschre ven door Peter van Asten (de pro ducer van Gordon), één van de hand van John Ewbank (met wie Brown al vaker heeft samenge werkt) en eentje dat door de stich ting Conamus zeifis aangeleverd. Het eerste deel van de finale wordt maandag 26 februari uitge zonden. Die avond brengen alle kandidaten drie nummers ten ge hore. De tv-kyker kan een spe ciaal telefoonnummer bellen om aan te geven welk nummer in zijn of haar ogen het beste bij een kan didaat past. De 'grote finale is zon dag 3 maart, Ongeacht die uitslag, voelt Franklin Brown zich nu al een beetje in de zevende hemel. „Ze vragen me natuurlijk niet als ze vinden dat ik niet kan zingen," zegt hy opgetogen. Browns laatste single 'Living in a miracle' lijkt hem nu he'emaal op het lijf geschreven. tijen vijf maanden geleden in een brief al op om 'binnen Paars' tot een oplossing te komen. De vicc- premier stelde nadrukkelijk dat eventuele wijzigingen god neen overeengekomen moesten wor-* den. „Niet winkelen by de opposi tie dus," aldus Dijkstal. Tot enig resultaat hebben de ge sprekken lussen de regeringspar tijen tot dusverre niet geleid Pv- dA'er Van Heemst voorziet daar om donderdag 'een volgend krib big debat'. „Er lopen twee sporen het kabinetsvoorstel en het wijzi gingsvoorstel voor een ongedeeld Rotterdam van PvdA en Dfifi Maar we blijven proberen eruit te komen Er is binnen de coalitie voortdurend contact," meldt hij Scheltema: „De inzetten zyn tot dusverre duidelijk geweest Maar er 2al een weg moeten worden ge vonden en daar zyn we druk mee bezig." Van Heemst acht de kans reee! dat ook het kamerdebat geen op lossing biedt. „Dan hebben we nog tot aan de stemming (volgen de week dinsdag, red.) om iets te bedenken. Lukt dat met, dan moet het daar maar op uitdraaien Het zou een niet zo aantrekkelijke ontknoping zijn, maar als het niet anders kan dan moet het maar zo. Mijn voorkeur heeft het in elk ge val niet. Want door het op ccn stemming over ons voorstel en dat van het kabinet te laten aan komen geven we als Tweede Ka mer aan dat we met in onze opzet zijn geslaagd." Rotterdam Bij de demonstratie van zaterdag in Rotterdam, is nog een vierde extreem-rechtse acti vist in verzekering gesteld. Het Spijkenisscr CP'86-raadslid Hoogstra mocht een nacht in het Schiedamse politiebureau door brengen, nadat hij zaterdagmid dag was opgepakt en in bezit bleek van een spuitbusje met traangas, Zondagmiddag werd de CPer weer vrijgelaten. De drie andere arrestanten, ANS-leider Homan, ex-CP'er Kusters en een 29-jarige extreem-rechtse activist uit Kerk- rade zijn gistermiddag wijgela ten. Zaterdag hield de politie in het centrum ruim 75 activisten van extreem-links en rechts aan. Rotterdam Een pakketservicc annex belhuis in de Vieram- bachtsstraat is gisteravond rond zes uur overvallen door twee on bekende mannen. Het duo, van wie elk spoor ontbreekt, is er met enkele honderden guldens van door gegaan. De twee mannen stapten de winkel binnen en be dreigden de eigenaar en een klant met vuurwapens. De slachtoffers werden opgesloten in de kantoor ruimte, zodat de overvallen» ei on gestoord met 2300 gulden van door konden gaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2