Rolf Muntz incasseert Waterpoloërs op juiste spoor naar Atlanta Frank Fredericks waarschuwt Michael Johnson Massaal trainen voor de 16e Rotterdam Marathon Yandenbroucke onderstreept kwaliteiten Rabobank hoofdsponsor Tourstart Tafeltennisteam dicht bij Superliga Softbalsters verliezen Polgar bijna wereldkampioen Eerste geld en punten van dit seizoen; onweer spelbreker in Johannesburg Ingedeeld in zwaarste groep Thomas Muster doet In maart nieuwe aanval op positie van nummer één Badmintonster Hoogland kan Atlanta vergeten Judoka Mark Huizinga imponeert in Leonding Wout-Jan van der Schans zeker in WB-eindstrijd Rotterdams Dagblad Maandag 19 februan 1996 Marseille Frank Vanden- broucke heeft de Ronde van Mid dellandse Zee gewonnen Het Bel gische wielertalent kreeg zater dag de leiding in handen en gaf die op de slotdag met meer uit handen. Vandenbroucke won de zesde en laatste etappe voor de Italiaan Fabio Baldato. zijn voor naamste belager m het algemeen klassement. Vandenbroucke geldt in het prof peloton als cén van de grootste ta lenten. Vong jaar streden Lotto en Mapei om zijn diensten Mapei won de slag. maar moest toezien hoe de 21-jarige Belg wel eerst en kele wedstrijden in het Lotto- shirt diende te koersen. In '95 won Vandenbroucke vervolgens Parijs-Brussel. In het eerste volledige seizoen bij Mapei onderstreepte hij in de Ronde van de Middellandse Zee zijn kwaliteiten. Zaterdag ver overde hij de leiderstrui door als tweede te eindigen achter de Itali aan Coppohllo Gisteren sloeg hij m de korte slot rit in de slotfase toe. Tweehon derd meter voor de streep sprong hij weg om met kieine voorsprong op zijn voornaamste (Italiaanse) belager Baldato te winnen. 's-Hertogenbosch De Rabobank is hoofdsponsor van de Tourstart jnjs-Hertogenbosch van 27 tot en ifijjt' 30 juni. De bankier heeft be- hSjSjye de proloog en de eerste etappe ('s-Hertogenbosch 's-Her togenbosch over 206 kilometer) ook de ploegenpresentatie op 28 juni geadopteerd. In het wiel van de bank heeft de hoofdstad van Brabant ongeveer 170 grote en kleine geldschieters weten strikken. De gemeente gaat ervan uit dat met de organisatie van Le Grand Depart van de Ron de van Frankrijk ongeveer 7 mil joen bruto is gemoeid. Tot don derdag 15 februari was 6 miljoen binnen. Athene De Nederlandse tafel tennisploeg is een stap dichter bij promotie naar de Superliga van de Europese competitie voor man nen gekomen. Door een overwin ning in de tweede wedstrijd voor de halve Finales van de play-offs in de eerste Liga op Griekenland (4-2) plaatste Nederland zich in Athene voor de eindstrijd tegen de winnaar van het treffen Tsjechie-Italie. Nederland had de thuiswedstrijd nifi^-3 gewonnen. De zege in de return kwam simpeler tot stand, afkeek Nederland na drie partij en tegen een achterstand van 1-2 aan. Na de duidelijke winst van het dubbel Heister/Keen op Cioca Creanga (21-12 21-10) groeide het zelfvertrouwen aanzienlijk. Trin- ko Keen troefde Creanga af (21-15 21-17) en Chen Sung bracht het beslissende punt binnen tegen Cioca (21-18 21-17). Wellington—De Nederlandse soft balsters hebben de oefentrip door 'Australië en Nieuw-Zeeland za terdag afgesloten. De serie wed strijden tegen Nieuw-Zeeland in 'Wellington ging met 1-4 verloren. Zaterdag verloor Nederland de vierde en vijfde wedstrijd met 2-0 en 3-2. Het laatste duel uit de serie van zes werd wegens hevige re genval afgelast. Bondscoach Elfers is tot de con clusie gekomen dat verdedigend nog te slordig wordt gespeeld, waardoor de ploeg onnodig onder druk komt te staan. Jaen De Hongaarse Zsuzsa Polgar heeft nog slechts één punt nodig om zich wereldkampioene schaken tc mogen noemen. Ze won in de Spaanse plaats Jaen de elfde party van de Chinese titel verdedigster Xie Jun waardoor ze een voorsprong nam van vier pun ten: 71/2-31/2. De tweekamp gaat over maximaal zestien duels. Atletiek De Mexicaanse atleet German Silva neemt op 21 april deel aan de marathon van Lon den. Zijn landgenoot Dionicio Ce- ron zal de winnaar van de afgelo pen twee edities van de marathon van New York vergezellen. Door Fred Sochacki Johannesburg Nog een nachtje en Sven Struver weet zeker dat hij het Alfred Dunhill PGA-Championship op zak heeft. De 28-jarige Duitser had net een droomronde van 63 slagen (9 onder par) achter de rug, toen onweer verder spelen te gevaar lijk maakte. Donder en bliksem werden ge volgd door de tweede onderbre king op de finaledag van een golf- toemooi, dat voortdurend ruziede met de weergoden. Zelfs Nelson Mandeia's aanwezigheid bracht daar gisteren weinig verandering in. Rolf Muntz stond op de tee van de achttiende hole toen de wedstrijd werd afgeblazen Na zijn negen holes openingsronde, afgelopen vrijdag, had de Brabander zater dag de smaak behoorlijk te pak ken. Muntz finishte na 27 holes met 5 slagen onder par. Een score, die goed was voor de finaleronde op de Houhgton Golfclub. Voor het eerst dit seizoen levert dat geld en punten voor de Euro pese ranglijst op. Hoeveel, zal vandaag moeten blijken, als hij zijn laatste hole afmaakt. Tevredenheid alom dus, zeker over zaterdag. „Ik was om kwart over vijf 's ochtends op de baan, maar moest bijna vier uur wach ten omdat het regende. Tussen het afmaken van die eerste en de tweede ronde had ik precies tien minuten pauze Muntz evenwel was op dreef en stond in de kopgroep met -7, toen hij aan de voorlaatste hole begon. Daar was de concentratie op en met twee bogeys verloor die dag de glans die hij had kunnen heb ben. Gisteren speelde de 26-jarige na tionale goiftrots een up and down- ronde met drie bogeys en vier bir dies op zijn scorekaart. Mocht hij het totaal van 6 onder vasthou den, dan zit er een finish in de top- twintig (goed voor ongeveer tien duizend gulden) voor hem in. Dat is zo'n slordige 125.000 gulden minder dan er voor Sven Struver in het vat zit. En dat er op dat punt nog iets fout gaat, lijkt onwaar schijnlijk. Ernie Els, de domine rende golfer in Johannesburg, raakte gisteren zijn touch kwijt en bleek niet m staat tot het spel, dat hij de voorgaande twee ronden (64 en 68,12 slagen onder par) had la ten zien. Met vanochtend nog zes holes voor de boeg, ziet het er met naar uit dat Els zijn dne slagen achter stand ten opzichte van Struver zal overbruggen „Ik sta er in elk ge val comfortabeler voor dan de spe lers die nog hun ronde moeten af werken," aldus Struver. „Een tweede of derde plaats zit er in elk geval in. Over de rest durf ik met te denken. Nog met. Daarvoor ge niet ik nu nog te zeer van hetgeen me hier overkwam." Struver stamelde van pure emotie na zijn tien birdies. In dat licht be zien is het voor de Duitser goed dat de toemooidirectie zaterdag besloot het evenement een ronde in te korten tot 54 holes in plaats van de gebruikelijke 72. Voor het ee rstditseïzoen veroverdegolf- prof Rolf Muntz In Johannesburg geld en punten voor de Europese ranglijst. Hoe veel precies, dat zal vandaag duidelijk worden. fmoGpd Rotterdam Als eerste in de ge schiedenis liep Frankie Frede ricks tweehonderd meter op een indoorbaan binnen de twintig se conden. In het Noordfranse Iié- vin liet de Namibier gisteren 19,92 seconden voor zich afdrukken. Een dag eerder verbeterde de Russin Olga Koezenkova in Sydn ey op het voor vrouwen nog jonge nummer kogelslingeren haar we reldrecord met 1 meter 30 tot 69,46 meter. De wedstrijden in Liévin vormen al jaren de topper van het indoor- seizoen. De baan is snel en de startgelden zijn uitstekend, Fre dericks hield aan zijn recordpres tatie, in de derde wedstrijd van de Golden Four, een premie van 20.000 dollar (52.000 gulden) over. De Namibier verbeterde het we reldrecord dat de Engelse Olym pische kampioen op de 100 meter, Linford Christie, op één dag na een jaar geleden op dezelfde baan op 20,25 seconden had gebracht met liefst 0,33 seconde. Fredericks hoopt het in Atlanta te kunnen opnemen tegen de Ame rikaan Michael Johnson achter wie hij bij het WK in Göteborg op de 200 meter als tweede eindigde. „Ik heb keihard getraind en John son zal het in Atlanta bijzonder zwaar krijgen," liet de Afrikaan Nog tien weken en het is weer zo ven de 16e Rotterdam Mara thon. De trainings-intensiteit wordt stilaan opgevoerd, het is goed voor de 'nieuwe' lange af standslopers vast te wennen aan het tempo waarin de 42.195 m straks moeten worden afgelegd. Vandaar: de Bijl Bezemer-tral- ningslopen, drie kuitenbijters van 25, 30 en 35 km. Gistermid dag de eerste van de mini-serie, vanaf de Bongerd in Baren- drecht. Er waren zo'n 800 'mara- thonmen' afgekomen op de run iangs de Oude Maas, tot aan de golfbaan In Rhoon, en terug. On derweg stond er drie keer verzorging klaar met water en Extran, aan de finish wachtten een kop warme thee en een banaan. De snelste groep werd gegangmaakt door (vlnr) de regio-top pers Ad Onnlnk, Paul Kruithof (winnaar van de Bom-to-Run Trophy 1995) en Leo Hooghart. Maar wie het tijdens de marathon rustig aan wil doen, kon zijn tempo gisteren ook aan de praktijk toetsen. Foto M Molendijk Een stralende Frankie Fre dericks neemt de feli citaties voor zijn wereldre cord in ont vangst. Foto Pascal Rossignol/ Reuters weten. In Liévin viel ruim twee miljoen gulden aan startgelden en pre mies te verdelen. Voor een derge lijk bedrag wilde de internationa le elite zich wel inspannen. Naast het wereldrecord zagen de 6000 toeschouwers nog zes beste we- reldseizoenprestaties alsmede twee evenaringen daarvan. Maria Mutola, die acht dagen eerder in Birmingham het wereldrecord op de 1000 meter verbeterde tot 2.32,08, deed een vergeefse aanval op het wereldrecord 800 meter, dat al acht jaar met 1.56,40 op naam staat van de voormalige DDR-atlete Chnstme Wachtel. De atlete uit Mozambique slaagde niet, maar liep met 1.57,13 wei de tweede tijd ooit Mutola had ruim drie seconden voorsprong op Leti- tia Vriesde. De Rotterdamse (tweede) liep een persoonlijk re cord op een indoorbaan: 2.00,55. Stella Jongmans slaagde er niet in het Nederlands record van Ellen van Langen op de 1000 m te verbe teren. De Haagse kwam tot 2.39,70 en eindigde daarmee als zesde. Van Langen liep de kilometer zes jaar geleden, op 21 januari 1990 in Sindelfingen, vijfhonderdste se conde sneller. Jongmans heeft zich al gekwalificeerd voor de EK indoor, die van 8 tot en met 10 maart in Stockholm op het pro gramma staan. Jongmans startte voortvarend achter de veel te snel vertrokken haas, maar kon haar positie na drie van de vijf ronden niet vast houden. De Portugese Carla Sa cramento won de race in 2.37,60. „Ik heb stom gelopen," aldus Jongmans. „Ik wilde ontspannen lopen, maar nam het te gemakke lijk op. Eigenlijk ben ik met mijn hoofd al in Stockholm en vind ik het moeilijk me nog op andere wedstrijden té "concentreren.Ko mend weekeinde bij "het NK in Den Haag win ik ook nog als ik onderweg tweemaal een koprol maak. Maar ik heb me ingeschre ven en dus zal ik lopen." Ottey Tijdens haar afscheidstoemce plaatste Meriene Ottey zich in Liévin naast de Amerikaanse we reldkampioene Gwen Torrence aan de kop van de wereldranglijst. De Jamaicaanse won de 60 meter in 7,02, dezelfde tijd die Torrence op 2 februari in New York de klok ken bracht. Ottey versloeg de Russische wereldrecordhoudster Irina Privalova, die 7,05 noteerde. Bij de mannen evenaarde de Nï- geriaan Davidson Ezinwa op de 60 meter met 6,50 de beste tijd van dit seizoen van de Canadees Bru- ny Surin. Verrassend sterk was de Bulgaar se Iva Prandjeva, die bij het hink- stapspringen tot 14,82 meter kwam. Op de 60 meter horden won Olga Tjisjigina uit Kazakstan in 7,78, ook al de beste prestatie van dit indoorscizocn. Sergej Boe- bka, de wereldrecordhouder pols stokhoogspringen outdoor (6.14 m) en indoor (6,15 m), werd door de concurrentie opgejaagd. De Oekraïner moest over 5,95 m springen om zijn naaste concur rent, Rodion Gataoellin 5,90 m), voor te blijven. Boebka deed nog drie pogingen op 6,16 meter. De Cubanen Javier Sotomayor (hoog springen, 2,38 m) en Ivan Pedroso (ver, 84,46 m) zorgden eveneens voor de beste wereldprestaties van dit seizoen. Berlijn Brons voor de waterpo loërs. Hoera! Prijzen in Oost-Ber- hjn, ook al regeert daar nu de har de DMark, zijn vooralsnog niet meer dan vetleren of zilverpapie ren medailles en piepschuimen bekers. Dat gold helemaal voor het Olympisch kwalificatietoer nooi, dat gisteren eindigde maar in feite al nergens meer om ging. De werkelijk oogst, kwalificatie voor Atlanta, was al eerder bin nengehaald in het Dinamo-bad. Donderdag door Nederland, Joegoslavië en Griekenland, vrij dag door Oekraïne doordat Oranje zo welwillend was Kazaehstan te verslaan en zaterdag zeer verras send dour Roemenië ten koste van Australië. En op de voorlaat ste dag uiteindelijk ook door gast land Duitsland, dat zo te zien wel een zeer goed gastheer moet zijn geweest voor een select gezel schap van tweederangs arbiters. De late kwalificatie van de Duit sers was een verhaal apart. „Ik ben blij en trots dat mijn jongens zich uit zo'n moeilijk situatie heb ben weten te redden," kirde coach Nicolae Firoiu na de zege op Ka zaehstan (14-11). Een uur eerder, na de eerste periode (04), stond een boos legertje klaar de stoel onder de voormalige Roemeen vandaan te schoppen. Duitsland BerlijnDe Nederlandse water poloërs hebben het bij de loting voor de Olympische Spelen niet getroffen. Oranje, dat zich in Berlijn overtuigend kwalificeer de voor Atlanta, is voor de voor ronde ingedeeld bij Hongarije, Joegoslavië, Spanje. Rusland en Duitsland. Klaas van de Pol, waterpdoge- delegeerde van de wereldzwem- bond FINA, heeft doorgaans een voor Nederland gunstige in vloed bij de loting voor belang rijke toernooien. Gisteren had de oud-voorzitter van de KNZB de hulp ingeroepen van zwem ster Daniela Hunger. De Duitse oud-Olympisch kampioene had een minder gelukkige hand. Ne derland en Duitsland kwamen daardoor in de bijzonder sterke groep A terecht, met slechts er kende toplanden als tegenstan ders. Olympisch kampioen Italië voert de andere groep aan. De oppositie komt van Oekraïne, Kroatië, Roemenië, Grieken land en Verenigde Statera speelde immers erbarmelijk en had elders in Europa of waar ook ter wereld nooit en te nimmer At lanta gehaald De Kazachstaanse coach Erlan Ayapbergenov vloekte alleen in wendig. Hij bleef netjes terwijl hij 'voor hetzelfde geld' ongegeneerd had kunnen schelden op corrupte scheidsrechters. Hij kon moeilijk anders, want voor het duel met Nederland had immers een Ka- zachstaan bij de Oranje-delegatie voor de deur gestaan. Fluiten „Die bood ons een geheel verzorg de trainingsstage in Kazaehstan ter waarde van 30.000 gulden plus de steun van hun scheidsrechter als die ons nog eens zou fluiten," lachte teammanager Henk Uri. Bondscoach Hans van Zeeland en hij bedankten beleefd en Neder land won vrijdagavond gewoon zoals het hoorde van Kazaehstan en hielp daarmee Oekraïne naar de Olympische Spelen. De Oekrainers deden vrijdag nacht vol wodka om drie uur het licht uit in de hotelbar, maar dwongen desalniettemin 's ande rendaags Joegoslavië, de uitein delijke winnaar van het toernooi, tot een verlenging in de halve eindstrijd. Gisteren in de 'kleine' finale moesten de Nederlanders het ook weer zelf verdienen. Dat ze dat tegen de ontnuchterde Oekrainers deden (9-7) dwingt respect af, want wat was er nu ei genlijk meer te halen dan de nietszeggende derde plaats? Het antwoord was: het goede ge voel op het juiste spoor te zitten naar Atlanta. Daarom was Hans van Zeeland ook zo boos over de nederlaag tegen Griekenland (6-7) de enige in acht duels. De coach vond dat zijn ploeg meer had ver diend en in de finale had moeten staan. San José De eerste plaats op de wereldranglijst vormde de hoofdprijs m San José. De Oostenrijker Thomas Muster stond welgeteld één week boven aan deATP-rankmg, De dertiende nummer één sinds de invoering van de wereldranglijst voert daarmee wel de ranglijst van 'korte kampioenen' aan. Onderaan dat lijstje staat Ivan Lend], die 270 weken lijstaan voerder was Pete Sampras (113 weken) en Andre Agassi (32) staan in de middenmoot van het selecte gezelschap. Muster (28) verloor afgelopen week tn de eerste ron de in Dubai van de jonge Australiër Sandon Stoile. Het kortstondige nummer één zijn smaakte naar meer. De Oostenrijker had de kalender al goed bestu deerd „In maart is het tijd voor een nieuwe aanval op de nummer één. In die periode hebben Sampras en Agassi een berg punten te verdedigen. Daarna krijg in het lastiger, dan is het een zaak van overleven," al dus Muster In Dubai won de Kroaat Goran Ivanisevic. Hij ver sloeg in de eindstrijd de ongeplaatste Alberto Costa met 6-4 6-3. De Spanjaard was in de kwartfinale het eindstation van de verrassende Hendrik-Jan Davids^ - De toernooien in Frankrijk waren één groot volksof feest. In Marseille zegevierde routinier Guy Forget'/ over landgenoot Cedric Pioline, die ook in zijn nee-' gende finale niet verder dan de troostprijs reikte. Het c duel eindigde in 7-5 6-4 voor de 3 3 -jarige, die vier jaar lang geen hoofdprijs pakte. In Parijs ging de vrouwenfmale tussen de als eerste geplaatste Kroatische Majoli en Halard. De Framjaise won met 7-5 7-6 en stijgt daardoor van de 32e naar de 19e plaats op de wereldranglijst. Halard moest even later opnieuw de baan op voor de finale van hetdub- belspel, met landgenote Tauziat. Het Franse duo ver- loor van de Nederlands/Tsjechische combinatie Kris- tie Boogert en Jana Novotna. Amersfoort-- Monique Hoogland kan de Olympisch©!-:'; Spelen in Atlanta vergeten. De Leidschendamse baS-usi mintonspeelsler scheurde gisteren in de halve finale*** van het LCAT-toernooi in Amersfoort een achille^q pees volledig af. Hoogland werd in eerste instantie overgebracht naar een ziekenhuis in Amersfoort, vervolgens ging ze naar een ziekenhuis in Leidschendam waar ze gelijk -■ geopereerd is. Hoogland (28) moet drie dagen in het ziekenhuis blijven. Hoogland was druk doende haar kwalificatie voor At- lanta voor elkaar te krijgen. Vandaag zou ze naar - Praag vertrekken, waar de Nederlandse mannen- en vrouwenploeg komende week uitkomen in de strijd - om respectievelijk de Thomas- en Uber-Cup. In Amersfoort won Ruud Kuijten, door bondscoach Martijn van Dooremalen uit de nationale selectie ge- gooid, het toernooi bij de mannen. Hij versloeg in drie games de Deen Madsen. Bij de vrouwen zege vierde voormalige nationaal kampioene/ Brenda Beenhakker. Ze versloeg Astrid van der KnSap/; Leonding—Ben Sonnemans mag zich gaan opmaken 1 voor het Olympisch judotoernooi in Atlanta. De - zwaargewicht, al genomineerd voor een quotum- plaats in de klasse tot 95 kilogram, toonde bij het in ternationale toernooi in het Oostenrijkse Leonding vormbehoud door in zijn gewichtsklasse op de derde plaats te eindigen. Leonding was een groot evenement, omdat het voor veel landen nog een Olympisch kwalificatietoernooi was. Sonnemans stond tussen de ruim vijfhondei$.ou andere sporters zijn mannetje. Alleen tegen de Roe-"' meen Radu maakte de Haarlemmer een insch^^/ tingsfout. Die kostte hem de partijwant de RoemearC-30 noteerde direct een vol punt. Door te winnen van de Tsjech Jakl belandde Sonnemans op de derde plaats/;';; Voldoende om aan de NOC*NSF-eis van vormbe" houd te voldoen. „Als niemand in Nederland beter gaat presteren, is Sonnemans onze Olympische man," sprak bondscoach Willem Vis ser De coach kon ook tevreden terugkijken op de presta- - ties van Mark Huizinga. in de klasse tot 86 kg eindig- de de Vlaardinger als derde. Hij verloor van de Zuid- koreaanse wereldkampioen Jeon, maar versloeg met 1 prachtige worpen dc Duitsers Lascau cn Spittka. Patrick Klas uit Tilburg verloor de strijd om het brons van de Brit Rendle, die ook Edwin Steringa uit schakelde, Klas won dit seizoen een toernooi in Ba sel, maar dat was van te weinig niveau om als een echt Olympisch kwalificatie-toernooi te gelden. Van de andere mannen ging Wilfried Holthuizen in de"- klasse tot 60 kg in de derde ronde onderuit. Patrick/ van Kalken (-65 kg) verloor al in de tweede ronde. Bondscoach Cor van der Geest was niet tevreden?!;*5 over de prestaties van de vrouwen. Geen van zijn pu-*°' pillen veroverde een medaille. Chantal van Gestel (-,77,' 52 kg) en Deborah Gravenstein (- 61 kg) verloren bei- den hun duels om het brons. Jessica Gal kwam in de klasse tot 56 kg niet voorbij de Zuidkoreaanse Jung. Ze eindigde als zevende. Tamara Meyer bleef in de categorie tot 48 kg al in de eerste ronde steken. Bordeaux—Wout-Jan van der Schans is gisteren tij dens het concours hippique van Bordeaux als tweede geëindigd in een kwalificatiewedstrijd voor de we-'/' reldbeker. De ruiter uit Lunteren bleef met het paard *7 Leroy Brown in de barrage foutloos in 38,49 secon- den. Daarmee was hij slechts 0,21 seconde langzamer"J dan de Brit Nick Skelton met Dollar Gtrl. Voor Skelton, de houder van de World Cup, beteken- de het zijn eerste zege dit winterseizoen. In zijn hele loopbaan won de 38-jarige Britse ruiter tien perso nenauto's van de Zweedse sponsor Volvo. Van der Schans steeg in de stand na negen van de veertien kwalificatiewedstrijden naar de achtste plaats met een totaal van 40 punten. Net als Van der Vleuten is Van der Schans daarmee vrijwel verze kerd van een plaats in de WB-eindstrijd. Jan Tops, twaalfde met 35 punten, heeft vermoedelijk nog een handvol punten nodig. Jos Lansink eindigde met Lianos tijdens het con cours hippique van Neumunster als zesde in het hoofdnummer om de Grote Prijs van Sleeswijk-Hol- stein. Wereldkampioen Franke Sloothaak won met Veiy voor Helena Weinberg met Wapiti. In de kwalificatiewedstrijd voor de WB dressuur ein digde Tineke Bartels met Olympic Barbria als zesde. De Duitse Karin Rehbein won met Donnerhall.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3