VTM weg uit Vlaardingen Bewoner sgroepen verbijsterd door omruil opbouwwerkers Schrikkelfoaby Iris mag al naar huis Maassluizers geven in rapport ongezouten mening over hun stad I Rotterdams Dagblad i Nog zestien appartementen te koop in d'Orangerie MêËÊM Onwerkbare situatie noopt milieu-actiegroep tot vertrek Vlaardingse Ondernemingsprijs Vuurwapen in Nieuwe Passage Man bedreigt ex-schoonvader Vrouw beroofd Inbraak Bedrijfsongeval Geen woningen in V&D Kleurkopieën tot A3 (Laser) Marijke Tas Numansdorp «01 86-65 25Q6» Grootformaat kopieën JPOai -ê Wate rv/eg Door Jelle Gunneweg Schiedam De bewonersvereni gingen m de Sehiedamse wijken Oost/Centrum en Noord/West zijn verbijsterd door het besluit van de commissie bewonersondersteu ning om de daar werkzame op bouwwerkers onderling van plaats te verwisselen. Zonder vooraf door de overkoepelende or ganisatie m kennis te zijn gesteld, worden veel bewoners in hun wijk 'opgezadeld' met een opbouwwer ker die ze niet kennen. Het gerucht dat de twee opbouw werkers Frans KI ijzen (Oost/Cen trum) en Henk van der Velden (Noord/West) hun werkplek moe ien ruilen, gonst de laatste dagen doordewykorganisaties. Een offi ciële mededeling over de op sta pel staande ruil is nog niet ver strekt. Alleen de medewerkers zelf hebben het besluit vernomen. Een besluit dat als donderslag bij heldere hemel kwam, want aan wijzingen dat de twee opbouw werkers niet goed functioneren zijn er met. Integendeel, beweert vrijwilliger Aad de Wolf van bewonersvereni ging Schiedam-Oost. „De bewo ners zijn uitermate te spreken over het werk van Frans Klsjzen, Hij heeft hier in de wijk heel wat zaken in gang gezet die goed lo pen, zoals de Stichting Wijkkrant Oosten De Stichting Servicewin kel. Ook heeft hij zich intensief bezig gehouden met het opzetten van het wijk- en buurtbeheer. Die inzet wordt temet gedaan als hij vertrekt. Zulke projecten wagen nu eenmaal om een ononderbro ken voortgang." De vrijwilliger uit Oost twijfelt niet aan de kwaliteiten van de nieuw toegewezen opbouwwer ker, Henk van der Velden, want ook hij drukt een positief stempel op 'zijn' wijken. „Maar Henk is onvoldoende ingevoerd in de ma terie in Oost, waardoor kostbare tijd verloren gaat. Het kost maan den, misschien zelfs jaren, om het vertrouwen bij de bewoners te winnen en de contacten met de or ganisaties op te bouwen. Terwijl je zaken als het wijk- en buurtbe heer niet zomaar met een handi cap kunt voortzetten." Aad de Wolf typeert de werkwijze van het bestuur van het vroegere JOBS als hap-snap-beleid, omdat geen duidelijke reden gegeven wordt voor de onderlinge ruil. „Los van het standpunt dat ruilen van werkplek verfrissend kan werken, is het besluit ons niet dui delijk. Het bestuur had vooraf overleg moeten voeren met de be trokken bewoners en organisa ties. Nu is er sprake van achter bakse besluitvorming. Iedereen heeft z'n mond vol van inspraak maar als het erop aankomt, word je ineens voor een voldongen feit geplaatst.'1 Ook voorzitter John van Gestel van bewonervereniging Schiedam-Centrum voelt zich voor het blok gezet. „Ik vind het prima als opbouwwerkers na ver loop van tijd van plek wisselen, maar dan moeten ze wel eerst hun projecten kunnen afronden of overdragen. Nu krijgen we een maatregel door de strot geduwd waar niemand op zit te wachten of in gekend is. Dat is procedureel niet juist, daarom heb ik namens de vereniging een brief gestuurd naar het bestuur met het verzoek een open discussie aan te gaan over deze kwestie." Nieuwe bezems Maarten Reuderink, namens de PvdA vertegenwoordigd in de commissie bewonersondersteu ning, méldt dat het bestuur tot de verplaatsing heeft besloten om vastroesten te voorkomen. „Nieu we bezems maken schoon. Frans Klijzen werkt al zes jaar in Oost en Henk van der Velden vijf jaar in West. Als iemand ergens lange tijd actief is, kan hij teveel bin ding met dc bewoners en de wijk krijgen en dat is niet altijd even goed Of het nodig is dat juist deze twee personen van plek moeten veranderen? Dat is een gevoels matige beslissing. Ze zitten er bei den al wat jaartjes en dan moetje kiezen voor een taakroulatie," al dus Reuderink. Dat de betrokken bewonersorga nisaties officieel nog niet in ken nis zijn gesteld van de op stapel staande verscbuivtngen, heeft volgens Reuderink te maken met een onderbezetting bij de afde ling ROS, de dienst die het IOBS ambtelijk ondersteunt. „Hinder lijk, maar meer ook niet. Het ge ruchtencircuit heeft immers z'n werk al gedaan." Reuderink zegt niets te begrijpen van de onrust die onder de bewo ners is ontstaan door het op stapel staande vertrek van hun opbouw werker. „Het is geen dramatische verschuiving, want het aantal uren blijft vrijwel gelijk. En als onze medewerkers hun werk goed doen, ontstaan er geen pro blemen na hun vertrek. Een op bouwwerker ondersteunt en advi seert en is als het goed is niet de gene die het beleid maakt. Bewo nersorganisaties die helemaal klem komen te zitten als hun vas te kracht opstapt, draaien naar mijn gevoel niet goed." Reuderink sluit niet uit dat over twee jaar weer een verschuiving plaats vindt. „Wie dan van plek moet verwisselen is nog niet dui delijk. Dat is afhankelijk van het aantal uren van de persoon en de behoefte van de wijk De bewonersverengingen Schiedam-Oost en Centrum wachten een officieel bericht af op hun brief aan het bestuur. Daarna beraden ze zich op verdere stap pen. Op de kraamafdelingen In het MM\ Schieland Ziekenhuis en Holy m' Ziekenhuis was het gisteren aangenaam stil. Alsof de ba by's aanvoelden dat ze niet op de 29ste februari geboren moesten worden. Want slechts eens in de vier jaar ja rig zijn is niet leuk, en zeker niet voor kinderen. Iris kon haar nieuwsgierigheid blijk baar niet bedwingen. De dochter van Ed (30) en Siivia (31) Schouwstra werd om kwart voor drie 's middags geboren in het Schieland Zie kenhuis en is daarmee de enige schrikkelbaby uit deze regio die in het ziekenhuis is geboren. Ruim zes pond weegt ze, schoon aan de haak, vertelt vader Ed vol trots. De beide oma's en opa zijn ai op bezoek geweest en vanmiddag staan de beschuit met muisjes thuis in Spaiand- Oost klaar voor de visite want moeder en dochter maken het goed. Overigens viert Iris volgend jaar haar verjaardag op 1 maart. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen De Vereniging Tegen Milieubederf (VTM) ver trekt uit Vlaardingen. De in 1963 opgerichte milieu-actiegroep coördineert haar werkzaamheden vanaf vandaag vanuit Rot terdam, waar aan het G. W. Burgerplein een pand wordt ge deeld met geestverwanten van de Zuidhollandse Milieufede ratie en het Consulentschap Natuur- en Milieu-Educatie Zuid- Holland. De verhuizing is mede ingegeven door onvrede met het bezuinigingsbeleid van de gemeente Vlaardingen. Zuïdhollandse Milieufederatie haar pijlen op de gevaren en. de overlast van de chemische indus trie. Deze taak vormde de oor sprong van de VTM. „Ik moet bekennen dat mijn han den jeuken na de grote brand bij het chemiebedrijf in Rotterdam- West," zegt Boerma. „Maar het is een feit dat de wetgeving met be trekking tot de chemische indus trie zeer ingewikkeld is gewor den. Het is goed dat de Milieufe deratie gespecialiseerde mensen heeft om zich hiermee bezig te houden." VlaardingenWie dit jaar voor de Vlaardingse Ondernemersprijs in aanmerking wil komen, kan ach laten v oordragen bij de Stichting de Vlaardingse Ondernemersprijs. Vorig jaar won het bedrijf Madem BV deze onderscheiding. Het geldbedrag, een l>edrag van vijfdui zend gulden, schonk de directeur aan het Foster Parentsplan en het Wereld Natuurfonds. De juiy beoordeelt aanstaande april alle inzen dingen op de volgende criteria: werkgelegenheid, sociaal klimaat binnen de onderneming, innovatie en uitzonderlijke prestaties op het gebied van de bedrijfsvoering. Ook wordt geletopprestatie, moti vatie en gedrevenheid van de ondernemer. Aanbevelingen moéten voor 29 maart binnen zijn bij: Kiaasse en Klaasse Accountants en Be lastingadviseurs B ,V.Schiecamseweg 53,3134 BB Vlaardingen. Voor meer informatie: 4705466. Dat de VTM in Vlaardingen is ge worteld, blijkt uit de achtergrond van de leden. Het merendeel van de vierhonderd donateurs woont in Vlaardingen en Maassluis. Het hoofdkwartier van de VIM was de laatste jaren gevestigd in het Hol- landia-gebouw aan de Oosthaven- kade. Dit pand kent verder onder meer de Vrije Academie en de ar totheek als huurders. Als bezuinigingsmaatregel gunde de gemeente Vlaardingen het be heer aan de Vrije Academie. Voor de andere huurders had dit het onplezierige gevolg dat zij aiieen naar binnen konden als de mede werkers van de Vrije Academie er waren. Tijdens schoolvakanties bleef het gebouw in het vervolg potdicht. Het protest van de VTM tegen deze maatregel bleek aan dovemans-oren gericht. Volgens voorzitter Ir. H. Boerma van de VTM ontstond door de be zuinigingsmaatregel een onwerk bare situatie. „Wij hebben ver schillende medewerkers in dienst. Wij ontvangen subsidie om die mensen te laten werken. Per 2 januari kregen wij een nieu we medewerkster. Die kon pas 9 januari aan de slag omdat het Hol- ïandia-gebouw op slot zat. Ook in andere vakanties kunncr. wij cr niet meer in. Dat heeft gezorgd vooreen onwerkbare situatie." Schiedam Een 19-jarige Schiedammer is gisteravond in winkelcentrum de Nieuwe Passa ge aangehouden wegens het bezit van een vuurwapen. De politie vond het wapen nadat hij door twee jongens in elkaar was gesla gen. Boerma betreurt het vertrek. „Vroeger was er altijd wel iets te regelen om erin te komen. En het is een leuk gebouw. Maar we blij ven m Vlaardingen actief. De meeste bestuursleden wonen nog steeds hier. En als vereniging zijn we lid van het Milieuplatform Vlaardingen." Delta chemie De VTM werd in het begin van de jaren zestig opgericht door bur gers die zich verzetten tegen de milieu-overlast die werd veroor zaakt dooreen Vlaardingse kunst- mestfabriek. Dat was Deltache- mie, het latere Windmill, dat in middels als Hydro Agri door het leven gaat. „Ook aan de overkant zat zo n stinkbedrijf," herinnert Boerma zich. Later richtten de acties zich tegen de overlast van de oprukkende petrochemie in het Botlekgebied. Het is mede aan de activiteiten van de VTM te danken dat er strengere wetgeving kwam. Het gevolg is dat Vlaaidingers in ver gelijking met vroeger minder overlast ondervinden van door de industrie veroorzaakte geluids- en stankoverlast. Tegenwoordig richt de VTM zich vooral op milieu-educatie. De laaste jaren gingen medewerkers van de vereniging de klas in om kinderen te onderrichten over mi lieuzorg. De komende twee jaar zijn de milieudeskundigen van de VTM vooral te vinden in basis scholen op Voome-Putten. De provincie Zuid-Holland heeft sub sidie gegeven voor een onderwij sproject dat twee jaar duurt. Volgens Boerma, sinds 25 jaar voorzitter van de VTM, biedt de verhuizing verschillende voorde len. Met andere milieuclubs on der één dak is het gemakkelijker zaken afstemmen. In de gekozen taakverdeling richt met name de Nu is het nog een bouwput, maar volgens de plannen levert aannemer Van Geest de eengezinswoningen in het Maassluise bouwproject d'Orangerie naar verwach ting over acht weken op. Dat is iets later dan gepland, vanwege de aanhoudende vorst. De nieuwe bewoners van de hoog bouw kunnen volgens de plannen in ok tober hun intrek nemen. De verkoop van de appartementen in d'Orangerie is de laatste maanden ge stagneerd. Van de 36 appartementen die in het plan zijn opgenomen, zijn er nog zestien te koop voor gemiddeld 275.000 gulden per stuk. De duurdere vierkamer-appartementen en het pen thouse bovenop de negen verdiepingen tellende flat zijn wel al verkocht voor res pectievelijk 295.000 en 410.000 gulden. De verkoopstilstand in de Steendijkpol- der vindt Pleuni Bouwman van Waterweg Makelaars niet verontrustend. „Bij ap partementen is het gebruikelijk dat de eerste woningen direct na uitgifte wor den verkocht. Dat gebeurde begin vorig jaar inderdaad. Daarna trekt de belang stelling meestal pas weer aan op het moment dat de bouwwerkzaamheden vrijwel voltooid zijn. De meeste mensen willen eerst weten wat het uitzicht is, voor ze tot de koop besluiten." Voor de laagbouw geldt dit niet. De 78 eengezinswoningen in de Steendijkpol- der zijn maanden geleden allemaal nl verkocht. In totaal waren er 939 bei jng- stellenden voor het gehele bouwplan, dat 114 woningen omvat. Foto Defines van der WeVRoel Dijkstra Maassluis De meeste rapporten over de openbare ruimte in Maas sluis vertolken nauwelijks de me ning van de bewoners. De be stuurders en beleidsmakers gaan er over het algemeen vanuit dat zij de kennis in pacht hebben, wat regelmatig tot onvrede bij de bur gers leidt omdat de typeringen niet overeenstemmen met de ei gen ervaringen. 'Maassluis in kaart' brengt hierin verandering. Dit project van het Platform Buurtbeheer is in no vember 1994 opgezet om een beeld te krijgen van hoe de bewo- neis Maassluis beleven. „In een poging de vinger op de zere plek ken te leggen, maar zeker ook om aan te geven welke plaatsen in de wijken zo waardevol zijn, dat ze in de toekomst moeten worden ont zien," aldus voorzitter Gerard Be neken van het Platform Buurtbe heer. Alle bewonerscommissies kregen maandelijks, voorafgaand aan de platformvergadering, lange vra genlijsten toegestuurd over een bepaald onderwerp. Deze lijsten werden door sommige commis sies huis-aan-huis verspreid. An dere bewonersgroepen namen de beantwoording zelf voor hun re kening. Tussen november 1994 en april 1995 zijn op die manier de volgende thema's behandeld: par keren, speelgetegenheid, vanda lisme, veiligheid en ouderen in de wijk. De antwoorden zijn steeds be sproken in de vergadering van het platform. Ter ondersteuning dienden enkele kaarten van Maassluis, zodat de woordvoer ders van de commissies gemakke lijk konden aangeven waar de problemen en kwaliteiten in de wijk gesitueerd zijn. De reacties op de vragenlijsten waren onver kort positief, valt terug te lezen in het naslagwerk 'Maassluis in kaart'. Hierin zijn alle vragen en antwoorden per thema opgeno men, evenals de gebruikte wijk- kaarten. Gerard Beneken: „Het rapport be vat een schat aan informatie, waardoor het een perfect werk boek is voor beheerders en be stuurders. De informatie is welis waar meer dan een jaar oud, maar de inhoud is nog steeds actueel. Dit geldt niet voor de par keeroverlast. Door het gewijzigde handhavingsbeleid rondom de ge le strepen is veel van deze erger nis weggehaald." Hangplekken Uit het rapport blijkt dat meerde re wijken problemen hebben met de jeugd en behoefte hebben aan hangplekken voor jongeren. In Maassluis zijn er weinig wijken met speciale ruimten voor. de jeugd. Daardoor hangen de jonge ren rond in portieken, kelders en trappenhuizen, wat tot veel klach ten van de bewoners leidt. De ban ken die speciaal voor de jeugd bij de vijver in de Bloemenbuurt zijn neergezet, staan daar met naar de zin van de doelgroep. Wat verder opvalt is dat de flats in de duurdere huursector minder last hebben van vervuiling. Het platform denkt dat dit komt door de daar geldende huurreglemen- ten en de aanwezigheid van huis meesters, die een oogje in het zeil houden. Ook hondepoep wordt vaak genoemd als ergernis, vooral als de uitwerpselen op de speel veldjes liggen. In afwachting van gemeentelijk beleid doen de be woners alvast voorstellen voor poepcontainers, hondentoiletten en het uitdelen van schepjes. Een aantel commissies geeft aan dat de bergingen in hun flatge bouwen een onveilig gevoel ge ven. Dit komt onder meer door een gebrekkige verlichting, inbra ken en de overlast door drugsver slaafdenjongeren en het afdraai en van harde muziek. De relatie met de wijkagent ervaren de be woners daarentegen als uiterst positief. Verleiding Het Platform Buurtbeheer zegt niet te willen kiezen voor inhou delijke aanbevelingen, hoewel de verleiding groot is gezien de hoe veelheid informatie. „Interessan ter is het om met alle betrokkenen een samenhangende visie te ont wikkelen waarin een ieders des kundigheid en specifieke positie in het Maassluise netwerk opti maal wordt benut. Te denken valt daarbij aan de beheersdiensten van de gemeente, de politie, de woningstichting, het Centrum voor Werk en Scholing en ga zo maar door." Alle betrokken instanties krijgen deze week het rapport toegezon den. In mei volgt een werkconfe rentie over het naslagwerk. Het platform wil tijdens deze bijeen komst graag doorpraten over on derwerpen als woon- en leefre gels, aanvullende werkgelegen heid binnen het buurtbeheer, af sluiten van de portieken en wijk beheer in andere wijken. Schiedam Tegen een 31-jarige Schiedammer is aangifte gedaan wegens vernieling en poging tot doodslag. De man kreeg onenig heid met de vader van zijn ex- vriendin nadat hij de ruit van haar woning kapot had geslagen. Zijn woede over het beëindigen van de relatie bleek niet gekoeld. Hij stepte in zijn auto en probeerde met hoge snelheid op de vader in te rijden. Zijn dochter moest hem wegtrekken om een aanrijding te voorkomen. Schiedam Een 40-jarige Sehiedamse is gisteravond op de Parkweg beroofd van haar tas, die zij in de fietsmand had gelegd. Een onbekende man kwam naast haar fietsen en griste met enig ge weld de tas weg. De' dader ver dween in de richting van de Mgr. Nolenslaan. Een getuige fietste achter de man aan, doch kon hem niet inhalen. Wel merkte hij op dat de berover een portefeuille uit de gestolen tas verloor. De geld buidel is teruggegeven aan het slachtoffer. Schiedam Een 76-jarige Sehiedamse is donderdagochtend het slachtoffer geworden van een inbraak in haar woning. Geld, waardevolle papieren en een bankpas werden meegenomen uit haar huis in de Valeriusstraat. Di rect na de inbraak is met het pasje ongeveer duizend gulden opgeno men. Vlaardingen—Een 53-jarige Vlaar- dinger is gisteren naar het Holy- ziekenhuis vervoerd nadat hij bij een Vlaardings bedrijf een elek trische stoot had gekregen van een patroonsnijder, waarmee hij even tevoren had gewerkt. Toen hij het apparaat weer oppakte, kreeg hij de schok. De man is ove rigens niet werkzaam bij het be drijf, maar was er naar zijn zeggen 'op bezoek'. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Vlaardingen Er komen geen woningen in de V D aan het Liesveld in Vlaardingen. Het is te duur om het plan van vijftig woningen op de bovenste eta ges van het opzichtige gebouw te realiseren. Voor de zoveelste keer hebben de betrokken par tyen, de gemeente, Vendex en eigenaar ING Vastgoed beslo ten op zoek te gaan naar een andere bestemming voor de leegstaande ruimte in het pand. Vorig jaar november leek het er even op dat de perikelen rondom de invulling van het 'lelijkste pand van Vlaardin gen' definitief ten einde waren gekomen. Zowel gemeente als Vendex waren zeer te spreken over het plan om op de boven ste etages woningen te bouwen. Ook de buitenkant van het pand zou rigoureus veranderen. Fijn, dacht de ge meente Vlaardingen die al ja renlang met het zeer in het oog springende grijze gebouw in haar maag zat. Wethouder H.C.J. Roijers vindt het dan ook jammer dat het plan is afgeketst. „Het was inderdaad een mooie manier om het gebouw iets op te kale fateren. Het moet alleen wel haalbaar zijn en woningbouw blijkt gewoon te duur Toch is Roijers niet erg ver drietig. „Het belangrijkste is dat de V D-winkel in de stad blijft. Een oplossing voor de bovenste etages vinden we wel. Binnenkort gaan de party en weer om de tafel zitten." Het afwijzen van het woning- bouwplan verandert volgens woorvoerder P. van Bakkum van het Vendex-concem niets aan de reorganisatie van het winkelgedeelte. Op dit mo ment zijn aannemers al bezig met de verbouwing van het Vlaardingse filiaal. „Deze reor ganisatie moet in september zijn afgerond. Dan openen de vernieuwde V&D, de Kijk shop en kledingwinkel Kien haar deuren."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1