9 Vlaardinger vindt eigen buurt schoner en veiliger Minder rotzooi op straat, maar aantal klachten over hondenpoep stijgt 'Biedt u, mevrouw, of zag u alleen maar een kennis?' Scouting vindt bezuinigingsopdracht 'grievend' Scouts knutselen molen in elkaar Haast met verlenging van strandspoorlijn Vlaardingse auteurs portretteren hun stad flgenda Vrouw rijdt tegen boom Man mishandelt 'verkeerde' Man zwaait met pistool Steekpartij in supermarkt Televisie in brand Amokmaker sloopt ruiten Bespoten dader aangehouden Daders gepakt door slachtoffer Abonnee Service Rotterdams Dagblad Maandag 1 april 1996 V!aardingen Een automobiliste verloor zaterdagmiddag op de Amsterdamlaan in Vlaardingen de macht over het stuur. De auto kwam tot stilstand tegen een boom. Het voertuig liep flinke schade op. De boom werd even eens beschadigd. De bestuurder en haar twee passagiers liepen lichte verwondingen op, waaraan zij in het Holy Ziekenhuis zijn be handeld. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft zaterdagmid dag een 20-jarige man aangehou den, die even daarvoor een jongen had mishandeld. De dader dacht het slachtoffe»" op zijn gestolen bromfiets te zien, wat niet het geval bleek. Tegen de man werd proces-verbaal opge maakt. Vlaardingen Zaterdagmiddag kwam bij de politie een aantal meldingen binnen van geschrok ken mensen, die een man met een pistool zagen zwaaien op de Delftseveerweg in Vlaardingen. Dc politie wist de man, een 23-jari- ge Vlaardinger, te overmeesteren. Het pistool bleek een duplicaat te zijn. De man werd ingesloten op het bureau. Vlaardingen In een supermarkt aan de Gedempte Biersloot in Vlaardingen vond zaterdagmid dag een steekpartij plaats. Na een korte woordenwisseling, stak de man het slachtoffer met een mes. Hij werd voor nader onderzoek overgebracht naar het Holy Zie kenhuis. De dader werd later in Maassluis aangehouden en inge sloten. De recherche stelt een on derzoek in. Hoek van Holland ïn een woning aan het Gemma Frisiuspad in Hoek van Holland vloog zaterdag avond spontaan een televisie in brand. De brandweer bluste het vuur, maar het brandje had al zo veel rookschade veroorzaakt, dat de woning voorlopig niet bewoon baar is. Ook een aantal omliggen de panden liep (lichte) rookscha de. Maassluis Een vrouw die zater dagnacht op de Govert Wijnkade in Maassluis met haar auto even stilstond, schrok zich een hoedje toen een onbekende man de ruiten van haar voertuig insloeg. De dader verdween daarna spoor loos. Uit onderzoek blijkt dat hij kort daarvoor ook al amok had ge maakt in een café in de buurt. Schiedam Een 32-jarige ver dachte is zaterdagavond rond twaalf uur aangehouden wegens mishandeling. Een Schiedamse vrouw zag tijdens het uitlaten van haar hond in de Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam hoe de man een andere vrouw mis handelde. Toen haar hond daar blaffend op af ging, viel de ver dachte de bazin lastig. Om te kunnen ontsnappen pakte ze een traangasbusje en spoot dit in het gezicht van de verdachte. Vervolgens hebben enkele wijk bewoners de politie gebeld waar na de man werd aangehouden en ter ontnuchtering werd opgeslo ten. De man was zo agressief dat hij op het bureau de deur van de cel vernielde. Schiedam—Twee Schiedammers van 14 en 16 jaar en een 19-jarige Rotterdammer zijn dit weekeinde door hun slachtoffer aangehou den en overgedragen aan de poli tie. De man werd zaterdagavond in de Heemskerkstraat in Schiedam het slachtoffer van ver nieling. Volgens zijn verklaring hadden de verdachten zijn band en ook een band van een ander voertuig iekgestoken. De drie jongens zijn meegenomen naar het bureau voor verhoor. Maassluis „Eenmaal, ander maal. Niemand meer...? Daar gaat ie." Kliiing! Met een resolute ha- merklap op de gong maakt vei lingmeester Jan Kroes een einde aan het bieden op een kavel. „Een koopje, meneer." voegt hij de nieuwe eigenaar nog snel toe. In hoog tempo gaat hij door naar de volgende van de 211 stuks die op zaterdagmiddag onder de hamer gaan. Plaats van handeling voor het 'boelhuis' is de Koningshof in Maassluis, waar voetbalclub VDL aan het bieden een aardige cent overhoudt. Bij Jan Kroes is het spektakel in goede handen. Niet alleen houdt hij de vaart in de massale publie ke verkoop, ook is een aardige presentatie wei besteed aan de om zijn kwinkslagen bekend staande Maassluizen Het eerste gewillige slachtoffer van die humor is een vrouw die per ongeluk met haar handen wappert. „Biedt u mevrouw," reageert Kroes adrem, „of zag u een kennis? Ja. pas op hoor, anders wordt dat straks een hele dure kennis." Truc Die humor is geen doel op zich Verkocht moet er worden, en het liefst voor zoveel mogelijk geld. Als zijn toehoorders even insla pen en de hand stevig op de knip houden, roept Kroes ze daarom Eenmaal, andermaal... Foto Roei Dijkstra quasi-boos tot de orde: „Ik geloof dat jullie vanmiddag geblesseerd zijn aan jullie geefklieren." Die truc pakt goed uit. Direct daarop vliegen de handen in de zaal im mers weer omhoog. Kisten fruit, flesjes parfum, schilderijen, aqua rellen, klokken, een gouden tient je uit 1932, en een nog twee eeu wen oudere bijbel: op alle kavels die aan de zijkanten van een klei ne tweehonderd man publiek staan opgesteld wordt weer driftig geboden. Behalve de kavels die ter opbod zijn geschonken, zijn er ook arti kelen waarvan de opbrengst voor een groot gedeelte naar dc verko per gaat. Die kan dan hebben be dongen dat zijn koopwaar alleen voor een bepaalde bodemprijs van eigenaar verwisselt. Wordt die bo demprijs niet gehaald, dan geeft de veilingmeester aan dat de eige naar in bezit blijft van zijn waar. Koopt iemand uit de zaal bijvoor beeld een kavel voor honderd gul den. dan vinden er nog wat verre keningen plaats, legt VDL-voor- zitter B. Bouter uit. „Naast een rijksdaalder kavelgeld is vooraf afgesproken dat de koper op elke kavel nog eens tien procent van het eindbod toevoegt. En de ver koper staat weer tien procent af van het eindbod. De koper betaalt dus honderdentien gulden en de verkoper ontvangt negentig gul den. Het verschil van twintig gul den plus het kavelgeld gaat dan naar VDL." Sluitende begroting Bouter, die ook bestuurslid is van de Stichting Vrienden van VDL die het boelhuis organiseert, ziet de verkoop goedkeurend aan. „We doen dit niet omdat we arm lastig zijn, we werken al tien jaar met een sluitende begroting. De winst zit hem in de extra's die we met de opbrengst kunnen bekos tigen. Dat is ook goed voor het imago van de club. Het is overi gens al weer de zevende keer dat we een boelhuis houden, maar dit keer hebben we een recordaantal kavels dat onder de hamer gaat. De ervaring leert dat we er netto tussen de twee- en drieduizend gulden aan over. De veilingmees ter en de twee aanwezige notaris sen Ruijs en Geldens vormen geen kostenpost. Zij werken er al lemaal belangeloos aan mee." Ora in 1998 een financieel gezonde gemeentebegroting te hebben, hebben burgemeester en wethouders van Vlaar dingen achttien miljoen gulden nodig. Het uitgangspunt is de pijn te verdelen: de gemeente bezuinigt zelf, inwoners enbedrijvenkrijgendriejaarlangecnextraverhogingvan ten sommigen meer inleveren dan anderen. Het Rotter- acht procent op de aanslag voor de onroerende-zaken-be- dams Dagblad zet een aantal instellingen op een rijtje dat lasting (ÓZB) en allerleiinstellingen en verenigingen moe- de broekriem fors moet aanhalen. Vandaag: scouting. Te ten het met minder subsidie doen. Maar, zoals alt ij d, moe- bezuinigen bedrag: 64.000 gulden. Vlaardingen Inwoners van Vlaardingen vinden dat hun buurt er qua netheid op vooruit is gegaan. Er slingert minder rotzooi als papier, blikjes en kauwgum op straat. Vooral bewo ners uit het centrum, de Indische Buurt, de Oostwijk en de Vettenoordse Polder beoordelen hun wijk positiever dan drie jaar geleden. stadshart is in vergelijking met 1993 wat gedaald: van circa 110.000 bezoeken per week naar ongeveer 90.000. Een minderheid van de Vlaardingers rijdt met de auto naar het centrum. Er wordt liever gefietst of gewandeld. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Ruim 650 kinderen zijn lid van één van de negen scouting groepen in Vlaardingen, Dat is vijf procent van de jeugd van 5 tot 21 jaar. De gemeente Vlaardingen maakt jaarlijks 64.000 gulden over aan de scouting. Burgemeester en wethouders willen dat bedrag in eerste instantie op nul zetten. Wel krijgen de scoutinggroepen de mogelijkheid om te putten uit een budget voor jeugdactiviteiten. Die pot telt 190,000 gulden, maar de scouting moet dat onder meer de len met de christelijke jongeren vereniging CJV (die nu zo'n twee ton per jaar krijgt) en een aantal andere, kleinere jeugdverenigin gen. By elkaar krijgen die clubs nu nog 465.000 gulden per jaar. De tweehonderd kaderleden die de activiteiten voor de scouting in Vlaardingen organiseren zijn be nauwd dat ze bij de verdeling van de pot vaak buiten de boot gaan vallen. Dat heeft te maken met de voorwaarden die door b en w wor den opgesteld. Daaruit zou blij ken dat vooral organisaties die zich op probleemjongeren richten aanspraak kunnen maken, op de subsidiepot. Scouting stelt zich ten doel om jongeren te betrekken bij de maatschappij en te helpen ont wikkelen tot zelfstandige en actie ve burgers, formuleert Henk Peitsman namens de Vlaardingse scoutinggroepen. Hoewel onder hen ook minder begaafde jonge ren zitten, er -volgens Peits man -soms de eerste tekenen van drugsgebruik onder de jonge ren worden afgekapt en er ook weieens gesprekken zijn met 'pu pillen die het leven niet meer zien zitten', richt scouting zich niet op (die) specifieke groepen. Maar, stelt hij, we zorgen er wel voor dat onze leden niet tot die probleem groepen gaan behoren. Met ande rewoorden: de inspanningen zijn preventief en financiële steun van de gemeente is nodig om dat werk te doen. Wegbezuinigd De scouting noemt het 'grievend* dat b en w een zo'n sterk in de Vlaardingse samenleving veran kerde groep als de scouting nu dreigt weg te bezuinigen. Of in elk geval het met fors minder moet doen. Ook vinden ze het on verkwikkelijk dat scoutinggroe pen onderling moeten gaan con curreren om aanspraak te maken op geld uit de pot die b en w heb ben gecreëerd voor activiteiten voor de jeugd. Dit komt de onder linge verhoudingen niet ten goe de. En die onderlinge verhoudin gen zijn -met een verwijzing naar de jamboree van vorig jaar- juist één van de belangrijkste steunpilaren in het scoutingle- ven. De optie om door middel van con tributieverhoging de verdwijnen de subsidie op te vangen is vol gens scouting niet reëel. Om de 64.000 gulden te compenseren zou de bijdrage zo'n honderd gulden per kind en per jaar omhoog moe ten en uitkomen op 365 gulden per jaar. Bij sommige groepen zouden de verhogingen nog forser zijn. „Onhaalbaar," aldus Peits man. „Zeker als je je bedenkt dat vaak meer dan één kind per gezin lid is bij ons." Scouting zou dan een vereniging voor de Vlaar dingse elite worden. Tegen het afnemend aantal kin deren in groeit scouting in Vlaar dingen nog steeds. Dat is ook lan delijk gezien uniek. „Maar als we worden gedwongen zo'n rigoureu ze contributieverhoging door te voeren zal een aantal groepen te klein worden en moeten verdwij nen. Daarmee gaat een jarenlange historie verloren." Dat er zoveel (negen) scoutingver- enigingen in Vlaardingen zijn, komt volgens Peitsman omdat de verenigingen in de loop van de tijd uit hun jasje zijn gegroeid. „Om de kinderen zaterdag en zondag op te vangen moet je ruimte hebben. Elke groep heeft - een eigen troephuis en als daarin een groep van dertig welpen zit, dan is dat het matje." Begeleiding Peitsman wil benadrukken dat de begeleiding louter vrijwilligers werk is. „Onze subsidie gaat hele maal op aan vaste lasten. Erf pacht, rioolbelasting, alles gaat weer terug naar de gemeente. Het is vestzak-broekzak. Andere in komsten hebben we niet. Af en toe, om een verblijf in Frankrijk te bekostigen, worden er door de oudste groepen weieens acties ge organiseerd die geld opleveren. En van sponsors krygen we mate riaal. Maar dat gebruiken we dan ook, natuurlijk." Dat blijkt uit de Omnibusenquête die de gemeente Vlaardingen vo rig jaar liet uitvoeren onder de plaatselijke bevolking (15- t/m 74- jarigen). De resultaten zijn naast die van een eerder onderzoek uit 1993 gelegd. Het percentage bewoners dat zijn buurt (heel of tamelijk) schoon vindt, steeg van 59 naar 68 pro cent. Inwoners die hun buurt niet schoon vinden, kruisten de klccht 'hondenpoep' vaker aan dan in 1993. Over het onderhoud van htt groen in hun gemeente was een meerderheid van de ondervraag den tevreden. De burgers lijken bereid een bijdrage te leveren aan de directe woonomgeving. Zo wil het merendeel het eigen vuur- werkafval opruimen en de eigen stoep vegen. De veiligheid in Vlaardingen werd gemiddeld met een rapport cijfer van 7-min beloond; de eigen buurt krijgt een hogere waarde ring dan het centrum, overdag en vooral 's nachts. Stadsreiniging Een ander onderwerp dat in het onderzoek aan bod kwam, is de gemeentelijke dienstverlening. Net als in 1993 is een ruime meer derheid van de bevolking tevre den over de diensten van de ge meente. Opvallend is dat Stads reiniging, twee jaar terug nog door de meeste ondervraagden negatief beoordeeld, nu veel beter uit de bus komt. De inwoners die met helemaal tevreden zijn over de dienstverlening, klaagden over te lange wachttijden en 'verkeer de' openingstijden. De helft van de inwoners geeft overigens de voorkeur aan de huidige ope ningstijden. Uit de Omnibusenquête blijkt verder dat steeds meer Vlaardin gers een dagje in een recreatiege bied doorbrengen. Het Oranje park kent de grootste stijging. 'Het bezoek %aan een ""culturele voorziening is ook een populaire vrijetijdsbesteding. Twee op de drie inwoners - vooral hoger op geleiden- waagt zich wel eens aan een cultureel uitje. De biblio theek. Stadsgehoorzaal en het Visserijmuseum trekken net als in 1993 de meeste bezoekers. Wat de Vlaardingse horecafaeili- teiten betreft, vindt 68 procent var» de inwoners het aantal 'pre cies genoeg'. Dertien procent vindt dat er te veel etablissemen ten 2ijn terwijl negentien procent het aanbod te klein vindt. De on dervraagden hebben vooral be hoefte aan restaurants, koffiehui zen en discotheken. Het bezoek van inwoners aan het Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de stadsregio Rotter dam heeft er bij minister Jorrits- ma (Verkeer en Waterstaat) op aangedrongen haast te maken met de financiering van de ver lenging van de strandspoorlijn in Hoek van Holland, Ooit liep de spoorlijn Rotterdam- Hoek van Holland tot dicht bij het strand. De badgasten hoefden vanaf het station maar een paar minuten te lopen om de zee te be reiken. Maar na de opspuiting in 1972 ligt het station nu op zo'n an derhalve kilometer van de zee. Voor veel mensen een reden om de auto te pakken met als resul taat veel zomerse file-ellende op de Maasdijk. Volgend jaar hoopt men te begin nen met de uitvoering van het Masterplan dat de toeristische be tekenis van Hoek van Holland aanzienlijk moet versterken en dat de badplaats een flinke face lift moet geven. Het doortrekken van de spoorlijn is een vitaal on derdeel van dit plan. Om niet te veel achterop te raken in de procedures die doorlopen moeten worden, is er snel een uit spraak van de minister nodig over de financiering van de verlengde strandspoorlijn. Volgens de NS vergt de doortrekking een eenma lige investering van ongeveer vijf tien miljoen gulden. Vlaardingen 'De man kent bijna ieder plekje in zijn stad. Hij gaat weieens op bezoek in andere ste den, maar toch zijn deze uitstapjes zeldzaam. Hij houdt van de grond waarop hij gevormd werd. Na tuurlijk ruikt hij de stank, ziet hij dat het panorama van zijn jeugd afgevoerd wordt door bulldozers en sjofels. Eigenlijk weet hij niets van vissers en historie. Vlaardin gen is nog steeds een raadsel voor hem. Bovenstaand citaat uit het ver haal 'Man van de stad' van Gert Veen is terug te vinden in de ver halenbundel 'Vlaardingen, Tus sen droom en werkelijkheid; lite rair stadsgezicht'. De bundel, die vrijdag in de Harmonie in Vlaar dingen werd gepresenteerd, is een uitgave van de Vrjje Acade mie en werd gemaakt in het kader van de Kunstestafette 1995. Het Vlaardings Taalgenotschap nam de productie voor haar rekening. Negen Vlaardingse auteurs werd gevraagd op persoonlijke wijze een portret van de stad Vlaardin gen te schrijven. Dit resulteerde in zeer vermake lijke, nostalgische, maar ook kriti sche verhalen. Daarnaast zijn ook twee gedichten van Eva Timmer mans in de bundel opgenomen en enkele brieven van deelnemende auteurs aan de voorzitter van het Taalgenotschap, P. de Jong. Het boekje verschijnt in een opla ge van 250 stuks en ligt voor drie rijksdaalders in de schappen van boekhandels Den Draak en Pon tier. Ook de Vrije Academie ver koopt het literaire stadsgezicht. Op een winderig plekje voor de hekken van het Stedelijk Museumdam iieten enkele scoutingleiders van de Franciscus-Lodewijk- groep zaterdag zien hoe je niet zeer eenvoudige middelen molen De Walvisch weer kunt opbouwen. Je hebt alleen een bouwteke ning, wat houten stokjes én een paar klosjes stevig touw nodig. Nog dezelfde dag was de molen, een eenvoudige replica op schaal 1:20, klaar. De scouts werden tijdens het karwei door menig voorbijganger op de verkleumde vingers gekeken. En dat was nou net de bedoeling. Niet alleen de scouts van de Franciscus-Lo- dewijkgroep, maar ook de veertien andere verenigingen uit Schiedam, Vlaardingen en Maasluis brachten tijdens de Nationale Scoutingdag op allerlei manieren de scouting onder de aandacht van het publiek. De meeste groepen presenteerden zich in hun eigen clubhuis. De bevers van de Tono-grcsp knutselden lampionnen terwijl deTai- zégroep in winkelcentrum Spaland palmpaasstokken maakte die zondag in het Schieland Ziekenhuis werden uitgedeeld. De Vlaardingse zeeverkenners De Geuzen hielden open huis op hun wachtschip op m.s. Cornelia in de Oude Hayen en de twee Maassluise groepen beschilderden paaseieren, zetten tenten op en maakten zeiltochtjes. Foto Roei Dijkstra Maandag 1 april ROTTERDAM R'dams ConservatoriumWP-zaal, Openbare tentamens ensembles Lichte Muziek, 9,30uPopular. Jazz in Wording, 20.00u. Luxor Theater. A Musical Century, 20.15u. De Doe len. Gr.z. Meesters aan het klavier, 20.15u. Central park. Soulpower- sessie, 21.30u. Rotown. Club Yel low Moon, 22.00u. Zaal De Unie. Kunstin deopenbare ruimte van Rot terdam, 20.30u. Dinsdag 2 april VLAARDINGEN DC Soenda. Paasbingo, 13.30u. ROTTERDAM R'dams Conservatorium, WP-zaat, Open Podium, 18.00u. De Doelen. Kl.z. Stnjkwartetteni.s.m. de kamer muziekvereniging, 20,15u. De Pel grim. Jamsessie, 21.30u. Central Park. Crossoversessie, 21.30u. Luxor Theater. Bert Visscher, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg. Kl.z. Winkeldochters, 20.30u. Grote-of St. Laurenskerk. Past Masters, 20.15u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Sense and Sensibility' (al) dag. 12.45-3.30-6:15-9.15. Calypso 2: The usual Suspects' (16) dag. 6.45-9.30. Calypso 3: 'Seven' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Forrest Gump* (12) dag. 12.00- 3.15. Cinerama 1: 'Jumanji' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Money Train' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama3: 'Dead mar» walking' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: 'Leaving Las Vegas' (16) dag. 4-6.45-9.30. do- .vr.ma.di. ook 1.15. Cinerama 5: 'Goideneye' (12) dag. 1-3.45-6.30- 9.30. Corso: 'Heat' (16) dag. 1- 4.30-8.30. (max Theater: 'The U- vingSea' (al) dag. beh, ma. 2-4. 'Afri ca: The Serengeti' (al) dag, behalve ma. 3. Tl Postmo' (16) dag. 7. 'Casi no' (16) dag. 9. Venster 1: 'Angel baby' (16) dag. 7.30-10. do- .vr.zo.wo. ook 2.30. Venster 2: 'L'Awentura' (16) dag. 7.30, do- .vr.zo.wo. ook 2.30. do. 'line Aussi Longeu Absence' (16) dag. 10. vr. 'Hiroshima MonAmour'{16)dag. 10. za. 'India Song'{16) dag. 10. zo. 'Le Camion' (16)dag. 10. ma. 'Agatheet les Lectures Iliimitees' (16) dag. 10. di. 'Moderato Cantabile' (16) dag. 10. wo. 'Les Enfants' (16). dag. 10, Venster 3: The incred'b'e story of Two Girls in Love' (16) dag. 8. 'Smo ke' (16) dag. beh.ma. 10. wo.do.vr. ook 2.30. 'Sneak preview' ma. 10. Venster 4:'Blueinthe Face' <al) dag. 8-10. do.vr, ook 2.30. Lumière 1: 'Ace ventura' When nature calls (al) dag. 1,15-4-6,45-9.30. 'ma. 1.15- 4-9. Lumière 2: 'De Jurk' (al) dag. I.15-4-7.45-9.30. Lumière 3: 'Sudden death' (16) dag. 6.45- 9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Lu mière 4: 'Clueless' (al) dag, 1.15-4- 6.45-9.30. Pathé 1: 'Copycat' (16) dag. 1-3,15-6.40-9,30. do. alleen 6.40-9.30. Pathé 2: 'Murder in the First' (16) dag. 1.05-3.50-6.35- 9.20. do. alleen 6.35-9.20. Pathé 3: 'Bravenheart' (16) dag. 12.45- 4.45-8.45. do. alleen 8.45. Pathé 4: 'Casino' (16) dag. 12.30-4.30- 8.30. do. alleen 8.30. Pathé 5: 'Get Shorty' (al) dag. 12.00-2.25-4.50- 7.15-9.40. Pathé 6: 'Money Train' (16) dag. 4.50-7.20-9.50. vr.ma.di. ook 11.55-2.20. do. alleen 7.20- 9.50. Pathé 7: 'Antonia' (16) dag. II.15-1.45-4.15-6.45-9.15. do. alleen 6.45-9.15. Rex: 'Sizzle' (18) dag. 12.00 doorl.voorst. Informatie over bezorging van de krant maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16,00 uur Telefoon: 010 - 4004 444 Rotterdams Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1