Trompettist Jan van Duikeren is zonder talent toch een succes ygenda Schiedamse wethouder is primair verantwoordelijk voor de woningzoekenden in Schiedam Strafexpeditie Leden gezocht voor Sweet Old Songs Rommelen op markt Klaverjassen in de Woudhoek Lunchconcert in Stedelijk Museum Cursus dierverzorging op kinderboerderij Ouderen strijden om schaaktitel Servicecontract 'Wel raar hoor, als zo'n schuchter meisje fan van je blijkt te zijn' STAATSLOTEN GEEN MOOIER LOT DAN EEN STAATSLOT Rotterdams Dagblad Woensdag 28 februari 1996 Bezuinigen gaat meestal van au, maar wat een ambtelijke project groep thans voorstelt om het huishoudboekje van de gemeente Vlaardingen sluitend te maken, doet het ergste vermoeden. De twee, meest controversiële voorstellen zijn sluiting van drie bibliotheekfili alen en het schrappen van de schoolvoorstellingen in de Stadsge hoorzaal. Nu is het niet de eerste keer dat de dames er. heren aan de Markt de bibliotheek willen kortwieken. Je vraagt je af. waarom telkens weer debibliotheek? Hebben die ambtenaren dan zo'n hekel aan lezen? Is het enige boek dat ze lezen Elseviers Belastingalmanak? En het voor stel om de educatieve voorstellingen te schrappen, roept bij my de vraag op of zij wel eens iets anders doen dan voor de televisie hangen. Weet de ene hand eigenlijk wel wat de andere doet? Drie bibliothe ken dicht, maar tegelijkertijd voeren de scholieren van de Sint Jozef Mavo de ranglijst aan in de strijd om de Blauwbilgorgelbul (althans, in januari stonden ze aan top). Dat is een competitie, georganiseerd door de regionale omroepen en bibliotheken, die tot doel heeft het le zen te bevorderen en meer jeugd in de bibliotheek te krijgen. Inmiddels is Groenlinks een kaartenactie begonnen om het ge meentebestuur op andere gedachten te brengen. Hopelijk heeft die actie succes, maar gerust ben Ik er niet op. Ik zou de snode plannen makers eigenlijk het liefst op strafexepeditie sturen naar Slovenië, waar 8 februari een vrije dag is, ter ere van de dichter France Prese- ren. Of naar Zagreb waar je elke avond uit zo'n tien voorstellingen en concerten kunt kiezen, DICK VAN DER LUGT Schiedam Wijk- en ontmoetingscentrum Nieuwland start bin nenkort hetamusumentskoor Sweet Old Songs. Diri gent Hamerslag is nog op zoek naar een enthousiaste accordeonist, pianist of keyboardspeler. Dit zang koor zal gaan bestaan uit 50-plussers De repetities vinden elke donderdagmiddag van 14.00 tot 16,00 uur plaats in de grote zaal van het wijkcentrum. Het repertoire bestaat uit populaire Nederlandse liedjes van toen en nu Voor meer informatie telefoon 010- 4715765. In wijkontmoetingscentrum Nieuwland wordt zater dag een rommelmarkt gehouden in de ontmoetings- zaal. Er zijn nog enkele tafels niet verhuurd. De huur van zo'n tafel bedraagt 15 gulden voor de hele dag. De verkoop ts van 10.00 tot 16.00 uur. Belangstellen den kunnen voor één gulden naar binnen. Voor kin deren is de markt, mits onder begeleiding, gratis. Dienstencentrum De Woudhoek houdt op de maan dagen 25 maart cn 1 april van 13.30 tot 16.00 uur een klaverjastoemooi. Deelnemers kunnen zich nog tot en met vrijdag 15 maart opgeven by de receptie van het dienstencentrum. Deelnemen kost vyf gulden In het Stedelijk Museum is woensdag 6 maart het blokfluitkwartet Scarabee te horen. Het kwartet staat erom bekend dat het nieuwe wegen in de mu ziek zoekt. Zo maakt het kwartet zelf arrangementen van muziek die niet voor de blokfluit is geschreven. Het programma zal ook bestaan uit werken van Pa- chelbel. De Boismortier, Bartók en Dvórak. Het con cert begint 12.30 uur en de toegang is gratis. Voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar houdt de hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur een praktische cursus dierverzorging op Kinderboerderij 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark, De cursus wordt op 4,5,7 en 8 maart gegeven van 13.30 tot 15.30 uur. Er kunnen maximaal 12 kinderen per middag deelnemen. Voor meer inlichtingen en opgave bel len met telefoon 010-2465521 Vlaardingen Dienstencentrum Babberspolder houdt in maart weer enkele activiteiten voor 55-plussers. Op zondag 3 maart, van 14.00 tot 16.30 uur, is er een thee-dan sant. De toegang is gratis. Vanaf 4 maart kunnen be langstellenden zich opgeven voor het eerste open schaakkampioenschap voor senioren op zaterdag 30 maart plaats. Er kunnen maximaal vijftig personen deelnemen en de kosten zijn zes gulden, inclusief een lunch. Op woensdag 6 maart kunnen, vanaf 10.00 uur, de liefhebbers van een bakje koffie in het dien stencentrum terecht. Dienstencentrum Babberspol der is gevestigd aan de Rotterdamseweg 174 Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Menno Haddeman Ben van Haren Daniëlle Hermans Jan Rozendaal Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen is aan de huurders een voorstel en/of contract aangeboden betreffende verstoppingen, meren deels gootsteenverstoppingen. In haar rondschrijven aan de huurders stelde de woningstichting het anders voor dan in het Rotterdams Dag blad van 23 februari. De voorstelling die zy geven, is zo ongelooflijk mooi dat ondergetekende zich heeft aangemeld mee te doen met de ont- stoppingsprocedure. Prompt zijn er protesten op gekomen. Niet ten onrechte! Bij enig naden ken zit er vuiligheid achter. Als huurders van een woning van dat bedrijf hebben we ronduit gezegd bittere ervaringen met de woningstichting. Bovendien voor 1,00 per maand kan dat gewoon niet. Wel stellen zyde stichti ng, alles over te geven aan een loodgietersbedrij f, opdat zijde wo ningstichting, overal van af is! Let wel, dat is nu de smerige truc van dat bedrijf: alles afschuiven ten koste van de huurders. Iedereen begrijpt dondersgoed dat binnen de kortst mogelijke tijd de loodgieter zegt: 'Wij komen er aan tekort, er moet meer opgebracht worden'. Dus: kassa. De bewonersraad? Niemand weet wie ze zijn! Heeft na een sigaar en een kop koffie ingestemd met dit voorstel. Logisch, tegenstemmers worden niet geduld. Vandaar. L. Maarlevelö, Vlaardingen Door Jeile Gunneweg Schiedam Tien jaar oefende hij dag en nacht op zijn trom pet, zonder door iemand anders dan zijn familie, docenten en buren opgemerkt te worden. Slechts een enkele keer oogstte hij een succesje, als hij met wat vrienden ergens optrad. Maar nu ineens gaat het hard met Jan van Duikeren. De 20-jarige Schiedamse trompettist werd gevraagd voor het televisiepro gramma 'Oud en Nieuw', deed wat 'radiodingetjes' en won zondag de Erasmus Jazz Prijs in het Doelencafé in Rotterdam. „Ik word nu zelfs op straat en in de kroeg herkend," vertelt hij verbaasd. Twintig is 'ie pas. Een gewone jongen uit Schiedam-Groenoord. Opgegroeid in een a-muzikaal ge zin, maar met een doorzettings vermogen en drang om muziek te maken waar je 'u' tegen zegt. Op de Streekmuziekschool blies hij voor het eerst op een trompet, daarna volgde de Havo voor Mu ziek en Dans en tegenwoordig zit hij in het vierdejaar van het con servatorium in Rotterdam. „Pas in het derdejaar van de havo werd ik serieus in mijn spel. Toen ont dekte ik de lichte muziek en hoor de ik dat je eigenlijk alle stijlen kan spelen met trompet: van pop tot jazz en alles wat daartussen zit. Dat sprak me meer aan dan de klassieke muziek, waar ik daar voor les in had gekregen." De variatie bevalt hem nog steeds. Jan van Duikeren verwerkt zo veel mogelijk stijlen in zijn spel. Speelt het ene moment jazz, dan hardbop, vervolgens wat ballads of een leuk poppie deuntje. De keuze voor één stijl kan en wil hij nog niet maken. „Ik zie het als een goede oefening. Je steekt van elke stijl weer iets anders op. En ik moet 2eggen: heus niet alles vind ik leuk om naar te luisteren, maar wel om op te spelen." Omdat hij relatief jong is, heeft het hem in het begin de nodige moeite gekost om andere stijlen te spelen. „Voor popmuziek bij voorbeeld heb je een schel, hard geluid nodig. Terwijl ik juist veel lucht gebruik. Dat moest ik dus afleren. Ook moetje een krachti ger geluid opbouwen, maar dat lukt je pas naarmate je ouder wordt. Nu merk ik dat ik me met andere instrumenten kan meten, maar vroeger kwam ik tot mijn er gernis niet boven de drums uit." Natuurtalenten Hij vindt zichzelf geen technisch wonder, moei zich vooral harmo nieus nog verder ontwikkelen. „Ik word nooit zo'n trompettist als Toon Roos of mijn docent Jarmo Hoogendijk. Dat zijn natuurtalen ten. Ze hebben nooit zo hard hoe ven studeren als ik. Nadeel is ook dat ik geen voorbeeld thuis heb: niemand in mijn familie speelt een instrument. Ik moet het dus leren door alles zelf te ontdekken en voortdurend op mijn bek te gaan. Voordeel daarvan is dat je wel weet watje aan jezelf hebt." Hij streeft emaar zo te spelen dat de muziek andere mensen raakt. Daar hecht hij meer aan dan een of ander vergezocht schema. „Hoewel ik de laatste tijd alleen met techniek bezig ben om mijn kennis wat bij te schaven. Maar gelukkig hoor ik steeds meer mensen zeggen 'jij praat door dat ding'," Over twee jaar hoopt de blonde Schiedammer af te studeren van het conservatorium. Maar hij heeft nog geen flauw benul wat hij daarna gaat doen. „Dat kun je zelf niet bepalen, de dingen lopen zo als ze lopen. Ik wil voorlopig hard blijven studeren en alles geven wat ik heb, zodat ik mezelf niets kan verwijten als het niet lukt met mijn carrière. Een eigen band zit er voorlopig nog niet in. Liever probeer ik nog van alles uit." Zijn docent, de bekende jazztrom- petist Jarmo Hoogendijk, steunt hem in zijn ontwikkelingsdrang. Hij droeg Van Duikeren voor voor deelname aan het tv-programma 'Oud en Nieuw' en die werd prompt gekozen voor een dubbel portret van een gevestigde (Ack van Rooijen) en jonge muzikant, die gezamenlijk een optreden ver zorgden met het Metropole Or kest. „Ik dacht eerst dat het een grapje was toen ze me belden. Ik was ook bloednerveus tijdens de opnamen. Maar het had een enor me impact. Na de uitzending in ja nuari blijkt iedereen je ineens te herkennen en nemen ze je veel serieuzer dan daarvoor." Hoogendijk stelde zijn Schiedam- Janvan Duikeren, een 'gewone jongen'uit Schiedam-Groenoord: 'Ikwordnuzetfsopstraatenlnde kroeg herkend/ foto Roei Dijkstra se student ook voor aan de organi satie van de Erasmus Jazz Prijs. Dit bezorgde de trompettist even eens geen windeieren. Met het voor die gelegenheid samenge stelde combo won hjj de eerste prijs, goed voor een optreden vol gend jaar in het Doelencafé, een sessie voor Radio Rijnmond plus een geldbedrag van duizend gul den. Successen Jan van Duikeren is enigszins verbaasd over zijn jongste succes sen en probeert er een verklaring voor te vinden. „Echt m'n best om me te onderscheiden doe ik niet. Ik ben wie ik ben. Het ligt waar schijnlijk aan m'r geluid, de swingbeat en m'n instelling. Ik probeer in elk geval geen kopie van een of andere grootheid te zijn. Ik heb natuurlijk wel voor beelden en speel ook hun solo's na, maar dat is meer om er van te Ieren dan te kopiëren. Blijkbaar spreekt die houding anderen aan. want de telefoon blijft rinkelen." Aan zijn nieuw verworven status moet hij nog wel wennen. „Laatst zat ik in café Dizzy in Rotterdam toen er een vader naar me toe kwam met de vraag of ik zijn dochter een hand wilde geven. Dat is wel raar hoor, als zo'n schuchter meisje fan van je blijkt te zijn. Ik schud haar dan wel de hand, maar denk tegelijkertijd 'Doe toch normaal. Ik ben maar een gewone jongen hoor'." Woensdag 28 februari VLAARDINGEN Grote Kerk. Carrillonconceit, 16.00-17.00u. Stadsgehoorzaal. Vogelwijken voor beginners, 20.15u. MAASSLUIS Helinium. Lezing over glas, 20.00U. - - ROTTERDAM LuxorTheater. Evita, 20.15u,Thea- ter Zuidplein. Gr.z. De Juf en de Meester, 20.15u. Rotterdamse schouwburg. KJ.z. in de eenzaam heid van de katoenvelden, 20.30u. Theater Zuïdplein. Reindervan cfer Naait, 20.30u, Rotterdamse Schouwburg. Gr.z. Conny Janssen Danst., 20.15u. Donderdag 29 februari SCHIEDAM Podium. Evert draait, 21.30u. VLAARDINGEN Grote Kerk. LunchconcertAadZou tendijk, 12.45-13.15u. ROTTERDAM LuxorTheater, Evita, 20.15u, Rot terdamse Schouwburg. Gr.z, De Neus, 20.15u. De Doelen. Kl.z. Het Russisch-Nederlands Pianoduo, 20.15u. Zaal de Unie. The Beaty and the Beat, 20.30u. Theater Zuidplein. Gr.z. Peter Faber, 20,15a Rotterdamse Schouw burg. Kl,z, In de eenzaamheid van de katoenvelden, 20.30u. Theater Zuidplein. Reinder van der Naait, 20,30a Lantaren/Venster. Still/A Novel, 21.30u. Bibliotheekthea ter. Schrijverdiner, 19,00u. ROTTERDAM Calypso 1: The Usual Suspects' (16) dag. 6.45-9,30. vr. óók 1.15-$. Calypso 2: To die for' (16) dag. 6.45. 'Seven' (16) dag. 9.30.Calyp- so 3: 'Filmpje' (12) dag. 1.15-4- 6.45. 'Kjds' (16) dag. 9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: The nverwiid' (12} dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: 'Dangerous Minds' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Goldeij- eye' (12) dag. 1-3.45-6.30-9.30, Cinerama 3: 'Father of the bride' (aj) 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Sabrina' (al) dag. 4-6.45-9,30 do- .vr. óók 1.15. Cinerama 5: 'Fair ga me' (16) dag. 6.45-9.30 do.vr. óók 1,15-4, Corso: 'Heat' (16) dag. %- 4.30-8.30. Imax Theater. The Li ving Sea' (al) dag. 2-4-8.30. 'Afrjca: The Serengeti' (ai) dag. (bebima.) 3. 'Ace Ventura' When nature calls (al) dag. 6,30-9.45. Venster 1: 'Blue in the face' (al) dag, 8.10, do. vr.zo. oqk 02.30. Venster 2: 'Vertigo' (16) do. 8. andere dagen 7.30 do.vr.zo. oqk 2. 'Krava' (De koe) (16) vr.za.zo.wó, 9.30. Venster 3: 'Zusje' (16) do .vr.zo. 2. vr.za. ook 00.30. 'Smoke' (16) dag. 8. 'Clockers' (16) dag. ib vr.za. 24,00. Venster 4: 'Lang leve de Koningin' (al) do.vr.zo. 2. 'Flirt' (16) dag. 8. 'Heavy- (16) dag. 10. Door Adxi Reijnhout Schiedam Onder de misleiden de kop 'Schiedam kijkt niet ver der dan zijn eigen neus lang is' gaf verslaggever Carel van der Velden in het Rotterdams Dag blad van 22 februari commentaar op een door b en w van Schiedam aan de vaste kamercommissie voor Volkshuisvesting c.a. ge schreven brief over de wijziging van de Huisvestingswet. Het com mentaar maakte duidelijk dat Ca rel door de bomen het bos niet heeft kunnen zien. Hij had over betere informatie kunnen be schikken als hij die had opge vraagd of wat vaker de vergade ringen van de betrokken raads commissie had bezocht. Hij had dan niet uitsluitend hoeven af gaan op een PvdA-notitie, opge steld ten behoeve van een discus sie in de raadscommissie SVC over de betaalbaarheid van de volkshuisvesting. Hij had dan ge weten dat ik me wel degelijk zorgen maak over een aantal ont wikkelingen op het gebied van de volkshuisvesting en dat ik het bij die zorgen niet heb gelaten. Ik doe wat ik kan om 'Den Haag1 te overtuigen van het belang van goedkope woningen en lage nieuwbouwhuren. Ik weiger ech ter om energie onnodig te verspil len. Het nu vragen om een verbod op forse huurverhogingen is bij voorbeeld weinig zinvol. De dis cussies daarover zijn immers af gerond, Ik blijf wel van mening dat de huren een te grote aanslag zijn op de inkomens van de laagst betaalden. Op de Individuele Huursubsidie (IHS) mag dan ook niet worden bezuinigd. De brief die aan de vaste kamer commissie is geschreven is een brief die goed gelezen dient te worden, iets wat ook kamerleden blijkbaar in onvoldoende mate hebben gedaan. Aan de brief is een tweetal sessies met de raads commissie voorafgegaan. Gedefi nieerd is toen wat een goedkope woning is en wie gerekend moet worden tot de primaire doelgroep. Aan de hand van harde, contro leerbare cijfers is aangegeven hoe het is gesteld met de goedkope woningvoorraad in Schiedam. Welnu: 15.100 huishoudens beho ren tot de doelgroep. Dit is bijna 50 procent van alle Schiedamse huishoudens. Circa 21.050 wonin gen zijn voor wat betreft het prijs niveau geschikt voor de doel groep. Dit is circa 63 procent van de totale Schiedamse woning voorraad. Dit is toch een hard be wijs dat betaalbare woningen nu in voldoende mate aanwezig zijn. Dat resultaat is bereikt door een consistentwoningvoorraadbeleid. Een beleid dat nu dreigt te wor den gestraft en waar de Schiedamse woningzoekenden met de kleine beurs de dupe van dreigen te worden. Ik ben geko zen om me sterk te maken voor al le Schiedammers, zowel draag- krachtigen als minder draag- krachtigen. De verantwoordelijk heid voor het huisvesten van de Rotterdamse minder draagkrach- tigen ligt bij Herman Meijer (wet houder Rotterdam, red.). By een bezoek dat hij met zijn raadscom missie aan Schiedam heeft ge bracht heb ik hem er op gewezen dat Rotterdam wat het weringsbe- leid betreft boter op het hoofd heeft. Rotterdam kent immers nog het inschrijfmodel (Utrechts model) waarbij een woningzoe kende ingeschreven moet wor den. Dat vormt op zich al een bar rière. Mij drijft niet het weren van niet- Schiedammers, maar slechts het voorkomen dat alle betaalbare wo ningen of een te groot percentage van deze woningen aan Rotter dammers wordt toegewezen. Geen discriminatie van armen, niet het tegen elkaar opzetten van lotgenoten, maar de verantwoor delijkheid nemen voor zaken waarvoor je verantwoordelijk bent. In de vorige periode heb ik Teeds voorspeld dat het te liberale volks huisvestingsbeleid van staatsse cretaris Heerma tot een catastrofe zal leiden en dat binnen een ter mijn van tien jaar een Deltaplan voor de Vólkshuisvesting de ge volgen van dit beleid ongedaan zal moeten maken. Recentelijk heb ik in de Regionale Volkshuis vestingscommissie (RVC) mijn stem laten horen tegen het beleid van een staatssecretaris uit eigen kring. Over zijn weinig sociale be leid zijn door my kritische noten gekraakt in de landelijke VNG- commissie voor de volkshuisves ting. Vergeten is Carel van der Velden blijkbaar ook mijn harde opstel ling ten gunste van de groepen met de laagste inkomens in de discussie over de huursubsidie- ondergrens bij de woonruimtever delingscriteria met Vlaardingen en Maassluis. Voor het gemak is hij ook maar voorbijgegaan aan de succesvolle strijd die ik teza men met de bewoners van de Gor zen heb gevoerd voor het behoud van een groot aantal goede en goedkope woningen van de Wo ningbouwvereniging Schiedam. Ook is blykbaar niet bekend dat Schiedam zich in de RVC recente lijk heeft aangemeld voor het pro ject 'goedkoper bouwen'. Tot siot nog een opmerking over het slopen van (goedkope) wonin gen in Nieuwland, waar Van der Velden ook over schrijft. Dit is een onderdeel van het Beheer- plan Nieuwland. Een pijnlijke maar noodzakelijke ingreep, niet in de waan van de dag genomen, die zijn vruchten op termijn zal af werpen. Immers de wijk Nieuw land verkeerde in een neergaande spiraal. Het Beheerplan heeft er voor gezorgd dat nu reeds zicht baar wordt dat het lij aan het ke ren is. Tegen een kritisch artikel heb ik geen bezwaar. Wel tegen een op verkeerde informatie gebaseerd artikel dat ook nog eens in een huilerige populistische toon is ge zet. Vinex omzetten in Minex is aardig. Carel van der Velden heeft echter Klinex nodig om zijn kro- kodilletranen te drogen. (Adri Reijnhout is wethouder stadsvernieuwing en volkshuis vesting in Schiedam) VERKOOPADRESSEN Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat 55 Tel. 010-4267613 SchiedamTabaksspeciaaizaak B.P.H. Janse BroersvestSA Tel. 010-4268804 Schiedam Tabakssbsp De Sot Winkelcentrum Hof Van Spaland S Tel. 010-4714083 Schiedam De Blockshop Qroenelaan 103 Tel. 010-2730720 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80 Tel. 010-4265513 Schiedam Primera Wil van Velzen Guezenplein 17, W.C. de Woudhoek Tel. 010-4705470 Maassluis Jan Booster-Lederwaren Koningshoek 923-14 Tel. 010-5913243 Vlaardingen Multishap Boden Dr. W. Beckmansinge! 53 Tel. 010-4359164

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3