12 Klein Jeugdland op Müllerpier Veel bezoekers doelgericht naar Binnenhuis Overleg over opvang van gestoorde gedetineerden Grootse bouwplannen bij Centraal Station Twijfels over aftreden van wethouder Smit Haasbroek op het matje na 'faxguerrilla' Stadspartij Verbouwingen maken vakantiefestijn in Ahoy' drie jaar onmogelijk Grote horeca-controle in Rotterdam-West Voorkeur voor Kris-Kras IJsbreker Rotterdams Dagblad rlS" Donderdag 15 februari 1996 Rotterdam Wethouder H. Kom brink (Mediazaken) heeft geëist dat directeur N. Haasbroek van Stads TV Rotterdam vandaag in de vergadering van de raadscom missie kunstzaken komt uitleg gen wat hij bedoelt met uitgelekte opmerkingen over 'stoppen met Stads TV. Kombrink ziet zich hiertoe genoodzaakt doordat Stadspartij-raadslid M.A. van Grunsven een vertrouwelijk me mo van Haasbroek heeft doorge faxt aan de media. Haasbroek laat daarin naar aanleiding van een bedrijfsplan voor regionale televi sie weten: 'Stads TV moet eruit. We wallen stoppen met Stads TV. Met haar 'faxguemlla' heeft van Grunsven een reeks van reacties losgemaakt. De afdeling voorlich ting van het stadhuis in Rotter dam heeft al besloten de regels voor het gebruik van de faxappa ratuur van de afdeling aan te scherpen. De fax betreffende Stads TV was zonder persoonlijke afzender aan de media verstuurd, maar de 'header' maakte duide lijk dat het gebruikte faxapparaat op de afdeling voorlichting stond. K. Groothuis, plaatsvervangend hoofd Voorlichting van de Be stuursdienst Rotterdam, betreurt het zeer dat zijn dienst betrokken is geraakt bij de verspreiding van de vertrouwelijke notitie. Groot huis: „De fax van de afdeling voorlichting heeft als voordeel dat. met de druk op één knop alle Ne derlandse media bereikt kunnen worden. Raadsleden mogen daar onder voorwaarden gebruik van maken. Zo gaat voorlichting voor als er iets gefaxt moet worden en verder moeten de boodschappen die worden verstuurd verband houden met hun werk als raads lid." Van dat laatste was Groot huis geen sprake: „Deze fax is niet bedoeld om stukken uit ver trouwelijke notities rond te stu ren. Het kwalijkst is daarbij dat er geen afzender op de fax staat." Van Grunsven wuift de bezwaren weg. „Het stadhuis is er voor de volksvertegenwoordigers en niet voor de ambtenaren," zegt zij. „Het rondsturen van dat memo houdt wel degelijk verband met ons raadswerk. Ik vind dat er een publiek debat dient te worden ge voerd over de toekomst van Stads TV en over de vraag of de regiona lisering van de media nog wel door moet gaan nu de vorming van de stadsprovincie van de baan is. Er moet ook gedebatteerd worden over de pluriformiteit van de media in de regio. Die komt in gevaar doordat alles hier in han den dreigt te komen van de firma Haasbroek." Voor het anoniem versturen van de fax voert Van Grunsven aan: „Dit stuk is mij zonder afzender per post toege stuurd. Ik heb het stuk zonder mijn naam doorgestuurd omdat ik niet de eer naar mij toe wil trek ken." Haasbroek, directeur en hoofdre dacteur van Radio Rijnmond en belast met de integratie van de lo kale omroep m de regionale, wil niet ingaan op de inhoudelijke kant van het doorgefaxte memo. Volgens Haasbroek is de zinsnede 'We willen stoppen met Stads TV uit zijn context gelicht en wordt alleen bedoeld dat de regionale en de lokale omroep onder een nieu we naam samen een nieuw tv-be- leid gestalte willen geven. Haasbroek is 'not amused' door het doorsturen van de fax omdat die een oplossing voor de proble men bij Stads TV alleen maar ver der wegbrengt. Hij beklaagt zich over het feit dat er „met grote re gelmaat acties worden onder nomen waarbij intern bedoelde informatie op slinkse wjjze aan de openbaarheid wordt prijsgege ven. Haasbroek: „Regelmatig ver dwijnen er stukken uit mijn kan toor of bereikt post mij niet om vervolgens elders in het actiecir cuit of in zwartboeken op te dui ken. Dat vind ik niet neljes. Dat interne stukken nu via de afde ling voorlichting van de gemeente in de publiciteit worden gebracht vind ik ook verbijsterend. Geluk kig betreurt de gemeente dit ach teraf, Ik laat onderzoeken of de schade die door deze publiciteits actie ontstaat op Van Grunsven van de Stadspartij kan warden verhaald." RotterdamHet Centraal Station en zijn directe omgeving moeten een ingrijpende stedebouwkundi- ge opknapbeurt krijgen. In het ge bied vanaf de Statentunnel tot aan het Hofplein zijn de mogelijk heden volop aanwezig om een nieuw stuk stad te bouwen, waar in een combinatie van kantoren, woningen en onderwijsvoorzie ningen is te vinden. Aanleiding voor de grootscheepse bouwplannen is de komst van de Hogesnelheidstrein, die, van Parijs op weg naar Amsterdam, ook op het CS van Rotterdam een halte krijgt. Op grond van dit ge geven heeft de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting een studie gemaakt om de mogelijkheden van het gebied rond het CS te on derzoeken. Overleg In de studie zijn verschillende ge gevens en plannen die al voor het gebied zijn ontwikkeld met elkaar gecombineerd. Overleg isgevoerd met de Nederlandse Spoorwegen, die grote stukken grond in het be treffende gebied in bezit heeft. De komst van de HSL kan volgens het rapport nieuwe werkgelegen heid voor Rotterdam opleveren, maar dan moet de gemeente daar voor wel zelf de voorwaarden scheppen. Met een nieuw stede lijk gebied rondom het CS ver schaft Rotterdam zich niet alleen een passende halteplaats voor de HSL, maar ook een duidelijk 'adres in Europa'. Zo'n adres is een bittere noodzaak voor Rotter dam, met zijn uiterst belangrijke haven. Rode draad Als rode draad in het plan loopt een brede promenade, die op een verhoogd niveau vanaf de Weena- ijshal doorloopt tot aan het Pom- penfcurg. Aan weerszijden van de ze promenade worden de nieuwe gebouwen neergezet: kantoren, woontorens, om tegemoet te ko men aan het gemeentelijke beleid meer mensen in de stad te laten wonen, en, dichter bij het Hof plein, onderwijsvoorzieningen. Het Centraal Station en het nu nog chaotische Stationsplein krij gen een grote opknapbeurt die het geschikt maakt voor de toege nomen reizigersstromen. Het PTT-postkantoor aan het Delftse- plein blijft als een belangrijk voorbeeld van wederopbouw-ar- chitectuur gehandhaafd. Ook het monumentale Groothandelsge bouw blijft onaangetast. Zie ook pagina Opinie Door Annemiek Veelenturf Rotterdam Jeugdland zal zich dit jaar, in verkleinde vorm, afspelen op de Müllerpier. Ahoy' heeft voor de komende drie jaar afgezien van de organisatie van het jeugdfestijn. omdat het complex aan de vooravond staat van een grootscheepse re novatie en uitbreiding. De gemeente Rotterdam heeft het daarom op zich genomen de Rotterdamse jeugd alternatieve vakantie-activiteiten te bieden. Het programma op de Müllerpier tenten worden georganiseerd. zal onderdelen en aanbieders be vatten die de jeugd al kent van El dorado Jeugdland in Ahoy', zij het dat de meeste activiteiten in de open lucht zijn. Het accent komt in algemene zin te liggen op sport activiteiten. Om niet geheel van het mooie zomerweer afhankelijk te zijn, zullen ook activiteiten in In plaats van drie weken zal het project 'Pierewaaien', zoals het al ternatief voor Jeugdland wordt genoemd, gedurende de gehele zomervakantie plaatsvinden. De doelgroep, voorheen basisschool leerlingen, wordt uitgebreid met kinderen uit de leeftijdsgroep 12 tot 15 jaar. De dienst Recreatie Rotterdam, die Pierewaaien voor bereidt, heeft gekozen voor de Müllerpier omdat deze plek bij elke Rotterdammer bekend is en goed bereikbaar is met het open baar vervoer. Het dagtarief voor het verkleinde Jeugdland zal naar verwachting vijf gulden gedra gen. Het toegangsbewijs geeft recht op een lunchpakket. Vanaf de Müllerpier zal regelma tig een sport- en spelkaravaan vertrekken om in wijken gratis activiteiten voor de verschillende leeftijdsgroepen aan te bieden. De dienst Recreatie Rotterdam zal de organisatie niet zelf ter hand ne men, maar laten uitvoeren. Hier voor moeten nog particuliere or ganisaties worden geworven. In de afgelopen jaren is het ge meentelijk budget voor Jeugd land verminderd van 900.000 naar 410.000 gulden. Het is volgens Re creatie Rotterdam daarom een il lusie te denken iets te kunnen or ganiseren dat te vergelijken is met het Jeugdland van weleer. De mededeling van Ahoy' de ko mende drie jaar af te zien van de organisatie van Jeugdland komt na een periode van onderhande len over de gemeentelijke subsi die voor het jeugdfestijn. Ahoy' vroeg van de gemeente een half miljoen voor Jeugdland, dat de af gelopen twee jaar mede door het mooie zomerweer tegenvallende bezoekersaantallen haalde. De ge meente wilde niet verder gaan dan 410.000 gulden. Volgens woordvoerder J. van Vliet van Ahoy' heeft dat geen rol gespeeld bij de beslissing voorlopig te stop pen met Jeugdland. „Dat besluit is voor 99 procent gebaseerd op het feit dat we groen licht kregen met de nieuwbouw van start te gaan." Ahoy' is van plan in 1999 een kin- dervakantiefestijn van nationale allure te starten waarvoor moge lijk geen beroep meer gedaan hoeft te worden op gemeentelijke ondersteuning. De gemeente Rot terdam verliest dan alle grip op Jeugdland. Het is de bedoeling dat de gemeente tegen die tijd de 'eigen' activiteiten uitbreidt tot kindervakantieprogramma's in het kader van het Integraal Jeugdbeleid. Houten maskers uit Afrika als wanddecoratie, óók te zien op Binnenhuis. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagvblad RotterdamDe politie en andere overheidsdiensten hebben dinsdag en woensdag twaalf horecabedrijven rond de Mathenesserdijk en de Grote Visserijstraat uitgekamd. In alle cafés werd een verdovende mid delen-speurhond ingezet. Er werd 140 gram hard drugs en grote hoeveelheden softdrugs en een partij amfetamine in beslag genomen. De politie heeft veertien mensen gearresteerd, van wie er negen ille gaal in Nederland verblijven. Onder deze negen ille galen bevonden zich drie Nigeriaanse vrouwen die in een bordeel werkten. Twee mensen werden aange houden wegens vuurwapenbezit. Verder werden er processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Drankwet, illegale exploitatie van kansspel automaten en illegale krasloten. Verder werden er veel overtredingen geconstateerd van brandweer-, belasting-, sociale zekerheids- en elektriciteitsvoor schriften. Twee bedryven werden gesloten. Rotterdam Besluiteloos loopt het echtpaar Huihoven enkele passen heen en weer. Dan stapt meneer resoluut over de rode lo per naar de andere kant van de hal. In zijn ene'hand enkele fol ders en schrijfpapier, in de andere een pen en een duimstok. Zijn vrouw wacht geduldig tot hij te rugkomt. „We zijn hier meerdere malen geweest," vertelt zij. „Maar dat is alweer enkele jaren gele den. Nu kwamen we gewoon weer eens kijken, niet met een speciaal doel." „Maar we hebben wel een hoop geld uitgegeven," valt haar man - die inmiddels is terugge keerd-haar in d,e rede. „We heb ben inderdaad iets gekocht," be aamt mevrouw Huihoven. „We wisten helemaal niet dat er ook tuinartïkelen zijn, dat hebben we vroeger in elk geval nooit gezien. En toevallig zijn we bezig met de tuin opnieuw in te richten." De sfeer op Binnenhuis, de natio nale woonmanifestatie in Ahoy', is -althans op een doordeweekse dag - prettig rustig. Het publiek slentert geïnteresseerd langs de duizenden stands. Zitmeubelen, keukens, lampen, deurknoppen en handvaten, badkamers, sauna huisjes, vloeren, gordijnen en slaapkamers - het kan niet op. Wie gaat verhuizen of zijn woning van een nieuwe inrichting wil voorzien, kan hier op zijn minst een aantal nuttige ideeën opdoen. ,3innenhuis is een gerichte beurs, die goed publiek trekt," stelt J, C. K. Kempe. De groothan delaar in huishoudartikelen zegt doorgaans goede zaken te doen op deze manifestatie. „Het is een be ter, koopkrachtiger publiek dan bijvoorbeeld op de Femina,' waar ik ook altijd sta. Hier is meer uit straling, er zijn mooie stands." Kempe toont zich ook positief over het aantal bezoekers tot nog toe. „Na deze eerste vijf dagen heb ik het idee dat het beter loopt dan vorig jaar. Ik heb nauwelijks gelegenheid gehad om een praat je te maken met mijn buren. Die zijn ook constant in gesprek met klanten." 'Buurman' R. de Waard, die en kele meters verderop zijn Sfeer makers presenteert, is voorzichti ger met het doen van uitspraken. Het is de eerste keer dat De Waard op een beurs staat, dus vergelij ken met voorgaande jaren kan hij Door Peter de Lange en Peter Louwerse Rotterdam De ministeries van Justitie en Volksgezondheid, Wei zijn en Sport (VWS) overleggen over de vraag of de huidige op vang van psychisch gestoorde ge detineerden wel de juiste is. De discussie is opnieuw opgelaaid na de drie zelfmoorden in het Huis van Bewaring aan de Noordsingel in Rotterdam. Het aantal gedeti neerden met psychische proble men neemt toe. Naar schatting vijf tot tien procent van de totale gevangenispopulatie is psychisch gestoord. Afgelopen zondag pleegde de ge detineerde R. S. zelfmoord door zich aan in zijn cel schoenveters op te hangen. Deze 29-jarige man uit Axel, die werd verdacht van diefstal en inbraak, kwam binnen op de zogeheten 'inkomsten-afde ling' van de bajes aan de Noord singel Hij verzeilde in Rotterdam omdat er in de Middelburgse pe nitentiaire inrichting Torentijd geen cel vrij was. Het Huis van Bewaring in Rotter dam kent twee aparte inrichtin gen voor psychisch gestoorden: de Individuele Begeleidings Af deling (IBA) en de Bijzondere Zorg Afdeling (BZA). In de IBA worden de 'zwaardere' gevallen gehuisvest. Het gaat hier om psy chisch gestoorde gedetineerden. De IBA aan de Noordsingel heeft een bovenregionale functie. Er worden ook gedetineerden uit an dere arrondissementen, zoals Middelburg en Dordrecht, opge sloten. De BZA is ervoor de men sen die bij nader Inzien niet ge schikt zijn voor een verblijf in een gewone cel. „Mensen met psychi sche of medische problemen," licht een woordvoerder van het Ministerie van Justitie toe. „Ook mensen die conflicten hebben in de omgang rnet andere gedeti neerden." De twee gedetineerden die op 6 oktober zelfmoord pleegden in het Huis van Bewaring aan de Noordsingel zaten op de IBA en de BZA. „Dat bewijst hoe moeilijk het is om zelfmoorden te voorko men," zegt de justitie-woordvoer- der. Hij benadrukt dat gevangenissen er in eerste instantie niet zijn voor behandeling. „Dat is een funda mentele discussie," zegt hij- „Wat weegt zwaarder? Dat de mensen die delicten plegen behandeld worden, of dat ze van de straat zijn?" Voor gedetineerden die al veroor deeld zijn bestaat de mogelijk heid voor opname in een tbs-kli niek of een kliniek voor forensi sche psychiatrie. Voor preventief gedetineerden - mensen die af wachting van berechting in de cel verblijven - bestaat die mogelijk heid alleen in uitzonderingsgeval len. „Er zijn mogelijkheden om de zwaardere gevailen over te plaat sen," zegt de woordvoerder. „Maar het probleem is dat er ook wachtlijsten zijn bij de tbs-klinie ken." Vertrouwenspersoon A Kerkhof, suicide-specialist van de vakgroep klinische gezond heidspsychologie van de Rijks universiteit Leiden, meent dat het aantal zelfdodingen in gevange nissen met betrekkelijk eenvou dige middelen is terug te dringen. Belangrijkste voorwaarde is dat gevangenisdirecties een klimaat scheppen waarin suicide-kandi- daten al in een vroeg stadium worden herkend. Uit onderzoek blijkt, zegt Kerk hof, dat in gevangenissen waar het personeel getraind is op het herkennen van de symptomen, relatief weinig zelfdodingen voor komen. Ook gedetineerden kun nen worden inschakeld om labiele medegevangenen in de gaten te houden. In een aantal Britse en Amerikaanse gevangenissen zijn daarmee met succes proeven ge nomen. Kerkhof: „Volgens dat program ma wordt een zorgvuldig geselec teerd groepje gevangenen opge leid tot een soort vertrouwensper soon. Iedere gang heeft zo'n bud dy. Hij is getraind om naar ande ren te luisteren. Krijgt hij het ge voel dat iemand depressief ge drag vertoont, dan gaat hij eens een praatje maken. Blijkt zijn ver moeden juist, dan wordt het per soneel gewaarschuwd. Dat kan dan maatregelen nemen. Het sys- teem schijnt goed te werken." Deze aanpak vereist uiteraard dat ook het personeel is opgeleid om mensen die in een crisissituatie verkeren te herkennen en e vangen. Daar schort het volgens Kerkhof vaak aan. In te weinig ge vangenissen wordt de waarde van een normaal intermenselijk con tact ingezien, zeker als het gaat over een moeilijk onderwerp als zelfmoord. Kerkhof: „Wat vaak vergeten wordt in een gesprek, is de vraag: denk je er wel eens aan er een einde aan te maken. De er varing leert dat een gevangene best bereid is daarop in te gaan, mits hij er maar naar wordt ge vraagd. Maar dat gebeurt dus nauwelijks." Manco Een ander manco is volgens Kerk hof dat psychologische informatie over gevangenen niet altijd wordt doorgespeeld naar het personeel. „Bij binnenkomst in een Huis van Bewaring zou meteen gevraagd moeten worden of iemand al eens een zelfmoordpoging heeft ge daan, En die informatie zou bij een overplaatsing naar een ande re gevangenis ook doorgegeven moeten worden. Dat is van het al lergrootste belang. Maar ook dat gebeurt lang niet altijd." Kerkhof zegt verder dat suicide- kandidaten over het algemeen be antwoorden aan een standaard profiel en ook een bepaald gedrag vertonen dat wijst op een aan staande poging tot zelfmoord. „Vaak gaat het drugsverslaafden en meestal ook nog eens om men sen van buiten Nederland of uit de allochtone bevolkingsgroepen. De voortekenen die zij in de regel vertonen zijn ondermeer depres siviteit, slapeloosheid en lijden aan nachtmerries. Als je dergelij ke verschijnselen bij iemand con stateert, is het zaak zo iemand goed te observeren." Extra oplettendheid is volgens Kerkhof geboden in de eerste tijd van de detentie. „De meeste zelf dodingen komen voor vlak na de insluiting. Dat wil zeggen in de eerste dagen, eerste maanden van de detentie. Dat is de risicovolle periode." niet Toch is er geen gebrek aan belangstelling voor zijn handge maakte meubelen in 'landelijke stijl'. Volgens De Waard is er een duide lijke tweedeling in het publiek. „Een deel komt doelgericht kij ken, terwijl anderen hun tijd vol maken. Die iaatsten zijn te her kennen aan de tassen vol met fol ders. Wel valt me op dat veel men sen van ver buiten Rotterdam ko men, zoals uit de kop van Noord- Holland en Brabant." Moeder en dochter Westerveen uit Strijen ploffen om beurten neer in een waterfauteuil, „Zit lekker," vindt de jongste. „Net of je billen worden gemasseerd." „Niks hoor," spreekt haar moeder tegen. „Ik kan er nauwelijks uit opstaan. Je zakt veel te-diep weg." Beide dames zeggen tevreden te zijn over het aanbod op Binnen huis. „Het is elf jaar geleden dat ik hier ben geweest," rekent doch ter Westerveen snel uit. „En ik ben onderhand toe aan nieuwe meubelen. Hier kan ik me mooi oriënteren, en kijken wat de trends zijn." Ook organisator J. van Straten is optimistisch ge stemd. „Het eerste weekeinde viel tegen. Door de gladheid die voor zondag werd voorspeld, ble ven mensen thuis. Maar als het doorgaat zoals nu, zit het wel goed. De laatste jaren hebben we telkens rond de honderdduizend bezoekers gehad. Dit jaar ver wacht ik er honderdvierduizend." Rotterdam De kans is aan zienlijk dat de Intra StadsLijn (ISL), de ringlijn langs de over stappunten van het aanvullen de (wijk)vervoer voor gehandi capten, wordt vervangen door de Kris-Kras-variant die ver voersbedrijf RET heeft voorge steld. Verantwoordelijk wet houder H. den Oudendammer sprak gisteren tijdens een ver gadering van de raadscommis sie maatschappelijke dienst verlening en volksgezondheid zijn voorkeur uit voor deze va riant. Wel wil hij afwachten wat de resultaten zijn van een onderzoek van de RET naar verbetering van de ISL. Het vervoerbedrijf heeft op dracht gekregen te onderzoe ken hoe de huidige opzet kan worden geoptimaliseerd. De RET hecht namelijk grote waarde aan een onderdeel met vaste dienstregelingen binnen het Vervoer op Maat (VoM), zo als dat nu het geval is by de ISL. De RET vreest namelijk dat wanneer wordt gekozen voor een variant a Ja Kris-Kras, een enorme toeloop zai ont staan op het VoM. Hierdoor zouden op den duur de kosten de pan uitkunnen rijzen. Tegen de IntraStadsLijn, zo bleek vorig jaar uit onderzoek, bestaan bij gehandicapten gro te bezwaren over het vele over stappen dat de ISL met zich meebrengt. Een groot deel van de gehandicapten geeft zelfs aan om deze reden geen ge bruik te maken van het Ver voer Op Maat. De RET kreeg vervolgens opdracht om te kij ken hoe het VoM kon worden opgezet zonder de gewraakte ISL. Het vervoerbedrijf kwam re cent met vier alternatieven, waarvan de Kris-Kras-optie het college in principe de meest aantrekkelijke voor de gebrui kers lijkt. Bij Kris-Kras wor den de reizigers rechtstreeks van deur tot deur vervoerd. De aan dienstregelingen gebon den ISL, en daarmee het over stappen, komt daarbij te ver vallen. Wel dient de reiziger er rekening mee te houden dat ook anderen met hem meerei zen, hetgeen tot een langere reistijd kan leiden. Rotterdam Bij de Doenkade in Overschie is de ijsbreker Libertas vandaag begonnen met het weer bevaarbaar maken van de Delftse Schie en het Rynschiekanaal, de route naar Den Haag. De ijsbreker Climax moet de route Leidschen- dam-Den Haag open breken. ruimte heeft om nog naar een waardig alternatief te zoeken. Er is geen definitieve blokkade opge worpen. Indien het op afzienbare tijd toch komt-tot een provincie- nieuwc-styl voor de Rotterdamse regio, waarbij het havenbeleid een regionale verantwoordelijk heid wordt, dan zou Smit de ruim te zien om nog leiding te kunnen geven aan de Rotterdamse haven op een manier die hij verantwoord acht. Aldus de prognoses. Vandaag reist Smit vanuit de ha venstad aan de Zwarte Zee west waarts naar de hoofdstad Boeka- ConstanzaIn de Roemeense ha venstad Constanza is wethouder Smit nog niet toegekomen aan een rustige analyse van de politie ke verwikkelingen van dinsdag in Den Haag. De Rotterdamse ha venwethouder heeft in zijn hotel kamer slechts enkele faxjes kun nen doornemen, waarin beschre ven staat dat het kabinet de wets voorstellen voor de stadsprovin cie Rotterdam heeft ingetrokken, maar wat deze handelwijze nu feitelijk betekent voor de bestuur lijke toekomst van de Rotterdam se regio, dat is in Constanza nog niet doorgedrongen, „Hij wil eerst de exacte feiten kennen," vertelde zijn woordvoer der gisteravond laat, terwijl Smit nog in de stad zakenoverieg voer de. „Maar daar is amper gelegen heid voor. Er is geen spatje tijd. Het enige waar hij 's avonds terug in het hotel nog aan toekomt, is snel wat faxberichten uit Rotter dam lezen voor hij naar bed gaat. Maar dat is te karig. De indruk be staat hier dat we nog onvoldoende feiten weten over de consequen ties van wat zich in Den Haag heeft afgespeeld." Wethouder Smit stelde zijn func tie vorige week afhankelijk van het besluit van de Tweede Kamer over de stadsprovincie. Een afwij zing van dit jarenlang voorberei de plan zou zijn afscheid als wet houder betekenen. De eerste in druk in Constanza is echter dat het nogal wat uitmaakt of de Tweede Kamer de plannen getor pedeerd heeft, of dat het kabinet de wetsvoorstellen heeft ingetrok ken. Want wat betekent intrekken? Smits woordvoerder wil hier ver der geen mededelingen over doen. en verwijst naar gemeentevoor lichting, maar de Rotterdamse handelsdelegatie heeft vagelijk begrepen dat het kabinet nu de rest en morgen heeft hij een af spraak met drie ministers van Roemenië. De gesprekken hier over zijn zo intensief en somtijds uitputtend, dat Smit deze week niet werkelijk toekomt aan een beoordeling wat het kabinetsbe sluit voor invloed heeft op zijn po sitie als wethouder voor het CDA Hij wil daar eerst collegeberaad over. Zaterdag vertrekt hij uit Roemenië, maar eerst dinsdag vergaderen b en w. Een eventueel 'aanblijven van Smit als havenwethouder zou voor menigeen meer dan verras send zijn. De vertrekkende be stuurders van de Stadsregio Rot terdam hebben een relatie gelegd tussen hun opstappen en het aan gekondigde vertrek van Smit. De regeringsfracties in de Tweede Kamer blijven verdeeld over een alternatief voor de dinsdag ge sneuvelde stadsprovincie Rotter dam. WD en D66 neigen naar splitsing van Zuid-Holland met Rotterdam en Den Haag als nieu we hoofdsteden van twee kleine provincies. De PvdA heeft nog geen idee hoe het verder moet. Staatssecretaris Van de Vonder- voort (Binnenlandse Zaken) ver wacht enkele weken nodig te heb ben om nieuwe voorstellen te be denken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2