9 Schiedamse moskee niet voor weekeinde ontruimd De kneep zit 'm in dë curve Rotterdams Dagblad Onderzoek naar verpaupering in drie Maassluise wijken Ziekenhuizen in regio geheel op eigen benen «\E Rechter akkoord met vergunning Topsquash 'Verdubbeling bijdrage aan regio zet de samenwerking onder druk' Burgemeester Scheeres bereid om meer politie in te zetten Architecten moeten vaker rekening houden- met de opslag van afval Illegaal café - opgedoekt Agressie in verkeer Hardrijders op de bon Geennieuwe installatie nodig bij nieuwe McDonald's t: "SlElisabethshoeve", Gaddijk 43 tel, 0181 -641988, "Hazzebas", Voorstraat 54 tel. 0181-619066.1 gJLS Waterweg Donderdag 21 maart 1996 MaassluisDe afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van Sta te heeft alle bezwaren verworpen die zijn ingediend tegen de mi lieuvergunning van het squash- centrum Topsquash Maassluis bv aan de Burgemeester de Jongh- kade. Met deze uitspraak is de vergunning onherroepelijk ge worden. Omwonenden proce ieerden op 16 februari bij de Rea i van State te gen het gemeentebestuur van Maassluis dat aan de eigenaren J. Lueardie en A. Rijkers de milieu vergunning heeft afgegeven. En kele bewoners van de Burgemees ter de Jonghkade zyn zeer onte vreden over de vergunning Naar hun oordeel bieden de voorschrif ten onvoldoende garanties tegen overlast. Het gaat daarbij vooral om parkeerhmder en verkeers drukte die Topsquash zou aan- - v trekken. 'jVglgens het gemeentebestuur veroorzaakt het squash- en aero- oigSCentrum ongeveer veertig au- 'Jobfiwegingen per dag. Een groot b'caahtal bezoekers komt lopend of - per'fiets. De verkeersbewegingen wzyn gedurende vijf avonden ge- v-meten op de drukste tijden, aldus een gemeentewoordvoerder. Deze tijdstippen liggen rond 21.00 uur. Daarvoor zijn voldoende parkeer plaatsen op de Burgemeester de Jonghkade eh bij squashwedstrij- den kan er geparkeerd worden bij het pontveer, aldus het verweer van de gemeente. De afdeling bestuursrechtspraak onderschrijft het standpunt van de gemeente. De Adviseur beroe pen milieubeheer van de Raad van State heeft onderzocht dat het aantal verkeersbewegingen zelfs gesteld kan worden op twintig of dertig per avond Maar de bewoners vinden veertig autobewegingen nog aan de lage kant. Behalve over de verkeers drukte klaagt omwonende N. Ele- ma over foutparkeeiders voor zijn raam. De afdeling bestuursrecht spraak stelde dat foutparkeren in deze procedure met aan de orde is. Elema wildo toch zijn klachten kwijt omdat de politie in Maas sluis naar zijn zeggen nooit op 2!jn meldingen reageert. Vlaardingen De gemeenten in de Rijnmond moeten, ook nu de stadsprovincie is afgeblazen, blij ven samenwerken. Daarbij moet worden voortgebouwd op de iStructuur die de afgelopen jaren 'tot stand is gekomen. Dat pleidooi Jhdüüen b en w van Vlaardingen. Welmaken ze een voorbehoud bij de financiële gevolgen zoals het dagelijks bestuur van de Stadsre gio die heeft geformuleerd. Vol gens die berekening moet Vlaar dingen vanaf 1997 elk jaar 1,4 mil joen gulden bijdragen aan regio. Dat vinden b en w een beetje veel. „Wy zijn van mening dat een ver dubbeling van de gemeentelijke bijdragen van de deelnemende gemeenten op deze termijn een te grote schok inhoudt en de finan ciële mogelijkheden te boven gaan," wordt geschreven aan de gemeenteraad. Zo'n grote aanslag op de gemeentefmancien zet de bestuurlijke samenwerking vol gens b en w onder grote druk. Op zich kan het college zich wel vinden in het feit dat de bijdrage omhoog moet. Ook al omdat de verwachte efficiencywinst met het afblazen van de stadsprovin cie niet wordt gehaald. Vraagte kens stellen b en w bij de doorbe rekening van de kosten die de ge meente Rotterdam de afgelopen jaren heeft gemaakt voor de Stadsregio Het gaat om werk zaamheden van diverse gemeen telijke diensten voor bijna twintig miljoen gulden. Het aandeel dat Vlaardingen hieraan moet meebe talen bedraagt zes ton. B en whul- digen het standpunt dat ook Vlaardingen kosten heeft ge maakt en dat ook die dan moeten worden omgeslagen. „Maar," schrijven b en w, „om praktische redenen heeft het overigens onze voorkeur als de huidige situaüe in stand zou kunnen blyven." De gemeenteraad praat op 10 april over de voorzetting van de regio nale samenwerking in Rijnmond Een woordvoerder van de gemeente onderhandelt met demonstrerende Turken voor het stadskantoor in Schiedam. Foto Roei Dijkstra SchiedamDe moskee op de hoek van het Spinhuispad en de Vijgesteeg in Schiedam wordt niet voor komend weekeinde ontruimd. Dit werd gistermiddag duidelijk na een in alle haast geregeld gesprek tussen delegaties van de gemeente, de politie en het bestuur van de moskee. Vrijdagmiddag praten de partijen verder. Enkele tientallen -boze Turken blokkeerden gistermiddag de in gang van het stadskantoor in Schiedam uit woede over het be sluit van de gemeente om hun moskee te ontruimen. Met dezelf de tactiek hadden de Turken eer der op de dag een ontruiming van de moskee door de gemeente en de politie kunnen voorkomen. De moskee past volgens de gemeente niet in het bestemmingsplan en moet daarom verdwijnen. Terwijl de groep demonstranten, die bestond uit zowel mannen als vrouwen en kinderen, buiten liet weten wat ze van de ontruimings plannen vindt, werd binnen door de delegaties druk onderhandeld. Na ruim een uur wachten kreeg de aanvankelijk gemoedelijke sfeer een wat grimmigere karak ter. De Turken hadden te horen gekregen dat de delegaties vrij dag het gesprek zouden hervat ten. „Wij gaan hier niet weg totdat we zeker weten dat de moskee mag blijven," riep een jongere. De demonstranten bleven pal voor de ingang van het stadskantoor staan waardoor het voor bezoe kers en ambtenaren lastig was het pand te betreden. Door met de groep te onderhande len wist een woordvoerder van de gemeente te bereiken dat de de monstranten naar huis zouden gaan op voorwaarde dat de burge meester kwam toelichten wat er precies was besproken. Maar het wachten op Scheeres duurde som migen iets te lang. Dat groepje be gon de boel een beetje op te hit sen De politie had de situatie ech ter onder controle en wist de de monstranten te kalmeren. Even dreigde de situatie uit de hand te lopen toen P. J. G. San- derse, extreem-rechts raadslid, sialommend tussen de demon stranten het kantoor binnen wilde gaan. „Donderen jullie toch op, ik ben raadslid en dit is een illegale demonstratie," nep hq. Een.paar demonstranten werden zo boos door deze provocatie dat ze door medestanders en politie moesten worden tegengehouden. Verklaring Snel na dit incident kwamen de burgemeester en de voorzitter van de moskee naar buiten om een verklaring af te leggen. Een omroepinstallatie van de politie zorgde er voor dat beide heren zich boven het geroep van de de monstranten verstaanbaar kon den maken De mededeling van de burge meester en de voorzitter dat de gesprekken tussen beide partyen vrijdag worden voortgezet, viel met in goede aarde. „Weg met het klote bestuur." En: „Ga je eigen huis uit Scheeres," riepen de boze demonstranten De betogers voelden er niets voor te wachten tot vnjdag. Toch wis ten de organisatoren de demon stranten te bewegen voor het stadskantoor weg te gaan. „Vrij dag komen we terug maar dan met veel meer demonstranten." Volgens burgemeester Scheeres probeert de gemeente tijdens het gesprek morgen het bestuur van de moskee te bewegen het pand te verlaten. „De mensen moeten daar weg. Ze hebben tijd genoeg gehad iets anders te zoeken. We hopen dat ze dat inzien en het ge bouw vrijwillig verlaten. Wanneer ze dat niet doen, zyn we genood zaakt meer politie m te zetten." Scheeres verwacht dat het mos keebestuur het niet zal laten aan komen op een confrontatie met de politie. „Ik ben optimistisch van aard en denk dat het bestuur haar achterban kan overtuigen het ge bruik van het pand te beëindi gen" Maassluis Het college van b en w van Maassluis wil dat er een onderzoek komt naar de noodzakelij ke veranderingen op stedebouwkundig en volks- huisvestelijk gebied bij de aanpak van de Burge- meesterswijk, de Componistenbuurt en de Bloe- menbuurt. Ook de financiële consequenties van de ze aanpak voor met name het gemeentebestuur, moeten werden onderzocht. B en w hebben hiertoe besloten naar aanleiding van een motie van het CDA, die in november door de ge meenteraad unaniem werd aangenomen. Hierin werd gesproken over een dreigende verpaupering in de Burgemeesterswijk, de Componistenbuurt en de Bloemenbuurt. Om deze achteruitgang te voor komen, is volgens de raad een structurele aanpak nodig. Hiervoor zou binnen het budget voor sociale vernieuwing een fonds gevormd moeten worden, dat met name gericht is op de volkshuisvesting en woonomgeving. De raad stelde ook dat het college van b en w voor juni 1996met een plan moet komen, waarin staat op welke wijze de achteruitgang van de wijken kan worden tegengegaan en wat de kos ten daarvan zijn.' Het collegé stelt nu in een notitie dat de Wo ningstichting Maassluis al probeert met het zoge heten Elementumplan de leefbaarheid in de wijken te vergroten. Binnenkort start de eerste fase uit dit plan: de aanpak van de flats en de woonomgeving in Sluispolder-Oost. De andere wijken volgen daar na. De gemeente heeft in principe met dit plan inge stemd, maar wacht liéver met het innemen van een definitief standpuntzolang nog te weinig bekend is over de veranderingen op stedebouwkundig en volkshuisvestelijk gebied en de financiële conse quenties van dit plan. Hiervoor wil het stadsbestuur een onderzoek star ten, waarbij in het bijzonder de kosten en opbreng- sten voor de gemeente worden belicht. Omdat het" bureau Kuiper Compagnons goed ingevoerd is in" de Maassluise ruimtelijke ordening en reeds enige onderzoek voor de WSM heeftgedaanin dedrie wij ken, wil het college dit bureau de opdracht ver- strekken. De kosten van het onderzoek (naar schat- tmg 75.000 gulden) worden gehaald uit de middelen voor sociale vernieuwing. -f Schiedam Het Sehieland Zie kenhuis en het Holy Ziekenhuis worden met ingang van het vol gend jaar zelfstandig. De beide ziekenhuizen behoren tot de laat- sten in Nederland met een ge meentelijke status. Het ministerie van Welzijn en Volksgezondheid stelt zestien miljoen gulden beschikbaar. Dankzij dit geld kan de operatie kostenneutraal voor de zieken huizen en beide gemeenten verlo pen. In Schiedam is de verzelfstandi ging van het ziekenhuis inmid dels rond, terwijl in Vlaardingen de gesprekken nog gaande zijn, In Schiedam wordt het loslaten van de banden met het zieken huis gezien als een logisch gevolg van de ontwikkelingen in de ge zondheidssector. Het ministerie, de ziektekosten verzekeraars en de patientenbe- langenverenigingen hebben zich' in de praktijk ontwikkeld tot de belangrijkste gesprekspartners van de ziekenhuisdirectie. De ge meente bestuurde de laatste jaren slechts op zeergrote afstand. Alle belangrijke beslissingen werden in handen van de directie gelegd. Twee jaar geleden vroeg de Schiedamse raad al volledige ver zelfstandiging van het zieken huis. Dat gebeurde echter niet omdat het financieel onaantrek kelijk was. De overgang van het Sehieland Ziekenhuis naar de non-profitseetor heeft gevolgen voor de salarissen, De werkne mers gaan over naar de zieken- huis-CAO, die duurder is voor de werkgever, Deze meerkosten worden nu be taald door het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg Het rijk neemt de incidentele meer kosten voor haar rekening, waar door niets de verzelfstandiging nog in de weg staat Op dit mo ment is het personeel in dienst van de gemeenschappelijke rege ling, die in 1980 ontstond by de fu sie van het Gemeenteziekenhuis en het Noletziekenhuis. Fusie De verzelfstandiging van Sehie land en Holy loopt vooruit op de aanstaande fusie tussen de zie kenhuizen in Schiedam en Vlaar dingen. De samenbundeling van beide instellingen moet aan het begin van de volgende eeuw uit monden m de bouw van een nieuw ziekenhuis naast NS-sta- tion Schiedam-Nieuwland. Als gevolg van de verzelfstandi ging verliest de gemeente haar bestuurlijke invloed op het zie kenhuis. De raadscommissie heeft daarmee ingestemd, vanuit de wetenschap dat de invloed van het lokale bestuurde laatste jaren toch al is gemarginaliseerd. Aan bieders en verzekeraars ontmoe ten elkaar tegenwoordig mini maal op regionaal niveau. Voor de bemoeienis van de overheid geldt tegenwoordig hetzelfde, aldus di recteur Van Eijk van het Sehie land Ziekenhuis. Vlaardingen De Vlaardmgse Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw (VAC) wil dat architecten en woningbouw corporaties meer rekening houden met gescheiden afvalinzameling in en om de woning. Uit woongeriefonderzoeken blijkt dat momenteel veel bewoners ruimte te kort komen om afval tijdelijk op te slaan in de woning. Volgens de VAC moet het mogelijk zijn bij het ontwerpen van woningen een plaats voor tijdelijke opslag te creëren. Zelf doen ze daarvoor in het jaarverslag over 1995 enkele voorstellen. Te denken valt onde- meer aan een aparte ruimte in het keu kenblok, kastruimte inwoning of berging, ruimte voor rolcontainers en eompost- voorziening in deprivétuin. Bij gestapelde bouw zijn volgens de commissie collectie ve voorzieningen nodig, zoals blokcontai- ners op loopafstand. Voorzitster W. van Netten-Silvis: „De biokcontainers die nu in sommige wyken worden geplaatst, ver fraaien over het algemeen niet het straat beeld. Het verdient dan ook aanbeveling bij nieuwbouwprojecten om rekening te houden met 'ontworpen' en geïntegreerde plaatsen m de woning en woonomgeving." Ze vervolgt: „De termen ecologisch en duurzaam bouwen zijn kreten die regel matig worden gehoord. Daarmee is nog niet gezegd dat alles ineens beter wordt. Daarvoor is aandacht voor milieu in com binatie met bouwen en wonen noodzake lijk Een 'bewustwording in verantwoord gebruik van materialen moet tot vermin dering van afval leiden en dat is voor ie dereen een goede ontwikkeling." Vlaardingen De politie trof woensdagmiddag tijdens een rou tinecontrole in een pand aan de Dr. Wiarda Beckmansingel in Vlaardingen een illegaal café aan. Een ^7-jarige Vlaardinger had een partij drank ingekocht en schonk deze aan bezoekers. Ook had hij twee fruitautomaten neergezet. Dit uiteraard zonder enige ver gunning. De politie heeft 52 flessen sterke drank, 39 flessen wijn en vier va ten bier in beslag genomen. De 'caféhouder' kreeg een proces verbaal. Bowls. Het lijkt op jeu de boules, maar toch is er een groot verschil. Bij de uit Engeland overgewaaide sport die vooral bij ouderen zeer populair is, wordt gespeeld met ovale 'ballen'. En daarin zit 'm gelijk de moeilijkheid. Dat bewezen gisteren de deelnemers aan het provinciaal bowlstoernooi in de Schiedamse Groenoordhal. Op de speciale kunststofmatjes van vier bij dertig meter streden vierentwintig teams uit Zuid-Holland om de eer. „Bij bowls," aldus een kenner, „gooi je de bal niet, maar rol je 'm. Omdat de bal ovaal is, gaat 'ie eerst recht en maakt 'ie naarmate de snelheid af neemt een curve. Daarin zit 'm de kneep." Zo'n beetje de hele dag waren de ruim zeventig deelnemers in de weer, gadegeslagen door supporters die op de tribune de kansen voor hun ploeg berekenden. Winnaar werd uiteindelijk het team uit Ter Aar. Foto Roei DijKstra Maassluis Een 16-jarige brom fietser uit Maassluis botste gister avond op een geparkeerde auto omdat hij moest uitwijken voor een andere wagen. De bestuurder- van de auto zou de Maassluizer de weg hebben afgesneden waarop hy zijn middelvinger in de lucht stak. Dit maakte de bestuurder zo kwaad dat hy de bromfietser in het nauw dreef. De jongen liep geen letsel op. De automobilist die na het incident doorreed, zal nog worden gehoord. De politie kent zijn identiteit. Maassluis Bij snelheidscontro les op de Industrieweg, Laan 1940-1945 en de Merellaan in Maassluis zyn gisterochtend 53 hardrijders beboet. De snelheids- overtreders werden allen op de In dustrieweg betrapt. Daar passeer den tussen 10.30 en 14.30 uur 1500 voertuigen de radarpost. VlaardingenEr is geen nieu we verkeerslichtinstallatieno- dig om de masten (Re nodig zijn voor de in- en uitrit vari de geplande McDonald's aan te kunnen sluiten. Dat zegt een woordvoerder van Eneco naar aanleiding yanvra-" gen die Groenlinks m'Vlaar dingen gisteren heeft gesteld.,. De fractiehad geruchten opger vangen dat de installatie op de kruising Marathonweg/West- landseweg vol zou zyn. DatzoU- hebben betekend dat er een hele nieuwe installatie moest worden gebouwd, om daar de nieuwe verkeerslichtenbp'aan te kunnen sluiten. Met die naar schatting enkele tonnen kostende* investering, zou het gewin voor 'de gemeente Vlaar dingen van de grondverkoop aan de hamburgerketen wor den omgezet in een fors ver- Hes. Volgens Eneco is er wel even sprake' van geweest dat de nieuwe lichten niet meer zou den pössen. Maar metwatpas- sen en-meten moet het'toch - gaan, aldus de woordvoerder, die spreekt van een storm in een glas water,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1