twee huisvrouwen onderhandelaars werden Het is hier toch een dooie boel' A Milieu-wethouder De Leede steekt hand in eigen boezem Vlaggetje neerzetten Bijeenkomst voor reumapatiënten Meer papierbakken Expostie Mondeel in Galerie d'Dayer Ambacht krijgt grootste speeltuin in eigen beheer van Vlaardingen Rotterdams Dagblad Dinsdag 12 maart 1996 Zj: >- Nog één keer wil ik u lastig vallen met hondenpoep. Sinds ik bewo ner van Schiedam-Oost ben en ik daar a) tweemaal door de drek ben geglibberd, leefde ik in de veronderstelling dat alleen in 'mgn' wijk de stoep werd ondergescheten. Gelukkig is dat niet zo. Ook op de Baanstraat, u weet wel, daar achter de nieuwe Hema waar die mooie nieuwbouwwoningen staan, worden de bewoners geplaagd door overbemesting van het trottoir. Er dreigt zelfs een poep-oorlog. „Als ik er achter kom waar de baas woont van het beest dat voor de deur heeft zitten kakken, pak ik de troep op en stop het bij 'm door de brie venbus," liet één van hen mij weten. „Ze noemen het hier nu al de strontstraat." Mag het zelfs Vlaardingers opvallen als ze Schiedam met een bezoek vereren, in Den Haag is het nog erger. Daar staan 22.000 viervoeters geregistreerd en door hun uitwerpselen, zo is berekend, komt jaar lijks 12 ton stikstof cn 1,25 ton fosfor in het milieu terecht. Over de stront die de dieren in parken, plantsoenen en op straat achterlaten komen op het stadhuis van de Hofstad veel klachten binnen. Specia le projectgroepen hebben mogelijke oplossingen aangedragen voor het onwelriekende probleem. Hierbij zijn onder meer afvalcontai ners voor ontlasting en verplichte gedragscursussen voor honden (voor menig hondenbezitter zouden die ook nooit weg zijn) geopperd. Hallo gemeente Schiedam, zijn we wakker?! Sr worden dure buiten landse reisjes gemaakt om de woningbouw elders in Europa na te apen. Deze tip is gratis en voor niets. Want dat die hondentoiletten hier niet werken, is zo onderhand wel duidelijk. Smerig zijn ze, daar stuur je nog geen hond in. Hallo daar stadskantoor, waar zijn we nou helemaal mee bezig? Haal die stront eens uit uw oren. Er liggen zo al tien banen voor het opscheppen. Hoep de poep-politie in het leven. Poept een hond op de stoep? Tsjakka! Een prent van vijftig piek. Bij herhaling gaat niet de hond, maar dp baas de kennel in om stront té ruimen. Krijgt ie een poepie van eigen deeg. „Een hond," zegt mevrouw A. Siegelaar, bestuurslid van De Bran- dersstad {Vereniging voor Gedrag, Gehoorzaamheid en Behendig heid van de hond) desgevraagd,-,,kan heel makkelijk worden aange leerd waar ie niet mag poepen. >rAls een hond losloopt en er ligt er gens een drol, dan komen er al gauw meer by. Zo'n beest raakt door de geur toch geprikkeld en wil dan ook z'n eigen vlaggetje neerzet ten. Daar komen dus steeds meer hopen bij. Het wordt dus alleen n-maar erger." Daar zijn we in Oost mooi klaar mee: Dus laat maar komen die poep- politie. SANDERS0NN2MANS Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Daniëlie Hermans, Jan Rozendaal, Carel van derVelden. De reumapatiëntenvereniging Nieuwe Waterweg Noord houdt een avondbijeenkomst up donderdag 14 maart in het dienstencentrum de 4 Molens. Tijdens deze avond houdt mevrouw Mailie, werkzaam bij de zorgverzekeraar DSW, een lezmg over het onderwerp persoonsgebonden budget. Mensen kunnen daarbij naar eigen, inzien een geldbedrag reserveren, waar- mij zij hulp kunnen inhuren die zij nodig hebben om zelfstandig te kunnen wonen. De toegang is gratis. Vlaardingen De afgelopen weken is het aantal papierbakken in Vlaardingen fiks uitgebreid. Vlaardingers kunnen nu op 25 plekken in de stad hun oud papier kwfit. In de meeste gevallen staan ze op plaatsen waar al glas bakken stonden. Van het ingezamelde papier wordt onder meer kar ton, kranten-en pakpapier gemaakt, maar ook kring looppapier voor blocnotes, enveloppen en andere schrijfwaren. Elke duizend kilo ingezameld oud pa pier spaart zeventien bomen en verkleint het de af valberg. In Galene d'Dayer in Vlaardingen is tot 5 april het werk van Martin Mondeel te bewonderen. In het werk van Mondeel worden zowel Oosterse- als Wes terse schilderkunstige tradities geïntegreerd. Aan de Europese schilderkunst ontleent hij een impsessio nistisch idoom; een schilderkunst die wordt geken merkt door trillende kleuren, kortstondige fenome nen en waarnemingen in de open lucht. Aan de Ja panse en Chinese schilderkunst ontleent Mandeel de# nadruk op het totaalbeeld en op het handschrift. De openingstijden van de galerie aan Dayer 6 zijn woensdag tot en met vrijdag van 15.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Woensdag 13 maart SCHIEDAM Koken voor tieners. Kluphuis Oost, Galileistraat, zes lessen van 16.00 tot 18.00 uur, kosten ƒ15,00. PC-cur- sus WP 5.1. Kluphuis Oost, zes bijeenkomsten van 19.00 tot 21.30 uur, kosten ƒ185,00. Inlichtingen, tel. 4735435. Ukkengym. Kluphuis Oost, 10.15 tot 11.15 uur, de kosten bedragen ƒ18,00 per zes lessen. Dinsdag 19 maart SCHIEDAM Voedselcursus. Voorlichting over voedsel door de Se- niorenschool, 14.30 tot 16.30 uur, ƒ2,50. Opgeven bij Thuiszorg, 4260511. Woensdag 20 maart SCHIEDAM Kunstgeschiedenis. Wijkcentrum de Erker, acht les sen, 20.30 tot 22.00 uur, ƒ100,00. Nadere inlichtingen, tel. 4705696/4267767. Vrouwengeschiedenis. Stichting SVO, Het Gebouw, Broersveld 142, vijf bijeenkomsten van 20.00 tot 22.00 uur, ƒ30,00. Telefoon 4734545. Donderdag 21 maart SCHIEDAM Weer Weten Wat Je Wit. Stichting SVO, Het Ge bouw, tien bijeenkomsten van 09.00 tot 11.00 uur, ƒ25,00. Telefoon 4734545. Dinsdag 26 maart SCHIEDAM Voedselcursus. Voorlichting over voedsel door de Se- niorenschool, 14.30 tot 16.30 uur. ƒ2,50. Opgeven bij Thuiszorg, 4260511. Woensdag 27 maart VLAARDINGEN Basiskennis pc gebruik met Windows en Tekstver werken met WordPerfect 6.0. Wijkcentrum Holy i.s.m. Educatief InfoirnaUca Centrum. Prijs voor zes lesavonden ƒ215,00. Opgeven/informatie: 010- 4745066 of4267000. Westhaven plaats 22 3131BT ^Vlaardingen - Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Sonnemans Telefoon 2340055 of 4004310 Maasland „Het centrum van Maasland moet levendig blijven," zei PvdA'er Gouma onlangs tij dens een politiek café m gebouw Het Trefpunt. Dc gemeenschap moest er rekening mee houden dat het 'elke dag zondag' zou wor den in Maasland, als de midden stand van winkelcentrum Kastan jehof naar het MOB-terrein zou verhuizen. Elke dag zondag, ofwel... een dooie boel. De mogelijke verhui zing van de Maaslandse midden stand houdt de politiek bezig in het fraaie dorp. Maar waar hebben we het hier eigenlijk over? Een wandelingetje door Maasland, lijkt op een wandeling door het bos. Zo rustig is het. Je hoort de vogels fluiten m het hartje van het groene dorp 'Levendig' is een wet heel enthousiaste omschrijving voor het centrum van Maasland. Ook op een doordeweekse mid dag Ugt winkelcentrum Kastanje hof er haast verlaten bij. „Dit is toch helemaal niks," zegt Miran da Boer, Rotterdamse van origine, maar al acht jaar woonachtig in Maasland. „Het kan mij echt niet schelen als het winkelcentrum naar het MOB-terrein verhuist. Ik zou het erger vmden als het win kelbestand in Maasland niet wovdt uitgebreid. Voor kleding kun je hier bij voorbeeld nergens terecht." Vijf minuten Lopend door Kastanjehof reali seer je je dat uitbreiding zonder de sloop van woonhuizen onmo gelijk u Het kleine winkelcen trum past maar ternauwernood in hartje Maasland. Hemelsbreed is het 250 meter lopen van Kastanje hof naar het MOB-terrein. Sta- tionsstj->at in, klein stukje de 's- Herenstraat op, via de Doelstraat rechts langs de kerk en je bent er. Vijf minuutjes duurt het wandel tochtje. Wie de overtocht links langs de kerk maakt, steekt vanaf de 's-Herenstraat via de Haardste de zo af naar het MOB-complex. Ook maar vijf minuten werk. In de 's-Herenstraat en de Doel straat bevinden zich nog wat win keltjes. Een groentenzaak, het postkantoor, een cadeauwinkel, een garage, een Iampenwinkel en drogisterij. Winkels die niet bij Kastanjehof horen en die het cen trum van Maasland 'levendig' ge noeg zullen houden, mocht Albert Heijn - met in het kielzog de rest van Kastanjehof- naar de rand van het dorp vertrekken. Zo in grijpend kan een verplaatsing van Kastanjehof dus niet zijn. Gezellig Maar gemak dient de mens. Mevrouw Stolk vindt het MOB- terrein wel degelijk ver weg. „Kastanjehof heeft een centrum functie. En dit is lekker dicht bij voor mij. Elke donderdag is hier een kleine markt. Heel gezellig. En wat gebeurt er straks met het pand van Albert Heijn? Als ik moet kiezen tussen uitbreiding van Kastanjehof en verhuizing van Kastanjehof, kier ik voor de uitbreiding." Voor wie Kastanjehof iets verder ligt dan pal naast de deur, maakt het niet uit. Neem mevrouw A. J. Poet. Zij woont tussen de beide plekken in. „Als je de winkels naar het MOB-terrein verplaatst, wordt het daar weer wat gezelli ger. Maar veel verschil maakt het niet. Het is hier in wezen toch overal een dooie boel." En Hans Geense, al 25 jaar Maas landen „Stil? Het is hier altijd stil. Als Albert Heijn naar MOD ver huist. wordt het dorp echt niet minder levendig. Ikzelf woon dichter bij het MOB-terrem dan bij Kastanjehof, Of ik nou linksaf moet of rechtsaf, maakt mij toch geen bal uit. Albert Heijn wil uit breiden en op het MOB-terrein is daar ruimte voor. Dan is het toch logisch om daar heen te gaan." Cora Esse (rechts) en Anita Koren dijk bekijken aan de hand van de teke ning waarde diverse toe stellen van de speeltuin in Vlaardfn- ger-Ambacht moeten ko men. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra V.-; Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het is al weer tweeënhalf jaar geleden dat Cora Essebaggers met het idee op de proppen kwam. Zo maar een ingeving, eigenlijk. De oude school achter haar woning aan de Rozenlaan in Vlaardinger-Ambacht, die ook dienst deed als buurtcentrum en consultatiebureau, stond eind 1993 op deno minatie om te worden gesloopt. Het zou toch mooi zijn, dacht ze, als daar een speeltuin voor de kinderen kwam. Het was een idee, meer niet. Nu is ze vice-voorzitter van de buurt vereniging en op 30 april opent wethouder T. W, van der Steen (wijk- en buurtbeheer) de speel tuin. En niet zo maar een tuintje met hier een schommel en daar een zandbakje, nee, het wordt met niet minder dan vijftien toestel len en attracties meteen de groot ste wijkspeeltuin - ruim de afme tingen van een voetbalveld - van Vlaardingen. „En de mooiste," voegt ze er met gepaste trots aan toe. Maar voordat de afspraak met de wethouder kon worden gemaakt om de speeltuin tussen de Rozen- laan, Van Hogendorplaan en Goudsesingel op Koninginnedag te openen, moest er heel wat ge beuren. Het begon nog redelijk onschuldig met langs de deuren in de buurt handtekeningen inza melen. Daarna werd het snel se rieuzer: een gesprek met ambte naren, offertes aanvragen, weer naar het stadhuis, beurzen bezoe ken en 'je gezicht laten zien' op de nieuwjaarsreceptie van het ge meentebestuur. Cora Essebagers had toen al ver sterking gekregen van Anita Ko rendijk. Tweeënhalf jaar geleden nog een onbekende voor haar, maar nu een dikke vriendin. Ze kunnen hun eerste bezoek aan de gemeente nog goed herinneren. „Je zag die ambtenaren denken: 'Oh jé, wat moeten wij nu weer met die huisvrouwen1," lacht Co- ra. En de twee huisvrouwen op hun beurt dachten: „Geef nu eens antwoord man. Zeg gewoon ja of nee." Anita Korendijk, gebombardeerd tot voorzitter van de buurtvereni ging in Ambacht: „Het was even wennen. Wij wilden meteen alles, maar de ambtenaren waren bang om toezeggingen te doen die ze la ter niet waar zouden kunnen ma ken." Inmiddels weten Anita en Cora wel hoe de ambtelijke molens draaien. Het gaat niet altijd even snel, maar als je maar volhoudt en de zaak een goede is, dan kom je er wel, „Nu liggen we zelfs voor op het schema. Want in eerste in stantie zou de speeltuin er pas in 1997 komen." Klauteren Met de steun van zo'n driehon derd handtekeningen van buurt bewoners ging het tweetal aan de slag. „Nadat de gemeente mede werking had toegezegd hebben we eerst eens gekeken wat kinde ren willen," zegt Cora Essebag gers, om meteen het antwoord te geven: „Kinderen willen water en zand. Ze willen hard fietsen en klauteren. Toen zijn we gaan kij ken wat daarbij past." Er kwam, met folders van gespe cialiseerde fabrikanten, een opzet van welke toestellen en inrichting daarbij het best pasten. Toen de bedragen werden opgeteld kwa men ze op zo'n 250.000 gulden uit. Veel te duur dus. „En toen moest er ook nog een hek omheen," zegt Anita Korendijk. „Want ja, we zit ten hier vlakbij een middelbare school en hebben dus te maken met veel rondhangende jeugd." Op eigen initiatief deed het twee tal een beroep op het Buurt- en Speeltuin Werk in Rotterdam. Ze kregen namen van fabrikanten. Het toeval wilde dat juist rond die tijd een grote beurs was op Papen dal waar de grootste leveranders hun spullen toonden. En als vol leerd onderhandelaars werden wat fabrikanten tegen elkaar uit gespeeld. Ze lieten zich zelfs op halen door een speeltoestellenfa brikant om eens in Eindhoven naar een speeltuin te komen kij ken die hij had ingericht. Maar het werd een ander bedrijf. Eentje die dolgraag iets in Vlaar dingen wil doen om voet aan de grond te krijgen in deze regio. Met deze ondernemer gingen de dames rond te tafel zitten om een plan uit te werken. Compleet met wipkippen, schommels, klimrek* ken, een speciaal voor Ambacht gemaakt fort, een korfbalveld, een berg van steen om te beklim men en (voor de oudere jeugd) toestellen om in te hangen. Graafmachine Inmiddels is de graafmachine druk in de weer om de hopen grond te verdelen. Want eindelijk is alles rond. Tenminste, de speel plaats komt er. De gemeente in vesteert er flink in, maar wei op voorwaarde dat de buurtvereni ging voor het kleine onderhoud zorgt. Dat past in het wijk- en buurtbeheer van Vlaardingen. De beide dames zeggen eerlijk dat dit voor hen ook een sprong in het diepe is. „Dat is altijd zo als je iets nieuws gaat ondernemen. Maar wij hebben daar wel vertrouwen in. Het is de bedoeling dat we zorgen voor het schoonhouden, klein onderhoud en het sluiten en openen van het hek. Het groot on derhoud, waaronder ook het maaien van het gras valt, verzorgt de gemeente," aldus Cora Esse- Wel hopen de de dames dat in de loop van de tijd een beheerder kan worden aangesteld. Het zou daarbij gaan om een banenpooler. Of dat door kan gaan is echter nog onzeker. Maar de twee huisvrou wen uit Ambacht zijn inmiddels volleerde onderhandelaars, die te genwoordig net zo makkelijk een vergaderzaal binnen stappen als. dat ze bij de buurvrouw op de kof fie gaan. Dus zal de beheerder er ook wel komen. Dinsdag 12 maart SCHIEDAM Gymzaal CBS Kethel. Bechterew- oefengroep, 20.30u, Podium Jam sessie, 21.30u. VLAARDINGEN Dienstencentrum Soenda. Kunst en cuituurmiddag, 14.00u. Harmo nie. Causene door Theo Olof, afge last. ROTTERDAM Theater Zuidplein. Gr.z. Rob Hoeke, Jaap Dekker en Rob Agerbeek, 20.15u. Dizzy. Mike dei Ferro/Tbny Overwatertno,22.00u. Rotterdams Conservatorium. Beethoven -Zim merman Project. Luxor Theater. Purper 11, 20.15u. RO Theater. Thréeofakindt20.15u.Grote-ofSt. Laurenskerk. Past Masters, 20.15u. Woensdag 13 maart SCHIEDAM De Notenkraker. Sachplein 583, sprookjesmiddag voor peuters, 14.00-15.00u. Kluphuis Oost. Kookcursus, 16.00u. Het Gebouw. Vrouwencur sus, 20.00u. VLAARDINGEN ibus Hotel. Lezing D66-fractievoor- zitter Wolffensperger, 20.00u. Stadsgehoorzaal. 'Frahies per se cond', Conny Janssen danst, 20.15u. ROTTERDAM «n De Doelen. Gr.z. Lunchconcert, 12.45u. Kl.z.Schuberttade, 20.15, Ahoy. Vaya Con Dios, 20.00u. Rot terdams Conservatorium. Beetho ven-Zimmerman Project, Luxor Theater. Purper 11, 20.15u. RO Theater. Three of a kind, 20,15u. Rotterdamse Schouwburg. Gr.z. De Getatoeëerde Roos, try-out, 20.15u. Theater Zuidplein. Marijke Boon en Harry Piekema, 20,30u. 't Kapelletje.Tussen de Muzen, Kunst voorouderen, 14.30u. ROTTERDAM Calypso 1: The Usual Suspects" (16) dag. 6.4!L9.30~ ma.di. ook 1.15-4. Calypso fcï 'Nixon' (ai) dag. 8.f5. Calypso 3: 'Filmpje' (12) dag. 1.15. 'Seven' (16) dag 4-6.45- 9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: Bad Boys' (16) dag.12.45-3.30.Ci- nerama 1: 'Jumanji' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Golden- eye' (12) dag. 1-3.45-6.30-9.30. Cinerama3: 'Dangerous Minds'(ai) dag. 4-6.45-9.30. ma.di. ook 1.15. Cinerama 4: 'Horpe fore the Holi days' (a') dag. 1.15-4^745^:30:- Cinerama 5: 'Showgirfs' (16) dag. 6.45-9,30 ma.di. OOk 1.15-4. Cor so: 'Heat' (16) dag. 1-4.30-8.30. Imax Theater: The Living Sea' (al) dag. 2-4. behafve ma. 'Afnca: The Serengeti' (al) dag. 3. behafve ma. 'Casino' (16) dag. 8.45. 'Ace Ventu ra' When nature calls (ai) dag. 7. Venster 1: 'Blue intheface' (al) dag. 8-10. Venster 2: 'Ben Huf (al) dag. 7,30. Venster 3: 'Smoke' (16) dag. 7.30. 'dockers' (16) dag. 10. Ven ster 4: 'Zusje' (al)do.vr.zo.wo. 2.30. 'Pasolini, Un Deiitto itaiïanïo' (al) dag. 8. 'Heavy' (al) dag. 10. niet.qp ma. Lumière li 'AcêVentura'WFffiffl" Nature Calls (al) dag. 1.15-4-6.4% 9.30. Lumière 2: 'Clueless' (al) dag. 4-6.45-9.30, ma.di. ook 1.15. Ur- mlère 3: Waiting to exhale' (at) dag. 4-6.45. 'Sudden death' (16) dag. 1.15-9.30. Lumière 4: The Ameri can President' (al) dag. 6.45-9.30, ma. dl. ook 1.15-4. Rex: Tiffany Minks' (18) dag. 12.00. Thalia: 'Ca sino' (16) dag. 1.45-4.30-8.15. Kindermatinees: Calypso 1: 'De Boefjes' (al) do.vr.za.zo.wo. 1.15-4. Cinerama 3: 'A tittle princess' (al) do.vr.za.zo.wo. 1,15. Cinerama 5: 'De Boefjes' .(ai) do.vr.za,zo.wo. 1.15-4. Imax: 'Pocahontas' (al) do- .vr.za,zo. 12-5. Lumiere 2: Babe', (al)do.vr.za.zo,wo. 1.15, Lumière 4: 'Pocahontas' (ai) Ned. do.vr.za .zo.wo. 1.15-4. Venster 1: 'Lang le ve de Koningin' (al) Ned. do.vr.zo.wo. 2. Venster 2: 'Mijn eigen Tijger' (al) do.vr.wo. 2. Venster 3: 'Pinkeltjb' (al) Ned. do.vr.zo.wo. 2.30, Door Carei van der Velden Schiedam Bij zijn terugblik op het in de afgelopen jaren in Schiedam gevoerde milieu-beleid ging wethouder De Leede gister middag verder dan de obligate constatering dat 'er veel is ge beurd maar dat er nog een lange weg voor ons ligt om aUe doelstel lingen te verwezenlijken.' Hij kondigde een breuk aan met een traditie. De gewoonte wil dat bestuurders en ambtenaren tot op gedetail leerd niveau plannen ontwikke len. 'Concept-nota', heet het pro- dukt van individuele studie en ge zamenlijk denkwerk op het stad huis. Pas als het papieren werk stuk klaar is, komt de stad er aan te pas. Tijdens inspraak-avonden mogen bewoners, winkeliers en andere belanghebbenden hun mening geven. Die gewoonte leidt vaak tot we derzijdse frustratie. Burgers heb ben het idee dat zij slechts zijn uitgenodigd omdat de gemeente nu eenmaal de wettelijke plicht heeft hen te horen. Ze menen dat wat hen wordt voorgeschoteld als plan, in feite al lang en breed de status van besluit heeft. Dat ge voelen leefde verleden jaar bij voorbeeld bij de presentatie van het parkeerplan voor de binnen stad. Frustraties Maar omgekeerd leiden gebruike lijke vormen van inspraak ook tot frustraties bij bestuurders en ambtenaren, betoogde weten schapper G. Enthoven gistermid dag in een met bestuurders en ambtenaren gevuld Proveniers- huys. „Regelmatig zien ze dezelf de gezichten van beroepsinspre kers die 'nee' roepen of uitslui tend het eigen belang benadruk ken. Van een open en constructie ve dialoog is nauwelijks sprake." Schade Maar bij de ontwikkeling van het nieuwe milieubeleidsplan zal al les anders zijn, beloofde wethou der A.F. de Leede tijdens de infor matieve bijeenkomst. Hij kondig de een jaar aan vol brainstormses sies met scholen, bewonersorga nisaties, bedrijven, natuur- en mi lieuclubs en de bouwwereld. On der regie van de gemeente moet het vernieuwde milieubeleid als gezamenlijk produkt begin vol gendjaar vorm krijgen. Belangrijkste leidraad vormt de zogenoemde Lokale Agenda 21, gebaseerd op het door de Verenig de Naties ontwikkelde actiepro gramma. Dat moet er voor zorgen dat menselijke activiteiten in het vervolg geen onherstelbare en le vensbedreigende schade toebren gen aan de natuur en het leefmi lieu. Dergelijke ambitieuze doelstellin gen zijn op lokaal niveau pas haal baar als burgers er het nut van in zien en een steentje bijdragen door de eigen levensstijl aan te passen. Volgens De Leede is dit beleid slechts kansrijk als er goed wordt ingespeeld op wensen, ideeen en initiatieven van de be volking. De gemeente heeft grote invloed op zaken als wonen, wer ken, verkeer en recreatie. Beslis singen op deze terreinen hebben grote invloed op het (leeOmilieu. Naast wettelijk verplichte milieu taken (bodembescherming, op stellen rioleringsplan, apart inza melen van groente-, fruit- en tuin afval) wil de gemeente Schiedam de komende jaren onder meer werk maken van het verbeteren van de gescheiden inzameling van papier, glas en chemisch af val. Er komt een energiebeleids plan en er wordt veel geïnves teerd in voorlichting. In de eerste plaats is het bedoeld om burgers te activeren mee te denken, In een wat later stadium draait het om het creeren van een draagvlak voor de geformuleerde doelstel lingen. Achterstand Op dit punt valt er volgens De Leede nog veel te verbeteren. De afgelopen jaren lag de nadruk in het Schiedamse milieubeleid met name op het verlenen van milieu vergunningen aan bedrijven en de handhaving ervan. Op dit vlak is de laatste jaren een fikse ach terstand weggtwerkt. Maar de Schiedammers bleken de afgelopen jaren nauwelijks een boodschap hadden aan de gefor muleerde doelstellingen. Dat is volgens De Leede mogelijk te wij ten aan het feit dat zijn eerste mi lieubeleidsplan in 1991 op de 'ou derwetse' manier tot stand kwam. Eerst was er het plan en toen de inspraak. „Regelmatig horen we van bur gers dat ze liever in een eerder stadium worden gepolst. Voor wij zigingen en andere ideeën is er dan nog meer ruimte. Nu bepalen burgers zelf wat onderwerpen van gesprek zijn. De dialoog is onont beerlijk voor de oplossing van de milieuproblematiek. Daarvoor heb je bewoners, bedrijven en maatschappelijke organisaties hard nodig."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3