9 Ex-huiseigenaren gifwijk naar rechter Kinderen nemen 'Magnoliaplein' in gebruik Inzicht in regionale financiële consequenties van samenwerking is gewenst Rotterdams Dagblad Voormalige bewoners Steendijkpolder zijn wachten op schadeclaims beu Wegafsluiting wordt door winkeliers aangevochten Vier gezinnen weer terug na flatbrand Winkels beheersen eerste stadsgesprek Gemeente stort zich in het groot kapitaal voor 'hoger sociaal doel' i I Warme kipfilet Rijden onder invloed let juiste adres voor een onvergetelijk feest "St. Elisabethshoeve", Gaddijk 43 tel. 0181*641988, "Hazzebas", Voorstraat 54 tel 0181 -619066. "1 Oudste Huys", Voorstraat 181 ei. 0181-628 Waterweg Donderdag 11 april 1996 i Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gister avond ingestemd met de overna me van boekbinderij Don bv en Erka bv, de Eerste Rotterdamse Kalenderfabriek. Met deze deal redt het gemeentebestuur een klant voor het Toeleveringsbe drijf Vlaardingen (TBV) die goed is voor opdrachten van zo'n twee ton per jaar. Daardoor wordt de werkgelegenheid van twintig werknemers van wat vroeger de sociale werkplaats werd genoemd in stand gehouden. De huidige eigenaar van de twee bedrijven wil die van de hand doen, waardoor de kans groot is dat het werk dat nu wordt uitbe steed aan het TBV naar elders verdwijnt. Het was dit 'hoger so ciaal doel', zoals G.D. Wicart (PvdA) het noemde, dat de stap van de gemeente in het groot ka pitaal moet rechtvaardigen. Alle fracties waren het erover eens dat het overnemen van twee commerciële bedrijven niet spoort met de huidige ontwikke lingen waarin overheden taken v afstoten en diensten verzelfstan- digen. Kortom: zich alleen maar bezig houden met kerntaken. J „Privatiseren is het toverwoord, maar Vlaardingen roeit tegen de stroom in," aldus B.E. van der Velde. Maar vanwege het 'goede' 1 doel was Groenlinks met een ruime meerderheid van de raad voor. Alleen W2000 en twee leden ''an de WD stemden tegen het voorstel. De twee liberalen (t. M. de Beer en J. Barnouw) vinden dat het be- drijfsrisico dat de gemeente neemt en de vijftien extra mensen die er in dienst komen, niet opwe- ~gen tegen de werkgelegenheid van twintig mensen bij het TBV. L. F. M. ten Have (W2000) onder schreef dat. Hij wees bovendien -op de tegenstrijdigheid die in de 1 bedrijfsvoering dreigt te komen. Het toeleveringsbedrijf heeft zwa- re concurrentie van onder meer gevangenissen en lage lonen-lan- den, waar veel van deze eenvoudi ge arbeid naar toe gaat. Ten Have stelde onder meer dat de directie voor het dilemma kan komen te staan dat het voor de winstge vendheid van Don en Erka beter is de werkzaamheden uit te beste den aan plekken waar dat goedko per wordt gedaan. Daarmee zou de hele onderne ming op drijfzand worden ge bouwd. Want dat zou betekenen dat het TBV alsnog het werk ver liest, óf de prijzen van de kalen ders onder druk komen te staan. Het risico dat de gemeente dan loopt is dat afnemers naar andere kalenderfabrikanten pan. „Moe ten we die bedrijven dan ook over nemen," stelde Ten Have later quasi serieus. Maassluis De Vereniging van Huiseigenaren Steendijkpol- der-Zuid (VHSZ) spant een kort geding aan tegen de gemeen te Maassluis. De bewoners van de grootste bewoonde gifwijk van Nederland willen bij de rechter afdwingen dat de ge meente, de eigenaar van de grond, de vastgelegde afspraken over de afwikkeling van schadeclaims nakomt. Ruim twee weken geleden stelde de VHSZ de gemeente al een ulti matum dat dinsdag afliep. In to taal 138 ex-bewoners kregen dins dag te horen dat zij tot woensdag morgen geduld moesten hebben, omdat één van de fractievoorzit ters niet bereikbaar was voor on dertekening van een gezamenlij ke reactie. Maar gistermiddag had N. Kikke, de voorzitter van de schade-afhandelmgscommissie van de VHSZ, nog geen antwoord gekregen. Wel is hem toegezegd dat dit antwoord vanochtend per fax verstuurd zou worden, maar dat is wat de vereniging betreft te iaat. „Wij hebben geen zin meer om nog langer aan het lijntje te worden gehouden en hebben daarom besloten op zo kort moge lijke termijn een kort geding aan te spannen," aldus Kikke. Richtlijnen Volgens de VHSZ leidt het niet nakomen van de afspraken van de gemeente ertoe dat de uitge keerde schadebedragen veertig procent lager komen te liggen dan ze volgens de eigen richtlijnen van de gemeente moeten zijn. Strijdbaar: „Dat kunnen wij na tuurlijk niet accepteren. Wy wil len dat de gemeente tot een reele uitvoering komt." Hij acht de kans dat de gemeente in de vandaag te versturen brief alsnog tegemoet komt aan de ei sen van de vereniging zeer klein. „Zeker omdat ik al informeel heb gehoord dat de gemeente geen duimbreed wit toegeven." Uiterste inspanning Burgemeester J. Sterkenburg wil niet nader ingaan op de inhoud van de brief, zolang de vereniging zelf het epistel nog niet heeft ont vangen. Ze betreurt het wel dat de vereniging tot een kort geding overgaat. „Wij hebben een uiters te inspanning geleverd om in alle redelijkheid nader tot elkaar te komen. Het is jammer dat hetzo moet lopen." WD-fractievoorzitter J. Seheer- stra meldt dat het merendeel van de punten die de VHSZ aanvoer de zijn afgewezen. „Wij hebben het college wel verzocht op drie punten enigszins aan de wensen van de ex-bewoners tegemoet te komen," aldus Scheerstra. die woensdag met alle andere fractie voorzitters in de Maassluise raad de brief naar de VHSZ heeft on dertekend. 'Waanidee' „Maar dat zijn waarschijnlijk klei ne punten en niet de principiële punten waar wij juist voor strij den," reageerde Kikke. „Het is ook een waanidee om te veronder stellen dat we daarmee akkoord gaan. De fractievoorzitters heb ben gekozen voor bescherming van het college. Ze willen kenne lijk een crisis voorkomen en ver kiezen dat boven rechtvaardig heid." Kikke en consorten treden bin nenkort in overleg met de Verem- - ging van Voormalige Eigenaren" Albert Schweitzerdreef (WEAS)," om samen de juridische stappen" te bepalen en een keuze te maken wie van de twee raadsmannen de v ex-eigenaren gaat vertegenwoor-* digen tijdens het kort geding. Schiedam De politie 'van Schiedam haalde woensdagmid- dag rond vijf uur een 25-jarige au- 1 tomobiiist uit Rotterdam van de weg, omdat hij zonder rijbewijs in een personenauto over de Vlaar- Zdingsedijk reed. De verdachte werd met de auto naar het politie- bureau gebracht. Daar bleek dat I hij een lading kipfilet vervoerde waarvan de temperatuur hoger was dan de wettelijk vastgestelde grens. De politie haalde de Keu- ringsdienst van Waren erbij en ;_deze maakt proces-verbaal op. Vlaardingen Een 61-jarige auto mobilist uit Vlaardingen is van ochtend door de politie in zijn woonplaats aangehouden. Hij werd op de Albert Schweitzersin- !gel betrapt met 0,'") promille alco hol in zijn bloed en kreeg een boe- 'te van ƒ350,-- gepresenteerd voor !rijden onder invloed. s 1 De kinderen uit de Schiedamse wijk Nieuwland hadden gistermiddag waarschijnlijk liever een stukje van de 'magnolia-taart' geproefd, maar deze was voor de oudere bezoekers bestemd, In plaats daarvan kregen ze een zeepje met magnoliageur, bedoeld om het vuil van de handen te boenen. De kinderen hielpen namelijk mee met het planten van acht volwassen magnoliabomen in rood bete gelde bakken op het Dr. Willem Dreasplein. De gemeente liet de bomen van een meter of zes hoog speciaal uit Italië overkomen om het plein een fleurig aanzien te geven. Na het planten werd het plein, waar straks buurtactiviteiten plaatsvin den, officieel in gebruik genomen. Zo'n honderd kinderen deden mee met de skelterrace, het zaklo- P771, het snoephappen en het poortjesbal. Foto Roel Dijkstra Door Jelle Gunneweg 'Maassluis Regionale samen- -werking is van groot belang, daar ;is de gemeente Maassluis van •overtuigd. De regionale proble- matiek maakt samenwerking ook 'noodzakelijk. Maar eerst moet voor het lokale bestuur duidelijk ;zijn wat de financiële consequen- ties zijn van deze samenwerking, voor Maassluis bereid is haai me ewerking te verlenen, dn een brief aan het dagelijks be- J stuur van de stadsregio schrijven b en w van Maassluis dat ze be- treuren dat de stadsprovincie Rot terdam niet doorgaat En dat het belang dat ten grondslag lag aan ♦de vorming van de stadsprovin cie, nog steeds door de gemeente ♦wordt onderschreven. Daarom .moet er snel duidelijkheid komen over de toekomst van de regiovor- Iming. En moet er op korte termijn ^gesproken worden over de voort- - gang van eerder gemaakte afspra ken op het gebied van ruimtelijke ordening en grondbeleid, volks huisvesting, verkeer en vervoer, milieu, bescherming van natuur- en landschappelijke waarden en jeugdhulpverlening. Maassluis wil echter alleen over gemeenschappelijke regelingen verder praten, als er meer inzicht is in de financiële consequenties van de verschillende projecten. „Een verdeling van gelden naar aantal inwoners lykt geen reële optie meer aangezien de subsi dies door de gemeente Rotterdam worden ontvangen in verband met de centrumfunctie. Ook an dere financiële middelen zijn bij Rotterdam gebleven, waardoor wij een voorbehoud willen maken ten aanzien van onze gemeentelij ke bijdrage." Maassluis heeft in het bijzonder aandacht voor de uitvoering van het Vinex-deelconvenant. Nu de Dijkpolder niet wordt toegevoegd aan Maassluis, kan de eerste stad aan de Waterweg niet aan de Vin- ex-opdracht voldoen om voor het jaar 2005 tweeduizend woningen te bouwen. Op kleinere plekken binnen ie gemeentegrenzen en langs de Nieuwe Waterweg denkt het stadsbestuur wel aan dit aan tal ie komen. Alleen als de stads regio hiermee akkoord gaat, is Maassluis bereid de jaarlijkse bij drage van 450.000 gulden te beta len. Meerj arenraming Zolang hierover echter nog gc .n uitspraak is gedaan, blijft de Ge- mee nteraad bij de toegezegdedj- drage voor 1996. Verdere discus sie kan pas worden gevoerd als het stadsregio-bestuur een con cept-begroting voor 1997 en een meerjarenraming aan de regioge meenten presenteert. „Laat ze eerst maar eens duidelijk maken welke waar we voor ons geld krij gen," sprak CDA-fractievoorzitter G. J. Enzerink deze week tijdens de gemeenteraadsvergadering. D66-collega L. G. van Duijn vulde aan: „Zolang dat niet is gebeurd moeten we alleen de taken over nemen waar we niet onderuit kunnen komen op basis van eer der gemaakte afspraken." Wat betreft de wijze van besturen van de regio, kiest Maassluis voor verlengd lokaal bestuur zonder gekozen fractievorming. VVD- fractievoorzitter J. F. Scheerstra: „Aan samenwerking zonder de mocratische controle hebben wij geen enkele behoefte." Afgezien wordt dus van politisering van het regionaal bestuur. De commissies kunnen vervangen worden door portefeuillehoudersoverleg. De bestuurlijke vertegenwoordiging blijft wat betreft Maassluis voor alsnog wel gehandhaafd, maar kan eventueel in de toekomst worden bijgesteld. „We moeten zien te voorkomen dat Rotterdam een groot stempel op de regio blijft drukken. Zodra zich een mo gelijkheid voordoet, kan dit over wicht hel best ongedaan worden gemaakt," aldus P.E.H. Krom- diik(PvdA). Den Haag/Schiedam Het ge meentebestuur van Schiedam blijft erbij dat de Kerkweg voor gemotoriseerd verkeer afgesloten moet worden tussen nummer 24 en de Slimme Watering. Gemeen tewoordvoerder W. I. Togtema be toogde dat tijdens een hoorzitting bij de Raad van State m Den Haag. De hoorzitting werd gehouden naar aanleiding van een door win keliers uit Kethel aangespannen zaak. Zij zien de afsluiting hele maal niet zitten. Mensen uit het buitengebied laten hun winkels na de afsluiting helemaal links liggen, vrezen zij. Maanden terug diende over deze kwer.tie al een spoedpro< dure bij de Raad van State. H -esluit van het gemeentebestuur werd toen geschorst. Daarom is de Korkweg nu nog door iedereen berijdbaar, Dorps karakter Volgens de gemecntevertcgen- woordiger Togtema worden de winkeliers er alleen maar beter van als de Kerkweg gedeeltelijk wordt afgesloten. Het dorpse ka rakter van Kethel komt nog meer tot zijn recht omdat het doorgaan de verkeer wordt cow oord. Als de ringweg Slim'" Watering, Zwa luwlaan. M ijan, Van Dal- sumlaan v pvaartweg geheel gereed s- .^an het winkelend pu bliek uit het buitengebied weer makkelijk bij de winkels in Ke thel komen. De omnjtijd zou dan te verwaarlozen zijn. Vooral om verkeerstechnische re denen wil de gemeente de Kerk weg gedeeltelijk afsluiten. De weg wordt veelvuldig gebuikt door rol stoelers uit 'Schievaart' en door fietsende kinderen van de nieuwe school aan de Slimme Watering. Automobilisten zouden nauwe lijks de ruimte hebben om uit te wijken voor de rolstoelers en de fietsers. Binnen zes weken hoopt de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State een definitief oor deel te vellen in deze kwestie. Schiedam Vier gezinnen die dinsdagavond hun flatwoning aan de Delflandseweg in Schiedam moesten verlaten na dat er bij eenjouurvrouw brand was ontstaan, zijn"gisteren in de loop van de dag weer terugge keerd. De woningen van drie an dere families zijn door de rook- en waterschade nog niet bewoon baar. Twee verblijven voorlopig nog bij familie en het andere ge zin is ondergebracht in het Novo- tel. De 85-jarige vrouw bij wie de brand ontstond -haar televisie toestel vloog even na acht uur in brand terwijl 2e zat te kijken- wordt vandaag ontslagen uit het Schieland Ziekenhuis. Ze was daar opgenomen in verband met rookvergiftigingsverschijnselen. Zij verhuist voorlopig naar de lo geerkamer van Huize Franke* land. Woningstichting Noordvest, de verhuurder van de flat, heeft gis-- teroehtend de bewoners geïnfort* meerd over de gevolgen van de* brand. Ook zijn de gedupeerden* - over het algemeen ouderen geholpen, met de rompslomp me{ de verzekering. Volgens een eerste voorzichtige* schatting van de woningstichting 1" bedraagt de schade tussen, de 150 en 200.000 gulden. De hoogte van het bedrag is onder meer afhan kelijk van de beschadiging aan het dak. Daar heeft de verhuurder nog geen blik op kunnen werpen. De woningen worden weer hele maal opgeknapt. De verzeke ringsmaatschappij van Noordvest dekt alle schade. Bewoners moe-rij ten eventuele ïnboedelschade bij' hun eigen verzekering claimen. „^et goed gaat, is e: vesteringsklimaat. Schiedam is in mijn ogen een fantastische stad met historie en een grote industri ële traditie. De stad kan zich ge makkelijk meten met steden als Gouda en Leiden." Nijkamp bekende dat hij zich voor het eerst in Schiedam is gaan verdiepen toen hij een paar we->j ken geleden voor het stadsge-j sprek werd gevraagd. Hij keek! I een paar keer rond en sprak op® straat Schiedamm ars aan. De oro-| fessor dicht de stad veel ka „senia toe als Schiedammers geloof.in eiJ gen kunnen herstellen. „Het va&ü mij op dat er relatief weinig wordt gedaan met het element water in de stad. Er zijn opvallende voor beelden van steden die omhoog kruipen. Neem LiUe, Twintig jaar geleden was het een vervallen mijnbouwstad De stad maakt nu ern wonderbaarlijke ontwikke- 1 mg door. Het is de kunst de juiste vraag in de t lad te scheppen." Vastgoed-specialist en hoogleraar Prins vertelde als voorzitter dat er geen toverformule is. „De ene stad doet het beter dan de ander en we weten niet altijd waarom." Prins riep ergernis op van een deel van de volle zaai door zelf langdurig liet woord te voeren en sterk de nadruk te leggen op de commerciële aspecten. „Het zou vanavond ook over won nen gaan," klaagde een lid varu! Milieudefensie..Bewoners willetr"- ook rust en recreatie. Daar hoor ik 1 jullie niet over." Uit de zaal kreeg ze wel bijval. Talrijk waren de pleidooien voor een Hemaplein als 'parkachtige relaxplek'. Ver der klonk de oproep de stad niet 'verder te verkwanselen' aan pro- jectontwikkelaars. Wethouder Hafkamp zegt in de-, eerder gehouden ronde-tafeige- sprekken al veel bruikbare ideeën voor het toekomstige beleid te«- hebben opgedaan. „In het najaar'J zijn die elementen terug te viri4 den in onze beleidsnota. Ik beh* zeer benieuwd naar de inbreng" van de Schiedammers op de vol gende stadsgesprekken." Op voorhand lijkt al vast te staan dat de gemeente de woonfunctie wil versterken. Want met 23 inwo ners per hectare is de binnenstad dunner bevolkt dan het Groene Hart. „Er wonen slechts een paar kluizenaars tussen die winkels en cafés," sprak een panellid. Door Carel van der Velden Schiedam Verhitte discussies, gisteravond na afloop van het eer ste stadsgesprek over de toe komst van de Schiedamse bin nenstad. De gemeente belegde de avond om ideeën op te doen voor de verdere ontwikkeling van het gebied. Maar in de analyse van de vraag wat er nu niet goed gaat. wezen middenstanders het be schuldigende vingertje vooral in eikaars richting. Manager Heems kerk van de Nieuwe Passage waagde het zelfs de Hoogstraat een 'bak met uien' te noeme~». Na afloop van de levendige avond in de aula van het Stedelijk Mu seum werd Heemskerk over zijn uitlatingen aan de tand gevoeld door de in het Centrummanage ment actieve winkeliers C. Cop- pens en J. van Buuren. Prikkelen mag, luidde hun bood schap. Maar door alles en ieder een op de Hoogstraat over één kam te scheren, had de man van de Nieuwe Passage menig onder nemer op de ziel getrapt. In zijn bijdrage als forumlid had Heemskerk de gewoonte van Schiukmse winkeliers gehekeld om het h.il van een ander te ver wachten. „De ondernemers zijn veel teveel gefocust op de Nieuwe Passage. Sinds zeven maanden werken we hard aan het succes van het winkelcentrum. Grosso modo halen de ondernemers goe de omzetten, maar wij kunnen het niet alleen." „Helaas is de Hoogstraat vlees noch vis. Om kwart over vijf voel jeje als klant al niet meer welkom omdat de ondernemers hun op straat gestalde handel naar bin nen aan het halen zijn. Een blik verf om de gevel op te fleuren hoeft ook mets te kosten. Elke middenstander moet bedenken dat hij een gastheer of gastvrouw van Schiedam is." Hoewel Heemskerk geen Schiedammer is, zag de uit Am sterdam afkomstige gast profes sor Nijkamp (ruimtelijk econoom) m de opmerkingen het bewijs voor zijn eerder op de avond gepo neerde stelling dat Schiedam mers een overdreven negatief zelfbeeld hebben. „Dat is een absolute vergissing," sprak Nijkamp. „Jullie moeten geloven in jezelf. Als onderne mers zichzelf wijs maken dat het w 'V».. ,-V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3