4 Gokken via Internet tart elke wetgeving Is het nieuwe Luxor nu voor of tegen Zuid? »«t» Bomen Boskamp Gekkekoeienziekte Joegoslavië-tribunaal Beurs-passage Ongewenste intimiteiten Rotterdams Dagblad K* sar- 4'V* Donderdag 11 april 1996 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 De depressief makende uitstraling van het Jacques Urluspiein en omgeving drukt als een loden last op veel bewoners, ondanks de leuke opknapbeurt van de verwaarloosde flats. Het laatste ging onvermijdelijk ten laste van het toch al spaarzame groen. Tot over maat van ramp kwam de scherprechter, of beter ge zegd de bomen beul, in actie. Deprachtige hoogbejaar de bomen werden meedogenloos geveld. Bomen waarvan de heimwee naar het polderlandschap af straalde. Heimwee naar wat wede en schoonheid uit vervlogen jaren. Het kappen van de bomen bracht weinig mensen m beweging, in tegenstellinglot de eruptie van opgefok te emotie bij het ten ondergaan van de levenloze mo len De Walvis. In de nacht na de dood van de bomen was het plein een plaats vooreen haast tastbaar gevoel van verdriet. Verdriet van vogels, vlinders en ander soort leven; allemaal radertjes om het ingewikkelde uurwerk in stand te houden. Zo kwam een einde aan levende, onvervangbare schoonheid. En zo werd met veel Schïedamse tam-tam een begin gemaakt aan de wederopbouw van de dode schoonheid van de Walvis molen. Diep verborgen in de aarde sterven de wortels een langzame dood. Ditschrijven ishet gevolg van een solidariteitsgevoel met de bomen. Ook wij ouderen hebben ook geen enkele waarde en zijn m zekere zin overbodig. Zo voelen wij dat aan. bij dat steeds weer opgerakelen van het probleem van vergrijzing. P.J. J. Stellen, Schiedam Graag wilde ik even reageren op de ingezonden brief vorige week maandag van de heer J.M. Eijsberg uit Schiedam. Het betreft hier het aantal gespeelde inter lands door Hans Boskamp. Hans speelde vier officiële interlands (21-9-1952. Denemarken-Nederland, 3-2; 7- 3-1953, Nederland-Denemarken, 1-2; 22-3-1953, Ne derland-Zwitserland, 1-2; 30—5—1954 Zwitserland- Nederland 3-3). Toen b*ak het tijdperk 'Wiersma- Kuys' aan. Zij speelden v« ertig interlands samen van 13-3-1955 tot 1-4-1962. A' 4 Hans al die wedstrijden re serve stond, dan klopt zijn aantal aardig. Voorde statistiek: Hai s speelde ook een interland van 16-13jarigen,drie interlands van 18-20jarigen, vier keer Nederlands b-elftal. Dus er is hier geen sprake van Amsterdamse bluf of overdrijving. J. Bogers, Rotterdam Zodra het nieuws bekend wordt van de gekkekoeien ziekte is er paniek. Men eet geen rundvlees meer. De ministers gaan praten. Koeien en kalveren moeten worden vernietigd. Elk jaar komen er meer dan 600 mensen om m hel verkeer en raken en meer dan 5000gewond. Is er pa niek? Nee. Rijdt men geen auto meci? Nee. Gaan de ministers praten? Ncc. Worden auto's mas saal vernietigd? "Welnee. Gekke mensen toch! - ~v.,-EASmitshoek,Barendrecht Als gewone burger en buitenstaander in het Bosnié- cqnfliet moet mij van het hart dat ik 'de Serviërs' steeds vaker gelijk moet gaan geven, wanneer zy be weren dat het Internationale Tribunaal voor het voor malige Joegoslavië -zoals ze zichzelf graag noe men - een partijdig standpunt dreigt in te nemen. Het is toch opmerkelijk, dat een Servische generaal, de heer Djukic, in de Scheveningse gevangenis zit op gesloten, terwijl het hier een persoon betreft, die niet - met de nadruk op niet - op de door het Tribunaal zelf opgestelde lijst van gezochte oorlogsmisdadigers stond, maar eigenlijk het Tribunaal in de maag werd gesplitst, om - met de woorden van generaai-majoor B.D. J. Schaberg, inzijn stuk in het Algemeen Dagblad van 21 februari -de IFOR steeds dieperin het conflict te lokken. Tevens betreft het hier een persoon van rond de 70 jaar oud, met kanker. Daarna zien we het verschil in houding welke het Tri bunaal inneemt jegens ene generaal Tihomir Blaskic, een Kroaat, die volgens Britse bronnen de Britse Un- profor-troepen in Midden-Bosnié herhaaldelijk dood sdreigementen heeft gezonden, die ook door deze Blaskic zelf ondertekend zijn. (Zokon men in 'The Gu ardian' van 2 april lezen.} Een generaal, die door het Tribunaal zelf beschuldigd wordt van oorlogsmisda den, die wel op de lijst van gezochten staat. Die zich, wat de media dan ook mogen melden, niet vrijwillig heeft gemeld, maar slechts onder hevige druk van de VS. Deze jongeman, gezond van lijf enleden, wordt de mo gelijkheid geboden om in een, ongetwijfeld luxe, ap partement, 'elders in Nederland', zijn proces af te wachten. Maar het gevangenisregime blijft voor hem gelden. Hoedan?-In een luxe woning? En waarom wor den door het Tribunaal geen Engelse soldaten als ge tuigen opgeroepen? Afgezien van het feit, dat de Ne derlandse burger zich mag afvragen of het internatio naal diplomatiek gezien wel zo verstandig is dat ons land min of meer vrije huisvesting biedt aan een ver moedelijk oorlogsmisdadiger, moet ik toch conclude ren dat dit 'tribunaal' zijn geloofwaardigheid voor eensenvooraltijdheeft verlorendoor openhjkenpijn- Ujk duidelijk zijn partijdigheid te laten blijken. Die partijdigheid biijktdoorde besluiten ten aanzien van Blaskic, zeker in vergelijking met de houding van het tribunaal jegens de Servische generaal Djukic. E.F. Kaszo, Rotterdam Als dit winkelcentrum in Rotterdam straks klaar js, zal het zo iets moois zijn. Zoiets moois dat je nergens anders in Europa tegen zult komen. Het winkleeen- trum Beurs-passage zal absoluut uniek zijn voor dit werelddeel. Natuurlijk komt men ook m andere grote steden exclusieve winkelcentra tegen, maar nergens verdiept - onder straatniveau - zoals hier m Rotter dam is gedaan. Alleen, wat gaat er straks gebeuren met de asociale Rotterdammers, die wij hier ook heb ben? Zij hebben de boel waarschijnlijk binnen de kortste keren verziekt,want deze stad iseigcnlijk niet geschikt voor zoiets moois. Daarom wil ik de verant woordelijken in deze stad - burgemeesteren wethou ders - adviseren dit schorum flink in de gaten te hou den door middel van een uitbreiding van de stads wacht. Ik denk dat men straks in deze passage alleen al een man of200 nodig heeft voor het in bedwang hou den van vandalen en zakkenrollers. M.K. van Gooi. Rotterdam Tekening Theo Gootjes Het elektronisch casino komt naar Nederland. Een Canadese zakenman heeft een stel compu ters op St. Maarten, Barbados en Bermu aan het Internet ge koppeld n brengt binnenkort ook een Nederlandstalige versie van het gokpaleis online. Nie mand kan hem stoppen, beweert de zakenman. „Ik ben boven elke wet verheven." Door Henk van Ess Seks is al sinds twee jaar big busi ness op internet. Met name preut se Amerikanen betalen grof geld voor het gebruik van computers vol porno, zoals het Nederlandse 'Red Tight District in Amster dam. Nu is het de beurt aan digita le bevrediging vaii hébzucht: het elektronisch casino. Het virtuele gokpa'eis is al razend populair bij Japanners en spelers uit Hong Kong, getuige de vele 'si tes' of Internetpagina's die na' enig zoekwerk via Internet op roepbaar zijn. Sommige Aziati sche gokkers laten zonder blik ken of blozen 10.000 dollar van hun creditcard afschrijven als in zet voor een spelletje poker, Black Jack of roulette. Tenminste, dat beweert een van de twintig exploi tanten van de Intemet-gokhui- zen, Warren Eugene uit het Cana dese Toronto. De 34-jarige zakenman beheert momenteel het grootste elektro nisch casino ter wereld met een omzet van miljoenen ooilam dank zij 50.000 trouwe gokkers. Bin nenkort begint hij een casino in de Nederlandse taal waar virtuele croupiers elektronische betaal middelen accepteren als Digi cash, E-cash, Mastercard of Visa. Uitbetaling gebeurt via een aan getekende check of een bankre kening in een belastingparadijs. De fiscus blijft onwetend. „Dat is mijn verantwoordelijkheid niet," zei hij in een telefonisch inter view met deze krant. Eugene is op en top een 'vrije jon gen'. Hij vergaarde zijn startkapi taal door de verkoop van Ninten- do-videospelletjes vanuit een 'postbusfirma', een echt casino op Si Maarten en de exploitatie van een 06-nummer 'Bel de psychi ater'. Zijn volgende kaskoe moet Internet worden. De Canadees be schouwt het wereldwijde compu ternetwerk als de moderne va riant op het Wilde Westen: alles mag, desnoods via het neerschie ten van de sheriff. Want lokale wetgevers zijn in cyberspace nu eenmaal gemakkelijk te liquide ren. Verontwaardiging Met zijn omstreden casino haalde Eugene onlangs gerenommeerde Amerikaanse bladen als News week, Tunes en de Wall Street Journal. De verontwaardiging in de pers was groot. Wie controleert of er niet gesjoemeld wordt met de uitbetaling? Hoe wordt voorko men dat bijvoorbeeld drugsdea lers hun zwarte geld witwas, n? En wie beschermt-op Internet gokkende, kinderen ,che stiekem de creditcard van hun ouders ge-~ bruiken? i Juristen breken zich', nog steeds het .hoofd over de .-legale status vón de digitale variant ^op Las Vegas.--Vooralsnog komen ze er niet uit. In de VS mag in geen en kele staat via Intern .i worden ge gokt.' Maar wat te doen met de goed geventileerde gokcomputers op tropische eilanden? Is iemand die een gokje waagt op een com puter in Bermuda eigenlijk wel strafbaar? De transactie vindt feitelijk plaats in c belastingparadijs zonder noen .enswaardig toezicht Wie tij dens zijn vakantie een gokje waagt op zo'n eiland, overtreedt geen enkele wet. Eigenlijk geldt hetzelfde voor een uitstapje via Internet. Eugene zegt al zo'n 2000 Neder landse klanten te hebben via zijn computers. Binnenkort vliegt hij naar Amster dam om de vertaling van de Nederlandse variant te re gelen. En passant voert hij in de hoofdstad een gesprek met „een stel zakenlieden uit Aruba en Cu racao die me per E-maii hebben benaderd -om iets met 06-num- mers en mijn casino te doen". De Canadese uitbater' zegt elke weddenschap te accepteren, ook al loopt die in de miljoenen. „Ik betaal altijd uit." Zo'n vaart loopt het trouwens nc niet. De hoogste prijs die hij per aangetekende cheque heeft uitbetaald, was 30.000 dollar aan iemand uitHong Kong. Moraalridder Maar Eugene heeft geen flauw idee wie zijn grootste verliezer is. Aan „ethische discussies" over gokverslaving doet hij niet mee. „Live and let live. Ik ben geen mo raalridder... Mensen moeten zelf weten wat zij met hun geld doen." Inmiddels sluithij -ook wedden schappen af óp' sportwedstrijden als baseball, boksen en ijshockey. Betalen zijn tropische computers altijd' eerlijk uit? „Kom nou, ik wil geen gedöndërTTedëréeh mlagde algoritmes zien die ten grondslag liggen aan de uitbetaling." Maar wie garandeert dat die computer codes ook gebruikt worden? Eu gene stelt een wedervraag. „Ik dwing toch niemand bij mij te ko men gokken?" Voor het probleem van mindeqarigc- -piers heeft hij geen oplossing. „Bij u in Neder land kan een kind toch ook zo maar een greep uit de portemon nee van zijn ouders doen?" Het ministerie van Justitie zegt nog niets te weten van een Neder landstalig elektronisch casino. Wel gaat een ad-hoc commissie uitzoeken wat er te doen is tegen uitwassen van Internet, zoals de Engelstalige virtuele casino's maar ook kinderporno of crimine le activiteiten via Internet. Eugene ligt er niet wakker van. „Ik reken de komende jaren óp een miljardenomzet Een deel zal ik aan goede doelen geven. Geen overheid :icü *egen. Ik bén boven elke wet verheven." De vroegtijdige schoolverlater veegt de vloer aan met 'corrupte overde den waar ook ter wereld'. „Veei landen strijken enorme belas tingsommen op dank zij de gok lust van hun inwoners. Mag ik daar soms niet een graantje van meepikken?" Oudere vormen van gokken wor den vervan gen door digi tale bevredi ging van he' zucht: het elektronis casino. Archieffoto Rotterdams Dagblad Door dr. F.F.G. Rommerts De kranten staan er bol van, vooral als beide woorden in een seksueel kader worden geplaatst. Er bestaan ech ter ook intimiteiten die los staan van een seksueel spanningsveld en die eveneens ongewenst zijn. Alle ontmoetingen in het dage lijkse verkeer tussen familieleden, vrienden, beken den en eollegas die een besmetting met een ziektever wekkend micro-organisme tot gevolg hebben, zijn duidelijk ongewenst. Verkouden w orden, of beter ge zegd, besmet worden met een verkoudbejdsvirus, is een duidelijk voorbeeld. Het oplopen van een ver koudheid wordt vaak nogtoegeschreven aan nattesei- zoensmvloedcn,opdetochtzittenofzondersjaalofjas naar buiten lopen, maar het is inmiddels overduide lijk dat contact met een verkouden medemens de voornaamste oorzaak is voor het 'krijgen' van een ver koudheid. Virussen die zich in het slijmvlies bevinden kunnen gemakkelijk via een hoest-, proest- of niesbui naar ie mand anders worden overgebracht. 'Hand voor je mond', zeggen we daarom tegen kinderen, maai- ook tegen ouderen, om te voorkomen dat de wolk van natte virussen zich te ver kan verspreiden. En als de explo sie dan heeft plaats gevonden wordt er vaak geroepen 'gezondheid'. Vermoedelijk wenst diegene die dit uii- roept2ichzeifgezondheid toe, want de verspreider van het virus is meestal onafwendbaar op weg naar een flinke verkoudheid, terwijl deontvanger van de virus wolk nog een kans heeft. Als de explosie door de hand voorde mond enigszins is beperkt, is wel de hand verzadigd met virussen. In dien daarna ten of andere vriendelijke persoon zich presenteert, dan kan hij of zij na een stevige handdruk er zeker van zijn niet alleen welgemeende vriendelijk- heidof genegenheid te hebben ontvangen, maar dat er ook virussen zijn overgebracht Afhankelijk van de hygiene (wasfrequentie, gebruik van zeep of droogte van de hand) alsmede het vermogen van de virussen om in ongunstige omstandigheden te overleven, kun nen de boosdoeners zich dan uiteindelijk nestelen in het mond- of neusslijmvlies. Vooral in grote gezinnen of op kantorentreden deze vi rusintimiteiten frequent op. Wat er daarna in mond of neus gebeurt, hangt af van de conditie van de ontvan ger. Indien de ontvanger gezond is en actieve trilharen in neusholte of keel heeft, dan kunnen de virussen er nog uitgewerkt worden voordat ze de kans krijgen om te koloniserenen daarna het lichaam te infecteren. In dien dit "ivoidoendegebeurt, dan is de kans groot dat de besmetting doorzet en dat er een flinke verkoud heid onstaat. De trilharen werken slecht bij lagere temperatuur en het direct inademen van koude lucht door de mond zonder de neus te gebruiken, kan de kans op infecties verhogen. Het is onduidelijk of de afwezigheid van een warme jas of sjaal en op de tocht zitten de werking van de tril haren kanbeïnvloeden en zozou kunnen bijdragen tot het verkouden worden. In plaats van een sjaal om te doen lijkt het van veel meer belang om de proest- en hoestbuien op te vangen in iets dat stevig genoeg is om de luchtstrooom van de hoestexplosie te laten passé- ren maar dat toch de virussen kan opvangen en dat daarna snel kan worden afgevoerd. Hieraan voldoen nog weinig producten. De ouderwetse zakdoek is wel stevig en voldoet daar om aan de eerste eis, maar hij wordt niet direct afge voerd. Integendeel, de virussen worden in een natte - omgeving gekoesterd, soms in een damestasje op ka mertemperatuur en soms in een broekzak bij een heerlijk warme tempe^tuur van 37 graden. In beide gevallen kunnen de virussen zich vanuit deze ui ivals- basis klaar maken voor een volgende aanval die veel rustiger verloopt. De zakdoek wordt namelijk voor vele doeleinden ge bruikt (van het oppoetsen van brillenglazen tot het af vegen van de vieze neus van een peuter) en deze doek - daarom een perfect middel om het virus over een groot oppervlak uit ie smeren. Naast de klassieke zak-" doek worden steeds meer papieren zakdoekjes ge- bruikt en die worden ook wel snel weggegooid na ge- bruik, maar hier is de stevigheid een probleem. Vaak - z(jn de 'tissues' niet bestand tegen de hoestexplosie waardoor er toch virussen ontsnappen. Tissues bie- den dus pseudobescherming. Uit het oogpunt van echte preventie voldoet eigenlijk 1 alleen een mondkapje. Dit geeft echter weer proble- men bij hetnormale dagelijksepraatverkeer enzo iser nu eigenlijk niets dat de virusinfecties effectief kan stoppen. Autós worden uitgerust met een katalysator" zodat ze de omgeving niet onnodig besmetten met - koolnrnoxyde maar verkoudheidsvirussen mogen zich echter ongestraft verspreiden Intimiteiten die met de menselijke voortplanting heb ben te maken worden alleen toegestaan alsze gewenst - zijn en in alle andere gevallen bestreden, maar de vi-~" rus vöoriplantingsdrift die altijd ongewenst is wordt - eigenlijk gewoon toegelaten. Beleefdheidsrituelen zoals iemand een hand geven werken de verspreiding 1 zelfs in de hand. Ligt hier niet een taak voor een nieu-J we commissie ter beteugeling van virusintimiteiten, of moeten de bestaandecommissies voor ongewenste - intimiteiten hun werkgebied maar vergroten? (Dr. F.F.G. Rommerts v> biochemicus en werkt aonde faculteit der Geneeskunde en Gezondheidsweten schappen van de Erasmusuniversiteit Rotterdam) Door Peter Laroers De ontwikkeling van de Kop van Zuid, met al haar hoge gebouwen, is gericht op het geven van een impuls aan de oude wijken op de zui delijke maasoever. Als onderdeel van dit stra tegische plan, om de economie en werkgele genheid m dit deel van Rotterdam te stimule ren, wordt het Luxor-theater naar Zuid ver plaatst. De plaats en ontwerp van dit nieuwe 'cultuurpaleis' roept echtereen aantal vragen op. Kijkend naar de ontwerpen van het nieu we Luxor is het opvallend dat de meeste ont werpen ccn achterkant hebben. En die ach terkant staat dan bijna als vanzelfsprekend richting Zuid. Het nieuwe theater komt ais het ware met de kont 'naar' Zuid te staan. Het ontwerp van Rem Koolhaas, is in dit opzicht helemaal stui tend. Het is overigens ai een aantal maal ge tipt als het winnende ontwerp. zie bijvoor beeld het Rotterdams Dagblad van vrijdag 5 april. Deze architect heeft bij zijn ontwerp aangegeven, dat het een 'golf is die tegen een muur botsend weer terug keert. Deze golf (lees: bewegingen vitaliteit)komt mt noorde lijke richting en gaat na de botsing weer te rug naar het noorden. Dit houdt mijn inziens in dat hter gesymboliseerd wordt dat: activi teit en beweging in deze stad geblokkeerd worden door een muur. Deze muur staat aan de zuidkant, is dit toeval of opzet!? Plaats Maast het ontwerp moet ook nog gekeken worden naar de geplande plaats van het thea ter. Bezoekers van een theater willen bij een avondje uit, wel eens wat eten en drinken. Zo'n theater kan dus voor Zuid een aanzien lijke impuls betekenen voor horeca en ande re voorzieningen. Deze mogelijke economi sche impuls maakt een goede locatie du? vi taal. De geplande plek van het nieuwe theater is echter redelijk ver weg van horeca-voorzie- ningen zoals Maashaven Zuid-Oostzijde en Hotel New York. Hierdoor zullen theaterbe zoekers zich wel gedwongen voelen om naar elders te gaan. Nu is het Luxor 'uitdagend' aan het eind van de nieuwe Erasmusbrug gepositioneerd. Als het ware in het verlengde van de Cooisingel. Tevens zal er een nieuwe tramlijn komen over de brug. Hiermee zouden bezoekers naar Zuid worden gelokt. In de praktijk zal men worden uitgedaagd om zo snel mogelijk na een theaterbezoek naar de Noordelijke Maasoever te gaan Locatie Op zich is een plek aan het water voor een theater schitterend. Echter op deze plek ver wacht ik met veel 'wederzijds profijt' voor Rotterdam-Zuid. Daarom zou op de locatie van een theater nog nader moeten worden ge studeerd. Het wordt nu toch tijd dat Rotter dam-Zuid eens serieus wordt genomen door beleidsmakers aan de andere kant van de ri vier. Rotterdam telt aan de zuidelijke oever pak weg 200.000 inwoners. Hiermee is het toch al snel de vijfde stad van Nederland. Dit stads deel is echter amper vertegenwoordigd in de gemeenteraad van Rotterdam. De voorzie ningen, zeker op cultureel gebied, bevinden zich niet eens op het niveau van middelgrote gemeente. Nu hoeft dat ook niet, want Rotter dammers van Zuid zijn nuchter genoeg om te zien datje zo aan de andere Maasoever bent. Daar hadden we overigens die dure Erasmus brug niet voor nodig. Op het moment wordt echter gewerkt aan de Kop van Zuid. Door middel van het 'weder zijdse profijt' van dit project moet Zuid een impuls krijgen. Er zijn plannenmakers die aangegeven dat 'de stad nu over de rivier komt'. Deze beleidsmakers begrijpen waar schijnlijk niet dat hier 'op Zuid' al een - naar Nederlandse begrippen-immense stad ligt. De ontwikkeling van de Kop van Zuid is ge richt op het creëren van dynamiek aan de- Zuidoever. In dit kader wordt het nieuwe' Luxor daar gebouwd. Zoals de kaarten nu lig gen wordt dit echter niet 'voor' Zuid gedaan,' maar ter meerdere glorie van allerlei ontwer- pers en beleidsmakers. De mensen die in de- ze stad nude knoppen zitten moeten nu het lef h- het hele plan nog eens op nieuw u m Kijken. Als zij hiertoe om een of andere reden niet in staat zijn, dan moeten ze maar hetLuxor-ontwerp van Koolhaas kiezen en het met de kont naar Noord zetten. Want. om op die golf van Koolhaas terug te komen, op Zuid is er namelijk wel degelijk beweging en vitaliteit. Dit wordt echter meestal geblok keerd door een 'muur van onverschilligheid' aan de andere Maasoever. (Peter Lainers is lid van de deelgemeenteraad Feijenoord voor het CDA) f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2