13 Ex-bewoners Steendijkpolder dreigen met harde acties Rotterdams Dagblad 'De gemeente gaat als een Beun de Haas te werk' ROVS-bestuur zet poort sportpark Vijfsliiizeii open Raad onder voorwaarden akkoord met gemeentelijke reorganisatie Torenflats aan Floris de Vijfdelaan geschrapt Aanrijding mèt gewonde Bromfietsers (28) op de bon Man gewond na val van schip Schoolgebouw vernield NIEUW! DE CONTACTLENS DIE OOK GESCHIKT IS VOOR DE KLEINE LETTERTJES. KOM LANGS VOOR EEN PROEFPASSINS BIJ: ÜSfï LU Waterweg Dinsdag 26 maart 1996 MaassluisHarde acties zijn op komst. De bewoners en ex-bewoners van de Steen dijkpolder in Maasluis zijn het na al die jaren zat, Het 'draaikontgedrag' van de ge meente bij de afwikkeling van de schadeclaims van de vervuilde grond hangt ze 'flink de keel uit'. Jarenlang wordt er al gepraat over het vei goeden van de schade die bewoners hebben geleden door dat de gemeente Maassluis m de jaren tachtig besloot huizen op vervuild havenslib te bouwen. Gisteravond barstte de bom. „Wanneer de gemeente niet naar ons wil luisteren, nemen we ande re maatregelen," zei voorzitter P J Kloet van de ex-bewoners- veremging, die met zo'n zeventig leden was afgekomen op de com missievergadering in het stad huis. De regeling die de gemeente de gedupeerde ex-bewoners aam biedt als vergoeding voor de waar dedaling van hun huizen, voldoet volgens hen met. „De gemeente gaat als een Beun de Haas te werk," zei N. H. G. Kikke, woord voerder van de ex-bewonersver- enigmg VHSZ. „Met een Ju daspenning probeert ze ons af te kopen Met luid applaus ondersteunden de aanwezigen de woorden van Kikke. „Ik vraag me af of onze ge meente nog betrouwbaar is." En weer kreeg Kikke bijval van zijn achterban. Grote hoop De kritiek van de ex-bewoners is met name gericht op de wijze waarop de gemeente de schade- afhandeling wil regelen. „Ze gooi en alle 138 gevallen op een grote hoop en passen daar de schadere geling op toe," zegt Kloet. „Ze ma ken geen onderscheid tussen de verschillende situaties. Het is na tuurlijk onzin dat iemand die by- WoordvoerderN. H. G. Kik ke van de ex-bewonersver eniging VHSZ van de met havenslib vervuilde Steen dijkpolder uitte gisteren in de raadszaal het ongenoe gen van ex-bewoners over de door de gemeente voor gestelde schaderegeling. Foto Roel Dijkstra voorbeeld een luxe keuken heeft laten aanleggen, hetzelfde bedrag krijgt als iemand die bijna niets aan de keuken heeft gespen deerd. Er wordt ook niet gelet op wat mensen aan hun turnen heb ben besteed." Eén van de vijftien ex-bewoners die inmiddels een berekening van de door de gemeente uit te keren schade heeft gekregen, is G.W Pluimers. „Het bedrag dat de ge meente wil uitkeren is vele malen lager dan de som geld die ik wer kelijk aan schade heb geleden. Natuurlijk is het zo dat ik niet de precieze schade vergoed kan krij gen, maar het geld dat de gemeen te aanbiedt, staat in geen verhou ding." De gemeente wil eigenlek met in gaan op de bezwaren van de bewo ners. „De gemeente wil niet praten over het schademodel," reageert de burgemeester. „Over de afwikke ling kan nog wel worden gespro ken, maa- a n het model wordt niet getornd, dat hebben we dne jaar geleden al 'astgesteld." Hoongelach Hoongelach valt de voorzitter daarna ten deel. Ook de fractie voorzitters krijgen lik op stuk wanneer ze in min of meer dezelf de bewoordingen verteilen dat er over hef model met meer te on derhandeld "tit. Wel willen ze praten over afwikkeling. „Onbetrouwbaar bestuur!" klinkt het vanuit de zaal. A. Dijkshoorn, fractievoorzitter van GroenLinks, speelt handig m op de gevoelens van de ex-bewo- ners. „Of we nu als gemeente be trouwbaar zijn of niet, is niet wat wij ons moeten afvragen. Het gaat erom hoe we bij de burger overko men. Wanneer zij een onbetrouw bare smaak in de mond krijgen, moet daar wat aan gebeuren. We moeten wellicht een arbitrage commissie inschakelen om tot een afgewogen oordeel te ko men." Applaus klinkt in de zaal voor deze woorden. Aan het eind van de vergadering nc±g£ woordvoerder Kikke de commissieleden uit om te praten over de afwikkeling van het mo del. De fractieleden wülen wel luisteren naar de ex-bewoners, maar zeggen daarbij direct dat zij niet in staat zijn dingen uit te voe ren, Dat kan volgens hen alleen de gemeenteraad doen. De ex-bewoners zijn gematigd en thousiast over de toezegging van de commissieleden om te komen luisteren „We praten al zo lang en elke keer trekt de gemeente zich mets aan van ons," meent Kloet „Wanneer de gemeente doorgaat met haar starre houding, kan ze nog wat verwachten. Een blokka de van bijvoorbeeld het stadhuis sluit ik daarbij niet uit. Desnoods spannen we een kort geding aan. Wij vechten door." Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het algemeen be stuur van de Rotterdamse Ont- spannings Vereniging Shell (ROVS) stemt in met de komst van atletiekvereniging Fortuna naar sportpark De Vijfsluizen. Voorzitter K Terpstra heeft dat .gisteravond bekend gemaakt tij dens een algemene ledenvergade ring, waar ruim honderd (oud-) Sheü-werknemers op af waren ge komen. Hoewel er over enkele weken een extra ledenvergadering komt waarin het definitieve besluit wordt genomen, ïjjkt een overgro te mee. derheid zich neer te leg gen bij het voorstel van het be stuur. Ook de leden zien een open structuur van de ROVS met zelf standige vei migingen als enige basis voor ee CTezonde toekomst van het sportpak. Vorig jaar juni werd een werk groep opgezadeld met de op dracht om de mogelijkheden en consequenties te onderzoeken van de komst van atletiekvereni ging Fortuna naar De Vijfsluizen. Dat was het gevolg van de her structurering van de veldsporten die de gemeente Vlaardingen door wil voeren. En dat is weer grotendeels terug te voeren op de woningbauwplannen in de West- wijk, waardoor onder meer atle tiekvereniging Fortuna en de voetballers van voetbalvereniging Fortuna het veld moeten ruimen. De gemeente ziet er wel heil in om de 650 ieden tellende atletiekver eniging in Vlaarumgen-Öost on der te brengen, al is de optie Broekpolder nog steeds niet van de baan. Het moderne sportpark, met on der meer een zwembad, tennisba nen, voetbalvelden, een pas ge opend krachthonk en een prachti ge kantine, is nu nog alleen toegankelijk voor (oud-)Shell-me- dewerkers en hun gezinnen. Maar de spoeling wordt dunner. Telde de ROVS eens 17 000 leden, nu zijn dat er nog 9.500. „Boven dien,11 stelde ROVS-voorzitter Terpstra, „hebben we te maken met een sterke vergrijzing, neemt het aantal werknemers steeds Sportpark De vjjfsluizen wordt, als net algemeen be stuur van de krijgt van de ledenverga dering, ook voorniet Shell-mede- toegankelijk. Foto Rooi Dijkstra verder af en de mensen die in dienst komen gaan vaak m groei steden als Capelle aan den IJssel, Spijkenisse of Hellevoetsluis wo nen." Met andere woorden, deze men sen worden geen lid van de ROVS, maar zoeken een sportver eniging in hun woonplaats. Dat heeft tot gevolg dat een steeds kleinere club de exploitane van het sportpark (1,4 miljoen gulden m 1995) moet zien rond te breien Om die reden ook had de werk groep die de komst van Fortuna moest beoordelen, de opdracht iets verruimd Want behaive de at letiekvereniging, opteren onder meer ook de voetballers van TSB, de schermers, volleyballers en zwemmers voor meer zelfstandig heid binnen de ROVS, Deze deel- veremgmgen - ROVS telt er zo'n dertig, inclusief de klaverjabdub en biljartvereniging - hebben steeds meer moeite om hun club met louter Shell'ers en hun kinde ren draaiende te houden. Het maximum percentage buitenge wone leden -lees: mensen die geen band hebben met het olie concern- is by deze verenigin gen vaak naby. Terpstra formuleerde het zo: „Als we willen voorkomen dat deze verenigingen zich moeten ophef fen, zoals de tafeltennis noodge dwongen al heeft gedaan, dan moeten we de stat iten wijzigen en achterkleinkir deren toela ten" De \oorzitcer het daarmee de kritiek verstommen dat het Sheli-karakter door de mogelijk heid lot verzelfstandiging ver dwijnt, omdat dit door het onver mijdelijk toelaten van steeds meer buitengewone leden ook wordt ondermijnd Bovendien kleeft er aan de komst van Fortuna het voordeel dat de gemeente de aanleg van een nieu we atletiekbaan op het sportcom plex ter waarde van zo'n ander half miljoen gulden bekostigt Evenals de bouw van een extra sporthal, die overdag gebruikt zal worden door schooljeugd. Een aantal leden bekommerde zich om de drukte die zou kunnen ontstaan in het zwembad, als 'ie dereen' daarvan gebruik gaat ma ken. Terpstra ontzenuwde die vrees: „In de tijd dat we 17 000 le den telden ging het ook" Ook stelde hij dat er een maximum aantal leden aan de diverse ver enigingen zai worden opgelegd, gebaseerd op de mogelijkheden van de accommodaties. Wezen Terpstra gaf toe dat de plannen de structuur van de ROVS, die vori ge maand de vyftigste veqaarde vierde, flink door de war schopt. „Het tast het wezen van de ROVS aan Maai volgens het algemeen bestuur zit er niks anders op Daarbij komt, hoewel dat met hardop werd g?zegd, dat 'moeder tje Shell' weliswaar zegt grote waarde te hechten aan een goed functionerende personeelsvereni ging, de andere werkelijkheid is dat de winstcijfers van het olie concern het volgende jaar weer hoger moeten zijn en de subsidie - tonnen per jaar- misschien met eeuwig in deze mate door gaat. Een enkele gepensioneerde Shell- medewerker stribbelde nog vrat tegen gisteravond, maar de over grote meerderheid lykt zich toch neer te leggen dat ze De Vijfslui zen m de toekomst zullen moeten delen met 'vreemden' Medio april valt het bo sluit Dat staat o ons mm of meer los van de wil van Fortuna om m te trekken bij de ROVS. Elke af deling van de ROVS zal zich de komende tijd afzonderlijk bera den of zij -al clan niet door een fusie met een club van buiten - Vlaardmgers die niks met de Shell te maken hebben willen op nemen in hun ledenbestand Door Pieter Vermaas Schiedam De nieuwe ambtelij ke structuur van de gemeente Schiedam moet vanaf 1 januan 1997 een feit zyn. Voor een voor stel met die strekking gaf de ge meenteraad gisteravond het groe ne Ueht Paradoxaal genoeg zorg de de toekomstige positie van de gemeentesecretaris, het a-politie- ke hoofd van de ambtelijke orga nisatie en de met-gekozen advi seur van het college van b en w, voor de meeste politieke deining. De gemeentelijke organisatie wordt in zeven sectoren gesplitst, met alle een sectormanager aan het hoofd. Die sectoren zijn: cul tuur, educatie en sport (CES), eco nomische zaken (EZ), sociale za ken, werk en welzijn (SWW); volkshuisvesting ruimtelyke or dening en milieu (VROM); stede lijk beheer; brandweer; een facili tair bedrijf. Daarnaast komt een 'bestuursdienst' die een onder steunende en coördinerende functie krijgt. Om de hoofdtaken (de sectoren) van de gemeente goed op elkaar af te stemmen zullen de sectorma nagers van CES, EZ, SWW en VHOM een 'ambtelijk manage mentteam' vormen, waarbij de ge meentesecretaris de invloedrijke voorzittersrol krygt toebedeeld. En daar zat 'm gisteravond de kneep. Toen het na een lange dis cussie eenmaal op stemming aan kwam, schaarde weliswaar een ruime meerderheid van de raad zich achter het voorstel voor de nieuwe structuur van de ambtelij ke organisatie, maar het CDA stemde tegen. Ómdat deze fractie meende dat de gemeentesecreta ris zijn onafhankelijke positie kwijt dreigt te raken als hy zowel hoofd van de bestuursdienst wordt als gemeentesecretaris. Vlaardingen Een 24-jarige auto mobilist uit Rershil heeft maan dagmiddag een flinke hoofdwond opgelopen, na een aanrijding op de kruising Westlandseweg/Bur- gemeester Heusdensican in Vlaardingen. De aanrijding vond rond kwart over zes plaats, omdat één van de bestuurders geen voorrang verleende en vermoede lijk veel te hard reed. De twee voertuigen botsten frontaal tegen elkaar aar en raakten daardoor zwaar bescnadigd. De man uit Piershil is naar het Holy Zieken huis vervoerd. De politie is op zoek naar getui gen die onder meer kunnen ver- telle hoe hard de beide voertui gen reden. Schiedam - Maandagochtend- en middag heeft de politie van Schiedam bromfietscontroles ge houden op de Nieuwe Damiaan en de Van Haarenlaan. Van de aan gehouden tweewielers en snor fietsen hadden er 28 een te groot vermogen. Eén bromfiets is voor technisch onderzoek inbesiag ge nomen. De bestuurders hebben een proces-verbaal gekregen MaassluisEen 47-jarige man uit Rozenburg is maandagavond laat met een flinke beenwond naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen vervoerd Het slachtoffer wilde van h ad van een schip afstap- O' aar viel door onbekende re egen de kade van de Burge meester de Jonghkade in Maas sluis. Vlaardingen Vandalen hebben afgelopen weekeinde diverse ver nielingen gepleegd bij een school gebouw aan de Deltaweg in Vlaar dingen. Zij hebben twee vuilnis bakken leeggegooid en een bak steen door een raam gegooid. Ver der is het naambord van de muur getrokken Enkele spullen zijn door personeelsleden m de omge ving van de spoorbaan terugge vonden. Van de daders ontbreekt elk spoor. CDA-raadslid M. J, E. Ruseler- Van Bers noemde het een 'onge wenste dualiteit'. Dergelijke be zwaren zyn overigens ook in de huidige ambtelijke organisatie hoorbaar, zo bleek gisteravond Opvallend was vervolgens dat E O. Westenberg (PvdA) en M. M de Mol-de Mooij (WD) -beiden toch specialisten in het organisa tievraagstuk- zich nadrukkelijk van de rest van hun fracties dis tantieerden en tegenstemden. Zij wensten geen medeverantwoor delijkheid te dragen voor de voor gestelde topstructuur van de ambtelijke organisatie. De rest van de raad gaf die struc tuur het voordeel van de twijfel, maar alleen op voorwaarde dat binnen afzienbare tijd een grondi ge evaluatie van de nieuwe orga nisatie voor helderheid moet zorgen. Zwijgen Gemeentesecretaris A. G. H. Go- rissen zat erbij, keek ernaar, en maakte maar wat aantekeningen. Wellicht had hij het willen uit schreeuwen, maar hij hield wijse lijk zijn mond. In de raadszaal is het woord immers aan de politiek. Verantwoordelijk wethouder A. Reijnhout benadrukte dat het voorstel slechts een eerste stap is naar een meer efficiënte en klant gerichte organisatie. De komende periode, waarin de ambtelijke top functies moeten worden inge vuld, noemde hij het belangrijk ste onderdeel. „Enthousiasme en creativiteit van de mensen moe ten daarbij voorop staan. Met hart Wethouder A. Reijnhout. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema en ziel moeten de nieuwe mensen het wij-gevoel van de organisatie uitdragen," aldus Reynhout. Ook de raadsfracties beklemtoon den dat slechts een eerste stap is gezet. „Nu moeten de sokken erin worden gezet," klonk het van de kant van de PvdA. Sokken ook omdat er niet met zevenmijlslaar zen door de porseleinkast van het ambtelijk apparaat moet worden gebanjerd. Alsof de boodschap nog niet voldoende was overgeko men, bood PvdA-raadslid P. Groe- neweg de wethouder theatraal twee paar sokken aan. Eén paar met rode pepers, voor als het pro ces niet hard genoeg zou gaan. WD-raadslid W. van Wijk kon zich wel vinden m dat gebaar. „De beste ideeën," zo waarschuwde hij Reijnhout, „overlijden immers vaak op weg naar de uitvoering." Door Ben van Haren VlaardingenDe contouren van1 de nieuwe Westwijk tekenen zich steeds duidelijker af. De to renflats by het kruispunt Mara- thonweg-Flcris de Vijfdelaan/ Bülitonlaan, waar omwonenden en een belangrijk deel de gemeenteraad tegen te h, ..zijn gelopen, zijn uit het ontwerp-be- stemmingsplan geschrapt. En kele andere strijdpunten zyn Wethouder K. van der Windt is optimistisch. „Ik ga er nog steeds vanuit dat we eind dit jaar kunnen beginnen met de eerste bouwactiviteiten. Volgen de maand verwacht ik met een bestemmingsplan naar de Pro vinciale Planologische Commis sie (PPC) te kunnen stappen om vervolgens de formele ministeri ele goedkeuring voor de geluid- sehermwoningcu aan te kunnen vragen. Want daarmee valt of staat natuurlijk het gehele plan." Het gemeentebestuur heeft af gelopen week enkele knopen doorgehakt. Na de presentatie van het stedebouwkundig ont werp van Teun Koolhaas Advi seurs (TKA), hadden bela7 igheb- benden uit de Westwijk en naas te omgeving bezwaren geopperd tegen enkele voornemens. Zo verzetten eigenaren en huur dersvan woningen in en rond de Kenau Hasselaarstraat en uit de Indische Buurt zich tegen het voorstel om aan weerszijden van de Floris de Vijfdelaan, bij de aansluiting op de Marathonweg, hoge torenflats te bouwen. Ze wezen op de teruggang van de bezonning van hun tuinen, op toenemende verkeersdruk en op het verlies van groen In hun buurt. Van politieke zijde kre gen zij steun van onder meerde collegepartijen WD en CDA. Van die kant werd bovendien in het algemeen aangedrongen op de bouw van meer eengezinswo ningen. Tot ergernis van de co alitiegenoot PvdA had WD'er De Beer op een aantal plekken in het ontwerp van TKA hoog bouw al vervangen door laag bouw. Hij baseerde zich hierbij op 'geluiden uit de woning markt'. „Voor eengezinswoningen staan mensen in de ry en je moet maar afwachten of projectontwikke laars appartementen willen bouwen," redeneerde De Beer. Ook makelaars maakten vervol gens duidelijk, dat op dit mo ment hun markt voor eengezins- huizen veel gemakkelijker is dan voor hoogbouw. Van ambtelijke zijdei wérd hier tegenin gebracht,;dat het ver vanger vaö "dugëplandelaoog-""" bouw door huizen met eentuint- je zou leiden.tot een verlies van ongeveer één-miijoen gulden- aan grondopbrengst Ook voer-j den zy en PvdA'er P. Hoovers aan, dat het stedebouwkundig ontweip van TKA kwalitatieve aspecten heeft die je niet zck_ maar kan schrappen op grond" van een tydeiy ke marktsituatie. Het compromis, dat Teun Kool haas en zyn mensen op teke-! ning en b en w in. een voorstel "nebben gezet, houdt in, dat op beide hoekeu van de Floris de Vyfdelaan naar eengezinshtii- zen aflopende middelhoogbouw - (maximaal vyf verdiepingen) mogelijk wordt. De voetbalvel den var Fortuna blijven gewoon aangewezen ver vier apparte mententorens en ook de uitbrei ding van de flat aan de Dirk' de Derdelaan blijft open. Van der Windt zegt over deze keuze: „Lager bouwen dan in - het bestemmingsplan s teat aan gegeven is altyd mogelijk. Wij willen de uiteindelijke keuze la ten afhangen van de ontwikke lingen in de loop van de tijd. Als we nu vastleggen, dat ergens grond voor eengezinshuizén wordt gereserveerd, dan kan je daar later geen appartementen bouwen. Andersom kan je op voor hoge woningbouw bestem de grond ock huizen neerzetten met een lagere hoogte dan de maximaal in het plan vermel de." Aan de bouw van zestig terras flats, die tegenover de singel van de Heemtuin achter de Valken hof stonden ingetekend maar waar De Beer ook laagbouw zou willen, wordt niet getornd. „Tuinzicht, zoals we dat noe men, is een uitermate geschikte piek voor terrasflats voor onder meer ouderen," aldus Van der Windt. Op dit moment is nog in onder zoek of bat uit woningen be staande geluidscherm langs de rijksweg kan worden uitgebreid tot aan de Marathonweg. Van der Windt: „Er is veel vraag naar dit soort woningen, zo hebben we gemerkt. Veel liefhebbers hebben zich aangemeld in de Westwijkwinkel Daarom willen we graag snel tot een akkoord komen met de PPC over het be stemmingsplan. Daarna gaan we met de positief ingestelde provincie naar de minister, die belemmeringen in de bestaande wet moet wegnemen om de bouw van gdtudschenrnvunin- gen mogelijk te maken." "telOl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1