Fusie tuinbouwveilingen vrijwel rond B9li Bretonse bloemen voor Nederlands Bloemencorso mwmm Fokker Space levert delen Ariane 5 Succesvol jaar voor Hoek Loos VNU wil meer bedrijven overnemen Achmea start autoverzekering via Internet Philips en bonden praten weer Nog zes bedrijven in race voor Ondernemersprijs Prijs niet meer door klok maar door onderhandelen vastgesteld Beleggers in struisvogels vinden een lege dop NCW West-VNO: stedenbeleid mist zijn doel Nieuw paviljo^f Neeltje Jans^" IJkwezen gaat de grens over Winst Toonder door aankoop 'Geen witwassen op het Damrak' Handelsreis naar Turkije Werk stil in Marinebedrijf Industriebond: Zalm te straf Rotterdams Dagblad 1 1 i Woensdag 10 april 1996 Middelburg—De Walcherse Bouw Unie (WBU) gaat voor ƒ4 miljoen de nieuwe attractie op Neeltje Jans, een futuristisch waterpavil- joen, bouwen. In dit paviljoen krijgen bezoekers informatie over water in al zijn facetten en over duurzaam beheer van water. Ont werpers van het paviljoen zijn de Rotterdamse bureaus Nox Archi tecten en Kas Oosterhuis Archi tecten. Delft— Het IJkwezen, de voorma- li' 2 rijksdienst, heeft de smaak van de privatisering goed te pak ken. Sinds de verzelfstandiging m 1989 voelt de besloten vennoot schap Nederlands Meetinstituut (NMi) zich niet ""eer gehinderd door de landsgre ien. Deze week is er zelfs een aparte bv opgericht voor de buitenlandse vestigingen: NMi Internationa'. Er is al één vestiging in Verenigde Staten. Bij Holland Metrology werken 360 mensen. Het bedrijf ijkt mechani sche en elektronische meetinstru menten voor de Nederlandse en Europese markt. Nederhorstden Berg—De Toonder Group of Companies in Neder- horst den Berg, producent van on der meer reclame- en bedrijfs films, heeft in 1995 een winst be haald van ƒ307.000 tegen ƒ162.000 in 1994. Het vorig jaar ingelijfde verhuurbedrijf Ruad Audiovisu eel Centrum leverde een aanzien lijke bijdrage aan de winstverbe tering. Volgens de directie is het nog te vroeg voor een winstindica tie voor dit jaar. Rotterdam Er zijn geen aanwij zingen dat criminelen de Amster damse effectenbeurs gebruiken om hun zwarte geld wit te wassen. Dat beweert dr. A. Hoogenboom van de Erasmus Universiteit in het rapport 'Beursfraude en (zelf) regulering: witwassen en handel met voorkennis'. Hoogenboom, die de studie in opdracht van de Stichting Maatschappij en Politie uitvoerde, heeft literatuuronder zoek gedaan en gesproken met onder meer het Controlebureau van de Amsterdamse Effecten beurs, de Economische Controle dienst en de Stichting Toezicht Effectenverkeer. Den Haag Staatssecretaris Van Dok van Economische Zaken ver trekt vandaag voor een driedaags bezoek naar Turkije. In haar kiel zog reist een handelsmissie naar Turkije, georganiseerd door de Netherlands-Turkish Business Association, alsmede een groep ondernemers uit de haven van Rotterdam. Aanleiding voor het bezoek is de douane-unie tussen de EU en Turkije, die op 1 januari tot stand kwam. De Nederlandse export naar Turkije bedroeg vorig jaar 1,9 miljard gulden. Het gaat vooral om chemische producten en kapitaalgoederen. De import, vooral bestaande uit textiel, be droeg 1,2 miljard gulden. Oegstgeest Het personeel van het Marine Elektronisch en Op tisch Bedrijf (Meob) houdt van daag een werkonderbreking uit protest tegen de verhuisplannen. Staatssecretaris Meijling van De fensie wil het marineonderdeel verplaatsen van Oegstgeest naar Den Helder. De Kamer debatteert vandaag over de verhuisplannen. De werknemers zijn dan van plan met bussen naar Den Haag te gaan om te demonstreren. Bij het Meob werken 500 mensen. Zoetermeer De Industriebond FNV wil dat minister Zalm van Fi nanciën minder straf bezuinigt om aan de EMU-norm te voldoen. Volgens de vakbond is Zalms be leid slecht voor de economische groei en werkgelegenheid. Vol gens voorzitter B. van der Weg is Nederland roomser dan de paus in het streven om de EMU-norm te haten. Zalm wil een begrotings tekort van 2 procent halen, terwijl grote buur Duitsland nauwelijks op de 3 procent uitkomt. RotterdamZes bedrijven strij den nog om de Ondernemers prijs van de gemeente Rotter dam, die op 20 april wordt uitge reikt door minister Wijers (Eco nomische Zaken). In de categorie grote bedrijven gaat de strijd tussen de instru mentenfabriek Schiedarrv Broekhul^xrafnin- rënSmit Schilders in Rotter dam. In de categorie kleine be drijven gaat het om de keuze tussen juwelier Esfaham-Paro- me, Weber Chocolade en Uitge verij 010 in Rotterdam, Voor deze dertiende ondernemersprijs had zich een recordaantal van 155 onderne mingen uit de regio Rotterdam aangemeld. Opvallend is dat de ze keer vrijwel alleen in Rotter dam gevestigde ondernemingen zijn genomineerd. Hoewel Orga in Schiedam zit, ligt de voordeur van het bedrijf op enkele meters van de grens met Rotterdam in de Spaanse Polder. Voor de twee winnaars van de prijzen in beide categoriën lig gen geldbedragen van 10.000 gulden, trofeeën en oorkondes te wachten. Den Haag De grote fusie van veertien groente- en fruitvei lingen in Nederland is op papier inmiddels rond. De besturen en de raden van commissarissen van de veilingen zijn ak koord; nu zijn de ondernemingsraden aan de beurt voor ad vies. Het belangrijkste 'ja-woord' hopen de veilingbestuur ders op 30 mei te krijgen. Dan moeten de telers - de eigena ren van de veilingen - hun fiat aan de voorstellen geven. Met de fusie hoopt de groente- en fruitsector beter te kunnen in spelen op de wensen van de afnemers. De crisis in de groente- en fruit teelt heeft tot een snelle reactie geleid. Vooral de grote afnemers (supermarktorganisaties in bin nen- en buitenland) hebben steeds meer moeite met het vei lingsysteem. Dagelijks moeten de inkopers afwachten wat er wordt aangeboden en welke prijs er op de veilklok verschijnt. Pat maakt het voor de supermarkten moei lijk een eigen prys- en assorti mentsbeleid te voeren. Ook logistiek is Je veiling uit de tijd. „Nu worden alle producten eerst naar de veiling gebracht, dan worden ze weer omgepakt voor de klant en vervolgens wordt alles naar de afnemer getranspor teerd," zo schetst W. van der Mee, de directeur van de gefuseerde veilingen in oprichting, het pro bleem. Daar komt nog bij dat een afnemer naar verschillende vei lingen moetom het totale gewens te assortiment bij elkaar te kopen. De gefuseerde veilingen - voorlo pig opererend onder de naam Ver enigde Tuinbouwveilingen Ne derland (VTN)- maken daar een einde aan. Al het aanbod wordt geconcentreerd en afnemers kun nen direct contracten afsluiten met de veiling. De klok is niet lan ger de prijsbepaler, maar de prijs wordt vooriaan vastgesteld door onderhandelingen tussen leve rancier en afnemer. De VTN hoopt door de nieuwe ma nier van werken twintig procent op de kosten te besparen. Dit geld kunnen de telers niet meteen in eigen zak steken, want er moeten ook de nodige kosten gemaakt worden. „We moeten veel geld in vesteren in automatisering van de systemen. Dat geld kan alleen door de gezamenlijke veilingen worden opgebracht," zegt Van der Mee. De FNV vreest dat de fusie 400 van de 2200 banen bij de huidige veilingen zal gaan kosten. Van der Mee wil nog niet op dit aantal reageren. „Er verdwijnen banen, maar er komt ook nieuwe meer hoogwaardige werkgelegenheid voor in de plaats." De grootste tegenstanders van de veilingfusie lijken de (groot)han- delaren in groenten en fruit Nu zijn zij de smeerolie in de sector. Ze kopen grote partijen op de vei lingen en verkopen die weer aan de afnemers. Hun rol zal groten- oeels uitgespeeld raken als de vei lingen zelf met de afnemers con tracten afsluiten. Ook de telers staan niet allemaal te applaudiseren bij de fusie. De grote veiling van Geldermalsen heeft daarom besloten voorlopig niet mee te doen met de fusie. De veiling Z.O.N. in het Limburgse Grubbenvorst heeft ook nog aar zelingen. ja vk .s - j LeidenFokker Space in Leiden, voor 50 procent in handen van het failliete Fokker, gaat belangrijke onderdelen leveren voor de nieu we Europese raket Ariane 5. De Franse hoofdaannemer Aerospa tiale Espace et Défense heeft de onderneming opdracht gegeven voor levering van veertien motor frames. De order heeft een;aarde van en kele tientallen miljoenen gul dens. Een woordvoerster spreekt van „een belangrijke opdracht, waarvan andere Nederlandse be drijven meeprofiteren". de motorframes levert Fok- kt ipace ook het parachutesys teem voor het bergen van de hulpraketten, dat in samenwer king met de Russen is ontwik keld. De Ariane 5 moet een goed kopere lancering van zwaardere satelietten mogelijk maken. De nieuwe raket zal ongeveer 20 pro cent goedkoper zijn dan de huidi ge, kleinere Ariane 4. De Ariane 4 is al vijftien jaar het paradepaardje van de Europese ruimtevaart. Fokker Space levert tussentrappen en motorframes voor deze raket. Op 11 april levert het bedrijf het honderste Ariane- 4-motorframeaf. Fokker Space heeft 450 werkne mers en is goed voor een jaar lijkse omzet van ongevce? f200 miljoen. Eigenaren zijn Fokker en UCN, die beide de helft van de aandelen bezitten. Door het koude weer in Nederland doen de telers in Bretagne momenteel goede zaken. Op de Bretonse bloemenvelden is men druk bezig met het oogsten van hyacinten voor het jaarlijkse Nederlands Bloemencorso. Al 3000 kratten van deze bloemen zijn met koelwagens naar Neder land gebracht. Voor de zeventien praalwagens, die door Aalsmeer zullen rijden, zijn in totaal 6000J<ratten hyacinten nodig. Foto Piet Goemans/ANP Schiedam Hoek Loos (industri ële en medische gassen) heeft een succesvol jaar achter de rug. Om zet, nettowinst, dividend en beurskoers stegen tot recordbe dragen, De Schiedamse onderne ming denkt in de komende jaren verder te groeien, vooral in de Verenige Staten en in België. Vanwege de onzekere ontwikke ling van de Nederlandse econo mie verwacht Hoek Loos dit jaar in eigen land nog weinig groei. De omzet en de winst zullen op het niveau van vorig jaar liggen, denkt de directie. De nettowinst bedroeg vorig jaar 67.5 miljoen gulden, tegenover 45.6 miljoen in 1994. Daarin be grepen was een bijzondere bate van 18,5 miljoen vanwege de ver koop van activiteiten in de ge zondheidszorg. Het dividend wordt verhoogd van ƒ2,25 tot ƒ2,75. VS De omzet steeg licht tot 548,6 mil joen gulden. Dat was vooral te danken aan de activiteiten in de Verenigde Staten. Maar ook in Nederland steeg de omzet van gassen door de volledige ver werving van de luchtsplitsingsfa- briek Cryoton in de Botlek. Daar mee weni tevens de positie op de Nederlandse pijpleidingmarkt verder Versterkt. Zowel in IJmui- den als in de Botlek steeg de afzet, wat aanleiding was voor uitbrei ding van de produktiefaciliteiten in ïJmuiden. Eind vorig jaar opende Hoek Loos een nieuw proef- en demonstra tiecentrum voorgas-toepassingen in Schiedam, waar opdrachtge vers en relaties gebruik van kun nen maken. Holox in de Verenigde Staten groeide met dertig procent, zowel bij de cilindergassen als bij de speciale gassen. Na samenvoe ging van drie vestigingen in Or lando heeft Holox momenteel 42 vestigingen. De beurskoers van Hoek Loos is vorig jaar en dit voorjaar tot re cordhoogte gestegen. Bedroeg de ze eind 1994 nog 77,50, eind de cember was deze ƒ94. Gisteren werd op de Amsterdamse effec tenbeurs omstreeks 119 voor het aandeel betaald. Haarlem De directie van uitge versbedrijf VNU is uiterst tevre den met de vorig jaar behaalde re sultaten. „De kwetsbaarheid die we vroeger hadden is veel gerin ger geworden, omdat we nu zowel dagbladen en publiekstijdschrif ten als televisiezenders hebben," zei drs J.L. Brentjens, voorzitter van de raad van bestuur in een toelichting op het jaarverslag 1995. „Als een grote adverteerder als AH besluit om niet meer in de dagbladen te adverteren, maar op televisie, dan vinden wij dat niet erg. Als AH daarop het besluit neemt toch maar weer in de dag bladen te adverteren, vinden we dat ook niet erg." aldus Brentjens. Op bijna alle fronten ging het VNU voor de wind. De nettowinst verdubbelde ruimschoots tot 430 miljoen, dankzij de verkoop an het Amerikaanse dochterbe drijf Disclosure. De verbetering Amsterdam Bank/verzekeraar Achmea hoopt dit jaar autoverze keringen via Internet te verko pen. Vice-voorzitter A.HA Hoe- venaars van het moederbedrijf van onder meer Avéro Centraal Beheer, FBTO, Zilveren Kruis en Vendopolis zei dit gistermiddag tijdens een toelichting op het jaar verslag van Achmea. De belangrijkste problemen bij verkopen via Internet zijn de be veiliging van betalingen en het zeker stellen van de identiteit van de klant. „Daar zijn we nu mee be zig," aldus Hoevenaars. Achmea, een bedrijf dat veel verzekerin gen en dergelijke via folders en telefonisch verkoopt, neemt ver kopen via Internet zeer serieus. Momenteel biedt Achmea nog geen echte offertes voor verzeke ringen aan op Internet. „We stu ren op verzoek formulieren en die moet men ingevuld terugsturen," aldus Hoevenaars. „Maar dit jaar of anders volgend jaar gaan we of fertes accepteren en sluiten Het meest voor de hand ligt dat dat met autoverzekeringen gaat ge beuren." Vorig jaar boekte Achmea een om zet van 12,6 miljard gulden: bijna 11 procent meer dan een jaar eer der. De nettowinst kwam ruim 18 procent hoger uit, op 471 miljoen gulden. In totaal had Achmea eind 1995 zo'n 42 miljard gulden aan activa in de boeken staan. Er werken zo'n 70C0 mensen. Achmea zoekt voor haar Europese ontplooiing ondn de naam Eure- ko samenwerking met grote bui tenlandse verzekeraars. Het Brit se Friends' Provident, het Deens Topdanmark, Wasa uit Zweden en BCP/Occidental uit Portugal sloten zich al aan en het Duitse Gothaer treedt binnenkort toe. Achmea werkt momenteel ook aan een Europees plan voor ziek tekosten, pensioen, WAO en ver wante arbeidsvoorwaarden, Dankzij de samenwerking met Europese partners blijft bijvoor beeld personeel van multinatio nals, in welk land het ook werkt, via één polis verzekerd. De gedachte om alles bij één be drijf te verzekeren hanteert Ach mea ook in haar thuislanden in de Benelux. Zo heeft de onderne ming autoverzekeringen, ziekte kostenverzekeringen en voor brokkenpiloten EuroCross, dat de auto na een ongeluk repatrieert. Tevens is voor autodiefstal een opsporingssysteem in het leven geroepen. Achmea, genoemd naar een zich S£KVIC&?pA'5-VOOKMUem \J\"Pprmc^NP <^OHTAOT M£T* M'N KLANTEN U\TZ£*\VKKA£*rV£U snel vermeerderend bloempje, ziet zichzelf als een vloot waarvan de schepen zelf hun koers mogen bepalen, onder regie van de kapi teins in de top van de Groep. De armada is de afgelopen jaren snel uitgedijd. Zo maken Avéro (Leeu warden, Zaandam), OLM Het Groene "Land (Zwolle, Meppel), OWM (Groningen), FBTO (Leeu warden) en Centraal Beheer (Apeldoorn) er deel van uit. In 1994 nam Achmea Zilveren Kruis (Noordwij k) over. De zie kenfondsen van dit 'schip' in Noordwijk, Heemstede en Rotter dam worden dit jaar m elkaar ge schoven tot een landelijk wer kend fonds. Via Vendopolis (voor 55 procent eigendom) verkoopt Achmea verzekeringen en finan ciële zaken in de V&D-warenhui- De groep is tevens op bescheiden schaal bank: Avéro Bank, AVCB Bank, beurshandelaar Eduard de Graaff Co. Staal Bankiers (Den Haag), Achmea Hypotheekbank, Woonfonds Hypotheken en Ban- que Colbert (Luxemburg) moeten de komende jaren nauw samen werken om hun slagkracht te ver sterken. van de winst voor buitengewone resultaten kwam vooral voor reke ning van uitgeefactiviteiten voor de professionele markt. Binnen deze branche steeg het resultaat van 75 naar 135 miijoen. De belangen op het gebied van commerciële omroep -38 pro cent in RTL4 en 44 procent in de Vlaamse zender VTM- leverden vorig jaar aanzienlijk minder op: ƒ36 miljoen tegenover ƒ57 mü- joen in 1994. Dit kwam door forse aanloopkosten. Bovendien nam de concurrentie toe. Zo moest VTM flink investeren in de lance ring van Kanaal 2. In Nederland zorgde de programma-uitbreiding van Veronica voor extra kosten. VNU sluit meer overnames van bedrijven in de nabije toekomst niet uit. De Nederlandse uitgever kijkt daarbij zowel naar grote als naar kleine bedrijven in elke sec tor waerin VNU actief is. Volgens Brentjens zijn er zeker overna mes te verwachten in de zakelijke informatiesector. VNU heeft veel belangstelling voor de regionale nieuwsvoorzie ning door krant, radio en tv. De uitgever streeft daarbij naar sa menwerking tussen deze media in een bepaald gebied. Niet uitge sloten is dat dezelfde journalisten zowel voor regionale krant, radio als tv werkzaam zullen zijn. Door Raymond Peil Amsterdam Nederlanders die geld hebben belegd in struisvo gels van de Engelse Ostrich Far ming Corporation zijn hun geld zo goed als kwijt. Bij het bedrijf in Mansfield (Nottingshamshire) is een curator aangesteld om het faillissement af te wikkelen. Hoeveel Nederlanders er zijn in getuind -het bedrijf beloofde een rendement van meer dan 50 procent per jaar- is niet bekend. Bij de Vereniging Consument Geldzaken in Amsterdam hopen ze dat het meevalt „Ostrich Far ming was pas een halfjaar actief. Wij hebben gewaarschuwd. Ik denk dat het om een handjevol Nederlanders gaat," aldus secre taris mr. A. Weenink. Vorige week werd al duidelijk dat Ostrich Farming in problemen verkeerde. De Britse regering was begonnen om duizenden struisvo gels van het bedrijf, gehuisvest op fokkerijen in België, onder te brengen bij bonafide struisvogel- boerderijen in Wales en Swansea. Het struisvogelbedrijf adverteer de ook in Nederlandse kranten. Voor 15.000 gulden kon men eige naar worden van een struisvogel hen. Ostrich ging ervan uit dat zy binnen het jaar minstens vijf eie ren zou leggen. Volgens het be- dryf zouden de kuikens na een jaar twee meter hoog zyn en 1200 gulden per stuk waard zijn. Volgens de aanprijzingen is een goede struisvogel op de markt 5000 gulden waard, een kilo filet 'doet' 96 gulden terwijl de huid, die gebruikt wordt voor luxe leer- produkten (Gucci), zo'n 1000 gul den oplevert. Na vijf jaar zouden de beleggers met een opbrengst van 37.000 gulden dik uit de kos ten zijn. Rotterdam Het grote stedenbe leid van staatssecretaris Kohn- stamm van Binnenlandse Zaken zet volgens de werkgeversorgani satie voor Noord- en Zuid-Hol land, de NCW West-VNO, geen zo den aan de dijk. Er wordt te wei nig aandacht besteed aan een blij vende verbetering van de econo mie, en te veel aan het creëren van tijdelijke banen. Dit alles blykt uit de notitie 'Grote Steden beleid: de lange weg naar econo misch herstel'. De werkgeversorganisatie conclu deert in haar notitie dat als de overheid de sociaal-economische problemen in en rond de grote ste den wil oplossen, er meer aan dacht moet zijn voor structurele werkgelegenheid en voor de post economische zaken bij de ge meenten De gemeentegrenzen mogen l <e economische ontwikke ling met in de weg staan. NCW West-VNO kan zich echter wel vinden in het plan van de staatssecretaris om met kansen zones te starten waarby bedrijven minder regels opgelegd krijgen wat het fiscaal aantrekkelijker maakt. Maar, zo zegt de werkge versorganisatie, deze kansenzo nes moeten niet uitsluitend gesi tueerd worden in erkende pro bleemwijken. De grote steden moeten voor 1 mei hun plannen voor de kansenzones bij de staats secretaris gepresenteerd hebben. Amsterdam De Industriebon den van FNV en CNV hervatten morgen de onderhandelingen met Philips over de CAO. De bon den zien in de uitnodiging die het concern hen heeft gestuurd aan leiding om over alle voorstellen te onderhandelen, dus ook over de invoering van een 36-urige werk week. Dit laatste punt blokkeerde alle eerdere gesprekken. De bonden hebben dit gisteren aan het concern laten weten. „Wij gaan er van uit dat er ook over de 36 uur kan worden onderhandeld. Dat maken wii on uit het ant woord van Philips," stelt een worvoerder van de Industrie bond FNV. Philips wil op de kortst mogelyke termijn tot een nieuwe CAO komen De bonden vestigen hun hoop op een passage in de brief die zij van Philips ontvingen. Daarin stelt het bedrijf dat de „ongemakkelij ke start niet tot de conclusie mag leiden dat partyen bewust blokka des opwerpen om op constructie ve wyze tot een goed eindresul taat te komen". De onderhandelingen liepen eind feburari na één gesprek vast. Phi lips wenste met verder te onder handelen als de bonden aan de in voering van de 36-urige werk week vasthielden. In de weken die daar op volgden, scheurde het vakbondsfront. De Vereniging Hoger Philips Personeel (VHPP) en De Unie waren bereid een CAO af te sluiten zonder de 36 uur. FNV en CNV wilden alleen verder praten als ook de kortere werk week punt van onderhandeling kon zijn. Philips herhaalt in de uitnodiging zijn standpunt dat het concern niet gelooft dat een kortere werk week tot groei van de werkgele genheid leidt. Het bedrijf voelt zich gesteund door een Nipo-en- quête onder eigen personeel waarin een meerderheid zich ach ter het directiestandpunt schaart. Philips denkt met de bonden tot een CAO te kunnen komen met „een dominante aandacht voor werkgelegenheid. De inzet van onderneming en vakbonden ver schilt hierin nauwelijks, zij het dat de onderneming voor midde len kiest die een aantoonbaar re sultaat hebben," schrijft Philips aan de bonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 7