13 De Pelmolen opnieuw prooi voor vlammen Onderduiker is na 50 jaar op zoek naar zijn redders Christelijke partijen willen gratis parkeren op zondag Rotterdams Dagblad 'Ik zag de vonken op me afkomen, doodeng' Turken tonen zich goede gastheren tijdens Ramadan Werklozenproject voor migranten Twee jaar geëist tegen hoertje voor neersteken klant 2004536 Auto van de weg gehaald Man vangt bot Inbraken in Spaanse Polder "DE 75 R5?STSTëÉN DË MOÓI&TE IN VERF EN BEHANGi: VAN LOENEN OP DE DAM IN SCHIEDAM TEL. OIO 426 6192 Waterweg Dinsdag 13 februari 1996 Door Jelle Gunneweg Vlaardingen Vele honderden Vlaardingers hebben vannacht vanaf de Oosthavenkade de brand in de Pelmolen aan de overkant van het water gevolgd. Ze werden aangetrokken door dikke rookwolken, die ver boven het pand uitstegen. 'Een mooie fik/ luidde de eensluidende conclusie van de om standers, inclusief de brandweerlieden. De schade is naar ver houding beperkt: alleen de derde en vierde verdieping en het dak aan de Nieuwe Waterweg-kant zijn volledig door de brand verwoest. Door de halve meter dikke muren kon het vuur zich niet naar het deel richting sluis verspreiden. De bewoners in seniorenflat De Bolder hebben echter vannacht een angstig uurtje doorgemaakt. De wind kwam vanuit het noor den, waardoor miljoenen kleine vonken en flinke rookwolken van af de Pelmolen richting de hoge flat werden geblazen. Van slapen kwam het dan ook niets meer. De meeste bewoners hielden gehuld in duster of dikke winterjas de bluswerkzaamheden nauwlet tend in de gaten. „Ik lag al in bed en rook plotseling een brandlucht. Toen ben ik er maar weer uitgekropen. Ik dacht eerst dat er brand bij de buurtjes was maar toen ik naar buiten keek, zag ik mets meer door de rook," vertelt een bewoonster van de vierde verdieping. Haar buurvrouw heeft staan huilen voc het raam, zo angstig vond ze de brand. „Ik zag de vonken op me afko men. doodeng. Door de rookont wikkeling werd de flat helemaal verduisterd. We hebben nog één geluk, dat bet gras zo nat is door de sneeuw. Misschien had het vuur zich anders ook naar ons ver spreid." Brandweervoorlichter D. Krab bendam is verbaasd over de on rust onder de oudere bewoners. Volgens hem is er geen moment brandgevaar geweest voor de se niorenflat, daarvoor is de afstand tot de Pelmolen te groot. „We heb ben wel enkele auto's van bewo ners weggesleept omdat ze in de weg stonden en de vonken er an ders inbranden. Maar van enig ge vaar is geen sprake geweest." Rond half twaalf stond de leeg staande voormalige graanopslag plotseling in lichterlaaie. De brandweer vermoedt daarom dat het vuur al eerder is ontstaan, omdat bij aankomst de brand in volle gang was. Vier langs het pand afgemeerde binnenvaart- tankers zijn direct na aankomst naar de Nieuwe Waterweg gediri geerd, vanwege het gevaar voor overspringende vonken. Ook werd de omgeving voor het pu bliek afgezet. Slecht eventjes zijn de brand weerlieden in het pand geweest, om de gas- en zuurstofflessen te verwijderen die werklieden die dag hadden achtergelaten. Maar vanwege het instortingsgevaar - de sloopwerkzaamheden voor de renovatie waren al in volle gang - werd al snel besloten alleen nog vanaf buiten de brand te blussen. De Vlaardingse brandweer werd daarbij geassisteerd door het Schiedamse korps en twee blus boten van de havendienst. Rookwolken Even na twaalven stortte het dak in, waarna grote zwarte rookwol ken tevoorschijn kwamen. Rond half één werd het sein brand meester gegeven. De brandweer is daarna nog de hele nacht actief geweest om het pand te bewaken, Vanochtend vroeg heeft bouw- en woningtoezicht een eerste onder zoek uitgevoerd aan de buitenmu ren. De uitslag daarvan is nog niet bekend. De Pelmolen is één van de oudste industriële bedrijfspanden in Vlaardingen, Het in 1873 neerge zette gebouw maakte oorspronke- lijk deel uit van de stoommeelfa- briek De Maas, De opstallen wer den in 1921 verkocht aan de nv De Hollandsche Pelmolen, die in de fabriek een pelinrichting vestigde voor peulvruchten. In 1988 wer den de bedrijfsactiviteiten defini tief gestaakt, waarna het pand lange tijd leeg stond. Pogingen enkele jaren geleden om in de Pelmolen luxe koopap partementen onder te brengen, mislukten omdat gevreesd werd voor onvoldoende belangstelling. Begin dit jaar gaf de provincie wel toestemming om 36 huurwonin gen in het pand te creëren. Slo pers zijn direct daarop in op dracht van de SSN aan de ingrij pende verbouwing begonnen. Overigens is het niet voor het eerst dat er brand heeft gewoed in de Pelmolen. In 1957 ging de zol der ook al in vlammen op. Blusboten assisteerden de tientallen Vlaardingse en Schiedamsebrandweerlieden bij de bestrijding van de brand in de Pelmolen. Foto Roel Dijkstra Schiedam Een aantal politie agenten, welzijnswerkers, ambte naren en 'gewone' Schiedammers ging gisteravond gretig in op de uitnodiging van de Turkse Ver eniging Schiedam. Ter ere van de Ramadan richtten de gastheren gisteravond direct na zonsonder gang een lekker diner aan. De gasten konden op deze manier wat leren over de gewoonten van de Turkse bevolking tijdens de heilige Ramadan-maand. Het religieuze feest duurt dertig dagen en beleeft komende zondag baar feestelijke einde. De Rama dan vertoont overeenkomsten met de vastentijd in de christelij ke kerken, maar de islamitische gelovigen moeten zich veel meer ontzeggen. Tussen het opgaan van de zon en zonsondergang mo gen ze tijdens de Ramadan eten noch drinken. In totaal namen zo'n 140 Schiedammers deel aan het diner, dat werd gehouden in het Migran tencentrum aan de Parkweg. Vrouwen en mannen gingen ge scheiden aan tafel. Het aantal Schiedammers van niet-Turkse origine bedroeg zo'n vijfentwin tig, De goede banden werden later op de avond ook verstevigd tij dens een excursie door de Mura- diye Moskee aan het Raam. De Turken oogsten veel bewonde ring met de prachtige inrichting van het religieuze centrum, dat verleden jaar werd geopend. Na zonsondergang gingen Nederlandse en Turkse Schiedammers gezamenlijk aan tafel. Hetfees- telijk diner werd aangericht ter ere van de Ramadan. Foto Roei Dijkstra Door Ben van Haren. Vlaardingen De Amsterdamse kunstenaar Harry Visser wil het Streekmuseum Jan Anderson een permanente expositie schenken over de steun die joden hebben gekregen in Vlaardinger-Am bacht. Hij is vorig jaar, bij de her denking van vijftig jaar bevrij ding, een zoektocht gestart naar de Vlaardingse families die hem en dertien andere joodse onder duikers gedurende de Tweede Wereldoorlog in leven en uit han den van de Duitse bezetter heb ben gehouden. Het gaat om mensen die niet gere gistreerd staan als leden van de Vlaardingse illegaliteit. In het vo rig jaar verschenen boek van his toricus Klaas Komaat over Vlaar dingen in oorlogstijd komen twee Vlaardingen De fracties van CDA en SGP/RPF/GPV in de Vlaardingse gemeenteraad heb- hen in een gezamenlijke brief wethouder T.W, van dei Steen (verkeer) opgeroepen te zorgen voor voldoende parkeergelegen heid voor de kerkgangers. Door het afsluiten van het Veerplein en het bouwrijpmaken van de voor malige parkeerplaats aan de Dijk- steeg kunnen de honderden be zoekers van Grote Kerk en Sion- kerk de auto niet kwijt. „Er komen veel mensen uit de re gio naar de beide kerken in het centrum," licht M.W. Lensvelt (SGP/RPF/GPV) toe. „Veel men sen ook uit bejaardentehuizen, die worden opgehaald en weer thuisgebracht. Mensen die door gaans sleeht ter been zijn en voor wie het bezoek aan de kerk vaak het enige uitstapje van de week is." Vorige week brachten de christe lijke partijen in de gemeenteraad het probleem al ter sprake, waar over eerder de kerkbesturen al brieven hadden gestuurd aan het gemeentebestuur. Vooruitlopend op het gesprek dat de raadscom missie voor verkeer, vervoer en groen aan het einde van de maand met de wethouder gaat voeren, doen CDA en SGP/RPF/GPV een aantal suggesties. Zo wordt geopperd om het Veer plein op zondagen en christelijke feestdagen open te stellen voor gratis parkeren voor kerkgan gers. Lensvelt: „Het Veerplein is sinds 1 januari afgesloten, maar het duurt nog tot september eer het opnieuw wordt bestraat. Ze kunnen er toch borden neerzetten dat het verboden is om er te par keren, behalve op zondag. Net zo als bijvoorbeeld langs de Mara- thonweg, waar - voor de voetbal verenigingen- op zondagen op beide rijbanen mag worden ge parkeerd. Ook daar geldt voor werkdagen een parkeerverbod." Een ander voorstel dat de twee fracties doen, is het openstellen van de parkeergarage Liesveld of het parkeerdek voor de kerkgan gers. Als derde mogelijkheid wordt geopperd op zon- en chris telijke feestdagen toe te staan dat er auto's rond de twee kerken mo gen worden gestald. „Net als vroeger, toen ik nog een klein ventje was, en de boeren hun paard en wagen rond de Grote Kerk neerzetten," aldus Lensvelt. Volgens de SGP/RPF/GPV-frac- tievoorzitter is er by het uitvoeren van de diverse bouwplannen in de stad onvoldoende rekening ge houden met de kerkgangers. „De plannen voor de Dijksteeg/ Sclaavenburch lagen er drie jaar geleden al. De woningen en par keergarage (met 160 openbare plekken, red.) hadden al lang ai' kunnen zyn. Nu duurt het nog twee jaar voordat het terrein is be bouwd. „Los daarvan dienen er gewoon voldoende gratis parkeerplaatsen te zijn voor de kerkbezoekers. Je kunt mensen uit Holy-Noord toch niet vragen om lopend naar de kerk te komen. Dat is een uur lo pen. Een uur heen en een uur te rug. Twee keer per dag. Dat kun je toch niet van de mensen ver langen," aldus Lensvelt, die bena drukt dat de twee partijen niet de ze brief wethouder Van der Steen vast een stukje op weg wil helpen een oplossing te verzinnen. Maassluis De gemeente Maas sluis gaat twintig langdurig werklozen van Turkse en Marok kaanse afkomst aan het werk helpen. Dit gebeurt naar aanlei ding van een project van de Stichting Instituut Voor Indivir dueel Onderwijs (IVIO) en het Nederlands Centrum Buitenlan ders. Deze twee organisaties hebben gezamenlijk een aanvraag inge diend bij het ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegenheid om in aanmerking te komen voor een zogenoemde Melkert II loonkostensubsidie. IVIO heeft daarna 750 plaatsen toegewezen gekregen voor Turkse en Marok kaanse werklozen, waarvan er twintig zijn toebedeeld aan Maassluis, IVIO neemt de deel nemers aan het project in dienst, waarna voor hen op zoek wordt gegaan naar passend werk. Als de deelnemers eenmaal aan het werk zyn, blijft de begeleiding gehandhaafd. Streven is dat de deelnemers uiteindelijk door stromen naar een reguliere baan. Deelnemen kost drieduizend gulden per werkloze. De ge meente betaalt dit uit het budget voor uitstroomgelden in het ka der van de sociale vernieuwing. Deze regeling stelt premies be schikbaar wanneer werklozen uit de bijstand aan het werk ko men. van die families (De Bruijn en Swaneveld) slechts terloops ter sprake. De astmatische Visser (toen 13 jaar) kwam in 1942 met zijn vader en moeder vanuit Amsterdam te wonen op het onderduikadres Narcisplein 12 in Vlaardinger- Ambacht. Op de zolders van de daar wonende familie Jansen en de buren, Swaneveld, zouden op zeker moment veertien joodse mensen veilig onderdak hebben gevonden. In het voorjaar van 1944 werden de huizen aan het Narcisplein aangewezen voor inkwartiering van Duitse officieren. Alle onder duikers zijn toen opgevangen m de op 400 meter gelegen woning van waterstoker De Bruijn, op de hoek Rozenlaan/Leliestraat. En kele maanden voor de bevrijding werden de veertien joden ver spreid over andere adressen in Vlaardinger-Ambacht. Vader, moeder en de twee oudste zoons Visser kwamen toen terecht bij een familie De Joode aan de Van Linden1 van den Heuvelisin- gel. Op 9 mei 1945 stond het jood se echtpaar Visser daar, bij hun vertrek naar het midden van het land waar hun drie jongere kinde ren waren ondergebracht, oog m oog met gewapende BS'ers omdat hun gastheer werd verdacht van NSB-sympathieen, Harry Visser en zijn broer Maurits hebben nog enige tijd bij de betreffende fami lie ingewoond. Alle via Jansen en Swaneveld in Vlaardinger-Ambacht opgevan- Door Carelvander Velden Rotterdam/Schiedam Zwaar bloedend belandde een Schiedammer op de vroege och tend van 3 december van het vo rig jaar «p de stoep langs de Rot- terdamsedijk, De snelle vondst door de politie betekende de red ding van de man die een twintig centimeter diepe steekwond in de buik had opgelopen. De prosti tuee die daarvoor door justitie verantwoordelijk wordt gehou den, hoorde gisteren twee jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen. Het slachtoffer en de 31-jarige vrouw hadden elkaar enkele uren voor het drama leren kennen in een drugspand aan de Buitenweg straat in Rotterdam. De man was er naartoe gegaan om cocaïne te kopen. Het duo verliet samen het huis, met de afspraak dat de wouw de Schiedammer voor 50 gulden oraal zou bevredigen in de auto. Over het voorafgaande zijn het slachtoffer en de verdachte het min of meer eens. Daarna lopen de lezingen uiteen. Volgens de man stak de verdachte hem tij dens een langdurig nachtelijk verblijf in de auto op een gegeven moment onverhoeds met zijn mes in de zij. Het steekwapen had de man volgens zijn zeggen in de au to bij zich om de cocaïne te prepa reren voor het gebruik. De vrouw zou de aanslag hebben gepleegd met voorbedachten ra de, omdat zij het had voorzien op zijn luxe personenauto, waarmee zij na de steekpartij inderdaad vanuit Schiedam op de vlucht ging. De wouw vertelt een ander ver haal. Volgens haar had de man op een gegeven moment het sla gersmes te voorschijn gehaald om haar te dwingen hem zonder con doom te bewedigen. Dat ge beurde volgens de prostituee na dat een eerdere poging hem sexu- eel aan zijn gerief te laten komen met een voorbehoedsmiddel om zijn geslachtsdeel was mislukt. In de worsteling die daarna ont stond, zou het mes per ongeluk in zijn lichaam zijn geschoten. Ongeluk De officier van justitie hechtte gistermiddag in de Rotterdamse rechtbank weinig geloof aan dit verhaal. „Het slachtoffer heeft verklaard dat de vrouw tijdens de rit al veel belangstelling voor de auto toonde. Hij hoorde plotseling een harde klap op zijn buik. De auto is later aangetroffen bij een bekende van de wouw m Den Haag. Dit was een kille diefstal die gepaard ging met fors geweld. Er waren twee spoedoparties no dig om de man te redden." Een ongeluk was de steekpartij volgens de officier in ieder geval niet. „Het mes heeft door tal van spieren heen gesneden De iwaalf-vingenge darm, de lever, de alvleesklier en een slagader werden beschadigd. Alles duidt erop dat er met kracht is gesto ken. De verdachte heeft bij de po litie bovendien verklaard dat zij eerst het mes heeft afgepakt en dat er daarna is gestoken. Nu zegt ze dat ze er per ongeluk tijdens het afpakken van het mes is ge stoken." Advocaat mr. W. L. Catsman be streed de visie in de tenlasteleg ging. „Als de verklaring van de verdachte klopt, dan zou het mes aan de rechterzijde zijn lichaam moeten zijn binnengedrongen en een steek naar linksboven hebben veroorzaakt. In de praktijk is het mes recht omhoog het lichaam in geschoten. Dat kwam doordat mijn cliënt geknield voor de stoel van de man zat. Toen hij haar met het mes bedreigde, ontstond de worsteling. De verwonding is ont staan als gevolg van het weder zijds trekken aan het mes Er was sprake van een tragische samen loop van omstandigheden." Rechtbankpresidente mr. J. C. M. Middenkoop toonde zich ver baasd dat de 31-jarige verdachte in een wereld van drugs, prostitu tie en geweld is beland. „Ik lees dat u een tamelijk plezierige jeugd heeft gehad, met een goede band met uw ouders. Toch bent u op uw 17de cocaïne gaan gebrui ken. Waarom?" Volgens de wouw vloeide de ex perimenteerdrift voort uit haar avontuurlijke geest. „Ik ging naar Den Haag uit interesse voor de wereld van muziek en cultuur. Ik leerde er een oudere man kennen. Pas veel later ben ik heroïne gaan gebruiken. Op m'n 26ste was de relatie over. Toen ik 28 was, ben ik de prostitutie ingegaan. Nu ge bruik ik niets meer. Ik wil terug naar mijn ouders." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. gen joden hebben de oorlog over leefd. Hiervan zijn er nu nog drie in leven, van wie Harry vorig jaar eindelijk het Narcisplein terug vond. Dankzij de al vele jaren in die buurt wonende Rija Eigen- raam-Van der Kboy heeft hij in middels een aantal van zijn red ders teruggevonden. Maar hij loopt nog met vragen rond. Zoals bijvoorbeeld: „Waarzijn Dick Rie- dé en Cor Kervers, de mannen die ons aan het eind van de oorlog van voedselbonnen voorzagen?" Morgen in het Rotterdams Dag blad meer over de opvang Am sterdamse joden in Vlaardinger- Ambacht en de plannen van Har ry Visser. Vlaardingen Een met knippe rende alarmlichten rijdende auto is maandagmiddag door de politie van de mr. L.A. Kesperweg in Vlaardingen gehaald. Bij controle bleek de 21-jarige Rotterdamse bestuurder niet de eigenaar te zijn. De eigenaar krijgt een boete en dient zijn voertuig voor mini maal drie maanden te verzekeren. Maassluis—Tegen een automobi list die maandagochtend op de Koningshoek in Maassluis zonder rijbewijs m een auto reed, is pro ces-verbaal opgemaakt. Tijdens zijn aanhouding weigerde de man zijn naam op te geven en ook dat kwam hem duur te staan. Het is namelijk strafbaar persoonsgege vens voorde politie te verzwijgen. De man gmg met twee processen- verbaal naar huis. Schiedam In de Spaanse Polder m Schiedam is afgelopen week einde bij twee bedrijven ingebro ken. Bij drie andere bleef het bij een poging. Dat heeft de politie van Schiedam vanmorgen be kend gemaakt. De dieven hebben, om zich toegang tot de panden te verschaffen, de lichtkoepels gede monteerd, waarbij aanzienlijke schade is ontstaan aan de pla fonds. Onduidelijk is nog wat er is weggehaald. De drie andere pogingen zijn mis lukt omdat de inbrekers na het weghalen van de koepels tot twee maal toe tn een koelcel uitkwa men De derde keer bleek voor dc indringers de afstand tussen de vloeren het dak te groot. l|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1