fl^- 23, e Politie ontmantelt hennepkwekerij I Professionele kwekerij 'de grootste ooit in Schiedam' Souad Raddahi kwam, zong en won Marten Putman Festival Werkstraf voor hennepkweker 9Ik ben blij dat PvdA met z'n tijd meegaat' Mager aanbod bij Talensprijs levert toch gevarieerde prijswinnaars op "■M Rotterdams Dagblad Zaterdag 10 februari 1996 Door Jdle Gunneweg Schiedam De politie van Schiedam heeft gisterochtend een grote hennepkwekerij ontmanteld in een voormalig bedrijfs pand aan de Overschiesestraat. Daarbij werden 3600 hasjplan- ten in beslag genomen, evenals ruim tweehonderd lampen (kappen), negen luchtzuiveringsinstallaties, drie waterreser voirs. dertig tijdschakelaars, een groot aantal kabelhaspels en een sproei-instailatie. „De grootste kwekerij die we ooit in dit district hebben opgerold," spraken de agenten met enig ont zag tijdens de inval. Complimen ten waren er ook voor de profes sionele aanpak van de tot nu toe nog onbekende kwekers. „Het zit allemeel heel goed in elkaar, zelfs het timmerwerk is netjes afge werkt," Ondanks alle vakkundige maatre gelen konden de kwekers niet voorkomen dat de lucht van de hennepplanten zich buiten de muren verspreidde. Stankklach ten van omwonenden zetten de politie dan ook op het spoor van de plantage De kwekerij, die schuil gmg achter de dichtgetim merde ramen van het verlaten be- dnjfspand. was verdeeld over twee ruimten van elk honderd vierkante meter. In één van de ruimten stonden 750 volwassen plantjen. Aan de lengte te meten (gemiddeld zo'n veertig een tim ter) stonden ze er al zo'n anderhal ve maand en waren ze bijna vol groeid. De andere helft was korter geleden gepot In de andere ruimte waren de kweekbakken al teeg, maar hing de apparatuur nog op z'n plaats Ook de hasjlucht was nog met ver dreven. Enkele nog niet verlepte bladeren lagen verspreid over de grond; de afgesneden toppen m de potten zagen er nog redelijk vers uit. Reden voor de politie te veronderstellen dat deze ruimte nog met zo lang geleden was leeg gehaald. ..Misschien zelfs de afge lopen nacht, dc broodjes die ze achtergelaten hebben z.ien er nog vers uit." merkte één van de agen ten op. Buitenstaander Wie de daders zijn, is nog onbe kend. Het pand waarin de kweke rij was gevestigd, is zo'n tweeën half jaar geleden door horecahan- del Radder verkocht en sindsdien regelmatig van eigenaar gewis seld. Of de dader zelf of een bui tenstaander een deel van de kwe kerij heeft gekapt, is ook nog met bekend De politie vermoedt dat een buitenstaander getipt is. omdat de voordeur geforceerd was. Vast staat wel dat de kwekers ongestoord hun gang hebben kunnen gaan: op dit deel van dc Overschiesestraat zijn alleen be drijven gevestigd. De daders kon- Aan de Overschiesestraat werden maar liefst 3600 hasjplanten in beslag genomen. 'De grootste kwekerij die we hier ooit hebben opgerold,meldde de politie. Foto Roet Dijkstra den dus 's nachts hun wagen het meï rolluiken beveiligde pand binnenrijden en ongestoord de spullen inladen. De politie heeft 's middags na de inval de plantjes (in totaal een kleine driehonderd kilo) in vijf vrachten naar de verbrandings ovens van de AVR gebracht. De straatwaarde van de planten wordt geschat op enkele tonnen. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam heeft gistermiddag ge constateerd dat in het pand voor enkele duizenden guldens ille gaal stroom is afgetapt. Door Rein Woltcrs VIaardingen Met dc bus kwam Souad Raddahi vanuit Den Haag naar Gaardingen Do trein bracht haar vanmorgen vroeg weer thuis Onder haar arm torste de 21-jan- ge studente van de soeiaal peda gogische academie een enorme beker mee: de MaasstaD-pers- pnjs In de binnenzak voelde de envelop met duizend gulden als inhoud lekker aan. Souad Rad dahi (in Nederland geboren uit Marokkaanse ouders) kwam. zong en won in de Stadsgehoor zaal van Gaardingen het Marton Putman Festival, „Daar ben ik hardstikke blij mee," grijnsde ze breed nadat ze als finale van het festival nog één keer op voortreffelijke wijze haar winnende song 'The power off lo ve' voor de redelijk gevulde schouwburgzaal ten gehore had gebracht. „De concurrentie van de andere kandidaten is enorm. Deze hoge klassering had ik ei genlijk niet verwacht Voor jurylid Wil van Rijn was het allemaal hardstikke duidelijk. „De diverse niveaus in haar stem heeft ze voortreffelijk onder con trole. Souad staat aan het begin van een grote carrière." Mede jurylid Angelina Vandijk oordeel de: „Een voortreffelijk winnares. De kwaliteit van de andere deel nemers was trouwens ook hoog. Hoger in ieder geval dan de zes voorgaande festivals. De punten van de twee andere juryleden he ten aan duidelijkheid evenmin iets tp wensen over Souad Rad dahi stak er met kop en schouders bovenuit. Ronald Wisselo uit Zutphen eiste de tweede plaats voor zich op met een totaal ander repertoire. De 41- Souad Rad dahi kan haar geluk met op. Jan Pleysier, sponsor en di recteurvan Croon Elke- trotecnniek. feliciteert de Den Haag met haar succes. Foto Roel Diikslra jarige vbo-docent Engels schrijft zijn teksten zelf en componeert er ook nog de muziek bij. Zijn gevoe lige en tegelijk kritische levens lied 'Ellie' kreeg een hoge note ring. Niet alleen bij de jury was dat het geval, maar ook onder de toehoorders, die zich behoorlijk kritisch opstelden, was dat te be luisteren. Zelf-criticus Wisselo was niet zo tevreden over zijn prestatie, maar wel uitbundig over de uitslag. „Deze klassering had ik beslist niet verwacht," be kende hij. „Maar ik ben er bijzon der content mee. Heel erg zelfs!" De twee na hoogste trede op het ercschavot was voor Vanessa Emans uit Houten. De 19-jarige secretaresse bracht een vertol king van Laura Pausini's 'Strania Amore'. „Een voortreffelijke ver tolking, dm mij kinppvpl heeft be zorgd bekende jurylid Ingrid Jensen. De Waterweg FM bokaal werd namens het bestuur van de lokale omroep door Rick Rijnaart toegekend aan zangeres Monique le Blanc uit Hellevoetsiuis. Zij kreeg de meeste stemmen van de luisteraars, die een keuze konden maken na het beluisteren van op- namens van alle finalisten. Rij naart: „Er is vaak gebeld. Voor ons een prima teken aan de wand dat goed naar ons station wordt geluisterd Mini's Onderdeel van het Marten Put man Festival is de finale van het Vlaardings Mini-Playback Festi val, die vooraf gaat aan de finale van het songfestival. Dit keer was de titel voor Kimberley en Robin Uleman uit Maassluis. De zusjes 10 en 8 jaar) zetten een oorstre- iende act neer met 'I will folow him' uit de film Sister Act. De wis seltrofee van de Stadgehoorzaai kende ad-'nterim directeur San- dor Gora toe aan de 8-jarige Rian- ne Schrage uit Leiden. De 'mini' playbackte 'Denk aan mij' uit de 'Phantom of the Opera'. Gora: „Het meisje bracht haar act to- neelvullend. Zij maakte voor mij écht theater." De beker was bijna net zo groot als het meisje zelf. Jan Pleysier, directeur van het sponsorende bedrijf Elektrotech niek te Rotterdam, zei aan het slot van het festival bijzonder te zijn getroffen door de hoge kwaliteit. „Graag dragen wij volgend jaar opnieuw de financien aan voor de organisatie van het achtste festi val." Scherp Rita Young (organisatrice eh te vens presentatrice van het festi val) toonde zich na afloop bijzon der tevreden over het verloop van het festival én de kwaliteit van de kandidaten. „Niet eerder was de competitie zo scherp en moeilijk als nu. De jury heeft het beslist niet gemakkelijk gehad. Ik ben blij geen oordeel te hoeven vellen, want voor mij waren het allemaal potentiële kandidaten voor de hoogste trede op het eresehavot." En: „Voor volgend jaar betekent dat ongetwijfeld meer belangstel ling van deelnemers en een nog grotere strijd voor de titel." Het Marten Putman Festival is vernoemd naar de directeur van de Stadsgehoorzaal in Gaardin gen. Vorig jaar kwam hij om het leven bij een geruchtmakend on geval waarbij Patrick Kluivert, voetballer bij Ajax. was betrok ken. Putman zette zeven jaar ge leden samen met Rita Young het Gaardings Songfestival op. Ter nagedachtenis aan de markante Gaardinger is zijn naam aan het festival verbonden. Geheel naar de wens van Putman heeft het fes tival, door deelname van vocalis ten uit heel Nederland, nu ook een landelijke uitstraling gekre gen. Den Haag/Maassluis Een 27-jari- ge inwoner van Maassluis is door de Haagse politierechter veroor deeld tot een werkstraf van 180 uur voor het op grote schaal kwe ken van hennep. Op 14 april rolde de politie in een kas in Maasdijk een kwekerij op met ruim 31.000 hennepstekken en 1400 hennepplanten. De hen nepkwekerij leverde aan koffie shops door heel Nederland. Volgens de man had hij tevoren toestemming gekregen van de po litie en de officier van justitie voor zijn zaak. Maar officier van justi tie mr. M. Schelfhout stelde te genover de politierechter dat slechts de vraag was voorgelegd of het Openbaar Ministerie pro blemen zou gaan maken als er een winkel met kwekersbenodigdhe den zou worden opgericht waar ook wat hennepstekjes verkocht zouden worden. Op die waag had het Openbaar Ministerie ontken nend geantwoord. Maar deze grootschalige teelt en handel is volgens Schelfhout wel degelijk strafbaar. De man is volgens de aanklacht ook na het oprollen van de kweke rij nog doorgegaan met de henne- phandel. Hij zou in Den Haag een ruimte hebben gehuurd voor de verdere teelt. Handlangers van de man werden in september in Maasland betrapt toen zij een con tainer hennepplanten aan het overladen waren. Officier van Justitie Schelfhout eiste vier maanden celstraf tegen de kwe ker, om te zetten in een werkstraf. De politierechter veroordeelde de man conform de eis. Door Carei van der Velden Vlaardingen Uit de luidsprekers klinken 'Morgenrood', 'Op naar het licht' en 'Wij stemmen rood'. De socialistische strijdliederen herinneren aan de tijd dat er nog een echte rode familie bestond, met de PvdA, de VARA, de NW en Het Vrije Volk als hechte pijlers. In Nivon-boerderij De Hoogkamer zyn 32 Gaardingse PvdA'ers van het eerste uur bij een gekomen. Zij worden gehul digd voor het feit dat zij al lid zijn zolang de partij-afdeling bestaat: precies vijftig jaar. Herinneringen staan natuurlijk centraal op een bijeenkomst die voor de meesten tegelijkertijd een reünie is. De gemiddelde leeftijd van de leden - die kort na de oor log lid werden van de sociaal-de mocratische partij- is zo'n 80 jaar. Het was in de tijd dat socia listen waren begeesterd door de 'doorbraakgedachte', zoals ook blijkt uit het verslag van de eerste ledenvergadering van de PvdA in Gaardingen. Voorzitter T. de Bruin stelde bij die gelegenheid hoopvol dat de vooroorlogse 'politieke machte loosheid' van de sociaal-demoera- ten voorgoed tot het verleden be hoorde. „De Partij van de Arbeid treedt in de plaats van drie andere partijen, de VDB, de CDU en de SDAP, Ook een groot aantal poli tiek daklozen heeft nu een defini tief onderdak bij ons gevonden. Wij zijn in staat een machtig blok te vormen dat de absolute meer derheid kan verkrijgen." Die droom uit 1946 kwam nooit uit, al kwam de PvdA bij gemeen teraadsverkiezingen in de jaren zeventig dicht in de buurt. In Gaardingen haalde de partij bij de laatste raadsverkiezingen zelfs minder stemmen dan de uit de marxistisch-leninistische bewe ging voortgekomen Socialistische Partij. Maar volgens de huidige afdelingsvoorzitter F. Meerhof heeft de PvdA naast een glorieus verleden toch ook een goede toe komst. „We moeten vanuit onze idealen aan een betere samenle ving blijven werken." Op deze vrijdagochtend dankt hij de oudgedienden voor hun in spanningen voor de partij. „De so ciaal-democratie heeft heel veel bereikt. Er is in Nederland voor iedereen een bodem gelegd voor een redelijk bestaan. Helaas lij ken we tegenwoordig af en toe weer eens door die bodem heen te zakken. De vraag wat goed is en wat slecht, is tegenwoordig veel moeilijker te beantwoorden, maar ik geloof niet dat onze idealen zijn veranderd. Het creëren van een rechtvaardige samenleving is nog steeds onze leidraad. Voor ieder een moet er een plekje onder de zon zijn." Van Lier Drie plaatselijke PvdA-kopstuk- ken laten met hun aanwezigheid hun waardering blijken voor de trouwe leden. Het zijn burge meester Stam, zijn voorganger Van Lier en wethouder K. van der Windt. Van Lier reikt de oorkon des uit. „Stelt u zich er niet al te veel van voor," zegt hij vooraf. „Ik. heb geen aanvulling op jullie AOW te bieden." Tot de gehuldigden behoort mevrouw B. Comelisse, op haar 79ste nog steeds actief in het afde lingsbestuur. „Ik zit in de vrou wenpraatgroep en verzorg de le denadministratie. Verder zorg ik ervoor dat de Achterban de deur uitgaat." Zij hoort tot de noeste werkers in de partij. Het is de categorie die het liefst op de achtergrond blijft. Tot het meer tot de verbeelding sprekende werk van gemeente raadslid voelde Comelisse zich nooit aangetrokken. „Mijn man heeft in de raad gezeten, van 1962 tot '76. Ik ben een mens dat moet werken. Ik ben er niet de persoon naar om lang te luisteren tijdens vergaderingen." Het spijt haar dat de partijcultuur grotendeels verloren is gegaan. „Vroeger gingen we op 1 mei naar het graf van Troelstra. En strijd liederen worden ook niet meer ge zongen. Persoonlijk vind ik dat erg, maar ik begrijp het wel. Mijn kinderen hebben er ook geen in teresse voor. Het is daarom niet vreemd dat de party het ook niet meer wil." Toch is Comelisse blij dat de par tij 'met z'n tyd meegaat'. „Ik snap alleen niet goed wat Rottenberg met vernieuwing bedoelt, maar dat kan ook aan mijn leeftijd lig gen." Ook heeft zij begrip voor de huidige, moeilijke positie van de PvdA in het paarse kabinet, ai kost het haar moeite. „In mij hoofd begrijp ik wel dat de PvdA overstag is gegaan bij het privati seren van de Ziektewet. Maar in m'n hart vind ik het jammer dat de PvdA daarmee voorop loopt." Door Jelle Gunneweg Vlaardingen Een handvol stille vens in vitrines, met karaffen en schaien. Tientallen werken met gebroken vazen en scherven van uil de Griekse oudheid geplukte kruiken. En vele. vele prenten met ogen. in alle kleuren en ma ten. Het kostte amateurschilders duidelijk moeite een originele in valshoek te bedenken voor het centrale thema van het Talens Pa let 1996. Slechts een enkele ama teurschilder uit de regio Rotter dam bleek daartoe in staat. Het Talens Palet is een landelijke prijs die om de twee jaar beschik baar wordt gesteld door verffabri- kant de Koninklijke Talens, die daarmee de amateurs wil stimule ren en een bijdrage wil leveren aan de waardering voor de ama teurschilderkunst. Vanaf de eer ste aflevering bleek de belangstel ling van de hobbyisten voor deel name aan een wedstrijd groot. In 1991 zonden 2800 amateurs hun werk in. twee jaar later was dat aantal toegenomen tot meer dan vierduizend. Dit jaar doen ruim zesduizend amateurschilders een gooi naar het Talens Palet 1996, onder wie 126 deelnemers uit de regio Rotterdam. Per aflevering wordt een thema opgegeven, waarmee de deelne mers aan de slag moeten. Het the ma wordt steeds ontleend aan het werk van een Nederlandse au teur, die bij voorkeur zelf ook schildert. Deze aflevering lieten de amateurschilders zich inspire ren door een fragment uit het ver haal 'Flesjes' van auteur Tim Krabbé: „Daar moest heel wat ka pot zijn. maar meer nog greep de aanranding ervan mij aan - de verbroken stilte, de aanwezigheid van ogen die zonder liefde geke ken hadden. Ik zag het voor me: geschonden vitrines; amforen, ka raffen. schalen, amuletten, met één haal in de dievezak geveegd, hindert niet wat er breekt dat tweeduizend jaar heeft geleefd." Een slecht gekozen thema, oor deelde de regionale jury deze week in het regionale coördina- punt te Gaardingen. Het tekst fragment leent zich te veel voor een letterlijke vertaling in beeld. En het vraagt enorm veel fantasie van de deelnemers om er een ei gen invulling aan te geven, terwijl het oorspronkelijk bedoeld is voor alle niveaus, dus inclusief begin- Zoals gezegd, slechts een enke ling bleek in staat een eigen in vulling te kunnen geven aan het thema. En die werden er door de jury dan ook meteen uitgeplukt. Zeer te spreken was het panel over het olieverfdoek van de Rot terdammer P.H. Slootweg. Hij had op zeer zorgvuldige wijze een ouderwets type boef neergezet, die met begerige ogen enkele ka raffen uit een vitrine in een jute zak stopt. Ook de door de Gaar dinger A. Hoogendijk diagonaal geaquarelleerde rivier met scher ven van kunstvoorwerpen mag van de deskundigen door naar Utrecht, evenals het zeer verha lende oliedoek van stadgenote J. A. C. van Wieringen-Winters van een huilend jongetje dat met zijn bal een ruit in een museum zaal heeft kapot getrapt. De Maassluizer F. de Ruijter viel eveneens in de prijzen, vanwege zijn techniseh knap uitgevoerde aquarel van een bierblikje temid den van historische kunstvoor werpen. De vijfde winnaar is M. Schutler uit Rotterdam, met haar blauw-roze doek van een dichtge timmerd huis en een verlaten ge zin. Daarmee werd het toch nog een gevarieerde afvaardiging aan hel Talens Palet 1996. De vijf win naars hebben immers op zeer uit eenlopende wijze invulling gege ven aan het centrale thema: van stripachtig tot abstract, in aqua rel, olieverf of gemengde techniek en van sober tot fel kleurgebruik. Ook de achtergronden zijn%vct divers, qua woonplaats, (de jongste i s 42, de oudste b en ervaring: sommigen hebben een cursus gevolgd bij een creatief centrum, anderen krijgen nog steeds begeleiding of zijn vol ledig autodidact. Gisteravond is het winnende vijf tal in de bloemtjes gezet in de Vrije Academie te Gaardingen, tijdens de opening van de ten toonstelling met al het ingezon den werk uit de regio Rotterdam- Hoek van Holland. Zij kregen een bolvormig kunstwerk van glas met daarin geslepen een palet, en een penseel met inscriptie. De door het coördinatiepunt ingestel de extra prijs voor de Gaardinger W. van Gilst, was een zeefdruk van de plaatselijk kunstenaar Pe ter Dumas. De regionale winnaars gaan door naar de landelijke jurering, die tien genomineerden en één win naar bepaalt. Op 10 mei wordt de winnaar bekend gemaakt door Koningin Beatrix en Tim Krabbé. De werken van alle regionale prijswinnaars worden vanaf dan ook geexposeerd op de landelijke Talens Palet Expositie in het Na tionaal Museum van Speelklok tot Pierement in Utrecht. De expositie in het CuPnreel Centrum Hollandia aan de Dost- havenkadc 42 in Gaardingen loopt tot en met vrijdag 1 maart. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 9.00 tot 17.00 uur, donderdag- en vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De jury was erg te spreken over het olieverfdoek van Rotterdammer P.H.SIootwegdiezeerzorgvuI- digeenouderwetstype boef neerzette, die met begerigeogen enkele karaffen uit een vitrine ineen jutezak stopt. Foto Roel Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1