fv Plotseling oog in oog met een damhert Geitje gered met dekens en kachel 'Actie Zijdeveld tegen KNYB-zender is absurd' 'Broekpolder wint aan aantrekkingskracht met Hooglanders en herten' Agent adopteert school om kattenkwaad tegen te gaan Overvallen in Westwijk Verloskundigen hebben minder werk in Spaiand Rotterdams Dagblad Zaterdag 9 maart 1996 Door Jan Rozendaai Vlaardingen De verrassing! Tijdens een wandeling plotseling oog in oog komen te staan met een damhert. Bij voorkeur een mannetje, omdat die zo'n imposant gewei heeft. Over de eerste schrik heen draai je je om en kijk je tegen de dikke kop van een Schotse hooglander aan. Het beest schudt de kop en wacht af. Wat zal het zijn? Krijgt 'ie wat te eten of wil de voorbijganger hem mis schien alleen maar aaien? „Want," steit wethouder T. W. van der Steen, „zowel de damherten als die runderen zijn mensvrien delijk Zeker als ze er een tijdje lo pen en gewend zijn De wethouder loopt al enige tijd rond met plannen om 'wat met dieren m de Broekpolder te doen'. Anderhalf jaar geleden, tijdens een uitstapje op de Veluwe, heeft hij zelfs even het idee gehad om een kleine dierentuin in de opge spoten polder te beginnen. Met apen, stokstaartjes en meer van dat soort kleinere beesten. Maar terug in Vlaardingen, na een gesprek met jagermeester R. Blom, het hij dat idee snel varen. Te duur. En wat moet je in de Broekpolder met een Dafje, als je in Rotterdam in een Rolls Royce kunt stappen. Een concurrentie strijd met Blijdorp, die is bij voor baat kansloos. Grazen Maar goed, die dieren lieten de wethouder toch met los. In ge sprekken met Blom en W. van der Hammen van de Dienst Milieu werden wat voorwaarden bespro ken. In elk geval mochten het geen dieren zijn die al te diep gra zen. Want onder dat gras ligt na tuurlijk altijd nog een meter of ze ven vervuild havenshb uit Rotter dam Een andere voorwaarde was dat cr geen grote hekken omheen mochten. Sterker: de recreanten moesten er gewoon tussendoor kunnen lopen. Want dat is de kracht van de Broekpolder: ieder een mag overal komen, als hij zijn auto en op sommige plekken zelfs de fiets maar laat staan. Het worden damherten en runde- Nog dit jaar moeten wan delaars in de Broekrolder dit beeid kun nen ervaren: oog in oog staan met een roedei damherten. Archieffoto Rotterdams Dagblad ren. Voornamelijk galloways, zwarte runderen die niet zijn ge hoornd. „Dat komt 'at vriendelij ker over," zegt Van oer Hammen. Maar ook een enkele Schotse hooglander -later, na gewen-y ning, wordt dit aantal uitge-* breid - met van die grote koppen en lange manen. By de damherten gaaf het önfd-ën' roedel, binnen een jaar gevolgcf door een tweede. Zowel de runde ren als de damherten zijn vrien delijk voor mensen. „De herten zijn aaibaar," aldus Blom. Om daar mompelend aan toe te voe gen: „Zeker als ze regelmatig te vreten krijgen van de mensen,' dan zijn ze heel snel aaibaar Rillen De' plek die de dieren krijger het zogenoemde spuitvak 6, cen traal in de Broekpolder waar je zo in rijdt als je over de brug over de Vaart rechtdoor blijft fietsen. Een nogal divers gebied: veel wilgen en populieren, maar-ook ruig ter- 'rein, steppe-achtig bijna. Het veertig hectare metende tec- rein krijgt een natuurlijke be- gréhzmg Met behulp van takken cn soms compléte boomstammen worden zogenoemde rillen ge maakt: een wal van snoeihout. „Desnoods nog een dunne draad er overheen gespannen, maar in principe blijven de dieren daar achter," aldus Van der Steen. Voor de toegankelijkheid komen er ook wildToosters, waar over heen de wandelaars het gebied binnen kunnen. Het is de bedoe ling dat er een natuurlijk, kron- Vlaardingen Het preventiepro ject 'Doe effe normaal', dat is be doeld scholieren te bewegen niet mee te doen aan vandalisme, draait volgens de politie in de Wa- terweggemeenten naar wens. Vooral tijdens schoolvakanties werpt het project zijn vruchten af. Scholieren worden op school voor gelicht door een agent die vertelt wat de gevolgen voor de samenle ving en de daders zelf kunnen zijn wanneer zij zich inlaten met vandalisme. Tijdens sehoolvakan- VlaardingenDe politie heeft gis teravond in de Vlaardingse West wijk, het Liekebaertgebied en Maassluis een zoektocht gehou den naar twee jonge overvallers. Daarbij werd ook van een toeval lig in de lucht zijnde helicopter gebruik gemaakt. De klopjacht volgde op twee over vallen in de Westwijk. Sigaren winkelier Koos Oostveen werd omstreeks acht uur verrast door het binnenstuiven van twee jon gens met bivakmutsen op m zijn zaak aar de Floris de Vijfdelaan. Zwaaiend met een vuurwapen eisten ze geld. Toen de toevallig ook in de winkel aanwezige bla denleverancier var. Oostveen schreeuwde dat de politie al ge waarschuwd en onderweg was, vluchtten de overvallers haastig de zaak uit Even later kwam bij de politie een nieuwe melding binnen van een overval in de Westwijk. In de Van Jcr Waalsstraat hadden twee jon gemannen onder bedreiging Van een vuurwapen iemand van zijn scooter beroofd. Ze waren ermee in de richting van Maassluis weg gereden. Hierop zette de politie een uitge breide zoekactie op touw. Daar aan werd behalve door auto's en motoren ook door een helicopter deelgenomen, die op dat moment inde buurt was. Oostveen heeft direct zijn winkel gesloten. Hij reageerde even later gelaten: „Zoiets heb ik in de twajdfeneenhalf jaar dat ik hier mijn zaak heb nog nooit meege maakt. Gelukkig was mijn goede vriend, de bladenman, erbij om me te helpen." Het is de politie gisteravond met -gelukt om de overvallers in te re- 'ke'icn. ties, wanneer jongeren zich vaker vervelen, wordt er wel kattenk waad uitgehaald. Volgens de poli tie is er echter geen sprake van een extreme toename. „We doen veel aan preventie," vertelt woerdvoerder C. Willems van de politie in Vlaardingen. „Een agent 'adopteert' een school en heeft nauw contact met de leerlingen. Op deze manier kunnen we kat tenkwaad en vandalisme in de kiem smoren." In Schiedam loopt dit project al wat langer dan in Vlaardingen. Ook daar blijkt dat het project zijn vruchten ahverpt. In Vlaardingen voert de politie in de schoolvakanties meer surveil- laneeronden uit Er wordt geke ken op plaatsen waar groepen jon geren zich regelmatig ophouden zoals schoolpleinen en de zoge noemde hang- en vrijplekken „Door regelmatig contact te hou den met de jongeren weten we precies wat ze doen. We beschik ken ook over hun signalementen en kunnen eventuele raddraaiers direct in de kraag vatten," vertelt Willems. De Schiedamse politie surveil leert alleen rondom het winkel centrum de Nieuwe Passage meer dan normaal. Zij gaan af op reac ties van burgers. Wanneer blijkt dat jongeren zich op bepaalde plaatsen hinderlijk gedragen, houden zij die plekken scherper in de gaten. Het project 'Doe effe normaal' voert de politie uit in samenwer king met Bureau Halt Wanneer minderjarige jongeren worden opgepakt voor bijvoorbeeld ver nielingen of winkeldiefstallen, kunnen ze kiezen tussen een ge vangenisstraf of een alternatieve straf bij Bureau Halt. Het zoge noemde lik op stuk-beleid van de politie zorgt ervoor dat raddraai ers direct worden gestraft. „Het is niet zo dat wij tijdens schoolva kanties meer aanmeldingen krij gen," vertelt medewerker Helma Kersten. „De kerstvakantie is daar een uitzondering op. Dan krijgen we te maken met veel vuurwer kgevallen. Jongeren die kiezen voor een Halt-straf moeten eerst de aange richte schade vergoeden. Daarna wordt er voor hen passend werk gezocht. „Stel nou dat iemand is aangehouden voor winkeldiefstal, dan proberen wij hem of haar m die bewuste winkel een paar uur te laten werken," vertelt Kersten „Meestal is dat schoonmaakwerk Ook graffitispuiters worden aan de slag g/zet on. op muren ge- Jongetjes pesten de bu ren door met een afstand bediening de tv te ontrege len. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra kalkte teksten weg te halen." De hoogte van de straf hangt af van wat de jongeren hebben uit gevreten. De maximum straf bij Bureau Halt is twintig uur dienst verlening. „In principe kan een raddraaier voor het lastigvallen van de buren met een afstandbe diening worden opgepakt en m aanmerking komen voor een Halt-straf," vertelt Willems van de Vlaardingse politie herder deze week zetten jongens de Anna van Burenstraat op stelten door met een afstandsbediening van bui tenaf de tv van uithuizige bewo ners op 'tien' te zetten. Met 250 aanmeldingen per jaar hgt het aantal Halt-gevallen in de regio Vlaardingen en Maassluis hoger het landelijk gemiddelde. „Dit hoeft niet te betekenen dat de jeugd hier baldadiger is dan m de rest van Nederland," vertel* Kerstens Het is heel goed moge lijk dat de politie m deze regio veel meer aandacht besteed aan vandalisme, waardoor wij meer jongeren ever de vloer krijgen." Van de Halt-procedure gaat. vol gens Kerstens. een preventieve werking uit „Wanneer jongeren eenmaal zijn opgepakt en ge straft, kijken ze wet Imker uit om een tweede keer in aanraking met justitie te komen kelend pad wordt aangelegd. De dieren, die er nog dit jaar gra zen, zullen zichzelf moeten red den. Iets wat volgens jagermees ter Blom best kan, gezien de rijk dom- aan. voedsel. Maar Van der, Steen stelt dat de runderen en herten wel verzorging nodig heb ben:. „Er zal toch af en toe een vee- 1 arts "langs moeten óm te'kijken" hoe het met ze gaat. Zeker als ze drachtig zijn. Ze moeten elk jaar worden ingeent en in de winter zullen ze ook bijgevoerd moeten worden." Maar al met al valt het volgens de wethouder -deze dagen druk In de weer met z'n collega's om mil joenen guldens aan bezuinigin gen in te vullen - wel mee met het benodigde geld. „Het is een aanwinst voor de Broekpolder. Een aanwinst voor Vlaardingen. Want reken maar dat zoiets aan trekkingskracht heeft op de pol der. Zie het als een geschenk aan de Vlaardingers. Maar ook als een opkikker voor de Broekpolder, die er verder toch ook gewoon bij Hgt zoals 'ie er bij ligt. Een beetje actie kan geen kwaad. En het Mpt weer om de bestemming - ^roen en geen huizen, red. - een stukje veiliger te stellen." Vlaardingen Toen medebe heerder Arie Poot donderdag ochtend aankwam bij kinder boerderij Holywood in Vlaardin gen hoorde hij aan het gemek ker van de geiten dat er iets mis was. Dat doen ze anders nooit, dacht hij, en ging meteen op on derzoek uit. Tot zijn schrik zag hij, tijdens zijn ronde over het terrein, dat een van de twee klei ne geitjes los liep. De ander lag levenloos op de grond. Zonder te twijfelen pakte hij het jonge beestje op en liep er onder zyn jas mee naar binnen. Voor het dode geitje kon hij niets meer doen. „Ik heb het beestje direct voor de kachel gezet Het geitje was onderkoeld en meer dood dan le vend," vertelt de beheerder. „Door het beestje in dekens te wikkelen en het melk van de moeder te geven, heb ik het dier kunnen redden. Wanneer ik iets later was binnengekomen, was het waarschijnlijk te laai ge weest" De avond daarvoor had een aan tal kwajongens de deur van de stal waar de-geitjes verblijven, open getrapt. Na wat met de die-, ren te hebben 'gespeeld, is hét groepje jongeren vertrokken <- maar heeft de staldeur niet zo naar buiten lopen. ,Jk denk dat de jongeren geen kwaad in de zin hadden," vertelt a Poot „Ze hebben wat met dei beestjes geknuffeld en zijn daartrt na weer weggegaan. De geitjes zijn echter nog zo jong dat ze f niet buiten in de kou kunnen overleven. Voor één van de twee is dgt fataal geworden." Het is volgens Poot moeilijk te voorkomen dat mensen de kin- derboerderij buiten openingstij-' den betreden. „We kunnen na tuurlijk permanent iemand de boel laten bewaken, maar dat is een beetje overdreven. Ook kun nen we een twee meter hooghek neerzetten. Toch kunnen men sen, als ze dat echt willen, altijd naar binnen. Daar is geen kruid 1 Wat Poot wel doet om te voorko- men dat de dieren worden 'mis- bruikt', is de beesten 's avonds,^ binnen houden. „Vooral nu een - aantal schapen drachtig is, kun nen we het ons niet veroorloven de dieren 's nachts buiten te la- H tem Stel je voor dat een steUége.g pestkoppen op die beesten gaai m zitten om een stukje te rijdehen Bat kan natuurlijk niet" ^leJ De politie heeft een onderzoek: ingesteld naar de da s. "^5, SchiedamHet aantal Schiedam mers groeit nog steeds, maar de toename is in steeds mindere ma te te danken aan een geboorte overschot. Na de bouw van de wijk Spaiand steeg het aantal ge boorten vanaf het eind van de ja ren tachtig spectaculair, maar in middels wijkt Schiedam op dit punt nauwelijks af van het lande lijk gemiddelde. In Schiedam werden verleden jaar 48,8 kinde ren geboren per duizend vrouwen in de leeftijd~15-49 jaar. In heel "Nederland bedroeg dit promillage 48,6 in 1995. SpaJahiJ gëldf wel "nog steeds als de meest-vruchtbare wijk van Schiedam. Het geboortepromilla ge ligt er op 79,9. In vergelijking met de jare" ervoor is er sprake van een forse daling. De demogra fen van ae gemeente Schiedam trekken hieruit de conclusie dat veel huishoudens in Spaiand in middels in de eindfase van de ge zinsvorming zitten. Een groot deel van de stellen in de wyk heeft inmiddels twee kinderen en beschouwt hun gezin als com pleet. De eenzijdige bevolkingsopbouw van Spaiand kan er in de toe komst toe leiden dat het nog steeds hoge geboortecijfer om slaat in het tegendeel, waarschu wen de demografen. Als voor beeld verwijzen ze naar de situ atie in Woudhoek, een wijk die in de jaren zeventig werd gebouwd. Kort na de bouw was het geboorte cijfer er heel hoog. De nieuwko mers van toen zijn inmiddels veertigers, vijftigers en zestigers met kinderen die de luiers al heel lang geleden zijn ontgroeid. Het geboortecijfer bedraagt 25,8 in Woudhoek, veel lager dan het Schiedamse gemiddelde. Naast Spaiand is het geboortecij fer bovengemiddeld in Centrum (53,4). Zuid (50,7) en Nieuwland (60,2) Op termijn herwint Nieuw land mogelijk de positie die het in de jaren zestig had: de meest kin*, derrijke wijk. Het-geboortecijfer, in deze wijk is de laatste jaren on* verminderd hoog. Buitenstaanders Schiedam kreeg er verleden jaar ruim zevenhonderd inwoners bij, wat met name te danken is aan het feit dat veel buitenstaanders, zich in de stad hebben gevestigd» Het inwonertal per 1 januari I99§ bedraagt 74.164. Het is een voorltn pig getal. Nog niet alle mutaties zijn in de burgerlijke stand ver werkt. De toename is ongeveer gelijk aan de gemiddelde bevolkings groei in de afgelopen vyf jaar. Het einde van deze toename is nog niet in zicht, voorspellen de demch. grafen. Er vindt nog steeds op flinke schaal nieuwbouw plaats in Schiedam. Op de wat langere ter mijn heeft Schiedam flinke wo ningbouwprojecten op stapel staan in onder meer Spaïand-Oost en het Spinhuispad en omgeving^ Schiedam Voorzitter C. Zijde veld van de PvdA maakt zichzelf belachelijk met de actie die hij is gestart tegen het nieuwe sportnet van de KNVB. Dat meent raadslid A. van Loenen van Solidair '93. 'Namens alle Schiedammers' schreef de vroegere wethouder een brief aan de kabelexploitant dat hij niet wil dat een bestaande tv-zender eventueel moet wijken voorde sportzender. „Als mijn ka belexploitant het contract wijzigt, krijgen we ruzie,'1 kondigde ij- develd aan. Van Loenen neemt zyn vroeger,' partijgenoot op de hak m de nieuwsbrief van Gemeentebelan gen/Solidair '93. „Als concurre rend politicus zou je eigenlijk blij moeten zijn met zulke onverstan dige woorden, die van een behoor lijke dosis wereldvreemdheid ge tuigen. Bij volharding zal zijn par tij nog kleiner worden dan hij al is." Zijdeveld beklom de barricades in de week nadat de KNVB bekend maakte de televisierechten voor het betaalde voetbal de komende zeven jaar aan een meuw op te richten sportzender te gunnen. Voorzitter Staatsen van de KNVB stelde in eerste instantie dat de kabelmaatschappijen maande lijks twee gulden per huishouden moeten betalen om de uitzend rechten te krijgen. Inmiddels lijkt het erop dat kij kers alsnog een deel van de pro gramma's zonder extra kosten kunnen bekijken. Delen van het voetba' lakket (rechtstreekse uit- Hat raadslid A. van Loenen van Solidair'93: 'Onverstandige woorden van de wethouder.' Foto Roel Dijkstra zendingen) woiden volgens ver wachting ondergebracht in een systeem van betaaltelevisie. Discussie Van I/oenen gunt Zijdeveld h< recht om tegen dc komst var. d~ nieuwe zender te zijn, maar vindt het 'vrij hautain' dat de ex-wet houder meent namens alle Schiedammers te kunnen spre ken. „Voordat er op plaatselijk vlak maar <-nu*e discussie heeft plaatsgev meent Zijdeveld over ieder Schiedams hoofd zo'n uitspraak te kunnen doen. Als-S voorzitter van een partij die bij de®J laatste verkiezingen slechts 25*2: procent van de Schiedamse stem^l men op zich verenigde, zou enige*5 bescheidenheid hem sieren." Van Loenen verwacht dat denieu-"<* we sportzender straks geruisloos op de Schiedamse kabel komt, 'zelfs als een van de bestaande zenders moet wijken en zelfs als er enige betaling wordt verlangd'. Volgens Van Loenen zyn dergelij ke veranderingen niet tegen te houden. „De wethouder die het mediabeleid doet, kan bovendien tot één van de slimste Schiedam mers worden gerekend," verwijst hij naar wethouder A.G, Wieg^ man (ook PvdA). Het verbaast Van Loenen hogelijk dat mensen als Zijdeveld hun energie op de voetbalzender rich ten. „De aandacht voor minima in deze winterse dure tijden delfC zelfs het onderspit. Vergeten is* dat er nog veel verbeterd moet* worden aan de huisvesting van_ met name ouderen. Zelfs de hon-~ ger in de wereld en de toestand in*. Bosnië en Israël lijken opeens- mmder interessant" -n Loenen raadt Zijdeveld aan-- n volkstuintje te nemen. „Tijn iens zijn wethouderschap varr' twintig jaar heeft Zijdeveld er al-, eerder blijk van gegeven niet al- tijd precies te weten wat er onder- de Schiedamse bevolking leeft^;" Dat hij over zijn politieke grafs heen wil regeren, is te absurd voor woorden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1