15 Rechtszaak dreigt over appartementen op Hollandia-terrein Nieuw Vlaardings zwembad nationaal voorbeeld door energiezuinige bouw Burgemeester heslist over McDonalds op Broersvest Rotterdams Dagblad Raad verdeeld door plek voor rouwcentrum t \\E V 1 r C'TJ-1^Z'-L ™~:f uj Omwonenden noemen politiek 'achterbaks' Schiedams reclamebureau: grote opdracht in Rusland Man wil terug naar gevangenis Vrouw beroofd doorbabbeltruc Bedrijfsleider achtervolgt dief Controles op snelheid Wiïd-parkeren streng beboet Oplichters in Maassluis i'% Q Waterweg Woensdag 13 maart 1996 Schiedam Wethouder L. A. Halkamp en de bewoners van het Hollandia-terrein en andeie omwonenden zijn elkaar nog geen centimeter genaderd in het conflict over de bouwhoogte van een appartementencomplex tussen de Schie en de Delflandseweg in Schiedam. Actievoerders kondigden giste ren aan dat zij desnoods tot in hoogste instantie protesteren te gen het geplande, ruim negentien meter hoge gebouw In de raadscommissie ruimtelijke ordening besprak Hafkamp gis teravond het voorontwerp-be stemmingsplan Hollandia, dat het nieuwbouwcomplex van een wettelijk kader moet voorzien. De bouw van 104 appartementen is nu niet mogelijk omdat het be staande bestemmingsplan niet voorziet m de bouw van wonin gen. In de enkele jaren geleden vastgestelde schets werd uitge gaan van kantoorbouw Een jaar geleden trachtte Haf kamp de bouw van appartemen ten mogelijk te maken middels een zogenoemde artikel 19-proce- dure. Onder aanvoering van CDA'er T. Schoenmakers maakte de gemeenteraad toen een einde aan dit opzetje. Projectontwikke laar Mabon werd vervolgens aan geraden haar bouwplan aan te passen. Ambtenaren gingen aan de sl?g met de voorbereidingen van een nieuw bestemmingsplan. Het resultaat van Mabons inspan ningen is een gebouw dat onge veer een meter lager is dan wat verleden jaar ter tafel lag. Het ne gentien meter hoge complex knjgt zeven bouwlagen. In het ou de bestemmingsplan wordt uitge gaan van een maximale goothoog- te van v^ftien meten De omwonenden houden vol dat hen drie jaar geleden by de koop van een eengezinswoning van datzelfde Mabon is voorgespie geld dat het gewraakte gebouw uit vier bouwlagen zou bestaan met een maximale hoogte van vijftien meter, Ze vrezen grote de len van het jaar in de slagschaduw te belanden als het gebouw hoger wordt Het gebouw is mede bedoeld om een stedebouwkundige overgang te creeren tussen de hoogbouw aan de 's-Gravelandseweg en de laagbouw op het Holiandiaterrein en de wijk Oost, aan de overzijde van de Schie, Hoogbouw Inspreker P. van Gent noemde het gisteravond ongelofelijk dat de gemeenteraad, met uitzonde ring van het CDA, de hoogbouw nu wel mogelijk wil maken. „Ik moet Hafkamp complimenteren. Verleden jaar werd het bouwplan door de coalitiepartners afge kraakt D66 wilde geen interpreta- tiegegoochel met goothoogte en nokhoogte en wilde geen bebou wing die een millimeter hoger is dan het huidige bestemmings plan toestaat. Ook bij de PvdA hield de flexibiliteit by vyftien meter op. „Nu stemmen D66, PvdA en GroenLinks m met het in proce dure brengen van een bestem mingsplan, dat het zelfs mogelijk maakt een bouwplan te ontwikke len dat nog hoger is dan wat verle den jaar werd besproken. Ik vind het knap om partijen zo om te tur nen. Met name D66 is oneerlijk en achterbaks Ook de insprekers J. Faber (ver eniging van eigenaren Hollandia) en Schafer (bewonersvereniging Delflandseweg) hadden geen goed woord over voor het plan. DbTer Broeke reageerde fel op de kritiek. „Wij oneerlijk en achter baks? Er ligt nu een bouwplan dat lager is dan u ooit heeft gezien." Ook wethouder Hafkamp toonde gisteren weinig begrip voor de aanhoudende commotie. „Het bouwplan is aanzienlijk lager dan het voorgaande. Als we alleen over de hoogte praten, kan dit plan zowel binnen het oude als het nieuwe bestemmingsplan worden gerealiseerd. De nok hoogte is 18,5 meter. In het oude bestemmingsplan was bouwen tot een nokhoogte van 22 meter mo gelijk." Volgens ie insprekers maaktHaf- kamp op dit punt echter aanhou dend een interpretatiefout. Van Gent: „Vanaf de goothoogte gere kend mag je inderdaad nog een paar meter de lucht in. Maar je moet wel rekenen vanaf de hoog ste goot. Daar een gebouw na vijf verdiepingen te laten wijken, cre- eer je geen goot. De goothoogte is hetzelfde als het dakvlak van de bovenste verdieping," Schiedam Het Schiedamse reclamebureau Ro- di. Van Raaij en Partners heeft een flinke op dracht in de wacht gesleept in RüslantLHet aan de Grote Markt gevestigde bedrijf is geselecteerd voor de begeleiding van een groot onderwijspro ject in Moskou. De dertien lesmodules hebben in eerste instantie een omvang van 130.000 brochu- res. v'-' v Rodi,*Van Raaij en partners hebben de opdracht,* gekregen van hetinstituut voor midden-en klein-; bedrijf/ een soort Kamer van Koophandel. Deze organisatie werd enkele jaren'geleden opgericht met ünandèle steun van de Europese Unie. Het instituut heeft onder meer de taak beginnende ondernemers op weg te helpen. Rusland bevindt zich op dit moment in de overgangsfase tussen een staatseconomie en de vrije markt 1 De cursus wordt gehouden volgens hei zogenoem de.'Open Leer Programma. Aan de hand van het lesmateriaal verrichtende startendeS ondeme- mers zelfstudie. Het lespakket'is gebaseerd op een Engels origineel. Het pakketds vertaald en speciaal voor de' Russische markt 1 herschreven door medewerkers van het instituut V Zaken als het maken van een ondememersplan, marketing, financiering, export en administratie komen in de cursus aan bod. Het cursusmateriaal wordt in Schiedam gedrukt. De produktie en de opmaak van het lesmateriaal vindt op de Grote Markt plaats. Het gedrukte materiaal gaat vervol gens per vrachtwagen naarMoskou. Er is een computerprogramma ontwikkeld om communicatie tussen Moskou en Schiedam mo gelijk te maken. De Russische (cyrillische) tek sten, grafische elementen en foto's worden per te lefoonlijn overgeseind naar Schiedam. Het eerste lespakket is eerder dit jaar in ontvangst genomen door de burgemeester van Moskou. V^- -OT - &*J Architect Guus Westgeest wijst naar de zonnecollectoren op het nieuwe zwembad De Kulk. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra Door Jan Rozendaal Vlaardingen Eindelijk zit 'ie er dan in: de eerste paal voor het nieuwe zwembad De-. Kulk in Vlaardingen. Eigenlijk /had dit een paar jaar geleden ai moeten gebeuren, maar allerlei organisa torische rompslomp rónd onder meer het beheer heeft ervoor ge- zotgd Sat' de Vlaardïngers nog ruim een jaar moeten wachten' voordat de eerste duik kan wor den genomen. De opening staat gepland voor april 1997. Maar het nieuwe zwembad De Kulk (bouwkosten: 12,5 miljoen gulden) mag er dan ook zijn. Al lereerst het ontwerp van Guus Westgeest. De architect,gespecia liseerd in de bouw van zwemba den, heeft'de nadruk gelegd op glas. De zuidkant (Nieuwlanöse- weg) bestaat voor een groot deel uit glas. Ook op het dak: daar staan twee grote glazen wallen, waarin zonnecollectoren zitten. Maar ook de achterzijde is groten deels van glas. Met uitzicht op een groen moerasachtig landschap dat daar moet komen. Het idee daarachter is dat de zon voor licht en warmte zorgt, En dat is maar één - en de meest voor de hand liggende - van de energie besparende maatregelen die in het bouwplan is opgenomen. Subsidie Want, stelt de architect vol trots, De Kulk is een voorbeeld van 'optimaal integraal ontwerpen'. Het niéuwe zwembad is zo ener giebesparend dat de Europese Ge meenschap 450.000 gulden subsi die heeft gegeven. Het Vlaar- dingse zwembad loopt qua ener giebesparing voorop in Neder land. De allernieuwste technie ken zjjn erin verwerkt. Architect Westgeest stelt dat De Kulk - waar zo'n duizend mensen, tege lijk in kunnen - veertig tot vijftig procent zuiniger is dan de gemid delde zwembaden in Nederland. Dat zou een besparing van dertig tot veertig procent op de exploita tielasten moeten opleveren. Licht Het gaat in totaal om zo'n twintig maatregelen die rijn genomen om het zwembad zo milieuvriendelijk mogelijk te exploiteren. Behalve het opvangen van zonlicht, wordt het kunstlicht in de baden ver spreid door glasvezels vanuit een gering aantal energiezuinige en eenvoudig te vervangen lampen. Door goede isolatie gaat nauwe lijks warmte verloren. En met het retourwater uit de baden worden de toiletten gespoeld en de per rons schoongespoten. De Kulk telt dne baden een wed- strijdbad van 15 bij 25 meter (wa tertemperatuur 24 graden Celsi us), een instructiebad van 12,5 bij 25 meter (26-26 graden Celsius) met deels beweegbare bodem voor duikers en een recreatiebad voor doelgroepen (onder anderen ouderen en peuters) met de be haaglijke watertemperatuur van zo'n 30 graden Celsius. Uiteraard ontbreekt de glijbaan (42 meter) niet, is er een waterval, spiegelgrot, een wildwaterkreeg en zijn er bruisbanken. Buiten is er nog een peuterbad, dat grenst aan een terras en speel- en ligwei- de. Wethouder T.W. van der Steen, die samen met projectleider G. van der Bend gistermiddag de eerste paal de grond in sloeg, sprak van 'een uniek zwembad in de regio'. Maar de wethouder stond ook even stil bij de gevolgen van de komst van het meuwe, geprivati seerde zwembad, dat wordt be- t heerd door de vorig jaar opgerich te Stichting zwem- en recreatie- bad De Kulk. Kolpabad Want zodra De Kulk open is, gaat de slopershamer te keer tegen de muren van het Kolpa- en Holy- bad. En met name met het op een steenworp afstand gelegen Kolpa bad gaat een stuk historie verlo ren. Het Kolpabad was het eerste echte zwembad van Vlaai-dingen en bij de opening in 1955 (ook) één van de modernste baden van Ne derland. „Waar," memoreerde Van der Steen, „de olympische ploeg voor Melbourne nog heeft getraind." Maar historie of niet, op die plek zijn al woningen gepland. Door Jelle Gunneweg Maassluis De gemeenteraad van Maassluis heeft gisteravond na langdurige beraadslagingen het gewijzigde bestemmingsplan voor.de Oranjewijk goedgekeurd. Aan de stemming ging een haast drie uur durende discussie vooraf, die was toegespitst op de plek waar het rouwcentrum in het Juli- anaplantsoen moet komen. Uit eindelijk stelde de raad toch met een krappe meerderheid van drie stemmen het bestemmingsplan vast. De CDA-fractie was daarbij van beslissende invloed: twee christen-democraten stemden voor, twee tegen, Het werd hoog tijd dat het be stemmingsplan Oranjewijk op nieuw werd bezien, stelde L. van Duijn-Camfferman aan het begin van de avond. Immers, het plan stamde uit 1938 en is daarna al leen nog in 1940 en 1SS1 op enkele punten aangepast. Aanvankelijk leek het dat de jongste wijzigin gen zonder slag of stoot konden worden doorgevoerd. Bij de voor bereidingen van het bestem mingsplan werden door de bevol king geen bezwaren geuit. Pas bij de ter inzage legging van het ont werp stroomden de schriftelijke bezwaren bij de gemeente bin nen. De grieven richtten zich met na me op de door het college voorge stelde plek voor een rouwcentrum met dienstwoning nabij de alge mene begraafplaats. Enkele be woners en de RPF/SGP/GPV-frac- tie zagen het gebouw liever op een andere, minder voor de omgeving belastende plek en dienden daar voor afzonderlijk een plan in. De WD-fractle- voorzitterj. Sc heerst ra: gretevrijhefd. Archieffoto Rotterdams commissie ruimtelijke ordening raakte door deze bezwaren en de voorgestelde alternatieven der mate verdeeld, dat een extra raadsvergadering werd ingelast om de fracties in de gelegenheid te stellen de plannen nader te be studeren. Alternatieven Gisteravond bleek dat de nota, die het college ter voorbereiding op de discussie naar de raadsleden had verstuurd, meer vraagtekens opriep dan duidelijkheid ver schafte. Vooral de oppositiepartij en PvdA, GroenLinks en RPF/ SGP/GPV hadden moeite met de argumentatie van het college om de voorkeur te geven aan het ambtelijke plan en de twee alter natieven van de hand te wijzen. Volgens het college was het alter natief van de omwonenden te duur en staat het voorstel van de christelijke partijen een uitbrei ding van de begraafplaats in de weg. A. Dijkshoorn (GroenLinks) nam hiermee geen genoegen. Hij Rozema vond dat met deze summiere mo tivatie de initiatiefnemers te kort werd gedaan en eistte, net als P. Kromdijk (PvdA), meer helder heid. Kromdijk: „De voorstellen van de bewoners moeten zorgvul dig worden gewogen, omdat voor de uitwerking veel pro deo werk is verricht en er een ideeën-rijkdom uit spreekt die wij in uw stuk mis sen." Grote moeite Ook de CDA-fractie had grote moeite met de keuze van burge meester en wethouders. „Waarom juist daar," vroeg A. Keizerwaard zich af. „Het college heeft me daarvan nog niet kunnen overtui gen. Ik mis een visie op deze plek en heb nog geen uitgewerkte ar gumentatie gehoord om de twee alternatieven van de hand te wij zen." Wethouder J. Storm zei met name tegen het voorstel van de RPF/ SGP/GPV-fractie te zijn, omdat het plan ten koste gaat van drie oude bomen uit de jaren dertig en een uitbreiding van de algemene begraafplaats met 150 plaatsen in de weg staat. „Dat laatste is niet verantwoord gezien de dalende vraag naar crematies en de stij ging bij het aantal familiegra ven." De motivatie om het alter natief van de bewoners van de hand te wijzen bleef in zijn toe lichting hetzelfde. De wethouder wilde wel tegemoet komen aan de wens van zijn eigen D66*fractie om discussie over de gemeentelijke gronduitgifte en het exacte bebouwingsoppervlak te te verplaatsen. De commissie ruimtelijke ordening zou zich hierover dan over enkele maan den kunnen buigen. PvdA-raads- lid P. Hoogeraad vroeg daarop of de gemeente tegen die tijd nog wel kan weigeren om de grond te verkopen aan de belangstellende onderneemster, als bijvoorbeeld blijkt dat het bebouwmgsplan te veel ruimte in beslag neemt. „En zo ja, is er dan wel sprake van be hoorlijk bestuur?" Storm vond van wel. „We leggen nu alleen het bestemmingsplan vast; de discussie over het bouw plan volgt later." WD-fractie- voorzitter J. Scheerstra voegde daaraan toe dat in het bestem mingsplan alleen de maximale ge wenste hoogte van een eventuele bebouwing is vastgelegd. „Meer met. Dat geeft de gemeente dus grote vrijheid om allerlei bepalin gen op te nemen in het plan voor de gronduitgifte." Met die uitleg stelden D66, WD en een deel van het CDA zich te vreden. De PvdA, GroenLinks, RPF/SGP/GPV en de andere helft van het CDA bleken met over tuigd, Zij stemden tegen. SchiedamMcDonalds heeft een vestigingsvergunning aange vraagd voor een nieuwe fastfood- winkel op de Broersvest in Schiedam. Dat bevestigt een woordvoerder van het bedrijf. De hamburgergigant wil zich vesti gen in het rechter gedeelte van de vroegere zaak van schoenwinkel Van Dalen, op steenworp afstand van de ingang van winkelcen trum De Nieuwe Passage. Voor uitlopend op de beslissing wordt de Van Dalen-winkel nu al in tweeen gesplitst. McDonalds heeft inmiddels een voorlopig huurcontract getekend met Dubbelhuis BV, de in Wasse naar gevestigde eigenaar van het winkelpand en de bovengelegen woningen. Het contract wordt de finitief als de gemeente McDo nalds toestemming geeft zich m de Schiedamse binnenstad te ves tigen. Dat gebeurt niet voordat er een hoorzitting is gehouden. Bur gemeester R, Scheeres neemtiuit- eindelijk persoonlijk de beslis sing over de komst van het be drijf. Verschillende ambtelijke afdelin gen bekijken op dit moment het vestigingsplan van McDonalds. Ambtenaren kijken onder meer naar de gevolgen voor de openba re orde van de eventuele komst van het bedryf. Ook wordt de bouwaanvraag getoetst aan de woon- en leefsituatie ter plekke. Voor omwonenden wordt er daar na een hoorzitting gehouden, waarna het plan vier weken ter in zage wordt gelegd voor schriftelij ke reacties. Uiteindelijk beslist burgemeester R, Scheeres of de winkel er mag komen. Frietwalmen Na het vertrek van schoenwinkel Van Dalen heeft de verhuurder na de splitsing van de winkel voor het linkergedeelte een contract afgesloten met Salamander Schoenen. Deze winkel wordt vol gens de planning 23 maart ge opend. De woordvoerster van het bedrijf is 'met bly' met de mogelij ke vestiging van McDonalds. De fnetwalmen en het af en aan lopen van hamburgerhappers naast de deur komen de uitstra ling van de vonkel met ten goede, meent ze. Tegelijkertijd heeft de woordvoerster wel begrip voor de verhuurder. „Het valt heden ten dage niet mee een woke! te ver huren Ik kan me best voorstellen dat Dubbelhuis met McDonalds in zee wil." De plannen van de fastfoodketen kunnen bij andere betrokkenen op minder begrip rekenen. De bo venburen vrezen voor onaan vaardbare overlast van mensen die met de auto of brommer nog even een snelle hap komen halen. Ook de Bewonersveremging Schiedam-Centrum zint op acties tegen het bedrijf, dat zich met na me bij tieners op een grote popu lariteit mag verheugen. „Ik heb niks tegen McDonalds, maar ik vrees dat er op deze piek grote problemen ontstaan," zegt P. Bothof, secretaris van de bewo nersveremging. „De winkel ligt in een wandelgebied, pal naast de trambaan. Maar klanten zijn te lui om te lopen, zeker op een moment dat de garage van de Nieuwe Pas sage dicht is. Ze parkeren voor de deur en dat leidt tot veel overlast voor het winkelend publiek en de omwonenden." Volgens Bothof bewijst de ge meente zichzelf ook om een ande re reden een slechte dienst als ze instemt met de komst van de hamburgerzaak. „In de binnen stad bestaat al een overdaad aan friettenten en andere eetzaakjes. Je struikelt erover als je over de Hoogstraat en de Broersvest loopt. De gemeente kan zich beter richten op het aantrekkelijker maken van het winkelbestand. Straks komen er alleen nog ham- burgerklanten en patateters naar de binnenstad De bewonersveremging bekijkt of de leefmilieuverordening moge lijkheden biedt de komst van Mc Donalds tegen te houden. Daarin werd een paar jaar geleden vast gelegd dat het aantal vierkante meters vloeroppervlakte voor de horeca in de binnenstad met ver der mag stijgen Volgens Bothof biedt dit regle ment aanknopingspunten. Een woordvoerder van de gemeente Schiedam zegt echter op voor hand dat deze beperkende maat regel met geldt voor eetzaken. „McDonalds heeft een aanvraag ingediend voor een restaurant." Schiedam Een 26-jange man had er vanochtend vroeg plotse ling genoeg van. Na anderhalf jaar lang op de vlucht te zijn ge weest, meldde hij zich op het poli tiebureau in Schiedam. De man is veroordeeld wegens af persing en is na zijn verlof in 1994 nooit meer teruggekeerd naar de gevangenis, Omdat hij, volgens eigen zeggen, voor de zomer zijn straf wilde hebben uitgezeten, gaf hij zich aan op het bureau. De man is inmiddels overgebracht naar de gevangenis. Schiedam In de M.C.M, de Grootstraat in Schiedam is giste ren een 84-jange vrouw het slachtoffer geworden van een zo genoemde babbeltruc. Twee vrouwen belden bij het slachtoffer aan en vroegen of de vrouw pen en papier had om een briefje voor de buurvrouw, die niet thuis was, te schrijven. Toen het slachtoffer dat ging halen, drongen de vrouwen de woning binnen. Een derde persoon voeg de zich daarbij en gedrieën besta len ze de vrouw. Met enkele honderden guldens gingen zc er vandoor. Een viercfe persoon zat in de vluchtauto waar mee rij wegreden. Schiedam Een winkeldief die gisteren in een winkel in het Hóf van Spaland in Schiedam enkele spullen had gestolen, is lange tijd door de bedrijfsleider van de ge dupeerde onderneming achter volgd. Eerst volgde hij de dief te voet, daarna is hij met de auto de man tot de Rotterüamsedijk ach terna gegaan. Daar raakte de be drijfsleider de winkeldief kwijt. Wel vond de ondernemer een tas- 4e, met enkele vaxudje gestolen spullen terug. Vlaardingen De regionale ver keersdienst heeft in het district Waterweg gisteren twee snel heidscontroles gehouden. Op de Van Beethovensingel in Vlaardin gen passeerden tussen 17.15 en 18.15 uur 885 auto's de radarwa gen van de politie. Er werden 83 bestuurders bekeurd omdat zij te hard reden. Daarna verplaatste de politie zich naar de Marathonweg in Vlaardin gen, waar van de 315 passerendra auto's er 71 te hard reden. 4 VlaardingenIn reactie op klach ten van buurtbewoners over het verkeerd parkeren in de Struyek- straat, Westnieuwland, Van Rie- beeckstraat en de Nieuwelaan in Vlaardingen treedt de politie ver baliserend op. Deze straten bevin den zich in een zogeheten par keerverbodzone. Binnen dit ge bied is het alleen toegestaan te perkeren op de gemarkeerde par keervakken. Als gevolg van het verkeerd par keren wordt de vrije doorgang van woningen, parkeergarages en doorgaande looproutes geblok keerd. De foutparkeerders zijn voornamelijk mensen die in het centrum van Vlaardingen wer ken. De gemeente is inmiddels op de hoogte gesteld van het tekort aan parkeerplaatsen. Maassluis De politie in Maa sluis roept de inwoners op zich niet in te laten met de oplichtings- praktijken die op dit moment m de gemeente aan de gang zijn. Een organisatie vraagt mensen een tientje te storten om daarmee vervolgens dik geld te verdienen. De benadeelden krijgen wel een berichtje thuis, maar horen ver volgens niets meer. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Wanneer meer mensen de dupe zjjn geworden van deze oplich- tingspraktyken kunnen zij con tact opnemen met de politie in Maassluis op telefoonnummer 010-5913444. "TT «O S-' BE 'SRt; V jC SE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1