13 D66: 'Met meevallers OZB compenseren' Ook in Schiedam-Oost rukt de hoogbouw op Breed verzet tegen afslanking van bibliotheek Rotterdams Dagblad BVSZ wil enquête over rivierzone CDA kiest een nieuwe voorzitter Coalitie in Vlaardingen kritisch over bezuinigingsvoorstellen Mannen stelen flessen Wodka bij overladen Overlast: installatie weggehaald Controle op snelheid Vrede in de kerk met moslims, joden, hindoes en christenen Geen straf voor overvaller na fout OM koS^ndijk^^T DORPSSTRAAT 174 - BARENDHECHT TEL. UI 80-6111 DU •b-ri-'." m m I Woensdag 20 maart 1996 Dinsdag 19 maart 1996 -• Waterweg Schiedam De plannen voor wo ningbouw rond de Wilbelminaha- ven, op het Gusto-terrein en langs de Buitenhavemveg un Schiedam roepen zoveel vragen op bij de le den van Bewoners Vereniging Schiedam-Zuid (BVSZ). dat voor lopig is afgezien van een stand puntbepaling in deze kwestie. De ongeveer 45 aanwezigen tij dens de gisteren gehouden leden vergadering gaven aan eerst meer informatie te willen hebben over de consequenties van bestem mingswijzigingen in het project Herstructurering rivierzone Schicdam/Vlaardingen. Dit pro ject bevat ingrijpende gevolgen voor met name de bedrijfsterrei nen in en rond Zuid. De leden willen niet nu al een standpunt bepalen over deze plannen, maar eerst een enquête door de wij k verspreiden. Zo baart onder meer het ontbreken van meer groenvoorzieningen de be woners zorgen. De uitslag is bepa lend voor de positie, die de BVSZ straks inneemt in het overleg over de gevolgen van het project. Vlaardingen P. J. van der Zwan is de nieuwe voorzitter van het CDA in Vlaardingen. De ledenver gadering heeft hem gisteravond met grote meerderheid verkozen boven de tweede kandidaat, ex- wethouder C. Bot. Van der Zwan (32) volgt J. San ders op, die zijn functie in ver band met verhuizing neer moest leggen. Van der Zwan is de vijfde voorzitter van het CDA in Vlaar dingen in vijfjaar. Van der Zwan was al interim-voorzitter. Door Jan Rozendaal Vlaardingen De aan het licht gekomen meevallers voor de gemeente Vlaardin gen moeten worden gebruikt om de onroerende-zakenbe- lasting (OZB) minder te ver hogen. Dat zegt E. A. Mole naar, plaatsvervangend-frac- tievoorzitter van D66, in een reactie op de vrijdag gepre senteerde bezuinigingsvoor stellen aan de gemeenteraad. Molenaar doelt daarbij onder meer op de negen ton die het col lege vanaf volgend jaar denkt te kunnen besparen op het inkoop- beleid. Daarmee was geen reke ning gehouden. Maar nu blijkt dat als de inkoop beter op elkaar wordt afgestemd, strakker wordt geregeld en gebruik wordt ge maakt van de grootschaligheid van de hele gemeente, er bijna een miljoen kan worden verdiend. B en w willen de meevaller ge bruiken om bezuinigingen die niet worden gehaald af te dekken. Zo stelt het college onder meer voor om niet een miljoen gulden op de bibliotheek te bezuinigen, maar 'slechts' zeven ton. Dat is volgens b en w de enige manier om (afgeslankte) filialen in de Westwïjk, Holy en Babberspolder te behouden. Meer bezuinigen op de bibliotheek is volgens het col lege 'maatschappelijk niet haal baar'. Behalve dat Molenaar zich af vraagt of dat laatste wel zo is, vindt hij het belangrijker dat de afspraak die vorig jaar in de ge meenteraad is gemaakt overeind blijft. Molenaar verwijst naar een amendement dat unaniem door de coalitiepartners WD, PvdA, CDA en D66 is aangenomen. Daarin staat dat structurele mee vallers moeten worden aange wend voor verlaging van de OZB. „Vlaardingen zit nu met het OZB- tarïef ongeveer gelijk aan Rotter dam en Schiedam. Als we ook de komende twee jaar er tien procent (acht procent plus de prijscom pensatie, red.) op doen, dan gaan we ver boven onze buurgemeen ten uit. Dat heeft ook een enorme impact op de werkgelegenheid, want bedrijven kijken natuurlijk naar het OZB-tarief dat ze moeten betalen. Dit kan een hoop banen kosten. Daarom hebben wij des tijds ook die motie ondertekend. Bovendien, werkgelegenheid is een speerpunt van dit college," al dus Molenaar, die heeft uitgere kend dat de negen ton die b en w vanaf volgend jaar op de inkopen denkt te kunnen besparen, ge noeg is om de extra acht procent OZB-verhoging uit te bekostigen. Kritisch Ook het CDA heeft kritisch gerea geerd op de voorstellen voor de bi bliotheek. Maar de christen-de mocraten vinden juist dat de be zuinigingen te ver gaan. Fractie voorzitter K. W. van Netten hield gisteravond de CDA-ledenverga- dering voor dat dit 'wel wat min der zou moeten'. Hij vindt dat er in de wjjken volwaardige biblio theek-filialen moeten blijven. Fi lialen waar alleen jongeren en ou deren terecht kunnen, voldoen volgens hem niet. Hij kreeg daar voor steun van onder meer het CDA Vrouwenberaéd. Het CDA vindt dat ook de gmep tussen oud en jong ('De mensen die het groot ste deel van da abonnementsgel den betalen')n de wijken terecht moet kunnen roor het lenen van een boek. WD en PvdA kunnen zich op voorhand wel virden in de biblio theek-paragraaf van de bezuini gingsvoorstellen. De kritiek van WD-fractieleider A.T. G.M. de Lange richt zich op de 'slechte on derbouwing van de ingevulde be zuinigingen. „Hoe het precies ge realiseerd moet worden blijft ach terwege. Dat is het grote risico en daarom zullen wij de voortgang heel kritisch blijven volgen." A- Attema (PvdA) spreekt van 'een triest verhaal'. „Ik zou weieens mee willen maken dat we extra geld hadden," aldus de fractie voorzitter. „Maar mijn eerste in druk is dat het er degelijk uitziet en dat we de achttien miljoen ha len." Over de ingrijpende kortin gen op de subsidies - 'het moei lijkste hoofdstuk'- wil Attema zich nog beraden met haar fractie voordat ze daarmee instemt. Zie ook pagina 15, Zwenkende hijskranen vormen in Schiedam-Oost het bewijs dat er hard wordt ge bouwd in de stad. In de verte zijn de hoge machines zicht baar die zijn ingezet voor de bouw van het Stadserf. Op de voorgrond vormt zo'n hijs kraan het onmisbare hulp stuk bij de bouw van een au- derencomplex aan de Marco nistraat. De woningen worden in het laatste kwartaal van dit jaar opgeleverd. De hoogte van het gebouw zorgt voor controverse in de wijk. Er zijn wijkbewoners die vinden dat een dergelijke ko los niet past bij de schaal van Oost, dat wordt gedomineerd door laagbouw. Er zijn ook supporters. Die wijzen op het gegeven dat de zeventig nieuwbouwwoningen voor ou deren meer dan welkom zijn in de vergrijsde wijk. in de nieuwbouw komen 61 driekamerwoningen. De res terende negen appartemen ten zijn groter. De huur is van af 770 gulden per maand ex clusief. Volgens een woord voerder van Woningstichting Noordvest komen ondanks de stevige prijs ook minder draagkrachtigen voor de wo ningen in aanmerking. Die krijgen huursubsidie en even tueel ook voor een extra bij drage middels de fiatterings regeling. Er wordt verzorging geboden op het niveau van een verzor gingstehuis. Daarom worden alle woningen waarschijnlijk verdeeld door de indicatie commissie. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen—Personeel, leden en andere gebruikers van de ge meentelijke bibliotheek hebben gisteren hun onvrede over de plannen tot sluiting van biblio theek-filialen geuit. Bij elkaar zijn er bijna tienduizend handte keningen tegen de bezuinigings plannen aan wethouder K van der Windt overhandigd. In het spreekhalfuur van de Cul turele Raad, waarvan de burgerle den meldden onvoldoende inge licht te zijn, las een personeels- vertegenwoordiger een brief voor die ook aan alle gemeenteraadsle den is gezonden. Het personeel spreekt daarin zijn grote veront- cyg^£j?lannerY tot af slanking van-de-filialen in West- wijk, De Loper'en'Babberspolder. Het past 'niet In d'eïijn van het ge meentelijke beleid Van stadsver nieuwing, integratie van allochto nen en wegwerken van taalach terstanden, Verder werd gewezen op de maximum capaciteit van de centrale vestiging in de Waal straat van 420.000 uitleningen en dus 9.000 leden. Gebruikers van de verschillende filialen overhan digden lijsten met handtekenin- gen. Aan de Van Hogendorplaan hadden 936 volwassen en 807 jeugdige lezers hun handteke ning geplaatst onder de opmer king, dat zij 'als trouwe lezers van de beste bibliotheek van Vlaardin gen' tegen sluiting zijn. Hun ver tegenwoordiger uit Ambacht voegde hieraan toe dat ook het VlaardingenBij het overladen van goederen op het terrein van een bedrijf aan de Koningin Wil- helminahaven in Vlaardingen probeerden drie werknemers gis teren goederen te stelen. Zij wer den op heterdaad betrapt tijdens het achteroverdrukken van 24 flessen Wodka. Tegen de mannen is proces-ver baal opgemaakt. VlaardingenEen 26-jarige bewo ner van een portiekwoning aan de Spoorsingel in Vlaardingen maakte het gisteren zo bont dat de politie zijn geluidsinstallatie in beslag nam, Omwoners hadden al meerdere malen geklaagd over de herrie die de man maakte. Schiedam Op de Westfranke- landsedijk in Schiedam is gister middag tussen twee en vier uur een snelheidscontrole gehouden, waarbij 82 automobilisten zijn be keurd. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 93 kilometer per uur, terwijl maximaal 50 kilome ter is toegestaan. Door Carel van der Velden Schiedam Als het geloof een eenvoudige zaak was, zouden de jood J. Boas en de moslim S. Ab- dus Sattar vermoedelijk snel vre de kunnen stichten in het door godsdiensttwisten gespleten Mid den-Oosten. Puttend uit de eigen religieuze bron kunnen ze beiden goed uit de voeten met begrippen als rechtvaardigheid, barmhartig heid en gelijkwaardigheid. Met B. Ramdas (hindoe) en ds. A. van der KLaauw (christen) als to lerante onderhandelingspartners erbij zou het creëren van wereld vrede zowaar tot de mogelijkhe den behoren. Het betreft vier vrij zinnige geesten, die het eigen ge loof ter discussie stellen en de mo rele uitgangspunten durven spie- geien aan een ander godsbeeld. Hun vredige wereld blijft echter vooralsnog beperkt tot de vier muren van de Nederlandse Pro testantenbond (NPB) aan de Westvest in Schiedam. De aan hangers van deze vier wereld godsdiensten beseften gister avond tijdens een forumdiscussie terdege dat zij op dit vlak geen il lusies hoeven te koesteren. De wereld wordt niet bestuurd door godsdienstige zielzorgers, maar door politici bij wie een aan de oerbronnen ontleend moreel be sef vaak ver te zoeken is. Bij hen is godsdienst in de eerste plaats een machtsinstrument. Geloof De toestand van vrede in de kerk was gisteravond zeker niet dode lijk voor de discussie op de slot- avond van de door de NPB geor ganiseerde lezingencyclus 'Gelo- ven ontmoeten elkaar'. Het ging om de antwoorden op de vragen, die heden ten dage aan mensen worden gesteld. De sprekers kwa men weliswaar vaak op hetzelfde uit, maar volgens een afwijkende redenering. In hoeverre zijn de verschillende antwoorden die mensen geven te rug te voeren op hun geloof? Het is volgens de Schiedamse domi nee D. Koster geen eenvoudig thema. „Zelfs mensen die hun he le leven al naast elkaar in dezelfde kerkbank zitten, kunnen ver schillende antwoorden geven." Als contrast gaven aanhangers van verschillende geloven juist weer dezelfde antwoorden. Mos lim-publiciste S. Abdus Sattar: Keuzes maken „Wij zijn niet de schepper, maar we staan er ook niet los van. Het is onze verantwoordelijkheid keu zes te maken. We mogen door mensen op het effect worden be oordeeld. Maar over de intenties van mensen mag alleen God zich uitspreken." J. Boas, lid van de vrijzinnige libe rale gemeente: „Uw woorden zijn treffend. Bij de bouw -. onze nieuwe synagoge in Rotterdam zijn er hoogoplaaiende conflicten geweest. Maar het is het resultaat dat telt. Als mens mogen wij geen oordeel vellen over de intenties." Over homofilie was hindoe-pries ter B. Ramdas duidelijk. Zou deze seksuele variant op te wijde schaal worden toegepast, dan zou zijn concept van de oneindige cy clus van sterven en wedergeboor te in gevaar komen. Dat is extra sneu omdat de hindoes geen he mel kennen. De menselijke ver heffing vindt op aarde plaats. Daarom is hij tegen. „Op aarde is er niets zo mooi als het seksuele leven. God heeft de mens gescha pen om de wereld te bevolken." Veel orthodoxe joden, christenen en moslims keren zich eveneens tegen het praktiseren van de lief de voor het eigen geslacht. De drie geloven kennen echter ook stromingen die geen moreel pro bleem hebben. En juist de verte genwoordigers van die vrijzinnige stromingen waren in Schiedam verenigd. .Alleen als ik een aardige vrouw ontmoet, vind ik het jammer dat ze lesbisch is," grapte de Schiedamse dominee Van der Klaauw. „Helaas moeten homo's zich nog altijd voor hun gedrag rechtvaardigen. Het wachten is op de dag dat hetero's als ik in de minderheid zijn en wij ons moe ten rechtvaardigen." Gelukkig voor de discussie waren de gesprekspartners het oneens over de rol van het geloof in de moderne samenleving. Schiedammer Van der Klaauw verweerde zich tegen de stelling dat het christendom uniek is in het verbannen van het geloof uit het dagelijks ieven. De dominee: „Ik beweer het omgekeerde. Een begrip als vrijheid is geen wereld lijk principe. In de geest draait het om de gewetensleer, de vrij- 1 heid." Door Menno Haddeman Rotterda m/VI aa rd i nge n Het Openbaar Ministerie heeft in de zaak tegen de 40-jarige Vlaardïn- ger die vorig jaar supermarkt Hoogvliet in Vlaardingen over viel, flink zitten suffen. Door een vormfout van het OM kon de rechtbank-president gisteren niets anders doen dan de ver dachte, die de overval bij de poli tie al had bekend, onmiddellijk in vrijheid stellen. In de dagvaarding van de dader had het OM geschreven dat de man de overval had gepleegd op 23 november. De overval vond echter plaats op zaterdagmiddag 23 december. „Ik eis daarom dat mijn cliënt onmiddellijk in vrij heid wordt gesteld," zei advocaat mr. E.R, Weening tijdens de rechtszitting. Rechtbank-president mr. F.J.W. M. van Dooren moest het ver zoek van de raadsman inwilli gen. De verdachte blijft overi gens wel in bewaring omdat hij nog een straf van vier weken voor een eerder gepleegd delict moet uitzitten. De overvaller werd vorig jaar door werknemers overmeesterd nadat hij 975 gulden uit de kassa van de supermarkt had gestolen. Om zijn overval kracht bij te zet ten, had de man een fles ammo niak meegenomen. Toen de werknemers de man probeerden tegen te houden, wierp de aan drugs verslaafde Vlaardinger de vloeistof in de richting van zijn belagers. Een aantal van de slachtoffers liep daarbij kleine brandwondjes aan gezicht en armen op. De be- drijfsleïder wist de man op straat te overmeesteren en hem vast te houden tot de politie arriveerde. De Vlaardinger voerde de over val uit om aan geld voor drugs te komen. Hij was al jarenlang ver slaafd aan heroïne en drank. Het leven van-de man kenmerkt zich, volgens de psychiater die hem onderzocht, door tegenslagen. Zo werd hij jaren geleden ontsla? gen omdat hij zijn baas had ge slagen. Daarna raakte de man aan de drugs en ging het bergaf waarts met hem. Zes jaar geleden pleegde de Vlaardinger een overval op een geldloper. Hij was inmiddels van de drugs afgekickt maar raakte weer verslaafd toen hij vijftien maanden in een gevangenis in Doetinehem moest doorbrengen. De grootste tegenslag in zijn le ven was de dood van zijn broer. Deze overleed na een brand in een politiecel in Den Haag. De man was door de Haagse politie aangehouden nadat hij. had ge probeerd in te breken. De Vlaar dinger had zfjn broer geholpen bij de inbraak door hem een lo per te geven. De man voelt zich, volgens de psychiater, verant woordelijk voor de dood van zijn broer wat voor hem het ieven niet makkelijk maakt. De Vlaardinger probeerde zich daarna enkele keren van het le ven te beroven. Ook deed tój ver schillende pogingen af te kicken, maar telkens zonder resultaat. Volgens de psychiater was de enige goede straf een TBS-be- handeling. Officier van justitie mr. F. D. van Heyningen wilde de man echter zwaar straffen en eiste twee jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf. Zover kwam het uiteindelijk niet. „Het enige wat nu nog kan ge beuren, is dat de rechtbank de strafzaak niet ontvankelijk ver klaart," zegt advocaat Weening na afloop van de zitting. „Er zijn door het OM namelijk ook fouten gemaakt in de procedure. De of ficier heeft de rechter-commissa- ris te laat laten weten dat het ge rechtelijk vooronderzoek was af gerond en heeft te snel een dag vaarding vervaardigd. De dag vaarding van de verdachte, die pas kan worden gemaakt na ken nisgeving van stopzetting van dat vooronderzoek, is dus eigen lijk niet geldig." De rechtbank kan, volgens de advocaat, nog besluiten de hele procedure over te doen. „Wan neer ze dat van plan zijn, moeten ze dat binnen vier weken mei den. Ik verwacht echter niet dat ze dat doen." aangepaste voorstel voor af slanking niet van toepassing kan zijn op het filiaal in de zich uit breidende Babberspolder. Hij vroeg zich af hoe het gemeentebe stuur een splitsing dacht aan te brengen in het bibliotheekge bruik met maatregelen 'voor jon geren en ouderen'. „Worden som mige boeken dan verboden voor mensen boven een bepaalde leef tijd?" Namens de Westwijk-lezers werden 15QQ handtekeningen overhandigd. De vertegenwoordi ger uit Holy kwam met veruit het hoogste aantal. Daar waren in de bibliotheek in korte tijd 4,000 handtekeningen op de lijst gezet. „De bibliotheek aan De Loper klinkt als een klok, die kan niet weg uit deze wijk'. "Een lid van de Culturele Raad moet trots zijn als hij bijvoorbeeld op dinsdag daar langs loopt en ziet hoe druk het is op de voorleeslessen" Onmisbaar Een leerling en docent van het PEC benadrukten de onmisbaar heid van de bibliotheek voor het werk van het educatief centrum. „Het PEC is bedoeld voor de ba siseducatie. Minister Van Keme- nade had het in de jaren zeventig over het mondig maken. In alle gevallen gaat het bij ons om de zelfredzaamheid van mensen en daar bij is een openbare biblio theek onmisbaar. Nu schrappen in de wijken betekent straks verr dere verliezen in de stadsbieb." Een docent van het in scholenge meenschap Aquamarijn opgeno men vroegere Groen van Prinste- rer, in wiens gebouw de bieb in de Babberspolder is gevestigd, ver telde dat alle 1100 leerlingen van zijn school verplicht lid van de bieb zyn. „Ze maken allemaal ge bruik van deze voorziening, waar we ook onder de lessen met klas sen terecht kunnen. Al dertig jaar is dat zo en de samenwerking is prima en dat willen graag zo hou den." De burgerleden van de Culturele Raad zijn tegen afslanking, de raadsleden van de collegepartijen hebben zich met de voorstellen van b en w verzoend en de opposi tie (waarvan het CDA gisteren niet was vertegenwoordigd) ver klaarde zich tegen. Een actie van Groenlinks tegen sluiting van biebfilialen had geleid tot toezen ding van 1600 protestkaaiten aan wethouder Van der Windt. De bibliotheekvoorziening, een centrale en vier filialen, waaraan Vlaardingen gewend is, mag vol gens de meerderheid van de Cul turele Raad niet verdwijnen. „Het gaat om een basisvoorziening op cultureel gebied en als er dan be zuinigd moet worden, sluit dan de Stadsgehoorzaal," betoogde het burgerlid, oud-topambtenaar M. Bot. „De bieb voldoet exact aan al le voorwaarden voor subsidiebe leid zoals dit college heeft vastge steld." Wethouder Van der Windt wees erop dat de bieb in Vlaardingen het grootste deel van het cultuur budget opslokt. „Natuurlijkhoudt Vlaardingen bibliotheekvoorzie ningen, maar het zal goedkoper moeten. Het gaat om maatrege len, die we in 1993 moeten treffen. We zijn nu nog in een proces waarin lezers en personeel mee denken hoe we de kosten kunnen verlagen." KONUNENDUK

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1