13 OZB-verhoging Vlaardingen wellicht lager mmmm AUTOVERHUUR GOEDKOPEBRANDSTOF i|gjj WASSTRflflT(alleenRotterdam-Weef) i~Rt)nEHDAM7vEST,Aeitrcci^a<jei4fri5Ó.'Tei.jM-4T740%.B0nERPAI«^ Rotterdams Dagblad Nieuwe bemanning van mijnenjager maakt kennis met Maassluis Extra vergadering over bouw woningen Maassluis Milieudefensie begint met stadspark op het Hemaplein Meevaller door hogere rijksuitkering Midden-Delfland claimt zestig miljoen bij provincie Vernielzucht jeugd versnelt sloop woningen Westwijk ^VE Beroving in wijkcentrum Man valt door dak Vrouw betast Jeugdbende aangehouden Diefstal kleding X III Vrijdag 5 april 1996 Schiedam Twee jongemannen hebben gisteravond wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Each- plein in Schiedam beroofd. Om streeks half elf werd de beheerder overmeesterd toen hij op weg was naar zijn kamer. Eén van de da ders sloeg de man op het hoofd en de ander stak hem met een scherp voorwerp in de hals. Daarna werd de beheerder onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen de geldkisten uit de kluis te geven. Ook een koek trommel, waarin de fooien zaten, moest hij overhandigen. De buit bedroeg enkele duizenden gul den's. De beheerder is voor behan deling aan zijn verwondingen overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Vlaardingen Een 45-jarige dak- bedekker uit Dordrecht is giste ren rond het middaguur tijdens werkzaamheden door het dak ge zakt van een pand aan de Willem Beukelsznstraat in Vlaardingen. De man raakte verblind door de zon en stapte daardoor op een draadglasruit. Het slachtoffer viel door de ruit op de grond en moest met een gebroken rugwervel wor den opgenomen in het Holy Zie kenhuis. VlaardingenEen op het Liesveld in Vlaardingen winkelende vrouw is donderdagmiddag omstreeks half drie door een 55-jarige dron ken man lastig gevallen en betast. De man is aangehouden en heeft een proces-verbaal gekregen. Maassluis De politie van Maas sluis heeft twaalf jongeren tussen 15 en 23 jaar aangehouden, die als jeugdbende opereerden in Maas sluis en Hoek van Hólland. De jeugdigen waren in verschillende samenstellingen betrokken.: bij twee woninginbraken-m'Maas sluis, twee inbrakenihstraridteri- ténin Hoek van Holland, twee au todiefstallen, een beroving, een inbraak in een muziekschool en zeventien inbraken in kelder boxen, allemaal in Maassluis. Ook werd de verzekering voor 27.000 gulden opgelicht Zes van de twaalf verdachten zijn voorge leid aan de officier van justitie en zijn ingesloten. Maassluis/Hoek van Holland Een 52-jarige man uit Rotterdam is donderdagmiddag op heterdaad betrapt bij het stelen van tweede- handskleding. De man nam de kleding weg. uit een kledingcon- tainer die in de Boogertstraat stond opgesteld. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. We zijn toch in de buurt, dan kunnen we net zo goed even in Maassluis langswip- pen. Dat moet de nieuwe commandant van de mijnenjager Hr. Ms. Maassluis hebben gedacht. Gisteren meerde hij met de 42-koppige bemanning en het schip af in de buitenhaven aan de Burge meester de Jonghkade. De afgelopen week hadden de mariniers een oefening op het Haringvliet, een mooie gelegen heid om op weg naar de thuisbasis in Den Helder de contacten met de Maas* sluise bevolking aan te halen. De 51,5 meter lange en negen meter brede mijnenveger valt onder de zogehe ten Alkmaarklasse. Deze klasse bestaat uit vijftien schepen, die allemaal ge noemd zijn naar steden met een haven. De Hr. Ms. Maassluis werd op 5 mei 1984 te water gelaten en vervulde onder meer een belangrijke rol tijdens de Golf oorlog. Na een periode van meerjarig on derhoud werd het schip in december 1994 weer in de vaart genomen. De banden tussen het schip en de ge meente Maassluis zijn altijd zeer nauw geweest. De mijnenjager is een trouwe gast op de Furiade en brengt daarnaast ook regelmatig 'zomaar' een bezoek aan de stad. Tijdens drt tweedaagse bezoek maakt de bemanning kennis met ver schillende groepen, onder wie de Video en Smalfilmclub en enkele leerlingen van de ichtusschool. Zij hebben een film over de haven van Maassluis gemaakt, die aan de mariniers werd vertoond. Gis teravond speelden enkele bemannings leden en politie-agenten een vriend schappelijke voetbalwedstrijd. Vanoch tend maakten de bewoners van het ge zinsvervangend tehuis De Luit een vaar tocht met het schip. En vanavond vaart het college van b en w en de doopster van de mijnenjager, mevrouw A. G. van Es-Hamoen, mee naar Hoek van Holland, waar tenslotte afscheid wordt genomen van de bemanning. Foto Roel Dijkstra Door Jan Rozendaal V-aardingen—De in 1995 aangekondigde verhoging van de on- roerende-zaak-belasting in Vlaardingen van acht procent plus de prijscompensatie (voor 1996 1,5 procent) voor de komende drie jaar, valt in 1997 en 1998 waarschijnlijk lager uit. Dat heeft wethouder H. J. Roijers (financiën) gisteren bekend ge maakt bij de presentatie van de Voorjaarsnota 1996.' Burgemees ter en wethouders ramen daarin dat volgend jaar de onroerende- zaak-belasting (OZB) met acht procent-zonder inflatie omhoog moet. En in 1998 zou dat percenta ge worden verlaagd tot vijf. Efficiency De voorwaarde die daaraan door Roijers wordt gesteld is wel dat de afgesproken bezuinigingen wor den gehaald. Vlaardingen voert momenteel een grote bezuini gingsoperatie uit. Door de OZB- verhoging, het verminderen van subsidies en een effieieney-opera- tie in het stadhuis, moet in 1998 achttien miljoen zijn verdiend. De meevaller baseren b en-w op de berichten dat Vlaardingen de komende jaren fors meer geld krijgt uit het Gemeentefonds (nu goed voor ruim tachtig miljoen per jaar). In plaats van een mil joen minder, waarvan vorig jaar .nog werd'uitgegaan, krijgt Vlaar-- dingeri meer. Dat voordeel loopt op van ruim vijfhonderdduizend gulden volgend jaar tot 2,2 mil joen in het jaar 2000. Overigens komt er komende zomer pas ze kerheid over de verhoogde rijks uitkering, rnaar de verwachting dat die gunstig uitvalt voor Vlaar dingen is voor b en w een voldoen- de basis om die op te nemen in de Voorjaarsnota. Een ander financieel voordeel dat b en w hebben aangeboord komt tot stand door het minder snel af lossen van een lening. Om de be groting van dit jaar sluitend te krygen heeft Vlaardingen 6,5 mil joen gulden geleend uit de alge* mene reserve. Om het 'spaarbankboekje' op peil te hou den was afgesproken dit in het jaar 2000 weer allemaal te hebben teruggestort. Mede op grond van een motie die de SGP/RPF/GPV in november indiende, wordt het terugbetalen gespreid over een période van' vijf jaar langer. De daardoor lagere rente en aflossing op die lening zorgt er voor dat er meer geld over blijft om andere dingen te doen. Kinderopvang Behalve een lagere verhoging van de OZB, heeft het college twee be zuinigingsposten aangepast. De kinderopvang zou behalve een half miljoen gulden minder subsi die krijgen, ook nog eens een rijksbezuiniging van 270.000 gul den door moeten voeren. Dat vin- den b en W nu toch een beetje te; veel en daarom is er voor gekozen de 270.000 gulden te compense ren. In plaats van 770.000 gulden moet de kinderopvang het met 500.000 gulden minder doen. Laksheid Ook een interne bezuiniging op de kosten voor bestemmingsplan nen is bijgesteld. In plaats van een miljoen, moet daar nu de helft minder op worden bezuinigd. Co- - alitiepartner D66 uitte vorige week kritiek op verantwoordelijk wethouder K. van der Windt (PvdA) dat de bezuiniging van een miljoen nog niet was ingevuld. - D66-woordvoerderR.A. Molenaar verweet het eolle^b laksheid. Aan de veel besproken subsidies op de instellingen, waarvan som mige tienduizenden guldens tot tonnen in moeten leveren en op nul uitkomen, willen b en w voor alsnog niet tomen. Ook de bezui nigingen op de ..'bibliotheek, die eerder werden teruggebracht van een miljoen tot 700.000 gulden, blijven overeind in de Voorjaars nota.. Wel komt er geld vrij om de ergste nood te lenigen bij de gedupeerde instellingen. Maar eèn hoogte van dat bedrag wordt niet Maassluis De raadscommissie stads- en milieubeheer in Maassluis houdt dinsdag 9 april een extra vergadering over. de taak stelling die de gemeente beeft opgelegd ge kregen, om voor het jaar 2005 tweeduizend woningen te bouwen. Maassluis heeft zich hiertoe verplicht na ondertekening van het zogeheten Vmex-convenant. Nu echter de provincie heeft besloten dat de Dïjkpolder niet aan Maassluis wordt toe gewezen, zijn de mogelijkheden om aan de ze eis te kunnen voldoen uiterst beperkt. Daardoor dreigt ook de Vmex-bijdrage te vervallen. Het gemeentebestuur wil echter - gezien het woningtekort - toch proberen aan de taakstelling te voldoen. Met de Stadsregio moet dus binnenkort onderhan deld worden of de eventuele Vinex-faijdra- gen vanuit de regio ook gelden voor andere bouwlocaties in Maassluis. Naast de reeds bestaande plannen voor wo ningbouw op de vier voormalige schoolloca- ties, wil het gemeentebestuur ook andere plekken bespreekbaar maken. Door onder meer aan het rivierfront, op het Elemen- tumlerrein en op enkele kleinere lege plaatsen te bouwen, hoopt Maassluis toch tweeduizend woningen aan het bestand te kunnen toevoegen. De vergadering begint dinsdag om 18.00 uur in zaal De Logger in het stadhuis. Be langstellenden kunnen op dit onderwerp inspreken. De bij de agenda behorende stukken liggen ter inzage in het informatie centrum in de hal van het stadhuis. Vrij dagavond en zaterdag liggen de stukken in de openbare bibliotheek in de Koningshof. Schiedam Wellicht geïnspi reerd door het succes van de actie Groeiend Verzet in de Lickebaert, begint Milieude fensie morgen met de .aanleg van een stadspark op het He- maplein in de Schiedamse binnenstad. Schiedammers worden opgeroepen zelf een plant of boom op de kale vlak te te komen planten. Met de actie wil de milieuvereniging protesteren tegen de door ambtenaren gewenste bebou wing van het braakliggende terrein. Milieudefensie in Schiedam neemt, met de actie stelling te gen het gemeentelyke plan het plein (gedeeltelijk) te be bouwen. In een massastudie van de Dienst Gemeentewer ken wordt het plein gedeelte lijk bebouwd met winkels, be drijfsruimten en apparten^en- ten. Naast stedebouwkundi- ge-worden financiële redenen als argument aangevoerd. Het noodlijdende Grondbedrijf in Schiedam verwacht zo'n vier miljoen gulden aan erfpacht contracten op het plein te kunnen verdienen, Milieudefensie is het niet met de bebouwingsplannen eens. De vereniging vindt dat er de laatste jaren genoeg kantoren en winkels zijn gebouwd in de binnenstad. De medewerkers, vinden dat het groen in Schiedam teveel onder druk staat. Het begin van de lente vindt Milieudefensie een mooi moment om te beginnen met de aanleg van het park. Schiedammers worden uitge nodigd zelf wat te planten. Struiken en planten worden ook verkocht door de actie voerders. De piantacüe volgt een paar dagen nadat actievoerders uit Vlaardingen en Maassluis de vlag in top konden hangen. In 1992 werden in het Licke- baertgebied duizenden bomen geplant door de bevol king uit protest tegen de voor genomen aanleg van een vuil- stort Deze week werd bekend dat de vuilstort er definitief niet komt. De initiatiefne mers van de actie groeiend verzet verkeren in juichstem ming, al ontkent de provincie- Zuid-Hoiland. dat het verzet een rol heeft gespeeld in de af- weging de stortplaats niet aan te leggen. In Schiedam is er ondanks de studie van Gemeentewerken officieel nog niks beslist. In de gemeenteraad zijn het CDA en Gemeentebelangen/Soli dair '93 voorstander van in elk geval een gedeeltelijk groen Hemaplein. Naast Milieude fensie pleit ook de bewoners vereniging Schiedam-Cen trum voor een ecologisch rust punt in de drukke binnen stad. Ambtenaren van de Dienst Gemeentewerken ty peren het groenplan echter als een 'armzalige stedebouw- kundige oplossing'. Het planten van de bomen vindt plaats op een strate gisch moment. Aanstaande woensdag begint wethouder L. A. Hafkamp (ruimtelijkeor- dening) in het Stedelijk Mu seum met een serie stadsge sprekken, waarin Schiedam mers hun ideeën kunnen spuien over de toekomstige inrichting van de binnenstad. De mening van de burgers kan volgens de gemeentebe stuurder een belangrijke rol spelen bij de ontwikkeling van een visie op het gemeen telijk beleid. Specifiek, over de toekomst van het Hemaplein praat Haf kamp op donderdag 18 april in café Het Spul. Vanaf acht uur. gaat hij onder anderen met voorzitter! van Gestel van'de. bewonersvereniging Schiedam-Centrum in dé slag over de toekomst van: het plein. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het recreatieschap Midden-Delfland claimt bij de provincie Zuid-Holland zestig miljoen gulden. Op die manier moeten demisgelopen inkomsten door het afblazen van de vuilstort in de Lickebaert worden gecom penseerd. Woensdag kwam milieugedepu- teerde G. Brouwer met het nieuws dat Gedeputeerde Staten afzien van de bestemmingsplanprocedu re die de vuilstort tussen Vlaar dingen en' Maassluis mogelijk had moeten maken. Hij baseerde dat op de afnemenende afvalstro men, waardoor een stortplaats in de Lickebaert niet meer nodig is. Daarmee boort de provincie het recreatieschap Midden-Delflfand een lucratief contract door de neus. De komende tien, twaalf jaar - de periode dat het afval zou worden gestort - zou het Provin ciaal Afvalverwijderingsbedrijf (Proav), die de stortplaats moest gaan beheren, zo'n zestig miljoen gulden overmaken. Met dat geld wilde het recreatieschap Midden- Delfland ontwikkelen tot een vol wassen recreatiegebied. De afval berg zou 'dienst gaan doen als ski baan, er zou een mountainbike parcours komen en tal van andere voorzieningen voor recreanten. Directeur A. G. Visser van het re creatieschap is van plan op korte termijn een afspraak te maken met gedeputeerde Brouwer. En daar zal hij de claim van de misge lopen inkomsten neerleggen. „Want wij waren voor een groot deel financieel afhankelijk van de inkomsten door het contract met de Proav," aldus Visser. Pretpark De vraag is hoe ver de provincie wil gaan. Een bijkomend pro bleem is dat de rijksoverheid zich momenteel bezint over het stand punt dat recreatieschappen zich zelf in de toekomst moeten gaan bedruipen. Dat zou enkele miljoe nen per jaar aan inkomsten gaan schelen. Visser weet niet hoe hij zijn begroting dan rond moet krij gen. Ook al omdat de gemeenten volgens eerder gemaakte afspra ken niet meer hoeven gaan beta len dan acht gulden per inwoner. Dat is maximaal goed voor zo'n zes miljoen gulden per jaar. „Of je moet een paar duizend zo merhuisjes bouwen. Maar dat is ondenkbaar in dit gebied. Het leent zich niet voor grootscheepse recreatie als een bungalow- of pretpark. Daarvoor is het niet in gericht. Bovendien zouden de we gen in de toch al overvolle Rand stad nog verder vol raken. Want zoiets is niet alleen voor de eigen inwoners natuurlijk," stelt Visser. Hoewel de toekomst heel onzeker is, was Visser niet helemaal ver baasd over de mededeling van GS. „Volgens de oorspronkelijke plannen had de feitelijke stort in de Lickebaert al bezig moeten zijn. Aangezien de voorbereidin gen nog niet eens waren begon nen en daarbij de discussie over het afnemen van de afvalstromen van de grond kwam, komt het be sluit niet helemaal uit de lucht vallen," aldus de directeur, die binnenkort een brief kan ver wachten van de Proav waarin het huurcontract voor de Lickebaert wordt opgezegd. Afgelopen jaar ontving Midden-Delfland nog 45.000 gulden voor de huur van het terrein. „Afgelopen week had ik die post voor de begroting van 1997 nog onder 'onvoorzien' gezet. Daar ka'u ik die nu weghalen, want dat is over," aldus Visser. Toekomst Over de toekomst van de Licke baert wil hij zich nog niet uitlaten. De wensen van de Vlaardingse milieuwethouder K. van der Windt en N. Koffeman van de ac tiegroep Groeiend Verzet in de Lickebaert, die gisteren beiden pleitten voor het behoud van het Volksbos waarin enkele wandel paden en een vogelobservatiepost moeten komen, neemt hij voor kennisgeving aan. Visser: „Ik durf daarover nog geen uitspraken te doen. We zul len gaan praten met de gemeente en de stichting Groeiend Verzet. Misschien dat zij een deel van het onderhoud op zich kunnen ne men of het bos helemaal zelf kun nen gaan beheren. Ik fantaseer maar wat. Maar er moet wel reke ning worden gehouden dat maar één-vijfde van het gebied is be plant. Dus veruit het grootste deel is nog over. De vraag is wat we daarmee kunnen. Wat andersoor tige recreatie, die het bos aanvult is een optie." Een hekwerk omzoomt sinds kort de 48 bejaardenwonïnk- jes aan de Frank van Borse- lenstraat. Na de Pasen start de gemeente mot de sloop. Dat is eerder dan gepland. Vandalisme van jongeren uit de buurt maakt het nodig. Zij hebben alle ruiten van dit onderdeel van verzorgings centrum De Valkenhof ver nield en gingen steeds ver der met stopen, waardoor een gevaarlijke situatie ont stond. De gemeentelijke slo pers moeten straks begin nen met het verwijderen van de huisraad, die vorige be woners in de kleine, niet meer aan de eisen van de tijd voldoenende bejaarden huizen hebben achtergela ten. Op deze plek tussen sporthal en heemtuin is de bouw voorzien van 56 mo derne terrasflats voor oude ren en, als het aan de ont werpers van Teun Koolhaas Adviseurs ligt, een pavüjoen- tje aan de singel. Foto Roei Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1