2 Hugh Hefner, een 'onrijpe' 70-jarige 'Crisis op Soestdijk': geruchten en oud nieuws Nadia Comaneci trouwt in paleis dictator Ceausescu Garcia's as uitgestrooid Dagpuzzel Recept Gemonteerde kus van Diana en Gascoigne wekt woede Elizabeth Uitgesproken Vegetarische quiche Strips In de bios Rotterdams Dagblad Woensdag 10 april 1996 Jerry Garcia, de legendarische gi tarist van de Gratefui Dead, heeft zijn laatste reis gemarkt Zijn as is tijdens een geheime ceremonie uitgestrooid over de Indiase rivier de Ganges. Volgens ooggetuigen verliep de ceremonie geheel in stijl met de hippie-idealen waar van de cuitband in bijna dertig jaar de belichaming was gewor den. Garcia's as werd uitgestrooid door zijn weduwe Deborah en Dead-üd Bob Weir. Deborah reci teerde een gedicht en Weir, ge tooid in een krans van goudsbloe men, wenste Garcia vrede toe. De gebeurtenis was geheim ge houden, omdat gevreesd werd dat rouwende fans met duizenden te gelijk zouden toestromen, Garcia Jerry Garcia ArchieffotoAnoia overleed in augustus op 53-jarige leeftijd aan een hartaanval. Koningin Elizabeth heeft een klacht ingediend tegen een adver tentie waarin prinses Diana zoent met voetballer Paul Gascoigne. De Britse reelamecommissie heeft de adverteerder Live TV woensdag gesommeerd de adver tentie in te trekken, maar het nieuwe kabelstation weigert dat te doen. Om aandacht te trekken publi ceerde Live TV een foto van de be roemde huwelijkskus van Diana en prins Charles op het balkon van Buckingham Palace, maar ze vervingen Charles' hoofd doordat van Gascoigne, de Engelse voet baller in Schotse dienst die wat betreft populariteit nauwelijks voor het koningshuis onderdoet. Keivin MacKenzie, de directeur van Live TV, noemt de adverten tieeen 'geintje', maar de koningin kon er niet om lachen. Haar perschef Charles Anson ver klaarde dat er geen toestemming was gevraagd voor het gebruik van de foto. De Advertising Standards Authority, de reclame codecommissie van Groot-Brit- tannie, had inhoudelijk geen kri tiek op de advertentie, maar oor deelde wel dat de afbeeldingen van koninklijke personen alleen mogen worden gebruikt als daar voor toestemming is gevraagd aan Buckingham Palace. „Mijn belangrijkste kritiek is dat het allemaal te pro vinciaals is. En dat is het gevolg van een gebrek aan opvoeding, training, belangstelling. En de wil iets grondig te doen ontbreekt." Journalist Willem Oltmans in TV Magazine over de Nederlandse televisie Archieffoto Rotterdams Dagbiad/Nieis van der Hoever» Cryptocrack Horizontaal: 2. heerlijk vandaag (10); 1. zo'n acteur zegt mij niets (4); 8. een paasprocessie, als ie achter elkaar lopen? (6); 9. een gelovig mens steunt ei op (4); 10. door die manier van doen raak je in de soep (4); 11. een pygmee maakt, aan de zelfkant, een tocht voor ni ets (7); 12. ik denk, dat ik 't voor elkaar krijg met die pas (4); 13.'van de lange vliegtochtkrij- gen de vogöls honger (4); 14. aanheteind heeft ze eenzeepaard-nodig (?)r 16. zo'n dier trekt-zich van een zware stormniks airi^k-Mïdalrvoorzetsel is met goed (4); 19. was er wel, maar is er niet meer (7); 21. zo'n kind wordt wei ouder, maar heeft 'm niet meer (4); 23. zoiets komtzwart op wit in de krant: (4); 24, bij vluchtelingenhulp de vijl niet vergeten! (6); 25. in een benedenhuis kan het zalig toeven zijn (4); 26. een deel van de vinger maakt geluid (10). Verticaal: 1. lijj heeft een bepaalde kijk op de toekomst (6); 2, maken elke dag fijn, een week lang GO); 3. dat is iets langer leeg (5); 4. bij al die werks- pullen vindt een Europeaan een landbouwwerk tuig terug (5); 5. hetzelfde, dus dat is ook niets! (4k 6. die wagen gaat de mist in (8); 10. kracht voor een bepaal de lengte is in beginsel aanwe zig (10); 12. zo'n kostuum Iaat je niet in de steek (8); 15. U veel ei eren? Daar moeten we dan maar eens over praten) (7); 18. met weerzin gereed voor een m^al (6); 20. tegenhouden, als wij op de loop gaan (5); 22, het vijfde touw bevat vulpen en vulpotlood (4). Oplossing cryptocrack vorige week Hor.; 1. wasmand; 7. teloor; 8. ernst; ILwoonzeden; 14. amsterdammers; 17, randproblemen; 19. sabelbeen; 21. gamma; 23. kastie; 25. stemmer. Vert.: 1. weerbaar; 2. sin; 3. nu; 4. verzameling; 5. rood; 6. bron; 9. twees- pillig-10, woudloper; 12, eer; 13. asen; 15. eems: 16. sanitair; 18. ara; 19. saks; 20. best; 22. mom; 21 ot. De historicus J. Kikkert heeft wel een beetje moeten leuren, maar hij heeft nu toch een uitgever ge vonden voor zijn boek over prins Bemhard. Crisis op Soestdijk, Het boek verschijnt by uitgeverij De Papieren Tijger in Breda, be kend van de anti-Soeharto-pam- fletten van Willem Oltmans. De roddelpers stortte zich er al eerder op, want Kikkert zou ont hullen dat de deze winter toch al zo geplaagde prins twee zonen in Londen heeft. Het lijkt echter niet meer dan een gerueht en Kikkert geeft niet eens namen, „Dat vond ik niet nodig. Ik geef het alleen als een voorbeeld van de ongebonden levensstijl van de prins." De historicus meldt dat de nu 84- jarige prins in de oorlog in Lon den ene Lady Ann Or Lewis ont moette. Dit zou „niet zonder ge volgen" zijn gebleven. Er wordt „een van Bemhards Britse scha duwen" opgevoerd. Die zegt: „Toen boorde ik van mijn collega Louis Vereke dat er geen sprake van één zoon, maar van twee zo nen zou kunnen zijn. Vele jaren Lter heb ik nog eens geïnfor meerd naar de verdere lotgeval len van deze oorlogskinderen. Bemhards zonen bleken oppas sende huisvaders te zijn gewor den. 2e begaven zich elke och tend met een voorstadtrein naar de Londense City om daar het da gelijks brood te gaan verdienen. En veider wensten ze alleen maar met rust gelaten te wor den", Kikkert zegt dat zijn bron nen „zeer betrouwbaar" zijn. Verder bevat het boek weinig nieuws. Kikkert heeft een aantal oude publicaties, waaronder boe ken van hemzelf, nog eens op een rij tje gezet en daar zijn eigen con clusies aan verbonden. Zo vertelt hij nog eens dat er mogelijk plan nen zijn geweest om Bemhard tijdens de bezetting stadhouder van de Duitsers te maken. Vol gens Kikkert heeft de metgezel van Bemhards moeder prinses Armgard, ene Pantehouliózew, daarbij een rol gespeeld „Pantchoulid2ews rol als Raspoetin-op-afstand werd des te duidelijker rond de meidagen van 1940. Aan de vooravond van de Duitse overval op Nederland diende hij bij zijn Abwehr-superi- euren een curieus plan in: als Bemhard het voor elkaar kreeg dat het Nederlandse leger geen tegenstand bood, zou aan de prins de functie van rijks- stadhuüder worden aangeboden. De luitenant-kolonel F. von Ben- tivegni, een vroegere Abwehr-of- ficier, onthulde deze sensationele bijzonderheid in 1956." Toen speelde de Greet Hofmans kwestie, die volgens Kikkert ge bruikt is als afleidingsmanoeu vre, uitgevoerd door een heel net werk om de prins heen. Die was volgens Kikkert ook bedoeld om de prins zijn positie als president van de Bilderberg-conferentie te laten behouden. De prins was zeer op deze functie gebrand en was destijds „zeer gespitst op in cidenten, berichten, geruchten en onthullingen die zijn goede naam zouden kunnen aantas ten." Hy heeft naar eig°n schatting „met meer dan duizend" het bed gedeeld en de wereld een paar miljard foto's van ontklede meis jes voorgeschoteld: Hugh Hefner, oprichter en jarenlang uitgever van Playboy, vierde gisteren zijn 70ste verjaardag. Het lijdt geen twijfel dat Hugh Hefner deel uitmaakt van de Amerikaanse 'cultuurgeschiede nis. In zijn beste tijden, begin ja ren '70, had zijn tijdschrift - met foto's van meisjes die, in de woor den van Woody Allen „niet van vlees en bloed waren" - een opla ge van bijna zeven miljoen. In de jaren '60 ontstonden in de VS en in tal van andere landen de zogenaamde Playboy-clubs. Op het hoogtepunt telden deze elubs - de VS had er 22 meer dan een miljoen leden. Dit waren vooral mannen die, volgens eigen zeg gen net als Heftier „rijp van bui ten," maar „onrijp van binnen" waren gebleven. Deze „onrijpe volwassenen" lieten zich in de dubs bedienen door 'Bunnies'. Kijken mocht, aanraken niet. En het 'haasje' dat het waagde een af spraakje te maken met een klant, werd prompt ontslagen. De Playboy-clubs hebben het zo'n kwart eeuw volgehouden, maar in 1986 weid in de VS de laatste club gesloten. Na eerdere mislukte po gingen van Amerikaanse femipis-,. tes om de clubs in, diserediet te brengen, bleek dé takftèk'örhcie' bezoekers voor schut te zetten wei succesvol. Niemand die het nog vraagde een Playboy-dub te be zoeken. Alleen in Japan trokken Hugh Hefner met echtge note en voor malige 'een 1617010' Kim- berleyuon- Archienoto fpa de clubs onverminderd veel be zoekers, 1 r. Heftier, afkomstig uit een puri- '\ëms-cbristeliike" famVie;.,startte zijn. Playboy in 1953 met'een be ginkapitaal van 600 dollar. Zijn eerste nummer groepeerde hij rondom een set actiefoto's van Marilyn Monroe. Het economi sche. succesLkwam snel .de, recla me-industrie had in de lezers met het imponeergedrag een, duidelijk gedefinieerde doelgroepvoorchi- que auto's en motoren, voor reukwater en potentiemiddelen, voor sigaretten en alcoholische dranken. Playboy was in zijn bes te -tijden 30Ü pagina's dik. Rond- onyhet"„centerfold", het uitklap bare naakt in het hart van het bla'd. waren er eindeloos veel tips voor het veroveren en bevredigen van vrouwen, schuine moppen, schunnige cartoons en zelfs ad vertenties. Er kwam echter ook heel spoedig literatuur. De beste Engelstalige schrijvers als Saul Bellow, Woody Allen, P.G. Wo- dehouse, Kingsley Amis, Roald Dahl, Norman Mailer, John Updi ke en James Mitchener publiceer den regelmatig in Playboy. Veel vrouwelijke Hollywood-sterren, die voor de filmcamera zedig in de kleren bleven, lieten zich voor Playboy onverhuld fotograferen. Een uitvoerig interview met de beroemdste mensen ter wereld behoorde ook tot de redactionele formule. Het concept werd in de loop der jaren desondanks achterhaald. Ook Hefners dochter Christie, aan wie hij in 1988 de leiding over zijn onderneming toevertrouwde, kon het roer niet echt omgooien. Trouwen De Playboy van nu haalt het niet bij die uit de jaren '60 en 70. Dat waren ook volgens Hefner de bes te geweest: na de uitvinding van de pil en voor de opkomst van Aids had hij de ongeremde pro miscuïteit vaak gepropageerd en naarstig bedreven. Uiteindelijk trouwde de man die tientallen ja ren aan zijn vrijgezellenbestaan had vastgehouden, toch ten twee den male: de 36 jaar jongere Kim- berley Conrads, één van zijn cen terfolds, werd moeder van twee zoons. f Met zijn gezin leeft hij terugge trokken in Californië, maar hij be slist elke maand nog zelf welke meisjes de cover en het hart van Playboy mogen sieren. Nadia Comaneci, de Roemeense die als 14-jange turnster tijdens de Olympische Spelen van Montreal in 1976 de harten van het publiek stal met een befaam de serie tienen, gaat op 27 april trouwen in het gigantische paleis dat ooit gebouwd is in opdracht van de voormalige dictator Nico- lai Ceausescu. Comaneci treedt in het huwelijk met de 38-jarige Amerikaanse tur ner Bart Conner, die in 1984 in Los Angeles ook het genoegen van Olympisch goud smaakte en die zich -vanaf het moment dat Comaneci naar Amerika vlucht te - over haar ontfermd heeft. Op de lijst met genodigden voor -uiloft staan de namen van de nmmkaanse first lady Hillary Clinton en de acteurs Robert de Niro en Arnold Schwarzenegger. Niemand heeft echter nog beves tigd aanwezig te zullen zijn bij de bruiloft, die door de oppositie in Roemenië wordt gezien als pure propaganda voor de partij van president Ion Iliescu. In de herfst staan er verkiezingen op het pro gramma in Roemenië. Comaneci zal naar het altaar van een Roemeens-orthodoxe kerk worden begeleid door parlements voorzitter Adrian Nastase, waarna het feest zich verplaatst naar Ceausescu's megalomane paieis, waarvoor een deel van het oude centrum van Boekarest onder de sloophamer verdween. In de Roe meense media is gewezen op het contrast tussen het rijkelijk be sprenkelde feest en de grote ar moede in Roemenië. Comaneci ontvluchtte in novem ber 1989 haar geboorteland, een maand voor dictator Ceausescu tijdens een bloedige volksopstand werd verjaagd en door een mili tair tribunaal ter dood werd ge bracht. Haar verblijf in de Ver enigde Staten bracht haar aan vankelijk weinig 'vrijheid', want de man die haar had helpen vluchten buitte haar uit en behan delde haar als een gevangene. Na dat hij uit Nadia's leven was ver dwenen -met medeneming van al haar geld - bouwde de ex-turn ster in Canada een nieuw bestaan op als fotomodel. Pas twee jaar terug bracht Nadia Comaneci, in het gezelschap van Bart Conner, voor het eerst weer een bezoek aan Roemenië. Con ner greep die gelegenheid aan om Nadia's vader om de hand van zijn dochter te vragen. Voormalig turnster Na dia Comaneci alsfotomo- ArchieffotoAP Bereiding: Zeef debloem, voeg het Ingrediënten: zouttoe en snijderdeblokjesboter Voor het deeg: door tot een kruimelig geheel. 300 gram Voeg 2 - 3 eetlepels ijskoud water bloem, mes toe en kneed snel tot een soepel punt zout, 150 deeg. Leg hetdeeg ongeveer 20 mi- gram koude nufcen in de koelkast Verwarm de boter, in blok oven voor op 190 graden C. jes; Rol het deeg uit en bekleed hier- voor de vul- mee een vorm van 20-22 cm. Leg ling: 2 eetle- bakpapïer op het deeg, strooi hier- L "Is olijfolie, opeen noodvulling en bakdedeeg- grote u«. 1U en bodem ongeveer 10 minuten voor. knoflook, 1 ge- Maak ondertussen ui, knoflook en le paprika, 1 paprika schoon. Fruit de uiringen doosje kersto- circa3minuten,voegdanknoflook maten, enkele en paprika toe en fruit nogmaals 3 ontpitte olij- mïnuten. Voeg hierbij de kersto- ven, 125 gram maatjes en olijven en neem de pan fetakaas, 4 eie- van het fornuis. Mengt de blokjes ren, 2,5 dl feta deze door het groenlemeng- meik,2eetle- sel. Klopdeeierenlosmetdemelk, pels fijn- peper, zout en fijngehaktepeterse- gehakte peter- lie.Schepdegroenteopdedeegbo- selie. dem. Schenk hierover het eimeng sel en schuif het geheel terug in de oven. Bak de quiche ongeveer 45 minuten. Nu we een nieuwe bioscoop heb ben, waarover al meer dan genoeg onzin is geschreven, is het de hoogste tijd voor de tien gouden regels voor het bioscoopbezoek. Wat moet u doen in de bioscoop? Hoe gedraagt u zich zodanig, dat anderen van ellende de zaal het liefst zouden verlaten, ware het niet dat ze zoveel geld hebben be taald om binnen te mogen ko men? 1. Koop een zak popcorn, nog voor aanvang van de voorstelling. Eet niets tijdens de reclame. Dat is het moment waarop iedereen be zig is zijn plaats te zoeken en er lustig op los kwebbelt over het ui terlijk van de zaai en de genoten maaltijd. Begin pas met eten wan neer de hoofdfilm begint. Eet de popcorn vooral met uw mond open. 2. Neem een zak snoep mee. Ver pak de snoepjes thuis vast in een knisperend plastic zakje. Peper munt, Engelse drop, het maakt niet zoveel uit. Voorkeur verdient snoepgoed dat snel op de tong smelt. Alleen dan kunt u telkens en telkens weer de zak tevoor schijn halen en pas dan zal men het meeste plezier aan uw ge kraak en gekreukel beleven. 3. Kom te laat binnen. Zoek in het donker een rij die al vrijwel hele maal vol is, maar waarin toch nog twee lege stoelen zijn te beken nen. Benader die stoelen van de kant waar de meeste mensen zit ten. Vraag vriendelijk of ze even willen opstaan. Ook de rijen hier achter zullen ervan genieten. 4. Neem een praatgrage vriend(in) mee. Spreek van te voren af dat u doet alsof u uw bril thuis hebt la ten liggen, waardoor zij genood zaakt is alles wat er op het doek gebeurt aan u te vertellen. Doe daarbij alsof u toevallig ook uw gehoorapparaat naast uw bril hebt laten liggen en vraag telkens wat ze bedoelt, U mag tenslotte geen glimp van de film missen. 5. Ga niet naar de film die u oor spronkelijk wilde zien. Neem plaats in de zaal waar een film draait waarvan u zeker weet dat u toch in slaap zal vallen. Houd uzelf,wakk,ei; door pan de lopende band te herhalen: „Ik ben nog steeds niet in slaap gevallen! Ik ben nog steeds niet in slaap geval len!" Af en toe hardgrondig geeu wen is toegestaan. 6. Koop in de pauze opnieuw een zak popcorn. Wacht net zolang tot de film weer is begonnen, alvo rens naar uw plaats terug te ke ren. Zoek in het donker uw plaats weer op en roep al van verre naar uw partnei„Ze hadden geen zoe te!" 7. Zorg dat u snipverkouden bent wanneer u naar de bios gaat. Geen zakdoeken meenemen verdient aanbeveling, dat niest zo lekker weg. Als er zakdoeken aan te pas moeten komen, neem dan papie ren, in plastic verpakking. Snuit, hoest en proest zoveel mogelijk. De slappe lach kan ook nooit kwaad. 8. Val alleen in slaap wanneer u er zeker van bent onbedaarlijk te snurken. 9. Laat lege flesjes onder uw stoel tussen uw voeten doorrollen naar beneden. Geldt vooral voor de achterste rijen. 10. Als u dan nog niet alleen in de zaal zit: werp een rookgordijn op met een paar uit de speciaal voor dit doel eerder op de avond gecon sumeerde uiensoep voortsprui tende knetterende scheten, die de kunstvezels der gloednieuwe be kleding tot het smeltpunt bren gen. En u zult zien: ze zijn gevlo gen. Derechter mr. Jesse van Muylwijck Heinz Rene Windig enEddiede Jong DezB MEWEER. hSEFT EEN 1WBREKER Z!W «y\S SEN WKfiuAftS SCHAWDE DUr26TMP uLDeru Boerrer WA" N\oer DOS DOEN Ais u wesR. A-A/ MA-Z-M-Z, H'E-B J-E ESA/ P-AJ'A/S V'A-AT'AW-T-/s /AC UE& GE&V VAKAAST(£ (SSHAP JODQCtS./ /AC PAD EEN PEPfiESS/E MES JS S£S F-tJ-NS D-E P-F-£-SS-t£ &.£-/*■*■/>, CX(XM Fred Basset Peanuts Charles M.Schulz Ij'eetjei Vatóinq viel me gewaar, aar. t vjMPoM H€6 IK HET ii7eet?Aree lÊMANpNAflC MCKUKr Een nieuwe stoei, zou die lekker liggen? /o-H-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2