15 Milieu-idee leidt tot grofruilen mms- 1Ï0 Nog steeds geen gouden tip in kapsalonmoord Milieugroepen mogen dijklichaam niet afgraven Doorstroming banenpoolers laat nog te wensen over Rotterdams Dagblad Jozefmavo wint Biauwbilgorgelbui 8KIJKPVER Z DAGEN IN DEZE KRANT: IETS WAT IN DE WEKELU NUU NUUiI IS VbHI UUNU Dodelijke aanrijding .V-E Verzamelgebouw voor bedrijven in Maassluis Vechtpartij om jack Beschonken automobilist Berovingen Abonneeservice Schiedam start met beperkte proef Maassluis: geen belangstelling voor vestiging avondwinkel SPP-it 1 Waterweg Dinsdag 2 april 1996 Maassluis Binnen twee maan den hoopt de Maassluise project ontwikkelaar Chris van Eijk de eerste paal te kunnen slaan van het bouwwerk De Hoge Kant op -bedrijventerrein Nieuwe Water- Iweg in zijn woonplaats. Het com- -plex, dat aan de Zwarte Zee ver- JsohSjnt, wordt een verzameling 2|{*6ouwen met verschillende acti- -vviteiten: naast kleinschalige en ^Schone industrie wordt ook ge dacht aan dienstverlenende be drijven en grootschalige detail handel. Rivieren lÈet perceel omvat vijfduizend 'vierkante meter, waarvan ruim drieduizend vierkante meter wordt bebouwd in tien bedrijfs hallen van minimaal tweehon derd vierkante meter. ;De verschillende hallen worden ^vernoemd naar grote wereldrivie- *ren als de Mississippi en Orinoko, *qm net als bij de naam van het ^gehele complex een duidelijke Enk te leggen met de scheepvaart. Over de vraagprijs van de qua for maat wisselende ruimten is de di recteur van Drie Eiken nog in on derhandeling met de aannemer. Zodra de prijzen bekend zijn, kunnen belangstellende onderne mers zich by Maeslanden Vast goed melden. Van Eijk rekent op grote belang stelling van de ondernemers, van wege de gunstige ligging aan het water, vlakbij het Westland, de A 20 en het NS-station én de gun stige ondememingswind die mo menteel door Maassluis waait Drie Eiken heeft niet eerder een project in Maassluis ontwikkeld. Met bouwbedrijf Van der Poel heeft de projectontwikkelaar wel in Ridderkerk enkele bedrijfshal len neergezet. Schiedam Een 15-jarige Schiedammer heeft maandag bij de politie aangifte gedaan van een pogingtot diefstal met geweld. De jongen fietste rond drie uur over de Johan de Wittsingel en werd by het fïetstunneltje door drie kna pen aangesproken. Toen één van hen het trainings jack van de fietser opeiste, ont stond een kleine vechtpartij waar bij het slachtoffer enkele klappen kreeg. De jongen wist uiteindelijkte ont komen, door naar het park te vluchten. Hoek van Holland Een 25-jarige man uit Naaldwijk is maandag middag zijn rijbewijs kwijtge raakt, omdat hij beschonken ach ter het stuur was gekropen. Twee agenten van de marechaussee za gen hoe de man moeite had om zijn auto recht te laten rijden en. onderwierpen hem daarom aan een blaastest. De bestuurder blies 2,7 promille, goed voor een rijverbod van veer tien uur. Zijn rijbewijs is ingevorderd en er is tegen de man proces-verbaal opgemaakt. Schiedam De politie vermoedt dat twee onlangs plaats gevonden berovingen gepleegd zijn door de zelfde daders. De overvallen von den donderdagavond 28 maart plaats in de Sint Liduïnastraat en deWalvissteeg. Een 47-jarige vrouw uit Brielle en een 17-jarige Schiedammer raak ten daarbij gewond en moesten voor behandeling naar het Schie- land Ziekenhuis. De politie roept getuigen van bei de berovingen op zich te melden. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010 - 4004 444 Rotterdams Dagblad Schiedam Als particulier won H. Post verleden jaar de Schiedamse Milieuprijs met het idee een grofvuil-ruildag te houden. Op kleine schaal wordt zijn plan op 20 april in de Gor zen voor het eerst ten uitvoer gebracht. Gorzenaren kunnen deze dag voor hen overbodige, doch bruikbare spullen op straat uitstallen en voor niks ruilen met hun buren. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) heeft de taak op zich genomen de ruildag in goede banen te teiden. Het nutsbedrijf maakt een inventarisatie van het aanbod. Mensen in de Gorzen die een voorjaarsschoonmaak willen houden, kunnen bellen met num mer 4465385. Per straat maakt het bedrijf vervolgens een overzicht van het aanbod. Belangstellenden kunnen de overzichten van de aangeboden waar op de ochtend van de ruildag bekijken bij vijf winkeliers tn de Groenelaan, De grofruildag is in eerste instan tie bedoeld om Schiedammers op een andere manier met elkaar in contact te brengen. De milieu doelstelling is echter minstens zo belangrijk voor initiatiefnemer Post. Als spullen die normaliter in de kraakwagen belanden worden hergebruikt, scheelt dit in de af valstroom. Het verminderen van de afvalstroom wordt gezien als een belangrijke milieu-doelstel ling. Maassluis Inwoners van Maassluis dreigen verstoken te blijven van een avondwin kel. Tot nu toe heeft nog geen enkele middenstander een aanvraag ingediend bij de ge meente, terwijl Maassluis op grond van het inwoneraantal ruimte heeft voor twee avond winkels. Twee weken geleden plaatste de gemeente in het huis-aan- huisblad De Schakel een ad vertentie, waarin ondernemers werden opgeroepen een aan vraag voor vestiging van een avondwinkel in te dienen. Hierop heeft één middenstan der zich gemeld. H3j trok ech ter prompt zijn aanvraag weer in, nadat bekend werd dat per 1 juni alle winkels tot tien uur 's avonds open mogen blijven. De geringe belangstelling ver baast de gemeente wel enigs zins. Vorig jaar toonden name lijk zeven ondernemers be langstelling voor vestiging van een avondwinkel. Omdat de criteria nog niet bekend wa ren, zijn deze verzoeken niet in behandeling genomen. De aanvragers zijn wel op de hoog te gesteld van de richtlijnen. Een gemeentevaorlichter denkt nu dat de ondernemers zijn teruggedeinsd voor de strakke regels. De avondwin kel mag alleen open tussen vier uur 's middags en twaalf uur 's avonds. Het assortiment moet hoofdzakelijk uit eet- en drinkwaren bestaan, maar de verkoop van sterke drank is niet toegestaan. Verder moet de avond-supermarkt een par keerterrein voor de deur heb ben en in de buurt van een winkelcentrum gesitueerd zijn. Belangstellende ondernemers kunnen nog tot eind mei een aanvraag indienen voor vesti ging van een avondwinkel. Tot die tijd zijn de Maassluizers voor het winkelen in de avond uren aangewezen op de koop avond en. op donderdagavond bij Albert Heijn in de Konings hoek. Deze supermarktketen blijft sinds twee weken op don derdag open tot 20,00 uur. Vol gens een medewerker is de aanloop nog niet erg groot, maar zit er wel een stijgende lijn in. Op vrijdag (koopavond) is het er in elk geval niet stiller geworden. In het plan van Post wordt de grofruildag m heel Schiedam ge houden. Na overleg met het ONS is de Schiedammer echter van mening dat het verstandig is een beperkte proef te houden. Van daar dat er alleen in Sehiedam- Zuid wordt gepionierd. Door het evenement kleinschalig te hou den, denken de initiatiefnemers te kunnen voorkomen dat er ver vuiling en overlast optreedt. Aanbieders van overbodige spul len hebben twee mogelijkheden als de buren geen belangstelling voor hun spullen hebben. Ze kun nen de spullen opnieuw op zolder leggen of inleveren bij een inza- melplaats, dte speciaal voor de grofruildag door het ONS wordt ingericht naast de Buitensluis. Er mogen alleen spullen worden in geleverd die vooraf waren opgege ven door de Gorzenaren. De reguliere ophaalregeling van grofvuil is vanaf maandag 22 apnl weer van kracht. De zogenoemde morgensterren (nvmsen die voor de kraakwagen uilrijden op zoek naar verhandelbare spullen) zorgen er vervolgens voor, dat ook zonder grofvuilruildag veel bruik bare spullen een roemloze tocht naar de vuilverbrandoven be spaard blijft. Schiedam Een 55-jarige Schiedamse fietser is vannacht, m-, een aanrijding met een perso nenwagen, in het Ziekenhuis Dijkzigt overleden. Het slachtof fer wilde gisteravond rond kwart voor tien de Van Dalsumlaan in Schiedam-Noord oversteken, toen hij door een passerend voer tuig werd geschept. Daarbij raak te hij zwaar gewond ?an het hoofd. Enkele voorbijgangers ver leenden eerste hulp, waarna de fietser door de GGD naar het Setóeland Ziekenhuis werd ver voerd. Vervolgens is hij met spoedtransport naar het Dijkzigt in Rotterdam overgebracht, waar hij enkele uren later is overleden. Tegen de 26-jarige bestuurder wordt proces-verbaal opgemaakt. Vlaardfngen De politie van Vlaardmgen heeft naar aanlei ding van de op de televisie uitge zonden politieberichten over de moord op de Schiedamseweg gis teravond twintig reacties gekre gen. Maar volgens een woord voerder zat de gouden tip er niet tussen. Eerder was het bandje met de stem van de tipgever ('de man met de hond') al te horen op de kabelkrant van het Rotterdams Dagblad en de lokale en regiona le radiozenders. Ook de tiental len telefoontjes die hierop bin nenkwamen bij de Vlaardingse recherche leidden niet in de rich ting van de tipgever. De politie wil graag in contact ko men met de man die zondag 17 maart de politie belde met de me dedeling dat hij iets verdachts had gezien bij kapsalon Joke aan de Schiedamseweg. Later bleek dat de 44-jarige Dirk Boot, die bo ven de kapsalon woonde, daar met messteken om het leven was gebracht. Vermoedelijk heeft de beller de daders gezien. Om achter de identiteit van de tipgever te komen heeft de offi cier van justitie inmiddels toe stemming gekregen van burge meester Stam om de gegevens van de gemeentelijke hondenbe lasting m te zien. Hondenbezit ters die aan en rond de Schiedamseweg wonen zijn in middels persoonlijk benaderd door rechercheurs. Omdat dit ook nog niks heeft opgeleverd, wordt het gebied de komende da gen uitgebreid. Burgemeester Stam heeft inmid dels de gemeenteraad op de hoogte gesteld van het inzicht ge ven in de registratie. Vorige week ontstond er opschudding omdat de GGD persoonlijke gegevens aan de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap beschik baar had gesteld. GroenLinks- raadslid J. van der Kolk heeft hierover schriftelijke vragen ge steld aanbcnw. ..Maar dit is natuurlijk een heel andere kwestie," reageert Van der Kolk. „Als het beschikbaar stellen van deze gegevens kun nen bijdragen in het oplossen van een verschrikkelijk misdrijf, dan vind ik terecht dat dit ge beurt Hier zijn -zoals wel het geval met de GGD-gegevens - geen commerciële belangen in het ge{ ding en bovendien komen ze niet op straat te liggen," aldus Van- der Kolk. Door Carel van der Velden Schiedam Aan de aarzelende tred van de Spaiander is merk baar dat hij het zaakje met hele maal vertrouwd. „Het is toch geen 1 aprilgrap hè," zegt de man, wiens tuintje een paar jaar na de aankoop van zijn woning al een meter is weggezakt. Tot hun spijt moeten de bedenkers de vraag aan de voet van het dyklichaam van de A 4 bevestigend antwoor den. Hij krijgt geen zand mee van het 'grondverzetbedrijfm weer wil van de mededeling dat van daag een begin zou worden ge maakt met het afgraven van het dijklichaam. De grap werd bedacht door mede werkers van de Vereniging Mi lieudefensie en de VTM. de ver eniging tegen milieubederf in en om de Rijnmond. Het was een witz met een serieuze ondertoon, want als tegenstanders van de komst van de rijksweg-zieri zij niets liever dan het verdwijnen van het dijklichaam, dat reeds in de jaren zestig ten behoeve van de komst van Rijksweg 19 (de A4) werd opgespoten. Ophogen De bestemming voor het zand was in hun gedachten snel gevonden. De wyk Spaland (met name de omgeving van de Velden) zakt op ongekende wijze en de bewoners zijn al een tijdje met de gemeente in de slag om hun bezit op te ho gen. Een en een is twee, bedach ten de milieuverenigingen. Hon derdduizenden kuubs zand heb ben het kilometers lange dijkli chaam gemaakt tot wat het is. Met die enorme berg zand kunnen heel wat tuintjes worden opge hoogd. De inwoner van Spaland („Ik woon net buiten de Velden, maar ook bij mij is de tuin enorm ge zakt") vindt het niet erg dat hij voor niets naar de Schiedams- Vlaardingse grens aan de Brede- At' i-iJJÏ roweg is gereden. „Ik had al zo'n gevoel dat er iets niet klopte, maar ik was toch nieuwsgierig," verklaarde hij zijn komst. Medewerker F. van der Drift van Milieudefensie had echter een doekje voor het bloeden. „Als die rijksweg niet doorgaat, kom ik persoonlijk helpen met het opho gen van uw tuin. Misschien mo gen we dan inderdaad dit zand wel gebruiken." Van der Drift noteerde het adres, waarna hij met zijn makkers ver der filosofeerde over het verzet te gen de rijksweg, dat in de ogen van de milieubeweging een nieu we impuls verdient nu Rijkswa terstaat de zogenoemde MER-pro- cedure in werking heeft gesteld. De gepresenteerde varianten voor Medewerkers van Milieudefensie en de VTM plaatsen het bord, waarmee het afgraven van het zandlichaamvan rijksweg 19 (de A 4) wordt aangekon digd. Het gebeurde bij wijze van 1 april grap. foto Roel Dijkstra de aanleg van de weg kunnen Mi1 lieudefensie en de VTM nietbeko-" ren. De Schiedammers en Vlaar- dingers van de verenigingen zijn niet onder de indruk van de ge; presenteerde varianten voor de weg. Ook niet van de mogelijke verdiepte aanleg. Die variant is duurder in de aanleg, maar staat volgens Rijkswaterstaat garant voor minder geluidsoverlast en minder visuele vervuiling. „De gepresenteerde plannen gaan voorbij aan het feit dat de aanleg van de weg in strijd is met het milieubeleid van de rijksover heid," vertelde E. Verhaar van de VTM, terwijl passerende fietsers een verbaasde blik op het door de milieuvrienden geplaatste bord werpen. „Dat is onder meer ge- richttop vermindering van de uit stoot van CCVgassen. "Nog meer rijkswegen in .-dit gebied vormen bovendien een onaanvaardbare aantasting van de leefbaarheid en de volksgezondheid." - Verzet - De milieU'elubs'voeren op dit mo ment overlég hoe'het verzet het beste vorm kan 'worden' 'gegeven. In elk geval zijn ze van plan zich stevig te roeren op de inspraak avonden, die deze maand in onder meer Vlaardmgen en Schiedam op stapel staan. De milieugroepen brengen bijvoorbeeld een studie in van de landbouwuniversiteit Wageningen. Daarin wordt ge steld dat kinderen die in de nabij heid van een rijksweg opgroeien, - door het leven moeten met een sterk verminderde longcapadti- teit. De milieugroepen menen op veel steun te kunnen rekenen. „Bijna iedereen die langs komt is' positief over ons standpunt," zegt Van der Drift. Een grijsgekuifte fietser ondersteunt zijn bewering) „Ik ben helemaal voor," roept de stevig doortrappende man dë grappenmakers toe. „Als het echt zover is, kom ik helpen met afgra-1 ven." Het was van morgen geen gewone ains dagochtend voor klas 3a van de Jozef mavo. De viaardingers dïe gister avond de Biauwbilgor gelbui won nen, waren nog wat uitge laten. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Het grappige vindt hun leraar Nederlands dat het 'slechts' mavo-scholieren zijn die het spel om de Biauwbilgorgelbui hebben gewonnen. Klas 3a van de St. Jozefmavo ra Vlaardingen sleepte deze titel, die is afgeleid van een gedicht van Cees Bud- dingh', gisteravond in de wacht na een denderende finale tegen de Anna Hoeve uit Den Bnel. De finale bestond uit een boekbe spreking, wagen over de actuali teit en speurvragen. Ook moesten de mavo-leerlingen ter plekke een gedicht maken met het thema vriendschap en jaloezie, dat werd beoordeeld door radiocolumniste Carrie en dichter Paul Middellijn. „Het was spannend tot op het laat ste moment," zegt een enthousi aste docent Nederlands P. H. Bos- ua. „Pas na de voordracht van de gedichten, die echt prachtig wa ren, was duidelijk dat ons team had gewonnen." Naast de titel Biauwbilgorgelbui verdienden de elf mavo-leerlingen daarmee een middagje karten in de Weena-hal. De quiz, die elke maandagavond op Radio Rijnmond werd uitge zonden en waar zestien scholen uit de regio aan hebben deelgeno men, is bedacht door bibliotheken en de regionale omroepen om jon geren aan het lezen te krijgen. Dat hoeft geen probleem te zijn, vindt Bosua. mits je ze het juiste leesvoer voorschotelt. „Er zijn ge noeg boeken die over de jeugd gaan. Je moet ze niet opzadelen met Hermans en Mulisch." Vlaardingen Natuurlijk is John Mak vijf jaar geleden als banen pooler aan de slag gegaan met de hoop op een reguliere baan. Dat het er nog steeds niet van is geko men, vindt hy jammer, maar meer ook niet. Hoewel hij na acht jaar werkloosheid erg moest wen nen aan een ander ritme, heeft de voormalig bankwerker het tegen woordig best naar z'n zin als con ciërge op basisschool De Klimop in Vlaardingen. Het valt ook met mee om op zijn leeftijd en met een geblesseerde rug nog een baan te vinden, zegt hij. Bovendien liggen de functies als conciërge of bijvoorbeeld huis meester niet voor het oprapen. En tja. dan kun je thuis gaan zitten of proberen er het beste van te ma ken. De 49-jarige Vlaardinger werd gis teren in het zonnetje gezet door banenpoolconsulente A. Groene- veld en voorzitter van de Stich ting Maatwerk en wethouder A. Kool (werkgelegenheid). Vijfjaar geleden ging hy als eerste banen pooler aan de slag. Om het 5-jarig bestaan van de Vlaardingse Stich ting Maatwerk, die verantwoorde lijk is voor de uitvoering van de banenpoolregeling, te vieren, kre gen alle negentig banenpoolers gisteren een bloemetje aangebo den. De Stichting Maatwerk is een gezamenlijk initiatief van on der meer de gemeenten Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis en treedt op als werkgever van de ba nenpoolers. Sinds de start op 1 april 1991 zyn 111 personen aan het werk gegaan in bijvoorbeeld scholen, musea, verzorgingste huizen en wijkcentra. Het gaat hierbij om functies die speciaal voor de banenpool zijn gecreëerd. Twee voormalig werklozen heb ben inmiddels een vaste baan ge vonden. Dat is met veel, vinden ook Groeneveld en Kool. Daarom gaat Maatwerk zich meer inzetten om de uitstroom van banen poolers naar een reguliere baan te bevorderen. Dat kan via werkge legenheidsprojecten en Melkert- banen, die eveneens tot doel heb ben langdurig werklozen een vas te werkplek te geven. „Er is on langs een aantal maatregelen ge nomen om de uitstroom te vergro ten," legt de banenpoolconsulen te uit. „Zoals meer mogelijkheden tot scholing en deeltijdwerk, zo dat iemand bijvoorbeeld voor de helft in de banenpool kan blij ven." „We hebben meer banenpool plaatsen aangevraagd en willen daar extra geld voor uittrekken." vult de Vlaardingse wethouder aan. „Het is de bedoeling om al bestaande werkgelegenheidspro jecten verder uit te bouwen, nieu we projecten te starten en de uit stroom beter te regelen, zodat er op die plekken weer nieuwe ba nenpoolers aa* de slag kunnen." Zo is het Kringloopcentrum en de Bel-shop ook met banenpoolers opgezet. Andere projecten, zoals een plan om zwerfvuil op te laten halen door banenpoolers, zijn nog in ontwikkeling. Sinds een jaar is ook de positie van banenpoolers in veel opzich ten gelijk aan die van reguliere werknemers. Eind vorig jaar is een arbeidsvoorwaardenregle- ment in werking getreden waarin zaken als ouderschapsverlof en seniorendagen zyn geregeld. Ook hebben de banenpoolers sinds vo rige week een eigen onderne mingsraad. Wat John Mak betreft zou het sa laris van de banenpooler verbe terd kunnen worden. Dat staat nog steeds gelijk aan het mini mumloon. „Je bent toch de hele dag in touw," meent de conciërge. „Plantjes water geven, stencilen, kopiëren, koffie zetten, pleisters plakken, van alles eigenlijk. En dat is een hele verandering voor iemand die van vanaf z'n 17de in de kleinmetaal heeft gewerkt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1