17, W Toch nog schaatsen op het Veerplein Vlaardingen behoudt biblioteek-filialen Chinese kunstschilder komt in Vlaardingen tot ontplooiing Maassiuise oplichter meldt zich vrijwillig bij politie Milieu ter discussie tijdens speciale ledenvergadering BVSZ B en w schrappen drie ton aan bezuinigingen om ergste protesten te smoren Bouwvakker licht gewond na val van vier meter Opcenten voor lokale omroep Graafmachine in de brand 1 Rotterdams Dagblad Zaterdag 16 maart 1996 Maassluis De oplichter die de afgelopen weken in Maassluis verschillende inwoners van de stad m het ootje nam, heeft zich vrijwillig bij de politie gemeld De 22-jarige man uit Maassluis zei te zijn geschrokken van de reactie van de politie, die een onderzoek naar de illegale praktijken was ge start. In totaal kreeg de politie 2? mel dingen van mensen die vertelden te zijn opgelicht door het bednjf Homepost. Volgens de politie heeft de Maasluizer niet zelf het initiatief genomen. Ook hij was in eerste instantie opgelicht. Het idee van Homepost lijkt op het kettingbrief-systeem. Net als bij deze methode plaatsen men sen een advertentie in een wille keurig blad, waarin ze werk aan bieden. Wie op de advertentie rea geert, krijgt een bnef thuis met een antwoordcoupon. Deze bon moet worden ingevuld en inclu sief een tientje worden opge stuurd naar een postbusnummer. Zodra de coupon en het geld bij de plaatser van de advertentie zijn aangekomen, wordt een tweede brief verzonden. Hienn wordt uit gelegd hoe zij precies dezelfde methode kunnen toepassen. Ie dereen die op de2e manier werkt kan aardig wat geld verdienen. De Maasluizer heeft na het plaat sen van de advertentie ruim twee duizend reactie gekregen. Zon tweehonderd mensen hebben hem een antwoordcoupon plus geid gestuurd. De man verdiende binnen korte lijd dus zo n twee duizend gulden. ..Hij moet het allemaal terug beta len." zegt politiewoordvoerder C. Willems. „Volgens het Wetboek van Strafrecht heeft hij zich schuldig gemaakt aan oplichting. Hij beloofde de slachtoffers na melijk werk. maar kwam alleen met een idee." De officier van justitie heeft be sloten de jongen te verplichten een advertentie te plaatsen waar in hij de mensen de hij heeft be drogen, oproept te reageren. Zij krijgen dan allemaal hun tientje terug. Wie de werkelijke initiatiefnemer achter het bedrijf Homepost is, weet de politie niet. Het is volgens Willems zeer moeilijk om dat te achterhalen. Het bedrijf staat niet -igeregistreerd bij de Kamer van ''Koophandel. Schiedam De bewonersvereni ging Schiedam-Zuid houdt maan dagavond een speciale ledenver gadering, die volledig gewijd is aan actuele milieuzaken. Het eer ste agendapunt gaat over het ROM-project Rijnmond, een plan om de Rotterdamse haven zo te ontwikkelen dat het voor de eco nomie én het milieu gunstig is. Het tweede punt betreft de voor lichting aan bewoners bij miheu- mcidenten. In het ROM-project is de herstruc turering van de rivierzone Schiedam/Vlaardmgen opgeno men In dat kader wordt een aan tal ontwikkelingen onderzocht, dat ook betrekking heeft op Schiedam-Zuid, Zo wordt gedacht aan woningbouw op het terrein van houthandel Van de Wetering en op het voormalige Gusto-ter- rein langs de Voorhaven. Aan de Wilhelminahaven verschijnt een nieuw bedrijventerrein, waar mo gelijk in de toekomst ook woning bouw mogelijk wordt. En voor het industriegebied Maihenesse wordt gedacht aan een combina tie van wonen en werken. De BVSZ wil met de wijkbewo ners van gedachten wisselen over de plannen, omdat inspraak nog volop mogelijk is Voorafgaand aan de discussie geeft projectlei der L van Huijgevoort een korte inleiding om de belangrijkste punten uiteen te zetten. Het tweede agendapunt betreft de milieubelasting voor de wijk door de aanwezigheid van de haven en de industrie. Onlangs nog werd de Gorzen opgeschrikt door een hevige brand aan de Rotterdamse Keilehaven. Een jaar eerder lag de wijk onder een dun laagje stuifpoeder dat afkomstig was van de Shell. In de toekomst zal de Gorzen ook niet verschoond blijven van miheu-ongelukken. De bewonersvereniging wil nu van de bewoners weten hoe zij in gelicht willen worden by eventu ele milieu-incidenten. In elk ge val met zoals de Rotterdamse bur gemeester dr. A Peper de bevol king de laatste keer toesprak bij de brand in de Keilehaven Voor Radio Rijnmond zet hij steeds dat er geen gevaar was voor de volks gezondheid. „Dat was een school voorbeeld van hoe het met moet; het was vaag. sussend bedoeld, maar had een averechts effect want was allerminst geruststel lend," schrijft de milieuwerk groep in de uitnodigingsbrief aan de bewoners. Maar hoe moeten de bewoners wel op snelle en juiste wijze geïn formeerd worden over wat er ge beurd is en hoe ze moeten hande len, dat is de vraag deze avond. Bij dit onderwerp houden enkele per sonen een korte inleiding, onder wie F. Woudenberg van het bu reau medische milieukunde van de GGD-Rotterdam, J. Jansen, hoofd communicatie Shell-Neder- land en R Kuyper, stafmedewer ker DCMR Milieudienst Rijn mond. Zij gaan in op de gang van zaken bij een incident, waarna er ruimte is voor discussie. De BVSZ wil vaker op deze ma nier ledenvergaderingen en infor matieve avonden organiseren, in een poging het contact tussen de wijkbewoners en de bewonersver- enigmg«aan te halen De bijeen komst begint om 20.00 uur m het pand Leliestraat 10. De bekende Elfsteden tocht-winnaar Evert van Benthum schaatste gistermiddag vrolijk rond met wat klein tjes tijdens de opening van de VSB ijs baan op het Veerplein in Vlaardingen. Fa to Roel Dijkstra Door Jan Rozen daal Vlaardingen De Westuijk, Holy en Babberspolder houden een bibliotheek-filiaal. Dat hebben burgemeester en wethou ders van Vlaardingen gisteren bekend gemaakt. Met dit be sluit hoopt het college de ergste protesten tegen de bezuini gingen op de bibliotheek te smoren. De filialen worden wel afgeslankt. Het aanbod zal vooral worden af gestemd op jongeren en ouderen. „Juist voor die mensen willen wy deze voorziening m de wijken houden," meldt verantwoordelijk wethouder K. van der Windt. De kans bestaat wel dat een aan tal van de huidige bibliotheek-fili alen wordt gesloten en dat vanuit andere, goedkopere plekken boe ken in de wijken worden uitge leend- Met name voor het filiaal in winkelcentrum De Loper (Holy) houden ben wdeze optie open. De huisvestingslasten (300.000 gul den per jaar) wegen hier zo zwaar op het budget dat een goedkopere huisvesting noodzakelijk lijkt. Voor de vestigingen aan de Van Hogendorplaan (Babberspolder) en Dirk de Derdelaan (Westwyk) weegt verhuizing minder zwaar. De gemeente betaalt voor deze twee bibliotheken by elkaar de helft - tweeenhalve ton - van het filiaal in De Loper. Een ambtelijke werkgroep is vori ge maand tot de conclusie geko men dat de eerder afgesproken bezuiniging van één miljoen gul den - op een budget van nu nog drie miljoen per jaar- niet haal baar is, tenzij er alleen nog maar een centrale bibliotheek-zonder filialen zou overblyven. De vrees dat b en w in hun bezuimgings- woede hiertoe zouden besluiten, ontlokte -mede door een kaar tenactievan GroenLinks- al veel Vlaardingen Vlaardingers moeten waarschijnlijk met in gang van 1997 direkt gaan beta len voor de lokale omroep Water weg FM. Het geld zal worden ge ïncasseerd door een toeslag op de CAl-heffing, die maandelijks bij de energienota zit Volgens burgemeester en wet houders wordt op deze manier beter voldaan aan de eisen in de Mediawet om de onafhankelijke positie van de lokale omroep te waarborgen. Nu staat Waterweg FM voor zo'n 13.000 gulden op de gemeentebegroting. Vorig jaar had de gemeenteraad al be sloten om zesduizend gulden te bezuinigen op de omroep. Met het invoeren van opcenten - protesten. Wethouder Van der Windt geeft toe dat het ontbreken van maatschappelijk draagvlak voor deze optie er toe heeft bijge- vergelijkbaar met de tien gul den die het zuidelijk deel van Zuid-Holland via het kijk- en luistergeld voor Radio Rijn mond betaalt- vervalt de ge meentelijke subsidie aan Water weg FM. Hoewel b en w nog moeten uit zoeken hoe een-en-ander z'n be slag moet krijgen, zal het waar schijnlijk om niet meer dan twee kwartjes per jaar gaan die Vlaar dingers voor 'hun' lokale om roep gaan betalen. Vlaardingen telt 33.000 kabelaansluitingen en met twee kwartjes per aan sluiting zou dit voor Waterweg FM 16.500 gulden per jaar aan vaste inkomsten betekenen. dragen om vestigingen in de wij ken te behouden. „Maar," stelt Van der Windt, „ook wij vinden dat we deze voorzie ning voor jongeren en ouderen in de wijken overeind moeten hou den. Aan de andere kant moeten we bezuinigen. Ook op de biblio theek. Ik verwacht dat met deze optie op begrip kan rekenen." Ingelopen Gevolg hiervan is dat er niet, zoals eerder was overeengekomen, een miljoen gulden maar 700.000 gul den (met ingang van 1998) wordt bezuinigd op de bibliotheek. Een keuze die volgens wethouder H. C. J. Roijers (financien) verant woord is. Uit de gisteren gepre senteerde bezuinigingsvoorstel len. die deel uitmaken van een to taalpakket van achttien miljoen, blijkt volgens hem dat er op ande re terreinen is ingelopen op de prognoses. Het gaat daarbij onder meer over extra besparingen door centrale inkoop, wat op termijn zo'n negen ton per jaar op gaat le veren. Hiermee was nog geen re keninggehouden. Overigens hebben b en tv met de nu voorliggende bibliotheek-va riant nog maar 525.000 gulden van de zeven ton ingevuld. Zodra de gemeenteraad in mei met deze opzet instemt, is het de bedoeling dat een ambtelijke werkgroep nogeens de bedrijfsprocessen bij de bibliotheek onder de loep gaat nemen. De overheadkosten zul len kritisch worden doorgelicht en verder staat het college een op timalisering van de openingstij den van de centrale bibliotheek aan de Waalstraat voor. „De bi bliotheek is nu soms gesloten op het moment dat er veel mensen in de stad zijn," aldus Van der Windt. Verder wordt er gekeken of het wel rendabel is voor de biblio theek om videofilms en cd's te verhuren. Als de opbrengst nega tief is, zal deze serviceverlening wellicht sneuvelen En ook het on derbrengen van andere diensten in de bibliotheek behoort tot de opties. Op die manier moet nog eens een bezuiniging van 175.000 gulden voor de gemeente te beha len zijn. Door Ben van Haren Vlaardingen Jiang Ne Liang was 25 jaar toen hij in 1989 meedeed aan een demonstratie van studen ten van zijn universiteit in Guang Zhou. Politiek is hij nooit actief geweest, maar twee jaar later was hij toch genoodzaakt te vluchten uit het totalitair geleide China. Al leen maar omdat hij bij die de monstratie tussen zijn collega- studenten heeft gezeten. Van Harry Wu, de naar Amerika gevluchte Chinese schrijver en documentairemaker die deze week de Geuzenpenning kreeg, .had hij waarschijnlijk nooit ge hoord ais die plechtigheid niet in Vlaardingen zou plaatsvinden. Nu is hij even gaan kijken omdat kennissen in zijn nieuwe woon plaats hem erop hadden gewezen. Jiang Ne Liang, 32 inmiddels, heeft in korte tijd bekendheid verworven in deze omgeving als kunstenaar. De aquarellen, die hy maakte van karakteristieke plek jes van Vlaardingen en Schiedam, trokken de aandacht. Eén ervan, een gezicht op het terras van café De Molm in de Smalle Haven straat, maakt deel uit van de Atlas van Vlaardingen, die vorig jaar bij gelegenheid van het honderdjarig jubileum van het Stadsarchief in de verkoop is gebracht. Onlangs werd Liang na uitvoerige ballotage zelfs toegelaten als lid van Pulchri, de Haagse kunst kring. Collega's roemen zijn vaar digheden. Zijn omgang met kleur, licht en schaduw is fascine rend. Ook in olieverf levert hij staaltjes van vakmanschap af, waaronder recente portretten in de stijl van de oude Hollandse meesters. Hij is blij met de moge lijkheden, die hy in Nederland heeft om zich als kunstschilder te ontplooien. Fabriek „In China is dat niet mogelijk. Daar kan je niet leven van het kunstenaarschap. Na het voltooi en van mijn studie aan de afde ling Beeldende Kunst van de uni versiteit in myn geboortestad Gu ang Zhou, ben ik gaan werken bij een fabriek. Ik was daar grafisch Jiang Ne Uang zittend opzijn atelier zolder bij zijn schilderij'De Wolk', dat het gevoel van een vluchte ling weer geeft. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra ontwerper voor publicatie- en ver pakkingsmateriaal. Tot ik moest vluchten." Zijn komst naar ons land was toe vallig. Hij wist er ook weinig van. Op de hier als academie aange duide universiteit voor de beel dende kunst in de kustprovincie Guangdong heeft hij meer over Van Gogh gehoord dan over de oude meesters van de Hollandse school. Zijn vlucht naar Neder land had alles te maken met zijn beperkte financiële middelen. „Ik raakte in contact met een or ganisatie die de mogelijkheid bood om met behulp van valse pa pieren naar Europa of Amerika te vertrekken. Via, via kwamen twee vrienden en ik hierachter. Je bent voortdurend op je hoede en weet dat je snel weg moet omdat ze je zo kunnen oppakken. Een vlucht naar Nederland was het goed koopste en omdat we weinig geld hadden, hebben we ons daarvoor aangemeld. Het is een kwestie van vertrouwen en het is gelukt. „Drie maanden hebben we ge daan over de reis. Op Schiphol zijn we opgevangen. Daarna zaten we drie maanden in Katwijk, ver volgens in het asielzoekerscen trum Echt en negen maanden la ter kregen we met z'n drieen als vluchtelingen een gezamenlijke flat toegewezen in Vlaardingen. In december 1994 kreeg ik een verblijfsvergunning." Sinds kort heeft Jiang Ne Liang een atelierzolderwoning aan de Zuidbuurtseweg, waar hij nu on gestoord kan werken en zelfs eens in de week teken- en schilderles geeft. Pijn Hij heeft moeite om te praten over zijn familie, vrienden en vriendin, die hij in China heeft moeten ach terlaten. Met zijn vader, onder- houdstimmerman in een fabriek en volgens Liang vaardig in hout bewerking, gaat het nu goed, weet hij. Zijn moeder is vorig jaar over leden. Hij kon er niet heen en dat doet hem pijn. „Ik weet niet wat er gebeurt als ik naar huis ga. Het is momenteel in onze stad economisch redelijk en politiek rustig, maar zoals in het gehele land is de controle enorm streng. Ze weten alles van je. De meeste mensen in China weten ook niet wat er in het buitenland gebeurt. Nu durf ik niet, maar ik hoop nog wel een keer terug te kunnen. „In 1989 heb 'k alleen maar mee gedaan aan een demonstratie. Ik voelde me verplicht er heen te gaan, als zovelen. Om steun te ge ven aan de demonstrerende colle ga-studenten, die op het Plein van de Hemelse Vrede zaten." De eerste jaren van zijn verblijf in Nederland heeft Liang zich uitge leefd op de stadsgezichten, die hij hier zag. „Dat ziet je niet in China. Ik vind het zo mooi." De laatste jaren, waarin er zeker heid kwam over zijn verblijfsmo- gelijkheid in ons land, maakt hij meer schilderijen die gevoelens weergeven. Zoals 'De Wolk', waar op het vluchtelingenbestaan wordt weergegeven door een zwe vende vrouw, die echter met een volle voet en een teen op de grond toch nog houvast heeft gevonden. Vlaardingen Tijdens werkzaam heden in een pand aan het Veer plein in Vlaardingen is gisteren een bouwvakker aan beide enkels gewond geraakt. De man viel door een gat in de vloer op een zo'n vier meter lager gelegen verdieping. Een takelwagen van de brand weer moest er aan te pas komen om de man uit zijn benarde posi tie te bevrijden. „Ik was aan het werk toen ik plotseling een hek hoorde vallen," vertelt sloper Rein, die ook in het pand aanwe zig was. „Voorde zekerheid ben ik even gaan kyken en zag toen die jongen liggen. Hij was gewoon aanspreekbaar en had geen zicht bare verwondingen. Hij zal in wendig wel het één en ander heb ben." Ambulancepersoneel kon vanwege het kleine gat in de vloer weinig uitrichten met de brancard en dus werd de brandweer inge schakeld. In een plastic kuip he- sen de spuitgasten het slachtoffer naar boven. „Hij heeft wel geluk gehad," vertelt sloper Rein. „Kort voordat hij viel, had ik al het puin op de vloer weggehaald. Als hij daarop was gevallen had het leed met te overzien geweest." Vlaardingen Vorige maand kon digde Evert van Benthem zijn af scheid als wedstrijdschaatser aan, maar blijkbaar was dat geen re den om ook z'n schnabbels op te zeggen. Gistermiddag opende de tweevoudig Elfstedentocht-win naar de VSB-ijsbaan op het Veer plein in Vlaardingen. Samen met clown Vedo knipte hij een lint door en reed breedlachend een rondje op de bescheiden ysbaan. Enkele piepjonge schaatstertjes, die al enige tijd stonden te trappe len van ongeduld, werden direct daarna door Van Benthem op de in Oudhollandse stijl ingerichte baan getrokken. En daarmee was het driedaagse festijn geopend. De enorme gekoelde tent is op het Veerplein geplaatst ter gelegen heid van de opening van de nieu we VSB bank, op de hoek van de Korte Hoogstraat en het Veer plein. Vlaardingen volgt daarmee Schiedam, waar de tent vorige maand ook drie dagen was neer gezet vanwege de opening van een nieuw filiaal op de Broersvest Afgaande op de belangstelling bij de opening van de Vlaardingse ijsbaan, belooft dit feest meer pu bliek te trekken. I Het lijkt wei of de Vlaardingse be- volking de schade wil inhalen van een mislukt gemeentelijk initia tief. Ondanks de strenge vorst slaagde de gemeente er eind ja nuari niet in een ysbaan op het Veerplein te maken. Maar waar de gemeente faalde, slaagt de VSB. Nu de kans op natuurijs volledig is verkeken, grijpen velen de kans om nog één keer de ijzers on der te binden. Na de opening kregen de kinde ren gratis chocolademelk en bal lonnen en sommigen werden ge schminkt door clown Vedo. 's Avonds volgde een demonstratie ICE Carving op de terrassen en het Vlaardmgs Musical Gezel schap trad op met typische Vlaar dingse liedjes. Vandaag en morgen kan er volop worden geschaatst op de overdek te ijsbaan. Met draaiorgelmuziek en kramen waar ouderwets snoep goed gekocht kan worden, is een oer-Hollandse sfeer gecreeerd. Vanavond is de ijsbaan tot negen uur open. Op het programma staan onder meer een goochel- show, een wedstrijd verkleed schaatsen en demonstraties kunstschaatsen en ijsdansen. Rond vijf uur verschijnen er hoogstwaarschijnlijk dranghek ken rondom de baan. Dan treden Linda, Roos en Jessica op, de drie actrices uit Goede Tijden Slechte Tijden die momenteel een enor me hit hebben met het nummer Ademnood. De ijsbaan is zondag vanaf twee uur weer open. De clowns zijn ook deze middag aanwezig, om de kin deren te schminken en een goo- chelact te verzorgen. Om vier uur start de wedstrijd zweren voor kinderen en volwassenen, een uur later gevolgd door een de monstratie ijshockey. Om zes uur wordt het VSB IJsfeest officieel beëindigd. Vlaardingen De brandweer moest er gisterochtend aan te pas komen om op het bouwterrein Hoogstad in Vlaardingen een in de brand gevlogen graafmachine te blussen. De brand ontstond vermoedelijk doordat er lekkende olie op warme delen van de motor terecht kwam. De olie Vatte vlam en binnen korte tijd brandde de graafmachine uit. De bestuurder wist de machine op tijd te verla ten. Onmiddellijk na de brand werd de weggelekte dieselolie door de brandweer opgeruimd. Onderzoek moet uitwijzen wat de preciese oorzaak is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1