11 Stadsgesprekken snel van start D66 verwijt college laksheid Rotterdams Dagblad Zwijndrechtse schakertjes onverslaanbaar Burgers mogen meepraten over de inrichting van de binnenstad Heusdenslaan bijna drie meter de lucht in CDA-fractie in het nauw na uitspraken voorzitter BVSZ roept huurders op tot protest7 tegen Woningstichting Noordvest NS verbiedt sluiproute Teler loopt tegen lamp Boze man smijt pot door ruit Politie neemt telefoons in Een jaar cel voor drugssmokkelaar Straatenquête over leefmilieu 'Overspel' mag van het college Ui Waterweg Donderdag 28 maart 1996 Vlaardingen De spoorwegpolitie gaat vanaf I april hard optreden tegen de mensen die bij NS-sta- tion Vlaardingen-Centrum het kruip-door slui p-door-weggetje langs het spoor kiezen. Volgens de NS is de veiligheid van deze mensen en het treinverkeer m ge vaar wanneer er zo dicht langs het spoor wordt gelopen. Overtreders kunnen rekenen op een fikse boe te Het weggetje langs het spoor wordt gebruikt door reizigers die geen zin hebben om 'om te lopen' over het Stationsplein. Begin fe bruari heeft de NS a! waarschu wingsborden geplaatst bij het sta tion Vlaardingen-Centrum. Tot 1 april deelt de spoorwegpolitie, bij een overtreding, alleen een waarschuwing uit. Na die tijd gaat de politie bekeuren. Vlaardingen Stankklachten de den gisteren een thuiskweker van hennepplantjes de das om. Om wonenden hadden bij de politie melding gemaakt van een vieze lucht Toen de politie het pand aan de Dirk de Derdelaan in Vlaardingen betrad, zag zij in de huiskamer een kweekbak met daarin 86 plantjes staan. De plan ten en de lampen zijn in beslag genomen. De 23*jarige bewoner, die op het moment van binnenval len niet thuis was, moet op het po litiebureau een verklaring afleg gen. VlaardingenEen 44-jarige Vlaar- dmger is gisteren op de Specht laan in Vlaardingen gearresteerd omdat hij een bloempot door de ruit van de woning van zyn ex- vrouw smeet De politie heeft de man voor nader onderzoek inge sloten. Schiedam De politie en de Rijksdienst voor Radiocommuni catie hebben woensdagavond twee illegale draadloze telefoons bij twee bedrijven in beslag geno men. Ook werd een illegale zen der/ontvanger in de woning van een 35-jarige Schiedammer door de politie meegenomen. Tegen de overtreders is proces-verbaal op gemaakt. Rotterdam/Vjaardingen— De 53-ja- rige Vlaardingse ex-aannemer die twee jaar geleden werd aangehou den op verdenking van smokkel van amfetamine naar Noorwegen is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk. De officierhad ter rechtszitting dezelfde straf geëist. Volgens de officier hacf de man het voornemen een lijn op te zet ten met drugshandelaren in Noorwegen. De twee kilo amfeta mine diende als grondstof voor de drug XTC. Volgens officier mr. G. Th. Sta was het maar goed dat de verdachte zo snel was gepakt. Hij was ervan overtuigd dat de Vlaardinger anders veel meer le veringen aan Noorwegen had ge daan, De verdachte gaf tijdens de rechtszitting toe de amfetami nesmokkel te hebben gepland. „Ik was alleen niet van plan door te gaan met het smokkelen." De man was, zo zei hij, slachtoffer ge worden van zijn eigen praatjes. Deze hadden hem in de handen van de verkeerde mannen ge bracht. Zijn raadsman maakte duidelijk dat de man ook kampte met ge voelens van wrok. Het aanne mingsbedrijf van de Vlaardinger was over de kop gegaan en de man zat met flinke schulden. Zijn hele leven had de man keihard ge werkt aan de opbouw van zijn zaak en plots was daar niets meer van over. De advocaat vroeg de rechtbank-president hiervoor be grip te hebben. Bij het vaststellen van de straf maat heeft de president zich wei nig aangetrokken van de woorden van de advocaat en veroordeelde de Vlaardinger conform de eis van de officier. Door Pieter Vermaas Schiedam „Als de meerderheid van de deelnemers vindt dat de Koemarkt anders moet worden ingericht dan zullen we dat moeten meenemen, al kun je niet alles in één dag verande ren." Dat zei wethouder L. A. Hafkamp begin deze week over de 'stadsgesprekken' die de gemeente vanaf 10 april voert met inwoners en bedrijven uit Schiedam. In de formule van de stadsge sprekken steken eerst een des kundig inleider en panel van wa! over de inrichting van de binnen stad Vervolgens kunnen burgers en andere belanghebbenden hun ideeen spuien over de stadskern, die het kloppend hart van de Brandersstad moet gaan vormen. Niet alleen de burgers die in de binnenstad wonen, mogen mee praten. De binnenstad is van ie dereen: iedereen mag dus aan schuiven. Uiteindelijk moeten de stadsgesprekken leiden tot een soort 'totaalvisie' waarmee de ge meente jarenlang aan de slag kan, zonder overigens de denkfout te maken dat het centrum ooit 'af is. Geen wassen neus Met de stadsgesprekken slaat de gemeente op bestuurlijk vlak een nieuwe weg in. Het is een andere aanpak om tot besluitvorming te komen, ai houdt de gemeenteraad uiteindelijk wel het laatste woord. Wethouder Hafkamp (ruimtelijke ordening! ziet in de stadsgesprek ken een goede manier om de bur ger meer bij het bestuur van de stad te betrekken. „Ik zie het niet als een wassen neus, waarbij slechts de schijn van meedenken de burgers wordt opgehouden. De burger is heel wel in staat om goe de ideeen aan te dragen. Aan de andere kant zeg ik wel: het blijft inspraak. Sommige mensen schieten door en menen dat zij via inspraak besluiten mogen ne men. Maar daar zijn de gekozen vertegenwoordigers voor en die komen soms tot een andere afwe ging. Ik heb echter geen slechte ervaringen met inspraak. We moeten eruit halen wat erin zit en daarna duidelijk uitleggen wat wel en niet kan." De deelnemende burgers hoeven zich in hun betogen geen beper kingen op te leggen. Sterker nog, op een losse opmerking over een lelijke patatkraam of over het He- maplein zit de gemeente niet te wachten „Als je het alleen over dat soort dingen hebt, dan bereik je je doel niet," meent R. Klein Breteler, die een bijdrage levert aan de stadsgesprekken als panel lid. „De binnenstad is tenslotte meer dan een optelsom van deel projecten." Visie In hun bijdrage mogen deelne mers een complete binnenstads visie afsteken waarin naar harte lust mag worden gecombineerd met onderwerpen als wonen, be reikbaarheid, economie, horeca en toerisme. Voorlopig staan er drie stadsge sprekken over de inrichting van de binnenstad gepland. Het the ma 'Wonen, werken winkelen' staat centraal tijdens de eerste bij- eenxomst op woensdag 10 april. 'Cultuur, monumenten toeris me' staat precies een week later op het programma, terwijl op 24 april 'Openbare ruimte en de ont- werp-opgave' het onderwerp van het laatste stadsgesprek in de se rie vormt. De aula van het Stedelijk Mu seum op de Hoogstraat is d° plaats van handeling voor de ko mende stadsgesprekken. Vanaf 19.00 uur is men welkom, de ope ning vangt een half uur later aan. Iedereen mag meedoen aan het stadsgesprek. Deelnemers dienen zich wel van tevoren aan te mel den bij Bureau Communicatie en Externe Betrekkingen van de ge meente. Men krijgt dan vooraf een informatiesetje toegestuurd. Vlaardingen Het wegdek van de Burgemeester Heusdenslaan in Vlaardingen moet bijna drie meter worden opgehoogd. Het gaat om het deel tussen de Bur gemeester Verkadesingel en de LepelaarsingeL Deze ingrijpende wijziging is nodig om aansluiting te krijgen op de rijksweg. In verband met de geplande aanleg van de A4 tussen het Kethelplein en Delft, wordt de afhandeling van het verkeer van de A20 bij de afslag Vlaardingen anders. Voor het verkeer uit Vlaardingen dat de A4 op wil, wordt een nieuwe op en afrit gemaakt. De afslag Vlaardingen bij de Holysingel is alleen voor het verkeer dat rich ting Hoek van Holland of Rotter dam wil. Van deze optie wordt uitgegaan inde volgende week openbaar te maken MER-studie Rijksweg 4 Delft-Schiedaro. De plannen zijn door Rijkswaterstaat en dé gemeente Vlaardingen -ge maakt Projectleider- W,5V, de Zeeuw van Rijkswaterstaat er- ken t dat de ophoging voor de be woners van de Burgemeester Luijerinksingel niet prettig is. Maar de andere optie, een ver breding van de rijksweg van het Kethelplein tot aan de afslag Vlaardingen-West, bleek niet haalbaar. Dan zou een groot aan- tal (deels nog te bouwen) wonin- - gen binnen de wettelijke ge-1 luidszone komen te liggen. - f De nu gekozen variant scheidt tussen de afslagen Vlaardingen- s West en Vlaardingen het'ver- J keer in tweeënrtwee banen rich- ring Rotterdam en twee banen j naar de A4, waarop de op- en af- rit Heusdenslaan wordt aange- sloten. '1 Zie ook pagina 13 Echte bolle bozen zijn het, de ba- sisscho lie ren van De Brug uit Zwijnarecht. Al jarenlang weten zij de meeste prij zen in de wacht te s e- pen tijdens het schaak- toemooi van openbare basisschool De Dolfijn In vlaardingen Aan het toer nooi deden 92 leerlingen mee van scholen uit Vlaardingen, Schiedam en Capelle aan den Ussel. Martijn van Elk van De Brug was met zijn 7 ste deelne mer. Hij ein digde op de tiende plaats. In de leef tijdsgroep ging de hoofdprijs naar Davy van Het An ker in vtaar dingen. De leeftijds groep 1985/ aangevoerd door Rogier Groeneweg uit Zwijn dracht. Bij de oudste leer lingen won Saskia van uit Capelle aan den IJs- Se 1. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen De fractievoorzit ters van D66 en PvdA in de ge meenteraad van Vlaardingen heb ben gisteravond geprobeerd de CDA-fractie uit de tent te lokken naar aanleiding van uitspraken van de voorzitter van de christen democraten. CDA-voorzitter P, van der Zwan heeft een verkla ring uitgegeven namens het be stuur waarin een aantal bezuini gingsvoorstellen als 'niet accepta bel' werd afgedaan. Daarmee ver kondigde hij het standpunt van de achterban. Tijdens een discussie gisteravond over de bezuinigingen op de sub sidies, refereerde D66-fractievoor- zitter W. van Rijn aan de uitlatin gen van het CDA-bestuur. Hy wil de van CDA-raadslid W. Baris we ten hoe de fractie daarmee om gaat. Met name wilde Van Rijn weten of coalitiepartner CDA ge noegen neemt met het afromen van de afgesproken bezuinigin gen van achttien miljoen gulden, zoals de voorzitter suggereerde. Baris weigerde echter om de handschoen op te pakken. „Dat komt wel met de behandeling van de begroting. Wij zullen alles be kijken," was het enige wat ze er gisteravond over kwijt wilde. A, Attema (PvdA) probeerde daar na wethouder A. Kool (ook CDA) voor het blok te zetten. Wat hij van de uitspraken van zijn voor zitter vond. Of hij zich daaraan conformeert? Maar ook Kool hield zich op de vlakte: „We zitten in een fase dat iedereen zijn inbreng heeft in de discussie. Dat nemen we allemaal mee." Duidelijk was dat coalitiepartners PvdA en D66 zich hebben geër gerd aan de uitlatingen van de CDA-voorzitter. Hij vindt dat de bezuinigingen op de subsidies te eenzijdig worden neergelegd bij een aantal jeugdinstellmgen, waaronder de christelijke jeugd vereniging CJV en scouting, die meer dan de helft van hun subsi die moeten inleveren volgens de voorstellen van burgemeester en wethouders. Ook de bezuinigin gen op de bibliotheek gaan het CDA-bestuur te ver. Door Ben van Haren Vlaardingen De D66-fractie in Vlaardingen verwijt wethouder Kees van der Windt dat hij zich onvoldoende heeft ingespannen om bij de dienst Stadswerk een voorgenomen bezuiniging van een miljoen gulden te realiseren. „Een jaar geleden hebben we de bezuiniging afgesproken en nu blijkt dat er nog niks is gebeurd," hield Ron Molenaar de wethouder gisteren voor. De woordvoerder van D66 voor stadsontwikkeling ergerde zich aan het feit, dat de PvdA-wethou- der in de raadscommissie stads ontwikkeling het agendapunt over de doorlichting van het amb telijk apparaat voor zich uit schoof. De discussie moet volgens Van der Windt wachten tot -na het vertrek van Wil Hartog als hoofd ruimtelijke ordening - een ingehuurde projectleider de za- Viaardingen Studenten van christelijk economisch college Beneden Maas uit Vlaardingen houden dinsdagmiddag 2 april straatenquêtes in alle Vlaar dingse wijken. Doel hiervan is de mening van burgers te pei len over het leefmilieu in Vlaardingen. Onderwerpen als afvalinzameling, de kwaliteit van openbaar groen en milieu- overlast komen aan bod. In totaal worden 423 mensen uit alle wijken benaderd. De groep van 21 studenten voert het onderzoek in opdracht van de Dienst Milieu uit. Het rap port wordt in mei aangeboden aan de commissie Milieu van de gemeenteraad. ken op een rij heeft gezet. Wan neer dat is, durfde Van der Windt niet in te schatten. Niets gebeurd „Een jaar geleden is vastgesteld dat er op het gebied van bestem mingsplannen een miljoen gul den kan worden bezuinigd. Nu constateren we dat er nog niets is gebeurd. Terwijl de achterstand in de aanpak van bestemmings plannen allang is weggewerkt," betoogde Molenaar. Leo ten Have van oppositiepartij W2000 stook te het vuurtje tussen de coalitie partners op. „U, D66, zegt dus ei genlijk dat de wethouder een jaar heeft zitten slapen?" Van der Windt probeerde eerst het conflict te verzachten door te wijzen op de ingewikkeldheid van de materie. „Ket gaat om een fi nancieel richtgetal, dat nog steeds geldt. Maar het is niet zo eenvou dig." Ten Have benadrukte: „Het besluit over die bezuiniging van een miljoen gulden is vorig jaar toch bij volle verstand genomen door college en een raadsmeer- derheid." Vyftienjaar Een ambtenaar gaf aan, dat de veronderstelling van Molenaar dat alle bestemmingsplannen voor Vlaardingen nu voor elkaar zijn, niet deugde. „Het duurt ze ker nog vijftien jaar voor we op or de zijn," zei hij. Na die opmerking constateerde Ten Have, dat het basisargument van D66 niet steekhoudend was. Van der Windt reageerde aansluitend met enige felheid: „Ik vind het verwijt van Molenaar niet terecht. Ik hoop dat D66 ook inziet, dat er dus keuzes nodig zijn." Jan van der Kolk van Groenlinks stelde voor te beginnen met het schrappen van de 'postzegelplan netjes', die nodig zijn voor de col legevoorstellen om verkeersaf- sluitingen als busbanen te her- zien. Maassluis Het kunstwerk 'Overspel', dat binnenkort op hef terrein van de dienst Stads- en Milieubeheer aan de HeldringSt traat wordt geplaatst, hoeft niet te worden aangepast. Volgens het college van b en w van Maassluis tast het kunstwerk op geen en kele manier de normen en waar den in de samenleving aan, zoals de RPF/SGP/GPV-fractie in schriftelijke vragen had gesugge reerd. Volgens de plannen van-de maak ster, Annelies Dijkman, verschij nen er langs de kademuur stapels witte olievaten, enkele zwarte gietijzeren lantaarnpalen en zwarte betonnen banken. Met de bankjes die naar de overkant sta ren, en de afwachtende houding van de lantaarnpalen, wil de kun stenares de vraag bij de kijker op roepen welk spel hier wordt ge speeld. Zij gaf het beeld daarom als titel'Overspel'. „Suggestief en ongepast," menen de kleine christelijke partijen, omdat de titel in het dagelijks ge bruik de betekenis van ontrouw heeft. Het college zou daarom op z'n minst bereid moeten zijn om 'uiteraard in overleg met de kun stenares' tot een of ander, aange past ontwerp te komen, aldus de fractie. Het college schrijft nu in ant woord op de schriftelijke vragen: „De kunstenares heeft een bedd bedacht dat een verbinding legt tussen het heden en het verleden van het terrein aan de Heldrings traat en de overkant ervan, het Schanseiland. De naam Oversjffjl typeert in één zin duidelijk de be tekenis van het werk. En dan Wél in de nette zin des woords. Hit schetsontwerp, de maquette, de tekst en uitleg en de naam geven ons geen enkele aanleiding om het ontwerp in welke zin dan ook aan te passen. Daarbij is het ont werp als beste beoordeeld door een kundige selectiecommissie." Dijkman kreeg in juni '94 op dracht om het kunstwerk te ma ken. Omdat de kademuur van het terrein moest worden vernieuwd werd de uitvoering uitgesteld. Z Schiedam De Bewonersvereni ging Schiedam-Zuid (BVSZ) doet deze week een laatste poging om huurders te mobiliseren tegen de aangekondigde huurverhoging van de Woningstichting Noord- vest (WSN). Per 1 juli van dit jaar brengt de so ciale verhuurder de huurders een gemiddelde huurverhoging van 4,55 procent in rekening. De werkgroep Huurdersbelangen van de BVSZ roept de huurders op vóór 1 april hun bezwaren ken baar te maken bij de WSN. Tot die dag kunnen bezwaren worden in gediend. Om het de huurders te vergemakkelijken heeft de BVSZ reeds een brief opgesteld die de huurders alleen nog maar hoeven te ondertekenen. De actie van de BVSZ is een ge volg van de wat lauwe reactie die de huurders tot nu toe op de aan gekondigde huurverhoging heb ben geuit. Via een brief hoopt de bewonersvereniging alsnog een vuist te kunnen maken. Eerder al hadden de gezamenlijke bewo nersverenigingen, verenigd in het SOBO, fel geprotesteerd te gen de naar hun mening te hoge huurstijging. Nu het SOBO de so<- ciale verhuurder niet tot een ge matigder huurverhoging heeft kunnen bewegen, doet de BVSZ een rechtstreeks beroep op de huurders. „De regering en de Tweede Ka mer hebben getracht de huurver hoging beperkt te houden. Kun doel was een huurverhoging van zo'n 3,5 procent. Met een gemid delde huurverhoging van 4,55 procent gaat de WSN daar flink boven zitten. Hierbij roepen wij de huurders dan ook op om mas saal te reageren en mee te helpen om de sociale huurwoningen op een redelijk huurniveau te hou den," aldus de BVSZ, die de so ciaal verhuurder bovendien ervan beschuldigt de huurders verkeerd te hebben voorgelicht in een brief waarin de huurverhoging is aan gekondigd. „De WSN wekt de suggestie dat het SOBO akkoord is gegaan met de huurverhoging. Dit is echter niet het geval. Het SOBO heeft het overleg met de WSN opgezegd." De WSN heeft eerder verklaard wegens de slechte financiële posi tie niet lager te kunnen gaan dan 4,55 procent. Zij wijst daarbij on der meer op een negatieve be- drijfsreserve van 29,6 miljoen over 1994. De BVSZ ziet dat vol slagen anders. Omdat de bedrijfs- reserve in 1992 nog 55,4 miljoen negatief was, meent de BVSZ dat de sociaal verhuurder in de laat ste twee jaar een winst van 25,8 miljoen heeft gemaakt. Volgens de bewonersverenigihg heeft de WSN een te eenzijdige kijk op haar financiële situatie, De BVSZ: „Als de WSN die finan cieel moeilijke situatie baseert op de boekhoudkundige waarde heeft zij volkomen gelijk. De boekhoudkundige waarde is ech ter niet gelijk aan de marktwaar de van het bezit. Als de WSN de marktwaarde in haar balans zou opnemen, ontstaat een totaal an der plaatje." i i «li» ftVTOVEBHOUB 6UEDKUFE BHfiNUSTÖF jgaf WASSTHAAT (aliaenRonerdam-Wesl) ROTTERDAM WEST, Aeiiitectiiskads 148-150 *Tel. 010-477 40 99/BOnERDAM2UID.Miate)ea"iatgkT8iSMMfll' A-C-."* vA-ms' -•« - - - rAr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1