13 Recherche schakelt buurt in bij oplossing van moord op man Rotterdams Dagblad Presentatie bouwplan Spinhuispad uitgesteld mkwW 'De zee is ons land' is weer een echt Vlaardings evenement Van racist tot kroegmaat Brief met foto verspreid in de Oostwijk Hoekse Brink krijgt centrumfunctie Rottende Willemsbrug doet Gorzenaren pijn E Ambulance rijdt tegen container Auto's vernield Dumpen afval Ruim miljoen voor sociale vernieuwing Waterweg Vrijdag 22 maart 1996 VIaardingen Een ambulance is gisteren met loeiende sirenes te gen een. op de Kethelweg staan de. blokeontainer gereden. De ambulance was op weg naar een reanimatie en kreeg op de Kethel weg geen voorrang van een vrachtwagen De bestuurder van de ziekenwagen moest vervol- gerns uitwijken en botste daarbij tegen de container. De verpleeg kundige liep hierbij een hoofd wond op. De politie heeft proces verbaal tegen de vrachtwagen chauffeur opgemaakt Vlaardingen Een tiental Vlaar- dmgse autobezitters is donder dagavond het slachtoffer gewor den van vernielingen aan hun au to's. De voortuigen waren gepar keerd op de parkeerplaats by het Kolpabad in Vlaardingen. Van de auto's waren de zijruiten ingesla gen. Uit één van de auto's is een radio gestolen Hoekvan HollandEen milieume- dewerker van de Dienstkrmg Nieuwe Waterweg zag donderdag ochtend afval in het water langs de Slachthuisweg drijven. De troep dreef tussen twee scheeps- bakken, De politie heeft voor het onderzoek foto's gemaakt. Maassluis De gemeente Maas sluis kan dit jaar ruim een miljoen gulden besteden aan activiteiten in het kader van de sociale ver nieuwing. Het ryk heeft dit be drag toegezegd Maassluis legt er zelf 50 000 gulden by Het door bet rijk beschikbaar ge stelde bedrag mag de gemeente naar eigen goeddunken besteden. Het wordt grotendeels besteed aan al lopende projecten als wijk beheer, opvang van neveninstro- mers, achterstandsbestryding in het onderwijs, de Jeugdwerkga- rantiewet en de Banenpool, Op Stap en fraudebestrijding. Daar naast wordt 17Ö.QQ0 gulden ge bruikt voor nieuw beleid. Schiedam—Uitgerekend op de dag van het anti-racisme, gis teren, krijgen een man met een donkere huidskleur en een a Moon ruzie in Schiedam. D' '2-jarige, donkere Schituainmer was op de Nieuwstraat per ongeluk met zijn fiets tegen de auto van de man gereden. De man stapt daarna uit en begint de Schiedammer de huid vol te schelden. TVat krijgen we nou?' denkt de fietser en begint terugte schel den. Dit opgewonde standje van beide heren wordt steeds heftiger en uiteindelijk wordt de ruzie beslecht met een flin ke knokpartij, waarbij de fiet ser het initiatief neemt. De politie moet tussen beiden komen en voert de vechtersba zen af naar het bureau. Daar doet de automobilist aangifte van mishandeling, omdat vol gens hem de fietserwasbegon nen met slaan. In de verhoorruïmte van het bureau ontstaat na een klein uur een vreemde situatie. De man in de auto - het slachtof fer - krijgt spijt van zijn aan gifte en biecht tegenover de agenten op dat het eigenlijk zijn schuld is dat de vechtpartij ontstond. Hij had namelijk ra cistische opmerkingen ge maakt tegenover de fietser. De verbaasde agenten bergen het proces-verbaal dan maar op en stellen voor de twee in het bureau met elkaar te laten praten. Dit wordt geregeld en wat er dan gebeurt schetst ie ders verbazing: de twee schud den elkaar de hand en beslui ten binnenkort een keer af te spreken om samen te gaan stappen. Schiedam De gemeente Schiedam heeft deze week op het laatste moment een presentatie van een bouwplan voor het Spin- huispad afgelast. De nieuwste schetsen van de Zweedse archi tect Ralph Erskine voor de bouw van 146 woningen zouden giste ren en woensdagavond in Zaal Beatrix gepresenteerd zijn. In Schiedam wordt verondersteld dat de bijeenkomsten zijn afge last als gevolg van de gerezen spanning rond de moskee aan de rand van het bouwterrein. De moskee tussen de Vygensteeg en het Spinhuispad moet weg omdat het door de Turkse eigena ren gekozen gebruik van het pand niet strookt met het bestem mingsplan. De gemeente wil de uitgangspunten van deze ruimte lijke schets stnkt hanteren omdat de moskee niet past in de gemeentelijke plannen voor het gebied. Parkeerproblemen Het nieuwbouwplan van Erskine zou volgens de gemeente een deel van haar aantrekkelijkheid verliezen met een drukbezochte moskee naast de deur In dit ge val zijn er onder meer onoplosba re parkeerproblemen voorzien. „Ik denk dat de gemeente het niet zo!n goed idee vond de plan nen te presenteren op de dag dat de ontruiming van de moskee is aangekondigd," taxeert een Schiedams gemeenteraadslid „De komst van die huizen heeft natuurlijk alles te maken met de sluiting van de moskee Als de nieuwbouwpiannen nu worden gepresenteerd, is dat olie op het vuur gooien." De gemeente Schiedam ontkent dat de afgelasting van de bewo nersavonden is veroorzaakt door de gerezen spanning rond de moskee. .Het tekenwerk is nog met afgerond, waardoor het nog niet mogelijk is u volledig te in formeren," staat in de gemeente lijke motivatie in de afzegbrief. De brief heeft enige verbazing ge wekt, gezien de tekst m de eerde re uitnodiging. Toen schreef de gemeente dat het plan 'momen teel in een zodanig stadium is dat wij u daarover willen informe ren'. Burgemeester R, Scheeres en wethouder L A Hafkamp praten vanmiddag met betrokkenen ver der over de ontruiming van de moskee. De stadsbestuurders we ten zich gesteund door de ge meenteraad. Zie ook pagina 15. Vlaardingen De recherche van de politie van Vlaardingen heeft een brief verstuurd naar vrijwel alle bewoners in de Oostwijk, waarin hen om medewerking wordt gevraagd bij de oplossing van de moord op de 44-jarige Dirk Boot. De brief be vat tevens een foto van het slachtoffer, die afgelopen zondag middag omstreeks kwart voor twee in zijn woning boven kap salon Joke aan de Schiedamseweg 21 dood werd aangetroffen. Sectie op het lichaam heeft aange toond dat de Vlaardinger door messteken om het leven is ge bracht. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Ook over een moge lijk motief tast de politie volledig in het duister, Een eerste onder zoek in de directe omgeving van de woning heeft onvoldoende ge gevens opgeleverd om de daders te kunnen achterhalen. Vandaar dat nu, met toestemming van de weduwe, is besloten tot een groter buurtonderzoek, In de huis-aan-huis verspreide brief wordt onder meer gevraagd of de buurtbewoners zondag omstreeks half twee een man met een hond hebben gezien in de buurt van de kapsalon. Deze man heeft de poli tie om 13.40 uur gebeld, met de mededeling dat hy het verdacht vond dat de deur van de kapsalon op zondag openstond. De recherche wil verder weten of personen, die de bewuste zondag tussen acht uur 's morgens en twee uur 's middags op de Schiedamseweg zijn geweest, in de omgeving van de kapsalon iets bijzonders hebben gezien. Bij voorbeeld verdachte personen en/ of auto's. Ook wil de recherche in contact komen met bekenden van het slachtoffer. Wanneer hebben zij Dirk Boot voor het laatst ge zien of gesproken, is de vraag die de politie aan hen wil stellen. De brief heeft inmiddels nog geen reacties opgeleverd. De recherche is op dit moment met zestien man bezig met het vergaren van infor matie. Een woorvoerder van de politie zegt dat het onderzoek nog met vast zit. De rechercheurs zijn nog bezig met algemeen speur werk. In het belang van het onder zoek doet zij geen uitlatingen over de bevindingen Hoek van Holland De Hoekse Brink moet het centrum van Hoek van Holland gaan worden. De vraag is echter nog hoe dat5 centrum verder ippetjpqrd^n^-1, gevuld. De HoekseMêelgemeen-; teraad is weliswaar akkdörd!'ge$; gaan met de voorstudie van het plan, maar de meeste deelraadsle den hadden moeite met het gede tailleerde voorstel, dat volgens een aantal mensen veel te ver ging in dit stadium. De raad wenste zich dan ook al leen vast te leggen op de hoofdlij nen. Alle onderdelen zullen te zij ner tijd in de commissies en in de raad weer aan de orde dienen te komen. Pas toen voorzitter L. Vreugdenhil van de commissie ruimte die toezegging had ge daan, stemde het merendeel van de raad er mee in. Hoeks Welzijn, de party van Vreugdenhil, was te gen. .jFrgetieleider D. van Wijngaarden ^>kórf zich op enkele onderdelen niet in het plan vinden en hij was van mening dat Hoeks Welzijn zijn geloofwaardigheid zou verlie zen wanneer er voor het huidige plan gestemd zou worden. Maar de andere partijen vonden dat het voorstel voldoende mogelijkhe den biedt om mee verder te wer ken. De Hoekse Brink gaat een mix bieden van publieksgerichte functies, met name in de detail handel en de daghoreca, In dat verband is het volgens de meeste raadsleden ook noodzakelijk dat het gebied per auto bereikbaar blijft, maar aan de andere kant moet het ook voor voetgangers een aantrekkelijk en veilig gebied worden. Aan de westzijde wordt de nieuwe winkelbebouwing aangeschoven tegen het Herman Visserhuis, zo dat er geen steeg ontstaat voor de bevoorrading. Aan de noordwand wordt een blokje woningen in de winkel- en woonbebouwing geïn tegreerd en het gezicht aan de oostkant wordt beschermd en ver sterkt door beeldbepalende pan den in de stijl van de reeds be staande gebouwen. Kooien City Developers en Amstelland Vast goed g-.an de plannen nu verder uitwe.ken als een onderdeel van he* 7/aterwegeentrum. Schiedam Veel Gorzenaren zijn trots op de Willemsbrug, het ka rakteristieke ophaalbruggetje dat het schiereiland van oudsher ver bond met de Nieuwe Haven Ve len vonden het daarom spijtig dat de brug verleden jaar zomer werd weggehaald, maar de bewoners van Schiedam-Zuid troostteh zich met de gedachte dat de oeverver binding snel zou worden geres taureerd. Tot hun verbazing ligt de onttakelde brug echter al maanden te verroesten naast de Buitensluis. Medewerker W. van Vessem van de Bewonersvereniging Schiedam-Zuid vindt het een schande dat de monumentale brug uit het eind van de 19de eeuw ligt te verpieteren. „Wij dachten dat de brug een opknap beurt zou krijgen. Die schone ge dachte blijkt totaal misplaatst te zijn. De mededeling dat de brug ligt te verrotten kwam als een donderslag bij heldere hemel. Ik voel me alsof ik belazerd ben," schrijft hij in clubblad De Gorzet- te. Volgens woordvoerder J. Lang straat van de Dienst Gemeente werken is er niets vreemds aan de hand. „De brag is verleden jaar weggehaald omdat hij in te slech te staat verkeerde We konden de veiligheid van de passanten niet meer garanderen. De opknap beurt liet enige tijd op zich wach ten omdat er verleden jaar geen budget voor de opknapbeurt was. Dit jaar komt de brug volgens planning gewcpr op de oude plek terug." Volgens de woordvoerder van de Dienst Gemeentewerken is het niet erg dat de originele brugde- len in weer en wind liggen te roes ten. „Bij de restauratie van de brug worden de meeste oude onderde len niet meer gebruikt. Ze zyn naast de Buitensluis gelegd om de aannemer de gelegenheid te ge ven metingen te verrichten voor de reconstructie van de diverse brugdelen. De delen die naast de sluis liggen, zijn niet meer bruik baar." Veel Schiedammers kijken reik halzend uit naar de terugkeer van de brug. Wie vanaf de Nieuwe Ha ven lopend of per fiets naar de De Willemsbrug ligt al maanden te verroesten naast de Buitensluis in de Gorzen. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Hoofdstraat wil, moet als gevolg van het ontbreken van de brug een flinke extra afstand afleggen. De werkgroep Verkeer en Beheer van de bewonersvereniging re kent erop, dat de geheel ver nieuwde brug in mei of juni van dit jaar gereed is. Volgens de woordvoerder van de Dienst Ge meentewerken wordt de brug echter pas in de tweede helft van dit jaar teruggeplaatst. Door Anke van Bree Vlaardingen Het is een fantas tisch en weer echt Vlaardings eve nement wat het Vlaardings Musi cal Gezelschap deze week ter ge legenheid van hun eerste lustrum op de planken brengt. Een stamp volle Stadsgehoorzaal geniet avond-aan-avond met volle teu gen van een stukje Vlaardings historie. Al direct bij binnen komst in de zaal is de juiste sfeer voelbaar door het ruisen van de zee en het gekrijs van meeuwen. 'De zee is ons land' vertelt het ver haal van Arend-Miehiel van Roon, die na de dood van zijn vrouw Wil heeft aangemonsterd op het vrachtschip Orkanera, waarmee hij vier jaar over de wereldzeeen reist Thuisgekomen wordt Arend-Miehiel reder en verdient samen met zijn aanstaande vrouw veel geld om zijn grootste wens, een groot zeilschip met motor, in vervulling te doen gaan. Hoofdpersoon Arend-Miehiel wordt op fantastische wijze ge speeld door Bob van Rutten. Hij weet op meeslepende wijze gestal te te geven aan Arend-Miehiel en heeft zich bijzonder goed in zyn rol ingeleefd Ook zijn zangsoli zijn fijn om naar te luisteren en hij krijgt daar, even als de andere spelers, vaak een open doekje voor. Het is een bijzonder hoog niveau van spel, zang en dans dat door een kleine zestig mensen op vlot te. overtuigende wijze wordt neer gezet Het toneel wisselt zeer fre quent van decor zonder dat dit overigens ten koste gaat van de Een scene uit De zee is ons landde mu- sica die een beeld geeft van een stuk je vlaar- dmgse ge schiedenis. Foto Roet Dijkstra vaart in het verhaal. Albertien, schoonzus en aanstaand-echtge noot van Arend-Miehiel, die na het overlijden van de eerste vrouw van Aiend-Miehiel zijn zoontje Willem verzorgde, wordt gespeeld door Ingrid van Dongen. Ingrid speen op innemende wijze haar rol door het verhaal. Eerst als verzorger van zoontje Willem, maar later ook als zij handel doet voor de rederij. Vaak ontroert ze in duetten met Arend-Miehiel, maar ook in 'vrouw van de ha ring', gezongen aan de telefoon, houdt zij met veel vaart en in alle mogelijke talen het publiek aan zien gekluisteid Jopie Vons als 'moeder Neeltje van Roon' en de reder gespeeld door Ben Vredebregt hebben een boeiend en flink aandeel in het verhaal. Beiden weten dit door prima acteren en fraaie zang uit stekend op de planken te zetten. Het is opvallend dat deze avond (donderdag) het publiek zo heel attent op het spel reageert. Heel stil en aandachtig by de wat emo tionelere scènes, een gulle lach bij veelvuldige momenten met hu mor en de zaal doet enthousiast mee met bijvoorbeeld zang en ge klap Het waren met name de Krontjong melodieen, gezongen op het terrasje m de Soerabqja- scène, die met veel enthousiasme meegezongen worden In deze enorme productie is aan alle kostuums, decors, kleine en grote details veel aandacht be steed. De schrijvers Dick Borst, Chns Bezooijen en regisseur Ene van der Ende doen met deze voor stelling de oude visserij histone weer herleven. Het twaalfkoppige begcleidmgsorkest onder leiding van Dick Borst (aan de piano) be geleidt hei gezelschap zeer fraai en genuanceerd, in nauw contact met de acteurs. Sfeervol verzorgd zijn ook de in termezzi tussen de diverse delen waarin de sfeer van de omliggen de scènes te beluisteren zijn. Een verrassend moment van hilariteit wordt veroorzaakt door het op meesterlijke wijze ingepaste kat tenduet van G. Rossini, waarin de dne zwarte katten en de twee so listen met hun gemiauw de la chers op hun hand knjgen. Op veel momenten golft er een blijk van herkenning door het publiek, zoals bijvoorbeeld op het moment dat de oude bovenmeester Van der Schaar over de toekomst van de kleme Willem komt praten. De Engelse matroos, gespeeld door Wim Alblas, zorgt met zijn optreden voor veel vermaak. De Vlaardingse visserijbevolking be greep al zijn, in het Engels gestel de vragen verkeerd en dat kan het publiek goed waarderen. De ma troos vertrekt dan maar na het zingen van het heel toepasselijke 'Show me the way to go home'. Zoon Willem van Arend-Miehiel heeft dan wel met zo'n grote rol. maar hy weet in het drieënhalf uur durende spektakel zo'n der tien jaar ouder te worden. Willem wordt daarom gespeeld door Dan ny Stolk, Tim Godijn en Rob Voorbach. Terecht beloont het pu bliek het gezelschap met een da verende staande ovatie. 'De zee is ons land' door het Vlaardings Musical Gezelschap is vanavond en zaterdagavond (20.00 uur) en zondagmiddag (14.00 uur) nog te zien in de Stadsgehoorzaal. I WASSTRAAT (alleen Rotterdam-West) BOTTERDAM WEST, Aelbrachlskaiia 148-15g «T8l. 010-477 40 99/BOTTERDAM ZÜID, Arlstol8tB8siraat-l2»Te 0

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1