Schoolverzuim neemt fors toe Weer zelfmoord in Huis van Bewaring Sociale teams moeten 'risico-leerlingen' opsporen Zee dichtbij, strandseizoen ver weg 'Nieuwe maatregel fysiotherapie onverantwoord' Opstelling wethouder Smit verbijstert coalitie Einde geëist van lozing door ECH-fabriek Shell Automobiliste door hartstilstand getroffen Schietpartij pal voor politiebureau Joegoslaaf uitgeleverd Arbeidsbureau gaat samenwerklngsproef aan rYMMihiu nn/ir s7wssaS SSBöBk, Recordaantal aanmeldingen Ondernemersprijs Ruit vernield Invallen in dealpanden Gewiekste berovers Staaï gestoien Rotterdams Dagblad Dinsdag 13 februari 1996 Rotterdam Greenpeace en de Zuidhollandse Mi lieufederatie willen via de Raad van State in Den Haag bereiken dat Shell wordt gedwongen te stop pen met het lozen van organochloorhoudend afval water vanuit de ECH-fabriek in Pemis. De twee mi lieu-organisaties hebben gisteren bij de Raad van State aangedrongen op schorsing van de milieuver gunning die de minister van Verkeer en Waterstaat voor de lozing heeft afgegeven. Zij willen dat 'de mi nister zal worden bevolen aan die lozing een eind te maken', zegt hun advocaat mr. J. M. van den Berg. In de ECH-fabriek in Pemis wordt de basisstof ge maakt die wordt toegepast in epoxyhars. Volgens Greenpeace en de Milieufederatie heeft Shell ruim de tijd en de gelegenheid gehad om de lozing van het daarbij vrijkomende crganochloorhcudende afval water tot aanvaardbare proporties terug te brengen en is dat niet het geval. De milieu-organisaties en de minister verschillen van mening over de vraag tot welk niveau de lozing inmiddels moet zijn teruggebracht. Volgens de mi nister moest de lozing ten opzichte van 1990 met tachtig procent zijn teruggebracht. Daaraan wordt vrijwel voldaan, zo liet een woordvoerder van het mi nisterie gisteren weten. De aanzienlijk strengere lo- zingseis waaraan Shell zich volgens de milieu-orga nisaties nu al moet houden, wordt volgens de minis ter pas na 2005 van kracht. Shell en het ministerie van Verkeer en Waterstaat voerden aan dat het bedrijf de ECH-fabriek gaat mo derniseren. In 2003, of mogelijk eerder, zal Shell vol doen aan die lozingseis, zegt een woordvoerder van het ministerie. Greenpeace en de Milieufederatie hebben ook bezwaren over de wijze waarop de lozing op dit moment is beperkt. Om de doelstelling te be reiken is na overleg tussen Shell en Verkeer en Wa terstaat -tijdelijk - de produktie-omvang terugge bracht. De Raad van Sprake doet vandaag nog uitspraak in deze zaak. Rotterdam Een 72-jarige automobiliste uit Slie- drecht is gisteravond na een hartstilstand om het le- ven gekomen bij een ongeval op de A16 bij Ridder kerk. Haar auto raakte de vangrail raakte, schobt door het gras, schampte een lichtmast en kwam via het talud tot stilstand op het ijs van een bevroren plas. Zij overleed later in liet Jaeobus-ziekenhuis in Zwijndrecht RotterdamBü een schietpartij pal voor het politie bureau aan het Eendrachtsplein zijn gisteren twee personen gewond geraakt. Een 24-jarige Rotterdam mer werd in de kaak getroffen en een 26-jarige Am- sterdammer in zijn onderbeen. Be schutter, een 33- jarige Rotterdammer, kon na een tip van een getuige worden aangehouden in zijn woning. De man was om half vier uit zijn auto gestapt en opende daarna het vuur op de twee slachtoffers, die na de schietpartij voor hulp direct doorreden naar het ziekenhuis Dijk- zigt Volgens getuigen klonken er minstens drie schoten kort na elkaar. Twee van de kogels troffen de slacht offers. Het andere projectiel doorboorde de etalage- ruit van de woningmrichtingszaak Galerie Peter van Zoetendaal, op de hoek van de Rochussenstraat en .het Eendrachtsplein. De kogel liet een grote ster achter in de rechter bo- venhoek van de winkelruit. Winkelbediende E. Brou wer merkte het kogelgat pas na een uur op. „Ik was boven bezig met klanten," vertelt ze. „Ik hoorde wel twee doffe knallen, maar ik dacht dat er misschien e.en klant binnenkwam." Pas later, toen ze haar clientèle uitgeleide deed naar de uitgang aan de Eendrachtsplein-zijde, viel haar oog op de glasscherven die over een caramel-kleurig design-bankje verspreid lagen. Brouwer vatte het in cident tamelijk lakoniek op. Ze wijst naar buiten. „Daar op het fietspad liggen de glasscherven nog," gebaart ze. De straat is afgezet met rood-witte linten. Op de middenberm, naast de tramrails, staat een grijs/witte Toyota, waarin twee getuigen van de schietpartij hebben gezeten. „Twee dames," zegt Brouwer. „Die zullen er wel niets mee te maken hebben," Het afsluiten van het Eendrachtsplein wordt niet door iedereen geapprecieerd. Ben jeugdige bromfiet ser rijdt -tegen de richting in - gewoon onder het - lint door. Hij wordt hardhandig door een agent ver wijderd. Rotterdam Zweden heeft besloten om 42-jarige Joegoslaaf, die word! verdacht van een dubbele moord in Rotterdam-West, uit te leveren aan Neder land, De man wordt ervan verdacht dat hij op 2 maart 1991 in een Joegoslavisch restaurant aan de Voorha ven in Delfshaven een 35-jarige vrouw en een 38-jari- ge man om het leven heeft gebracht. De slachtoffers, beiden ook van Joegoslavische afkomst, woonden in Rotterdam en Schiedam. De recherche wist enkele weken na de moord wie de dader was, maar hij bleek voortvluchtig. In december 1995 werd hij opgepakt in Zweden. Rotterdam Door een samenwerkingsverband met MKB Adviseurs aan te gaan, hoopt het Regionaal Bu reau voor de Arbeidsvoorziening (RBA) in de regio Rijnmond meer vacatures te laten vervullen door werkzoekenden die bij hen ingeschreven staan. Het samenwerkingsverband is een proefproject dat tot juni loopt. De bedoeling is dat de twee organisaties tijdens de adviserende contacten met bedrijven eikaars diensten introduceren. Als het project slaagt, hopen zij het samenwerkingsgebied, dat nu alleen in Rijnmond loopt, te vergroten. MKB Adviseurs houdt zich bezig met het geven van advies in bedrijfsovernames en opvolging tot juri- disch-fiscaie adviezen. Vupr de RBAis vooral de advi serende taken van het werven van personeel interes sant In samenspraak met het bedrijf zal MKB de va catures aan het RBA doorgeven. Op haar beurt zal de RBA de diensten van MKB aan bedrijven die dat no dig hebben, aanraden. Door Donald Bax Rotterdam Voor de derde keer in korte tijd heefteen gedetineer de in het Huis van Bewaring aan de Noordsingel zelfmoord ge pleegd. Zondagavond troffen de bewaarders het levenloze li chaam aan van een 29-jarige man die zich met zijn schoenveters had opgehangen. De man verbleef sinds 25 januari in het Huis van Bewaring op de zogenoemde inkomsten-afdeling op verdenking van diefstal. „Bo vendien stond hij niet als suïci daal te boek," zegt een woord voerder van justitie. „Ook daar om was er geen reden om de ve ters uit zijn schoenen te verwijde ren. Eerder maakten op 6 oktober twee gedetineerden in de Noord- singel een einde aan hun leven. Beiden verhingen zich. De man nen waren op verschillende afde lingen ondergebracht en werden enkele uren na elkaar dood aan getroffen in hun cellen. Op 3 ja nuari sprong een gedetineerde over een hek waarbij hij beide be nen verbrijzelde. Medio januari leidde een ruzie tussen twee gedetineerden indi rect tot de dood van een 31-jarige man. Het slachtoffer had zich met hand en tand verzet tegen plaatsing in een observatiecel ter voorkoming van een vechtpartij. Hij werd geboeid naar z'n cel ge bracht, waar hij by aankomst bleek te zijn overleden. Ofschoon politiearts consta teerde dat de man door versti king om het leven was gekomen, twijfelde raadsman mr. K K ter Brake van de overledene hier na drukkelijk aan. Een aantal gede tineerden ging een stapje verder. In een advertentie verzochten zij minister Sorgdrager (Justitie) een einde te maken aan de, wat zij noemden, 'onmenselijke toe stand' in de Noordsingel. Justitie noemt het 'min of meer puur toeval' dat in Rotterdam in korte tijd drie gedetineerden zelf moord hebben gepleegd. Volgens de woordvoerder geldt het inci dent van 3 januari niet als een suïcide-poging. Hij zegt dat de zwaar gewond geraakte gedeti neerde met zijn sprong opname in een ziekenhuis wilde afdwin gen. „Daar zijn aanwijzingen voor," zegt de woordvoerder. Er is volgens justitie geen enkele aanleiding om te twijfelen aan de deskundigheid van de peniten tiair inrichting werkers (piwters) in het Huis van Bewaring aan de Noordsingel, Ook is er genoeg personeel en er is geen sprake van een te hoge werkdruk. In de Noordsingel verblijven ruim 450 gevangenen en werken ongeveer tweehonderd bewaarders. „De Noordsingel voldoet aan de nor men die aan alle Huizen van Be waring worden gesteld," weet de woordvoerder. Hij 2egt dat de Noordsingel een groter suïcice-risico loopt dan an dere Huizen van Bewaringen of (half) open inrichtingen. „In de Noordsingel zit de zware catego rie gedetineerden en ook gevan genen met een psychische stoor nis. Dan ligt de kans op zelf moord hoger." De Rotterdamse strafpleiter mevrouw mr. I. N. Weski zegt van haar cliënten geen slechte berich ten te ontvangen over het perso neel in de Noordsingel. „Die krijg ik wel uit - bijvoorbeeld- Haar lem en Utrecht," vertelt zij. „De bewaarders in de Noordsingel functioneren ook beter dan in De Sehie. Zij hebben meer erva ring." Mr. Weski toont zich een fervent voorstander van het aantrekken van meer personeel. „Dat is een structureel gegeven. Men zou er ook goed aan doen de medische faciliteiten uit te breiden. Ik heb begrepen dat gedetineerden daar nu veel te weinig gebruik van kunnen maken" Het landelijke aantal gevallen ran zelfmoord is in 1995 gigan tisch toegenomen. In 1994 pleeg den drie gedetineerden zelf moord, een jaar later waren dat er 16, een toename met meer dan vijfhonderd procent .Natuurlijk baart ons dat zorgen," erkent de woordvoerder. „Er wordt deze maand nog een rapport afgerond door de com missie Van Dinter. Die commis sie moet de minister de nodige aanbevelingen doen voor suïcide preventie. Dat zou bijvoorbeeld uit bijscholing van de bewaarders kunnen bestaan." Rotterdam Het schoolverzuim in Rotterdam neeml fors toe. Het aantal meldingen door scholen is in vier jaar tijd toegeno men van 1009 naar 1570 per jaar. Daarnaast steeg het aantal meldingen over leerplichtige kinderen die nergens op een school staan ingeschreven van 904 per jaar naar 1099. Afgelo pen schooljaar zijn 339 processen verbaal uitgeschreven we gens ontduiking van de Leerplichtwet. Dat waren er vier jaar geleden 35. Om het toegenomen schoolver zuim het hoofd te bieden, heeft de dienst Stedelijk Onderwijs het aantal leerplichtconsulenten uit gebreid. Op dit moment zijn op enkele scholen voor voorberei dend beroepsonderwijs en mavo al 'sociale teams' werkzaam met een schooimaatsehappelijk wer ker, een leerplichtconsulent, een schoolarts en een leerlingenbege- leider. Het is de bedoeling dat de ze teams op zo veel mogelijk scho len actief worden. De sociale teams hebben tot taak 'risico-leerlingen' op te merken zodat een preventieve aanpak mo gelijk is. Ook de scholen zelf rich ten zich meer en meer op preven tie van schoolverzuim. Doordat de verzuimregistratie de laatste tijd is verbeterd, zijn scholen beter in staat problemen als spijbelen meteen aan te pakken, De dienst Stedelijk Onderwijs en het bureau Fonds Aehterstands- bestrijding Onderwijs zijn verder bezig een nieuw soort opvang te maken voor jongeren die om uit eenlopende redenen niet meer te handhaven zijn op school. Ge dacht wordt aan een formule die vergelijkbaar is met die van het Buro Halt, waar jongeren werk straf krijgen om vervolging te voorkomen. Op korte termijn zul len enkele pilot-projecten van start gaan. Toename De leerplichtconsulenten signale ren, naast een toename van het schoolverzuim, ook een 'verdich ting van de problematiek'. Het soort problemen waarmee zij te maken krijgen wordt zwaarder. Vorig schooljaar zijn 253 leerlin gen met gedragsproblemen in be handeling genomen die moeilijk of in het geheel niet plaatsbaar zijn op een school. Jongeren van 13 tot 15 jaar zijn Ln die groep het meest vertegenwoordigd. Daarnaast is sprake van ongeveer honderd dolende 'schoolverlaters' die wel leerplichtig zijn maar geen school bezoeken. In deze groep zijn relatief veel Marok kaanse jongeren. Dooi, natte sneeuw en regen hebben ervoor gezorgd dat 'de zee in Hoek van Holland wat dichterbij is komen te lig gen'. Bij de Badweg staan stukken parkeerterrein, straat en duin onderwater. De grijze lucht boven dit alles maakt het nog eens extra dui delijk: het nieuwe strandsei zoen is nog ver weg. Foto jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam Een recordaantal bedrijven, niet min der dan 155 ondernemingen uit de regio Rotterdam, heeft zich aangemeld voor de wedstrijd om de Rotter damse Ondernemersprijs 1996. Nog nooit eerder dongen zoveel ondernemers mee naar de jaarlijkse onderscheiding, die op zaterdag 20 april wordt uitge reikt door minister Wijers (Economische Zaken). Voor de winnaar ligt naast een trofee en een oorkon de een geldprijs van 10.000 gulden klaar. De inzen dingen zijn onderverdeeld op basis van het aantal werknemers. Ondernemingen met minder dan tien medewerkers vallen in de categorie kleinere bedrij ven. Bij tien of meer werknemers valt de zaak in de categorie middelgrote/grote ondernemingen. Rotterdam Drie onbekenden hebben vannacht de winkelruit van een slagerij aan het Jacob van Campenplein in de Prins Alexan- derpolder vernield. Waarschijn lijk hebben ze daarbij gebruik ge maakt van vuurwerk. Rotterdam De politie heeft gis teren invallen gedaan in dealpan den aan de Hudsonstraat in Bospolder en de Heemraadsstraat in het Nieuwe Westen. In totaal werden 25 mensen gearresteerd. De politie nam 350 gram hard drugs, een vuurwapen, weegappa- ratuur en enkele duizenden gul dens in beslag. Rotterdam Een 48-jarige vrouw is gisteren in het restaurant van een warenhuis in winkelcentrum Zuidplein op gewiekste wijze be roofd door twee mannen. Terwijl de vrouw zat te genieten van haar consumpties, schoven de mannen hun stoelen aan bij haar tafeltje en trokken haar schouderhandtas erondervandaan. Rotterdam Een bedrijf aan de Stadionweg in IJsselmonde heeft gisteren aangifte gedaan van de diefstal van 39.000 kilogram me taal. De stalen balken werden het afgelopen weekeind gestolen van - af het werkterrein. De dieven moeten daarbij gebruik gemaakt hebben van een kraanwagen en oplegger. Rotterdam Vooral particulier verzekerde ouderen met een stan daard pakketpolis en ziekenfond spatiënten met een laag inkomen dreigen de dupe te worden van de landelijke bezuiniging van twee honderd miljoen gulden op de fy siotherapie. Dat stelt de regionale belangenvereniging van fysiothe rapeuten. Per 1 januari vergoeden zieken fondsen en particulkie verzeke raars slechts negen behandelin gen per aandoening per jaar. Voor verdere behandeling dient men zich aanvullend te verzekeren of moet men deze behandelingen zelf bekostigen. Bij veel particuliere verzekerings maatschappijen is het voor klan ten met een standaard pakketpo lis echter niet mogelijk zich aan vullend te verzekeren voor fysio therapie. Met name ouderen kun nen daardoor in de problemen ko men, omdat zij door hun hoge leeftijd en de daarmee gepaard gaande klachten vaker een be roep zullen doen op fysiotherapie. Hoewel een lijst is opgesteld met uitzonderingen op de maatregel - voor bepaalde chronische aan doeningen geldt geen beperking van het aantal behandelingen- vrezen de fysiotherapeuten dat circa vijftien procent van de zie kenfondsverzekerden 'buiten de boot zal vallen'. Voorzitter B. de Berg van de Regionale Vereni ging van Vrijgevestigde Fysiothe rapeuten (RWF) is allerminst ge lukkig met de nieuwe maatregel. „Veel te snel doorgevoerd," oor deelt hij. „Er dreigt hier een klas segezondheidszorg te komen. Die aanvullende verzekeringen zijn een enorme aanslag op de laagste inkomens." Zijn lijst met nadelen is schier eindeloos. Ten eerste is het voor de patiënten niet altijd even dui delijk waarop zij recht hebben Verzekeringsmaatschappijen en ziekenfondsen hanteren geen eensluidende regels en ook huis artsen weten vaak niet precies wat de nieuwe maatregel nu pre cies inhoudt. Bovendien is de lijst met 'uitzonderingsgevallen' voor veel verbetering vatbaar. Kortom: chaos is troef in de fysiotherapie sinds I januari. Vooral de laatstgenoemde lijst veroorzaakt wrevel. De Berg: „Ik heb een patiënte bij wie een borst is geamputeerd. Op de lijst staat daar maximaal drie maanden be handeling voor. Maar ik kan nu al zien dat deze vrouw meer behan delingen nodig zal hebben want ze krijgt haar arm niet omhoog. En ze heeft heel veel pijn." Een ander voorbeeld. „Ik ken een mevrouw die in het verleden aan beide heupen is geopereerd. Zij krijgt negen behandelingen ver goed, plus nog negen behandelin gen uit haar aanvullende verzeke ring. Maar ze heeft er meer nodig. Zij is met haar polisvoorwaarden naar haar huisarts gestapt om te vragen of hij haar niet een chroni sche aandoening kan 'geven'. Het is toch belachelijk dat artsen moe ten sjoemelen met indicaties om een vergoeding los te krijgen." Het moeilijke aan dit soort lijsten is dat patiënten niet over één kam zijn te scheren. De Berg: „Iemand met een gescheurde spier die veel aan sport doet, heeft daar veel meer last van dan iemand die zich nauwelijks beweegt. Voor multi ple sclerose staat een onbeperkte behandeling terwijl niet iedereen met MS het hele jaar door behan delingen nodig heeft." Afgezien van de nadelen voor de patiënt, krijgen de fysiotherapeu ten zelf te maken met de nodige administratieve rompslomp. „Zeg maar gerust chaos," vervolgt De Berg. „Omdat de maatregel aan het einde van het jaar moet wor den geëvalueerd, moeten we bij elke behandeling codes invoeren. De computer kan dat gewoon nog niet aan. Daar moet aparte soft ware voor komen. Ook moeten we alle ziektekostenverzekeraars gaan benaderen over hun manier van verzekeren." Maar dat is niet alles. Als op een gegeven moment het maximum aantal behandelin gen is gegeven, is de patiënt 'uit- behandeld'. De Berg: „Ik krijg dan het idee dat ik mijn werk niet goed heb gedaan." Beperking De beperkende maatregelen heb ben bovendien tot gevolg dat mensen een bezoek aan een fysio therapeut op zijn minst uitstellen. Daardoor dreigt ook het inkomen van de therapeuten achteruit te gaan, „Ik denk dat we in totaal zo'n 15 procent aan inkomen zul len verliezen." Zorgverzekeraar Zilveren Kruis Rijnmond denkt evenwel dat hij met zijn pakketten de toets der kritiek van De Berg kan door staan. Fysiotherapeuten mogen in principe zelf bepalen hoeveel bezoeken nodig zijn nadat de ne gen 'basisbehandelingen' zijn af gerond. De aanvullende verzeke ring vergoedt deze vervolgbehan- delingen. Ook kunnen particulier verzekerden met een standaard pakketpolis zich bijverzekeren voor fysiotherapie, meldt het Zil veren Kruis. Door John Bunte RotterdamMet ongeloof en ver bijstering hebben de fractievoor zitters van PvdA en D66 in de Rot terdamse gemeenteraad gerea geerd op het besluit van CDA-wet- houder Smit om opentijk zijn af keer van een ongedeeld Rotter dam uit te spreken. Smit wordt daarin gesteund door zyn Rotter damse fractievoorzitter Dekker. „Dit staat haaks op wat er op 5 ok tober in de gemeenteraad is afge sproken. Het CDA houdt zich dus openlijk niet aan de gemaakte af spraken. Dat is een keuze met een politiek risico," zegt D66-fractie- voorzitter Ravestein in een eerste reactie. De twee prominente Rotterdamse CDA'ers sloten zich afgelopen za terdag aan bij partijgenoten in dc regio, die het niet opdelen van Rotterdam onaanvaardbaar acht en. Wanneer de Tweede Kamer vandaag instemt met het amende ment van PvdA en D66om Rotter dam in tact te laten, zal de kamer fractievan hetCDA vervolgens te gen de vorming van een stadspro vincie moeten stemmen, Luidt het klemmende verzoek. Vorige week kondigde Smit aan af te treden als wethouder wanneer de stadsprovincie er niet komt. De overige partijen in de Rotterdam se coalitie (PvdA, D66, WD en GroenLinks) vertaalden dat als een uiterste poging van Smit om de CDA-kamerfractie alsnog voor een stadsprovincie te laten stem men. Deze krant meldde gisteren echter dat dat niet het geval is. De actie van de CDA-wethouder blijkt in het geheel niet op zijn partijgenoten gericht. „Ik ben hier stil van," stamelt Ravestein, „Hier sta ik echt van te kijken. Ik begrijp 'm gewoon niet zo goed. Dan is er straks dus hele maal geen uitweg meer." Wat ook de uitkomst vandaag van de stem ming in de Tweede Kamer is, er zal binnen de Rotterdamse coali tie gepraat moeten worden, meent de D66-fractievoorzitter. Haar PvdA-collega Kuijper ts ai even verrast. „Ik had dat niet zo begrepen," zegt zij. „Het is niet verstandig en snappen doe ik het ook niet. Die visie staat haaks op wat in Rotterdam is afgesproken, Heel erg jammer, want daarmee is de tegenstelling uitvergroot, En wordt het straks een stuk lastiger om na de uitkomst van de stem ming nog samen conclusies te trekken." Omstandigheden WD-fractievoorzitter Ter Kuile kan als enige van de coalitie woordvoerders begrip opbrengen voor het CDA-standpunt. AI ver rast het ook haar. „Maar de om standigheden zijn dermate veran derd en zo nijpend geworden, dat ik me er iets bij kan voorstellen." Volgens Ter Kuile ligt de schuld bij de kamerfracties van PvdA en D66. „Daar hebben ze zich veel te veel voor het karretje van Rotter dam laten spannen. Je kunt alle omliggende gemeenten toch niet volstrekt negeren? De gemeenteraad besloot begin oktober af te zien van een be stuurlijke opdeling van Rotter dam en toch voor de vorming van een stadsprovincie te pleiten. Dat standpunt diende ook nadrukke lijk aan de partijgenoten in de Tweede Kamer kenbaar te wor den gemaakt Ter Kuile: „Maar in de diverse gesprekken werd dui delijk dat zoiets volstrekt onhaal baar en onwerkbaar zou zijn. Als je toch vasthoudt aan een onge deeld Rotterdam ben je stom be zig. Ik moet dus eerlijk bekennen dat ik daar niet al te hard meer mijn best voor heb gedaan."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2