14 Bata maakt zichzelf maatje kleiner Struisvogel: belegging van de jaren negentig (Hl mm iliS Ook in Rotterdam verbazing over massa-ontslag bij schoenenverkoper SS 2895 ROTTERDAM HÊÊ BERICHT Bekendmaking onteigeningsbesluiten Bekendmaking onteigeningsplannen mm WemMm iü SBH Rechthoek Rotterdams Dagblad />r Donderdag 15 februari 1996 r Rotterdam De moordende concurrentiestrijd in de schoe nenbranche heeft opnieuw een slachtoffer geëist. Bata Neder land verkoopt haar 49 winkels in België en wil 58 van de 75 vestigingen in Nederland sluiten. De reorganisatie betekent het ontslag voor 465 mensen, waarvan driehonderd in Neder land. De fabriek in het Brabantse Best, bekend van het ver maarde Batadorp, blijft buiten de reorganisatie. Welke zaken dicht gaan en welke de dans zullen ontspringen, is nog niet bekendgemaakt Het personeel heeft de medede ling over het massa-ontslag in de krant moeten lezen. Door de di rectie zijn ze in ieder geval niet op de hoogte gesteld. „Maar de tam tam zal wel sneller zijn dan de of ficiële post, dus de werknemers zullen het nu wel weten," veron derstelt financieel directeur R. Plesman. Ook in Rotterdam kwam de aan kondiging van de Bata-top giste ren onverwacht aan. Bedrijfslei der A. Landa van de Bata-winkel aan de Lijnbaan wist tot onze ver slaggever binnenkwam nog van niets. „Ik hoorde wel van een col lega van mij dat er iets gaande was, maar dit had ik niet ver wacht. Bij de landelijke meetings van Bata waren ze altijd heel posi tief." Landa denkt wel dat zijn winkel bij de zeventien bedrijven hoort die open blijft. „Wij hebben altijd met winst gedraaid, al is de omzet de afgelopen tijd wat minder. Maar dat komt omdat de binnen stad nu open ligt." Bata Nederland, eigendom van het in Canada gevestigde Bata- concern, geldt als de grootste schoenenproducent en -verkoper ter wereld. De herstructuring is nodig, omdat de verkoop van goedkope schoenen slecht liep. ONTWIKKELINGSBEDRIJF ROTTERDAM Ds burgemeester van Rotterdam maakt bekend: de besluiten van de gemeenteraad van 8 februari 1996 A, tot onteigening van diverse onroerende zaken waarover de gemeente de beschikking behoeft ten behoeve van de uit voering van de tweede herziening van het bestemmingsplan Oud-Charlois. •In het belang van de volkshuisvesting zullen de panden Doklaan 47 t/m 67 en Dokstraat 1 t/m <23 -worden gesloopt en vervangen door nieuwbouw van weningen. B. tot onteigening van diverse onroerende zaken waarover de gemeente de beschikking behoeft ten behoeve van de uit voering van het bestemmingsplan Hillesluis. in het belang van de volkshuisvesting zuilen de panden Biok- weg 56 t/m 60, Beukelaarsstraat 85 t/m 89 en Beijerlandsestraal 15 t/m 27 worden gesloopt en vervangen door nieuwbouw van woningen. De besluiten liggen met ingang van 19 februari 1996 gedurende vier weken voor iedereen ter inzage bij: OntwikkelingsBedrijf Rotterdam Galvanistraat 15, toren EP II, kamer 18.68 Openingstijden: 9.00-16.00 uur. Belanghebbenden, die tijdig hun zienswijze omtrent de verschil lende onteigeningsplannen bij het gemeentebestuur naar voren hebben gebracht, kunnen gedurende de periode dat de beslui ten ter inzage liggen schriftelijk en gemotiveerd bedenkingen naar voren brengen tegen de verschillende raadsbesluiten tot onteigening bij: H.M. de Koningin p/a Minister van V.R.O.M. Postbus 20951 2500 EZ Den Haag Voor inlichtingen kunt u terecht bij het Bureau Onteigeningen van het OntwikkelingsBedrijf Rotterdam, tel. 010-4895794. Rotterdam, 15 februari 1996 De burgemeester van Rotterdam maakt bekend: A. het plan {nr. 573) tot onteigening van diverse onroerende za ken waarover de gemeente de beschikking behoeft ten be hoeve van de uitvoering van het bestemmingsplan Het Nieu we Westen In het belang van de volkshuisvesting zuilen de panden Op- zoomerstraat 1 t/m 11 en Gerrft Jan Mulderstraat 98 t/m 102 worden gesloopt en vervangen door nieuwbouw van woningen. B. het plan (nr. 585) tot onteigening van een onroerende zaak waarover de gemeente de beschikking behoeft ten behoeve van de uitvoering van het bestemmingsplan Het Nieuwe Westen. In het belang van de volkshuisvesting zal het pand Van Ooster zeestraat 134-136 worden gesloopt en vervangen door nieuw bouw van woningen en bedrijfsruimte. De plannen liggen met ingang van 19 februari 1996 gedurende vier weken voor iedereen ter inzage bij: OntwikkelingsBedrijf Rotterdam Galvanistraat 15, toren EP II, kamer 18.68 Openingstijden: 9.00-16.00 uur. Belanghebbenden kunnen gedurende de periode van vier we ken dat de plannen ter inzage liggen, hun zienswijze omtrent de verschillende plannen schriftelijk en gemotiveerd naar voren brengen bij: Burgemeester en wethouders van Rotterdam p/a OntwikkelingsBedrijf Rotterdam Postbus 6575 3002 AN Rotterdam onder vermelding van het bij het pian behorende nummer. Belanghebbenden die hun zienswijze mondeling naar voren willen h -,yen of nadere inlichtingen wensen kunnen terecht bij h Bureau Onteigeningen van het OntwikkelingsBedrijf Rotterdam, aan hetzelfde adres waar de plannen ter inzage lie gen, tel. 010-4895794. Rotterdam, 15 februari 1996 „Nederlanders geven steeds min der geld uit aan kleding en schoe nen. Het is lang geleden dat ze met Pasen en Kerstmis nieuwe kledingen schoenen kochten. Het geld wordt meer besteed aan va kanties en uitgaan. We konden de omzet onvoldoende vasthouden, ondanks de aanpassing van onze winkelformule," stelt Bata-direc- teur J. van Tartwijk. De overdonderde Dienstenbond FNV vreest voor driehonderd ont slagen bij de schoenenverkoper. De bond telt niet alleen de 175 vaste krachten van Bate mee, maar ook de 125 parttimers. „Ook de hulpkrachten die vaak alleen op koopavonden of op zaterdagen werken, hebben een arbeidscon tract. Die komen ook op straat te staan," zegt districtsbestuurder P. Smit van de Dienstenbond. Binnenkort overlegt de bond met Bata over een sociale regeling. Ook de Rotterdamse bedrijfslei der Landa heeft zijn twijfels over zijn baan. „Als bij de reorganisatie op leef tijd wordt geselecteerd, dan kan ik het wel vergeten." Landa zelf werkt sinds 1958 voor de schoe nenverkoper, die al 63 jaar in Ne derland actiefis. De 49 Bata-winkels in België wor den allemaal afgestoten. Daar moet voor alle 165 medewerkers ontslag worden aangevraagd. Eind vorig jaar werd het dea lercontract met Bata België al op gezegd vanwege de constante da ling van de omzet en de aanzien lijke verliezen. De Belgische on derneming balanceert nu op de rand van het faillisement. Tsjechië Bata is 102 jaar geleden opgericht in Tsjechië. Na de oorlog en de communistische machtsoverna me in Tsjechië vestigde de hooofdgroep zich in Canada. Er werken voor Bata meer dan 80.000 werknemers. Het concern bezit ongeveer zesduizend winkels en vijftig fabrieken. Eind jaren tach tig had Bata in Nederland nog 125 zaken, in 1994 waren dat er 98 en tot vandaag 75. Op afzienbare ter mijn blijven er daar nog zeventien van over, Bata Nederland wil zich meer gaan concentreren op de produk- tie van speciale schoenen voor.be- drijven en beroepsgroepen. Daar op wordt meer verdiend, verwacht het concern, Bata schakelde een aantal jaren geleden over op een nieuwe strategie. In plaats van goedkope, weinig modieuze schoenen te verkopen, moest Ba ta zich op de verkoop van kwali- teitsschoeisei toeleggen. Die stra tegie heeft zich niet uitbetaald, want vorig jaar verloor Bata ne gen mhj oen gulden op de verkoop van schoenen. Daar zat overigens geen enkele Bata-sdioen bij, want die worden al dertig jaar niet meer verkocht in de winkels. Le Nederlandse Bata-schoen narcheert overigens nog goed. De flaiit Het personeel van de Bata-winkel aan de Lijnbaan in Rotterdam was gisteren compleet overdon derd door het nieuws uit Brabant. De filiaalchef heeft goede hoop dat de zaak open kan blijven. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad De fabriek blijft buiten de reorga nisatie, want daar loopt alles goed," legt Financieel directeur Plesman uit. De Rotterdamse bedrijfsleider Landa wist wel dat het Bata-con- befaamde legerkistjes komen uit de fabriek in Best, evenals een groot aantal veiligheidsschoenen. „Die schoenen worden recht streeks aan de afnemer verkocht of aan technische groothandels. cem niet veel winst maakte. „Het rommelt al jaren. Daar hebben volgens mij alle detailhandelaren last van. Maar ik had nooit ge dacht dat het hierop zou uitdraai en." Door Erik van der Struijs Amsterdam Uitgekeken op aan delen en obligaties? Zin in een nieuwe belegging, die jaarlijks een rendement belooft van mini- raaal 51,6 procent? Dan is het hoog tijd om een struisvogel te ko pen. De loopvogels zijn hét markt- gewas van de jaren negentig. Ten minste, dat zegt de Ostrich Far ming Corporation. In krante-advertenties probeert deze Britse onderneming sinds enkele weken Nederlandse parti culieren te interesseren voor haar handel. Wie voor enkele duizen den guldens eigenaar wordt van een struisvogel, plukt daar vol gens het bedrijf jarenlang de vrachten van. Of beter gezegd: de eieren. Een volwassen, geslachtsrijpe hen kost een struisvogel-belegger 14.000 pond (circa 35.000 gulden). De investering betaalt zichzelf te rug in de vorm van eieren, waar van de Farming Corporation er maandelijks één a twee afneemt. Voor elk kuiken ontvangt de be legger 500 pond (1250 gulden). Zelfs als er niet meer dan één per maand uit het ei zou kruipen, ont vangt de belegger 6000 pond (15.000 gulden) per jaar. Dat is een rendement van 42 procent. Het is ook mogelijk jongere vo gels te kopen. Die zijn goedkoper m de aanschaf. Daar staat tegen over dat ze de eerste jaren minder geld opleveren. Een broedkuiken van 1400 pond (2"f u gulden) - de goedkoopste investering- zorgt bijvoorbeeld pas na twee jaar voor de eerste inkomsten. Volgens de Britten hebben de vo gels een commercieel broedleven van 25 jaar. Het bedrijf neemt in die tijd alle kosten voor verblijf en verzorging voor zijn rekening. Als een struisvogel te weinig eieren legt, ziek wordt dan wel overlijdt, zorgt- de boerderij voor een ver vanger. Maakt het bedrijf dan geen winst? Natuurlijk wel. Alle extra eieren die de struisvogel legt, vallen toe aan de Farming Corporation. En dat zyn er heel wat. In een bro chure laten de initiatiefnemers weten dat een volwassen hen jaar lijks dertig tot negentig eieren kan leggen. Daarvan wordt onge veer 80 procent uitgebroed. Rooskleurig De Nederlandse Struisvogelhou ders Organisatie (NSO) is voor zichtig positief over het Britse ini tiatief. „De cijfers die ze presente ren zijn rooskleurig, maar in prin cipe niet onmogelijk," zegt woord voerder F. E. van der Horst. „Met een goede verzorging en de juiste technieken kan het houden van struisvogels beslist winstgevend zijn." Nederland telt ongeveer 200 boer derijen waar in totaal 5Ö0Ö struis vogels worden gefokt Ook in en om Rotterdam probeert een hand vol ondernemers op deze wijze een (extra) inkomen te ver werven, De meeste dieren zijn be stemd voor de export. Naast Chi na en Japan bestaat erode veel in teresse uit Denemarken en Zwe den, aldus de NSO. Struisvogels die voorbestemd zijn als 'bief op een bordje te belan den, worden geslacht als ze tus sen de 10 en 14 maanden oud zijn. Oudere dieren zijn alleen nuttig voor de fok. Een volwassen vogel bevat ongeveer 40 kilo (velloos) vlees en ruim één vierkante me ter leer. Volgens de Farming Cor poration leveren echter ook de ve ren en de olie geld op. Ethisch onjuist De Dierenbescherming is minder te spreken over het exploiteren van struisvogels. De organisatie vindt het 'ethisch onjuist' in Euro pa dieren te houden die hier niet thuishoren. „Een Duitse profes sor heeft het eens vergeleken met het kweken van ananassen op de Zuidpool. Daarmee sloeg hij de spijker op zijn kop," zegt woord voerder N. Dorland. Tot dusverre heeft de Dierenbe scherming geen misstanden kun nen constateren op de broed- farms. „Maar we zijn bang dat dat gaat veranderen als de vleespro- duktie belangrijker wordt dan de fok. Bij kalkoenen en konijnen is dat ook gebeurd. Die liepen eerst vrolijk buiten. Nu leven ze in bat terijen, net zoals kippen." Gaat het met struisvogels dezelf de kant op, dan zullen de prijzen snel dalen, Dorianu: „Voor ei wordt nu nog grif geld betaald. Dat kun je dan wel vergeten. Ik ben geen deskundige op het ge bied van beleggen. Maar ik kan me niet voorstellen dat je dan nog een rendement haalt van 51,6 pro cent." Onder redactie van Peter Louwerse In de rubriek Rechthoek behandelt het Rotterdams Dagblad juridi sche consumenten-kwesties. Problemen op het gebied van kopen, hu ren, echtscheiding, ontslag, lonen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kun nen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Recht hoek, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam, IJlustratre Sandra de Haan Buurman valt van ladder Mijn buurman is onlangs gemond geraakt toen hij mij hielp by het klus sen. We waren aan de dakgooi aan werken toen hij van de ladder viel. Hij brak daarbij een been. Nu stelt hij dat ik aansprakelijk ben voorde scha de. Is dat correct? Ik hem alleen maar gewaagd of hij mij eventjes wou helpen. Hij heeft zelf de beslissing genomen dat te doen. De eerste vraag die gesteld moet worden is of er spra ke is van bandelen of nalaten dat als onrechtmatige daad kan worden aangemerkt. Zonder onrechtmatig heid is er geen aansprakelijkheid. Het gaat er dus om of u iets hebt gedaan dat onrecht matig is. Hebt u de ladder wankel neergezet? Was de ladder sowieso gammel? Dit soort vragen. Als u geen schuld hebt aan het ongeluk, bent u ook tiet aan sprakelijk. In dat geval moet het risico •- "^n ge dekt door uw buurman zelf of door de veirings- maatschappij waarbij uw buurman is verzekerd. Weduwe woont samen Ik ben weduwe en heb al meer dan vijftien jaar een AWW-uitkering. In middels heb ik al enkele jaren een nieuwe partner die in het bezit is van een WAO-uitkering. Ik heb begrepen dat ik de kans loop mijn AWW-uit kering kwijt te raken. Hoe zit dat precies De AWW wordt vervangen door de Algemene Nabe staanden Wet. De wetgever wilde deze wet al enkele jaren geleden invoeren, dit is al enkele malen uitge steld. De wet is inmiddels goedgekeurd door de Eer ste Kamer. In tegenstelling tot de meeste nieuwe wetten op het gebied van de sociale zekerheid kent deze nieuwe wet geen bepaling over de gelijkstelling van samenwonenden met gehuwden. Alleen gehuw den kunnen daarom een recht ontlenen aan de wet. Ook kan een eenmaal aan een weduwe of weduwnaar toegewezen uitkering alleen worden beëindigd of verlaagd wanneer men opnieuw trouwt. De partner met wie men samenwoont doet niet ter zake. U ver- liestuw AWW-uitkering dus niet als u gaat samenwo nen. Het lijkt ons vers«.andig u er op te wijzen dat de AOW het samenwonen met een partner wél gelijkstelt met een huwelijk. Problemen met gemeentegarantie In 1983 heb ik ons koophuis noodgedwongen moeten verkopen met een aanzienlijk verlies. Gelukkig beschikte ik over een zogenoemde gemeente garantie. De gemeente heeft dus de schuld van de hypotheekbank overge nomen. Na enkele jaren heeft de gemeente ons aangeschreven in verband met de afbetaling van deze schuld. Ik heb toen een paar maanden een maandelijks aflossingsbedrag betaald, maar deze regeling is wegens per soonlijke omstandigheden beëindigd. Nu heeft de gemeente mij opnieuw aangeschreven en mij gevraagd weer aan de aflossingen te gaan voldoen. Bovendien willen zij op korte termijn een juridische procedure tegen mij starten. Ik vraag me ntt af of de vordering van de gemeente nog niet ver- jaardis. De overeenkomst waarbij de gemeente een garantie afgeeft voor de betaling van de geldlening wordt in het recht borgtoeht(-overeenkomst) genoemd. De ju ridische regels die bij deze overeenkomst geiden zijn vastgelegd in artikel 850 en verder van Boek 7 van het Burgerlijk Wetboek. Wanneer de gemeente (de borg) uiteindelijk aan de oorspronkelijke schuldeiser (in uw geval de bank) betaalt, ontstaat voor de borg een nieuwe vordering op u. De verjaringstermijn van deze vordering op grond van de wet is eveneens in het Burgerlijk Wetboek te vinden. Deze termijn bedraagt twintig jaar vanaf het moment dat de borg (de gemeente) de schuld aan de schuldeiser (de bank) heeft voldaan. In uw geval ver jaart de vordering dus pas in 2003. Huiseigenaar verkoopt aan een ander Wij hebben gereageerd op een advertentie waarin een woning werd aan geboden. Na onderhandelingen over de prijs toerden toe het eens. De ver koper deelde ons telefonisch mee dat hij akkoord ging met ons laatste bed. We gingen daarna twee keer bij die mensen op bezoek. We hebben een mo del overeenkomst van de Verenig ing Eigen Huis achtergelaten, de kinde ren verdeelden de kamers al. Maar tot onze grote verontwaardiging heeft onze wederpartij het huis aan iemand anders oerlcodti die 9.500 gulden meer bood. Kun je daar nog iets aan doen? Wat de verkoper heeft gedaan is pure contractbreuk. U heeft recht op een flinke schadevergoeding. Maar het probleem is dat u nauwelijks of geen bewijs lijkt te hebben dat er sprake is van een overeenkomst. Daarvan heeft uw tegenpartij misbruik gemaakt. Naar het zich nu laat aanzien, heeft u geen schrifte lijk bewijs van het feit dat er een verbintenis tot stand is gekomen. De verkoper heeft de model-over eenkomst niet getekend, en ook verder duidt mets er op dat op schrift iets is vastgelegd. Dan bent dus he lemaal aangewezen op getuigen-bewijs. Maar ook dat is uiterst zwak. De verklaringen van uzelf en uw ge zinsleden zijn partijdig en dus niet overtuigend. Uw tegenpartij zal ontkennen dat hij mondeling akkoord is gegaan. Men kan dit soort toestanden tegengaan door de te genpartij het contract te laten ondertekenen. Meest al zijn er makelaars betrokken bij deze transacties. Dan is er voldoende getuigenbewijs.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4