9 Schoonmaken Buizengat kost 35 miljoen Grote ravage na ontploffing op jacht Benelux-centrum verwacht 40.000 bezoekers per jaar Speel-o-theek Mickey Mouse in nieuw gebouw Rotterdams Dagblad s*L Nog onduidelijkheid over aandeel dat gemeente Vlaardingen moet bijdragen Rechtbank halveert de eisen voor vechtpartij Vermiste jongens weer terecht Geen verkoop dienstencentra Aanrijding met letsel Creditcards gestolen Vals paspoort 'Vliegende auto' Overtreding sluitii.gswet ■m Waterweg Donderdag 22 februari 1996 Door Jan Rozendaal Viaardingen Het schoonmaken van de grond in en rond het Buizengat in Vlaardingen gaat 35 miljoen gulden kosten. Dat staat in een kostenraming die volgende week door de raads commissie voor milieu wordt besproken. De bodemsanering is nodig om de plannen voor de bouw van 550 woningen door te kunnen laten gaan. Verreweg het duurst is het schoonmaken van de plek aan de Hoflaan waar de gasfabriek heeft gestaan. De bodem is daar veront reinigd met PAK's, zware meta len, minerale olie en cyaniden. De DCMR Milieudienst Rijnmond stelt een saneringsplan op waarin wordt uitgegaan van het verwijde ren van de zogenoemde verontrei nigingskernen, waarna er een lee- flaag overheen wordt gestort. De ze oplossing is al goedgekeurd door het ministerie van VROM en heeft ook de voorkeur van de ge meente. De kosten worden ge schat op twintig miljoen gulden. Dat is fors meer dan de sanering van de rest van de grond rondom het Buizengat kost: veertien mil joen gulden. De vervuiling is niet overal even erg. Het meest ver ontreinigd zijn de plekken waar vroeger de scheepswerven waren gevestigd. Het gaat daarbij vooral om PAK's (komt onder meer voor in teer) en zware metalen. Ook de bodem ten oosten van de Hoflaan, vooral daar waar de benzinepomp op het terrein van de gemeente is gevestigd, is zwaar verontreinigd met minerale olie en aromaten. Sanering is op deze plekken noodzakelijk, aldus de gemeente. Waterbodem De waterbodem van het Buizen gat is onderzocht door het Ingeni eursbureau Geotechnniek en Mi lieu van de gemeente Rotterdam. Daaruit is gebleken dat de water bodem plaatselijk sterk is veront reinigd ïriti PAK's en zware meta len. Globaal geschat is er twaalf tot zestienduizend kubieke meter specie vervuild. Volgens de Wet Bodemscherming is (ook) hier sprake van 'een ernstig geval'. Dit zou betekenen dat ook de water bodem gesaeneerd moet worden. Hoewel er op de waterbodem ui teraard geen woningen worden gebouwd, vindt de gemeente Vlaardingen het 'psychologisch effect' van het laten liggen van de verontreiniging niet aanvaard baar. Als de bodem niet wordt schoongemaakt, zou dit zijn weer slag kunnen vinden in de exploi tatie van de te bouwen woningen, is het uitgangspunt. De kosten worden geschat op één miljoen gulden. Het is niet de bedoeling dat het Buizengat - en het gebied er om heen - in één keer wordt schoon gemaakt. De gemeente wil de werkzaamheden én kosten sprei den over meerdere jaren. De aan pak wordt mede bepaald door de volgorde van het bouwen van de woningen. Hierover moet in de loop van dit jaar meer duidelijk heid komen. Ook bestaat er nog onduidelijk heid over het aandeel van de kos ten die de gemeente moet ophoes ten. De bijdrage van het ministerie van VROM is nog niet bekend. Verder hoopt de gemeente op een forse bijdrage uit de Vinex-gel- den. een regionale pot waarin to taal 170 miljoen gulden zit. Om de exploitatie van het Buizen gat-plan rond te krijgen is het wei van belang dat een aanmerkelijk deel door derden (rijk en stadsre gio) wordt opgehoest. Ook al omdat b en w graag willen dat een aanmerkelijk deel van de 550 wo ningen voor de lagere inkomens groepen bereikbaar wordt. Hoe meer de gemeente uit de kas moet halen om de grond schoon te ma ken, des te meer de grond waarop de woningen worden gebouwd moeten opbrengen om het plan rond te krijgen. Vlaardingen De twee Vlaar- dingse.jongens die sinds zon dagochtend werden vermist zijn weer terecht. De politie heeft het 13-jarige tweetal gis teravond aangetroffen in Hoek van Holland. Daar hebben ze de afgelopen dagen en nachten doorgebracht. Ze zijn inmid dels overgedragen aan hun ou ders. Zondagochtend, 18 februari, hadden Raimond van der Kuil en Juliën van der Linden hun ouderlijk huis in de Vlaar- dingse Westwijk verlaten. Ze waren die ochtend nog gezien op het NS-station Vlaardingen- West. Daarna, zo bleek gister avond uit hun verhaal, zijn ze naar Hoek van Holland ge gaan. De nachten hebben ze doorgebracht in een bunker. Gisteren aan het einde van de middag hield het tweetal zich op in een supermarkt. Hoewel ze zich niet schuldig maakten aan strafbare feiten, vond het personeel, het vreemd dat de twee - gehüld;;in dikke, over elkaar zittende truien - zich in de winkel ophielden. De ge waarschuwde agenten herken den de-jongens en hebben hen thuisgebracht. Over de reden waarom de jon- gens zijn weggeloperi van huis kon de politie vanmórgen nog niks zeggen. Maassluis De gemeente Maas sluis 'iet af van verkoop van de -diénstencentra de Vliet en de Vloot. Bij nader inzien wil het be- stüur eerst de mogelijke ontwik kelingen in de omgeving van de beide centra afwachten, voor tot eventuele verkoop over te gaan Het idee voor de verkoop leeft a! geruime tijd, omdat er regelmatig conflicten zijn over wie waarvoor verantwoordelijk is bij noodzake lijke investeringen. De beide dienstencentra zijn eigendom van de gemeente, maar worden tegen betaling gebruikt door de Stich ting Ouderenwerk Maassluis (SOM). Beide centra maken ook onderdeel uit van een complex met ouderenwoningen. Deze wo ningen zijn eigendom van de Wo ningstichting Maassluis (WSM). Om aan de onduidelijke situatie eer. eind te maken, heeft de ge meente besloten tot verkoop. Ir. eerste instantie is aan de WSM ge- vraagd een bod te doen op beide ontmoetingscentra voor 55-plus- sers. De corporatie was bereid om zowel de gebouwen als de inven taris over te nemen tegen de hui dige boekwaarde. Bij diensten centrum de Vliet hoort echter ook e die langs de Arthur van Schendelsiraat tot aan de Albert de Vriesstraat loopt. Voor dit on bebouwde gebied in de binnen- stad leven allerlei ideeën, vandaar dat besloten is voorlopig niet tot verkoop over te gaan. Aan de SOM is eveneens ge vraagd een bod te doen op de Vloot langs de WesÜandseweg, alsmede de inventaris van zowel de Vliet als de Vloot. De stichting voelde hier echter niet voor, waar na door de gemeente is besloten ook van verkoop van de Vloot af te zien. De ?OM wilde de twee in ventarissen wel overnemen tegen de boekwaarde,in totaal ruim 123.000 gulden. Hiermee gaat de gemeente akkoord. Vlaardingen De ravage was gis terochtend groot op de kade bij Watersportvereniging De Kulk aan de Watersportweg in Vlaar dingen. Dit kwam door een ont ploffing, die omstreeks half elf plaats vond in het pleziervaartuig Ensja. De 78-jarige eigenaar was tijdens de ontploffing op zyn mo torjacht bezig, maar raakte niet gewond. De man was aan het klussen in het vaartuig en wilde zijn kajuit opwarmen. Door de kou moest hij eerst een gasfles heen en weer schudden, maar merkte daarbij niet op dat deze openstond. Ook wist hij niet dat er nog een tweede gasfles geopend was. Toen hij de gaskachel aanstak, vond er een explosie plaats, waar bij het dak en een deel van het in terieur compleet wegsloegen. On derdelen van de Ensja vlogen in het rond en kwamen tot op de aan grenzende dijk terecht. Enkele vaartuigen in de omgeving liepen schade op. Een man die twee boten verderop op zijn jacht aan het werk was, werd van het dek geslingerd. De eigenaar zelf stapte na de klap, wonder boven wonder, vrijwel on gedeerd van zijn vaartuig af. Hij had slechts enkele schroeiplek ken in zijn haar en kleine wondjes in het gezicht door rondvliegend glas. Met verslagenheid in de ogen werd hij door zijn zoon mee genomen. „Alles ben ik kwijt, echt alles," aldus de eigenaar, die het allemaal niet kon bevatten. De schrik zat er evenwel flink in bij de 'buurman'. „Ik was aan het werk, toen ik een gigantische knal hoorde. Het leek wel oorlog, zo erg was het. Voor ik het wist lag ik naast mijn schip. Ik dacht echt dat het foute boel was, maar op eens zag ik hem doodleuk van zijn boot afkomen," aldus de schipper. Nadat de brandweer het ontzette schip weer stevig op zijn steunen had gezet, werd de plaats van c: ontploffing afgezet voor een tech nisch onderzoek. Hoewe de ra vage gisteren na de ontplof fing bij Water sportvereni ging De Kulk nvaara n- was, bleef de eigenaar van het jacht na genoeg onge deerd. Foto Roel Dijkstra Door Car el van der Velden Schiedam Wie met zijn vinger een vette vlek op het beeldscherm maakt, wordt plotsklaps toege sproken door een vriendelijke jongedame. Na nog een druk op het scherm legt ze uit dat de goe de oude Poldervaart in Schiedam over een paar jaar wordt over spannen door een hoog viaduct. Op de televisie is de voorbijra- zende metro al te zien. De blik in de toekomst wordt geleverd in het informatiecentrum voor de Bene- Iuxlijn, dat gisteren door minister Jorritsma werd geopend. Het informatiecentrum op het Stationsplein in Schiedam kan wellicht het best worden gety peerd als een informatieve speel tuin. Er staan computers, interac tieve televisieschermen en een maquette van 23 meter lang, waarop de met name voor de ge meente Schiedam ingrijpende ontwikkelingen duidelijk in beeld worden gebracht. De maquette toont vanuit de lucht de ligging van het metrotraee, waarvoor de grondwerkzaamhe den in de loop van dit jaar aanvan gen. Vanaf 2001 beschikken pas sagiers over een nieuwe, deels on dergrondse verbinding tussen Rotterdam en Hoogvliet Het traject van 11,5 kilometer ver lengt vanaf het Marconiplein de bestaande oost-westlijn in het me tronet. In Spijkenisse ontmoet de nieuwe verbinding de noord-zuid- lijn. Daarmee beschikt ook het openbaar vervoer in het begin van de volgende eeuw over een eigen ruit rond Rotterdam. Dat is een oude wens van de diverse overhe den, die de automobilist een goed vervoersaitematief willen bieden. De maquette in het mfor- matiecer» trum voor de Beneluxlijn geeft onder meereen beeld hoe de nieuwe plat tegrond bij Vijfsluizenm Schiedam er uit komt te Zien. Foto Roel Dijkstra In het bezoekerscentrum worden alle ontwikkelingen uitvoerig toe gelicht. Het is bedoeld om omwo nenden, toekomstige reizigers en andere belangstellenden zo goed mogelijk voor te informeren. 2egt voorlichtster Annemiek Baljon van Metroproject Beneluxlijn. „Voor een goede voortgang van het project is het van belang dat er overleg met alle betrokkenen is. Daar hoort voorlichting bij." In een donkere hoek is een zaaltje ingericht met toepasselijke me trobankjes. Een diavertoning start automatisch op het moment dat de bezoeker instapt. Het is le vendig en informatief en ver maal 'gearriveerd' bij NS ..ion Schiedam/Rotterdam-We.,draai en de makers niet om de hete brij heen. Keerspoor „Dit fiatgebouw moet plaatsma ken voor het keerspoor," klinkt het bij beelden van het bedreigde appartementencomplex naast de spoorbaan. De planmakers van Metroproject Beneluxlijn hebben dat inderdaad beslist, al verzetten de bedreigde bewoners van de 's- Gravelandseweg zich fel tegen de gedwongen verkoop van hun wo ningen. En dat laatste meldt de di avoorstelling niet. Zij zien die keerlus liever op een andere plek. maar dat is volgens de metrobouwers onmogelijk. Want die keerlus moet in de toe komst tevens dienen als verbin ding tussen het metronet en de spoorlijn naar Hoek van Holland. En daarvoor staat het flat hope loos in de weg, heeft het project team geconcludeerd. Terug naar het interactieve beeld scherm. Een druk op het woordje 'geluid' en de jongedame vertelt dat de fiats bij Vijfsluizen tegen de herrie van de metro worden be schermd door geluidsisolatie tus sen de rails en aan de zijkant van het viaduct. Dat omwonenden het nog niet he lemaal vertrouwen, vergeet de stem in de tv ook te melden. Vol gens geluidsstudies van Rijkswa terstaat blijft het geproduceerde geluid ruim binnen de normen, maar de flatbewoners dringen voor alle zekerheid aan op een on afhankelijke geluidsstudie. Tussen alle technische snufjes vormt een ouderwetse tekening aan de wand een van de hoogte punten. In de prachtige kleuren wordt het toekomstige station Parkweg aan de rand van de Schiedamse bin nenstad getoond. Het is de enige halte die volledig ondergronds wordt aangelegd. In het futuristi sche ontwerp van Hans van Hees- wijk is het dak van glas, waardoor buitenstaanders zo op het perron kunnen kijken. Het bezoekers centrum vertelt niet het het gehe le verhaal over de Beneluxlijn, maar dat betekent zeker niet dat een bezoek moet worden afgera den. Jong en oud kunnen er een leuk en zeer informatief uurtje doorbrengen. Metroproject Bene luxlijn rekent jaarlijks op 40.000 bezoekers in net informatiecen trum. dat vandaag en zaterdag al le gasten op een in formatiepakket en een attentie tracteert. Op het Stationsplein is het centrum op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur geopend. Vlaardingen Bij een aanrijding op de Burgemeester Pruissingel in Vlaardingen vielen woensdag avond vier gewonden. Een 38-jari- ge Vlaardinger naderde de kruising ter hoogte van de Von delstraat en merkte een auto op de kruising niet op. Hij reed in de flank van het overstekende voer tuig. De drie inzittenden, twee mannen van 20 en 21 jaar en een 47-jarige vrouw, raakten daarbij ook gewond. Alleen de bestuurder van die auto bleef ongedeerd. De gewonden moesten per ambulan ce naar net ziekenhuis voor con trole. Technisch onderzoek .wees uit dat de auto van de vier inzit tenden met een te hoge snelheid heeft gereden. Maassluis De politie heeft een onderzoek naar gestolen credit cards, dat begin dit jaar van start ging, afgerond. De kaarten ver dwenen met enige regf .'aat bij een benzinepomp aan de L'olden- hovenlaan in Maassluis. De poli tie hield een 33-jarige vrouw uit Maassluis, medewerkster vanjiè benzinepomp, aan. Zij bekende m 1995 dertien creditcards te heb ben gestolen. S~men met een 31- jarige Maassluizer had zij in het buitenland voor ruim zevendui zend gulden aan benzine op de pasjes getankt. De man bekende de heling en het beletten van het opsporingsonderzoek. Dc twee hebben het 'gestolen' bedrag te rugbetaald aan de benadeelde maatschappijen. Ook werd tegen de twee proces-verbaal opge maakt. MaassluisEen 19-jarige man uit Lissabon heeft zich woensdagoch tend met een Portugees paspoort op het politiebureau in Maassluis gemeld. De politie zag dat dit pas poort was vervalst en was voor zien van een pasfoto die niet bij het paspoort hoorde. De verdach te werd gearresteerd en voor na der onderzoek ingesloten. Maassluis Agenten, onderweg naar een aanrijding tussen twee auto's op een parkeerplaats aan de Koningshoek in Maasluis, za gen gisteren op Uiverlaan een au tomobilist die vermoedelijk slecht zicht had door de'laaghangende zon, tegen een vluchtheuvel rij den. De auto werd een stukje van de grond getild en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand/De politie kon de'71-jarige bestuur der snel hulp bieden. Zij namen het deel I en deel III vari de auto in beslag. De GGD heeft de auto mobilist behandeld aan .lijn ver wondingen. Schiedam Tijdens een controle- ronde diep in de nacht zagen agenten dat een horeeabedrij f aan de Overschiesestraat in Schiedam nog open was. De eigenaar kon de politie een vergunning laten zien die niet geldig was om langer open te blijven. De agenten schre ven hierop een bekeuring uit. De zaak mocht, volgens de vergun ning, slechts tot één uur open zijn. Vlaardingen De Vlaardingse speel-o-theek Mickey Mouse is gistermiddag ingetrokken bij buurthuis de Pijpelaar aan de Wil lem Pijperstraat. De speel-o-theek moest noodgedwongen uit het ge bouw aan de Surinamesingel ver dwijnen, nadat het gemeentebe stuur had besloten de subsidie stop te zetten. Daardoor was de huur voor de speelgoed-uitleen niet meer op te brengen. De voor zitter van de speei-o-theek, Marja Beyer, zegt dit besluit erg te be treuren. „Natuurlijk vinden wij het vertrek van de Surinamesin- •gel erg jammer, maar er zit ook een voordeel aan de verhuizing We zitten nu midden in het cen trum en dat is wat makkelijker te bereiken dan het afgelegen ge bouw waar we eerst zaten.". Maar er 2ijn ook nadelen: „We moeten rondkomen van de contributie van de leden, die verdrievoudigd is. en het bedrag dat we ontvan gen voor het lenen van de spellen. Het is de eerste keer in ons vijf tienjarig bestaan dat we leengeld •vragen. Bovendien moeten we nu de spullen elke keer klaarzetten omdat we geen vaste ruimte heb ben. Dat vergt toch wel wat tijd." Buurthuis de Pijpelaar is tevre den met de komst van de speel-o-' theek. Volgens medewerkster Els van Hensbergen moet de speel-o- theek gewoon blijven bestaan. „Het zou zonde zijn als zo'n mooie gelegenheid verdwijnt. Ouders kunnen soms niet het speelgoed kopen voor hun kinderen dat ze zouden willen, Dan biedt de speel- o-theek een uitkomst. Kinderen kunnen naar hartelust spelen met het speelgoed." Ondanks de ver drievoudiging van de contributie tot vijftien gulden per jaar en het invoeren van leengeld, is het niet zeker dat de speel-o-theek daar mee dc eigen broek op kan hou den. Mocht het doek toch vallen, dan behoort een fusie met het buurthuis tot de mogelijkheden, aldus Van Hensbergen. Schiedam De rechtbank in Rot terdam heeft gisteren vier man nen veroordeeld die zich in Schiedam schuldig hebben ge maakt aan openlijke geweldple ging. Drie van hen kregen een cel straf van vier maanden aan de breek, de vierde zeven maanden. De vonnissen vielen aanmerke lijk lager uit dat de eisen van de officier van justitie. Het Openbaar Ministerie wilde dat de drie een jaar de gevangenis in gingen en de hoofdverdachte zelfs achttien maanden. De advocaten van het viertal stelden tijdens de rechts zaak al de eisen 'veel tc hoog' te vinden. Twee weken geleden werd reeds geconcludeerd dat het werk van de officier van justitie geen schoonheidsprijs verdiende. No vember vorig jaar werd het viertal gearresteerd na een vechtpartij op de Koemarkt. De drie zouden een Schiedammer hebben afge ranseld. De hoofdverdachte in de ze zaak, een neef van het slachtof fer. maakte een einde aan. de vechtpartij door met een vuurwa pen in ie lucht te schieten. „Om de mensen uit elkaar te halen," zo verklaarde hij. Daarvoor had de officier van justi tie in eerste instantie poging tot doodslag op de dagvaarding ge zet Maar na het aanhoren van de v ingen bond hij in en hield openlijke geweldpleging, v\.tm na inj zijn eis formuleerde. Die, zei hij, al lager was dan hij eerst van plan was. Maar de recht bank deed er nog eens meer dan de helft van af.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1