17 d Waarom ik m heb ik hun wat De zwerfkatten zijn dol op het poezenvrouwtje Directeur Dordtse gevangenis: celstraf heeft vooral een vergeldende werking Veerplein gaat niet open voor auto's kerkgangers Celstraf voor fraudeur WD wil discussie over voortbestaan Stadsregio VI Dief na jaar in kraag gevat Daders overval aangehouden Man bedreigd met vuurwapen Rotterdams Dagblad Zaterdag 24 februari 1996 Vlaardingen Het Veerplein m het centrum van Vlaardingen wordt op zondagen met vrijgege ven om te dienen als parkeer ruimte voor kerkgangers. Dat schryven burgemeester en wet houders in een brief aan de kerke raden van de Gereformeerde Ge meente (Sionkerk) en Hervormde Gemeente (Grote Kerk) De beide kerken hadden daarom verzocht nu het Veerplein is afge sloten voor auto's en de parkeer plaats aan de Diiksteeg een bouw plaats is geworden Veel kerkgan gers komen uit de omgeving en ook is er een groot aantal dat slecht ter been is. De kerkeraden wallen voor deze mensen gratis parkeergelegenheid Daaraan wallen b en w met vol doen laten ze in de brief weten. In het parkeerbeleid dat de gemeen teraad heeft vastgesteld wordt ge stimuleerd het stadshart autoluw te maken: ..Dit wordt onder meer vorm gegeven door hel langpar- keren (langer dan een uur. red.) in parkeergarages te laten plaatsvin den." Bovendien denkt het colle ge dat er in de buurt van de kerk en in het centrum op zondagen voldoende parkeerruimte is. Er wordt gewezen op onder meer de Westhavenkade en Dayer, B en w zeggen zich te realiseren dat deze grotere loopafstand voor een aan tal oudere en/of minder valide kerkgangers bezwaren op zal le veren, Daarom is de gemeente be reid enkele ontheffingen te verle nen waarmee tijdens de kerkdien sten auto's mogen worden gepar keerd op het trottoir naast de in gang van de diverse kerken. Een woordvoerder van de ge meente voegt daar aan toe dat het om één. twee of maximaal drie ontheffingen per kerk kan gaan. De ontheffingen worden m be heer gesteld van de koster. De gemeenteraadsfracties van SGP/RPF/GPV en CDA hebben eerder ai aangedrongen op ruime re parkeermogelijkheden voor de kerkgangers, het gratis openstel len van het Veerplein en de par keergarage aan het Liesveld en/of het toestaan van parkeren op zon dagen en christelijke feestdagen rondom de Grote Kerk en Sion- kerk. Schiedam De twee Schiedam mers die in een periode van acht jaar de Sociale Dienst voor 400.000 gulden oplichtten, zijn door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot respectievelijk zestien maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk en 240 uur dienstverlening. De poli tie kwam de steunfraude van de man en de vrouw in 1993 op het spoor doordat het tweetal een le ning bij een bank had afgesloten. Tijdens de rechtszitting hielden de man en vrouw stug vol na de scheiding niet meer te hebben sa mengewoond. Buren zagen de man echter dagelijks het huis van zijn ex-vrouw betreden. Ook vond de sociale recherche tijdens een huiszoeking allerlei belastende bewijzen. Zo stond de auto van de man op naam van de vrouw, was de vrouw in de periode dat het tweetal was gescheiden bevallen van een zoon en had de man op enkele tientallen adressen ge woond, Dat laatste duidde vol gens de rechercheurs op zoge noemde postadressen. Tijdens de rechtszitting eiste de officier van justitie tegen zowel de man als de vrouw een gevangenis straf van een jaar. Hij stelde toen voor de man en vrouw niet tegelij kertijd op te sluiten omdat er ie mand voor de kinderen moest zorgen. Nu alleen de man een cel straf heeft gekregen is dit pro bleem opgelost. Maassluis De WD-fractie in Maassluis wi! dat de gemeente raad een uitspraak doet over het laten voortbestaan van de Stads regio als 'politiek orgaan'. Ook moet door de raad stelimg worden genomen over de daaruit voort vloeiende consequenties voor de bestuurlijke vertegenwoordigin gen uit Maassluis in de Stadsregio Rotterdam, Dat schrijft fractievoorzitter J. Scheerstra in een brief aan het college van b en w. In het epistel vraagt de YVÜ-voorman het voort bestaan van de Stadsregio Rotter dam als aanvullend agendapunt toe te voegen aan de raadsverga dering van komende dinsdag 27 februari. De beraadslagingen zou den tevens moeten gaan over de positie van de gemeenschappelij ke regeling op basis van de Kader wet. Scheerstra heeft uit een informa tiebulletin begrepen dat het dage lijks bestuur van de Stadsregio woensdag 21 februari heeft ge sproken over hoe de regionale sa menwerking tussen gemeenten in de regio moet worden ingevuld en welke opties er zijn ten aanz<en van het functioneren van de Stadsregio. De WD'er wil dat alle Maassluise gemeenteraadsleden het standpunt van het dagelijks bestuur indien beschikbaar— zo spoedig mogelijk ter ore komt. SchiedamMet behulp van colle ga's in Dordrecht heeft de Schiedamse politie een inbraak in twee woningen aan de Rotterdam- sedijk in Schiedam gedeeltelijk kunnen oplossen. Eén van de da ders, een 26-jarige man zonder vaste woon* of verblijfplaats, werd deze week in Dordrecht aange houden omdat hij geen verblijfs vergunning had. Bij het natrek ken van de antecedenten van de man bleken zijn vingerafdrukken overeen te komen met een aantal afdrukken dat was gevonden in de woningen aan de Rotterdamse- dijk. De man heeft inmiddels be kend en is voorgeleid aan de offi cier van justitie. Vorig jaar mei drongen twee man nen de woningen binnen. De poli tie werd snel gewaarschuwd en wist te voorkomen dat de mannen iets konden stelen. Ze waren ech ter niet in staat de daders aan te houden. Eén van de mannen wist zich met behulp van een elektrici- teitssnoer uit een raam van één van de woningen te laten zakken. De Schiedamse politie zoekt nog steeds naar de tweede dader. Schiedam Twee Schiedammers hebben woensdagavond op het politiebureau bekend op 3 januari op de hoek Parkweg/Burgemees ter van Haarenlaan in Schiedam twee mannen te hebben beroofd. De daders, een 15- en 16-jarige jongen, bedreigden de twee man nen met een stok en een alarmpis tool. Eén van de slachtoffers werd gedwongen een halsketting af te staan. De ander kwam met de schrik vrij. Op het bureau ver klaarden de uit het buitenland af komstige slachtoffers op de be wuste woensdagavond al een tijd lang te zijn gevolgd door de in zo genoemde bomber-jacks geklede daders. De twee mannen konden worden aangehouden op het sig nalement dat de slachtoffers had den gegeven. Zij zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van jus titie. Schiedam De politie van Schiedam is er nog steeds niet in geslaagd de dader te achterhalen van een bedreiging, die dinsdag middag op de Mgr. Nolenslaan heeft plaatsgevonden. Daar werd rond 17.30 uur een 23-jarige Schiedammer bedreigd met een vuurwapen. Dat gebeurde nadat de man nietsvermoedend de weg over stak en hij bijna werd aange reden door een Mercedes. Achter de Mercedes reed een rode Ford Escort waaruit een man stapte. Bïze dwong het slachtoffer door te lopen. Om zijn woorden kracht bij te zetten haalde de man een pi stool tevoorschijn en duwde die tegen het hoofd van het slachtof fer. De Schiedammer volgde dit ad vies op en meldde zich later in de week op het politiebureau. De po litie is sindsdien op zoek naar de dader, maar heeft tot nog toe wei nig succes geboekt. Mensen die iets hebben gezien worden ver zocht contact op te nemen met de politie Schiedam op nummer 44944499.- Ik zie haar tranen branden wat heeft ze veel verdriet Ik hoor haar zachtjes snikken Mijn kind: dit mag toch niet Jarenlang pesterijen maakt haar verdriet zo groot Ze zei: wat heb ik aan dit leven Ik hen vee! liever dood Door Robert Leijssenaar Spijkenisse Ze is elf jaar en an ders. Anders dan andere kinde ren. Ze houdt niet van house-par- ty's. sport en buitenspelen. De 11- jange Suzanne uit Spijkenisse te kent liever, studeert muziek of gaat volksdansen. 'Nike' is aan haar met besteed, om dure merk kleding geeft ze met. Ze is anders en daarom wordt ze gepest. Al ja renlang. Gemeden, beschimpt, uitgescholden, en soms, in elkaar geslagen door klasgenootjes. Su zanne is het symbool van die bijna 400.000 kinderen tussen de 6 en 16 jaar in Nederland die dagelijks worden gepest. Suzanne kan het leven niet meer aan. Geestelijk en lichamelijk is ze een wrak. Wekenlang heeft ze thuis doorgebracht, ziek van alle ellende. Haar ouders zijn ten ein de raad. De moeder van Suzanne heeft door het schrijven van een gedicht geprobeerd Laar gevoe lens ondercontrole te krijgen. Dat luchtte enigszins op, maar verbe terde de situatie nauwelijks. Ge sprekken op school lijken wat re sultaat op te leveren, maar nog te weinig om opgelucht adem te kunnen halen. „Volgens de dok ter is ze ziek door de stress," zegt haar moeder. „Wat ik zou willen, is in contact komen met mensen die met dezelfde problemen zit ten. Op een gegeven moment ben je uitgeblust. Als ik zoiets zou le zen, zou ik bij mezelf denken: zouden mijn kinderen zich zo ge dragen? Al zou ik maar twee pest koppen bereiken." Dikke trol, nes uarken Mam, tfc kan het met meer aan Waarom ik mama Heb ik hun wat gedaan Waarom ben tk lelijk mam? En waarom dik en vies U kunt toch wel begrijpen dat ik de moed verlies Ik doe mijn best, meer kan ik niet Maar niemand die het ziet Altijd ben i k goed voor anderen Neemam ik begrijp het met Nee, ook ik begrijp het met Het hoort zo niet te gaan Foute hobby's,foute kleding En vooral niet 'anders'zijn Je moet hetzelfde denken Dan hoor je er pas bij Kijk in de spiegel, zeg ik haar En vertel me wat je ziet Ik zie een mooi mens Maarzij, zij ziet het met Suzanne is een kop groter dan haar leeftijdgenootjes en toont wat dikker als gevolg van medi cijngebruik. Ook daardoor is ze niet populair bij haar medeleerin- gen. De continue pesterijen ver oorzaken een achteruitgang in haar leerprestaties. Ze verander de al eens van school, maar ook dat hielp niet. Eén keer, in het be gin, was ze het zo zat dat ze, on danks haar zachte karakter, te rugsloeg. „Ik heb één keer een jongen met een stok geslagen," zegt ze timide. „De volgende dag stond de hele klas om me heen en sloegen ze mij. De meester dacht dat het een spelletje was." Sindsdien probeert ze de jenners te negeren. Als ze haar vragen voor wie ze is, Ajax of Feyenoord, kan ze ook beter geen antwoord geven. Als ze Ajax zegt, wordt ze geslagen, als ze Feyenoord zegt ook. „Het is nooit goed," weet ze inmiddels. Als de school uitgaat, loopt Suzan ne niet direct naar huis. Want op die route wachten de andere kin deren. Ze loopt om. Niet zomaar een stukje, nee, soms twintig, vijf entwintig minuten, om de ande ren te ontlopen. Een keer was ze verliefd. En, tot haar verrassing, die jongen vond haar ook leuk. Verder gaan dan dat fluisterend bekennen, wilde hij echter niet. Anders word ik in elkaar gesla gen," vreesde hij zijn 'vriendjes'. „Suzanne kwam helemaal in tra nen thuis," herinnert haar moe der zich. „Ze was heel verliefd." Zo zitten we samen Ik voel haar angst en verdriet Het pesten gaat gewoon door En niemand die het ziet Suzanne raakte in zo'n diepe de pressie dat gedachten aan de .- dood haar brein gingen domine ren. Afgelopen zomer trof haar moeder Suzanne aan bij de water- r kant. „Ze zei tegen een buurmeis- je: 'Ik kan me net zo goed verdrin- ken'. Daar schrok ik heel erg van.r Als ouder sta je gewoon machte loos." Suzannes vader weet uit er varing dat pesterijen ook op latere leeftijd sporen nalaten. „Je houdt er rotte karaktertrekken aan over. Je blijft achterdochtig, wat soms vervelend is, want er zijn natuur- lijk w4 mensen die het goed be- - doelen.' Uit privacy-overwegingen is Su- zanne een gefingeerde naam. Wie in contact wil komen met Jiet gezin, kan een brief schrijven naar het Rotterdams Dagblad, postbus 309,3200 AH Spijkenisse. Brieven ongeopend doorgestuurd. Door Carel van der Velden Schiedam Een rode kater heeft zich verwachtingsvol onder een oude Opel Kadett geposteerd. Als op afspraak komen ook andere katten aangetippeld naar de hoek van de Boerhaavelaan en de Swam merdam singel in Schiedam-Oost. Er zit een git zwarte bij en een zenuwachtige ronddrentelende lapjeskat met een vacht m een opmerkelijke kleurencombinatie. Tegen achten wordt hun geduld beloond. Het poezenvrouwtje uit Oost komt aangelopen, opent haar tas en haalt de thuis geprepareerde por ties kattevoer uit het aluminium folie. Het poezenvrouwtje is mevrouw M S. van Eijk. Ze woont in de Sta tionsstraat en bekommert zich al vijfentwintig jaar om het lot van de zwerfkatten in haar wijk. Het is een omstreden nussie. weet zij. Ook in Schiedam-Oost zijn er mensen die liever zien dat alle zwerfkatten worden afgemaakt. Het poezenvrouwtje vmdt dat echter onmenselijk „Die katten hebben er niet om gevraagd dat ze door hun baasje in de steek zijn gelaten. Ook zij hebben recht op een plaatsje onder de hemel." Thuis Thuis houdt het poezenvrouwtje twee katten, maar die gaan nooit de deur uit. Om straatkatten be kommert ze zich sinds de dag dat zij in een gat onder de St. Jans- school het witte koppie van een katje ontwaarde. „'Oh jé,' dacht ik. Daama ben ik direct thuis eten gaan halen. En zo is het van lie verlee gekomen. Soms wou ik dat ik er nooit aan was begonnen. Maar meestal vind ik het toch wel leuk." Op de2e ochtend heeft ze zes eters, die hun hapje onder een bouwcontainer oppeuzelen. .Als ik het eten heb neergelegd, ga ik meestal by een kennis koffiedrin ken," zegt Van. Eijk. „Sommige De zwerfkatten in Schiedam-Oost hebben niets te klagen. Dagelijks worden ze gevoederd door het poezenvrouwtje. Foto Roei Dijkstra katten zijn zo schuchter dat ze al leen komen eten als er niemand in de buurt is." De belangstelling voor haar open lucht-restaurant is nu zeer be perkt. „Dat komt door de kou," weet het poezenvrouwtje. „En de gemeente heeft hier kort geleden alle struiken weggehaald. Daar mee zijn de katten een mooie schuilplaats kwijt. In de bosjes had ik dozen neergezet met kran ten en dekentjes. Die warme plek jes voor de katten waren ineens weg." Van Eijk vermoedt dat de meeste zwerfkatten in Oost nu de wijk hebben genomen naar de nabijge legen bouwplaats aan het Boer- haaveplein.Als het daar klaar is, moeten ze weer een andere plek zoeken." Volgens de voedster heeft de sloop van woningen in grijpende gevolgen op een katten- leven. Wordt er in Oost een sloopplan aangekondigd, dan weet Van Eijk al dat zich een forse groei van de zwerfkattenpopula- tie aankondigt. „Mensen verhuizen en de katten raken daardoor van slag, Er zijn ook bewoners die hun kat gewoon op straat zetten. Toen de Galileï- straat werd gesloopt had ik elke dag dertig katten te eten. Het is net alsof ze elkaar een seintje ge ven." Nu het wat minder druk is,: besteedt ze dagelijks een paar' gulden aan kattebrokjes, „Laatst vroeg een man op zondagochtend of ik de katten altijd te eten geef.,,'!,' Toen ik 'ja' zei gaf hij me spon taan vijfentwintig gulden." Ook dierenasiel de Hargahoeve vindt het prima dat Van Eijk zich'!! om de zwerfkatten in haar wijk- bekommert. Zoals het poezen-TT vrouwtje van Oost zijn er meer mensen in de stad. Als zij de kat- ten op verantwoorde wijze verzor-J' gen, is het dierenasiel er blij mee!V „Het is wel van belang dat wij het snel horen ais er zieke of verwil- derde katten zijn," zegt mede- werkster Y. Bezemer van de Har- a gahoeve. „Die willen we zo snel o mogelijk ophalen „Als ik een zieke of verwilderde kat heb, dan ga ik ermee naar de dokter," reageert Van Eijk,.- „Laatst had ik nog een kat met1 bronchitus. Die heb ik gelukkig bij iemand onder kunnen bren- gen." Vangkooien In samenspraak met de 'erkende'"1 poezenvrouwtjes zorgt het asiel ervoor dat de omvang van de wil- 1 de kattenpopulatie in toom wordt gehouden. Het en der plaatst het asiel vangkooien, waarin de- zwervers worden gelokt met kat- tevoer. In het asiel worden de - beestjes vervolgens gecastreerd of gesteriliseerd Daama worden ze teruggezet in hel eigen do- mein. Aan het knipje in het oor j zijn de behandelde katten her- kenbaar, Het is niet vreemd dat mevrouw Van Eijk in de loop der jaren is; uitgegroeid tot een vraagbaak voor mensen die hun kat kwijt zijn. Kort geleden kon zij twee .1 weggelopen poezen terugbrengen bij de blije bazin aan de Boer- haavelaan. Voor in de steek gela- ten baasjes heeft ze één tip, „Het - is verstandig om dicht bij huis te l zoeken. Katten lopen zelden ver weg." Door Peter Punt Dordrecht Weliswaar zit hij da gelijks in een strafinrichting, maar toch is Ton de Wijs een blij mens. De Wijs is directeur van de nieuwe en Dordrechts eerste pe nitentiaire inrichting Dordtse Poorten. Tot zijn genoegen is de opzet van Dordtse Poorten veran derd. De inrichting aan de Kerkeplaat in Dordrecht zou eerst bestaan uit een Huis van Bewaring en een ge vangenis. Het ministerie van Jus titie besloot het anders te doen. Er komen twee huizen van bewaring in het lichtbruine complex. „Je moet anders nogal wat ombouwen in je organisatie, maar de aard van het bedrijf blijft natuurlijk hetzelfde: wij moeten gewoon mensen opsluiten, de laatste schakel in de keten," zegt De Wijs. De Dordtse Poorten is één van de vijf nieuwe strafinrichtingen die op 15 april allemaal tegelijk door minister Sorgdrager worden ge opend. Naast Dordrecht gaat het om Krimpen aan den IJssel, Zoe- termeer, Almere en Alphen aan de Rijn. Volgens Ton de Wijs zal Sorgdrager de inrichtingen van uit Almere officieel openen. Ne derland is dan in één klap 1500 cellen rijker. Op 1 mei komen in Dordrecht de eerste gedetineer den en half juni mceten daar alle 288 cellen bezet zijn. Hoge muur De Wijs is een ervaren man in het gevangeniswezen. Hij werkte eer der in een tbs-kliniek en in de Scheveningse strafgevangenis. Ton de Wijs: ervaring ge noeg in het gevangenis wezen. Fotold Molendijk Vorige week vrijdag werd de Dordtse Poorten opgeleverd. Het omvangrijke complex bevat recre atiezalen, een sportterrein, vier luchtplaatsen, een arbeidsruimte en een plek waar onderwijs wordt gegeven. Wie het binnenzitten zat is en er liever uit wil, moet zeer behendig zijn. Om het gevangeniscomplex heen staan een vijf meter hoge muur en een evenhoog hek. ,,J', kunt er nauwelijks tegenop klim men, want het raster is heel fijn mazig. Bovendien schaniert het bovenste deel van hek. Je trekt het omver als je er tegenaan klimt," legt directeur De Wijs uit. Er is bij de Dordtse inrichting geen gracht aangelegd om de sim pele reden dat water een val beter breekt dan een harde ondergrond. In het pand zelf is een soort 'elek tronische muur' opgezet. De deu ren daarin kunnen alleen op af stand worden geopend. Geen en kele bewaarder heeft een sleutel bij zich, want die ligt veilig opge borgen in een kluis. In een Huis van Bewaring verblij ven gedetineerden die in afwach ting zijn van een veroordeling. Dc Wijs: „Het is heel anders dan bij een gevangenis waar mensen lan ge straffen uitzitten. Hier kan het zo zijn 4at iemand op vrije voeten komt of misschien twaalf jaar hoort uitspreken." Maar juist dat onzekere brengt de nodige span ning met zich mee, vindt hij. „Ja, dat vergt een ander soort per soneel. De een vindt het prima als je de gedetineerde niet goed leert kennen, de ander vindt het jam mer. Want als je net een band krijgt met die persoon, dan ver trekt ie alweer." Gestoorden Het andere deel van de Dordtse Poorten is het Huis van Bewaring voor arrestanten. Vaak niet de ge makkelijkste categorie, meent De Wijs. Het gaat onder meer om mensen die zich hebben misdra gen tijdens hun alternatieve straf of reeds veroordeelden die niet zijn verschenen om hun straf uit te zitten. „Vaak worden die men sen door arrestatieteams opge pakt of zo van de straat geplukt. Daar zitten nogal wat psychisch gestoorden bij, randfiguren die toch zo'n dertig tot veertig pro cent van het totale aantal gestraf ten uitmaken." Op de arrestanten-afdeling zal een sober regime worden toege past. Gevangenen blijven zestien uur in plaats var. de normale ne gen uur in hun cel. Het betekent minder uren recreatie en arbeid en tegelijkertijd een besparing op de exploitatiekostm van een cel. die al gauw een ton per jaar bedra- gen. De Wijs zei eerder dat het nieuwe regime 'risico's' met zich mee kan brengen. Mogelijk meer zelfmoorden en meer agressie. - Helpen vrijheidsstraffen sowieso v om iemand van zijn criminele ge- drag af te helpen? j De Wijs: „Nee, dat geloof ik niet. Een gevangenisstraf heeft wel een vergeldend karakter naar het slachtoffer toe. Het helpt bij de l verwerking van hetgeen het slachtoffer is aangedaan." De Wijs meent dat het afhankelijk is van de motivatie van de gedetineerde of hij er beter uitkomt of niet. Her opvoeding heeft alleen zin als de gestrafte meedoet aan cursussen of andere activiteiten. „Het kan J ook zijn dat mensen er slechter van worden. Je hoort van eikaar, q je krijgt tips over bepaalde zaken die je later buiten kan toepassen." Met de opening van de vijf inrich- tingen in april komen er 1.500 cel- J len by. Minister Sorgdrager heeft deze week laten weten dat er be- hoefte is aan nog eens 3.000 cel- 5 len. Volgens Ton de Wij s staat het versneld bouwen van nieuwe cel- i len niet in verhouding tot de toe- i name van het aantal uitgesproken celstraffen. „Er moeten nog dui- zenden jaren celstraf worden weg- gewerkt. Tegelijkertijd zie je dat J er meer zwaardere en dus langere straffen worden uitgesproken. Ook is het de bedoeling om vaker j lik-op-stukbeleid toe te passen. Je doet iets en je krijgt meteen straf, j Maar ja, daar moeten wel cellen voor zijn en die zijn er niet. Reser- j vecapaciteit is wellicht een oplos- i sing."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1