14 Nog één referendum voor verkiezingen Grote raadsmeerderheid stemt in met 'dooie mus'-verordening Etmaal kleumen voor standwerkersplek Directeur Noordsingel pleit voor meer en beter personeel Wethouder rekent op buurgemeenten m*4 Nieuw bezoekerscentrum in botanische tuin Nieuwe perrons bij station Lombardijen Zuiderziekenhuis nu echt op eigen benen Verbazing over verbod houseparty in Eriergiehal Vrouw doet valse aangifte pinautomaat WD: nadruk op zelfbestuur Onderzoeknaar pinberovingen 'Winkelkuil' heet voortaan Beurstraverse RET: minder zwartrijders Fileplan nodig voor vrachtauto II; Rotterdams Dagblad M¥i 3»» SE* Vrijdag 15 maart 1996 Rotterdam De botanische tuin Arboretum Trom penburg aan de Honingerdijk krijgt een nieuw be zoekerscentrum annex kantoor. Op 21 maart slaat voorzitter E. M. Timmers-van Klink van de deelge meente Kralingen-Crooswijk de eerste paal. Het cen trum is ontworpen door het Amsterdamse architec tenbureau Benthem Crouwel en zal dienst gaan doen als entree van de tuin. Volgens tuinbeheerder M. Hoey Smith is de bouw van een nieuwe ontvangstruimte 'hoogst noodzake lijk'. Bezoekers worden nu nog opgevangen in een glazen kas waar alleen een koffie-au tomaat staat. Daarnaast moeten tuinmedewerkers zich omkleden in een schuur en hebben ze geen wasgelegenheid. In de nieuwe bezoekersruimte zal een doucheruimte worden aangelegd en een toilet voor gehandicapten. Daarnaast moet een nieuw kantoor verrijzen, dat nu nog in het woonhuis van de tuinbeheerder is geves tigd. Het nieuwe gebouw is ook te huur als receptie ruimte. Om alvast in de stemming te komen organiseert het Arboretum op 11 en 12 mei een evenementenweek- eind. Bezoekers kunnen voor half geld de tuin bezoe ken, waar het 'speenkruid' en de 'winterakonieten' in volle bloei staan. Bij zo'n dertig verschillende kraam pjes, van onder meer het Wereldnatuurfonds en Dier gaarde Blijdorp,is informatie verkrijgbaar. Rotterdam De NS nemen maandag op station Rot terdam Lombardijen twee nieuwe perrons in ge bruik. Morgen en zondag worden de perrons op de bijbehorende sporen aangesloten. In verband met deze werkzaamheden is de Wester Hordijk tijdelijk afgesloten. De sneltreinen en intercity's zullen dan met minieme vertraging rijden. De sneltreinen van Den Haag CS-Venlo w, die normaliter stoppen, zul len in dit weekeind stoppen bij het noodperron langs degoederensporenDe stoptreinen rijden niet tus sen Rotterdam-Stadion en Barendrecht, Deze reizi gers worden met bussen vervoerd en moeten reke- "rfjitè houden met een vertraging van ongeveer dertig minuten. De treinen naar en uit Parijs rijden om via 'Utrecht en stoppen met in Den Haag en Rotterdam. Vanaf maandag rijden de treinen over de nieuwe spo ren. De oude perrons worden in de komende weken afgebroken. Op dezelfde plek worden twee nieuwe perrons gebouwd. Dit nieuwe perron wordt eind de cember geopend, zodat bet traject van Rotterdam CS tot aan Barendrecht dan viersporig is. RotterdamDé 'gemeente Rotterdam heeft opnieuw een organisatie formeel afgestoten: het Zuiderzie kenhuis, waarvan algemeen directeur R. Ramaker eervol ontslag heeft gekregen. Het geprivatiseerde ziekenhuis krijgt in C. Mensert vanaf 1 april een diensthoofd dat ook over het Bergwegziekenhuis, de Gemeentednikkerij'eh ftet Rek'èncentruhi'gaat'' In meerderheid stemde de gemeenteraad gisteren ih met de privatisering. De tegenstanders waren PvdA- raadsleden Au bert en Knijper en Groenlinks, Stads partij, SP en Solidair '93. Volgens Groenlinks zit er een ongerijmdheid in Ket afstoten van een zieken huis dat de gemeente tegelijkertijd veertien miljoen gulden kost „We geven een ziekenhuis weg en het kost ons zo veel geld," beklaagde fractieleidster L. H.M.Krusezich. Wethouder J. T. C. M, den Oudendammer zei dat hij als verantwoordelijk wethouder nooit overdreven veel tijd heeft hoeven te steken in het Zuiderzieken- huis. Hij voerde het aan als bewijs van zijn stelling dat het ziekenhuis heel goed zonder gemeentelijke bemoeienis kan, en dus mede daarom uit de plaatse lijke organisatie kan worden getild. Diverse raadsleden wezen op de onrust die een der gelijke wijziging veroorzaakt bij zowel medisch spe cialisten, patiënten als andere betrokkenen. Rotterdam Stomverbaasd is directeur G. L. Ruse ier van Rige Entertainment bv over het verbod op 'zijn' houseparty, die zaterdag in de Rotterdamse Energiehal zou worden gehouden. Hij begrijpt er niets van dat rechtbankpresident mr. J. Mendlik bur gemeester Peper, die het evenementenbureau maan dag in een brief liet weten dat het feest niet kon door gaan, in het gelijk heeft gesteld. „Vooral voor het argument dat rechts-radicale groe pen eerder op houseparty's waren afkomen, was de rechter gevoelig," zegt Ruseler. „Onzin. Ze zijn één keer geweest op onze houseparty in september. Zes gasten met jasjes met keltische kruizen. Een beetje een zielig clubje. We hebben ze gevraagd te vertrek ken en dat deden 2e ook. Er waren rechercheurs aan wezig die hebben gezien dat dat heel rustig ging." Volgens Ruseler is er tijdens het oud- en nieuwfeest daarna niets vervelends gebeurd. „We organiseren al vanaf 1992 houseparty's in de Energiehal, zo'n drie tot vijf per jaar. Dit is de eerste keer dat een house party niet mag doorgaan." „Of er gedeald wordt? In iedere discotheek wordt ge deald. We houden ons aan de regels in de beleidsnoti tie over houseparty's van de gemeente Rotterdam. We hebben per feest vijftig tot honderd security- mensen rondlopen. Ik zou niet weten wat we ver keerd doen. Dat moet de gemeente mij dan maar eens zeggen, want het is allemaal heel vaag." Ruseler zegt door de afgelasting op zo korte termijn een kleine 100.000 gulden verlies te leiden. „Geluid, licht, drukwerk, promotie. We hebben met vier man tw.ee maanden lang aan de voorbereidingen gewerkt. Dat'loopt al snel in de papieren." Toch laat hij zich door het verbod niet afschrikken. „Morgen gaat er een nieuwe vergunningaanvraag naar het stadhuis." Rotterdam Een bewoonster van de Rotterdamse Crooswijksestraat heeft valse aangifte gedaan van het verlies van geld bij een betaalautomaat in de stad. De vtouw vertelde de politie dat ze haar geld na het pinnen had laten liggen. Dat ble^k bij nader on derzoek niet waar te zijn. Tegen haar is inmiddels proces-verbaal opgemaakt. Door Kor Kegel Rotterdam Ondanks forse bedenkingen, vooral aan PvdA- zijde, heeft een overgrote meerderheid van de Rotterdamse gemeenteraad gisteren ingestemd met de definitieve referen dumverordening. Het besluit betekent dat het experiment met het referendum op 7 juni 1995 over de stadsprovincie en de opdeling van Rotterdam als geslaagd is beschouwd, al heeft de gemeenteraad er kanttekeningen bij. Om werkelijk ervaring te kunnen fractie beklaagde ook P. J. Aubert opdoen met referenda vindt de PvdA dat er tenminste nog één moet plaatsvinden vóór de raads verkiezingen van 1998, Het onder werp van het volgende referen dum. staat volstrekt open; daar be slist per slot van rekening de be volking over, op grond van de de finitieve verordening. De SGK stemde tegen de verordening om fundamentele overwegingen; raadslid A. D. den Braber vindt een volksuitspraak in strijd met de autonome afweging van geko zen volksvertegenwoordigers. De Stadspartij stemde eveneens te gen, maar omdat de verordening niet ver genoeg gaat naar de zin van de tweepersoonsfractie. De Stadspartij stond niet geheel alleen, want namens de PvdA- zich over de beperkingen die gei den bij volgende referenda. Au bert, aanvankelijk een verklaard tegenstander van deze vorm van volksraadplegingen, verplaatste zich in de vraag hoe de burgers het zullen beleven. „Het lijkt een verordening met een hoog dooie mus-gehalte. De bedoeling is dat de burgers vertrouwen krijgen dat de politiek naar hen luistert. Maar het referendum mag over een heleboel zaken niet gaan: niet over belastingen, niet over spoed eisende zaken, niet over zaken waar andere instanties over gaan, dus waar het mag het dan nog wel over gaan, zal de burger denken," zei Aubert. Hij hekelde de tijd die een wille keurig referendum met zich mee kan brengen. De burgers moeten in zes weken tijd tienduizend handtekeningen verzamelen om een referendum aan te vragen. Maar dan: de hele voorbereiding duurt tien weken. En de campag ne een halfjaar. En dan is er nog tijd nodig om de uitslag om te zet ten in een echt besluit. Aubert kwam tussen de 38 en 48 weken voor de hele procedure, per keer. Snerend merkte hij op: „En dan staat er nog bij in die verordening dat het met mag gaan over spoed eisende zaken. Beletsel Aubert ziet veel praktische belet selen, die ten nadele van het in strument referendum kunnen ko men. Het moet gaan om gewichti ge zaken voor de stad, zei Aubert. Maar welke gewichtige zaken ver dragen 46 weken uitstel? Aubert was schamperend, maar wilde geen blokkade opwerpen: ook de PvdA-fractie ging akkoord met de referendumverordening, waarin overigens met meer de be paling voorkomt dat het referen dum ook mag gaan over gewichti ge zaken de regio betreffende. Rotterdam Belangrijker dan referenda is volgens de WD in Rotterdam de manier waarop het gemeentebestuur macht afstaat aan de burgers en htm belangen organisaties. Gisteren greep WD-fracüeleidsterH, C.terKui- le terug naar het gedachtengoed van de sociale vernieuwing tus sen 1990 en 1994. Ze benadrukte dat in die periode als essentieel werd beschouwd dat de overheid haar verantwoordelijkheden herijkt en overgaat tot allerlei vormen om de zeggenschap van de inwoners te vergroten. De WD pleitte voor 'ronde ta fels1 in wijken en buurten, waar iedereen kan aanschuiven. Ook pleitte zij voor convenanten tus sen de gemeente en groepen van bewoners over de uitvoering van belangrijke zaken. Ter Kuiie steunde onverkort de woorden, die burgemeester Peper rond nieuwjaar sprak over zelfbestuur voor burgers. De WD merkte op dat ook hoogleraar Ringeling, verbonden aan de Erasmus Uni versiteit, hierover later beharti genswaardige woorden schreef, eveneens in het Rotterdams Dagblad. Ter Kuile: „Er zal geen sociale vernieuwing zyn, als er niet ook sprake is van overdracht van ta ken van de overheid aan de bur gers. Er zijn meer manieren om de zeggenschap van de inwoners te vergroten. De overheid moet bereid zijn macht af te staan aan de mensen en htm organisaties. De burger kan zelf veel Als je burgers serieus neemt, levert dat veel meer op dan tweemaal per jaar een referendum waarvan de PvdA zich zorgen maakt of dat niet een wassen neus of een dooie mus is." Rotterdam Wethouder H. Meijer (stadsvernieu wing en volkshuisvesting) wil er absoluut geen mis verstand over laten bestaan dat Rotterdam alleen de woningnood niet kan oplossen. Over zijn reeds eer der geventileerde klacht is Meijer gisteren aan de tand gevoeld in de gemeenteraad, maar Meijer hoef de nauwelijks in de verdediging te gaan. Alle fracties begrepen hem: „De inwoning en overbewoning in Rotterdam kan alleen worden opgelost met behulp van alle buurgemeenten." Daarom vindt Meijer een regionaal volkshuisvestingsbeleid van het grootste belang. Het probleem kwam ter sprake bij de vaststelling van het Rotterdamse bouw- en investeringsprogram ma, een omvangrijk plan dat moet voorzien in de be hoefte aan bereikbare huisvesting. Jolanda Boeters (links), Wendy Maasland en Richard Bakxtrotserendekou voor een marktstandplaats. Een tiental collega's moest onverrichterzake huiswaarts keren. Foto Fred Ernst/Cor Vos Door Rein Wolters Rotterdam Niet voor het be machtigen van een concertkaartje hebben drie marktkooplieden de afgelopen nacht doorgebracht voor de deur van de dienst Markt wezen. Wél trotseerden ze de kou en het gebrek aan comfort voor het binnenhalen van een vergun ning om op de Rotterdamse mark ten als standwerker aan de slag te kunnen. Slechts drie tijdelijke vergunnin gen met een geldigheid van zes maanden zijn uitgegeven. Jolan da Boeters (31) kreeg vanmorgen de eerste. Gistermorgen om half tien posteerde ze zich op een zit bank, gestoken in een slaapzak en met een tas vol proviand voor het pand Westersingel 19. Al snel kreeg ze gezelschap van Richard Bakx (18) en Wendy Maasland (21) „Je moet wat als je niet van een uitkering wilt leven en op een eer lijke manier je brood probeert ver dienen," vertelde Boeters van morgen bij het krieken van de dag. „Het is de enige manier om in Rotterdam legaal aan de bak te komen," vulde ze aan, kleumend van de kou ondanks de beschut ting van een kleine 'paraplutent'. Op dat moment moest het trio nog drie uur wachten. „Die komen we heus wel door. Maar de nacht duurde lang. Af en toe moest je vanzelf ook naar de wc. Die van mij is aan de overkant in de bosjes naast de singel," grapte Wendy Maasland. Klokslag negen uur werd Jolanda, verkoopster van bijouterieën bin nen aan een vergunning gehol pen. Daarna waren haar collega's aan de beurt. Triomfantelijk hief ze het felbegeerde roze papiertje bij het verlaten vanhetmarktkan- toor. Beleidsmedewerker C. J. van den Dool van de Dienst Mid den en Kleinbedrijf waaronder Marktwezen ressorteert: „Met de ze situatie ben ik allerminst ge lukkig. Werkelijk vervelend, maar kennelijk zijn er toch koop lieden die er hun nachtrust in wil len investeren." Ed Schneijderberg, voorzitter van de afdeling Rijnmond van de Ne derlandse Vereniging van Ambu lante Kooplieden (Nevak), spreekt ook van een 'belachelijke situ atie'. Zijn advies: „Wellicht is het beter een wachtlijst aan te leggen en dan op afroep beschikbaar ge komen vergunningen uitschrij ven." Beleidsmedewerker Van den Dool wil desgevraagd het een en ander nader uitleggen: „Rotterdam telt 130 ingeschreven standwerkers. De meestert zijn 'stille kramer' en weinig meer dan een meeloper. Eind 1993 is afgesproken door sa nering tot een betere kwaliteit te komen. Op de Centrummarkt zijn slechts zeventig plekken voor ver gunninghouders." Schneijderberg beschikt ook over die gegevens, „Er zijn veel te veel standwerkers voor veel te weinig plaatsen," zegt hij resoluut. „Zin vol is het aantal vergunningen te verminderen. Op straat is toch al nauwelijks droog brood te verdie nen. Wie werkelijk als standwer ker aan de bak wil, kan zo terecht in Schin op Geul. In Rotterdam ligt dat allemaal stukken moeilij ker." Jolanda Boeters beaamt dat: „Ik heb vergunningen voor de mark ten in Den Haag en Amsterdam. Maar ik ben toevallig wel een Rot terdamse en wil graag óók werken in mijn eigen stad." Door het verloop onder vergun ninghouders en een strak toeken- ningsbeleid vermindert en ver jongt het standwerkersbestand, geeft Van den Dool aan. Vergun ningen van kandidaten die niet aan de criteria voldoen worden in genomen. Dat geldt ook voor hou ders van een permanente vergun ning. Als een vergunning is inge trokken, is het na één jaar weer mogelijk mee te dingen naar een nieuweDe drie vergunningen die vanmorgen zijn uitgegeven wa ren afkomstig van standwerkers die na negatieve beoordeling door de marktmeester zijn afgevallen. Rotterdam Om een einde te ma ken aan het toenenemd aantal be rovingen bij geldautomaten Jd Kralingen, heeft de politie van het district Maas en Rotte een spe ciaal onderzoeksteam gefor meerd Zes rechercheurs probe ren de bende te achterhalen die verantwoordelijk wordt gehouden voor de serie 'pin-overvalleri. RotterdamDe nieuwe verdiepte winkelstraat in het Beursplein heeft de naam Beurstraverse ge kregen r~TVawree~weiwijstr vol gens voorzitter drs, C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oye van de straatnamencommissie, naar een niet gelijkvloerse door snijding. Rotterdam kent al een andere traverse: de Maastunnel traverse. Maar, dat is geen officië le straatnaam maar de aandui ding van de (noordelijke) toe- en afvoerwegen van de Maastunnel. Rotterdam Het aantal zwartrij ders in de tram en de metro in Rotterdam is gedaald. In de tram reisde in 1995 6 procent zwart, te-1 gen 8,5 procent in 1994. In de rri^ tro waren die percentage 4,3 en 5,3. In de bus steeg het zwartrij den licht: van 1,3 naar 1,7 procent. De RET wil het zwartrijden nog verder terugdringen. Den Haag De provincie Zuid- Holiand moet met het bedrijfsle ven gaan overleggen over de aan pak van de fileproblematiek en praten over efficiënter gebruik van vrachtwagens, transport over water en over andere en vooral be tere vormen van woon-werkver- keer. Dat is de strekking van een fileplan dat vanmorgen is gepre senteerd door PvdA-statenh'd M. Norder. Volgens Norder moet bij de aanpak van de files ook nadruk komen te liggen op voor- en na transport bij gebruik van open baar vervoer. Norder heeft het fi- lepal gemaakt uit ongenoegen met het in zijn ogen te slappe be leid van gedeputeerde T. Jansen. Rotterdam Advocaat mr. H. K ter Brake, raadsman van de op 14 januari in het Huis van Bewaring Noordsingel om het leven geko men Ted Curiel, wil een nieuw medisch onderzoek naar de dood van zijn dient. Hij kan zich niet vinden in de conclusie van de rijksrecherche dat de bewaarders, die waren betrokken bij het over lijden van de man, geen blaam treft. Als zijn verzoek tot 'n nieuw onderzoek wordt afgewezen, zal hij bij het gerechtshof in Den Haag een klacht indienen tegen het Openbaar Ministerie. Algemeen directeur S. Couperus van de Noordsingel pleitte giste ren, na de presentatie van het rap port, voor meer en beter ge schoold personeel op de twee af delingen (IBA en BZA) voor gees telijk gestoorde gedetineerden. Ook dienen er voor het personeel betere veiligheidsmaatregelen te worden getroffen. Op die manier hoopt Couperus te kunnen voor komen dat zich nog meer zelfdo dingen of pogingen daartoe voor doen. In de Noordsingel is het aantal ge stoorde gedetineerden sinds 1995 met meer dan vijftig procent toe genomen. Tot dan ging het om maximaal dertig gedetineerden op een totaal van 433. Dat aantal is inmiddels opgelopen tol 48, ver deeld over 24 gevangenen per vleugel: individuele begeleidings afdeling (IBA) en bijzondere zorg- afdeling (BZA). De voorstellen van Couperus zijn niet alleen een gevolg van de drie zelfmoorden en de twee pogingen die de voor bije maanden hebben plaatsge had in de Noordsingel. De dood van de 31-jarige Curiël, die tijdens zijn overplaatsing naar een isola tiecel na een worsteling met be waarders het leven liet, heeft de noodzaak hiervan onderstreept. De algemeen directeur prijst zich gelukkig dat het langdurige on derzoek van de rijksrecherche heeft aangetoond dat de bewaar ders geen blaam treft. Sectie van de palholoog-anotoom heeft uil gewezen dat Curiël door een com binatie van factoren (heftig ver zet, onder invloed van drugs, hartafwijking) om het leven is ge komen. Geen bezoek Couperus zegt dat het gebruik van verdovende middelen in het Huis van Bewaring hem in hoge mate irriteert, maar min of meer als onvermijdelijk moet worden beschouwd. „Je kunt dat alleen maar uitsluiten door geen bezoek toe te staan," aldus Couperus. Voorts is vastgesteld dat de be waarders een 'nekklem' hebben ingezet om Curiël tot bedaren te brengen, De geconstateerde breuk van het strottenhoofd, waardoor een ademhalingsbelem mering is ontstaan, zou hierdoor kunnen zijn veroorzaakt. Cou perus wil alle bewaarders op korte termijn opnieuw een cursus zelf verdediging laten volgen. „Om dit soort situaties te voorkomen." Gedetineerde Han L. noemt de uitkomst van het onderzoek door de rijksrecherche onbevredigend. Hij spreekt van een eenzijdig on- derzoek. „Bij mijn weten is niet aan andere gedetineerden ge vraagd hoe zij zijn behandeld als zij naar een isolatiecel werden ge bracht," zegt L., sinds kort voor zitter van de gedetineerdencom missie in de Noordsingel. „In zulke gevallen gaat het alarm af en wordt iedereen opgesloten," licht hij toe. „Niemand heeft ge zien wat er met Curiël is gebeurd. Ik heb wel gehoord dat het er dan over het algemeen hardhandig aan toe gaat. Dat er inderdaad met de onderarm op het strottenhoofd wordt gedrukt. Maar het is ook zo dat de gedetineerden op de IBA- vleugel in feite niet thuishoren in een Huis van Bewaring." L. zegt dat de spanningen in de Noordsingel grotendeels een ge volg zijn van het strakke pro gramma. Daardoor blijft er te wei nig tijd over voor contacten met de buitenwereld en de persoonlij ke verzorging. „Bovendien heb ik soms het idee dat het onderdeel psychologie in de opleiding van de bewaarders verwaarloosd is. Als men de programma's kon aan passen, zou het volgens mij al een stuk beter gaan." li

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2