15 PvdA wil terughoudendheid bij sloop woningen Rotterdams Dagblad Ferry Hoefnagel, schenker van tv's Discussie over Waterwegcentrum de Hoek verzandt in herhalingen KiJKOVbH 1 UAUINUbZb KHANI: IblS WAI IN ÜE WbHbLL) NOG NOOII ISVbHIUUNU. 'Woonlasten stijgen, aantal goedkope huizen daalt' Doorrijden na aanrijding Auto's vernield doorjongeren Slapende inbreker Trainingsjack gestolen Dronken bestuurder Gestoorde spookrijder gaat voor acht maanden cel in In Memoriam 'Gemeente Maassluis meet met twee maten' Gemeente en Turken praten over nieuwe moskee - Woensdag 3 april 1996 -è Waterweg Door Pieter Vermaas Schiedam Het veelgeprezen Beheerplan Nieuwland mag geen 'heilig boek' zijn dat kritiekloos moet worden gelezen. Dat zegt PvdA-raadsïid M. R. Reuderink over het beheerplan, waarin sloop van oude fiats een centrale plaats inneemt. Vol gens de PvdA is de voorraad goedkope Schiedamse woningen daar inmiddels te klein voor geworden. Volgens een rekensommetje van tijd is aangenomen. Het raadslid de PvdA zal in het jaar 1999 zelfs een tekort ontstaan, van 3721 goedkope huur- en koopwonin gen. Goedkoop wil zeggen: een maan delijks huur van minder dan zes honderd gulden, of een koopwo ning onder de 159.000 gulden. Ook nu is de voorraad goedkope Schiedamse woningen volgens Reuderink echter kleiner dan al- Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft gistermiddag een 70-jarige inwoner aangehou den, omdat hij was doorgereden na een aanrijding. Een voorbij ganger had echter het voorval op de Bilderdijkstraat gezien en de politie getipt, die vervolgens de man thuis opzocht. De bestuurder bleek onder invloed van alcohol te verkeren. Hij blies ruim 1,85 pro mille, reden voor de politie om zijn rijbewijs in te vorderen en proces-verbaal tegen de man op te maken. Maassluis Zeven jongeren van 15 jaar uit Maassluis zijn rond middernacht op het politiebureau aan de tand gevoeld over de ver nielingen aan tien auto's die ge parkeerd stonden op de Keuche- niusstraat. De jongeren hebben op de motorkap van een auto staan springen en vermoedelijk met een scherp voorwerp een kras op een auto gemaakt. Het zeven tal is na het eerste gesprek naar huis gestuurd, maar moet binnen kort weer op het bureau verschij nen om een verklaring over het gebeuren af te leggen. Schiedam De 59-jarige Schiedamse beheerder van het volkstuinencomplex aan de Park weg in Schiedam is zich dinsdag ochtend waarschijnlijk een hoed je geschrokken. De beheerder zag in de kantine een onbekende man slapen, die de nacht daarvoor het complex had betreden door een steen door een ruit te gooien. Voordat hij in slaap viel heeft hij eerst enkele snacks genuttigd. Tegen de man wordt proces-ver baal opgemaakt. Schiedam Een 15-jarige Schiedammer is dinsdagavond rond zes uur door een onbekende man van zijn trainingsjack besto len. Het slachtoffer moest op de Broersvest zijn jas afgeven, maar moest daarvoor eerst een leren jack uittrekken. Toen dat volgens Hem te langzaam ging, hielp de dader de jongen een handje. Daar door scheurden de jaszakken van de leren jas. De verdachte wist vervolgens met het trainingsjack te ontkomen. Een onderzoek naar zijn identiteit is ingesteld. Schiedam Een vrachtwagen chauffeur heeft gisteren op de rijksweg richting Hoek van Hol land net zo lang een personenwa gen gevolgd, tot de bestuurder door de politie werd aangehou den. De automobilist had de vrachtwagenchauffeur gesneden. De chauffeur van de personenwa gen bleek dronken te zijn en kreeg daarvoor een rijverbod van acht uur. Ook is tegen hem pro ces-verbaal opgemaakt. bespeurt daarvoor ook bij ande ren aanwijzingen. „Vroeger riep men altijd: 'Er zijn voldoende goedkope woningen'. Nu klinkt er: 'Misschien is dat zo'." Suggesties De problemen in de volkshuisves ting worden nog eens vergroot doordat goedkope nieuwbouw met het huidige rijksbeleid zo goed als uitgesloten is. De 'mini maal mogelijke huur' voor toe komstige woningen in Spaland, zo leert een andere rekensom, be draagt nog altijd 677 gulden. Om de betaalbaarheid van wonin gen toch in stand te houden, komt de PvdA met een aantal sugges ties dat tijdens een ledenraads vergadering van de Schiedamse afdeling onlangs grotendeels werd gesteund. Zo zouden huur ders moeten worden ontzien bij huurverhogingen als zij zelf wo ningverbeteringen aanbrengen. Verder zouden nieuwe woningen duurzamer moeten worden ge bouwd, waardoor de onderhouds kosten op langere termijn omlaag kunnen. Voorts moet Schiedam in Spaland-Oost een minimumper centage van twintig procent socia le woningbouw realiseren en zou een deel van de huurders de mo gelijkheid moeten krijgen om .te gen een redelijke prijs de eigen huurwoning te kopen. En last but not least: Schiedam zou volgens de PvdA 'uiterst te rughoudend'moeten zijn bij sloop van woningen. Met name in de wijk Nieuwland hebben oude wo- «•«SS De PvdA in Schiedam waarschuwt in een nota voor het slopen van goedkope woningen in Nieuwland. Luchtfoto Roei Dijkstra ningen al plaats moeten maken voor nieuwbouw en het einde van die ontwikkeling is, afgaande op het Beheerplan Nieuwland, nog niet in zicht. Volgens Reuderink is het beheerplan, waarvoor nog steeds brede politieke steun be staat, te veel èen 'heilig boek' ge worden. „Wij onderschrijven wel de geest van het Beheerplan Nieuwland, maar het plan is ont wikkeld in een tijd dat men meen de in de. toekomst goedkoop te kunnen bouwen. Maar dat kan dus niet meer, of het moet zijn zo als in Dordrecht,waarde goedko pe nieuwbouw niet meer voorstelt dan wat omgekeerdé schoenendo zen met een gat erin geknipt." De PvdA wil een eindoordeel over de voorraad goedkope woningen nog niet vellen, maar dat lijkt slechts een kwestie van tijd. Reuderink; „Mocht blijken dat we er met onze cij fer s.naastzittendan zullen we dat eerlijk toegeven. Maar dé 'af deling ruimtelijke ontwikkeling en stadsvernieuwing is de in no vember gedane toezegging dat zij onze cijfers op korte termijn zou gaan onderzoeken tot op heden nog niet nagekomen." Bij de algemene beschouwingen van november vorig jaar kreeg de PvdA-fractie 'over hetzelfde on derwerp geen poot aan de grond. Toen werd een motie verworpen- waarin de PvdA het college ver zocht een notitie te schrijven over de verwachte voorraad goedkope woningen. De raad wilde destijds niet opnieuw de discussie starten over.het. Beheerplan Nieuwland en gaf aan fiet beheerplan gewoon uit te willen voeren. Vlaardingen De psychisch ge stoorde Vlaardingse drugsgebrui ker die vorig jaar op de Maassluis- sedijk in Vlaardingen bijna ie mand dood reed, moet voor acht maanden de gevangenis in. Ook vindt de rechtbank dat de man zich verplicht onder behandeling van de reclassering moet stellen. De 31-jarige aan drugs verslaafde Vlaardinger reed vorig jaar met zijn auto tegen een tegemoetko mende automobilist aan. De Vlaardinger begaf zich op de ver keerde helft van de Maassluisse- dïjk en botste met hoge snelheid, bewust tegen de tegenligger. „Ik was niet van plan de auto te rammen," zei de Vlaardinger tij- dens de rechtszitting. „Ik wilde hem alleen laten stoppen. Die vent achtervolgde me al een tijd je. Het was niet mijn bedoeling hem te verwonden." De Vlaardin ger werd er ook van verdacht vlak voor kerst vorig jaar zijn ex-vrouw te hebben bedreigd. „Ik koop een pistool en kom bij je langs," deel- de hij haar telefonisch mee. Vol gens de 31-jaarige drugsverslaaf de stelde die bedreigingen niet zo veel voor. Volgens hem was zijn vrouw daar wel aan gewend. Zenuwachtig De Vlaardinger gedroeg zich tij dens de zitting behoorlijk zenuw achtig. Op de vraag van de recht- bank-president wat ermet de man aan de hand was, zei de drugsver slaafde: „Daar kan ik niet zoveel over zeggen. Ik zal me wel veel rustiger voelen wanneer ik weet dat ik naar huis mag." De rechtbank heeft zich tijdens het bepalen van de straf niet laten beïnvloeden door de opmerkin gen van de Vlaardinger. De ko mende acht maanden zal hij in de gevangenis moeten doorbrengen. Ook kreeg hij een proeftijd van twee 'jaar opgelegd. Daarnaast moet de man zich vanwege zijn' i psvchisch labiele, tostimd ^er-^ pÜcmbhdèfbéKandilmrvm'd^ I reclassering laten stellen. Door Ben van Haren Op 65-jarige leeftijd is zaterdag na een tweede herseninfarct Ferry Hoefnagel in het Holy Ziekenhuis overleden. Hij wordt morgen om 13.30 uur op de begraafplaats Ho ly ter aarde besteld. Ferry was een bekende Vlaardin ger. Niet zozeer omdat hij van huis uit lorrenboer was en zoda nig als één van de laatste het plaatselijke straatbeeld verleven digde. Ferry Hoefnagel was in heel Ne derland bekend als de Vlaar dingse schenker van televisies en later video's aan bejaardencentra, ziekenhuizen en andere tehuizen, waar 'arme stakkers' zaten, die zo'n apparaat moesten ontberen. Hij bewoog hemel en aarde om hat benodigde geld bijeen te bren gen. Hij klopte geld uit de zakken van discobezoekers, schreef be delbrieven, strikte bedrijven voor een bijdrage en sleepte er autori teiten bij. Ferry had zijn eigen liefdadig heidsinstelling, die hij ook in z'n eentje runde maar waarbij hij al tijd weer officials en pers betrok om verantwoording te kunnen af leggen aan de donors. Spaarbank boekjes, antwoorden op bedel brieven, rekeningen mét de ver worven korting op de aankoop en zelfs de opbrengst van de door hem volgeplakte zegelboekjes legde hij bij zulke ontmoetingen op tafel. Ferry stond in alle kran ten en was op radio en televisie toen daarvan het aantal zenders nog te tellen was. Bij elkaar heeft Ferry Hoefnagel bijna driehonderd televisies of vi deo's laten uitreiken. Hij schakel de hiervoor altijd officials in, zoals burgemeesters. Hij heeft dat ongeveer dertig jaar volgehouden. Wanneer hij precies begonnen is, weet ik niet, maar het was in de tijd van het eerste Vlaardingse open jongerencen trum Kommunio. Daar begon hij onder de zogenaamde Liesveld- jeugd geld in te zamelen om in de recreatiezaal van onder meer de, inmiddels gesloopte, "Bilïitonflat een televisie te kunnen plaatsen. „Die jongens zijn helemaal zo rot Ferry Hoefnagel. Archieffoto Roe! Dijkstra niet. Kijk maar eens wat ze bij elkaar hebben gebracht voor die oudjes," hield hij dan burgemees ter Heusdens voor, die er niet aan ontkwam hem te ontvangen en de officiële overhandiging te verrich ten. Alle opvolgers van Heusdens kre gen met Ferry te maken. Hij liet zich niet afpoeieren. In Kommunio en later de jeugdca- fés en disco's bespeelde hij weer de jongeren. „Die ouwetjes heb ben toch ook recht op een verze tje? Of die stakkers in Sophia of van het dagverblijf? Kom op, gooi wat in mijn pet voor hun televi sie." Ferry klampte de uitgaande mensen aan om hen te wijzen op de noden van anderen. De laatste jaren werden die activi teiten minder. De vraag liep te rug, net als de gezondheid van Ferry. In de zomer van 1994 werd hij voor de eerste maal getroffen door een herseninfarct. Hij ver bleef enige tijd in het Zonnehuis, knapte op en verhuisde afgelopen zomer naar De Valkenhof. Vorige week werd hij opnieuw getroffen door een infarct en afgelopen za terdag overleed hij. Slechts tien dagen behoorde hij tot het leger van AOW'ers. de groep voor wie hij zich tientallen jaren heeft ingespannen. Hoek van Holland De bevolking van Hoek van Holland loopt niet meer warm voor het Waterweg centrum. Acht jaar geleden wer den de eerste plannen gelan ceerd. Sindsdien zijn er vooront werpen gemaakt, tekeningen ge presenteerd, plannen gemaakt en vooral ook openbare vergaderin gen en inspraakavonden .gehou den. Maar niemand lijkt er lang zamerhand nog iets van te begrij pen en de belangstelling wordt dan ook per bijeenkomst kleiner. Dinsdagavond werd het 'Master- plan' gepresenteerd, het plan dus dat het uiteindelijk moet worden. Een plan met in totaal duizend woningen, met een ambitieuze waterpartij in de vorm van een la gune, omgeven door hoge hotels. Een plan dat honderden miljoe nen aan investeringen gaat ver gen en dat financieel nog niet rond is. Maar ook een plan dat inmiddels door coalitiepartner Hoeks Wel zijn in de Hoekse deelgemeente- raad alweer goeddeels onderuit is geschoffeld. Waarmee de merk waardige situatie ontstond dat portefeuillehouder ruimte Leen Vreugdenhil van de lokale groe pering namens het deelraadsbe- stuur het Masterplan moest ver dedigen, terwijl zijn eigen be stuur inmiddels alweer een alter natief het levenslicht heeft laten aanschouwen. Overbekend De grote zaal van De Hoekstee was gisteren geschikt gemaakt voor zo'n driehonderd mensen, er waren er belangrijk minder dan honderd en daarvan was nog een behoorlijk aantal aanwezig uit hoofde van een bepaalde maat schappelijke of politieke functie. Ir. Maud Roukens hield een in middels overbekend en op papier erg mooi verhaal. Aansluiting van het dorp Hoek van Holland via de Langeweg en de Strandweg met het strand en een 'rode draad' die vanaf de terminal van Stena Line eveneens strandwaarts loopt. Een recreatieve pier, hotels, amu sement, overal is aan gedacht in het plan, waaraan inmiddels al een paar miljoen gulden is uitge geven zonder dat er een paai is ge slagen of een steen is gelegd. Met uitzondering van het Expo Cen trum langs de Nieuwe Waterweg waar voorlichting op velerlei ge bied wordt gegeven. Zelfs de vra gen waren eigenlijk niet nieuw. Een te hoge bebouwing, teveel ho tels, twijfels over de wegverbin dingen en de verlenging van de strandspoorlijn. Teleurstelling over het feit dat ondanks alle hooravonden toch bepaalde groe pen niet rechtstreeks waren geïn formeerd. Eigenlijk was er niets nieuws onder zon. Zelfs het feit dat het Project Team onvermin derd een groot enthousiasme blijft uitstralen is niet nieuw, want dat is al jaren het geval. Zo- ais er vanuit de deelgemeente- raad al die jaren al beweerd wordt dat het Waterwegcentrum er moet komen, terwijl vanuit diezelfde raad ook steeds maar weer nieuwe barrières worden opgeworpen. In mei moeten de verschillende vakcommissies van de deelge- meenteraad uiteindelijk toch ja of nee zeggen, want op 5 juni wordt het Masterplan in de deelgemeen- teraad behandeld. Den Haag/Maassluis Meten met twee maten. Daaraan maakt het gemeentebestuur van Maassluis zich volgens AR.T Dorresteijn schuldig. Hij zei dat dinsdag tij dens een hoorzitting bij de Raad van State in Den Haag. De hoor zitting werd gehouden naar aan leiding van het door Dorresteijn aangespannen beroep tegen het nieuwe bestemmingsplan 'Alkeetpolder I' van de gemeente Maassluis. Dorresteijn bewoont de boederij waar jaren terug kaasboer Siem Kooi was gevestigd. Deze ver kocht de boerderij na de zoge noemde dioxine-affaire. De melk van de koeien van Kooi zou ver vuild zijn met dioxine en dus zijn kaas ook. De vervuiling was af komstig van de rookgassen van de afvalverbranding en was zo in de weilanden terecht gekomen. De voormalige kaasboederij ligt in het gebied waarop het nieuwe bestemmingsplan Alkeetpolder betrekking heeft. De gemeente heeft aan de boerderij een woon bestemming gegeven. Dorresteijn is het daar niet mee eens. Hij wijst er op dat het pand voorheen een agrarische bedrij fsbestemming had. Nu moet een en ander op nieuw met een bedrij fsbestem ming belegd worden, omdat de vrouw van Dorresteijn een kleer makerij voor kinderkleding met bijbehorende winkel wil starten. De gemeente weigerde het pand een bedryfsbestemming te geven omdat gevreesd wordt voor een verkeersaantrekkende werking in de recreatieve omgeving rond De Zuidbuurt. Dorresteijn vindt het vreemd dat zijn wens op grond van dat argu ment niet wordt ingewilligd. Te genover hem op nummer 18 woont namelijk gemeentesecreta ris Arjan Korthout. De woning van Korthout heeft wel een veel ruimere bestemming dan uitslui tend wonen gekregen. Korthout mag zelfs tentoonstellingen orga niseren: ,Als dat geen verkeer aantrekt, dan weet ik het niet meer," aldus Dorresteijn. Volgens gemeentewoordvoerder G. H. Groeneveld zijn met Kort hout afspraken gemaakt. De ten toonstellingen mogen niet veel verkeer aantrekken. „Dat begrijp ik niet. Er mogen wel tentoonstel lingen worden georganiseerd, maar er mag niemand komen," reageerde Dorresteijn. Binnen een termijn van zes we ken hoopt de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van Sta te uit te spreken of de gemeente alsnog de door Dorresteijn ge wenste betemming in het plan moet opnemen. Schiedam Opnieuw hebben een delegatie van de gemeente Schiedamen het moskeebe- stuur gesproken over de riioge- lijkheden van een andere ge- I bedsruimte. In een 'open en'* constructief gesprek heeft de i Turkse delegatie te kennen ge- geven een moskee op een an- dere plaats in Schiedam te wil- i len bouwen. De voorkeur van de Turken gaat uit naar een nieuw te bouwen gebedsruimte. De ge meente heeft de Turken toege zegd de moskee voorlopig nog niet te ontruimen. De Turken moeten van de gemeente uit hun huidige moskee aan het Spinhuispad omdat het pand volgens het bestemmingsplan niet geschikt is als gebeds- ruimte. De rechter heeft beslo- ten dat de gemeente in haar recht staat om het pand.teoht- - ruimen. Protest De Turkse gemeenschap in Schiedam is tegen de .ontrui ming en heeft dat de afgelopen weken laten weten door mas saal te protesteren. De ge meente heeft de weg van on derhandelen gekozen omdat, ze een confrontatie met de Turken vooralsnog niet nodig, vindt. Evenals bij de vorige twee ge-. legenheden hebben beide par tijen afgesproken om.opnieuw een gesprek te beleggen. De gemeente gaat de komende week uitzoeken in hoeverre het mogelijk is dat de Turken in Schiedam een nieuwe mos kee gaan bouwen. De gemeen te venvacht dat ze binnen tien dagen het onderzoek kan af ronden. Wanneer vervolgens het vierde gesprek zal plaatsvinden is nog niet bekend. De gemeente heeft de Turkse gemeenschap in elk geval toegezegd dat-zij hangende het overleg niet tot ontruiming zal overgaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1