14 8s Feijenoord gaat akkoord met asielzoekerscentrum Slacht van Britse kalveren gaat aan Rotterdam voorbij Overvallers verdwijnen voorjaren de gevangenis In Servische wil niet meer in Veronica's Nieuwslijn Politie geeft veiligheidsgaranties; twijfels over aantallen Gemeente-archivaris kondigt overstap aan Bedrijfsbrandweer EBB komt drie miljoen tekort Prijs voor bouwer Kuip-overkapping Horeca mag bij Kralingse Plas, met beperkingen Havenbedrijf moet rampen eerder melden Brandweer redt baby Samenwerking in psychiatrie Swedoro 'maakt indruk' Rotterdams Dagblad I I Woensdag 10 april 1998 Rotterdam Rotterdams gemeente-archivaris C. O. A, Sehimmelpenninck van der Qije heeft na een dienstverband van elf jaar zijn vertrek aangekon digd. Hij diende gis teren zijn ontslag in bij b en w. De direc teur van de gemeen telijke archiefdienst blijft nog in dienst totdat een opvolger voor hem is aange steld. Hij schat dat dat enkele maanden in beslag neemt. Sehimmelpenninck geeft twee redenen op voor zijn vertrek, „Na elf jaar misstaat een nieuw gezicht aan het hoofd van de archiefdienst niet. Door omstan digheden verdeel ik mijn tijd nu als di recteur over drie in stellingen in Rotter dam. Het zou te gek zijn als die situatie zou blijven bestaan. En heel ongelukkig als ik juist nu mijnwerk bij twee Rotterdamse musea zou neerleggen." Sinds 1 november 1994 is Sehimmelpenninck direc teurvan het Historisch Museum. Dat dienstverband loopt per januari 1997 af. maardat wordt wellicht ver lengd nu de stadsprovincie is afgeblazen. Sinds 1 no vember 1995 bekleedt hij dezelfde functie ad interim bij het Maritiem Museum. Beide musea onderzoeken mogelijkheden tot meer samenwerking. In een on langs uitgebracht rapport staat dat ook centraal tus sen het Maritiem Museum en het Scheepvaart Mu seum uit Amsterdam. Het is niet denkbeeldig dat Sehimmelpenninck aan het hoofd komt te staan van deze drie musea. Rotterdam De bedryvenorganiatie Europoort Bot lek Belangen (EBB) komt nog drie miljoen gulden te kort voor de oprichting van een bedrijfsbrandweer in het gebied Europoort-Botlek. Van de benodigde twaalf miljoen is inmiddels negen miljoen binnen. De EBB hoopt de ontbrekende miljoenen binnen twee weken binnen te hebben, EBB wil samen met de gemeentelijke brandweer van Rotterdam een bedrijfsbrandweer oprichten. Daarin zouden de huidige bedrijfsbrandweerkorpsen en een gemeentelijk korps worden ondergebracht. De ge meenschappelijke aanpak betekent een forse bespa ring omdat zowel de bedrijven als de gemeente voor aanzienlijke investeringen staan. Amsterdam—De BNA-Kubus 1996 is toegekend aan ABT Adviesbureau voor Bouwtechniek BV in Veip. De kubus is een onderscheiding van de Bond van Ne derlandse Architecten. De jury onder voorzitterschap van ir. J. M. R. Berger heeft ABT uitverkoren, omdat het bedrijf in staat is grootschalige projecten van hoge kwaliteit te verwe zenlijken, terwijl ook het eenvoudige werk van bij zondere kwaliteit is. Voorts heeft de jury grote be wondering voor de manier waarop de ^menwerking met architecten verloopt. De prijs wordt rond 1 juli, de Internationale Dag van de Architectuur, uitgereikt. RotterdamAan de Kralingse Plas mag een strand paviljoen worden gebouwd mits de totale oppervlak te maximaal 500 vierkante meter is, inclusief terras, en het paviljoen het hele jaar open is. Strandbadvoor- zieningen als toiletten, kleedruimtes en een kantoor tje van de badmeesters moeten in het paviljoen wor den ondergebracht. De bereikbaarheid en parkeerge legenheid moet goed geregeld worden Dit zijn de bouwvoorwaarden die het dagelijks be stuur van de deelgemeente Krahngen-Crooswijk heeft vastgesteld op advies van de werkgroep Strandbadpaviljoen. Diverse overleggroepen die met bos en pias te maken hebben, stemmen in mei de bouw van een horeca- annex öadvoorziening. De ho reca zou daarbij wel beperkt moeten blijven tot voor ziening van de strandbad- en bosbezoekers. Als er een paviljoen komt, wordt het gebouwd aan de westkant van de Kralingse Plas op de smalle land tong naast de jachthaven. De Oranjeboom-brouwerij had een idee voor een horecapaviljoen van 725 vier kante meter met beneden de badruimtes en boven restaurant en café met terras. Als Oranjeboom bin nen de voorwaarden blijft, mag het in het Kralingse Bos gaan bouwen. De werkgroep Strandbadpaviljoen buigt zich in de toekomst over de nog uit te werken bouwplannen van de bierbrouwerij. Uitgangspunt is zoveel moge lijk bomen en groen te handhaven. Schimmel- penninck-van derOije; nieuw gezicht Archieffoto Jaap Roze ma/ Rotterdams RotterdamDe aanvaring bij Kuwait Petroleum Eu ropoort, waarbij op 23 augustus 1995 nafta en Ipg vrijkwam, had door het Gemeentelijk Havenbedrijf eerder gemeld moeten worden aan de alarmcentrale van de brandweer. Dat betoogt de brandweer in de evaluatie van de 'bijna-ramp' die het gevolg was van de aanvaring van de autoferry Endeavour en het bin nenschip Concilius. Ook had eerder gemeld moeten worden dat de opva renden van het binnenschip in veiligheid waren, zo dat Regionaal Operationeel Team (ROT) en het Com mando Plaats Incident (CoPI) zich daarover geen zorgen hoefden te maken. Benadrukt wordt dat de wachtchefs van het havenbedrijf beter op de hoogte zijn van de incidenten-procedures. Het havenbedrijf heeft dit inmiddels intern bekeken. Verder constateert de brandweer dat er nogal wat schort aan de communicatie tussen overheidsdien sten tijdens dït soort incidenten. De evaluatie van de brandweer wordt morgen be sproken door de commissie politie en veiligheid. Rotterdam Een meerderheid van de deelgemeenteraad van Feijenoord is gisteravond akkoord gegaan met de vestiging van een asielzoekerscentrum in het Zuiderparkhotel. Met een opkomst van circa zestig omwonenden verliep de extra deel raadsvergadering over deze kwestie een stuk rustiger dan de voorgaande bijeenkomsten. De meeste deelraadsleden toon den zich in wijkgebouw Het Klooster tevreden over de rand voorwaarden die het dagelijks be stuur had gesteld. Over twee van de tien punten was er nog de dis cussie. Zo wilde men een verkla ring voor de plotselinge omslag van voorzitter H. van den Brule met betrekking tot de veiligheid. Uitbreiding van de politiecapaci teit was één voorwaarde van het dagelijks bestuur. Die voorwaar de zou zeer bepalend zijn voor het advies aan de deelgemeenteraad. Eerder op de dag had het college van burgemeester en wethouders besloten hieraan niet tegemoet te komen, omdat er geen geld voor is. Van den Brule ging toch ak koord. „De politie geeft ons de ga rantie van bijstand uit de regio," verklaarde hij. „Bovendien ko men er extra veiligheidsassisten ten. Het streven is om er tegen het einde van dit jaar in totaal hon derd te hebben. Dat betekent dat er voldoende blauw is en dat was mijn doel." Korpschef Van Zundert van dis trict Groot-Usselmonde schoof nog speciaal aan achter de tafel van het deelraadsbestuur om de omwonenden gerust te stellen. „De ervaring in Nederland leert dat de rust terugkeert zodra een asielzoekerscentrum er eenmaal is. Ik ben ervan overtuigd dat de zaak beheersbaar kan worden ge houden." Aantallen Meer discussie was er over het be oogde aantal asielzoekers dat in het Zuiderparkhotel wordt onder gebracht. Het Centraal Orgaan Opvang voor Asielzoekers (COA) ■wil er circa vierhonderd plaatsen. Volgens de meeste deelraadsle den is dit 'veel te veel in relatie tot de beschikbare ruimte'. Het hui dige hotel bevat 234 bedden. Van den Brule wees erop dat de deelgemeente hierover geen zeg genschap heeft. Wel benadrukte hij dat het definitieve aantal nog niet bekend is. „Het COA moet het pand eerst aankopen en pas dan worden gedetailleerde teke ningen gemaakt over de meest ef ficiënte indeling. Hoeveel de wijk aankan zal in praktijk moeten blijken. Dat hangt ook sterk af van de bereidheid van de omge ving. Het COA gaat echter altijd uit van een minimum van twee- hondervijftig asielzoekers, dus een kleinschalige voorziening is niet aan de orde." Voorzieningen Aan de Gverige randvoorwaarden- die het deelraadsbestuur had ge steld is grotendeels voldaan. Zo komt er extra geld beschikbaar voor welzijnsvoorzieningen. De gemeente en COA hebben toege zegd te investeren in recreatieve voorzieningen. Verder wordt ge tracht bestaande voorzieningen - zoals het zwembad - in stand te houden (óók voor de wijkbewo ners) en er wordt een goed com municatieplan opgesteld. Tot slot zal, indien nodig en mogelijk, werkgelegenheid ten goede ko men van de deelgemeente. De standpunten van de omwo nenden die de vergadering bij woonden, waren verdeeld. Het handjevol aanwezige CD-stem- mers spuide zijn bekende opvat tingen, maar er waren ook bewo ners die sympathie uitten voor de asielzoekers. „We moeten hen als buren ontvangen, ze hebben ge noeg ellende achter de rug," aldus een woordvoerster van een wel zijnsorganisatie. „We moeten de angst bij de wijk bewoners wegnemen," vond een ander die zei te spreken namens de kerken van Vreewijk. „Laten we samen de strijd aangaan om te werken aan zaken als werkgele genheid. Laat u niet door emoties leiden." De spanning in de wijk is ecinu groot. Tegen elf uur werd de ver gadering nog abrupt verstoord toen een wijkbewoner de zaal bin nenkwam en naar de interruptie microfoon greep. Hij had kort daarvoor het pand verlaten en was uitgescholden door een groe pje jongeren dat hem per abuis had aangezien voor fascist En kele politiemensen, die direct in grepen, raakten vervolgens slaags met het groepje jongeren. Het in cident heeft de stemming van de deelraad niet beïnvloed; met vijf tien stemmen tegen acht is uitein delijk ingestemd met de realisatie van het asielzoekerscentrum. Rotterdam De aangekondigde vernietiging van de 64.000 Britse kalveren in Nederland wegens de gekkekoeienziekte BSE begint morgen. Dat heeft het ministerie van Landbouw bevestigd. Het concrete plan van aanpak voor de vernietigingscampagne, die naar verwachting circa zes weken in beslag zal nemen, zou vandaag bekend worden gemaakt. De dieren die de afgelopen maan den uit Groot-Brittannié werden ingevoerd om hier te worden afge- mest, zullen worden geslacht bij KSA in Aatten. Aanvankelijk be hoorde het voormalige rundera battoir in de Spaanse Polder in Rotterdam tot de mogelijke plaat sen waar de kalveren geslacht zouden worden. Het ministerie heeft niet bekend gemaakt waar om van deze mogelijkheid is afge zien. Directeur C. Goedegebuur van het abattoir lijkt er niet van on dersteboven dat de keus voor de massale kalverenslacht niet op het voormalige Rotterdams run derslachthuis is gevallen. „Blijk baar heeft Aalten de beste slach terij," zegt hij laconiek. „Wij heb ben" alleen oriënterend gepraat met de RW (Rijksdienst keuring Vee en Vlees, red.). Vorige week hebben ze het op Rotterdam toe gespitst. Of dat slachten hier kon. En daar hebben ze bij het ministe- PvdA-leden overleggen of ze moeten reageren opopmerkingen van CD'ers. Ze besluiten het er maar bij te laten. HetJOP-iïd H. van Rijn (2e van rechts staand) luistert mee. Links deelraadsvoorzitter H. van den Brule. Foto peter de jong/corVos RotterdamDe rechtbank in Rot terdam heeft vandaag straffen van zes, zeven en acht jaar opge legd aan drie leden van een ben de, die zich bezighield met gewa pende roofovervallen opjuweliers in Rotterdam en Amsterdam. Ook handelde de groep in harddrugs. Tegen drie andere bendeleden volgen de uitspraken later op de dag. De 29-jarige S. E.die geen vaste woonplaats heeft, kreeg voor zijn aandeel in de overvallen acht jaar cel opgelegd. Officier van justitie mr, J Tonino had tien jaar geëist, omdat hij betrokken was bij vrijwel alle overvallen van de bende. De 34-jarige R. F. is tot zeven jaar cel veroordeeld. Deze straf had de officier ook gevor derd. De 29-jarige S. S. kreeg voor zijn aandeel zes jaar, ook conform de eis. Politie Een aantal bendeleden speelde muziek in de Rotterdamse ka- wina-gToep Double Rock. Van de overvallers deserteerden er vier uit het Surinaamse leger. De ben deleider is een voormalige lid van de Surinaamse militaire politie. Hij zou zich, zo verklaarden ver schillende bendeleden tegenover rechter mr. J. Heijman, in Neder land bezighouden met de groot schalige verkoop van harddrugs. In Rotterdam viel de groep vorig jaar bij vergissing binnen op het verkeerde adres. Een man en een vrouw werden daar vastgebon den, bedreigd en mishandeld. Toen men geen drugs en geld vond, is de vrouw'door drie over vallers verkracht. In de Maasstad liep eer koffie shophouder bij een overval door de bende schotwonden in de bove narm en hand op en een geklapte long. Amsterdam/Rotterdam Zijn de programmamakers van Veronica wel of met over de schreef gegaan bij de vervaardiging van twee nieuwsreportages over oorlogs misdadigers uit voormalig Joegoslavië? Die vraag stond gis teren in Amsterdam centraal tij dens een kort geding dat de in Rotterdam wonende Servische Vojka Ceheovic had aangespan nen tegen de omroep. De Servi sche eist dat Veronica geen beel den meer uitzendt waarop zij te zien is. Ook mogen die beelden niet meer aan andere omroepen worden verstrekt. De vrouw werd in augustus 1994 m een aflevering van de actuali teitenrubriek 2 Vandaag 'ontmas kerd' als oorlogsmisdadigster. In oktober van dat jaar kwam Vero nica's Nieuwslijn met een soort gelijke reportage. Ook het RTL- nieuws nam het item over. Celicovic zou, volgens getuigen verklaringen, in de Servische stad Vlasenica actief hebben deelgeno men aan plunderingen, intimida tie en mishandeling, opdracht hebben gegeven tot moord en zelfs lijsten hebben opgesteld van de moslims die uit de weg ge ruimd dienden te worden. De vrouw, in haar geboorteland ge meenteambtenaar op het stad huis, woont sinds december 1993 in Nederland. Zij ontkent alle be schuldigingen. Vechtpartij In de aflevering van 2 Vandaag werd Celicovic zonder dat ze van tevoren was ingelicht voor haar woning en ten overstaan van een grote groep buurtbewoners .ge confronteerd met één van de ge tuigen. Dit leidde^ tot een vecht partij voorde draaiende Veronica- camera's. Pas later hoorde Celico vic dat zij in de voorgenomen uit zending als oorlogsmisdadigster werd voorgesteld. Ze kwam voluit in beeld, waarbij ook haar naam en woonplaats werden genoemd. Volgens raadsvrouw Jorritsma weid haar eis dat het programma niet zou worden uitgezonden, door Veronica genegeerd. Pas na veel aandringen werd ze door de omroep uitgenodigd om zich voor de camera te verweren. Daarvan werden echter maar dertig secon den uitgezonden. Volgens de Servische zijn de zeer zware beschuldigingen afkomstig van getuigen die hun ervaringen met Celicovic geen van allen uit de eerste hand hebben, maar al leen van 'horen zeggen'. De om roep zou haar journalistieke werk onzorgvuldig hebben verricht door niet te zorgen voor beter on derbouwde getuigenissen. „Veronica had haar bronnen beter moeten onderzoeken. Een om roep is geen blanco spreekbuis voor mensen die anderen ernstig beschuldigen, maar moet ook de eigen verantwoordelijkheid ne men." aldus de advocaat, die erop wees dat het Internationale Oor logstribunaal in Den Haag de zaak sindsdien in onderzoek heeft. Dit heeft nog steeds niet ge leid tot een officiële aanklacht of arrestatie, De vrouw is naar eigen zeggen door de uitzendingen ern stig gedupeerd, In de Servische gemeenschap in Rotterdam wordt ze door velen gezien als misdadig ster, ze wordt bedreigd en ze durft haar huis alleen nog uit onder be geleiding. Volgens Veronica's raadsvrouw mr. J. A Schaap was in deze zaak het algemeen belang groter dan het belang van Celicovic. „De pers heeft immers een waakhond functie." De getuigenverklarin gen zijn -waar mogelijk- op waarheid getoetst, en bovendien doken na de eerste uitzending nieuwe getuigen op. Een verbod op het uitzenden van beelden vond zij niet terecht. Wel heeft Veronica er inmiddels al voor ge zorgd dat de beelden niet meer aan derden kunnen worden uitge leend. Bij actuele ontwikkelingen wil de omroep de beelden echter gewoon kunnen gebruiken. Uitspraak volgt op donderdag 18 april rie een week op gekauwd." Er waren volgens Goedegebuur veel meer slachterijen, die in aan merking kwamen of wilden ko men. „Ruimte genoeg. Dat komt door de sanering in deze branche. Daardoor staan er sinds een jaar diverse slachterijen leeg. Met wat aanpassingen hadden we de mas sale siacht in Rotterdam wel aan gekund. Die had dan vijf a zes we ken geduurd. We hadden dan een capaciteit gedraaid van twaalfdui zend kalveren per week bij een zesdaagse werkweek," Na de slacht in Aalten worden de kadavers nu verwerkt bi] de des tructiebedrijven Cebeson in Son en Nederlandse Thermo-Chemi- sche Bedrijven in Bergum. Het destructiemateriaal gaat tenslotte bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in de verbrandingsovens. De beide destructiebedrijven, die dagelijks dode dieren verwerken tot bij voorbeeld veevoer, dier meel of vet, benadrukken in een gezamenlijke verklaring dat de kadavers van'de kalveren zorg vuldig apart worden gehouden van andere gestorven beesten. Zo moet worden voorkomen dat toch nog mogelijk met BSE-besmet materiaal in omloop komt. De veterinair specialisten van de vijftien lidstaten van de Europese Unie, het Permanent Veterinair Comité, vergaderen vandaag in Brussel opnieuw over het export verbod voor Brits rundvlees. Vol gens een woordvoerder van de Europese Commissie valt er nog geen opheffing van het exportver bod te verwachten. Het comité be spreekt de stand van zaken aan de hand van een rapportage van de Britten. De Britse plannen voor de slacht van runderen die zijn besmet met de nmderziekte BSE, worden pas eind deze maand verwacht. Rotterdam De brandweer heeft vanochtend om tien voor acht met behulp-vaireen- ladderwagen een vrouw met een baby gered uit een huis aan de Belgischestraat in Oud-Mathenesse. De brand ont stond op een etagewoning op de tweede verdieping. In verband met rookontwikkeling moesten zes woningen ontruimd worden. De'brand is bestreden met twee hoge-drukstralen en een lage- drukstraal. Om vijf over acht had brandweer de brand onder contro le. Over de oorzaak is nog niets bekend. Rotterdam Psychiatrische pati ënten die op de Rechter Maasoe ver wenen, krijgen binnenkort een zogeheten Mozaïkpas, waar mee ze toegang kunnen krijgen tot dc diensten van de Riagg Rijn mond Noord, de Bavo, Centrum voor Psychiatrie, Centrum voor Dienstverlening en de Pameijer- Xeerkring. Hiermee wordt voorkomen dat een patiënt meerdere intake-ge- sprekken moet ondergaan. De in stellingen tekenen hiervoor van daag een overeenkomst. RotterdamDe stichting Welzijn Doven Rotterdam (Swedoro) krijgt de Rotterdammers Maken Indruk Prijs 1995. Swedoro werkt volgens F. Landsbergen, initia tiefnemer van de prij s, al tien jaar ontzettend hard aan de verbete ring van het sportieve en culture le klimaat voor doven in de Rot terdamse regio. Swedoro is een samenwerkingsverband van meer dan twintig verenigingen. De prijs wordt morgen in ont vangst genomen door voorzitter B. Elferink in het Doven Ontmoe- tïngs Centrum in Alexanderpol- der. De Rotterdammers Maken In druk Prijs werd voor het eerst uit gereikt in 1993. Winnaar was A.C. Deelen, die er in geslaagd was een reünie te organiseren voor oud leerlingen van de dovenschool. Landsbergen is directeur van de ze school. In 1994 kreeg het Rot terdams Dagblad de prijs omdat het personeel van deze krant het mogelijk maakte dat scholieren een voorstelling van de film 'Schindler's List' konden bijwo nen. Daarmee werd beoogd jonge ren te waarschuwen voor de ge volgen van rassenhaat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4