13 'Stop groei woonlasten' V Rotterdams Dagblad Hoogstad volgend jaar vol Duivenmelker geschokt na zevenvoudige moord Ook Trio Mustang steunt De Walvisch Onderzoek in Nieuwland naar woningverbetering zonder huurverhogingen Besneeuwde knotwilg wacht op lente Radiozender haalt 8000 gulden op Diefstal sloopafval Aanrijding Autokraker in de kraag gevat Geen rijbewijs Abonneeservice Rotterdams Dagblad Mostert mag alleen nog met klei werken 'Leeftijds discriminatie bij verdeling huizen Havenbogen' DË GROOTSTE EN DE MOOISTE IN VERF EN BEHANG: VAN LOENEN OP DE DAM IN SCHIEDAM TEL. OI O 426 Si 02 Waterweg Dinsdag 20 februari 1996 Gaardingen Twee mannen zijn gistermiddag door de politie op de bon geslingerd omdat ze in het be zit waren van aluminium en lood dat afkomstig was uit een sloop- pand aan het Veerplein. De politie kwam de diefstal op het spoor tij dens een controle aan de auto van het tweetal op het Veerplein. Eén van de inzittenden, een 32-jarige man uit Gouda, bleek nog een openstaande boete te hebben en moet die nu uitzitten. De bestuur der. een 36-jarige Rotterdammer, heeft een bekeuring gekregen omdat hij geen rijbewijs had. Gaardingen-— Een 60-jarige Maas- sluise is maandagochtend rond half acht met haar wagen tegen de vangrail van Rijksweg A20 gere den, waardoor haar auto flink is beschadigd. Volgens de vrouw is zij door een vrachtwagenchauf feur van de weg gereden. De poli tic zoekt getuigen van het voor val, om de zaak nader te kunnen onderzoeken. Getuigen kunnen contact opnemen met de politie van Maassluis, telefoon 5912444. Schiedam De politie van Schiedam heeft maandagmiddag een 27-jarige man uit Heerhugo* waard in de kraag gevat, omdat hij verdacht wordt van een auto inbraak op de Broersvest. De man voldeed aan het signalement, dat direct na de melding van diefstal was afgegeven. Tydens het buurt onderzoek, dat de politie daarop op de Rotterdamsedijk hield, za gen de agenten de man lopen. Hij had een autoradio en een zaag bij zich. Beide voorwerpen zijn in be- ilag genomen. De man is voor na der onderzoek ingesloten. Gaardingen Tot twee keer toe heeft de politie vanochtend een auto aangehouden, waarin be stuurders reden die geen Neder lands rijbewijs hadden. De eerste keer werd het voertuig rond half één tot stilstand gebracht en kreeg de 27-jarige automobilist uit Apeldoorn een proces-verbaal aan zijn broek. Rond vier uur za gen agenten dezelfde auto op de Van Hogendorplaan rijden, met als bestuurder een 28-jarige man uit Papendrecht. Hij onderging hetzelfde lot als zijn voorganger. Ook werd de auto van de weg ge haald. Rond zes uur vanochtend kwam de eigenlijke eigenaar zijn voertuig ophalen. Hij mocht de auto meenemen omdat hij wel een rijbewijs heeft. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010-4004 444 Schiedam In de Schiedamse wijk Nieuwland wordt bekeken of het mogelijk is woningen te verbeteren zonder dat het leidt tot een stijging van de huur. Tot dusver moeten bewoners van huurwoningen meestal fors betalen als huizen van centrale verwarming, dubbel glas of een luxere badkamer worden voorzien. Het onafhankelijke Adviesbureau Werkgroep 2000 wordt ingehuurd om te bekijken hoe huurders bij verbete ringsprojecten kunnen worden ontzien. Het project komt er op initiatief wing eist z'n tol. In de wijk wordt van bewonersvereniging Wonen Leven in Nieuwland. Het wordt gesteund door het wethouder A. Reijnhout en woningcorporatie Noordvest, veruit de grootste ver huurder in de wijk. Beide partijen willen 15.000 gulden bijdragen aan het verrichten van liet nood zakelijke onderzoek. Reijnhout heeft voor de uitgave nog toe stemming nodig van de gemeen teraad. Adviesbureau 2000 gaat de haalbaarheid van het plan bestu deren. Het onderzoek ir. een reactie op de sterk stijgende woonlasten in Nieuwland, de eerste naoorlogse wijk van Schiedam. De portiekwo ningen staan in de regio bekend als zeer betaalbaar, maar na vele ronden van forse huurverhogin gen denken veel bewoners daar inmiddels anders over. Veel Nieuwlanders moeten bo vendien leven van een minimum inkomen. Ook de stadsvemieu- GaardingenMostert Absorbents bv aan de Deltaweg in Vlaardin gen moet een dwangsom van der tigduizend gulden betalen per keer dat het bedrijf andere pro- duk'.en op- of overslaat dan de vergunde kleiprodukten, Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State in Den Haag. Mostert Absorbents was daar in beroep gegaan tegen de door de gemeente opgelegde dwangsom. De gemeente Vlaardingen legde de dwangsom op nadat de politie op 6 maart 1995 constateerde dat in het bedrijf een schip met het mineraal magnesiet werd gelost. Dat ging gepaard ging met grote stofwolken. Werknemers van om liggende bedrijven hadden last van geïrriteerde ogen en ademha lingsproblemen. Volgens Mostert Absorbents is de gemeente op de hoogte van het feit dat er in het bedrijf meer ge beurt dan alleen de vergunde op en overslag van kleiprodukten. De Raad van State vindt dat de ge meente Vlaardingen de dwang som op goede gronden heeft opge legd gezien de schadelijke effec ten van magnesiet voor de ge zondheid, en stelt vast dat het be drijf niet tegen de vergunning van 1989 in beroep is gegaan. driftig gerenoveerd. Na het weg vallen van rijkssubsidies gaan de verbeterings-operaties gepaard met een flinke huurstijging voor de bewoners. De landelijk opererende Stuur groep Experimenten Volkshuis vesting (SEV) is zeer geïnteres seerd in de uitkomsten van het onderzoek. Het vraagstuk betref fende het betaalbaar houden van de huren in stadsvernieuwings- wijken speelt in heel Nederland. Om deze reden heeft ook het SEV financiële steun toegezegd. Het totale onderzoeksproject kost 48.000 gulden. Volgens een woordvoerder van Noordvest is het onderzoek breed van opzet. Vooraf heeft de ver huurder echter niet de verwach ting dat het mogelijk is zeer uitge breide verbeteringen in woningen door te voeren zonder dat de hu ren worden verhoogd. „Het is in theorie denkbaar dat huurders zelf bepaalde klussen ter hand ne men. Of dat er speciale klussen- diensten worden ingeschakeld. De kwaliteitscontrole blijft in zo'n systeem overigens wel bij ons be rusten." In de opgerichte werkgroep heb ben vertegenwoordigers van het IOBS (instituut ondersteuning bewoners in stadsvernieuwings- wijken), de bewonersvereniging en woningcorporatie Noordvest zitting. Zij voeden de Werkgroep 2000 met ideeën en houden de voortgang van het onderzoek in de gaten. Een eindrapport met aanbevelingen wordt begin vol gend jaar verwacht. In Groningen is het open bare leven sinds giste ren volledig ontregeld door hevige sneeuwstor men. De och tendspits was zelfs een complete chaos. Plaat selijk onder vinden we nauwelijks hinder van de sneeuwval. De witte vlok ken zorgen hoogstens voor wat er gernis bij het krabben van de voorruit. En we balen van de snij dende kou in het gezicht. Maar veel meer genie ten we van de fraaie winter se plaatjes die de witte neerslag op levert. Zoals van deze be sneeuwde knotwilg op de Zuidbuurt in Vlaardin gen, die nog niet onder handen is ge nomen door vrijwillige knotters en wacht op de cirkelzaag om lenteklaar gemaakt te worden. Foto Oennes van der Wel/Roe) Dijkstra VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen gaat er van uit dat het be drijvenpark Hoogstad in de loop van volgend jaar helemaal volge bouwd is. Op het moment zijn nog tien kavels beschikbaar, waarvan er zes zijn gereserveerd. Voor de overige vier (15.000 vierkante me ter bij elkaar) worden al bespre kingen gevoerd met gegadigden. Op ongeveer de helft van de be schikbare 70.000 vierkante meter van Hoogstad wordt gebouwd of staat al iets. Ruim een week gele den is ook een begin gemaakt met het wooncentrum Hoogstad. De drie gebouwen nemen ongeveer een vijfde deel van het totale ter rein in. Zeventig procent daarvan is inmiddels voor tien jaar ver huurd aan Bruijnzeel keukens. Hoogenboezem meubelen, Haco kasten, Finishing touch grenen meubelen, Beter Bed, Carpetland, Kwantum, Roobol woontextiel en Roobol tuinmeubelen. Voor de laatste drie units van minimaal duizend vierkante meter worden naar verwachting binnenkort de contracten getekend. Behalve meubelzaken, is ook de automobielbranche goed verte genwoordigd. Mazda-Hoogwerf en Renault-Dorzo zijn onlangs ge start met de bouw van een nieuwe showroom. Daarnaast komt aan de rand van Hoogstad een be drijfsverzamelgebouw waarin on der meer een vestiging van Kwik- fit, Brezan automaterialen en au to-totaalglas komen. „Wij hadden gehoopt om vorig jaar alle kavels al verhuurd te hebben, maar door allerlei om standigheden zijn er vertragin gen opgelopen," aldus C.W.J. Schrieks van de gemeente Vlaar dingen. „Maar nu gaat het voor spoedig. Wij hopen op korte ter mijn de laatste kavels te hebben verhuurd, zodat volgend jaar Hoogstad is volgebouwd." Hoek van Holland Geschokt stond de eigenaar van het duiven hok op de Krimsloot in Hoek van Holland zondagmiddag voor zijn landje. Van een afstandje zag hij al dat het niet pluis was. Het hek werk rondom het terrein was doorgeknipt en de ramen in het duivenhok waren ingeslagen. In het hok was de chaos compleet. Zeven duiven lagen doodgesla gen op de grond. „Zeven vogels op een brute manier afgeslacht. Het is toch niet te geloven dat er men sen zijn die dat soort dingen doen," zegt de eigenaar aangesla gen. De duiventil van de Hoeke- naar ligt op een stuk land achter de kantine van voetbalvereniging Hoek van Holland. De man oefent daar al jaren zijn hobby uit. „Vroeger deed ik ook wedstrijden met mijn 35 duiven. Sinds twee jaar ben ik daarmee gestopt Mijn gezondheid liet het niet meer toe." 'Om toch nog wat te kunnen zien vliegen' hield de man zijn landje en zijn duiven aan. Elke dag is hij er wel te vinden. „Ik geef ze te eten en te dnnken. Het is mijn De gedupeer de Hoekse duivenmelker heeftgisteren prikkeldraad rondom zijn til, m de hoop dat dit de van dal en tegen houdt. Foto Dennes van der Wel/Roel Dtjkstra hobby." Het is niet de eerste keer dat zijn duiventil door vandalen is be zocht. Drie maanden geleden werd de duivenliefhebber al opge schrikt. Ook toen hadden onbe kenden het hoge hekwerk rond om zijn landje opengeknipt. „Ge lukkig waren alleen wat ramen gesneuveld. Ik heb geen aangifte gedaan. Dat heeft toch geen zin, dacht ik." Nu drie maanden later niet alleen de ramen maar ook een aantal duiven is gesneuveld, is voor de eigenaar - die niet met naam wil worden genoemd - de maat vol. „Het is zo'n gemene streek. Laten ze mij proberen te pakken en niet die diertjes, die niets terug kun nen doen," De eigenaar heeft, direct nadat hij de duivenmoord constateerde, aangifte gedaan bij de politie. Hij vermoedt dat het kwajongens streken zijn. „Toch moeten ze veel moeite doen om bij het hok te komen. Ze moeten namelijk eerst het hek doorknippen." De andere duiven in het hok zijn volgens de duivenmelker enorm geschrokken. „Toen ik ze zondag middag kwam voeren zaten ze al lemaal op het dak van het hok. Ze durfden niet naar binnen te gaan. Zij zagen natuurlijk ook hun dode vriendjes liggen." De eigenaar hoopt dat de politie de daders snel kan opsporen. Het terrein ligt erg afgelegen dus veel sociale controle is er niet. Wel is hij langs de dichtsbijzijnde wo ningen gegaan om te vragen of bewoners iets verdacht hadden opgemerkt. „Het heeft nog niets opgeleverd." De Hoekenaar neemt nu zijn maatregelen. „Ik heb een flinke rol prikkeldraad gekocht en opge hangen rondom het hekwerk. Het hek wordt daarmee zo'n 2,5 meter hoog. Ik hoop maar dat dit hoog genoeg is en dat de kwajongens hierdoor voldoende worden afge schrikt." Schiedam Het Schiedamse mu ziekgezelschap Trio Mustang heeft zich het lot van molen De Walvisch ook aangetrokken. Het trio onder leiding van zanger/gita rist Bob van Vliet geeft zondag 3 maart vanaf 19.00 uur een bene fietoptreden voor de door brand verwoeste Schiedamse 'molen- ïeus'. Vgn Vliet weet zich in 7;_*n actie gesteund door de uitbater van zaal Beatrix, waar het optre den plaats heeft. De zaal wordt gratis beschikbaar gesteld, waar door de muzikanten voor het eve nement nauwelijks kosten hoe ven te maken. Het dansorkest Trio Mustang treedt veelvuldig in de regio op, met name op bruiloften en andere familiefeesten. Sinds enige tijd verzorgt de Schiedamse groep elke eerste zondag van de maand een voor iedereen toegankelijk optreden in zaal Beatrix. Het op treden van 3 maart past in die reeks, al is het verschil dat alle ba ten nu worden aangewend om het herstel van de molen een zetje in de goede richting te geven. Van Vliet hoopt dat veel Schiedammers naar de dans avond in de zaal aan de Lange Kerkstraat komen. ,.Het is na tuurlijk doodzonde van die mo len Als Schiedammer gaat me het zeer aan het hart." Na een aarzelend begin is er vol gens Van Vliet inmiddels een flin ke belangstelling voor de dans avonden m zaal Beatrix. „Met na me echtparen hoorden wij vaak klagen dat er tegenwoordig alleen nog maar dansavonden voor al leenstaanden worden gehoudèn. De sfeer op zulke evenementen staat deze mensen meestal niet aan. Vandaar dat wij zelf met deze dansfeesten zijn begonnen. Bij ons is iedereen welkom, ge trouwd, alleenstaand, jong en oud. De laatste keer was de jong ste bezoeker 18 jaar. De oudste zo'n beetje 70." De toegang voor het benefietop treden op 3 maart voor De Wal visch bedraagt ƒ7,50, inclusief een kopje koffie. Schiedam Verschillende Schiedammers beklagen zich over de wijze waarop Huize Fran kenland en de Woningbouwver eniging Schiedam (WBS) de wo ningen verdelen in het nieuwe ou- derencomplex Havenbogen aan de Nieuwe Haven. Ze vinden het discriminerend dat mensen die ouder zijn dan 75 jaar niet in aan merking komen voor een apparte ment in Havenbogen. De fractie Gemeentebelangen-Solidair '93 heeft het college van b en w schriftelijke vragen over de kwes tie gesteld. De eerste woningen op het voor malige Itho-terrein worden aan het eind van deze maand opgele verd. Inmiddels zijn 41 huizen te huur aangeboden in de woon krant. De resterende zestig appar tementen worden in een later sta dium opgeleverd, Havenbogen bestaat uit twee, halfronde gebou wen. Middels overdekte gangen zijn de twee gebouwen met elkaar ver bonden én met woon-, zorg- en dienstencentrum Frankeland. Havenbogen beschikt over een zwembad, fitnesscentrum, zonne terras, bar en een recreatieruimte. Als de nood aan de man is, kun nen de bewoners gebruik maken van het zorgaanbod in Franke land. Door de strikte selectiecriteria ko men veel oudere Schiedammers echter niet in aanmerking voor een plekje in de 55-pluswoningen, betogen de gemeenteraadsleden Van Loenen en Metaal. De uitslui ting van mensen boven de 75 jaar wordt slechts opgeheven bij de verdeling van dertig woningen. Die zijn bedoeld voor mensen met een indicatie voor het verzor gingstehuis. „Maar ook daarvoor hoef je met per se boven de 75 jaar te zijn," zegt raadslid A. van Loenen van dc gecombineerde fractie. „Ik vraag mij af waarom mensen bo ven de 75 worden uitgesloten van de andere vormen van beschut wonen. De verhuurders doen nu net alsof deze categorie daar geen behoefte aan heeft.". Vitale huurders Het Ieeutvedeel van de woningen wordt gegund aan Schiedammers tussen de 55 en 75 jaar. Maar ook binnen deze leeftijdscategorie worden bepaalde groepen uitge sloten. 41 Huizen zijn bedoeld voor vitale huurders in de leef tijdscategorie 55-65 jaar. „Wie in deze leeftijdsfase enige behoefte aan zorg heeft, komt niet voor toe wijzing in aanmerking," conclu deert Van Loenen. De resterende dertig appartemen ten worden in de opzet van de ver huurders toegewezen aan oude ren in de categorie 65-75 jaar die behoefte hebben aan een vorm van beschut wonen. „Ouderen ir. deze leeftijdsgroep die het zonder hulp kunnen stellen, komen ook niet in aanmerking. Voor de ande re categorie zijn ze te oud. In hun eigen leeftijdsgroep zijn ze te ge zond." De fractie Gemeentebelangen-So lidair '93 stelt dat de door ver huurders geformuleerde leeftijds beperkingen in strijd zijn met de onlangs door de gemeente Schiedam vastgestelde huisves- tïngsregeis. De fractie vindt dat de verschillende categorieën ap partementen alleen op basis van de behoefte (of niet-behoefte) aan zorg moeten worden verdeeld. Alleen een ondergrens van 55 jaar is verdedigbaar. Verder is de gewenste mix van vitale en niet- vitale ouderen te billijken." Raadslid Van Loenen eist dat het college van b en w in overleg treedt met de verhuurder om an dere criteria op te stellen. Schiedam Een inzamelingsac tie van Radio Schiedam heeft het afgelopen weekeinde een kleine 8000 gulden opgeleverd voor de door brand verwoeste molen De Walvisch. Het lokale radiostation haalde het geld op door zaterdag en zondag verzoekplaten te ver kopen. Tal van bedrijven en par ticulieren maakten van de gele genheid gebruik om tegen, beta ling een plaatje te (laten) draai en. Het toepasselijke 'Save the Whale' van de symfonische rock groep Yes behoorde opvallender wijs echter niet tot de aange vraagde liedjes. Reeds tijdens het programma kwamen veel Schiedammers langs in de studio aan de Korte Haven om een bijdrage af te leve ren. Sommigen van hen kregen voor de microfoon de gelegen heid herinneringen op te halen aan de vorige week dinsdag by een verwoestende brand gevelde 'molenreus'. Radio Schiedam verwacht dat de opbrengst van de verzoekplaat actie de komende dagen verder oploopt. Veel toezeggingen voor girale overschrijvingen zijn nog niet binnen, De opbrengst van de actie wordt aanstaande zaterdag tussen 10.00 en 14.00 uur over handigd en is te volgen op Radio Schiedam. De geldelijke bijdra ge wordt in ontvangst genomen door burgemeester R. Scheeres, die ook voorzitter is van de Stich ting de Schiedamse Molens. Directeur J. Gunneweg en de ge dupeerde molenaars Van Drie! Kluit van De Walvisch wonen za terdag de overhandiging bij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1