12 'Geen reinigingsheffing en ozb voor de minima' Rotterdamse WD gelooft in coalitie Winkelpersoneel wapent zich tegen lastige klant Oude scheepsloods tegen de vlakte r.y.acmamm Aids neemt toe bij - niet-Nederlanders a Confrontatie Scheltema 5 en Dóó'ers uit de regio Interscholaire hbo - Nieuwe burgemeester voor Bergschenhoek Walvissen, wijn i en schilderkunst Wethouder: voordeel voor honderdduizend Rotterdammers Pronk 'welwillend' tegenover steun voor hulp in Tuzla Rotterdams Dagblad Dinsdag 2? februari 1996 Rotterdam Onder homoseksuele mannen in Rot terdam en omgeving wordt minder vaak Aids gecon stateerd, maar het stijgt bij mensen van niet-Neder- landse afkomst en bij vrouwen. Een derde is nog steeds via heteroseksueel contact besmet geraakt. u In absolute zijn stijgt het aantal Aids-patienten in dit gebied, constateert de regionale Gezondheidsdienst (GGP). Die cijfers wijken af van de landelijke ontwik keling die een afnemende groei te zien geeft. In de afgelopen jaren is in het ziekenhuis Dijkzigt, dat een regionale centrumfunctie vervult. 371 keer Aids ge constateerd, stijgend van 39 keer in '91 tot 61 keer in '95. Aids onder homoseksuelen mag afnemen, homosek sueel contact is nog wel de voornaamste manier van overdracht van Aids. Bijna 61 procent van alle man nen is op die manier besmet. Maar in tegenstelling tot Amsterdam is het aantal groepen met Aids in Rot terdam en omgeving diverser. Dat maakt het volgens hoofd Aidsbestrijding N. Tamsma van de GGD be langrijk dat er gericht voorlichting gegeven blijft worden. .,We zitten in een cruciale fase," 2egt ze. „De publie ke opinie zegt dat we het nu wel weten, dat de zaak aardig onder controle is. Maar omdat Aids toeneemt onder bijvoorbeeld niet-Nederlanders, groepen dus met een verschillende etnische achtergrond, is het van groot belang voorlichting in die richting te blij ven geven. Want juist die groeiende groepen zijn moeilijk bereikbaar." In een notitie schrijft Tamsma dat de huidige situatie weliswaar perspectief biedt, maar dat 'gezien de de mografische structuur van de stad jhuist Rotterdam de ingrediënten in zich heeft om alsnog het toneel te worden van een minder goed beheersbare HEV-epi- demie'. Rotterdam Het Tweede Kamerlid Scheltema van _D66 is donderdagavond in Rotterdam om aanpartij- &7genoten uit deze regio uitleg te geven over haar op- -stelling in de debatten over de stadsprovincie. Scheltema diende samen met PvdA'er Van Heemst het amendement in, dat het einde van de plannen voor een bestuurlijke opdeling van Rotterdam bete kende. Het kabinet trok daarop ook het voorstel om tot een stadsprovincie te komen in. In de weken voorafgaand aan het beslissende Ka- merdebat hebben D66'ers uit de gemeenten rondom Rotterdam vergeefs gepoogd Scheltema van het m amendement af te houden. Volgens haar echter wa- 0' ren ook daar altijd grote bezwaren tegen de kabinets- voorstellen en was het amendement daarom terecht. D66'ers uit Rotterdam steunden haar daarin. fl Het subregiobestuur van 1)66 (opgericht als voorlo- 'r per van een stadsprovincie-afdeling) heeft voor don- Iderdagavond een bijeenkomst belegd in zalencen- t, trum Engels. Aangekondigd wordt 'een open dialoog 1 over de toekomst van de regio', waarbij Scheltema en bestuurders uit de regio met elkaar en met de leden l^in discussie kunnen gaan. Rotterdam Naar verwachting duizenden jongens en meisjes, leerlingen van het laatste of voorlaatste jaar van havo of vwo, brengen morgenavond een be zoek aan de Interscholaire 1996. De Interscholaire is een voorlichtingsavond waar honderden vertegen woordigers van universiteiten en hogescholen klassi kale voorlichting geven over studies en beroepen. De Interscholaire bestaat uit twee bijeenkomsten, in het gebouw van de HES Rotterdam aan de Kralingse Zoom 91 en in het Erasmus Expo- en Congrescen trum aan de Burgemeester Oudlaan 50 in Rotterdam. De avonden beginnen om 18.30 uur. :1 J» Bergschenhoek— De gemeente Bérgschenhoek heeft feen nieuwe burgemeester gekregen in de persoon pvan mevrouw E.L.J. Chevalier-Beltman (51), Ze t' 'wordt 16 maart geïnstalleerd. Mevrouw Chevalier is lid van de WD en was in Blaricum van 1986 tot 1994 7 raadslid, waarvan de laatste vier jaar wethouder. Ze is getrouwd en heeft twee kinderen. De nieuwe bur gemeester volgt de CDA'er Hijdra op. 3 Rotterdam—Een ruim drie jaar geleden bij Christie's in Amsterdam geveild schilderij van de 18de-eeuwse walvisvaarder D'Vrijheit leidde uiteindelijk tot het boek 'Walvisvaart, Wijnhandel Schilderkunst'. Dr. Hugo Christiaan Beyerman schreef het. Hij is na- iromeling van Jacob Beyerman de Oude, de Rotter damse reder die het fluytsehip D'Vrijheit in 1719 on der commando van de Delfshavense commandeur Adam de Jong naar de Noordelijke IJszee stuurde. Het schilderij werd gemaakt door penschilder Adriaen van der Salm, die eveneens uit Deifshaven rkwam. Het veilen van het schilderij stimuleerde Hugo Christiaan Beyerman tot archiefonderzoek. naar vooral de walvisvaartbezigheden van zijn voor- ouders. Dit leverde heel wat interessante gegevens '7 op van het koopmanshuis Beyerman, dat van de 17e tot de 19e eeuw in Rotterdam actief was en vanaf 1620 ook in Bordeaux zaken deed. De complete le- vensloop van D'Vrijheit kwam boven water, net als j de gegevens over alle scheepsschilderijen die Van der Salm penseelde. Walvisvaart, wijnhandel en schilderkunst hangen wat Beyerman betreft nauw met elkaar samen. Wal- visreders lieten hun schepen om klimatologische en vangsttechnische redenen alleen tussen mei en sep- 'f' tember op jacht gaan en deden er in de overige maan den iets anders mee. Beyerman haalde er wijn mee "uit Bordeaux. En wat het schilderen aangaat: de Bey- ermans gaven commandeurs die goede vangsten de- den uit dank een penschilderij van hun schip cadeau. Wal visreder Jacob Beyerman was een achterneef van de Jacob Beyerman, die in 1620 een wijnhandel steunpunt in Bordeaux opende en daarmee het fun- 1dament legde voor wat nu het (in Frans-Zweedse 1 handen zijnde) wijnhandelshuis H. O. Beyerman J' heet: het oudste van de stad. In 1899 overleed in Bor- deaux de laatste 'Franse' Beyerman. Met de walvis vangst vanuit Rotterdam waren de Beyermans reeds 1 omstreeks 1780 gestopt 'Walvisvaart, Wijnhandel Schilderkunst', door dr. H. C. Beyerman. De Bataafsche Leeuw'; 176 pa* gina's, geïllustreerd. Prijsƒ46. Rotterdam Mensen met een minimum-inkomen moeten in aanmerking komen voor kwijtschelding van de onroerend zaak belasting (ozb) en reinigingsheffingen. Wethouder H. Si mons (sociale zaken en werkgelegenheid) zal dit idee - dat als de financiën het toelaten n\et terugwerkende kracht moet worden ingevoerd- binnenkort voorleggen aan het Rotter damse college van burgemeester en wethouders. Als de plan nen worden ingevoerd, zullen circa honderdduizend Rotter dammers vanaf 1997 geen ozb en reinigingsheffingen meer betalen. Simons heeft dit gisteren beloofd tijdens een door de vakbond FNV georganiseerd debat over de ar moedebestrijding. De vakbond FNV zal zich intussen beraden op het idee om speciale bijeenkom sten te organiseren om mensen te helpen met de aanvraag van de kwijtschelding. Want de weg naar de bestaande potjes voor de mini ma, zoals de Bijzondere Bijstand, blijkt voor veel mensen een on doorzichtige jungle waar slechts weinigen zich in wagen. Op dit moment komen alleen huishoudens die negentig pro cent van het minimum-inkomen krijgen in aanmerking voor kwijt schelding van bovengenoemde belastingen. Deze groep is in grootte echter te verwaarlozen. Simons vindt dat alle huishou dens in aanmerking moeten ko men die honderd procent van het wettelijk minimum inkomen ver dienen. Dat betekent dat in de toekomst mogelijk ook banen poolers met een minimum-inko men, ouderen met een 'kale' AOW-uitkering en WAO'ers geen ozb en reinigingsheffingen hoe ven te betalen. Volgens een woordvoerder van ae dienst Sociale Zaken en Werkge legenheid zou de maatregel gun stig kunnen uitpakken voor circa vijftigduizend huishoudens in Rotterdam. Zij zullen zich onge veer vijf- tot zeshonderd gulden per jaar besparen. Simons waarschuwde wel dat de maatregel zwaar kan gaan druk ken op de collectieve lasten van alle Rotterdammers. „De reke ning zal toch ergens terecht ko men." De kosten van de maatre gel worden geraamd op 25 miljoen gulden. Door Kor Kegel Rotterdam Er is geen vertrou wenscrisis. Althans met voor ons. WD-afgevaardigde J. van Heest was er gisteravond na afloop van het coalitieberaad heel stellig over. „De WD gelooft dat we met deze coalitie verder kunnen," sprak hij. „Ja, uiteraard met het CDA, Ik zeg toch: deze coalitie. En dan is de vraag helemaal niet rele vant over hoe het moet na het af haken van het CDA, want dat is niet aart de orde. De WD zegt: met z'n allen verder. Duidelijk toch? Dat is toch niet op twee ma nieren te verstaan?" Van Heest wilde maar aangeven dat het voor zijn WD geen keus is tussen CDA enerzijds en PvdA, D66 en GroenLmks anderzijds. De WD-fractie speelt op dit mo ment de rol van metselaar van het wethouderscolJege en hoopt alle Als deze loods tegen de vlak te ligt; herinnert vrijwel niets meer aan de eens zo beroem de scheepswerf Piet Smit langs de Nieuwe Maas en de Stadionweg. Ooit werkten daar honderden vakmensen. Straks wonen er honderden gezinnen, want de strook vrij gekomen grond wordt een nieuwe woonwijk. Op de plek waar de fotograaf zijn werk deed, [egt men de laatste hand aan het enorme, vijf honderd meter lange, Var- kenoordseviaduct over de noordzuid spoorlijn vanaf de Stadionweg naar de nieuwe Laan van Zuid en aansluitend op de Erasmusbrug. FotoNieis van dar Boeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam Minister J. Pronk (Ontwikkelingshulp) heeft de hulporganisatie Dutch Cities for Tuzla goede hoop gegeven op fi nanciële steun door de Neder landse regering. Volgens hulpeo- ordinator J. Ranshuijsen staat Pronk, gisteren op werkbezoek in Sarajevo en Tuzla, 'zeer welwil lend' tegenover het verzoek om een bijdrage van drie miljoen D- Mark. De organisatie heeft bij de Europese Commissie om nog eens drie miljoen mark gevraagd. Dutch Cities for Tuzla is een sa menwerkingsverband van een aantal Nederlandse steden, waar onder Rotterdam en Vlaardingen. Zij leveren het materieel en de mankracht om in Tuzla, een stad in noordoost Bosnië met hon derddertigduizend inwoners en zestigduizend vluchtelingen, het normale leven weer op gang te brengen. Belangrijkste punt van het hulpprogramma is zorgen voor opvang van vijftienduizend kinderen die door de oorlog dak loos zijn geworden. Voor circa tien procent van de kinderen is dat volgens Ranshuijsen inmiddels gelukt. Minister Pronk toonde zich giste ren onder de indruk van de aan pak en de tot nu toe behaalde re sultaten. Als voorwaarde voor fi nanciële steun stelde hij wel dat het geld direct ten goede moet ko men aan de doelgroep. Ran- huijsen: „Op Pronks verzoek heb ben we het programma voor een deel herschreven en alle over headkosten voor conferenties en dergelijke geschrapt." Dutch Cities for Tuzla opereert sinds half januari in Bosnië. Be halve de hulp aan oorlogswezen, houdt de organisatie zich bezig met tal van praktische zaken zo als het repareren van de straatver lichting, het schoonmaken van de stad - waar de vuilnisdienst nog niet functioneert - en het opknap pen van huizen en gebouwen die door de oorlog zijn beschadigd. „We proberen 2elfs zaden te krij gen voor de bloembakken, zodat het er hier weer een beetje fleurig uit gaat zien." De hulporganisatie wordt behalve door Ranshuijsen (voormalig wet houder in Vlaardingen) geleid door M. Aalders, een Rotterdamse ambtenaar die onder meer naam heeft gemaakt met het opzetten van werkgelegenheidsprojecten. Rotterdam Lastige klanten zijn de nachtmerrie voor elke onder nemer. Van die querulanten die luidkeels hun onredelijke eisen door de wereld inslingeren, in de hoop dat de ondernemer uit angst voor een slechte reputatie snel toegeeft. Koning Querulant, noemt het onderwijsinstituut Schoevers deze per definitie onte vreden consument. Op 25 april houdt de afdeling PR-assistent van het instituut een symposium over dit onderwerp, onder de.titel Koning Querulant, Op zoek naar de grenzen aan de klantvriende lijkheid. De klanten, stelt Schoevers, wor den steeds mondiger. Sommige bedrijven gaan zelfs zo ver dat ze dank-u-wel zeggen als ze worden uitgescholden door een klant. „Dit kan als gevolg hebben dat de consument misbruik gaat maken van deze klantvriendelijkheid." Woordvoerder P. van Bakkum van warenhuis Vroom &Drees- mann vindt dat het wei meevalt met de lastige klanten. „Meestal wordt het ter plaatse opgelost," zegt Van Bakkum. Onze mede werkers zijn er op getraind om te voorkomen dat we amok krijgen in de winkel Er wordt geprobeerd het op een soepele manier op te lossen, zodat de klant niet met een kwaaie kop de winkel uit loopt." Het uitgangspunt van V &D is, zegt Van Bakkum, dat de klant altijd gelijk heeft. „Maar als aan de hand van de bon is aange toond dat de klant ongelijk heeft, dan is fout gewoon fout," ver klaart de V D-woordvoerder. „Wij zullen echter alles in het werk stellen om de klant ervan te overtuigen dat zijn eis onredelijk is. Dreigt er agressie, dan moet het personeel zorgen dat men niet alleen staat. Desnoods wordt het beveiligingspersoneel erbij ge haald." Bij het warenhuis De Bijenkorf gaat het niet veel anders. „Natuurlijk hebben wij onze gren zen bij onbeschofte klanten," zegt een woordvoerster, „Maar wij trekken niets uit de kast of zo. Ui teraard moet het personeel zich correct gedragen ten opzichte van de klant. Als er problemen zijn, worden die opgelost door de direc tie." In hotel New York slaat men geen acht op de groep notoire zeurpie ten. „Die is bij ons sowieso ver in de minderheid," zegt een woord voerster. Het voormalige directie gebouw van de Holland Amerika Lijn wordt dagelijks bezocht door zo'n zeshonderd 'eters' en 'sla pers'. „Dus zul je ook altijd kriti sche klanten hebben," vervolgt zij. „Het is een feit dat mensen steeds mondiger worden, op elk gebied." De woordvoerster meent dat personeel en directie van een horeca-etablissement zichzelf weerbaarder kunnen maken door de klagende klant op deskundige wijze van antwoorden te voorzien. Echt slechte ervaringen heeft zij nietopgedaan. Terras Zij heeft geconstateerd dat een klant in negen van de tien geval len de bedrijfsleiding verantwoor delijk stelt voor gebeurtenissen die men niet in de hand heeft. „Een vaag iets," zegt de woord voerster. „Als iemand op het ter ras zit en een mus poept op zijn of haar kleding of tafeltje, dan kan het personeel daar niets aan doen. Als je dat dan goed en netjes kunt uitleggen, is het probleem meest al snel opgelost. Ik kan niet zeg gen dat wij op dit terrein veel nare ervaringen hebben. Kijk," zegt zij iets krachtiger, „zeikerds zul je al tijd en overal hebben." Volgens haar ontstaat de kritiek veelal omdat de klant niet weet hoe iets werkt. Een goede en nette uitleg is in het merendeel van de gevallen voldoende om de klach ten te temperen. „En het restant dat dan overblijft, is echt te ver waarlozen. We zijn nu drie jaar ppen. Het aantal klachten is steeds minder geworden. Dat be tekent ook dat er terechte kritiek is geleverd. Ik vind ook dat je die altijd ter harte moet nemen. Feit is ook dat we zelden een compli mentje krijgen." Directeur H. de Jong van de Rot terdamse elektronica-gigant Ra dio Correct is een oude rot in het vak. Hij bevestigt dat de door snee-klant een stuk mondiger is geworden. „Men is beter opge leid," weet De Jong. „En dus is men ook bespraakter geworden. Bij ons heb je het probleem dat de mensen denken dat de spullen die wij verkopen ook door ons ge maakt worden. Men stelt ons snel ler aansprakelijk voor een fa- brieksfout." Geld terug De Jong hanteert de stelregel dat een klagende klant voor 99,9 pro cent gelijk heeft. Met die instel ling wordt de klant ook te woord gestaan. „En met die 0,1 procent die overblijft kom je er over het al gemeen niet uit. Wij geven de klant dan altijd z'n geld terug en nemen daarbij voor hef dat er niet langer een relatie is tussen die persoon en onze firma. Want het houdt natuurlijk een keer op." Voor Correct gaat de deur subiet dicht als een klagende klant uit zijn dak g^at en de betreffende verkoper beledigt. „Ik vind dat er een wisselwerking moet zijn tus sen de klager en de verkoper. Is die er niet, dan zeg ik meteen: Stop! In al die jaren hebben we één, hooguit twee keer byna een geval van mishandeling meege maakt. Opgewonden standjes ne men we altjjd even apart en bie den we e&n kopje koffie aan. Pro beren begrip te kweken voor eikaars situatie. Dan kom je er in de regel wel uit." Dronken De Jong zegt dat hij wat dat be treft uitstekende ervaringen heeft met vrouwelijk personeel. „De praktijk," zegt hij, „heeft geleerd dat een vrouw aan de servicetele foon beter werkt dan een man. Dat geldt ook voor de bediening in ons Studio Café. Het komt wel eens voor dat er een dronken klant binnenkomt. Daar werken alleen maar vrouwen die het ge woon goed oplossen." J. Spape maakt van gastheer schap zijn beroep. Hij is docent gastvrijheid aan het Maasstad College. „Een gastheer moet dienstbaar zijn, maar niet onder danig," is zijn standpunt. „Als de gastheer onderdanig is, gaat de gast steeds verder. De gastheer moet elke gast op zijn eigen ni veau aanspreken." bakstenen aan elkaar te plakken By afwezigheid van fracüeleid- ster H.C. ter Kuile was het aan Van Heest om voor goede specie te zorgen. En het lukte hem aar dig. Met aan de ene kant de partijen die niet meer met het CDA tets willen, en aan de andere kant het CDA dat de regio-paragraaf van hetprogramakkoord herschreven wil zien nu de stadsprovincie ave rij opliep, zat Van Heest in het ge zaghebbende midden. Op zijn in stigatie konden PvdA, D66 en Groen Links niet veel anders doen dan eventjes tegemoetkomen aan het CDA-verlangen, Daarop vindt er vandaag overleg plaats in de diverse fracties, of die para graaf over de regiovorming inder daad prioriteit verdient. Woens dag wisselt men de bevindingen uit. Van Heest houdt het erop dat de vijf partijen tot elkaar komen. De WD wil dat zo. Gisteravond kreeg het CDA de ge legenheid de eigen positie nog eens uit te leggen: opnieuw kwa men de gewraakte handtekenin gen van CDA-raadsleden onder een resolutie over de opdeling van Rotterdam ter sprake. WD'er Van Heest meent dat het genuan ceerde CDA-betoog zeker opgevat kan worden als handreiking aan de andere partners „Het is na tuurlijk een kwestie van goed wil len horen en vooral goed willen luisteren," zei hij. PvdA-woord- voerster E. L. Kuijper concludeer de echter dat het CDA gister avond nog geen grammetje ver trouwen teruggewonnen heeft. Factor Belangrijke factor, meer dan een bijkomstigheid, is voor de WD dat versplintering van de coalitie niet zinnig is voor de opstelling van de „democratische meerder heid in de gemeenteraad" tegen over de oppositiepartijen CD en CP'86. Volgens Van Hees' is het onwenselijk dat deze partijen de doorslag geven, wanneer de coali tie afbrokkelt en steun van ex treem-rechts nodig zou hebben om beleidskwesties aangenomen te krijgen. Van Heest vindt front vorming tegen de Stadspartij niet nodig: „Dat is tenminste een par ty die zich" democratisch opstelt en nog wel eens wil meestemmen met de coalitie." Alles Tweeëneenhalf uur duurde het beraad in kamer 113 van het stad huis. Kort voor afloop beende wet houder H. Meijer weg voor een an dere- vergadering. Toen vervol gens het CDA-duo D.C, Dekker en J. van der Tak als eersten naar buiten kwamen, leek het even als of de strijd beslecht was - en ze eruit gezet waren, „Het is over," zei Dekker, doelend echter op de bijeenkomst en niet op de CDA- inbreng in de coalitie. WD'er Van Heest zei dat zijn fractie 'alles' zal proberen om de vyfjpartijencoali- tie in stand te houden. PvdA-woordvoerster Kuijper was niet in haar sas met de uitkomst. Ze betwijfelt of de PvdA-fractie vandaag wel een aparte bijeen komst wil om te praten over het CDA-verzoek tot herschrijving van de regio-paragraaf. „Ik zal maar eens beginnen met een rondje te bellen," zei 2e op de vraag wanneer de fractie verga dert. De D66-delegatie liep schich tig kijkend ijlings weg, met de nonverbale expressie van 'geen commentaar'. CDA en WD ontkennen dat zij af spraken hebben gemaakt over blokvorming ten opzichte van PvdA, D66 en Groenlinks Zowel Dekker als Van Heest spreekt te gen dat ze al een voorschotje heb ben genomen op het verdere ver loop, indien de WD voet bij stuk houdt door het aanblijven van het CDA te vorderen. „Wij hebben geen vertrouwenskwestie met het CDA," aldus Van Heest. „Moet ik meer zeggen? Wij hebben geen probleem met het CDA." „Er is nu een zeer lastige situatie ontstaan," taxeerde PvdA-raads- lid Kuijper. Ze zei het niet eens als cliché. Van Heest beaamde dat het inderdaad moeilijk is voor de fracties die het vertrouwen in het CDA kwijt zijn. Hij benadrukte overigens dat als de vijf partijen al bereid mochten zijn om verder te praten over de regio-paragraaf van hun akkoord uit 1994, dat het dan wel enkele weken duurt voor dat de tekst vastgesteld zal zyn. Te meer, zegt Van Heest, omdat hierbij nauw overleg met de Stadsregio en de andere Rijn mondgemeenten geboden is. Hy kon niet aangeven wanneer zich in de komende periode het mo ment aandient om het eens over de opvolging van havenwethou der Smit te hebben. Eerst gaat alle aandacht uit naar de vorm waarin de coalitie verder moet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2