11 Onrust bij Vlaardingse brandweer h Rotterdams Dagblad Koude-toesïag voor minima Giftige wolken sparen Gorzen Vrijwilligers voelen zich buitenspel gezet Met Jaap de Raat is opnieuw een stukje van het Kethelse dorpsleven gestorven Duits bedrijf biedt scherpste prijs voor sanering van Steendijkpolder Berover gepakt Zwaan sluit snackbar af In Memoriam Vergoeding voor buurman van transport centrum Vals geld Venter gesnapt Parkeerbeleid wordt zichtbaar Waterweg I Dondeidag 29 februari 1996 Vlaardingen—De Vlaardingse minima kunnen aan spraak maken op een bijdrage in de extra stookkos ten die ztj in december en januari hebben moeten maken door de extreme kou Dat hebben burge meester en wethouders besloten Het gaat met om een algemene tegemoetkom mg Geen 'nlsnip' voor alle minima dus, maaralleen voor Vlaardmgers met een minimum inkomen die aan bepaalde voorwaar den voldoen B en w hebben op grond van een ambtelijk advies de volgende voorwaarden verbonden aan de koude- toeslag langer dan twee jaar afhankelijk zijn van een rrnmmum-inkomen of problematische schul den hebben, dan wel het hebben van andere bijzon dere kosten waarvoor bijzondere bijstand kan wor den verstrekt Het zou in dat geval bijvoorbeeld kunnen gaan om de aanschaf van een nieuwe bril Diverse politieke partyen stelden gisteravond hun vraagtekens bij die voorwaarden Zo vonden G W van Veel en SGP/RPF/GPV) en A Attema (PvdA) de periode van twee jaar veel te lang Zij stelden een termijn van enkele maanden - in elk geval met te rugwerkende kracht tot december vorig jaar- voor Wethouder A. Kool (sociale zaken) zegde toe hierop terug te komen Uit een overzicht van Eneco blijkt dat de hoogte van de extra stookkosten op verschillende manie ren kan worden berekend. In Vlaardingen wordt door het energiebedrijf maandelijks voor een be paalde wijk de jaarafrekemng opgesteld Als deze systematiek wordt gevolgd over de periode januari tot en met december 1995, blijkt dat het gasver bruik lager ligt dan het gemiddelde over de afgelo pen tien jaar Dat wordt veroorzaakt door de hoge temperaturen in met name februari en oktober van het vorig jaar Afgezet tegen het gemiddelde van het afgelopen decennium vielen de stookkosten respectievelijk 34 en 17 gulden lager uit Over het hele jaar genomen - inclusief het nadeel van de koude maand december dus - was er een voordeel van bijna drie tientjes Maar als ei van maart 1995 tot en met februari 1996 wordt gerekend, slaat dit voordeel om in een nadeel van bijna 37 gulden In de maanden december 1995 en januari 1996 lagen de stookkosten achtereenvol gens 47 en 25 gulden hoger dan het gemiddelde van de laatste tien jaar. De gemeenteraad zal de komende weken de hoogte van de koude-toesiag vaststellen. Schiedam Het is aan de noord oostenwind te danken dat De Gor zen in Schiedam grotendeels ge vrijwaard is gebleven van zwarte rookwolken, die gisteren vrij kwa men by de brand in een chemi sche fabriek aan de Keilestraat m Rotterdam Een gemotoriseerde agent hield rnnd het middaguur voor de ze kerheid de wacht by de toegang tot de weg die langs de Voorhaven r.aar de Maasboulevard leidt Slechts het uiterste zuidoostelijke puntje van het Schiedamse schiereiland viel binnen de route die de gifwolken hebben gekozen De wolken waaiden over het Gustole rrein en daarna direct de Nieuwe Maas op De koude wind voeide slechts het staarde van de chemische depressie over een ap partementencomplex heen Nonchalant Dc schaarse passanten keken om die reden nonchalant m de rich ting van de brandhaard „We heb ben geluk d5t de wind zo staat," merkte een dame op, nadat zij van de agent had gehoord dat er ver moedelijk giftige stoffen bij het incident zijn vrijgekomen „Alhoewel, in Pernis wonen na tuurlijk ook mensen Met instrumenten uitgeruste au to's van de DCMR Milieudienst Rijnmond rukten direct na de brandmelding uit om metingen te verrichten In afwachting van de uitslag waarschuwden agenten het publiek dat de wolken moge lijk voor de gezondheid schadelij ke stoffen bevatten Later werd dat weer ontkend By de explosie kwam een bijtende stof vnj, die op de ogen en keel kon slaan Een meter of honderd verwijderd van de dichtst byzynde rookplui men waanden de toeschouwers zich veilig Maar het effect van de vrijgekomen stoffen was na een kwartier nnk by hen merkbaar De strot werd droog, de neus kriebelde en de ogen gingen prik kelen. Rond twee uur hield de politie van Schiedam het voor gezien De wind was voor De Gorzen m gun stige richting gedraaid De ver schillende posten langs de Maas werden opgedoekt Schiedam Met de aanhouding van een 25-jarige Rotterdammer heeft _de politie van het district SehicBam gedeeltelijk een bero ving opgelost, die vorig jaar op 1 oktober plaats vond op de Over- schieseweg in de Spaanse Polder De dader beroofde destijds een 34-jarige Vlaardinger van 10.000 gulden, terwijl zijn vrouwelijke compagnon het slachtoffer met een pistool door beide benen schoot De man kwam met het tweetal in contact door te reage ren op een advertentie in de krant, waarin een grote partij buz zers werd aangeboden De vrou welijke verdachte is nog niet door de politie achterhaald Door Men no Haddeman Vlaardingen Er heerst onrust bij de Vlaardingse brandweer. Binnen twee maanden hebben dit jaar drie van de vier vrijwil lige brandweerofficieren hun helm aan de wilgen gehangen. De vrijwilligers voelen zich m het nauw gedreven door de re organisatieplannen van hun commandant P. Runsmk. De medezeggenschapscommissie van de ongeveer zeventig vrijwil ligers in de kazerne aan de Hofldan, een soort ondernemings raad, heeft uit protest de werk zaamheden neergelegd Het on derling vertrouwen tussen vrijwil ligers en (beroeps)leidmg is ver te zoeken Dat blykt uit vragen die een delegatie van de vrijwilligers deze week op het bordje van bur gemeester Stam heeft neerge legd Zijn hulp is ingeroepen om te zorgen voor 'constructief over leg op basis van vertrouwen' met de commandant Volgens die brandweercomman dant, de per 1 apni afzwaaiende Runsmk, is deze onrust nergens voor nodig Hij ontkent ook dat er zich grote problemen voordoen binnen het korps „Er is aityd wet wat spanning tussen beroeps en vrijwilligers Hij bestrijdt verder dat de invloed van de vrijwillige officieren tanende is „Dat is ab soluut nietwaar" Dat de vier officieren uit onvrede over hel beleid by de brandweer zijn vertrokken is volgens Runsmk met waar „Twee van de drie vertrokken officieren zijn weggegaan omdat ze het te druk hadden met andere dmgen pe vierde werd 55 jaar en hoefde met meer te werken" Apart korps Het brandweerkorps in Vlaardm gen bestaat uit een aantal beroeps brandweerlieden en vrijwilligers Jarenlang stond de vrijwillige brandweercommandant W Sas aan het hoofd van de groep vrij willige spuitgasten De vrijwilli gers vormden binnen de brand weer een apart korps met eigen officieren en ander kaderperso neel Na het vertrek van Sas is er geen opvolger benoemd Een groot deel van de vrijwillige brandweerofficieren heeft zien aankomen dat zij na het vertrek van Sas geen aanspreekpunt meer zou hebben Zij zouden on der het gezag van Runsmk, de commandant van de beroeps, val len en hebben mede daarom de Vlaardingse brandweer verlaten. De vrijwilligers hebben het gevoel door de beroeps met voor vol te worden aangezien Zy hadden het liefst hun eigen organisatiestruc tuur behouden. De spanning tus sen beroepsbrandweer en vrijwil ligers is overigens niet van giste ren De eerste strubbelingen over wie welke taken krijgt toegedicht deden zich al vijfentwintig jaar geleden voor, weten gemeente raadsleden zich te herinneren „De reden dat ik heb besloten Sas met meer te vervangen is dat ik de twee aparte korpsen wil sa menvoegen tot één." zegt com mandant Runsmk „Een beroeps commandant heeft nu de leiding over zowel de vrijwilligers als de beroeps Het is veel beter om als één organisatie naar buiten te tre den Rustperioden Dat door deze reorganisatie de vrijwillige officieren buitenspel komen te staan is volgens Runsmk niet waar „De officieren blijven tijdens acties gewoon hun positie bekleden Alleen tijdens rustperioden op de kazerne ver andert er iets De taken van het vrijwillige kader worden op de ka zerne overgenomen door beroeps officieren Runsmk wil zo snel mogelijk ver vangers hebben voor de vertrok ken officieren „Op dit moment is er een vrijwillige officier in oplei ding Een tweede vervanger ho pen we zo snel mogelyk te vin den Zelf vertrekt Runsmk over een maand by de Vlaardingse brand weer om in Rotterdam by de ha- ven- en mdustTiebrandweer te gaan werken Volgens de com mandant heeft dat niets te maken met de reorganisatie op de kazer ne m Vlaardingen. De enige overgebleven vrijwillige brandweerofficier J van Krogten wal met reageren op uitlatingen van zyn commandant „Wy wach ten eerst de antwoorden van de burgemeester op onze vragen af ills Runsmk dingen zegt waar ik het met mee eens ben. vertel ik hem dat wel persoonlijk,'' is zyn enige commentaar Hoek van Holland Een zwaan heeft woensdagavond rond etens tijd diverse mensen de toegang tot een snackbar aan de Strand weg m Hoek van Holland gewei gerd De politie moest eraan te pas komen om het dier te verwij deren Tegen z'n zin in, blazend en fladderend, is de zwaan naar de Waterweg begeleid De honge rige dorpelingen hebben m de tussentijd hun avondeten elders gehaald Door Care! van der Velden SchiedamIn de rouwadverten tie in het Nieuwe Stadsblad werd Kethel gisteren genoemd als de plaatsnaam waar Jaap de Raat deze week is gestorven. Het ty peert De Raat, tekenaar, schilder en chroniqueur van het Kethelse dorpsleven. Door de vele artike len en boeken van zyn hand loopt als rode draad de in zyn ogen schandalige annexatie van het vroegere boerendorp Kethet door Schiedam en Rotterdam. Jaap de Haat, die 79 jaar werd, heeft die maatregel in zyn hart nooit erkend. De Raat werd in 1916 geboren in een Saksische boerderij aan de Harreweg. Hij was voorbestemd om het boerenbedrijf van zyn va der over te nemen, maar hij koos een andere weg. De eigenzinnige De Raat besloot kunstschilder te worden. Hij kreeg les van Sjef Spiermart, maar beschouwde zich als autodidact- Op z'n 25ste ging hy alsnog naar de kunstaca demie, Hij mocht twee klassen overslaan omdat hij de meeste lesstof al bleek te beheersen. Kort na de oorlog richtte Jaap de Raat de kunstenaarsvereniging S 45 op, onder anderen met Her man Seij. Als traditioneel land schapsschilder bouwde hij een omvangrijk oeuvre op. Hij voor zag gedeeltelijk in zijn inkomen door schilderles te geven. Maar hij trok liever door Kethel en om melanden, op zoek naar een rus tieke boerderij om vast te leggen. Met zijn potlood en penseel legde hij een wereld vast die verdween. Na de oorlog benutte Schiedam de uitgebreide landerijen rond de Dorpskerk om haar zonen en dochters te huisvesten. Het is aan Jaap de Raat te danken dat de, vroegere boerderijen en lan derijen in elk geval op papier nog te zien zijn. „Zijn werk is van gro te historische waarde," zegt Aad van der Tang van de historische vereniging Schiedam. Van der Tang, die verschillende boeken van De Raat redigeerde, kende deKethelaargoed. Jaap de Raat besefte reeds in de jaren vijftig dat zyn tekeningen niet het hele verhaal over' Kethel konden vertellen. Hij voorzag zijn tekeningen m "het vervolg van een.korte verklaring Op ver zoek van redacteur Ger<r i Lutke Meijer verschenen zyn impres sies vanaf 1959 in het Rotter dams Nieuwsblad. De Raat ont wikkelde zich tot een Kethelse Jaap de Raat, Kethelaar In harten nieren. FotoRoeiDijtetr» tegenhanger van Octave de Ko- mnck, die op vergelijkbare wijze impressies van het oude Schiedam maakte. De honger naar de geschiedenis van zyn geboortegrond was hier na pas goed gewekt Vanaf 1960 was De Raat vaste gast m het ge meente-archief, waar hij zich uit gebreid in de Kethelse geschie denis verdiepte. Een huiskamer geleerde werd hij echter zeker niet In het boerendorp kende hij Jan en alleman en hij sprak voor al met oudere boeren om verha len van vroeger op te tekenen. De vrucht van het vele werk ver scheen in 1975, onder de titel 'In en om de dorpskerk*. Dat het ei gene van Kethel niet kapot te krijgen is, bewees hij later met boeken als 'De zeis aan de wil gen' en 'Een Kethelse reis', dat als laatste werkstuk vijftien maanden geleden verscheen. By de presentatie was De Raat al flink ziek. Nu is hij dood. Hij was op, maar zijn verhalen over de bedelaars die aan de onderdeur van de boerderij rammelden en het zaterdagse gedrang van de boeren bij kapper Van Beurden leven voort. Maasland—Maaslander AL Gra- veiand krijgt binnenkort een be drag van 50 000 gulden op zyn re kening gestort, nog te vermeerde ren met de wettelijke rente. Zyn schadeclaim voor de aanleg van het Westlandse transportcentrum vlakbij zijn woning aan de We verskade, is gehonoreerd De Maaslander had via zyn advo caat eind november 1994 een schadevergoeding ingediend bij de gemeenteraad, omdat het nieu we transportcentrum slechts door de Westgaag van zyn woning is gescheiden. Het verzoek werd door de raad afgewezen, waarop Graveland een claim indiende by de Stichting Adviesbureau On roerende Zaken (SAÖZ) te Rotter dam. Dit bureau geldt als onaf hankelijk deskundig adviesor gaan voor de beoordeling van der- gelyke verzoeken om schadever goeding De SAOZ stelde vast dat er inder daad sprake is van planschade en bepaalde dat ter compensatie een halve ton uitgekeerd moet wor den door de gemeenteraad Maas land kan de rekening direct door sturen aan de Maatschap "West gaag, de exploitant van het trans portcentrum. In het tussen ge meente en maatschap in april 1992 overeengekomen convenant, is namelijk bepaald dat alle kos ten die de gemeente direct of indi rect in verband met de ontwikke ling en realisatie van het trans portcentrum moet maken, door de vereniging of de maatschap worden vergoed. De Maatschap Westgaag heeft inmiddels ver klaard zich bij het advies van de SAOZ neer te leggen, en de uit de bestuursovereenkomst voort vloeiende verplichtingen na te ko men. Schiedam Een 48-jarige Schiedammer is woensdagmid dag betrapt by het wisselen van vals geld.'De man probeerde bij een bank aan de Broersvest een biljet van 500 Franc te wisselen in Nederlandse guldens. De mede werker merkte dat het een vals biljet was en schakelde de pohtie Maassluis—Een 18-jarige man uit Krimpen aan de Lek is woensdag middag op de Burgemeester Za- neveldstraat in Maassluis aange houden wegens venten. De man verkocht op de galerij kaarten waarvan de opbrengst bestemd zou 2ijn voor een dierenstichting. Zyn kaarten zyn in beslag geno men. Het is vandaag de laatste dag, dat je gratis parkeren mag. Van die boodschap zijn veel autobezitters in de Schiedamse bin nenstad doordrongen nu de Dienst Gemeentewerken parkeer- borden in onder meer de Walvischstraat en de Korte Haven heeft geplaatst. De borden markeren de zone waarbinnen au tomobilisten hun voertuig slechts met een parkeervergunning mogen stallen. Alleen bewoners en werknemers van bedrijven In het gebied komen in aanmerking voor een vergunning, die tien gulden per maand kos<ekers van het centrum wor den verwezen naar de park - ..ages in de Nieuwe Passage en het ABC-warenhuis. Voor hen resteert op straat ook nog een zeer beperkt aantal parkeermeters. Het belangenparkeren gaat op 1 maart in. De parkeercontroleurs hebben aangekon digd dat zij de eerste dagen nog geen bekeuringen zullen uit delen. Foto Roel Dijkstra Door Jelie Gunneweg Maassluis Het Duitse bedrijf Teerbau GmbH heeft de scherp ste prijs geboden voor de sanering van de Steendijkpolder in Maas sluis De provincie Zuid-Holland, die de aanbesteding regelt, was verrast door de mschiijving. omdat het bedry f nooit eerder een sanenngsklus heeft geklaard m Nederland De Duitse aannemer heeft echter sinds kort een vesti ging m Gormehem en mag zo doende meebieden op de markt. De provincie ontving dertien in schrijvingen voorde sanering van de in oppervlak grootste gifwijk van Nederland Onder de bieders bevinden zich enkele aannemers die een combinatie zyn aange gaan, vanwege de grootte van de klus Alle inschrijvers zyn afkom stig uit Nederland, met uitzonde ring van de goedkoopste Teer bau Dit bedrijf denkt de Steen dijkpolder voor 14 757 000 gulden te kunnen schonen van het in de jaren zeventig gedumpte ha- venshb De tweede goedkoopste bieder is de combinatie Boskalis/ Oosterwyk/Heymans Haar bod was ruim twee miljoen gulden ho ger Vooraf heeft de provincie in sa menspraak met de gemeente Maassluis enkele eisen geformu leerd waaraan de aannemer moet voldoen wil hij de opdracht krij gen Het bedrijf moet onder meer een inschrijving bij de Kamer van Koopnanöel en een vestigingsver gunning hebben, eerder een soortgelijk werk geklaard hebben en een bepaalde omzet m 1995 hebben gedraaid „We toetsen vooraf of het bedrijf de klus aankan, voor we de op dracht verstrekken," aldus pro vinciaal ambtenaar Harry Her mans van het bureau bodemsane ring „Als blykt dat de scherpste bieder met aan éen van de eisen kan voldoen, nemen we de papie ren van de eerstvolgende bieder door Net zo lang tot we een ge schikte kandidaat hebben Volgens Hermans kan geen reke ning worden gehouden met de wens van de gemeenteraad in Maassluis om rekening te houden met plaatselijke werkgelegen heid „Dat argument telt met De rijksoverheid stelt het grootste deel van het geld beschikbaar (43.5 miljoen gulden tegen 12 mil joen van de gemeente, redwaar door het algemeen belang groter is dan het plaatselijke Maar bij gTote klussen als dit schakelt de aannemer altijd onderaannemers in omdat er zoveel disciplines by komen kyken Meestal worden deze onderaannemers m de direc te omgeving van het sanermgsge- bied gezocht, waardoor de plaat selijke werkgelegenheid er toch baat by heeft" Binnen twee maanden moet de selectie hebben plaatsgevonden en de opdracht verstrekt zijn. Dit gebeurt in nauw overleg met de gemeente Maassluis. De bewo ners van de Steendijkpolder kun nen er zeker van zyn dat nog dit voorjaar het afgraven begint. „Eind april moet de opdracht be vestigd zijn, dus iets daarna kan het karwei beginnen." In 1983 werd ontdekt dat het ha- venshb waarop de woningen m de Steendijkpolder gebouwd zyn, zwaar giftige stoffen als pestici den en oplosmiddelen bevat. Daarna volgde een jarenlang ge vecht om de centimeters voor de afgraving Vong jaar zomer stelde het rijk eindelijk 43,5 miljoen gul den aan Maassluis beschikbaar voor het aanbrengen van een schone 'leeflaag' in de tuinen en het openbaar groen tot een diepte van maximaal 1,30 meter. By de saneringsplannen is geko zen voor de IBC-vanant Die let ters staan voor isoleren, beheer sen en controleren Dit betekent dat alleen de toplaag van de gif grond wordt verwijderd om te voorkomen dat mensen er direct mee m contact komen. De rest van de maatregelen m onder meer de kruipruimten onder de huizen, moet ervoor zorgen dat de vervuiling de gezondheid nu en in de toekomst met aantast. Voor de eeuwigdurende controle hieiop heeft het ryk nog geen budget be schikbaar gesteld. Het juiste adres voor een onvergetelijk feest! Spijkcitissc, G.wlJyk 45. Tel UI 81-641988 Voorstraat J4. Spijkcnu.se. 0181 - 619066

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1