14 Legertje politie op been voor cupduel Leemhuis blijft bezorgd over bestuurscrisis mm 'Drugs-agressie in Spangen zal niet worden getolereerd' Jongeren klagen 4ö-plussers beetje aan: de toekomst is aan ons Rotterdamse politie laat ME-pelotons patrouilleren in binnenstad Nieuwe metroliften komen er snel aan Peper keurt demonstratie van antifascisten goed Visser pleit voor meer drugs-surveillance Oppie 'stiekem' weggetakeld a Val in hekwerk Rotterdams Dagblad Dinsdag 19 maart 1996 Rotterdam Bij de stations in het noordelijk deel van de noord-zuidlijn van de metro wordt momenteel druk gewerkt aan de bouw van liften. De werkzaam heden hebben de afgelopen maanden enige vertra ging opgelopen. maar nu gaat het snel. De liften bij het Centraal Station moeten in oktober al in gebruik worden genomen. Bij het stadshuis aan de Coolsin- gel gebeurt dat in december en aan de Schiedamse- dijk zal metrostation Leuvehaven in april van het volgend jaar over Men beschikken. In de tweede helft van dit jaar beginnen ook de werk zaamheden op Zuid. Alle metrostations die daar geen liften hebben (Rijnhaven, Maashaven, Zuidplein, Slinge, Rhoon, Poortugaal, Hoogvliet en Zalmplaat) moeten aan het einde van het volgende jaar ook voor mindervaliden en anderen goed toegankelijk zijn. De vertraging in de bouw van de liften is niet alleen veroorzaakt door de aanhoudende vorst, maar ook doordat de betrokken aannemer tussentijds failliet is gegaan. Bovendien hadden bewoners en winkeliers aan de Schiedamsedijk en de Coolsingel problemen met het uitzicht dat ze door de bouw van de lifttorens kwijt dreigden te raken en met het versmallen van de trottoirs. Hel Hoogheemraadschap Midden-Delf land stelde daarbij voorwaarden aan de bouw van de liften aan de Schiedamsedijk omdat het hier een zee wering betreft. De RET, opdrachtgever voor de bouw van de liften, heeft alle problemen inmiddels kunnen oplossen. Het hele project omvat de bouw van 23 lif ten op elf metrostations. Daarmee is een bedrag ge- moeid van 29 miljoen gulden. De aanleg wordt gefi nancierd door Verkeer en Waterstaat en de gemeente Rotterdam- Bij het slaan van de eerste paal voor de liften in sep tember toonde minister A. Jorritsma zich blij met de bouw. „Openbaar vervoer wordt pas echt openbaar, in de zin van toegankelijk voor 20 veel mogelijk men sen, als ook zij die geen trap kunnen lopen er gebruik van kunnen maken," aldus de bewindsvrouw. RotterdamBurgemeester Peper heeft het Stedelijk Anti Fascistisch Overleg (SAFO) toestemming gege- -ven-óm -donderdag in Rotterdam te demonstreren. Het SAFO, een samenwerkingsverband van antifes- cistische groeperingen, mag donderdagavond alleen 1 in HÖftérdam-Noord demonstreren. De betoging in het kader van de Week tegen het Racisme was om streden omdat op hetzelfde tijdstip in de Kuip'de risi cowedstrijd Feyenoord-Borussia Mönchengladbach wordt gespeeld. Bovendien liep vorig jaar maart een demonstratie van het SAFO in Rotterdam-Zuid uit de hand. Leden van linkse Turkse en Koerdische groeperingen die in de demonstratie meeliepen, wekten de Woede op van meer nationalistisch gezinde Turken. De politie kon ternauwernood een gewelddadig treffen tussen de groepen voorkomen. Na afloop trok een groep van enkele honderden jonge Turken met Turkse vlaggen in een onaangekondigde tegendemonstratie door Rotterdam-Zuid. Eerder dit jaar verbood loco-burgemeester Simons een demonstratie van het SAFO. De anti-fascisten wilden op 3 februari betogen tegen de extreemrecht se partijen CD en CP'86, die voor die dag in Rotter dam een demonstratie hadden aangevraagd, Simons gaf geen toestemming voor beide demonstraties omdat hij vreesde voor gewelddadige confrontaties tussen rechts-extremisten en antifascisten. Toen de antifascisten toch folders uitdeelden in het centrum van .Rotterdam werden veertig van hen aangehou den. Ook werden elders in de stad 35 rechts-extre misten aangehouden. RotterdamDominee H, Visser is nooit zo'n aanhan ger van de drugsactie Victor geweest, zegt hij zelf. „Ik geloof daar niet zo in," luidt zijn mening, „ik voel méér voor betere controle, surveillance, het sneller de burger tegemoet komen als er wat voor de deur ge béurt. En niet meer, zoals vroeger, het bagatelliseren van de problemen, maar de situatietin goede banen leiden. Ze weten nu, na de hele Perron-Nulsituatie, hoe het niet moet." Regulieren is zijn motto, als antwoord op het repres sieve beleid. Iets wat nu ook voorzichting doorklinkt in de recente analyse van het drugsbeleid zoals dat sinds februari vorig jaar in Rotterdam van kracht is. Daarin geeft de gemeente aan de plaatselijke, goed bedoelende junk niet al te veel dwars te willen zitten én te willen onderzoeken of er in de stad meer ge bruikerspanden -plekken waar zonder overlast drugs kunnen worden gebruikt - moeten komen. Initiatief Een reactie op ontwikkelingen in de stad die door burgers en particulieren al zijn opgestart. Spangen kent reeds zijn gebruïkerspand -onder de hoede van actievoerster An Verdoold - en Visser zélf intro duceerde recent een 'eigen' dealpand, waar een vaste groep verslaafden zijn verdovende middelen koopt. Een initiatief dat voorzichtig wordt uitgebreid. „We gaan natuurlijk niet wachten tot het allemaal offici eel is besloten," zegt de dominee. Dat 'Victor' dweilen met de kraan open is, had Visser voorspeld. De overlast wordt door de stad heenge- pompt, liet hij meermalen weten, en de drugsscene hopeloos ontwrichi; Een stelling die ook door de bij het drugsbeleid betrokken partyen wordt onder schreven; junks worden wél opgepakt, maar het ont breekt (nog) aan voldoende mogelijkheden om hen onder te brengen op plekken waar ze geen overlast veroorzaken. Maar het gaat verder: door de sluiting van dealpanden wordt de druk op de oyergebleven panden groter, en dus de overlast. De GGD ziet toe name van - wat wordt genoemd - 'onveilig spuitge- drag', omdat dealers steeds minder toestaan dat er in de panden wordt gebruikt en junks op straat het risi co lopen door de politie te worden betrapt „De hulpverlening vindt het ook prettig als je een paar goeie plekken hebt waar je die junks kunt vin den," zegt Visser. „Jammer is dat die pandjes, zoals in Spangen, zo klein zijn. Voor hooguit acht a negen mensen. Toch is het uitstekend om zoveel mogelijk mensen in hun eigen wijk op te vangen. Je ziet dat een bepaalde groep toch de straat opgaat, nu het mooier weef wordt. Daar zullen ze dus wel weer ach teraan gaan rennen Hij heeft feitelijk drie noten op zijn zang: de opvang- projerten die door wethouder H. Meijerworden opge zet, wat 'onorthodoxe voorzieningen' - zoals dus ge- doogplekken elders in de stad - en wat de aanpak van de resterende overlast betreft is de politie verant woordelijk. En niet met Victor', maar tijdens de ge wone uitoefening van de politietaak. Oppie, het symbool .van de Opzoomeracties, is giste ren van de Hef getakeld. Voor enkele vrouwen die toekijken, maakt het niet veel uit, maar ze vinden het vooral sneuvoor hun kroost. „Dat is met Oppie is opgegroeid." Lia Bud- denbaum, lid van het Op- zoomerteam van het Noordereüand, hoorde pas enkele dagen geleden van het vertrek van Oppie. Als ze het eerder had geweten, had het allemaal mis schien anders gelopen. „Ik weet niet of ze Oppie zo makkelijk hadden kunnen weghalen, als hier vierhon derd kinderen hadden ge staan." De stichting Op- zoo m er Mee heeft opge roepen naar een nieuwe plek voor Oppie uit te kij ken. Foto Niels vee der Hoeven/ Rotterdam De politiekorpsen van Rotterdam en Amsterdam zetten tijdens de Europa:Cupwedstrijden van Feyenoord en Ajax rond de 400 mensen in voor de begeleiding van suppor ters. In Eindhoven beschouwt de politie de wedstrijd van PSV tegen Barcelona daarentegen nauwelijks als een risicowed strijd. Zij roept niet meer dan 80 agenten in dienst. Voor de wedstrijd Feyenoord-Bo russia Mönchengladbach worden donderdag vier pelotons van de mobiele eenheid (ME) gefor meerd. Ook zet de politie naar verwachting 100 tot 150 agenten met „platte pet" in. Dat heeft een woordvoerster gisteren gezegd. In Rotterdam heerst volgens de politie een bijna traditionele Ne- derland-Duitsland-sfeer. „Wij hebben uit het verleden geen slechte ervaringen met de suppor ters van Borussia. Desondanks nemen we voldoende maatrege len om confrontaties te voorko men." De politie is in de loop van de middag met twee pelotons ME zichtbaar in de binnenstad. Daar worden rond het middaguur de eerste Duitse supporters ver wacht. „Er zijn achtduizend kaart jes aan de fans van Borussia be schikbaar gesteld, waarvan onge veer de helft is verkocht." Zoals te doen gebruikelijk worden aange houden supporters via een snel recht-procedure voor de rechter gebracht. Bijkomstigheid voor de aanpak van de politie in Rotterdam vormt donderdag de demonstratie van het Stedelijk .Anti-Fascistisch Overleg (SAFO). Een Amsterdamse collega zei voor, tijdens of na Ajax-Dortmund geen moeilijkheden te verwach ten. „Wij nemen de standaard maatregelen," aldus K Wilting. Een deel van de 400 mensen draagt de platte pet, een deel ver schijnt in ME-uniform op straat. Een laatste contingent bestaat uit verkeerspolitie. Voor de wedstrijd van PSV be staat het grootste deel van het po litiewerk uit verkeersbegeleiding. „Wij hebben geen signalen uit de supportersgroep dat ze uit zijn op een confrontatie." Slechts vijf honderd kaartjes zijn in Spanje verkocht. Barcelona-aanhangers die op eigen houtje naar Eindho ven komen, kunnen een toe gangsbewijs kopen aan de kassa. Ze staan dan in de PSV-vakken tussen de Eindhovense fans, maar ook daar maakt de politie zich niet druk om. Rotterdam De Zuid-Hollandse commissaris van de koningin, J.M. Leemhuis-Stout, sluit niet uit dat zij komende week meer ge sprekken zal voeren over de situ atie waarin de Rotterdamse ge meentepolitiek verkeert. Van dat voornemen is zij niet teruggeko men na het Onderhoud van gister middag met de vijf fractieverte genwoordigers van PvdA, D66, CDA, WD en Groenlinks ir, de Rotterdamse gemeenteraad. Dat deelde haar woordvoerder gister avond mee. Hoewel PvdA-fractieleidster E. L. Kuijper meent dat de Rotterdam se delegatie de commissaris rede lijk heeft kunnen geruststellen, beraadt Leemhuis zich op aanvul lende gesprekken. „Zij maakt na melijk een strikt onderscheid tus sen de bestuurlijke kant en de po litieke kant van de zaak," aldus het hoofd voorlichting van de pro vincie Zuid-Holland, J. Distel- brink.. „In de coalitiébesprekin- gen van de vijf collegepartijen wil zij niet interveniëren. Zij treedt niet in de directe politiek. Maar als rijksorgaan heeft de commis saris van de koningin een verant woordelijkheid om zich te infor meren over de.bestuurlijke situ atie. En daarover is het nodige te doen. Het is inmiddels ook ver buiten Rotterdam doorgedrongen dat er problemen zijn aan de Cool- Volgens Distelbrink vindt de com missaris deze geluiden 'verontrustend'. Het gaat hiérbij onder meer om alarmerende sig nalen vanuit het bedrijfsleven en de buurgemeenten van Rotter dam. Burgemeester Peper zou zich gesterkt voelen door het ini tiatief van zijn superieur (de com missaris van de koningin staalho ven de burgemeesters). Commissaris Leemhuis ontbood de fractievoorzitters in de Zilve ren Toren in Den Haag, het tijde lijk onderkomen gedurende de nieuwbouw van het provincie huis. CDA-fractievoorzitter D.C. Dekker liet zich wegens vakantie vervangen door vice-voorzitter J. van der Tak. Volgens Kuijper (PvdA) heeft de delegatie „aange geven in hoeverre wij de bêeld- vorming over de Rotterdamse po litiek begrijpelijk vinden en in hoeverre wij die beeldvorming overdreven vinden". Leemhuis wilde uit eerste hand horen hoe het zit. De grillig verlo pen discussie over de rol van het CDA in de Rotterdamse coalitie is in Den Haag niet onopgemerkt gebleven. Dat zij de fractievoorzit ters heeft uitgenodigd in plaats van burgemeester en wethouders, duidt er op dat zij vooralsnog al leen de stand van zaken wil inven tariseren. Oplossing „Eerst consulteren en dan advise ren. Oplossingsgericht," aldus een jurist van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). „In het algemeen is het zo dat in zo'n situatie een traject wordt uit gezet om soepel tot een oplossing te komen. Alleen in zeer urgente bestuurlijke conflicten zal een commissaris willen ingrijpen. Dat kan zijn als een gemeenteraad geen wethouders weet aan te wij zen, of als een college om andere redenen in de problemen raakten er niet uitkomt, of als een ge meentebestuur zijn taken ver waarloost. In die gevallen kan de commissaris van de koningin in grijpen en een aantal concrete ta ken naar zich toe trekken. Maar dan moet het wel ernstig zijn. Het moet dan'gaan om taken die heel duidelijk in het gedrang komen. Anders zal de commissaris zo lang mogelijk trachten zachte dwang uit te oefenen." In de Rotterdamse situatie wil Leemhuis een beeld krijgen van de huidige bestuurskracht van de gemeente Rotterdam. Haar in valshoek is hierbij de problema tiek binnen de coalitie op de Cool singel, maar op de achtergrond speelt ook mee dat de relatie tus sen Rotterdam en omgeving zeer verstoord is geraakt en dat verte genwoordigers van ondernemers organisaties klagen over het ima go en de kwaliteit van het stads bestuur. Rotterdam Een 46-jarige man uit N.umansdorp is gistermorgen tijdens het ophangen van een re clamebord van een trap gevallen en terecht gekomen in een punt van een hekwerk. Hij is voor be handeling naar het Zuiderzieken- huis gebracht. Het ongeval ge beurde aan de Veerdam. Rotterdam De politie van bu reau Marconiplein zal hard optre den tegen dealers en drugsrun- ners die actievoerende bewoners van onder meer Spangen bedrei gen. „Dit zullen we nooit toe staan," zegt commissaris H. de Jong. „Zodra we dit constateren, gaan we meteen tot actie over." Bewoners van Rotterdam-West worden regelmatig in woord en gebaar bedreigd door drugshan delaren in de buurt. In één geval kondigde een dealer aan een brandbom bij een Spangenaar naar binnen te gooien. Afgelopen weekeinde nog mobili seerde een drugsrunner wat 'collega's' om zich te weer te stel len tegen leden van de kerngroep Spangen. „Er is inderdaad flink wat agressie," erkent De Jong. Aan beide zijden, voegt hij eraan toe. „Overigens zullen we net zo min tolereren dat de bewoners Franse auto's op z'n kop zetten, wat vorig weekeinde gebeurde. Actievoeren is prima, maar niet op die manier." Volgens bewoners van Spangen en Bospolder-Tussendijken is de overlast de laatste maanden weer toegenomen. Ze eisen van. onder anderen burgemeester Peper dat er voor 1 april maatregelen wor den genomen. Die zegt dat de mensen niet bang hoeven te zijn dat de aandacht verslapt. „De drugsactie Victor leeft als nooit te voren," luidt zijn mening. De bur gers klagen echter dat voor elk drugspand dat wordt gesloten een nieuw wordt geopend en dat de handel nu meer 'stiekem' te werk Situatie De Jong benadrukt dat op deze nieuwe situatie met evenveel in ventiviteit zal worden ingespeeld: „En dat is een probleem. Ook bij ons bestaat het gevoel dat als de druk afneemt, de problemen te-, rugkomen. Aan de andere kant werkt het heel motiverend als je ziet wat een forse verbetering er in korte tijd is opgetreden. Puur cijfermatig is er sprake van een grote ommezwaai, wat ik heel be moedigend vind. Het aantal drugspanden is verminderd en de criminaliteit gedaald." Hij bestrijdt dat de strijd tegen de drugsoverlast geen vruchten af werpt. In een evaluatie van de maatregelen, die in Rotterdam sinds februari vorig jaar tegen de ze problematiek zijn genomen, wordt echter vastgesteld dat de aanpak van het drugstoerisme nog 'dweilen met üe kraan open' is. Daarbij wreekt zich het gebrek aan cellen en opvang voor junks. Wel is de mening dat de politie met acties zoals Tictor' de proble men deze zomerde baas kan blij- ven. De Jong: „Want dat we er nog niet zyri, dat is ook heider," DoorCanis Zijlmans Rotterdam „Er moet gestart worden met fundamentele discus sies over de vragen of we allemaal moeten blijven vliegen, of we vlees moeten blijven eten en of we moeten bouwen, zoals we nu doen." Milieu-minister M. de Boer stelde dit gisteravond in de Hoge re Economische School (HES) in Rotterdam. „Na 2010," zei ze, „zullen we tot een wezenlijke verandering van onze manier van leven moeten ko men. Met technische vooruitgang, het duurder maken van energie en het beïnvloeden van de markt met economische prikkels, kom je een heel eind. Maar het moment dat de discussie over ingrijpende, veranderingen van normen en waarden zal gaan, komt steeds dichter bij. Wij leven nu op een lusteiland, maar dat geeft op een gegeven moment problemen." Juist omdat het vinden van 'maat schappelijk draagvlak' voor het verplicht stellen van vergaande müieubeschermende maatrege len moeilijk zal zijn, moet, vol gens De Boer, de discussie nu al beginnen. De minister: „Uitge zocht is dat als je. de accy ns op een liter benzine met twee gulden ver hoogt, je zorgt voor een reductie van het autogebruik met 60 pro cent. Maar er is geen draagvlak voor. De Nederlander is ver knocht aan zijn auto en leefpa troon." Toch verwacht de bewindvoerder dat maatregelen die ingrijpen in de persoonüjke levenssfeer in de toekomst via een democratische besluitvorming zijn te hemen. Als iedereen overtuigd is van de urgentie, ontstaat vanzelf het draagvlak. Daar geloof ik in." Samen met minister A. Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) was De Boer te gast op de ge zamenlijk door de PvdA-jongeren en HES georganiseerde bijeen komst 'Aan ons de toekomst' met als nog strijdlustiger ondertitel 'Jongeren klagen 40-plüssers aan'. Als podiumact was de 'oude jongere' Carry ingehuurd voor wat vuurwerk. Over de ministers club sprak 'het orakel van de Nieuwe Binnenweg': „Door dit paarse kabinet zijn de asieloekers zwartgemaakt, de werklozen staan voorgoed in het rood, de stu- dènten vechten zich bont en blauw en wij ergeren ons groen en geel. Wat een kleurrijk zooitje." Van aanklagen door de jongeren kwam het niet echt. Wel wilden zij van Melkert weten of ze na hun studie niet de dupe worden van de toenemende flexibilisering van de-arbeidsmarkt, terwijl de oude ren veilig in hun oude baantje blijven zitten. De minister ant woordde ontkennend. „Het over grote deel van de mensen zat hier heeft gestudeerd, zal via uitzend bureaus en tijdelijke baantjes werk vinden via vaste contrac ten," zei hy. Maar de minister verwacht niet dat over twintig jaar geen werkne mers meer in vaste dienst zijn. „Om innovatie, arbeidsmoraal, motivatie, continuïteit en erva ring vast te houden, zal er altijd en vaste kern van personeel nodig blijven. Een bedrijf kan het nooit alleen met flex-werkers redden," aldus Melkert, Hij brak een lans voor het rege ringsbeleid omtrent de flexibilise ring. „Enerzijds," verduidelijkte de minister, „is het erop gericht om het voor werkgevers makkelij ker te maken om een vaste werk nemer te ontslaan. Maar anderzijds wordt er ook druk onderhandeld met uitzend bureaus en werkgevers om de po sitie en sociale zekerheid van tij delijke beroepskrachten te verbe- teren. Het komt uiteindelijk neer op de juiste balans van flexibili teit en zekerheid. Flexibilisering van de arbeids markt is geen keuze van de rege ring, maar iets dat mondiaal aan de gang is. Als Nederland daar niet aan meedoet, prijzen we ons uit de markt," meent Melkert.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2