M Overheid schoot tekort Gevaar voor herhaling TCR-affaire groot m Jonge amateurs strikken Ten Cate Korte felle brand verwoest Schiedamse semorenflatwoning Sipi!» Cultuur Economie Don Bennett vindt Dizzy maar niks Anderiecht meldt zich ook voor Taument X Niemand schaamt zich meer voor Hema-spuSien Wanhopige vluchteling legt treinverkeer stil Tyson weer in opspraak Onderzoek CTSV wordt uitgebreid Havenziekenhuis en CBL ten onrechte op lijst van WVS Erasmusbrug overspant bijna hele Nieuwe Maas Schryvers opgesloten in Euromast Bloedbanken weren donoren wegens risico hersenziekte Abonnee Service Déze krant twee weken gratis..,? Vul de bon in... Westblaak 180 3012 KN Rotterdam. 010-4004400 Jaargang 6 Woensdag 10 april 1996 Nummer 1547 Jjp en Jannckc Tandpasta mWf'f <<p*a Hostess Bianca hielp Henk ten Cate gister avond een handje bij de loting. De Sparta- trainer koppelde SDV, de bedwinger van gas theer NOC, aan Alexandria'66 (zo). Foto Fred Emst/CarVos RotterdamHet is Antibarbari, uitkomend in de hoofdklasse van de afdeling Rotterdam, gelukt om Henk ten Cate vast te leggen. De trainer van. Sparta werd door de spelers van de nog jonge amateurclub dusdanig bespeeld, dat hij beloofde om binnenkort een gasttraining aan het Toepad te verzorgen; - Ten Cate verrichtte aan de vooravond van weer een Feyenoord-Sparta in de kantine van NOC de loting voor de iussenronde van district I vari de strijd om de Rotterdams Dagblad Trofee. Aan voerder Nico Jalink van de Kasteeielub voerde soortgelijke handelingen uit bij DRL aan de Spi- nozaweg, Zicverder pagina 11 3 5 7 9,11 Plaatselijk... 13,14,15 17 .......19,21 20 RTV 23 Schiedam Het treinverkeer tus sen Rotterdam en Hoek van Hol land is vanochtend langdurig stil gelegd door een uitgeprocedeerde vluchteling, die dreigde van het dak van NS-station Schiedam- Nieuwland te springen. Ook de drukbereden Nieuwe Damlaan in Schiedam werd afgesloten. Deze verkeersweg loopt onder het sta tion door. De uit Kroatië afkomstige man hoorde vanochtend vroeg op het Schiedamse politiebureau dat hij op 18 april Nederland dient te ver laten. De man liet een briefje ach ter op het bureau met de medede ling dat hy zelfmoord zou plegen. Even later zagen treinpassagiers de man op het dak van het op steenworp afstand van het politie bureau gelegen station staan. De zeer verwarde en zenuwachti ge man riep vanaf het dak van het station dat hij liever „hier dood gaat dan in Kroatië". De man de serteerde vier jaar geleden uit het Kroatische leger en is sindsdien in Nederland. De man verwacht dat hjj in Kroatië de kogel krijgt. Een politieman in burger trachtte vanochtend de man zijn zelf moordpoging uit zijn hoofd tepra- ten. Hij kreeg daarbij hulp van een gestrande treinreiziger. Deze man bleek als blauwhelm een tijd je in Kroatië te hebben gezeten en fungeerde als tolk. Later werd een vriend van de uitgeproceerde man er bij gehaald om te tolken, maar deze werd meteen door zijn vriend weggestuurd. Door Nico de Vries Rotterdam Als de overheid geen lessen trekt uit de brutale afvalfraude bij Tank- eleaning Rotterdam (TCR), de vroegere ha venontvangstinstallatie in de Rotterdamse haven, dan is het gevaar groot dat zij opnieuw betrokken raakt bij een soortgelijk milieude lict. Deze waarschuwing uit het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum van het ministerie van Justitie in een van middag gepresenteerd onderzoek. In ruim honderd pagina's analyseert het 'Dossier TCR, tien jaar jaar schone schijn' de achtergronden van wat doorgaat voor het milieuschandaal van de eeuw. De zes hoofdverdachten in de TCR-affaire zijn voor het illegaal lozen van afval in de Botlek al ver oordeeld tot gevangenisstraffen van één tot zes jaar. Een andere opvallende conclusie uit het onderzoek is dat de overheid in haar beleid rond de inzameling en verwerking van afvalstoffen uit de scheepvaart nogal wat steken heeft laten vallen, en daarmee „mogelijk heeft bijgedragen aan het ontstaan van de criminali teit, maar zeker aan het voortduren ervan". Het onderzoek toont haarfijn aan dat de overheid op vele fronten tekort is geschoten. Hoewel er regelma tig signalen kwamen dat TCR een loopje nam met de milieuregels werd er niet ingegre pen. Vooral het ministerie van Verkeer en Waterstaat was bang dat de inzameling en verwerking van scheepsafval - die in de ha ven van Rotterdam toch al moei zaam tot stand was gekomen- zou stranden. Zo werd in 1987 door toedoen van Verkeer en Wa terstaat een strafrechtelijk onder zoek naar TCR afgeblazen. „Het onderzoek werd formeel wegens onvoldoende bewijzen gestaakt, maar duidelijk is dat het ministe rie zich tegen het strafrechtelijk onderzoek verzette," aldus de stu die. De wetenschappers R.J.J. Eshuis en E.A.I.M. van den Berg, die het feitelijke onderzoek deden, raden de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van VROM aan „het gehele arrange ment" van regelgeving, subsidies en controle grondig onder de loep Zie ook weerbericht op pagina 20 Chicago Bokser Mike Tyson, die net een jaar vrij is en nog in zijn proeftijd loopt na driejaar wegens verkrachting te heb ben uitgezeten, is opnieuw in opspraak gekomen. Een 25-ja- rige vrouw beweert door de zwaargewicht te zijn aange rand in een bar in Chicago. De politie bevestigde dat de vrouw, een 25-jarige schoon heidsspecialiste, een aan klacht tegen Tyson heeft inge diend. Het incident zou zondag zijn voorgevallen in de nachtclub The Clique. De vrouw diende de klacht maandag direct na het verlaten van een zieken huis in. De manager van de nachtclub zei echter dat "fyson en de vrouw geen moment in de bar alleen waren geweest. Den Haag Het onderzoek naar de crisis bij het College van Toe zicht Sociale Verzekeringen (CTSV) wordt uitgebreid. Een ka mermeerderheid wil dat ook de gang van zaken rond het ontslag van prof. W. Fase wordt meegeno men. Fase was voorzitter van de Sociale Verzekeringsraad (SVR), de voorganger van het CTSV. De kamerleden Bijleveld (CDA), Schimmel (D66) en Rosenmölier (GroenLinks) vinden die ontslag procedure merkwaardig. Ze wil len dat het parlementaire onder zoek naar de crisis in het CTSV deze nieuwe feiten meeneemt. Ook Van Nieuwenhoven (PvdA) vindt het logisch dat het ontslag van de oud-SVR-voorzitter in het Zie ook pagina 5 onderzoek aan de orde komt In een reactie zegt staatssecreta ris Linsehoten geen andere keus te hebben gehad dan een herbe noeming voor drie jaar. Dat was de enige termijn die de toen gel dende wet toestond. Na onderling overleg is de nieuwe ontslagda tum op 1 maart 1996 bepaald. Het personeel van het CTSV in Zoetermeer heeft vanmorgen het werk enige tijd neergelegd. De voorzitter van de ondernemings raad bracht het personeel op de hoogte van de brandbrief aan het ministerie van Sociale ZakenK. waarin om schorsing van he^be-# stuur wordt gevraagd. Rotterdam Patiënten van het het Rotterdamse Havenzieken huis zijn niet op HIV getest met de onbetrouwbare IMX-test van de Amerikaanse firma Abbott. De naam van het ziekenhuis prijkt op de lijst die het ministerie van WVS gisteren bekendmaakte, maar een medewerkster van het ziekenhuis benadrukt dat het niet om de gewraakte en inmiddels door minister Borst verboden test gaat. Het ziekenhuis heeft deze andere test van Abbott gebruikt tot 1 januari van dit jaar, daarna is het Havenziekenhuis gestopt met dit middel. „Niet omdat deze test mogelijk ook onbetrouwbaar zou zijn, maar omdat wij helemaal geen aidstesten meer doen," al dus de medewerkster. Ook het Centraal Bacteriologisch Laboratorium (CBL) ontkent de niet-waterdichte Abbott-test te hebben gebruikt. De naam komt eveneens voor op de lijst van het ministerie, maar volgens een woordvoerder onderzoekt het CBL niet op HIV en heeft het der halve niet de ondeugelijke test ge bruikt. Voorlichter W. Annard van het mi nisterie van WVS heeft geen ver klaring voor de foute vermelding van deze twee instelling op de lijst. „Wij hebben Abbott ge vraagd of zelfs gelast ons een lijst te geven van alle instellingen aan wie Abbott de test heeft geleverd en gaan er vanuit dat Abbott weet wie haar afnemers zijn," aldus Annard. Zie ook pagina 3 te nemen. Herijking van het be leid ten aanzien van scheepsafval stoffen en havenontvangstinstal- iaties is volgens hen hoogst wen selijk. Zo niet dan zal de overheid opnieuw verzeild raken in een mi lieuschandaal, Deze waarschu wing wordt gebaseerd op een ver kenning van de markt. De in schatting is dat de volumes aan scheepsafval kleiner worden, waarmee het tegelijkertijd ge makkelijker wordt om partijen af val spoorloos te laten verdwijnen. Een andere ontwikkeling is dat steeds meer gespecialiseerde ver werkers en inzamelaars van afvai opgaan in grote, internationaal opererende afvalbedrijven. Het gevaar bestaat dat de afhankelijk heid van de overheid nog verder wordt versterkt als men met re- ~;g en controle op de oude Zie ook pagjna 3 8 Over een maand kan er op een complete Eras-. musbrug worden gelopen, van de Wïlhelmïnaka- de naar het Willemsplein. Het plaatsen van de zeventien secties is op een oor na gevild. Gistermiddag werd de zestiende brugdeksectie, een constructie van 33 meter lengte en 15 meter breedte, 'vastge plakt'. Het gevaarte weegt 175 ton. Naar verwachting wordt op 3 mei het laatste brugdeel geplaatst. Foto Peter de jongrcor vos Rotterdam Twee schrijvers, Helga Ruebsamen en Hogi Wieg, laten zich als proefperso nen c.q. onderzoekers ieder een week opsluiten in de Euromast. Dit gebeurt voor het VPRO-ra- dioprogramma 'De avonden'. Beide schrijvers verkennen hoe de toekomst, waarin we dankzij de computer straks nooit meer de straat op hoeven, eruit kan gaan zien. Ruebsamen en Wieg onderzoeken wat er overblijft van, bijvoorbeeld, taal of seks in het tele-Ieven van de toekomst. In de kamer is aanwezig; voed sel, radio, televisie en een com puter die is aangesloten op het Internet. Er is geen telefoon 'aan boord'; alle communicatie ver loopt uitsluitend viahet toetsen bord. Eenmaal per dag praten zij, als zij in 'De avonden' (Radio 5, 22.02 uur) verslag doen van hun bevindingen. Zondag 5 mei neemt Helga Ruebsamen haar intrek in een van de kamers van de Euromast. Zij blijft daar tot 10 mei. Van 12 tot en met 17 mer4 is het de beurt aan Rogi Wieg. Enschede Enkele herballen Ne derlanders mogen geen bloed meer geven omdat zij een ver hoogde kans hebben op de ge vreesde hersenziekte Creutzfeldt- Jakob. De bloedbanken hebben het afgelopen jaar een risico groep opgespoord. Het is niet uit gesloten dat Creutzfeldt-Jakob Ziekte (CJZ) via bloedtransfusie kan worden overgedragen. Om die reden kregen de bloed banken vorig jaar de opdracht de risicogroep op te sporen. Het be treft mensen die z'jn behandeld met hormonen afkomstig van menselijk hersenweefsel, om pa tiënten die ooit een transplantatie van hersen- of hoornvlies hebben ontvangen, en om leden van fami lies waarbinnen CJZ voorkomt. Met de opsporing voerden de bloedbanken landelijk en Euro pees beleid uit. Schiedam Een woning in de se niorenflat aan de Delflandseweg in Schiedam is gisteravond volle dig uitgebrand. Rond 20.15 uur sloegen grote vlammen uit de ra men en het balkon van de woning op de bovenste verdieping van de flat. De 85-jarige bewoonster kon op tijd worden gered door mede flatbewoners, De vrouw is met rookvergiftigingsverschijnselen overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Rookwolken Toen de brandweer gisteravond snel na de melding arriveerde stond de woning al in lichter laaie. Dikke rookwolken, die al vanaf grote afstand te zien waren, pak ten zich boven het flatgebouw sa- Binnen korte tijd sloegen de vlammen uit de ramen van de flat. Foto Roel Dijkstra men. Terwijl de spuitgasten hun slangen uitrolden, stormden Schiedamse agenten het flatge bouw in om de overige bewoners te waarschuwen. De kans dat het vuur zou overslaan naar andere woningen was volgens de brand weeraanwezig. Waterschade Toch wist de brandweer het vuur snel, binnen een uur, onder con trole te krijgen. Zij kon echter niet voorkomen dat de gehele wo ning uitbrandde. Zes naast- en on dergelegen woningen liepen flin ke rook- en waterschade op. De bewoners van deze woningen hebben de nacht bij familie of in een hotel doorgebracht. De oorzaak van de brand is nog niet precies bekend maar de brandweer heeft het vermoeden dat de tv in de woning door nog onbekende oorzaak heeft vlam gevat en is ontploft. Informatie over bezorging van de krant; maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 2 14.00 tot 16.00 uur Telefoon; 010 - 4004 444 Rotterdams Dagblad *<■'-?. if r 15363S

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1