13 Nog geen zicht op aanleg van NS-station Schiedam-Kethel Rotterdams Dagblad IJsfietsen in de Zuidhuurt Coalitie stoort zich aan uitlatingen wethouder Storm Nieuwe marktplein oogt als tapijt uit de Andes Eneco soepel met wanbetalers, ONS laat ze in de kou staan Instemming met plannen voor Waterwegcentrum CDA wil koudetoeslag aan eind van hetjaar 'Geduld wordt in het begin van de 21ste eeuw een keer beloond' Achtervolging Valsheid in geschrifte Rustige koopavond Controle op caravans Raadsels rond ongeval (^AutomobielbedrijfJ.van Dijk Dochtersb.v, schcttcvaerweg u6 officieel mercebes hondadbaler biedt aan: ±506 aitto's (nw, occ, pv.merken)tel. oio -4460446 (Q) Ui Waterweg Vrijdag 9 februari 1996 Hoek van Holland Üc deelge- mcenteraad van Hock van Hol land heeft gisteravond ingestemd met de plannen voor het Water wegcentrum Al was daar nog wel enige overredingskracht voor no dig van voorzitter W. Doorn De lo kale groepering Hoeks WeS/^n had weinig woorden nodig voor de beoordeling van het voorstel „Kr is een onomkeerbaar besiuit ge nomen Wc kunnen niet meer te rug. Ten aanzien van de Koningin Emmaweg, de plaatsing van de onderzeeboot Zeehond en de ex ploitatie van de torpedoloodsen ligt er een goed plan waar Hoeks Welzijn geen moeite mee heeft." aldus fractieleider D. van Wijn gaarden Zijn collega P. van der Wel (CDA) had er meer problemen mee Hij constateerde in eerste in stantie dat hy met name niet ak koord kon gaan met het plan voor de Koningin Emmaweg. ..In het plan zijn wel de hoofdlijnen opge nomen die het dagelijks bestuur belangrijk vindt Maar de toevoe gingen die door de raadsleden in de commissies zijn gedaan, wor den met genoemd," zo verweet hij voorzitter Doom. Zijn partijge noot J Dekker was van mening dat er ook nog wel gezocht kan worden naar alternatieve locaties voor de piaatsing van de Zeehond als museumschip Maar Doorn wist haar twee geestverwanten toch over de streep te trekken. „Het gaat er nu vooral om dat we aangeven dat we iets van plan zijn met de Koningin Emmaweg," al dus Doom. „Daar kan namelijk een subsidie van anderhalf mil joen van afhangen die voor dit doel beschikbaar is. Maar die krij gen we alleen, wanneer wc snel komen met een principe-besluit." Die aanvulling was voor de raads leden voldoende om unaniem ak koord te gaan met de voorstellen Vlaardingen In navolging van de kleine rechtse partijen in de Vlaardingse gemeente raad heeft ook de CDA-fractie een plan geopperd om de mini ma de winter door te helpen. Volgens raadslid W. C. Baris moeten de minima aan het eind van het jaar een tege moetkoming in de energiekos ten krijgen. Het idee van G. W. van Veelen van de SGP/RPF/GPV is vol gens Baris een goed initiatief maar te ad hoe besloten, „Wij denken aan een vergoeding aan het eind van het jaar in plaats van op dit moment. Wanneer de jaarrekening van de Eneco in de bus valt moeten de minima gaan betalen. Daar om willen we pas dan een ver goeding voor de koude dagen geven." De hoogte van de vergoeding moet volgens het CDA-raadslid worden gebaseerd op de per soonlijke omstandigheden van de betreffende personen. Wie in de koude dagen meer heeft verstookt, krijgt een hogere vergoeding dan iemand die minder heeft verbruikt. „Gewoon geld geven, zoals Van Veelen wil, vinden wij niet de beste manier. Wij willen ze ker weten dat de mensen het geld ook gebruiken voor de ho ger uitgevallen stookkosten. Ze moeten er geen andere din gen mee gaan doen," meent Baris. De CDA-fractie komt met het voorstel nadat minister Mel- kert (Soeiale Zaken), na vragen van de Tweede Kamer over een koudetoeslag, de verant woordelijkheid voor de men sen met een lager inkomen bij de gemeenten heeft gelegd. Bij de komende commissiever gadering voor sociale zaken en werkgelegenheid op 28 februa ri wordt gesproken over een eventuele vegoeding voor mi nima. Ook raadslid Baris legt daar de plannen van het CDA voor. De gemeente Rotterdam heeft inmiddels besloten een soort gelijk plan als dat van Baris uit te voeren. Door Carel van der Velden Schiedam De verdubbeling van het aantal sporen tussen Schiedam en Delft en de daaraan gekoppelde aanleg van NS- station Schiedam-Kethel is op de lange baan geschoven. Vol gens een woordvoerder van Raiinet, dat nieuwe spoorweg tracés ontwikkelt voor de Nederlandse Spoorwegen, is nog steeds niet aan te geven wanneer het aantal sporen tussen beide steden wordt uitgebreid van twee naar vier. De beslis sing over de noodzakelijke investering is nog niet genomen. Het plan voor de verdubbeling van de spoorwegcapaciteit stamt uit het eind van de jaren tachtig. Ook in het toekomstplan Rail 21 van de Nederlandse Spoorwegen is m dc ontwikkeling voorzien. De gemeente Schiedam heeft grote verwachtingen van de uitbreiding van de spoorwegcapaciteit. Samenhangend met de verdubbe ling van het aantal sporen zou er in Schiedam een nieuw NS-sta- tion moeten worden gebouwd. By het verlengen van de 's-Grave- landseweg naar de wijk Spaland loopt de gemeente Schiedam reeds vooruit op deze ontwikke ling. Het onder de spoorlijn gegra ven viaduct is breed genoeg om de vin sporen te herbergen. Het nieuwe NS-station zou ter hoogte van dit viuduct een overstapplek voor trampassagiers moeten wor den. De aanleg van een nieuwe tramverbinding over de 's-Gra- venfandseweg bevmdt zich echter ook nog in de ontwikkelingsfase. De ontwikkelingen bij het spoor m Schiedam hangen nauw samen met de aanleg van een nieuwe metroverbinding tussen het Rot terdamse Marcompleinen Spijke- nisse. Per metro aangevoerde pas sagiers zouden op NS-station Schiedam-Rotterdam/West kun nen overstappen op de trein naar Den Haag en Amsterdam. Het aantal overstappers zou in deze ontwikkeling op het station kun nen stijgen van 9000 per dag nu tot 30.000 in 2005. Deze enorme stijging van het pas sagiersaanbod rechtvaardigt de promotie van NS-station Schiedam/Rotterdam-West tot de intercitystatus. Op de korte ter mijn is deze rooskleurige ver wachting echter in het tegendeel omgeslagen: onlangs werd be kend dat de sneltreinen tussen Amsterdam en Dordrecht met in gang van juni niet langer het Schiedamse station zullen aan doen Voor de aanleg van de metro heeft het ministerie van Verkeer en Wa terstaat het benodigde geld be schikbaar gesteld. Inmiddels is bekend, dat de nieuwe onder grondse vanaf 11 mei 2001 moet gaan rijden. De kans dat metrorei zigers vanaf dat moment een soe pele overstap op de trein kunnen maken is echter genng. Het geld moet nog beschikbaar worden gesteld. En na het afko men van de noodzakelijke inves teringsbeslissing heeft Raiinet vele jaren nodig om de sporen te verdubbelen en het nieuwe sta tion Schiedam-Kethel te bouwen. Bovengronds Met name in het centrum van Delft betekent de verdubbeling van het aantal sporen een gecom pliceerde operatie. De planma- kers zijn er nog niet uit of de trei nen in de toekomst bovengronds of ondergronds door de Delftse binnenstad moeten rijden. Bo vengronds is er m Delft niet of nauwelijks ruimte voor de verbre ding van het spoorwegtracé. De gemeente Schiedam ziet de promotie van NS-station Schiedam/Rotterdam-West {in de toekomst Schiedam-Centrum) als een belangrijke kans voor de eco nomische ontwikkeling van de omgeving van het station. Het vroegere VAM-terrein achter het station kan volgens de gemeente uitgroeien tot een aantrekkelijke vestigingsplaats voor kantoren en bedrijven als het station aan be lang wint. Dit terrein ligt nu nog voor een belangrijk deel braak. De woordvoerder van Raiinet denkt dat het geduld dat Schiedam moet betrachten in het 'begm van de 21ste eeuw' een keer zal worden beloond. „Het zou voorbarig zijn om te zeggen dat het niet doorgaat. Het gehele tra ject Dordrecht-Amsterdam wordt viersporig. We praten hier over één van de drukste treintrajecten in Europa." De studie naar de verdubbeling van de sporen is gekoppeld aan de ontwikkeling van het zogenoem de Randstadrail, een project dat het mogelijk moet maken de me tro over het treintracé te laten lo pen. Tussen Schiedam en Hoek var Holland is deze aanpassing gep.and. Om de aansluiting tus sen het metroneten het treintracé mogelijk te maken, is de sloop van het flatgebouw aan de 's-Gra- velandseweg aangekondigd. De bevroren sloten en vijvers zorgen ervoor dat sommige men sen deze dagen hun wandelroute naar werk of winkels kunnen verkorten. Omlopen voor de brug is met betrouwbaar ijs niet nodig. De baldadige jongelui die dit verkeersbord langs de Zuidbuurt in het ijs hebben geplaatst, nodigen fietsers uit om van het ijs ge bruik te maken. Weinigen wagen zich daar echter aan. En de golfspeters laten zich door de koude al helemaal niet van de wijs brengen en Wij ven hun balletje slaan. ForoDennesvanderWeVRoeiDijkjrtra Maassluis De coalitiepartijen in Maassluis nemen het wethouder J. Storm (D66) kwalijk dat hij heeft geopperd het bedrijf Key Kramer eventueel naar Rozen burg te verplaatsen. Zowel de fractievoorzitters van het CDA en de WD nemen hier nadrukkelijk afstand van. Vooral fractievoorzitter 3. Scheer- stra (WD) stoort zich aan het 'politieke gekissebis' dat is ont staan naar aanleiding van de uit latingen van de wethouder. „Dit soort uitspraken zijn niet nodig en veroorzaken alleen maar on rust bij het personeel van Key Kramer Het zijn ook voorbarige uitspraken, zolang de uitslagen van de twee lopende onderzoeken naar de herstructurering van het haven- en rivierfront nog niet be kend zijn en de gemeenteraad niet is ingelicht Los daarvan ligt er volgens Scheerstra ook nog een duidelijk standpunt dat de gemeenteraad in november vorig jaar heeft inge nomen, over de alternatieven voor woningbouw. Dit naar aanleiding van de discussie over de 'annexa tie* van de Dijkpolder in Maas land (die later niet is doorgegaan). „Destijds hebben we gekozen voor woningbouw in de buiten dijks gelegen gebieden van Maas sluis, tussen de Buitenhaven en NS-station Maassluis-West. Niet bij Key Kramer, dat is ten oos ten van het station. Daar kan al leen sprake van zijn als het bedrijf zelf besluit te vertrekken of als er een ander terrein beschikbaar komt om naartoe te verhuizen. Zolang daarvan geen sprake is, is de discussie overbodig." Hoewel Storm na het verschijnen van het artikel over een mogelijk vertrek van Key Kramer ont kent ooit gezegd te hebben dat er in zijn toekomstvisie eigenlijk geen plaats meer is voor dit be drijf in Maassluis, maakt een on langs verschenen bewonersbrief van de Woningstichting Maas sluis toch ook melding van een eventuele verhuizing. In de brief staat dat de WSM na overleg met de gemeente is gebleken dat het stadsbestuur verwacht dat Key Kramer uit Maassluis vertrekt waardoor ruimte vrijkomt die op nieuw een industriële bestem ming krijgt. „Hierdoor wordt het waarschijnlijk noodzakelijk de dijk langs de Prinses Julianalaan te versterken," schrijft de WSM. Ook van deze passage begrijpt fractievoorzitter Scheerstra hele maal niets. „Noch over woningbouw, noch over een andere bedrijvigheid op dit terrein heeft de gemeenteraad ooit gesproken. Ik ben dan ook vastbesloten de gemeenteraad om een uitspraak over deze kwestie te vragen." Ook fractievoorzitter G. J. Enze- rink van de andere coalitiepartner CDA vindt de uitlatingen van de wethouder niet verstandig, te meer daar het personeel van Key Kramer zelf nog onwetend is over de toekomst van het bedrijf. „Het zijn op zich geen gekke plan nen, want het is een mooie plek voor zowel woningbouw als de verplaatsing van de industrie uit het centrum. Maar Storm gaat iets te kort door de bocht. Het argu ment dat het bedrijf Key Kra mer stankklachten veroorzaakt geldt namelijk al jaren. En we wo nen nu eenmaal niet in een omge ving waar de boslueht overheerst. Ik vond de reactie van de wethou der uit Rozenburg wel aardig. Hij is bereid na te denken over een mogelijke locatie voor Key Kra mer, als Maassluis het verzet te gen de Blankenburgtunnel wil opgeven." Zie ook pagina 15. Vanuit de lucht gezien oogt het ontwerp voor het nieuwe marktplein als een tapijt uit de Andes. De parkeervakken zijn versierd metX-en en O-en. tifustratieTonSiits Vlaardingen—Het oorspronkelij ke ontwerp voor de inrichting van het nieuwe Schoutplein zul len Vlaardingers nooit in het straatbeeld te zien krijgen. Het als marktlocatie bedoelde plein aan de Cronjé straat zou worden versierd met kleine ijzeren schijfjes op de straatstenen. Een test met de versiering op het huidige marktterrein aan de Broekweg heeft uitgewezen dat de schijfjes niet bestand zijn te gen weersinvloeden en het in tensieve gebruik van een markt terrein. De inrichting van het nieuwe plein werd bedacht door de Lim burgse kunstenaar Ton Slits. Het rechthoekige plein, dat is ontstaan na de sloop van een aantal huizen aan de Van Rie- beeckstraat, zou middels een diagonale lijn worden verdeeld in een. rood en een groen vlak. De kleine ijzeren schijfjes waren bedoeld om lijnen te vormen op de twee vlakken. Nu dit plan niet doorgaat heeft Slits een geheel nieuwplan voor het plein bedacht. In het ontwerp dat wordt voorge legd aan de Vlaardingse ge meenteraad voert de kunste naar de bestrating uit in rode en zwarte stenen. In een rechte rij worden er vier platanen op het plein geplaatst. Vanaf de bomen lopen door bakstenen gevormde zwarte lijnen naar de rand van het plein, dat wordt gemarkeerd door een aantal parkeerplaat sen. Vanuit de lucht gezien oogt het ontwerp als een grofgewe- ven tapijt, op een manier zoals in de Andes gebruikelijk is. Slits kon bij het nieuwe ontwerp voor het plein direct rekening houden met aanvullende wen sen van de gemeente Vlaardin gen. Het gemeentebestuur wil de meer parkeerplaatsen dan ten tijde van het eerste ontwerp de bedoeling was. De kunste naar heeft nu in zijn ontwerp ruimte geschapen voor het stal len van veertig auto's. Deze plaatsen zijn op dagen dat er geen markt wordt gehouden uit sluitend beschikbaar voor ver gunninghouders. Mocht op ter mijn de capaciteit van de par keergarage Liesveld te klein worden, dan kunnen de parkeer plaatsen op het Sehoutplein zon der veel moeite worden voorzien van een parkeermeter. De gemeenteraad beslist op 12 maart over de aanleg van het Schoutplein. Gaat de raad ak koord, dan wordt de zaterdag- markt in mei naar het nieuwe plein aan de rand van het cen trum verplaatst. Voor de grotere woensdagmarkt is het Schout plein te klein. Die blijft als van ouds gevestigd aan de Broekweg. Vlaardingen Het verzoek van minister Wijers (Economische Za ken) aan de energiebedrijven om wanbetalers tijdens de koude da gen niet af te sluiten is in Vlaar dingen, Maassluis en Hoek van Hollland niet aan de orde. Eneco sluit, wegens technische proble men, al twee maanden geen wan betalers meer af van gas en elek triciteit. Het Openbaar Nutsbe drijf (ONS) in Schiedam laat wan betalers, ondanks het verzoek van de minister, wel gewoon in de kou zitten. Zo'n 100 tot 120 wanbetalende huishoudens per maand in Vlaar dingen, Maassluis en Hoek van Holland zijn bij Eneco de afgelo pen twee maanden goed wegge komen. Anders hadden zij de win ter in de kou moeten doorbren gen. „Het is technisch gezien erg inge wikkeld voor ons om met de vorst in de grond te werken," zegt woordvoerder A. Borstlap van het regionale energiebedrijf. „Met de ze kou is het gevaar van het bre ken van kabels en leidingen veel te groot. Daarbij kunnen we met vorst in de grond moeilijk graven. En wij gaan niet langs de deuren om in de meterkast de energielei dingen af te sluiten." Dat is wat de ONS in Schiedam wel doet. Wanbetalers hoeven bij hen ondanks de barre temperatu ren niet te rekenen op clementie. „We sluiten natuurlijk niet van de één op de andere dag af," vertelt woordvoerder M. Dingenouts. „Meestal heeft een klant lang de tijd gekregen om een betalingsre geling te treffen. AI hy of zij daar geen gehoor aan geeft, volgen we ons beleid en dat is afsluiten. We houden geen rekening met de kou." Hoeveel wanbetalers er in de af gelopen maanden in Schiedam zijn afgesloten is by Dingenouts niet precies bekend. „Het zijn er in elk geval niet veel." Het formele standpunt van Eneco luidt evenals bij de ONS eenvou dig: afsluiten ongeacht de buiten temperatuur. Eneco houdt zich ook niet bezig met de achtergron den van eigen klanten. Wanbeta lers worden gewoon afgesloten, of ze nou moeten leven van een bij standsuitkering of een riant sala ris genieten. Toch wordt tijdens de kou afgeweken van deze stan daardprocedure. „Het zijn geen sociale overwegingen," bena drukt Borstlap. „Het is puur een technische kwestie." Dingenouts merkt nog op dat nu het ONS kennis heeft genomen van het beleid van de Eneco, dat het energiebedrijf al twee maan den voert in de buurgemeenten, het ONS met de dooi in zicht een soortgelijk beleid overweegt Vlaardingen Na een korte, wilde achtervolging zijn vanochtend vroeg een 25-jarige Vlaardinger en 33-jarige Rotterdammer door de politie op verdenking van auto diefstal aangehouden. De twee re den in de Van Maanenstraat in Vlaardingenen en drukten plotse ling het gaspedaal hard in, toen ze een politiewagen zagen rijden. De agenten vertrouwden dit niet en gaven het tweetal een stopteken, wat door hen werd genegeerd. Tij dens de daarop volgende vlucht haalde de bestuurder snelheden van ruim 100 kilometer per uur. Op de Van Limburg Stirumstraat schampte hij enkele paaltjes, stak de Van Hogendorplaan over, reed nog een stukje over het fietspad en kwam toen tegen twee paaltjes tot stilstand. Beide verdachten zijn ingesloten. Ze bekenden de auto de avond ervoor in Rotter dam te hebben gestolen. Schiedam De politie heeft na een onderzoek van enkele weken een 29-jarige Schiedammer aan gehouden wegens valsheid in ge schrifte, verduistering, heting en oplichting. De politie kwam de man op het spoor na een tip van een videotheek. De Schiedammer bleek de afgelo pen maanden bij diverse Schiedamse en Rotterdamse vi deotheken en winkels goederen te hebben gehuurd zonder deze terug te brengen. Het gaat om on der meer CDI-spelers en video banden. Ook de Schiedamse bi bliotheek en de centrale disco theek in Rotterdam kregen diver se geleende spullen niet meer te rug. Hij leende deze spullen ver moedelijk met enkele vervalste gemeente-uitreksels en een vals paspoort. Tijdens een huiszoe king werden tientallen videoban den, kogelwerende vesten, een gemeentestempel, een gestolen CD-wisselaar, een aantal giroche ques en giropasje en een vervalst paspoort in beslag genomen. Een aantal van deze spullen is terug gegeven aan de rechtmatige eige naren. Overigens ontkent de ver dachte enige betrokkenheid by deze zaak. Hy moet binnenkort voor de rechter-eommissaris ver schijnen. SchiedamDe koopavond in win kelcentrum de Nieuwe Passage in Schiedam is rustig verlopen. Het viel op dat er meer jongeren lie pen dan winkelend publiek. In to taal werden enkele tientallen jon geren uit het winkelcentrum ver wijderd. Een 21-jarige Rotterdam mer is aangehouden omdat hij weigerde het centrum te verlaten. Hij kreeg een proces-verbaal. Schiedam De komende weken gaat de politie extra controles uit voeren op wrakken, aanhangwa gens. caravans en overige recre atiewagens in de binnenstad. Ei genaren worden eerst aange schreven met de mededeling dat ze hun eigendom van de openbare weg moeten verwijderen en in een daarvoor bestemde ruimte stallen. Doen ze dat niet binnen twee weken, dan volgt een proces verbaal, eventueel gevolgd door het wegslepen van de twee- of vierwielers. De kosten van het wegslepen worden verhaald op de eigenaar. Vlaardingen—De politie tast volle dig in het duister omtrent de oor zaak van het ongeluk, dat donder dag plaats vond op de kruising van de Churchillsingel en de Gus- tav Stresemannring in Vlaardin gen. Vlak voor vijf uur botsten die dag een 11-jarig meisje op haar fiets en een 45-jarige automobilist te gen elkaar. Het meisje moest di rect in het Hoiy Ziekenhuis wor den geopereerd aan een gecom pliceerde beenbreuk. In verband met de voortgang van het onder zoek roept de politie getuigen op die mogelijk iets van het ongeval gezien hebben. Zij kunnen bellen naar de wachtcommandant, tele- rl 210.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1