14 Spangen eist nieuwe aanpak drugspanden In afwachting van betere tijden Bewoners stellen burgemeester ultimatum WD boekt succes met bemiddeling in collegecrisis Bk*. Jongens mishandeld Hoogvliet kan mogelijk CMI niet weigeren Cocaïne op schip Stamboomzwendei beboet Stadspartij wil strijdbijl begraven Leemhuis: 'Nog geen provinciale politie' Zorgen om drugstoerisme uit Duitsland Sponsors voor startende ondernemers 'Bemoeienis bij deelgemeenten is ongewenst' Rotterdams Dagblad 'j v^.;J - v> ff' Dinsdag 12 maart 1996 Rotterdam Twee jongens zijn gisteravond op de Westzeedijk in Delfshaven ernstig mishandeld door een groepje leeftijdsgenoten. Het duo werd op het moment dat de politie arriveerde hevig bloedend op de stoep aangetroffen, waarna acht verdachten in de leeftijd van 14 tot 18 jaar werden aangehouden. Twee messen, een vuurwapen en enkele stroomstootwa pens konden inbeslag worden genomen. Beide slachtoffers zijn in het Sint Franciscus Gast huis opgenomen. Volgens de politie is er sprake van een vete tussen twee groepen jongeren en heeft de mishandeling vermoedelijk te maken met een eerde re steekpartij op het Henegouwerplein. Rotterdam De deelraad Hoogvliet kan het trans port- en opslagbedrijf CMI Container Masters Neder land bv niet zomaar weren. Fr is namelijk al een grondreservering van circa 1,2 hectare gedaan injhet bedrijventerrein De Gadering en dat schept verplich tingen. CMI kwam twee weken geleden in het nieuws door een brand waarbij gevaarlijke stoffen vrijkwamen. Het bedrijf had plannen om vanuit de Keilestraat in Rotterdam-West naar Hoogvliet te verhuizen. Voor de deelraad was de brand aanleiding het bedrijf niet meer binnen de grenzen van de deelgemeente te wil len. Hoogvliet is evenwel enige jaren geleden voor de be drijfsontwikkeling in haarnoordoost-gebied een con venant aangegaan met de gemeente Rotterdam. Daardoor kan CMI, zo lijkt het, niet zomaar in De Ga dering worden geweigerd. Deelraadsbestuurder R. van Maurik (ruimtelijke ordening en beheer) consta teert dat. „Natuurlijk willen we CMI niet meer in Hoogvliet," zegt hij. „Maar mijn sombere inschatting is dat er een juridisch probleem ontstaat als CMI haar grondreservering in De Gadering wil opeisen. Via rechter zou CMI gebruik van de grond mogelijk ■kunnen afdwingen. Aan de andere kant vraag ik me hf of CMI nog wel naar Hoogvliet wil of financieel in staat is te verhuizen." '•De door CMI gewenste plaats in Hoogvliet ligt ter 'hoogte van de 'kop' van het op de Vondelingenweg (A15) gerichte industrieterrein. CMI heeft zeshon derd vierkante meter grond gereserveerd voor lood sen. Daarnaast denkt men evenveel ruimte nodig te hebben voor kantoorbouw. De deeigemeenteraad van Hoogvliet heeft enige maanden geleden al afwerend gereageerd op de komst van CMI naar De Gadering. Niet vanwege eventueel brandgevaar of ongewenste milieubelas ting maar omdat het bedrijf 'te omvangrijk' werd be vonden voor verhuizing naar het betrekkelijk klein industriegebied in Hoogvliet Rotterdam De douane en de FIOD hebben op een schip in de Rotterdamse haven 26 kilogram gekookte cocaine onderschept. De zogeheten base, met een straatwaarde van ongeveer vijf miljoen gulden, zat verstopt in een sporttas in de machinekamer van een Braziliaans schip. Het schip vervoerde bulkgoede ren. Risico-analyse van de douane-surveillance had de aandacht gevestigd op het vaartuig. RotterdamDe rechtbank in Rotterdam heeft de 34- jarige Feny van P. vanochtend veroordeeld tot een geldboete van 50.000 gulden, waarvan de helft voor waardelijk. Van P. heeft zich als eigenaar van de be drijven Louter en Heraldica schuldig gemaakt aan verkopersbedrog. In zijn brieven spiegelde Van P. zijn klanten voor dat ze een familiewapen in originele heraldische kleuren en een geslachtsbeschrijving bij hem konden bestel len. Het familiewapen was echter verzonnen en de stamboomgegevens klopten niet. De officier van jus titie had veertien dagen geleden tegen Van P. een geldboete van 75.000 gulden, zes maanden voorwaar delijke celstraf en openbaarmaking van hel vonnis Rotterdam Voorzitter mr. W. Bekenkamp en frac tievoorzitter mr. M. M. M. Kneepkens van de Stads partij roepen alle leden op 'de onderlinge gevechten te staken en de strijdbijl te begraven'. In een open brief wordt geconstateerd dat die strijd de partij niet sterker maakt. „Laten we onze tijd niet meer ver doen met onderling gekissebis," stelt het duo) By de Stadspartij kwam al lang sluimerende onrust ruim een week geleden tot een uitbarsting toen tij dens een ledenvergadering bestuur en gemeente raadslid M.A. van Grunsven keihard tegenover elkaar kwamen te staan. Van Grunsven werd ver zocht haar plek beschikbaar te stellen aan D. Hoog- carspel, maar voelde daar niets voor.- Uiteindelijk verloor ze de stemming nipt. „We hebben onderling gestreden en echte winnaars zijn daar naar onze mening niet uit naar voren geko men, integendeel. Zowel de partij als sommige perso nen zijn beschadigd uit dat gevecht tevoorschijn ge komen," stellen Bekenkamp en Kneepkens. Van Grunsven liet enkele dagen na de ledenvergade ring weten 'eens rustig na te willen denken'. Zij heeft tot 10 april de tijd haar ontslagbrief in te leveren, maar wanneer zij besluit op persoonlijke titel in de gemeenteraad aan te blijven kan de Stadspartij daar niets tegen ondernemen. Rotterdam Zuid-Holland is nog niet rijp voor een provinciaal politiekorps. Dat heeft commissaris van de koningin ir. J. M. Leenhuis-Stout gistermiddag aan het einde van een kort werkbezoek aan Rotter dam gezegd. Zij toonde zich wel een voorstander van zo'n politie-apparaat. Er zijn nu vier korpsen in Zuid-Holland met een tota le sterkte van tienduizend agenten. Leemhuis: „Het zou een goede ontwikkeling zijn als Provinciale Sta ten kon meepraten over beheer en beleid. Het gezag zou, zoals thans het geval is, bij de burgemeesters moeten blijven. Er zal eerst goed onderzocht moet worden wat het best bij deze provincie past." Leemhuis bracht gisteren een bezoek aan het door' drugsoverlast geteisterde westen van Rotterdam. V Rotterdam Bewoners van Spangen willen voor het eind van de maand van onder anderen burgemeester Peper weten hoe de opnieuw toenemende drugsoverlast in de wijk wordt aan gepakt. Volgens de Spangense aetievoerster A. Verdoold is het aantal drugspanden sinds september bijna verdubbeld en ko men Belgen, Fransen en ook Duitsers weer in flinke aantallen naar Kotterdam-West om drugsinkopen te doen. Ook in Bospolder-Tussendijken wordt gesproken van een 'patstel ling'; wordt er een dealpand gesloten, komt er verderop in de buurt weer een nieuwe bij. Volgens Verdoold, die gister avond samen met onder anderen Solidair'93-voorzitter R. Vis in het stadhuis een cursus politiek volgde, werd afgelopen vrijdag fiks opgetreden tegen de drugs kopers door inwoners van de wijk. „Enkele auto's gingen onderste boven," zegt ze, „en we hebben ie mand, die net twee mensen had overvallen, zelf ingerekend." Na een daling van het aantal deal panden -na de start van het drugsoffensief Victor vorig jaar - is er sprake van een toename; de Spangenaren tellen er nu zelf 51. Ze ergeren zich eraan een zeer ge detailleerde vragenlijst in te moe ten vullen, voordat de politie actie onderneemt, Verdoold: „Een deal pand is een dealpand, Als je ziet dat er zo'n weegschaaltje met ver dovend/ middelen staat, en er zit ten dn gstoeristen uit half Europa in zo'n pand, dan is dat toch wel duidelijk wat er aan de hand is?" De Fransen, constateert Verdoold, weten de controles te ontlopen door zich in Nederlandse huur- busjes te laten afleveren bij een drugspand. „We zien die busjes van de snelweg komen met acht Fransen erin. En vriendelijk zwaaien naar ons als ze naar bin nen gaan. Met de eigen auto's ko men ze niet meer." De Duitsers komen nog wél met eigen ver voer. „In twee uurtjes tijd telden we er een stuk of zes." De bewoners van de Mathenesser- dijk zijn het eveneens zat. Het ene drugspand wordt gesloten, het volgende een eindje verderop net zo makkelijk geopend. „Zo zitten we hier nog steeds op een stuk of veertien drugspanden in maar een klein stukje straat. Er is spra ke van een soort patstelling," zegt woordvoerder B. van Haastrecht van de kerngroep De Dijk in Tus sendijken. Huisbazen Volgens hem bieden particuliere huisbazen nog immer de gelegen heid aan dealers om een drugs pand aan de Mathenesserdijk of in de omgeving te vestigen. „We geven het allemaal netjes aan de politie door," legt hy uit, „maar die kunnen er ook niets meer aan doen. Pas werd één pand geslo ten, waar dagelijks een mannetje of tweehonderd naar binnen gin gen. Waar blijven die gebruikers dan allemaal, vroegen we aan de politie. Die moest het antwoord schuldig blijven." De burgers in de omgeving zyn het uitblijven van resultaten in middels beu. Al sinds vorig jaar worden mensen die flink tegen de overlastgevende drugspanden protesteren, door dealers be dreigd. „Tegenwoordig op heel geniepige wijze," zegt Van Haast recht. Verdoold vreest dat de poli tie Victor op een laag pitje heeft gezet. „Ze zitten met een onder bezetting," zegt ze. „Bovendien: als ze hier optreden, dan ver plaatst het zich naar omliggende wijken. Het blijft hetzelfde ver haal. Maar als de politie niets doet, dan doen we het zelf wel." Commissaris H. de Jong van poli tiebureau Marconiplein zegt dat de politie wel degelijk optreedt te gen overlast „Volgens onze waar neming zijn er minder drugspan den dan het aantal dat Verdoold noemt," zegt De Jong. „Maar als ze zegt dat het er meer zijn, moet ze maar met bewijzen komen. De vorige keer dat we overleg met haar hadden, hebben we haar ge vraagd om aan te geven waar die dealpanden dan liggen. Toen bleef er niet veel over." De Jong bestrijdt dat het project- Victor op een laag pitje staat. „We besteden er veel tijd aan," meent De Jong. „De overlast is veel min der dan de tweede helft van het vorig jaar." Hü constateert verder dat de aan drugs gerelateerde misdaad spectaculair is afgeno men in Rotterdam-West, In de tweede helft van 1995 (dus na de start van het project-Victor) was het aantal autodiefstallen gehal veerd ten opzichte van de tweede helft van 1994. Rotterdam De politie maakt zich zorgen om de toestroom van Duitse drugstoeristen naar Rotterdam. In de eerste twee maanden van dit jaar pakte de politie 73 Duitse drugstoeris ten op. 'Koplopers' zijn nog al tijd de Fransen, van wie er in diezelfde periode 350 opgepakt werden. Commissaris C. K. Bakker is zich bewust van de opkomst van het Duitse drugs toerisme „Onze aandacht is hierop specifiek gericht," zegt hij. „Maar het is nog niet van een omvang dat afspraken met de Duitse autoriteiten nodig zijn." Vooral in de oude wijken in Rotterdam-West is de toene mende aanwezigheid van Duit se drugstoeristen opgevallen. Tijdens onze tochten door de wijk," zegt B. van Haastrecht van de kerngroep De Dijk in Tussendijken, „constateren we meer Duitse kentekens. Al leen komen die vaker 's nachts. En ze parkeren him au to niet bij drugspanden, maar langs de grotere wegen om ver volgens te voet naar een deal pand te gaan." N, Storm van de Rotterdamse Junkiebond veronderstelt dat de toestroom van Duitsers wordt veroorzaakt door de ho gere prijzen van drugs in grenssteden als Arnhem en Venlo. Die indruk wordt beves tigd door woordvoerder J. Koe horst van de politie in Arnhem. „Het aantal Duitse drugstoe risten in Arnhem neemt af," zegt Koehorst. „Dat/ komt omdat de pryzen hier hoger zijn dan in Rotterdam. Boven dien is de kwaliteit van de aan geboden drugs in Rotterdam hoger" -,VV' y?. Waar gehakt wordt vallen spaanders, wie mooi wil zijn moet pijn lijden en w^ar wordt gebouwd heb je zandbakken. Het zijn zo van die waarheden waar Je in het centrum van Rotterdam niet omheen kunt. Zeker de bedrijven in de buurt van de Coolsingel, Van Oldenbarneveltplaats, Beursplein en Lijnbaan weten er inmiddels alles van. Ook passanten kunnen er aan den lijve ondervinden wat het vernieuwen en het 'opwaarderen' van het stadshart allemaal teweeg brengt. Bij lunch- en tearo.om Monsieur Jacques wordt het de bedrijfsleiding af en toe zwaarte moede, wanneer ze de mensen door de zandbak voor de deur zien ploeteren. Zeker als mensen ook nog eens kinderwagens of boodschappenkarretjes voortgeduwd of getrokken moeten worden. Een woordvoerder van de dienst Gemeentewerken ver zekert overigens dat de loopplanken er alleen maar tijdelijk zijn weggehaald en zo snel mogelijk na de werkzaamheden van dit moment weer zullen worden terug gelegd. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Door John Bunte en Kor Kegel Rotterdam Maaswater bij de Rijnwijn: met geven en nemen hebben het CDA enerzijds en de PvdA, D66 en GroenLinks ander zijds elkaar redelijk hervonden. Als loods in de politieke rivierdel ta fungeerde de WD-fractie, die zich zeer heeft ingespannen om de vijf fracties bijeen te houden gedurende de komende twee jaar tot aan de nieuwe verkiezingen. Zeer nieuwsgierig kwam WD- fractieleidster H. C. ter Kuile dan ook eind van de lange vergader avond in het stadhuis polsen of het CDA eruit gekomen was („ik kwam van een muziekuitvoering, zag licht branden bij het CDA en was nieuwsgierig"). Na een kwar tiertje bijpraten kon ze de Cool singel tevreden verlaten: de be middelingspogingen van de libe ralen hebben succes gehad. „Het moet nu wel gek lopen wil het nog misgaan," zei Ter Kuile, haar fiets van het slot halend. Een half uurtje later, kort na mid dernacht, maakte PvdA-fractie- leidster L. Kuijper in haar wo ning op de Avenue Concordia de notitie openbaar die ten grond slag ligt aan het herstel van ver trouwen tussen de vijf coalitie partners. In ae notitie zet Kuijper de feiten van de afgelopen weken op een rij en trekt ze enkele con clusies, zoals dat de vorming van een stadsprovincie op grond van de (ingetrokken) wetsvoorstellen van de baan is. Een tekst, die het CDA de ruimte laat om te inter preteren dat er wel een vergelijk bare stadsprovincie of een zwaar alternatief mogelijk is. De notitie-Kuijper, dit weekeinde door haar geschreven, blijkt gis teravond aan alle fracties de ruim te te hebben geboden om zonder gezichtsverlies weer tot elkaar te komen. De PvdA-fractievoorzitter geeft daarin een overzicht van de zeer uitvoerige briefwisseling, die de afgelopen weken tussen alle betrokken partijen heeft plaatsge vonden. Terloops merkt ze op dat er rek zit tussen de opstelling van CDA-wetbouder drs. R. Smit en de rest van de CDA-fractie en dat het CDA heeft aangegeven de dis cussie over een opgedeeld Rotter dam te willen laten rusten. GroenLinks-fractievoorzitter L. H. M. Kruse: Je ziet dat het CDA een heel eind is opgescho ven. Inderdaad, wij hebben ook water in de wijn gedaan, maar dat hoort op dat moment. Of het CDA op de knieën is gegaan? In die ter men moet je in dit verband Hele maal niet spreken. Zoals je ook niet kunt zeggen dat wij veel heb ben weggegeven. Het gaat erom dat met elkaar die stad goed wordt bestuurd." Ter Kuile laat zich in vergelijkba re bewoordingen uit. De WD- woord voerster toont zich zeer ver heugd met het bereikte resultaat. „Het is een kwestie van volhou den geweest," zegt ze over de af gelopen weken. „De WD de win naar? In die termen wil ik niet praten. Er dreigden alleen maar verliezers te komen, maar geluk kig heeft het gezond verstand ge zegevierd. We deden het met elkaar en laten we dat dan zo hou den." Geschiedenis Dekker: „Het onderlinge vertrou wen zal voldoende hersteld zijn, al nemen wij als CDA niet alle bevin dingen uit de notitie-Kuiper let terlijk over. Sommige conclusies zien wij een slagje anders. De partners kunnen ons verwijten een verkeerde taxatie te hebben gemaakt toen wij de stadsprovin cie wilden redden, maar je kunt de geschiedenis niet verande ren." Vandaag doet Dekker een reactie op papier toekomen aan Kuijper, waarna de zaak snel be klonken kan zijn, aldus de in schatting aan beide kanten. De vijf fracties komen op grond van de notitie-Kuijper met elkaar overeen dat voor de resterende raadsperiode van twee jaar de por tefeuille regiovorming een nieuwe en zware inhoud krijgt, met daarbij ook een opgave om over de toekomst van het deelge- meentebeslel te debatteren. Ook zijn de vijf fracties het met elkaar eens dat de werkdruk in het colle ge 'een erkend probleem' is (een probleem dat nog groter wordt als een opvolger van Smit zich moet gaan inwerken). Voorts zijn de vijf gevoelig voor het beeld in de 'buitenwereld' van een krachteloos en ruzieënd be stuur in Rotterdam: „Dat beeld met woorden te ontkennen helpt niet genoeg. Het college van bur gemeester en wethouders zal met daadkracht en élan zijn werk moeten doen en de raad en de stad moeten inspireren." Rotterdam Met professionele hulp van het bestaande Rotter damse bedrijfsleven moeten bin nen driejaarvijftig nieuwe bedrij ven en driehonderd nieuwe ba nen ontstaan in de stad. Dit is de doelstelling van het project 'Nieuwe Bedrijvigheid Rotter dam'. Het is de bedoeling dat star tende ondernemers in de indus trie en de zakelijke dienstverle ning ondersteuning krijgen van deskundigen van onder meer de gemeente en het bedrijfsleven. Zij dragen gezamenlijk ook de kosten van het project. Pas als een nieuwe onderneming levensvat baar blijkt, moet een derde van de investering worden terugbetaald Wethouder drs. H. Simons (werk gelegenheid, economische en so ciale zaken) en voorzitter mr. R. P. M. de Bok van de Kamer van Koophandel geven donderdag middag het startsein voor het pro ject in de Burgerzaal van het stad huis. De bedrijven moeten de ko mende drie jaar van de grond ko men. De gemeente betaalt een derde van de kosten. De rest wordt door de Kamer van Koop handel, het Innovatiecentrum Rijnpoort en het bedrijfsleven be taald. De sponsors in het bedrijfs leven zijn het Ontwikkelingsbe drijf Rotterdam, ABN AMRO. Ra bobank, ENECO, KPMG. de al liantie EBB/SVZ, Umlever. Trenité van Doome, Stad Rotter dam Verzekeringen, Nedlioyd, Innovatiecentrum Rijnpoort. Er gon en het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam. Het organisatiebureau K V (Kerk en Van Rooij) zal het project uitvoeren. In de regio Arnhem- Nijmegen is het bureau met een soortgelijk project bezig. Het zal nieuwe initiatieven opsporen en deze voor selectie voorleggen aan het bestuur van de stichting 'Nieuwe Bedrijvigheid Rotter dam'. Die wijst de betrokken on dernemers gemiddeld twaalf 'ad viesdagen' toe. De management ondersteuning kan betrekking hebben op vele terreinen, waaron der marktonderzoek, het opstel len van een ondernemingsplan, financiering, huisvesting, het zoe ken naar partners en juridische vraagstukken. Het gaat bij het project met name om starters, die met een 'planki dee' van hun huidige werkgever aan de slag willen, zegt N. Sizoo van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam. „Het is de trend dat bedrijven zich op hun kernactivi teit richten en zulke ideeën onge bruikt laten liggen. Werknemers willen er soms wel mee verder, maar het ontbreekt hen vaak aan inzicht en doorzettingsvermogen om de stap te zetten." Een geslaagd voorbeeld noemt Si- zoo de 'ChampionChip' die tijdens hardloopwedstrijden aan de schoenen van de lopers bevestigd kan worden voor een accurate tijdmeting. „De chip bestond al. De startende ondernemer be dacht er een mogelijkheid bij om deze aan de schoen te bevestigen. Met de produktie daarvan zijn,nu zon zes mensen voortdurend be zig." De ChampionChip zal donderdag bij de start van het project ter il lustratie in de Burgerzaal getoond worden. Rotterdam Reeds nu kiest het gemeentebestuur positie in voorstellen, die van minister Dijkstal en staatssecretaris Van de Vondevoort (Binnen landse Zaken) te verwachten' - zijn over de toekomst van de regio. Hoewel de coalitie in de raadnietvoonnt zegt te willen lopenopdeoverlegpartners'in de omgeving, staat in de gister avond besproken notitie van PvdA-fradievoorzitter E. L. Kuijper dat 'wettelijk opgeleg de binnengemeentelijke de centralisatie ongewenst is'. Met andere woorden: Dijkstal en Van de Vöndervoort moeten van het deelgemeentebestei afblijven. Als staatsrechtelijk iets aan de deelgemeenten ver andert, past dat niet bij de ge meentelijke autonomie. De passage is relevant, omdat er sprake van is dat Dijkstal en Van de Vondervoort onder de alternatieven voor opdeling van Rotterdam rekening hou den met een optie, waarbij er toch een stadsprovincie komt, met fors versterkte deelge meenten in een ongedeeld Rotterdam, en met deelge- meentelijke taken die wette lijk gewaarborgd zouden moe ten zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2