13 Vlaardingen verbiedt winkels openingstijden te verruimen v- -vf Rotterdams Dagblad Vragen over chemiebrand VE»i!a« Jong achter de vleugel Hongaren bekijken energiebesparing WBBm ■B': Veel protest tegen voornemen om filialen bibliotheek te sluiten Cl Albert Heijn moet tweede koopavond intrekken Rotterdamsedijk wijst zwerfparkeerders de deur Jongetjes vechten ruzie uit met mes Fraudeurs moeten de cel in en 73 mille betalen Vrouw beroofd Portomoimees gestolen Diefstal uit kassa Fietsendief aangehouden Celstraf voor stelen van damwandprofielen EIGEH TERREIN parkeren uitsluitend voor bewoners msÊÊÊ HAA1174 BAHENDRECHT- Dinsdag 5 maart 1996 -é Waterweg Vlaardingen Een 10-jarig jon getje uit Vlaardingen is gister middag aangehouden wegens: het dreigen met een mes. Tij dens een partijtje voetbal in de Nieiiwe Kerkstraat werd de verdachte 'getackled' door een leeftijdgenootje. Na wat geduw over en weer trok de verdachte een mes. Op die manier wilde hij een einde maken aan het robbertje vechten. Het bedreigdejongetje pro beerde hem het mes te ontfut selen f si haalde zich daarbij le- lijk enen aan zyn hand. Nadat de gealarmeerde politie ter plaatse was, werd de dader aartgehouden. Op het bureau werd het jongetje, gezien zijn leeftijd, heengezonden. Datge- beurde nadat hij een repriman de had gekregen iij het bijzijn van zijn ouders. Maassluis Een echtpaar uit Maassluis is door de politierech ter in Rotterdam veroordeeld voor uitkeringsfraude. Het tweetal moet vier maanden de gevange nis in, omdat het ten onrechte 73.000 gulden van de gemeente Maassluis heeft ontvangen. De rechter heeft bovendien bepaald dat het echtpaar die 73 mille terug moet betalen. Een woordvoerder van de ge meente sluit niet uit dat het wel enkele jaren kan duren voor de schuld is voldaan. Maassluis is desondanks tevreden over de uit spraak van de politierechter: „Hieruit blijkt dat steeds vaker forse gevangenisstraffen en geld boetes worden opgelegd aan uit keringsfraudeurs. Hopelijk zal deze ontwikkeling in de toekomst leiden tot een afname van het aantal fraudegevallen." Schiedam Op het Bachplein in Schiedamis gistermiddag een vrouw beroofd. Rond kwart over twee rukte een ongeveer 18-jarige man de tas van haar schouder. De dader ging er op een herenfiets vandoor in de richting van het Jo- han Straussplein. VlaardingenDe politie heeft gis termiddag een 48-jarige Waardin- ger aangehouden wegens diefstal van twee portemonnees. De man stal deze uit een dienstencentrum aan de Kraanvogellaan in Vlaar dingen. Hij maakte daarbij een klein geldbedrag buit. De man is voor naderonderzoek ingesloten. Vlaardingen Een tot nu toe nog onbekende man heeft gister avond een greep uit de kassa ge daan in het horecagedeelte van zaal Triangel in Vlaardingen. Hij maakte daarbij 80 gulden buit. Een medewerkster was achter in de zaak bezig, toen zij het belletje van de kassa hoorde. Toen zij poolshoogte ging nemen, zag ze de dader weglopen. Een groot buurtonderzoek leverde tot nu toe nog niets op. Schiedam In de Oosterstraat in Schiedam is gistermiddag een 23- jarige man aangehouden die op een gestolen fiets reed. De politie vond het vreemd dat de Schiedammer een kinderzitje achterop de opoefiets had zitten. In eerste instantie verklaarde de man dat de fiets van zijn moeder was. Maar nadat de agenten ver telden dat ze maar moeilijk kon den geloven dat de 23-jarige in het kinderzitje paste, zag hij in dat hij geensteekhoudende verklaring afkon geven en gaf toe de fiets in de Lorentzlaan te hebben gesto len. In zijn zakken troffen de agenten nog een nijptang en twee flippers - om deuren te openen - aan. De man is overgebracht naar het politiebureau. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft een voortijdige verruiming van de Winkelsluitingswet geblokkeerd. In de omliggende gemeenten mogen ondernemers als voorloopje op de nieuwe Winkeltijdenwet hun ondernemingen wel lan ger open houden. De gemeente Vlaardingen stelt zich' op dit standpunt nadat een filiaalmanager van Albert. Heijn in Vlaar dingen het afgelopen weekeinde in zijn winkel liet omroepen dat de supermarkt ook op donderdagavond open zou zijn. „Ik voel niets voor een aanloopje naar de nieuwe wet waarin onder nemers hun winkels van 's och tends acht uur tot 's avond tien uur open mogen houden," zegt wethouder K. C. J. Roijers (econo mische zaken). „Deze wet moet eerst nog worden goedgekeurd door de Eerste Kamer en gemeen teraad. Daarbij zijn de kleine on dernemers fel gekant tegen de verruiming van de openingstij den. Ik ben niet bereid dingen toe te staan die eigenlijk niet mogen en waar anderen tegen zijn." Manager N*. van Leeuwen van het Albert Heijn-filiaa! aan het Veer- plein sneed zichzelf, en zijn klan ten, met de geplande verruiming lelijk in de vingers. Aan gedogen zoals de gemeenten Rotterdam en Den Haag doen, wil de gemeente Vlaardingen niet beginnen. Zij hanteert tot op het moment datde nieuwe wet van kracht wordt (nog voor de zomer), gewoon de oude. Dat betekent dat winkels van 's ochtends negen tot. 's avonds zes uur open mogen zijn. Van Leeuwen betreurt het stand punt van de gemeente. „Ik moet regelmatig klanten teleurstellen en zeggen dat ze niet meer binnen mogen komen omdat we ons moe ten houden aan de openingstij den, Ik schaam me ervoor men sen weg te moeten sturen." Filiaalmanager J. W. B. Kröse van de supermarktketen Hoogvliet aan de Parallelweg in Vlaardin gen had ook graag gezien dat de gemeente zich een wat soepelere houding zou aanmeten. „Het zou de raad sieren wanneer zij een verruiming zou toestaan. Zeker omdat de wet er in de Kamer bijna dooris," Kröse is niet van plan tegen de op stelling van de gemeente in be roep te gaan. „Ik houd.me gewoon aan de huidige Winkelsluitings wet. Wanneer de gemeente groen licht geeft voor verruiming zullen wij natuurlijk de tijden aanpas sen." Het v/as, volgens Kröse, mooier geweest als de gemeente nu een gedoogbeleid zou gaan voeren. De klanten van de super markten hadden dan op hun ge mak kunnen wennen aan de nieu we openingstijden. Nu zal dat vol gens hem in de maand juli - wan neer de wet naar verwachting wordt goedgekeurd door de Eer ste Kamer - veel te abrupt gebeu ren. Een woordvoerder van Bas van der Heijden in Vlaardingen heeft een wat minder uitgespro ken mening dan zijn collega-ma nagers. „Wij waren nog niet zo ver. Wij kijken wat de concurren tie doet en dat kan per gemeente verschillen. Nu is het wachten op het moment dat de nieuwe wet in gaat en dan zien wie wat doet. De kans-is groot dat als Albert Heijn in Vlaardingen de openingstijden verruimt, wij dat ook doen." Geen bezwaar M. J. A. Mulders van de Onderne mersvereniging Liesvelt Vlaar dingen zegt geen bezwaar te heb ben gehad wanneer de gemeente de plannen van Albert Heijn had goedgekeurd. „Er is bij mij niets bekend van een negatief geluid onder de leden. Het maakt ons niet uit of de supermarkten nu vroeg of laat dicht gaan." In de gemeente Schiedam is het volgens woordvoerder Sjaak Pop- pe net iets anders geregeld. Schiedam is een zogenoemde de reguleringsgemeente. In de ge meente mochten de winkels al tot zeven uur 's avonds open zijn. „De taak van handhaving ligt bij de politie. Wanneer er geen klachten zijn van overlast, mogen de win kels langer open zijn." AH-manager Van Leeuwen heeft na het besluit van de gemeente de aanplakbiljetten op de etalage-, ruiten maar weer weggehaald. Ook wordt in de winkel deze week omgeroepen dat de klanten nog even moeten wachten op een ver ruiming van de openingstijden. Vlaardingen Naar aanleiding van de chemische brand in de Rotterdamse Keilestraat vraagt de SP zich af, hoe het met de vei ligheid van chemische overslag bedrijven in Vlaardingen is ge steld. De Vlaardingse fractie is be nieuwd of er bij Vlaardingse be drijven vergelijkbare situaties be staan als bij het vorige week uit getikte bedrijf CMI Container Masters. Het bedrijf voldeed niet aan de milieu-eisen die de DCMR Milieudienst Rijnmond stelt. De DCMR was al geruime tijd in gesprek met CMI over het verbe teren van de veiligheid. De SP wil nu weten hoeveel van dergelijke adviezen van de milieu-contro leurs nog op uitvoering liggen te wachten. De Socialistische Partij is met name benieuwd naar de si tuatie in Vlaardingen, al kan de si tuatie in deze gemeente niet ge ïsoleerd worden beschouwd. Het incident in Rotterdam heeft volgens de SP nog eens aange toond hoe kwetsbaar alle Rijn mondbewoners zijn. Een che misch incident in de ene gemeen te kan verstrekkende gevolgen hebben voor de bewoners van een andere stad. bleek vorige week. Meer dan ÏOO.UOO bewoners van Heijplaat. Pernis en Spijkenisse kregen toen het advies binnen te blijven. In de schriftelijke vragen aan het college van b en w roept de SP het college op de bestaande regelin gen en voorzieningen bij calami teiten in Vlaardingen te evalu eren. Dit zou moeten gebeuren op het vlak van evacuatiepiannen, waarschuwingssystemen en cen trale ventilatiesystemen in Vlaar dingen. Dc SP vindt het van het grootste belang dat na ieder ongeluk of bij - na-ongeluk met chemische stof fen een grondige analyse plaats vindt. In dit verband verwijst de partij naar de aanvaring bij het op- en overslagbedrijf Van Om meren in januari van dit jaar. De SP wacht nog steeds op antwoord op de toen gestelde vragen aan wethouder K. van der Windt (mi lieu). Schiedam Vier gemeentebe stuurders uit dc Hongaarse stad Pees bezoeken deze week Schiedam om ideeën op te doen op het vlak van energiebesparing. Op het programma staan lezingen en excursies naar energiezuinige projecten in de stad. De Hongaren denken veel van Schiedam te kunnen leren op het vlak van het energiezuinig renoveren van wo ningen. De Schiedamse oud-milieuwet houder C. Zijdeveld treedt op als gastheer voor het Hongaarse ge zelschap dat van plan is in Pécs een bijscholingsprogramma op te zetten voor lokale bouwvakkers en installateurs. Die zouden op deze wijze de benodigde techni sche ingrepen onder de knie kun nen krijgen om het energiege bruik terug te dringen. •In Hongarije worden veel flats verwarmd middels blokverwar-. ming. Bewoners betalen maande lijks een vast bedrag voor de ver warming, ongeacht het energiege bruik. Thermostaatknoppen op de radiatoren zijn een vrijwel on bekend fenomeen. Het gevolg is dat veel Hongaren de verwarming flink opstoken. Een geopend raam fungeert vaak als tempera- tuurregelaar. In Pécs worden voorbereidingen getroffen om de energiekosten voortaan ook per woning vast te stellen. Isolatie Ook wordt gedacht aan de isolatie van woningen. Op dit vlak wordt Schiedam gezien als één van de koplopers. De Hongaren bezoe ken donderdag en vrijdag Schiedam. Daarna reizen ze door naar Newcastle in Engeland. Ook daar denken de Hongaren wijze lessen te leren. Den Haag/Schiedam Een 43-jari- ge Schiedammer is door de recht bank in Den Haag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf omdat hü in 1994 veel damwandprofie len heeft gestolen. Daarnaast moet hij 100,000 gulden in de staatskas storten, het bedrag waarmee hij zich heeft verrijkt. Onder een valse naam huurde de man een vrachtwagen met chauf feur om de profielen, die meestal langs vaarten en in bermen lagen, naar ijzerhandelaren te vervoeren en daar te verkopen. In Nieuwer- kerk aan den IJssel mislukte de diefstal, omdat de politie op de loer stond, maar in Schijndel en Veghel verdween in totaal 280 ton aan profielen. Tij dens de rechtszitting zei hij dat het stelen van damwandprofielen destijds 'een rage' was. De officier van justitie had ook al een jaar cel en betaling van 335.000 gulden ge- eist. Op de Buitenhavenweg worden^veel bewoners afgeschrikt door een bord, waarop wordt gemeiddathet terrein achter deRotterdam- sedijk tegenwoordig een privé-parkeerplaats is. De gemeente Schiedam weet echter van niks. Foto Dennes van rierWevRoet Dijkstra Schiedam Parkeerders in de Schiedamse binnenstad wordt het tegenwoordig niet gemakkelijk gemaakt. Althans, diegenen die op zoeknaar een gratis par- keerstekje, In veel straten geldt tegenwoor dig een systeem van betaald par keren en ook buiten de rand van die betaalde parkeerzone treffen bewoners maatregelen. Direct achter café 't Sterretje hebben be woners met een ketting een ter- reintje met gratis parkeerplaat sen voor zichzelf afgezet. „Verboden toegang, eigen ter rein," staat er sinds vrijdag ponti ficaal op het bord bij de ingang van het blubberige terreintje, dat wordt begrensd door de achterge vel van de Rotterdamsedijk. Her en der verspreid stonden vanoch tend vroeg wat auto's van bewo ners en bedrijven - geparkeerd. Een medewerker van Iris Bloem- sierkunst was bezig met het laden van zijn vrachtwagen. „Ik ben blij met deze maatregel," vertelde de bloemist. „Veel mensen zijn te be roerd om wat te betalen voor par keren. Iedereen zette voorheen hier zijn auto neer, waardoor wij nauwelijks uit de voeten konden met laden en lossen. Dat zou na het invoeren van het betaaid par keren alleen maar erger zijn ge worden. Nu is het gelukkig beter geregeld. Andere ondernemers hier op het rijtje hebben deze af spraak gemaakt met de gemeen te." Navraag bij de gemeente Schiedam leert echter dat er geen afspraak bestaat over het 'privati- serenvan het parkeerterrein ach ter de Rotterdamsedijk. Zowel bij Grondzaken als de afdeling die het parkeerbeleid bepaalt, wordt verbaasd op de komst van het par ticuliere parkeerterrein gerea geerd. „Wij weten hier niets van. Dit gaan we uitzoeken," aldus een ge meente-woordvoerder Het bewuste terreintje behoort in eik geval gedeeltelijk tot de open bare weg. Gerekend vanaf de ge vel is bij de buren van 't Sterretje anderhalve-meter grond in bezit van de Rotterdamsedijk-bewo- ners. De resterende grond kan tot het publieke domein worden ge rekend. Johan van der Valk uit Middelharnis was één van de velen die gisteren optrad tijdens de eerste dag van de 37ste Maassluise Mu- ziekweek. De 10-jarige Johan, die 's middags achter de vleugel kroop, was overigens niet de jongste artiest. Dat was de 5-jarige Fleur van der Hilst uit Rotterdam, die met haar viool een goede indruk achter liet bij de jury. Zie ook pagina 15. Foto Oennes van der Wel/ Roel Dijkstra Door Jan Rozendaal Vlaardingen Burgemeester en wethouders én de gemeenteraad van Vlaardingen moeten zich er nog over buigen, maar nu al is er veel protest tegen het voorgeno men plan om de drie bibliotheek filialen in Vlaardingen te sluiten. Nog geen twee weken geleden gooide GroenLinks de knuppel in het hoenderhok met een brief kaartenactie. Inmiddels hebben ai meer dan tweeduizend mensen een protestkadrt gestuurd naar het stadhuis. Tientallen voorge drukte briefkaarten, die bij de bi- bliotheekfilialen liggen, worden dagelijks opgestuurd. En nu trekt de Vlaardingse afdeling van de Consumentenbond aan de bel: 'Het lijkt erop dat in Vlaardingen alleen nog het geld van belang is, niet meer de cultuur'. Bibliotheek Wat is het geval? Het gemeente bestuur heeft achttien miljoen gulden nodig om de kas op peil te brengen. Naast forse verhogingen van belastingen en heffingen, moet er 5,6 miljoen worden be spaard door efficiënter werken en 6,8 miljoen door te bezuinigen op taken, subsidies en voorzienin gen. Een van de instanties die moet 'helpen' om die bijna zeven miljoen op te hoesten, is de biblio theek. Daarop, zo is vorig jaar door de gemeenteraad vastge steld. moet één miljoen op worden gekort. Nu staat de bibliotheek jaarlijks voor drie miljoen gulden op de begroting. Vorige maand hebben de ambténaren hun rap portages ingeleverd en daarin wordt de voorkeur gegeven om de drie bibliotheekfilialen in de Lo per (Holy). Dirk de Derdelaan (Westwijk) en Van Hogendor- plaan (Babberspolder) te sluiten. Daarvoor in de plaats zouden 'uit- leenpunten in bijvoorbeeld oude re ncentra of scholen moeten ko men. Overigens is zelfs dan nog niet zeker dat de bezuinigingsop dracht wordt gehaald, conclude ren de ambtenaren. In de loop van deze maand hakken burgemecs-, ter en wethouders de knoop door, waarna in mei de gemeenteraad de bezuinigingsplannen vaststelt. Na de breed gesteunde actie van GroenLinks. probeert ook de Vlaardingse afdeling van de Con sumentenbond een stokje te ste ken voor de voorgenomen slui- tingspiannen van de bibliotheek- filialen. De brief geeft blijk van ongeloof, maar ook onbegrip en verontwaardiging'. ..Een budget van drie miljoen gulden, vermin deren met een bedrag van één miljoen is geen bezuiniging maar een onthoofding." meent de Con sumentenbond. die zich afvraagt of de bedenkers van deze bezuini ging zich wel hebben gerealiseerd welke praktische gevolgen deze ingreep hoeft. Dat wordt, in de brief uit de doeken gedaan: „Ongeveer twaalfduizend leden A van de Stadsbibliotheek kunnen niet meer >n nun eigen wijk te recht, maar moeten met bus, auto of fiets naar de centrale biblio theek (in de Waalstraat, red,). Maar hoe moet Öat met de groep ouderen, gehandicapten en leer lingen van de basisschool onder wie veel allochtone kinderen? Voor deze lezers wordt een be hoorlijk hoge drempel opgewor pen. Enkele praktische bezwaren: om de auto in de onmiddellijke nabijheid te parkeren, moet goed worden betaald. Op de uren dat de centrale bibliotheek momenteel geopend is. zijn nu al alle fiets- klemmen bezet. Komt men met de bus (ook extra kosten) dan moet men als oudere of gehandi capte maar zien hoe van het Lies veldviaduct beneden te komen. En welke moeder stuurt haar jon ge kinderen zonder begeleiding naar het centrum?" Gemakkelijk De Consumentenbond noemt het 'erg gemakkelijk de eigen taak af te schuiven naar vrijwilligers van de wisselbibliotheek, scholen, be jaardentehuizen en buurthuizen, zonder aan te tonen dat hiervoor de personele en materiële moge lijkheden aanwezig zijn'. Als de drie filialen van de stads bibliotheek gesloten worden, is Vlaardingen echt ziek. niet alleen financieel maar ook in cultureel opzicht," aldus de Consumenten bond in de brief aan b en w. iSgsagKgÉI

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1